111 I J if V Landbouwberichten. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND M -if I H - oefeningen, die de spieren stalen, het bloed krach- tiger door de aderen stuwen, het lichaam s'terken en aldus met de moreele ook de physieke kracht der kleine menschjes verhoogen TER NEUZEN, 5 October 1886. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekoine'n om aldaar te lossen of te laden Januari Februari. Maart. April. Mei. Juni. Juli. Augustus. September 26 22 19 22 24 31 35 40 38 257 14 s., 12 s„ 6 m., 5 r. ij. 1 k. 5 r. ij. 2 m., 2 k., 1 1. 12 s., 4 k., 3 r. ij. 13 s., 4 k., 3 r. ij., 2 1. 17 s., 3 1., 2 r. ij., 2 k. 12 s., 4r. ii., 4 m., 4 k., 3 h., 3 1., 1 st. 13 s., 7 r. ij., 5 h., 5 m., 4 k., 1 b. 13 s., 11 m., 6 h., 4 rij., 3 k., 3 1. 13 s., 11 m., 7 r.ij.,4h., 2 1., 1 p. 39634 30660 25044 27927 28390 43428 47042 53972 49426 345523 Uitgevaren zijn in Januari 21, Februari 21, Maart 14, April 21, Mei 22, Juni 32, Juli 31, Augustus 38 en September 30 zeeschepen. Schipper F. Sponselee, met zijn ledige tjalk Zondagnamiddag zich in den mond der haven alhier bevindende, werd door de binnenkomende Engelsche stoomboot Janus, van Bilbao, aan bakboord aan- gevaren, waardoor het zwaard gebroken en ander- buitenwerk ontzet werd, een en ander eene schade veroorzakende van minstens f 400 bij voorloopige opneming. De heer J. P. Tazelaar, candidaat alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Christelijk Gereformeerde gemeente te Weesp, in Noord-Holland, en heeft voor het beroep naar Westzaan bedankt. Door het „instituto archeologico e Geographico'' gevestigd te Phernambuco (Brazilie) werd verleden jaar het lid Dr. Jose Hygino Duarte Pereira afgezonden ten einde in het Rijksarchief te's Gra- venhage de bescheiden te raadplegen, betreffende de nederzetting der Hollanders op de kust van Brazilie (16301654). Na een jaar in die be scheiden der voormalige Westlndische Compagnie werkzaam geweest te zijn, daarin een schat van tot heden onbekende historische bizonderheden ge- vonden te hebben, is die geleerde vertrokken zeer voldaan over de ontvangst, de verkregen hulp en verstrekte inlichtingen. Ten einde zijne dankbaar- heid te toonen, heeft hij verscheidene heeren voor- gedragen om huu het eerelidmaatschap van gezegd oudheid- en aardrijkskundig Genootschap aan te bieden. Onder die namen treffen wij aan dien van onzen gewestgenoot Fred. Caland, ambtenaar aan gezegd Rijksarchief. Tegen eene boerin in Walcheren, die op de botermarkt te Middelburg eenige stukjes boter verkocht, welke in hooge mate met vet vervalscht bleken te zijn, is door de politie, overeenkomstig art. 330 van het nieuwe Strafwetboek, proces- verbaal opgemaakt. Wij neraen dit bericht met genoegen op en voegen er het volgende bij Dat artikel luidtt/Hij die eet— of drink waren of geneesmiddelen verkoopt, te koop aan- biedt of aflevert, wetende dat zij vervalscht zijn en die vervalsching verzwijgende, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste (lrie jaren. iiEet- of drinkwaren zijn vervalscht, wanneer door bijmenging van vreemde bestanddeelen, hunne waarde of hunne bruikbaarheid verminderd is." De gulden tijd der vervalschers van eet- en drinkwaren is dus voorbij Yele meel-, boter- mijn voile bewustzijn, wie weet of het mij niet spoedig weer verlaat." Juist kwam de dokter binnen en snikkend bracht Flora hem het verlangen harer moeder over; hij verbleekte, voelde haar pols en fluisterde het meisje toe: yGa en zend