Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ter 4er wep u voetpaJei De Wonierdotter No. 2233. Zaterdag 9 October 1886. 26e Jaargang, WEGEHI EN VOETPADEN en zyu pzm. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt blad verschijnt Dinsdag- en Vrljdagavond bij den uilgever P. A. VAN D E S A N D E te Ter Neuzen. SAS VAN GENT. Gedeputeerde Staten van ZEELAND maken bekend, dat de in de gemeente Sas van Gent door hen ingevolge art. 20 van het Reglement op de wegen en voet- paden in Zeeland, Provinciaal blad no. 85 van 1881, ambtshalve gewijzigd is vastgesteld dat hun besluit tot vaststelling van dien ligger hedeu aan Burgemeester en Wethouders van die gemeente is gezonden ter aaukondiging binnen vier werkdagen na ontvangst op de ter plaatse gebruikelijke wijze en herinneren belaughebbenden voor zoo veel noodig aan art. 23 van het voornoemd Reglement. Middelburg, 8 October 1886. Gedeputeerde Staten voornoemd, UE BRAUW, Voorzitter. E. EOKKER, Griffier. JPolitiels. Overzicht, Gaan den rechters, die in den Europeeschen Areopagus zitting hebben, de oogen ook open De openbare meening in Duitschland heeft zich ingenomen verkiaard met de woorden van Tisza, en het Oostenrijksch programma,/handhaving van de vrijheid en de onafhankelijkheid der Balkan- staten," wordt door de Engelsche regeering in al zijn omvang overgenomen. Als het waar is dat ook de Duitsche regeering, door Rusland gepolst, heeft verkiaard reeds tot de uiterste grens der concession in het Oosten te zijn gegaan, dan zal men zich te St. Petersburg wel genoodzaakt zien om te erkennen, dat de aanslag van 21 Aug. in alle opzichten is mislukt, en dat de tijd nog niet gekomen is waarop Bulgarije Rusland in den schoot zal vallen. Lord Randolph Churchill, leider der regeeringspartij in het Engelsche Lagerhuis, heeft in eene redevoering, gehouden te Dartford, o. a. gezegd: Wij hadden alien grond om te verwachten, dat de Bulgaarsche unie zich onder Vorst Alexander zou ontwikkelen tot eene gelukkige onaf hankelijke natie. Aan deze hoop is de bodem ingeslagen. Aan eene onbeschaamde, lafhartige samenzwering gelukte het, nog voordat de jeugdige staat zich op hechte grondslagen had gevestigdhet re- geeringsgezag van Vorst Alexander te verlammen en Bulgarije te berooven van zijn hoofd, datalge- meene achting en vertrouwen genoot. Tegenwoordig schijnt de vrijheid van Bulgarije, en tevens van Servie en Rumelie, groot gevaar te loopen Of een en ander al eenigen invloed heeft op FEUILLETON. 3) NOVELLE DOOR MATHILDE. (Verkort.) »Ga niet heen, ga niet heen! Die ongelukkige zaak heeft ons genoeg verwijderd gedurende ons leven, laat zij nu ten minste ons niet meer scheiden. Vergeef je mij alles, Daniel?" ,/Ik heb je niets te vergeven, Anne." /loch voel je bitterheid tegen mij. Och, Daniel, vergeef het me, ik kon er niet aan gelooven, ik kon het niet goedkeuren." ,/Dat is nu alles voorbij. Spreek er niet meer over; als Flora het maar niet hoort. Stil, daar komt ze." Weinige oogenblikken later trad de geestelijke binnen en bleef met de zieke vrouw alleen. Toen nam zij afscheid van hare kinderen. Den volgenden morgen toen de zon opging, was Dr. Woude weduwnaar en zijne kinderen waren moederloos. De slag was zoo onverwacht en zoo spoedig ge- vallen, dat niemand zich nog een duidelijke voor- stelling van het gebeurde maken konalles scheen nog een droom. den Czaar Volgens een bericht aan de Koln. Zeit. zou men tot een bevestigend antwoord op deze vraag geneigd zijn. De Czaar zou ten aan- hoore van talrijke personen de opmerking hebben gemaaktde Russische pers spreekt over de bui- tenlandsche politiek in de laatste dagen op zulk een gewichtigen toon, dat zij zich werkelijk schijnt te verbeelden dat de regeering aan