1:1 Buitenland. Gemengde berichten. ►'Ill'M hen zou afhalen, staken ze van wal. Luidens de berichten van andere lieden hadden ze, naar de zwaarte der boot, te veel zeil bijgezet. Door een rukvlaag werd het vaartuig op zijde gegooid met het noodlottige gevolg, dat alien te water raakten, JKluin verdween onmiddelijkde overigen trachtten zicb wel te redden, doch slechts een hunner gelukte het door zwemmen de boot te bereiken, waaraan hij zich geruimen tijd wist vast te klampen. Het was de zoon Tan F. Postema, die zijn vader in de golven zag rerdwijnen zonder hem te kunnen helpen. De vijf arbeiders, alien vaders van gezinnen, hebben er het leven bij verloren. De jongen die zich met moeite een geruimen tijd aan de boot had weten vast te houden werd eindelijk uit zijn benarden toestand gered door den bakenzetter, die, nadat de hagelbui over was en hij het zeil niet meer zag, vermoedde dat de boot moest vergaan zijn en zoo spoedig mogelijk daarheen koers zette om te redden wat nog te redden washelaas, slechts een van de zes opvarenden. TER 1VEUZEN, 15 October 1886. Hedenochtend omstreeks vier uur werd weder brand ontdekt in een der loodsen dienende tot tijdelijke verblijfplaats der naar Engeland te ver- voeren schapen. Ofschoon het vuur zich op vier verschillende plaatsen vertoonde mochten eenige werklieden er in slagen den brand, die bij veel wind groote afmetingen had kunnen nemen, te blusschen. Er waren 110 schapen in de berg- plaats. Men denkt dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Indien dit zoo is dan hopen we dat de politie de daders spoedig in handen krijgt. De schade die door een dergelijken brand, thans gelukkig voor- komen, zou ontstaan is niet te berekenen. Bij een wind als heden zouden alle magazijnen, bevattende zeer brandbare stoffen als hout, steenkolen, enz. eene prooi der vlammen worden. A. s. Maandag, 18 October, zal de heer J. Sturm, alhier, een kwart eeuw gemeente- ontvanger zijn. Uit goede bron weten wij dat die dag niet onopgemerkt zal voorbij gaan. De bescheidenheid verbiedt ons in bijzonderheden te treden; toch kunnen we mededeelen dat gemeente- bestuur en ingezetenen hunne deelneming in dit feest zullen toonen. Door den heer J. P. Tazelaar, candidaat alhier, is voor het beroep naar de Christelijke Gereformeerde gemeente te Veeuwoudsterwal bedankt. Yan de gisteren alhier binnengekomen Noor- sche bark Marie, komende uit de Witte Zee, is in de vorige week een matroos over boord geslagen en verdronken. Het Engelsche stoomschip Clutha, van Gran gemouth naar Ter Neuzen bestemd en geladen met ruw ijzer, vuursteenen en olie, is in de Noordzee door het volk verlaten dat te Ostende behouden is aangekomen. Door de bemanning van een loodsschooner van Ylissingen is de Clutha ter hoogte van Westkapelle ontdekt, zijnde in lekken toestand, he'obende, zoo men zegt 3 voet water in het ruimmen zou trachten het schip met behulp van sleepbooten te Ostende of te Ylissingen binnen te brengen. Zaainslag, 13 October. De benoeming tot hoofd der Christelijke school alhier is door den heer D. de Hij eke, te Amsterdam, aangenomen. Axel, 15 October. Toen gisteren de arbeider van den landbouwer D. v. D. de aardappelen uit een op het land liggenden hoop in zakken wilde doen, bemerkte hij dat de hoop aanmerkelijk ge- minderd was, zoodat aanstonds het vermoeden rees, dat een dief een bezoek op die plaats had af- gelegd en zijn oneerlijk beroep had uitgeoefend. De politie werd hiermede in kennis gesteld. Zij deed eene huiszoeking bij een in de nabijheid wonenden werkman met het gevolg, dat aardappelen voor den dag kwamen, die met hun kameraads in den hoop overeenkwamen. Het slot van de historie was, dat proces-verbaal werd opgemaakt. Nog steeds wordt hier gewerkt om een muziekgezelschap op te richten. Heel vlug gaat het niet, doch, mag men het spreekwoord //lang- zaam gaat zeker" toepassen, dan twijfelen wij niet steunen, alles werkte samen om hem de overtuiging te geven dat zij, die hun herstel aan het geheirn- middel dankten, of ingebeelde zieken waren, of zenuwachtig schepsels, of wel lijders, die zonder het middel