iemand." „Is 't noodig papa?" vroeg zij, terwijl haar knieen knikten en een sluier langs haar oogen trok. Is ten minste raadzaam," antwoordde hij zacht. Met wankelende schreden ging Flora de kamer uit en man en vrouw bleven alleen. De dokter stond met neergeslagen oogen naast het bed der gade, die hem zoovele jaren trouw ter zijde gestaan had en naast wie, eerder dan met wie, hij den moeielijken tocht door het leven had gemaakt en hij vond in dit plechtige oogenblik niets om haar te zeggen. z/Daniel," sprak zij eindelijk met zwakke stem, z/moge God je geest verlichten." Hij bleef zwijgen en beet zich op den knevel. z/Ik zie 't alles zoo duidelijk.intrek je terug nu het nog tijd is; 'theeft te lang geduurd." Nu maakte hij een ongeduldige beweging; zij trachtte zich nog op te richten. (Wordt vervolgd.) en melkverkoopers dienen lueraan wel eens te denken. Als nu de politie eens goed de hand houdt aan dit artikel, en, om eens wat te noemen, eens toeziet of aan de huizen niet iets verkocht wordt, waar men te weinig melk ingedaan heeft, dan zijn we ver, zeer ver vooruit. Hoek, 4 Oct. In eene nog van ij ver getuigende rede naar aanleiding van Hand. 20 vers 32, lste gedeelte nam 11. Zondag onze leeraar Ds. J. F. van Binsbergen afscheid van deze gemeente. Het was eene aandoenlijke ure, zoo voor leeraar, als gemeente. Had hij gedurende zijne ernstige ziekte, dikwijls verlangend uitgezien om nog een- maal te mogen optreden om een afscheidswoord uit te spreken, thans stond hij daar, omringd door tal van vrienden en bekenden, zoo van hier als elders, en met een terugzien in het verleden en een blik in de toekomst meende hij niets anders te kunnen doen, dan de Apostolische bede, vervat in bovengenoemd tekstvers, tot de zijne te nemen, en eene gemeente welke hem zoo na aan het hart ligt, in dezelve aan te bevelen. Aan het einde sprak Ds. A. van Yeen, van Ter Neuzen, nog een kort woord, en zag in de talrijk opgekomen schare het bewijs hoeveel achting en liefde de waardige leeraar genooten meende hem geen grooter genoegen te kunnen doen, dan de vele ernstige woorden, heden van zijne lippen vernomen, zooveel mogelijk te betrachten. Daarna zong de gemeente den scheidenden leeraar het bekende 3de vers van psalm 134 toe. Dat het hoogbejaarde echtpaar zijnen levensavond in eene welverdiende rust moge doorbrengen. Iloutenisse, 3 October. Heden had alhier de gewone jaarlijksche huishoudelijke schietwedstrijd plaats voor de werkende en contribueerende leden der scherpschutters-vereeniging //Prins Frederik Hendrik." De uitslag was dat door de werkende leden de prijzen werden behaald door2e luit. A. baron Collot d'Escury met 49 p., korp.-hoornbl. Pieters met 48 p., serg. Neeteson met 45 p., schutter A. Scheers met 44 p., serg. Serrarens met 43 p. en serg.-maj.-vaandeldrager Sorber met 41 p. Door de contribueerende leden door de heeren E. Verbist met 42 p., L. Fassaert met 38 p., Th. Weemaes met 35 p., J. Kegelaer met 32 p., J. Schuileman met 32 p. en P. Polfliet met 28 p. Voor de gedurende 1886 het trouwst ter oefening opgekomen werkende en contribueerende leden was nog een prijs beschikbaar gesteld, die met 47 punten behaald werd door den heer Schuileman. Yerder was op de vrije banen zeer veel animo. In 3 schoten werden de prijzen behaald door le serie. Luit. baron Collot d'Escury met 30 p., serg. Neeteson met 27 pserg.-maj.-vaandel- ager Sorber met 26 p., luit. Pateer met 26 p. en serg.