Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Wontaiokter en zijn pzin. No. 2234. Woensdag 13 October 1886. 26e Jaargang, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32 J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD YERTEN TIlN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den nitgever P. JI. VAN »E SANDE te ^Ter Neuzen. *.|4 Polities Overzicht, Wat doet Lord Churchill te Berlijn, zal hij den Rijkskanselier een bezoek te Yarzin brengen P Waarom zich zoo gehaast, voordat de nieuwe Eransche gezant, Jules Herbette, aan de Spree verschijnt. Wil hij een woordje spreken over de Bulgaarsche zaak, of staan de belangen aan den Nijl op den voorgrond Yraag het Yon Bismarck. Gladstone heeft deputation uit Ierland ontvangen, die hem het eere-burgerschap overhandigden waarna hij te kennen gaf, dat hij terwille van de Iersche kwestie zich nog niet uit het publieke leven terug kon trekken. Uit Frankrijk komt weinig nieuws tot ons. De zaakjes op Madagascar staan beterde minister van financien weigert de door de begrootings- commissie aangenomeu inkomstenbelasting tot een wetsontwerp om te werken en eischt, dat de commissie zelf het ontwerp verwerkemocht de Kamer het aannemen, dan zal hij zijn ontslag indienen. Met de werkstakers te Yierzen wordt het nog niet kalmer. De werkplaatsen der com- pagnie Franpaise zijn geopend, maar een aantal arbeidersdie niet toegegeven hebbenmaakte zich gereed om het hervatten van den arbeid te verhinderen. De gendarmerie dreef de aanvoerders terug en arresteerde 12 belhamels, waaronder ook de chef van de muiters. De Bulgaarsche zaken zijn voor de pers nog altijd schering en inslag. Licht komt er even- wel weinig en wat in het geheim door de mo- gendheden, die de eerste viool spelen in het Eu- ropeesch concert, wordt beraadslaagd, dat is duister. Intusschen is Kaulbars tot heden toe brutaal weg zijn gang gegaan. Dr. Elias Wultscheff, afgevaardigde en aanhanger van Yorst Alexander, sprak voor eene druk bezochte vergadering in de open lucht. Hij deelde mede, dat hij bij generaal Kaulbars geweest was en dezen de wenschen der Bulgaren had overgebracht. Met de grootste aan- dacht werd geluisterd, toen plotseling de generaal kwam aanrijden, door het volk drong en Wult scheff verzocht, hem het volk te laten toespreken. Kort te voren had Ivanoff, hoofd-redacteur van ZankofFs blad, vijf dagen geleden ook al eens wegens oproerig geschreeuw gearresteerd, uitge- roepen//Weg met Bulgarije, leve de Czaar Bij die woorden ontstond er een ontzettend tumult en de roekelooze schreeuwer werd met eenige anderen, die hem te hulp kwamen, deerlijk toe- getakeld. Onder die omstandigheden beklom Kaul bars de tribune en sprak over de weldaden door Rusland bewezen en over de vriendelijke bedoeliugen van den Czaar. //Dat is onwaarLeve de con- stitutie Leve de onafhankelijkheid van Bulgarije werd er geroepen. Kaulbars trachtte het geroep te overschreeuwen, maar kon dit niet. Doodsbleek en bevend van toorn stond daar de afgezant van FBUILLBTON. NOYELLE DOOR MATHILDE. (Yerkort.) 4) #En is er geen dokter bij geweest In ;t geheel niet vroeg Hendrik verbaasd. tfWel neen, mijnheer, als men Eloresta gebruikt, dan heeft men geen dokter noodig," verklaarde de vrouw beslist." Juist was het laatste windsel verwijderd en Hendrik zag een afgrijselijke wonde. z/Ach, mijnheer, ik kan niet zeggen, dat het een oogenblik beter is geweest dan in het begin, 't is altijd erger en erger geworden." z/Dat wil ik gelooven, 't is verwaarloosd," zeide Hendrik bijna toonloos van schrik. z/Yerwaarloosd, mijn maag was niet verwaarloosd," riep de vrouw driftig uit, ,/daar had ik dokters genoeg bij en toen ik de druppels innam en met de zalf van buiten er op wreef, was ik in drie maanden er af." //En hoelang hadt je er aan gesukkeld, juffrouw z/Yijf maanden, neen zes, geloof ik De gedachte drong zich bij Hendrik op dat de maagkwaal, zoo ze zich bij den dokter had gehouden, den Czaarde