haar uitlatin- gen eenig gewicht hecht, hetgeen toch alles behalve het geval is. Arme KatkoffPas in uw ijver voor de goede zaak met een ridderorde beloond, en nu wordt gij als een waanwijze kwajongen in den hoek gezet. Hoe het ook zij, de Czaar heeft de hand in een wespennest gestoken. Het kan hem duidelijk zijn, dat er niets van aan is wat men hem heeft diets gemaakt, als zou met de verjaging van den koppigen Battenberger alles in orde zijnvan sjmpathie voor Rusland vindt hij in de Balkanstaten al zeer weinig. In eigen rijk heeft de Czaar nog vijanden te over. In het laatst der vorige week is eene poging gedaan om hem en de Czarina om het leven te brengen. Er was eene mijn gegraven onder een der spoorwegen in de nabijheid der hoofdstadeene groote hoeveelheid dynamiet zou ontploffen wanneer de Keizerlijke trein op de be- doelde plaats kwam. Gelukkig ontdekte de politie den aanslag tijdig genoeg om de uitvoering te verhinderen. Niettegenstaande al de verzoekschriften heeft de Spaansche regeering besloten om de Koningin- regentes geen moderatie jegens de opstandelingen aan te raden. De krijgsraad te Madrid heeft ge- neraal Villacampa, den luitenant Serrano en vijf onderofficieren ter dood veroordeeld, wegens deel- neming aan den militairen opstand. In Engeland, bij Norman ton, had eene ont- ploffing plaats in eene steenkolenmijn. Dertig werklieden bevonden zich in de mijn, slechts 8 zijn te voorschijn gehaald, waaronder 6 ernstig gekwetsten. Men vreest voor het leven van al de anderen. In Britsch-Indie hebben overstroomin- gen groote verwoestingen aangericht en toen een groot aantal dorpsbewoners een dijk wilden door- steken, teneinde zich van het water te bevrijden ten nadeele van andere dorpen, kwamen de be- woners dezer laatsteu dorpen zich daartegen ver- zetten, en er ontstond een hevig gevecht, waarbij bijna honderd personen werden gedood. Ook te Etanah ging men aan het bakkeleien. Daar raakten de Hindoes en de Mohammedanen slaags, erger dan de Leiderdorpers. Toen de Britsche troepen verschenen, kregen deze het te kwaad met beiden. Verscheidenen maakten kennis met de bajonnetten der soldaten en wel zoo, dat velen niets van de aanraking konden navertellen. In Birma schijnen de Engelsehen wat rustiger tijden te beleven, maar in eigen erf is het nog niet pluis. De onlusten Eerst toen de begrafenis voorbij was en het leven langzamerhand zijn gewonen regelmatigen loop hernam, begon men de vreeselijke leegte te gevoelen, welke de dood der stille opofferende vrouw des huizes achterliet. Flora vooral was als gebrokenbij haar smart voegde zich nu ook het zelfverwijt, dat zij zoo weinig voor haar moeder had gedaan, zoo weinig liefde haar getoond. Haar vader was hoogst kalmde banden tusschen hem en zijn vrouw waren zoo losgeraakt door de jaren en door het verschil van levensopvatting, dat hij haar heengaan niet anders bemerkte, dan door het verschil in den dagelijkschen regel van het huishouden. Zijn voornaamste zorg was en bleef Flora; toen zij in de eerste smart zich om zijn hals wierp en weende ,/Oeh, papa, had mama eerder de Floresta's ge- bruikt toen kwam er een zonderlinge uitdrukking in des dokters oogen, die zij echter niet opmerkte en hij antwoordde niets anders dan Ja kind tegen den dood is geen kruid gewassen. Zoover reikt de kunst niet!" Maar 't bleef in Flora's geest vastgeworteld, dat mama niet zou gestorven zijn, als ze bijtijds van haars vaders wondermiddel had gebruikt. V. Met den grootsten lust en ijver zette Hendrik te Belfast zijn eindeloos. Zaterdagnacht vond weer een gevecht plaats tusschen Roomschen en Pro- testanten en daarna een botsing met de politie. In het geheel zijn te Belfast, sinds Juni, 31 dooden gevallen en 700 gewonden, waarvan