-maj. Neeteson met 24 p. 2e serie. De heer Schuileman met 33 p., serg. Neeteson met 30 p., serg.-maj. Neeteson met 30 p., schutter Van Kerchove met 30 p. en luit. baron Collot d'Escury met 29 p. 3e serie, in een schot. Serg.—maj.-vaandeldrager Sorber, luit. baron Collot d'Escury, de heer Olie- slager en schutter Van Kerchove, met 12, 10, en 9 p. De wedstrijd had onder begunstiging van het heerlijkste weder plaats. - De dijkval in het district Borrendamme (Schouwen) maakt vooralsnog geen voortgang. De weggevallen oppervlakte basal tglooiing bedraa omtrent 500 vierkante meters. Waar vroeger een vooroever was van 30 meters, is thans eene diepte van 10 a 12 meters. RECHTSZAKEN. Arromlissements-reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 1 en 5 October de volgende vonnissen uitgesproken C. H., matroos te Ter Neuzen, is wegens re- bellie veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. L. A. v. d. H., werkman, wonende te Zaamslag, is wegens het slaan van een bedienend beambte veroord. tot 7 dagen gevang. lo. L. J., spoorwegbeambte, wonende te Axel, 2o. J. O., boerenknecht, wonende te Zaamslag, zijn wegens moedwillige mishandeling veroord. ieder tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 60 centimen tot fr. 0,94; stieren, koeien en runderen 50 tot 75 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 70 centimen tot fr. 1,05; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,67 tot fr. 2,91Mechelen fr. 3,75 Ware- gem fr. 2,91 tot fr. 3,81; Thielt fr. 3,80; Deinze fr. 2,50 tot fr. 3,50 St. Nicolaas fr. 3,63 en te Brugge fr. 4,00. Zaamslag. Onze landbouwers hebben tegen- woordig handen vol werk met het uit den grond halen, gereedmaken en vervoeren van beetwortels, die in onze gemeente dit jaar door velen in groote hoeveelheid gezaaid zijn. Het prachtige najaars- weder komt hun daarbij natuurlijk zeer te stade. De aanvoer van deze veldvrucht naar het station te Axel, ter bestemming voor de Belgische suiker- fabrieken, alsmede naar de los- en laadplaats aan den grensstation Mariguan zeide de Margarethapolder, hoofdzakelijk voor de fabrieken in Noord-Brabant, is verbazend groot. De opbrengst dezer plant is over het algemeen slechts middelmatig te noemen, omdat de wortels te kort gebleven zijn. Terwijl sommige landbouwers dit uitsluitend toeschrijven aan de kmgdurige droogte, wordt door anderen beweerd, dat ook de deugdelijk- heid van het zaad, huu door de fabriekanten ver- strekt, daarop een nadeeligen invloed uitgeoefend heeft, aangezien deze hier en daar nog al iets te wenschen overlaat. Als een voorbeeld van weelderigen plauten- groei kan men in den boomgaard van den landbouwer Meeuwis de Bruijne alhier het zeldzame verschijnsel waarnemen, dat een appelboom, die dezen zomer reeds volop rijpe vruchten gedragen heeft, thans weder in vollen bloei staat. Het jongst verschenen Politieblad behelst een lange lijst namen van personen die opgespoord moeten worden om de gevangenisstraf te ondergaan, die in de plaats treedt van de onbetaalde boete, hun wegens dronkenschap opgelegd. Op die staalkaart treft men de volgende voor dronkenlui vrij typiscbe namen aan als: W. S. Wijnman, A. Aanbidder, L. Cupido, W. Waterman, Jan Bierhaalder, P. Droogmans, Manus Draaijer, H. Avontuur en W. Kwast. Hoe gevaarlijk het kan zijn zich door houden te veel te iaten likken, leert weder het volgende geval. Een melkboer te, Hohen-Schonhausen, een plaatsje dicht bij Berlijn, had een bond, dien hij gaarne liefkoosde. Onlangs nu kreeg de man