v uisten ballend, riep hij uit, dat een handvol conservatieven en vele nihilisten het volk met geweld hadden verhinderdzijn wil te kennen te geven. Daarom zou hij naar het volk in de provincie gaan. Een storm van ver- ontwaardiging barstte los, de gendarmes schaarden zich om de tribune en de gehate Rus reed naar den Duitschen zaakgelastigde. De lucht weer- galmde van daverende hoera's. Radoslawoff sprak eenige woorden tot de menigte en rustig ging zij uiteen. De Koningin-regentes van Spanje wordt be- wierrookt nu zij de doodstraf der opstandeliugen heeft veranderd in levenslange opsluiting in een der vestingen op de Barbarijsche kust, maar aan den anderen kant heeft zij een ministerieele crisis er door in het leven geroepen. De Minister- president Sagasta heeft het verzoek om ontslag van het gansche Ministerie ingediend. De regentes verzocht Sagasta op het paleis te komen, ten einde hare bevelen te ontvangen, maar Sagasta heeft nog niet de opdracht ontvangen, om het kabinet te reconstrueeren. Men verwacht talrijke aanvragen om ontslag uit de hoogere administratieve rangeu. Doet de beslissing, door de Koningin genomen, haar hart eer aan, men mag aan den anderen kant vragen, of het niet beter zou geweest zijn om, althans wat de hoofdschuldigen betreft, aan de gerechtigheid haar vrijen loop te laten. De voortdurende pogingen om in Cataionie en Galicie opstand te verwekken, en de barbaarsche moorden op soldaten gepleegd, die hun plicht getrouw vervulden, maken het ge- biedend noodzakelijk, aan hen, die op zulk eene wijze de nationale vlag ontwijden, eene strenge les te geven. Onlangs is een sergeant, die aan de Eransch-Catalonische grens geheel alleen op eene bende oproerlingen stuitte, gedoodmen vond zijn lijk door drie kogels doorboord, met verbrijzelden schedel, afgesueden neus en uitgestoken oogen. De federalistische republikeinen, die dit schelmstuk hadden bedreven, trokken zich ongestraft weder over de Eransche grens terug. Met het leggen van den stoomtram in W. Zeeuwsch-Ylaanderen heeft men in den laatste dagen weer groote vorderingen gemaakt. De rails liggen thans reeds tot voorbij Oostburg. De bouw der woningen aan de Draaibrug vordert snel; een 33tal werklieden zijn daar bezig, welk aantal waarschijnlijk nog verdubbeld zal worden. Yelen vinden in dezen tijd hier werk, waar elders niets meer te ver- richten valt. Zooals bekend is, weigerde Groede subsidie te scheuken. Thans vreest men algemeen, dat daar- door het gehucht Kruisdijk, tot die gemeente be- hoorende, niet in het bezit eener aanlegplaats zal misschien wel na een of twee maanden zou geweken zijn, maar hij had den moed niet zijn overtuiging uit te spreken. z,En als hij maar trouw nog een potje zalf er op laat smeren, dan zult ge zien, dat hij over een week of drie heelemaal klaar is." ffDat heb je mij al zeven wekeu lang gezegd," zuchtte de patient, //maar je hoort naar nietswat goed is voor je maag kan toch best niet deugen voor mijn voet." Hendrik voelde zich duizelig worden bij die eenvoudige woorden, welke een gedachte bevatten, die reeds sinds lang zijn geest had gekweld en die hij steeds verjaagde door zijn vertrouwen op Dr. Woude's bekwaamheid en eerlijkheid te verleven- digen. z/Eloresta helpt voor alles," sprak de vrouw op bazigen toon. z/Mij heeft het niets geholpen, niets," klaagde haar man, //en ik ben toch waarlijk baas in mijn huisdus, mijnheer, doe me pleizier, en brengt u me morgen een dokter, die naar mijn voet komt zien en bedank mijn zuster wel voor haar be- langstelling." z/Als je er later maar geen berouw van krijgt," snauwde hem op bittren toon zijn wederhelft toe. Hendrik kreeg nauwelijks een groet van haar, toen hij vertrok, en met hevige schaamte moest hij zich bekenuen dat Flora's vader niet te geluk- wenschen was met zulk een vurige aanhangster. komen, zoodat het tramlustig publiek genoodzaakt zou zijn, zich naar Schoondijke te begeven. Wel jammer voor Nieuwvliet, welke gemeente wel sub sidie verleende en op deze wijze eveneens ver van een station verwijderd zou zijn. G. C. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken is door den Minister van Waterstaat een circulaire gezonden, waarin er op gewezen wordt dat Consuls niet alleen zijn aangewezen om hulp te verleenen aan scheepsgezagvoerders en reizigers, maar ook om inlichtingen omtrent handel en nijverheid te verstrekken en zoo den Nederlandschen handel te helpen bevorderen. Inlichtingen kunnen rechtstreeks door handelaren aan de Consuls worden gevraagd. Velen zullen zich zeker herinneren, dat in de schrijftafel van een ambtenaar aan het Grootboek te Amsterdam, na zijn overlijden, een bedrag van f 22,000 aan bankbiljetten werd gevonden, en dat de nagelaten betrekkingen die som van den Staat hebben opgevorderd op grond dat een gelijk bedrag, 't welk in de nalatenschap aanwezig be- hoorde te zijn, was verdwenen. De Hooge Raad heeft die vordering toegewezen en dus den Staat tot afgifte veroordeeld. In de stukken betreffende de Staatsbegrooting voor 1887 vindt men nu de afdoening dezer zaak vermeld, en wel in de //specificatie van de uitgaven", die ten laste van het laatste hoofdstuk der"staats begrooting voor 1885 (onvoorziene uitgaven) zijn gebracht. De post wordt daar aldus omschreven z/Terugbetaliug van een door den Staat genaast onbeheerd kapitaalna het overlijden van een ambtenaar bij de directie van de grootboeken ge vonden in diens schrijftafel aanwezig in het gebouw van genoemde directie, en welk kapitaal krachtens vonnis van den hoogen raad, aan de erfgenamen van dien ambtenaar is toegewezen, f 22,000." De proceskosten ter zake van die terugbetaling hebben f 1,368,78^ bedragen, welk bedrag mede uit de /onvoorziene uitgaven" voor 1885 is gekweten. De heer David T. Bamberg, hofmechanicus van Z. M. den Koning, die onlangs op het lust- slot te Soestdijk de bizondere tevredenheid van de Koninklijkt familie mocht verwerven en weldra op het Loo in ietwat talrijker gezelschap wederom een voorstelling zal geven, is voor de som van 7500 door een Hollandschen impressario geen- gageerd voor een reeks van voorstellingeu in ver- schillende plaatsen van ons land. Ofschoon de directeur der weesinrichting te Neerbosch, met het oog op de uitbreiding, die zijne stichting voortdurend ondergaat, ook er op bedacht moet wezen, een groot aantal weezen in betrekkingen te plaatsen, hetwelk in den laatsten tijd in ons land met veel moeite gepaard ging, is hij in dit opzicht met zijne reis door Amerika uitnemend geslaagd. In vele der Hollandsche nederzettingen, die hij bezocht, heeft hij geschikte Hij kon zijn huisvrouw geen geruststellende be- richten geven van haar broer en verzekerde dat het hoog tijd was, geneeskundige hulp in te roepen. z/Ach gunst, als het maar niet te laat isik hoop dat het voor Keetje een goede les zal wezen, nooit meer zoo op eigen handje te dokteren, maar zij is onverbeterlijk, vrees ik." z/Dat middel heeft haar toch goed geholpen met haar maag," zei ze. ffDat wil ik gelooven, mijnheer Toen ze zoo aan het sukkelen was, hadden we zomer en zij at niets dan onrijpe vruchten en dronk altijd water met azijn, toen ze met die Revalenta, of hoe dat goed ook heeten mag, begon, was de zomer voorbij en het is dus geen wonder als zij beter werd, maar als ze niets had ingenomen was het't zelfde geweest." 