Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ee Wonisrdokter ei zijn pzii No. 2235. Zaterdag 16 October 1886. 26e Jaargang. Binnenland. Voor ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. I»it blad verscliijnt Dinsdaj. en Vrljdngavond bij den nitgever P. J. V A SI 1> E 8 A N D E te Ter Nenzen. folitieli Overzieht. In Weenen gelooft men, dat de hoogste kringen te St. Petersburg in groote verlegenheid verkeeren over den eerstvolgenden stap, die in de Oostersche kwestie zal moeten worden gedaan. Nadat Rusland zich aan de geheele wereld in zijn waar karakter heeft geopenbaard, door de lage middelen, tot welke het de toevlucht heeft genomen om Vorst Alexander te verwijderen, kan het nu geen candidaat vinden in de plaats van den verdreven Vorst. Prins Waldamar van Denemarken, de broeder der Czarina, ten wiens behoeve de geheele intrigue was opgezet, zegt de Standard, komt, evenals andere vroeger genoemde vorstelijke persoonlijk- heden, reeds niet meer in aanmerkingwant de Czaar wautrouwt iederen Vorst, die meer of min invloedrijke buitenlandsche familie-betrekkingen heeft, terwijl de echt-Russische candidaten, zooals deVorst van Oldenburg en de Vorst van Leuchtenberg, beschouwd worden als niet opgewassen tegen de taak, om Vorst Alexander te doen vergeten en Rusland's prestige en invloed in Bulgarije te herstellen. Wat het resultaat zou zijn, als een Russisch generaal op den Bulgaarschen troon werd geplaatst, kan men afleiden uit de geschiedenis der zending van Kaulbars. 't Valt den Czaar bij den dag tegen Bij den Ziehen Man schijnen Erankrijk en Rus- land zich bevriend te willen maken om Engeland te pikeeren. De Eransche vice-ad miraal De Mar- quessac is door den Sultan met buitengewone eer- bewijzen ontvangen, zeer in tegenstelling met de tamelijk koele orxtvangst, die onlangs den Hertog van Connaught en Prins George van Wales te beurt viel, terwijl de gezanten van de Porte, te St. Petersburg en te Parijs, te Konstantinopel aangekomen, in last hebben, Abdoel Hamid aan te raden, van Engeland de ontruiming van Egypte te eischen. Juist een kolfje naar de hand van Rusland om de aandacht van de Oostersche kwes tie af te leiden en John Bull in het nauw te zetten. Alsof de verkoeling tusschen de beide mogend- heden aan weerszijden van het kanaal zich al onder de visschers laat gevoelen, dat zou men opmaken uit een vechtpartij op zee tusschen Engelsche en Pransche visschers, die elkander beschuldigden van het ontvreemden en bescha- digen der netten. De laatsten verloren den slag, helaasHelaas Jawe zouden gaarne zien, dat aan de verregaanrle brutaliteit van die En- gelschen een einde werd gemaakt, ook voor onze visschersvloot zou dat te wenschen zijn. Zouden onze oorlogsschepen, die nog drijven kunnen en vaster liggen als wijlen ,/de Adder," daar geen beter dienst kunnen doen, dan kruitschieten in het Tesselsche gat en op de Zuiderzee De reis van Lord Randolph Churchill is nog FEUILLETON. NOVELLE DOOR MATHILDE. (Verkort.) 5) Zij schold op alle dokters en verklaarde haar handen in onschuld te wasschen, want het was toch haar schoonzuster, die alles te bestellen had en als zij maar voort mocht blijven gaan met haar behandeling, dan zou de afzetting onnoodig blijken en haar man zijn beide voeten kunnen behouden. Dit was haar niet uit het hoofd te praten, zelfs toen de arme man met goed succes de pijnlijke bewerking onderstaan had en allengs genasdikwijls vroeg Hendrik zich zelf af hoe zijn Elora wel oordeelen zou over zulk een blinde vereerster haars vaders. Telkens echter wanneer hij den man tegenkwam met zijn kruk onder den arm en zijn eenen voet, dan overviel hem een smartelijke gewaarwording, iets als een gevoel van schuld tegenover het slachtoffer der Eloresta. VI. In zijn studien trachtte Hendrik Stijnen ver- getelheid te zoeken voor de hinderlijke gedachten, met een nevel van geheimzinnigheid bedekt. Door