even spoedig zouden geuezen zijn en misschien nog spoedigerbij sommigen scheen de Floresta een schijnbare verlichting van pijn te geven, bij anderen was het slechts een tijdelijk herstel, even gemakkelijk ook aan geheel ver schillende oorzaken toe te schrijvenmaar velen daarentegen bracht het middel slechts verergering aan, hield hen ziek en slepend, maakte de tusschenkomst van den geneesheer eindelijk overbodig. Het geval van den Utrechtschen tuinier herhaalde zich onder de patienten van Dr. Woude telkens en telkens, hoewel het Hendrik duidelijk werd, dat deze soort het minst voorkwam onder hen, die persoonlijk den geneesheer kwamen raadplegen. Wanneer deze werkelijk inzag dat de genezing opgehouden en ver- traagd werd door de Floresta, dan schreef hij andere geneesmiddelen voor, doch steeds onder den naam van zijn geheim, en veinsde dat de hoedanigheid dezelfde was, maar de hoeveelheid alleen verschilde. (Wordt Yervoihd.) aan den goeden uitslag. De zaak zal nu een flinken stoot krijgen, door de omstandigheid dat onze burgemeester en met hem andere invloedrijke personen er zich mede zullen bemoeien. Morgen- avond zal eene vergadering van belangstellenden gehouden worden, waarin onze burgemeester het voorzitterschap zal waarnemen. Ongetwijfeld zijn wij dus een heel eind op den goeden weg. Hulst. Dinsdag 12 October had de installatie plaats van den ZeerEerw. heer T. P. Hessels tot Deken onzer gemeente. Heeds Maandagavond kon- digde het luiden der klok aan wat er den volgenden dag in ons stedeke zou gevierd worden. Ook zag men dien avond bijna het gansche Hulst de handen aan 't werk slaan. Hier was men bezig met het in den grond zetten van eerepoorten, daar met het timmeren van latwerk, dienende voor de illuminatie, in 't Wapen van Zeeland oefenden zich de mu- zikanten, het inwendige van de kerk werd gekroond, kortom het was eeue ongekende drukte. Eene feestcommissie had zich belast met het inzamelen van geld, ten einde daarvan de onkosten te kunnen bestrijden. 's Morgens zette de stoet, die den ZeerEerw. Deken aan 't station zou afhalen, zich in beweging. Uitgezonderd een paar vereenigingen, telde men bij den optocht niet minder dan 8 corporation, eene eerewacht, bestaande uit een 30tal ruiters, de leden der H. Familie, eene deputatie uit het liefdehuis, de harmonie, de zangvereeniging, maag- dekens, allerliefst gekleed in 't wit, enz. enz. Bij het aankomen van den trein liet de harmonie, die den ZeerEerw. Deken op het perron afwachtte, zich hooren. Nadat de ZeerEerw. heer Hessels een rijtuig, bespannen met twee paarden, was in- gestapt, zette de stoet zich in beweging. 't Was indrukwekkend. De straten waren eivol van nieuws gierigen en vreemden. Alle straten prijkten met eerebogen, vlaggen, opschriften en groen. De Gentsche straat doorgetrokken zijnde, trad men de kerk binnen, alwaar de H. Mis door zes priesters aan God werd opgedragen. Daarna werd de ZeerEerw. heer Deken door de overige straten geleid naar de pastorie, die 's avonds allerprachtigst geillimineerd was. Tusschen twee haakjes mag wel gezegd worden dat de bewoners der Bierkaaistraat het meest hun best hadden gedaan om hunne wijk het mooist te versieren. Muziek- en zanggezelschap brachten \s avonds om 7 uur den ZeerEerw. heer Hessels serenades. Jammer was 't, dat door het stormachtige weder de illuminatie schipbreuk leed. Alles liep zonder stoornis en in de beste orde af. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De recbtbank heeft in hare zitting van 15 Oct. het volgende vonnis uitgesproken P. H., oud 32 j., klompenmaker te Clinge (Zeeland), is wegens rebellie veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. In de zitting van 12 dezer is dezaaktegen L. d. M., arbeider te Zuiddorpe, beklaagd van mishandeling, wegens vermoeden van valsch afge- legde verklaring door een der getuigen, geschorscht; de stukken zijn gesteld in handen van den rechter- commissaris ter verdere onderzoeking. Dinsdagmorgen heeft voor het Hof van Hene- gouwen het tweede proces tegen Gustave van der Smissen een aanvang genomen. Ditmaal wordt de beschuldigde slechts