vele onge- neeslijk zijn. Generaal Buwler is gelast de orde te herstellen. Licht worden de belhamels van de standjes weer ingerekend en tot een waarschuwend voorbeeld voor alle ruziemakers, op welk gebied ook, zwaar gevonnist. Wanneer zal men toch eens leeren inzien, dat men op den verkeerden weg is, als men door het kweeken van straatkabalen en oproer, ware of vermeende grieven in zijn voordeel tracht te doen verkeeren Bij de verkiezing te Sneek gehouden voor een lid van de Tweede Kamer, werden uitgebracht 3652 stemmen, van onwaarde 25, volstrekte meerder- heid 1814. De beer Mr. Van Diggelen kreeg 1712 stemmen, de beer Brantsen van de Zijpe 1584 stemmen, zoodat tusschen hen herstemmiug moet plaats hebben. De heer Dr. Vitus Bruinsma kreeg 305 stemmen. Nadat de gezondheid van mevr. de wed. Bulkley in de laatste weken, blijkens opnieuw ingewonnen geneeskundige rapporten, zeer sterk was vermin derd, heeft het Z. M. behaagd, haar gratie te verleenen van den nog overigen straftijd. Dientengevolge is zij thans in vrijheid gesteld, doch haar toestand liet nog niet toe, haar naar haar woniug te 's Hage te vervoeren. Bij den internationalen zangwedstrijd te Mechelen heeft de Koninklijke Zangvereeniging //Cecilia" uit 's Hage den eersten prijs behaald voor het zingen van het blad of op het eerste gezicht, en den tweeden prijs in de afdeeling van uitmuntendheid (division d'exellence.) Voorts werd een eerste prijs behaald door de liedertafel ,/Oefening en Vermaak," van Waalwijk en Bezooijen, terwijl haar ook de tweede prijs werd toegekeud voor het zingen ft prima vista, waarbij zij tegen twaalf gezelschappen met veel grooter aantal leden te kampen had. Dicht bij de Hollandsch-Belgische grens in den polder Hazegras, heeft in den nacht van 1 op 2 October een bloedig gevecht tusschen stroopers en koddebeiers plaats gehad. Een veldwachter, Felix Rombaut, had, in den hoop een goeden slag te kunnen slaan, met zijne drie zonen en twee gendarmes in de duinen nabij Heyst post gevat. Te een uur werden zij drie stroopers gewaar, lieten hen tot op korten afstand naderen en snelden op hen toe. Op hetzelfde oogenblik losten de aangevallenen hunne geweren, waardoor de drie broeders Rombaut ge- zijn studien voortde hoop op Flora's hand was hem de sterkste spoorslag tot het spoedig verkrijgen van den vurig verlangden graad. In den loop van den winter volgende op het overlijden van mevrouw Woude, maakte Hendrik na lang ingespannen geweest te zijn een wandeling langs de buitensingels toen 't hem inviel, dat hij zijn huisbazin beloofd had eens naar haar broeder te kijken, die al sinds maanden sukkelde aan een zeeren voet. Hij herinnerde zich dat deze broedereen warmoezenier, in een der zijstraten woonde en besloot hem nu meteen te bezoeken. Na eenige vragen kwam hij aan de rechte deur en daar deze aanstondtrad hij binnen een onderdrukt gekerm uit een der kamers trof zijn oorhij klopte aan en zag daar een vrouw, een jong meisje en nog een paar kinderen rondom een man staandie in een leuningstoel zat terwijl zijn verbonden been op een stoel voor hem rustte. //Mag ik binnenkomen vroeg hij, „ik kom op verzoek van iuffrouw Maandag eens kiiken hoe u 't maakt." „0 ja, mijnheer is student. O 't gaat slecht, heel slecht met vader," antwoordde de vrouw, „hij heeft zulke vreeselijke pijnen." ffEn hebt gij geen dokter gehaald." Hendrik wist wel dat dit niet't geval was, want zijn juffrouw had 't hem uitdrukkelijk gezegd troffen werden. De oude Rombaut en de twee gendarmes beantwoordden het vuur, doch slaagden er niet in de stroopers in handen te krijgen. Den volgenden dag heeft de justitie te Knokke een bekenden wilddief en oude der justitie Lapierre ge- naamd in zijne woning gevangen