de schemering heen zien wij wel de zending van Rusland en Erankrijk bij den Sultan en nu kan men al licht bevroeden, dat de Lord den eerlijken makelaar te Varzin onder den arm wil uemen, om eenige zaakjes in het Nijlland voor hem op te redderen tegen ruil van eenig land met wat Afrikanen er op, daar in Afrika's zuidspitsmaar met zekerheid kan dit niet worden gezegd, al is de groote politieker niet at'keerig van handel in Afrikanen. Dat de Lord een onderhoud met den Rijkskanselier ten doel heeft, dat is zeker. Wie reist naar Rome zonder de St. Pieterskerk te zien Uit Afrika kreeg Engeland deze goede tijding, dat een bevriende stam in Soedan, na eenen hevigen strijd, stormenderhand zich van Tamai had meester gemaakt en dat de rebellen twee houderd man hadden verloren. Tamai was Osman-Digma's oude en sterke veste en wat twee Engelsche expedition, met groote opofi'ering van geld en bloed niet ver- mochten te doen, is thaus tot stand gebracht door den bevrienden stam. Van meer belang is evenwel de mededeeling van de Daily News, die meldt, dat de commissie uit het Engelsche Kabinet, belast met het ontwerpen van wetsvoorstellen tot regeling van de Iersche kwestie, een plan heeft samengesteld, dat de goed- keuring van Chamberlain en Hartington heeft ver- worven. De basis van dezen maatregel is de vorming van nationale raden in elk der vier provincien van Ierland. Het hoofdonderscheid tusschen dit plan en dat van Gladstone is dus het wegvallen van het wetgevend lichaam te Dublin. In andere opzichten zal het voldoen aan de hoogste eischen van de ,/Home Rulers," dat het plaatselijke lichamen belast met het bestuur der Iersche zaken, dat thans te Westminster wordt gevoerd. De hertog van Sevilla is na zijn manifest aan het Spaansche volk over de grenzeu gezet. De man is in zijne politieke overtuiging niet heel vast, want eerst was hij Carlist, daarna Alphonist, onder het regentschap deed hij eene dwaze poging om den paleiswacht over te halen zich ten gunste van Isabella te verklaren, deze Koningin echter haastte zich hem te desavoueeren, en nu is hij republikein geworden. Sagasta heeft een nieuw Ministerie klaar gekregen en Luitenant Peralta is overleden aan de wonden, die hem bij den jongsten militairen opstand door zijn eigen soldaten werden toegebracht, ziedaar het voornaamste nieuws uit het Pyreneesche schiereiland. Door den Minister van Binnenlandsche zaken is aan de geneeskundige inspecteurs en adj.-inspec- teurs eene opgave verzocht van alle zich op 1 die hem steeds vervolgdenhet was of hij nu telkens en telkens weer iets nieuws moest zien of hooren, dat zijn wantrouwen in het woudermiddel aan het wankelen kon brengen. Aan een steunsel klampte hij zich met de wanhopende kracht van een schipbreukeling vast hij geloofde nog steeds aan de eerlijkheid en goede trouw van zijn weldoenerals het waar was dat door de Eloresta's de wereld bedrogen werd, dan was Dr. Woude de eerste bedrogene. Intusschen trachtte hij vrede met zijn eigen geweten te vinden, door het vaste voornemen te maken, zoodra hij als dokter Woude's opvolger gevestigd was, zich van de Floresta's los te maken en in geen geval dien handel voort te zetten. Gaarne stelde hij zich voor dat hij Flora's vader overtuigde van het dwaze, dat in een algemeen geneesmiddel gelegen wasen geen twijfel meer, dacht hij, zoodra de dokter het inziet, zal hij niets met de fabricatie der geheimmiddelen willen te doen hebbenik zal practiseeren als elk gewoon geneesheer. Maar er waren ook oogenblikken, waarop Hendrik niet zoo zeker was van den goeden uitslag zijner pogingen en zich voor de onaangename vraag geplaatst voelde *Een van beide is waar, of dokter Woude is een hoogst middelmatig geneesheer en lichtgeloovig mensch, die aan de onfeilbaarheid van zijn eigen medicament gelooft, of hij weet dat zijn Eloresta Oct. jl. in hunne provincie bevindende geneeskun- digen. Men brengt