vervolgd wegens doodslag, daar de gunstige uitspraak der jury voor het Hof van Brabant, waarbij de „voorbedachten rade" wordt ontkend, in het cassatie-vonnis gehandhaafd blijft. Dientengevolge vervalt de oorspronkelijke beschul- diging van moord. De gerechtszaal was stampvol, zoowel wat de ruimte voor het publiek als de gereserveerde tribunes betreft. Yan der Smissen, uiterst kalm en als altijd fijn gekleed, is een weinig vermagerd, doch overigens niet veel veranderd. Bij zijn verhoor wijkt de beschuldigde in vele opzichten van zijn vroegere verklariug af. In de eerste plaats outkent hij thans, in den laatsten tijd vdor de misdaad innigen omgang gehad te hebben met zijn vrouw, die hij thans van misdadige trouweloosheid beschul- digt. Hij belooft aan de rechtbank een reeks brieven voor te leggen, geteekend *Feli", waaruit haar schuld zonneklaar zal blijken. /,Ik ben edelmoedig geweest," zegt beseh., /,zonder de nagedachtenis van de moeder voor schande te hebben kunnen jewaren, thans wil ik de eer van den vader redden. Het verhaal van de misdaad en het daar aan voorafgaande tooneel, worden door den beschuldigde met zooveel gloed voorgedragen dat het auditorium er werkelijk door medegesleept wordt. Het hand- geklap, dat zich op de tribune doet hooren, wordt echter snel door den voorzitter onderdrukt. Yan der Smissen ontkent thans eveneens dat hij in den kelder, waar de ongelukkige vrouw een schuilplaats gezocht had, in de lucht zou hebben geschoten ten einde bij den gloed van het vlam- mende kruit zijn reeds gewonde prooi te ontdekken. Het doel van deze ontkentenis is blijkbaar om de beestachtige moordzucht, die hem in de akte van beschuldiging ten laste gelegd wordt, te ont- cennen. Hij weet echter voor zijn eerste bekentenis op dat punt geen andere verklaring te geven, dan dat hij toen der tijd ten gevolge van de vreeselijke gebeurtenis niet bij zijn verstand was geweest. Na afloop van het verhoor van den beschuldigde comt de beurt aan de getuigen, wier verklaringen weinig nieuws opleveren. Volgens mededeeling van den directeur der gevangenis te Brussel, was Yan der Smissen in de eerste dagen van zijn verblijf aldaar voornemens zich te vergiftigen later bedacht hij zich echter. Ook bij deze zitting deed zich wederom het bedenkelijk verschijnsel voor, dat tal van jonge dames zonder blikken of blozen de wel wat al te pikante bizonderheden der procedure aanhoorden. Gisteren was de opkomst van het publiek ge- ringer dan den vorigen dag. De beschuldigde ziet bleek en houdt een zakdoek krampachtig in de hand geklemd. De gisteren beloofde schandelijke correspondentie van mevrouw Yan der Smissen wordt aan het dossier toegevoegd. Zij is vervat in een gedrukte brochure, die aan de leden der jury zal worden rondgedeeld, doch overigens diep geheim blijft. Thans worden tal van getuigen gehoord, door de verdediging opgeroepen om te bewijzen dat de echtgenoote van den beschuldigde het huiselijk leven langzamerhand vergiftigd had door de koele, beleedigende houding, die zij zelfs in het publiek tegen haar man aannam, die daardoor in stilte zeer leed. Vooral de verklaring van den huisdokter, Dr Max, was in dit opzicht van veel belang. Naar aanleiding van de kwestie—Cadignan zou zij zich tegen getuige aldus hebben uitgelaten„Ik ben een schuldige vrouw en een slechte moeder, die voor haar fout behoort gestraft te worden." Vol gens den dokter was mevrouw Yan der Smissen te levenslustig en te veel op vermaken verzot dan dat zij zich kon schikken aan de zijde van een man, die door de beslommeringen, aan zijn positie verbonden, bijna onafgebroken werd beziggehouden. Kapitein Hombaux, van de karabiniers, die het ge- wichtige nieuws kwam mededeelen, dat man en dikwijls woorden samen hadden, maar dat vrouw de man dan altijd de minste was, ontving van den advocaat-generaal het geestige antwoord „U is bepaald ongetrouwd, kapitein, anders zou u weten dat het in alle huishoudingen zoo gaat Des namiddags werd op verzoek van de verde- diging een zitting met gesloten deuren gehouden. Te Gent is de stoomketel gesprongen in de stoomhoutzagerij van den heer