genomen. Hij was door een geweerschot getroffen en wees twee boeren te Raamskapelle als medeplichtige aan. De broeders Rombaut zijn niet gevaarlijk ge- wond. Een menigte hagelkorrels is hun echter in het lichaam gedrongen, zoodat hunne genezing lang- durig en pijnlijk wezen kan. Van Terschelling wordt i. d. 3 October gemeld: Eergister deed de stoomschelpenzuiger de Tijd weder een tocht naar de Lutine. De gewone zuigbuis was verlengd met eene gutta-perchabuis, welke in 't geheel ongeveer 1000 kostte. Nadat men een uurtje gewerkt had, liet de nieuwe buis los, geraakte in 't zand en de neergelaten duiker bevestigde er een ketting aan, maar kon slechts een gedeelte ophalende rest ligt thans onder 'tzand. 'tWeer is thans hoogst ongunstig om op het wrak te werkenin alien gevalle zal men de gewone buizen moeten verlengen, om tot de gewenschte diepte te kunnen komen. M. Donate tracht in een lang ingezonden stuk in het N. v. d. D. te betoogen, dat zijn hypnotiseeren geen schadelijke gevolgen heeft en integendeel een weldaad voor de menschheid moet heeten. De voornaamste zinsnede is deze z/Ik reis nu reeds dertien jaren door Europa rond. Ik heb minstens 20,000 personen gemag- netiseerd en ik tart ieder, een enkel sujet aan te wijzen, dat werkelijk nadeelige gevolgen van mijn proeven onder vond." In Engeland wordt eene belasting geheven van de zoogenaamde //patent-medicines," geheime middelen, gelijk men ze bij ons noemt. Die belas ting wordt geheven door de verplichting aan de verkoopers op te leggen, de doosjes, fleschjes, potjes enz. te voorzien van een gestempeld etiquet, dat 10 cents kost. Bovendieti moeten zij een ver- gunningsrecht van f 3 betalen. Het Maandblad tegen kwakzalverij, waaraan wij deze mededeeling ontleenen, zegt, dat thans voor etiquetten wordt betaald meer dan twee millioen gulden en voor het vergunningsrecht zestig duizeud gulden. De bevolking tot maatstaf nemende, zouden die hef- fingen hier to lande driehonderd vijftig duizend gulden aan de schatkist opbrengen. Het Maandblad berekent terecht, dat de hoogere prijs het debiet niet zou verminderen, maar het meent dat er iets onzedelijks in gelegen is, den bloei der financien samen te koppelen met het gebruik van middelen, waarvan de ernstige be- strijding plicht is. z/En de accijns op het gedistilleerd dan vraagt de Arnh. Ct. zeer terecht. //Mijnheer, krijg u er hem toe een dokter te laten komen, want zij doen niets dan knoeien met dat been, en mijn zuster is erg eigenwijs weet u, en laat mijn bears naar hun pijpen dansen." Een blik op de vrouw des huizes schonk Hendrik de overtuiging dat zij geen katje was om zonder handschoenen aan te vatten, en wel zorgde dat zij 't roer van haar huishoudelijk scheepje niet uit de handen gaf. tfls u al dokter vroeg zij scherp. vNog niet, ik kom ook maar alleen zien, wat het eigenlijk is, maar ik zal niets voorschrijven, dat durf ik uiet op mij nemen, gesteld zelfs dat ik het mocht." z/Ik won dat u me helpen kon, mijnheer," sprak de lijder hem smartelijk aanziende#ik lijd zoo verschrikkelijk en dan reeds lang." z/Maar wat doet ge er dan voor, niets z/Niets, dat kunt ge begrijpen, wel mensch we hebben al meer dan f 25 uitgegeven aan Floresta-zalf en Floresta-pillen." En tot bewijs harer woorden, wees zij naar een rekje, waarop netjes een half dozijn van de Hendrik zoo bekende potjes gerangschikt stonden en een toren van de dito doosjes. z/Daar heb ik zijn voet dadelijk meegewreven en het zal ook wel beter worden, als hij maar geduld heeft, maar jaweldaar mankeert het hem aan en Sien kan ook niet wachten 't is God geklaagd, zooals ze mij altijd aan de ooren jengelt TEN \EI/iEVSCSIE (OIRMT IN DE GEMEENTE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1