die aanvrage in verband met het voornemen der regeering om, daar waar noodig, door het toekennen van subsidie in het gebrek aan geneeskundige hulp te voorzien, waarvoor op de Staatsbegrooting voor 1887 reeds gelden zijn uitgetrokken. Het voornemen om eene kookschool te's Gra- venhage op te richten zal thans werkelijk verwe- zenlijkt worden. Het bestuur, uit dames en heeren samengesteld, van deze eerste Nederlandsche kook school, heeft zich geconstitueerd en de statuten der vereeniging zullen weldra in druk verschijnen. Een telegram van Reuters bureau meldt het volgende uit Rome: Aan kardinaal Jacobini is opgedragen naar's Gra- venhage te vertrekken met voorstellen ten aanzien van het weder aanknoopen der diplomatieke be- trekkingen tusschen Nederland en den Heiligen Stoel. Men acht den goeden uitslag van deze zending verzekerd. Bij de legatie van den Heiligen Stoel te's Gra- venhage was echter, tot gisterenmiddag althans, nog niets bekend van eene aanstaande komst aldaar van kardinaal Jacobini, aangekondigd in verband met onderhandelingen tot herstel van de diplomatieke vertegenwoordiging van Nederland bij den Paus. Zelfs hield men het aan de Nunciatuur voor hoogst onwaarschijnlijk, dat de Staats-Secretaris na zijne jongste ziekte, eene reis zou ondernemen in dezen tijd van het jaar en naar dit vochtige land. Men was er haast zeker van dat de ge- zondheidstoestand van den kardinaal zijn overkomst, voor zoover men wist, niet zou toelaten. Eergisterenmiddag is door zekere mej. S., te Breda, een kind ontvreemd van den hotelhouder P., die gescheiden leeft van zijne huisvrouw. De ontvoerster heeft het kind persoonlijk naar Rot terdam gebracht, om het onder de hoede der moeder te stellen. Van deze ontvoering is dadelijk kennis gegeven aan de Rijkspolitie, door wier tusschenkomst het kind reeds weder aan den vader is teruggegeven. Omtrent de gratie verleend aan mevrouw de weduwe Bulkley verneemt de Haagsche Ct., van geloofwaardige zijde, de volgende curieuse bizon- derheden Het ontslag van den verderen straftijd van mevr. Bulkley is geheel alleen van Z. M. den Koning uitgegaan. Toen Z. M. onlangs op zeer toevallige wijze door iemand uit 's Konings onmiddellijke omgeving er op attent gemaakt werd op het bekende stuk in de Zutfensche courant, waarin mevrouw Bulkley's treurige toestand werd beschreven, ont- gloeide Z. M. in verontwaardiging over de onkunde waarin Z. M. gelaten was. Z. M. gevoelde diep geen andere kracht heeft dan die, welke zij aan de eenvoudigheid der menschen dankt." Maar als het zoo was, dan zou de chirugijn gelijk hebben, dan was zijn hooggeschatte weldoener niets dan een schurk, erger dan menig dief en moordenaar, die wetens en willens misbruik maakte van de kwalen der menschheid en ze verergerde in plaats van ze te verlichten, dan was zijn geld en dus ook dat van Elora, misdadig verdiend, dan kleefde er de zonde van de leugen aan, en hij was bestemd om die leugen te doen voortdurendan zou hij ook geld moeten slaan uit de ellenden zijner medemenschen, en dat tegen beter weten in. Zoover durfde Hendrik nauwelijks doordenken het koud zweet brak hem uit, als hij bedacht hoe de dankbaarheid hem aan de ketens had gelegd en zijn geheele toekomst eigenlijk aan zijn weldoener behoorde. Tevergeefs trachtte hij zijn geweten te sussen, de zaak van den besten kant te bezienzijn rechtschapen gemoed en helder verstand kwamen onophoudelijk in opstand en hij begreep, dat hij op den duur zoo niet zou kunnen leven. De zomervacantie brak aan en hij keerde weer naar Loonveld terug, doch lang zoo vroolijk niet meer als de vorige jarenzijn tweestrijd bleef voort duren en hoe zijn hart ook van blijdschap klopte bij de gedachte aan het wederzien zijner Flora, toch was die vreugde niet onvermengd als hij dacht tot welken prijs hem haar hand zou worden toege- medelijden met mevrouw Bulkley en wilde, zoolang het in zijne