Verspiegel in de Hue de la Paix. Een werkman bleef op de plaats dood en een werd zwaar gekwetst, terwijl op een afstand van 100 meters een werkman zoo werd getroffen door een stuk hout, dat zijn toestand hopeloos is De fabriek en de werktuigen zijn grootendeels vernield. De schade wordt op een paar honderd duizend francs geraamd. De Hijks-middelen hebben in de maand Sep tember jl. opgebracht 10,330,579,34, tegen f 10,439,493,11 in September 1885. De op- brengst in de eerste 9 maanden van 1886 was 79,330,103,36, tegen 76,091,301,57 in 1885 en tegen f 79,614,161,25 ranting over 9 maan den. De pokken onder de schapen breiden zich in Zuid-Beveland meer en meer uit. Thans zijn ze te Hilland in de talrijke kudde van den land bouwer A. B. uitgebroken. Door den genees heer P., te H. (Limburg), is voor het behandelen van een patient gedurende ruim een jaar een ho norarium van f 9575 in rekening gebracht. Daar de executeurs-testamentair dit bedrag te hoog vin- den, zal de zaak voor de rechtbank te Maastricht gebracht worden. Yinken worden weder in 't groot afgemaakt tegen 45 cent het dozijn. Is er niets anders te eten Aan de Scheveningsche reederes wed. A. Dijkhuizen is door een der aange komen schuiten bericht, dat een Engelschman van haar schuit, schipper M. Pronk, 29 netten heeft afgehakt, waarvan er 9 door een Scheveningschen haringvisscher weer werden geborgen. Louise Michel, die tot gevangenisstraf veroordeeld was wegens aansporing tot geweld, heeft gratie bekomen nu hare medebeschuldigden door de jury zijn vrij- gesproken. In de Noord-Hollandsche gemeente E. was de oude meester gestorven en een opvolger dus noodig. Een oproeping door het Dag. Bestuur had op de gebruikelijke wijze plaats. Jaarwedde 1000, vrije woning, tuin en uitzicht op kerkelijke be- trekkingen, die zoo wat 150 's jaars konden opbrengen. Liefhebbers bij de vleet. Onder deze was volgens de Held. Ct. een uit Utrecht, die het volgende aan den burgemeester schreef Mijnheer /Onder toezending van de bij de wet gevorderde stukken heb ik de eer, mij aan te melden als solli- citant voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school in uwe gemeente. Het zij mij vergund, het volgende onder uwe aandacht te brengen. Ik heb de lengte van 1,70 meter en ben in het 3ezit van een certificaat van mijn geneesheer, hou- dende verklaring dat ik een gezond en sterk gestel leb en vrij ben van lichaamsgebreken. Yan het zingen leb ik een lief hebberijvak gemaakt en ben nootvast in de Psalmen en Gezangen. Ik ben lid van de Maatsch. tot Nut van T Algemeen, van de ver- eeniging tot Diereubescherming, van de Anti-dienst- vervangingsbond, van Floralia en van het Afschaf- fingsgenootschap. Tot heden ben ik ongehuwd, maar mocht mij het geluk van een benoeming ten deel vallen, dan ben ik voornemens, mij een gade te dezen uit de dochteren binnen de landpalen der gemeente en aldaar gewonnen en geboren. Ik heb de eer te zijn mijnh. de burgemeester," enz. Bij het vergelijkend examen voldeed deze solli- citant zoo voortreffelijk, dat hij op de voordracht kwam en met algemeene stemmen door den Raad werd benoemd. Wat hij aan den burgemeester geschreven had, was volkomen waar. Daarbij had hij een gunstig uiterlijk en wasniet pedant. Men zal zich kunnen voorstellen, in welk een spanning de dochteren binnen de landpalen van E. verkeeren. - Op de vraagWaar blijven de gouden tientjes? vinden we ook in het N. v. d. D. een antwoord gegeven. Daarin wordt medegedeeld dat de regeering zooveel mogelijk zorg draagt dat het goudgeld zoo weinig mogelijk in omloop wordt ge bracht en dit bij voorkeur moet strekken om deel uit te maken van den muntvoorraad der Nederland- sche Bank. In de kelders dezer instelling ligt het evenwel niet zonder bedoeling. Wanneer de hande- laren in het buitenland aanzienlijke sommen hebben te betaleu op plaatsen waar de gouden munt stand- aard is, dan is het natuurlijk wenschelijk dat er steeds een voldoende goudvoorraad aanwezig zij om daaraau te voldoen. Voor dat doel is de Bank steeds bereid haar goud af te staan, om zoodoende den handel niet gedrukt te zien door het