't Was Hendrik of de grond onder zijne voeten steeds losser en losser werdhij antwoordde niets, wenschte de vrouw goeden nacht en ging naar zijn kamer. Maar het studeeren vlotte dien avond niet z/Zal dat nu altijd zoo gaan, zal ik altijd mijn eigen overtuiging moeten verzwijgenom mijn schoonvader en weldoener niet af te vallen zoo vroeg hij zich af, ,/inaar er zal toch wel genees- kracht in de Eloresta's schuilen mijn weldoener is te eerlijk om zoo de menschen te bedriegen, zulk een verantwoordelijkheid op zich te nemen. plaatsen gevonden voor weezen, die als landbou- wer, rnetselaar of timmerman daarheen wenschen te vertrekken. Te Buinen, gem. Borger, heeft de keisteenen- handel een tot nog toe ongekende uitbreiding be- komen. Door 120 tot 150 werklieden, die uit alle oorden in den omtrek derwaarts komen, wordt dagelijks aan het keien-delven, of, zooals men het daar noemt, aan het //vlinten rooden" gedaan, zoodat wekelijks groote massa's steenen uit den schoot der aarde worden genomen, welke dadelijk worden afgevoerdwant de afvoer gaat langs den nieuwen waterweg Buinen-Stadskanaal z<5o druk, dat aan de uitmonding van het kanaal geen enkele keisteenen- bult meer aanwezig is, maar alle per as aan het vaarwater aangevoerde keien dadelijk in het schip worden geladen. Aan het kloppen van keisteenen wordt daar thans niets gedaan, dewijl de leveringen, behalve voor kustweringen te Delfzijl, voor een gedeelte plaats hebben aan geraeentebesturen die klopkeien koopen, teneinde in werkverschaffing gedu- rende den winte^e voorzien. Met den keisteenen- handel is te Buinen ook de handel in alle artikelen belangrijk toegenomen. Het getal winkels is er vermeerderd, vooral daar de steenhandelaren zelven winkeliers zijn geworden en werken laten, op voor- waarde dat alle dagelijksche behoefteu bij hen aan huis worden gekocht of liever geruild. Het vroeger bijna waardelooze heideveld, dat letterlijk vol kei steenen is, is thans in waarde vertiendubbeld. Het bouwland, dat daar nog altijd aanzienlijk in prijs was, levert aan keisteenen een opbrengst, die de helft der grondswaarde vertegenwoordigt, en wordt bovendien door de uitdelving zeer verbeterd. Uit goede bron verneemt men, dat door tusschenkomst van de Duitsche legatie, de burge- meester van den Haag een allervleiendst schrijven heeft ontvangen namens den Keizer van Duitsch- land, waarin met de meeste erkentelijkheid en waardeering gehuldigd worden de hulpvaardigheid en krachtige tusschenkomst, aan de Duitsche onder- danen verleend bij den brand, die op 1 Sept. jl. het Kurhaus in de asch heeft gelegd. De jongste botsingen tusschen Engelsche en Belgische visschers in de Noordzee heeft opnieuw de aandacht gevestigd van de Nederlandsche autori- teiten op de vele, in den laatsten tijd ontvangen klachten over de willekeurige handelingen en plunderingen, die de Engelsche visschers zich tegenover de Nederlandsche veroorlooveu, maar tevens op de weinige medewerking, schier aan tegenwerking grenzende, welke, in weerwil van de bestaande conventie, de Nederlandsche visschers van de Engelsche regeering ondervinden. Een en ander zal, naar men aan de N. R. Ct. meldt, niet weinig er toe bijdragen, om de voor- bereiding te verhaasten van een krachtigen stap De domheden van zulke bekrompen menschen als die tuiniersvrouw komen toch niet op zijn rekening." Maar het hinderde hem reeds te denken, dat wanneer er niemand was, zoo onverstandig als Keetje, het met het succes der Eloresta uit zou wezen. Den volgenden morgen ging hij naar een hoogst bekwaam en achtenswaardig chirurgijn en verzocht hem zich met de behandeling van den zieke te belastende dokter vroeg hem naar eenige bi- zonderheden, maar Hendrik kon het niet van zijn hart verkrijgen over de Eloresta te spreken, daar de geneesheer wist dat hij op rekening van den vader dier wonderpillen studeerde. Zoodra hij den zeeren voet zag, betrok het gelaat van den geneesheer en hij zeide in T Latijn een paar woorden tot Hendrik die hem deden verbleeken. //Ik kom van middag terug," sprak hij kortaf en wenkte de vrouw hem naar buiten te volgen. z/Hoor eens, moederzeide hij haar, //je geknoei heeft rampzalige gevolgener is maar een middel om je man te redden en dat is nog heden zijn voet af te zetten." Verslagen staarde zij hem aan en kon geen woord uiten. ffHadt je dadelijk mij of een ander geroepen, dan was hij sinds lang weer op de been geweest, nu kan niets zijn leven redden dan spoedige afzetting." TER \ElZEYM'HE CRURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1