macht stond, haren dood voorkomeu. Onmiddellijk beval Z. M. om aan den Minister van Justitie te telegrapheeren, dat Z. M. het ontslag van mevrouw Bulkley wilde teekenen. Toen de Minister den advocaat van mevrouw Bulkley bij zich ontbood, moet Z. Exc. zijne mindere ingenomenheid met dit besluit van Z. M. den Koning zelfs op zeer duidelijke wijze, door zich min heusch en kiesch over mevrouw Bulkley uit te laten, hebben te kennen gegeven. Alvorens mevrouw Bulkley echter uit de gevan- genis te Rotterdam werd ontslagen, werd haar een op zegel geschreven stuk voorgelegd, waarbij zij de belofte aflegde nimmer weder te Apeldoorn te zullen komen. Mevrouw Bulkley werd mede- gedeeld, dat, wilde zij hare vrijheid hernemen, zij deze verklariug moest onderteekenen. De onder- teekening had plaats in tegenwoordigheid van enkele getuigen. Aan dit stuk scheen Z. Exc. de Minister van Justitie bizondere waarde te hechten. Hij stelde er althans de uitvoering van Zr. Ms. uitdrukkelijk te kennen gegeven wil twee dagen om uit, zoodat een tweede telegram namens Z. M. den Koning noodig was. In hoeverre de Minister, die de verantwoorde- lijkheid draagt, bevoegd is een dergelijk stuk te doen teekenen onder die omstandigheden, laten wij in het midden. Vreemd echter komt het ons voor, dat het be kende request aan Z. M. den Koning, door vele belangstellenden in het lot van mevrouw Bulkley onderteekend, niet onder de oogen van Z. M. ge bracht schijnt te zijn. Voor de betrekking van hoofd machinist van het stoomgemaal Prins Alexander" aan het Kralingsche Yeer, waaraan eene jaarwedde van f 840 'a jaars met genot van vrije wouing, vuur en licht is ver- bonden, hebben zich niet minder dan 160 solli- citanten aangemeld. Voor 1 November zal de benoeming plaats hebben. Een hartverscheurende ramp had in den voor- middag van Maandag den 11 October op het Wad plaats. Yijf arbeiders uit de gemeente Warffum, nl. F. Postema, J. Kluin, Chr. de Haan, J. Bos en G. v. d. Ploeg, benevens een zoon van eerstge- noemde, hadden zich naar de Noordpolderzijl be- geven, van waar de voogd van het eiland Rottumer- oog hen met een flinke boot zou komen afhalen. Wegens de wilde buien, die er woeien, had de voogd zijn vertrek van het eiland uitgesteld, het- geen de arbeiders deed denken, dat hij niet meer zou komen, waarom zij, steunende op de ervaring van E. Postema, die tallooze maleu over het Wad was gekomen, besloten zelve de reis te ondernemen. Met een boot kleiner dan die, waarmede de voogd zegd. Zoodra was hij echter niet weer onder in vloed van den dokter of zijn gewetensbezwaren ver- zwaktenhij kon het geloof noch aan de hooge kunde, noch aan de eerlijkheid van zijn weldoener opgeven. Den tantes viel zijn veranderd uitzicht op; hij was mager en bleek geworden, vonden zij, en rieden hem aan de Floresta's te beproeven; zelfs verzocht Brigitte den dokter zijn invloed te ge- bruiken om den eigenzinnigen neef daartoe over te halen. De dokter zag Hendrik over de tafel aan en glimlachte; die glimlach sneed zijn beschermeling door de ziel en vervolgde hem nacht en dag. u Wel, zeker, 's morgens, 's middags, 'savonds, twee pillen," zeide hij schertsend. Van dat oogenblik kende Stijnen geen rusthij voelde nu duidelijk dat hij in dien twijfel niet langer leven kon, dat hij tot elken prijs zekerheid moest hebben over de goede of kwade trouw van den dokter. Hij wist dat het eenige middel daartoe zou wezen de pillen scheikundig te onderzoeken, maar toch schrikte hij er voor terug dit middel aan te weuden, dat de waarheid hem onherroepelijk zeker voor oogen zou stellen. Geschikter vond hij het, de patienten na te gaan, met hen te praten, de zoogenaamde genezenen naar hun ziekte en herstel te ondervragen en daaruit zich een meening over de Eloresta te vormen. Helaas! niets kwam hem in zijn vertrouwen TER \EIZEVSCHE (OIRAVT ■r i O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1