gedwongen gebruik maken van zeer onvoordeelige wisselkoersen, welke ongetwijfeld zouden ontstaan, wanneer niet de zekerheid bestond dat ten alien tijde betaling in goud kan verkregen worden. In het laatste geval toch zou de wisselkoers zich gaan regelen op den prijs van het zilver, en dientengevolge zoodanig stijgen, dat de onvoordeelige wisselkoers de te behalen handelswinst nagenoeg deed verdwijnen. Ten gemakke van particulieren is de Bank intus- schen steeds bereid aan hare kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage bij verwisselingen voor een bedrag van /50 aan goud af te staan. In Drenthe bestaan ten platte lande nog tal van oude gebruiken. Zoo is het in de ge meente Norg gewoontedat de jongelingen en corps des avonds jonggehuwden bezoeken, om hun den eerewijn aan te bieden, waarvoor een ver- sierde karaf en een glaasje worden medegenomen, en om een gift in geld te ontvangen, welke aan drank wordt geofferd. Dezer dagen huwde een 7Ojarig weduwnaar, en toen deze uit beginsel wei- gerde de gift te geven, begon een waar bombar- dsment; meer dan 30 glasruiten werden verbrijzeld eu de hekken omvergeworpen, zoodat de politie tusschenbeide moest komen om een eind te maken aan dit van middeleeuwsche bekrompenheid ge» tuigend schouwspel. Te Leeuwarden is een gepens. O.-I. militair uit Assen ter beschikking van de justitie gesteld, die, met de belofte om met November te huwen, een fatsoenlijke dienstbode het hof bad gemaakt, ten einde, onder allerlei logenachtige verhalen, zich bij gedeelten in het bezit te stellen van haar spaarduitjes, ruim f 100. Toen hij Zaterdag op geheimzinnige wijze ver dween en niet terugkwam, bleek dat de ontrouwe minnaar slechts eenige maanden geleden te Assen gehuwd was en zijn vrouw daar in den steek had gelaten, terwijl te gelijk aan het licht kwam, dat deze Indische Don Juan te Leeuwarden nog meer amourettes had aangeknoopt. Een bewoner van den Leidschendam te Am sterdam had, niettegenstaande de tegenwoordigheid van een kat, toch last, dat de goederen, die hij in een apart vertrek had afgezonderd, 's nachts door de ratten beschadigd werden, zoodat hij alles verzon om hieraan een einde te maken en ten slotte tot het volgende overging. Een groote ton, half gevuld met water, werd in een der hoeken van het vertrek geplaatst en toen, met een stevig grauw papier, dichtgemaakt. Daarna werd er een plank, hellende, tegen aan- gezet en op deze, zoowel als op de papieren overdekking, eenige kleine stukjes geroosterd spek. gelegd. Toen de man den volgenden morgen kwam kijken, achtte hij zijn list gedeeltelijk gelukt, want het lokaas was verdwenen. Hij maakte nu met een mes een groot kruis in het papier, en legde op nieuw, doch nu rondom het snijpunt, eenige stukjes spek, daar hij dan hoopte dat de verwenschte diertjes er doorheen zouden vallen. Den morgen daarna, door nieuws- gierigheid gedreven, stond hij vroeger op dan gewoonlijk en haastte zich naar de plaats, waar hij een en ander had toegesteld. Nauwelijks had hij de deur geopend, of hij kwam tot de over- tuiging dat alles volkomen gelukt was. Het leven in de ton bewees dit ten voile. Onmiddellijk ont- bood hij zijn knecht, die gewapend met een tang kwam toeschieten. Het papier werd van de ton afgescheurd, doch tot beider verbazing lag, in plaats van een rat, de kat daarin te spartelen, die daardoor blijk had gegeven, evenveel van het spek te houden als de kleine viervoeters, waarvoor het eigenlijk bestemd was. Men schrijft uit Arnhem aan de Delftsche Opmerker Dat Hugo de Groot door de list eener vrouw ontsnapte, strekte tot heil der menschheid. Dat hier door de tegenwoordigheid van geest eener vrouw een ontvluchting verhinderd werd, strekte ook tot heil der menschheid, maar op een eenigszins andere wijze. In de meeste bladen werd vermeld dat hier uit de gevangenis een dief ontvlucht was. Later rectificeerden zij het bericht, door te melden dat het bij een poging gebleven was. Dat de dief zijn doel niet bereikte, is te danken aan de flinkheid der vrouw van den concierge. De dief, i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2