een maagziekte, die meer en meer een gevaarlijk karakter aannam en ten slotte den dood van den lijder ten gevolge had. Bij de lijkschouwing werden in de maag louter hondenwormen gevonden, wier larven zeker van den hond des gestorvenen afkomstig waren en zich daar hadden ontwikkeld. Eenige dagen geleden reed een zware wagen, beladen met kaas, het Jtaliaansche Chiasso binnen. z/Een partij kazen voor koetsier met een onschuldig gezichtterwijl hij de papieren overhandigden. Deze werden in orde bevonden en de wagen daarop doorgelaten. Ongelukkigerwijs voor den koetsier was het zeer warm, zijn keel droog en een herberg bij de hand. Een glas landwijn zou goed smaken, dacht hij, en zoo gedacht zoo gedaan, trad hij voor de toonbank. Ondertusschen luierde een der tolbeambten voor de deur en keek van tijd tot tijd met begeerige blikken naar de aanlokkelijke kazenberg. Zijn brood was hard en droog een stukje kaas zou zijn avondeten tot een feestmaal kunnen maken. z/Uit een kar zoo vol beladen, mist men toch een kaasje niet" scheen hij te denken, want weldra gleeb zijn zakmes over de gele schil Verder dan glijden kwam het echter niet, de kaas bood weerstand als ware zij van steen. Dit wekte argwaan. Plotseling verdween de snoeper en kwam de douanier weer in den man boven. Met veelbeteekenend gebaar riep hij zijn collega, wien hij zijn ontdekking mededeelde, natuur lijk verzwijgende wat de aanleiding was. Beiden doorzochten nu den wagen en bevonden dat wat kaas scheen feitelijk niets anders was dan gerolde tabak in geel geverfd linnen gepakt. Onnoodig te zeggen, dat het glas landwijn voor den koetsier een eenigszins bitteren nasmaak had. Te Freiburg, in Zwitserland, is, naar aan leiding van het volgende voorval, dezer dagen een twist ontstaan tusschen den eigenaar van een groot beestenspel en een bezoeker dezer inrichting. Onder de aldaar aanwezige dieren bevindt zich een reus- achtige maar zeer tamme olifant, de beveling van het publiek. Hij heeft de gewoonte de zakken der toeschouwers te doorsnuffelen, om deze of gene lekkernij zoo mogelijk op te sporen, en de meer- derheid van het publiek onderwerpt zich gaarne aan dergelijk onderzoek, na vooraf een versuapering bij zich te hebben gestoken. Wat gebeurt nu bij het doorsnuffelen der zak ken van een der toeschouwers, aan den olifant van nabij bekend De snuit komt in een ver- keerden zak terecht en ontfutseld een goed ge- vulde portemonnaie en twee bankbiljetten van 50 fr. elk, die in een oogwenk op weg waren naar de maag van den goochelaar. De portemonnaie werd achterhaald in den muil van den olifant, maar de bankbiljetten waren gevlogen. Wie moet nu de geleden schade dragende eigenaar van den zakkenroller of diegeen die toe- staat dat zijn zakken worden onderzocht om er iets uit te nemen Dit zal de rechtbank te Zurich eerstdaags uitmaken. Van 16 tot 30 September 1886. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 Sept. Cornelis Pieter Ilendricus Pijl, oud 24 j., jm. en Koba van Aalst, oud 20 j., jb. 30 Sept. Jan Jacob van den Ouden, oud 27 j., jm. en Jacomina van Damme, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Sept. Sijbe de Graaf, oud 25 j., jm. en Janneke Francoise Helena Dieleman, oud 22 j., jd. 24 Sept. Leendert 'tGilde, oud 58 j., weduwn. en Willemina Kok, oud 61 j., gesch. van echt. Geboorten. 18 Sept. Petrus Franciscus, z. van Desiderius Spietael en van Maria Lagroe. 20 Sept. Elena, d. van Gelein Buijze en van Neeltje den Hooglander. 21 Sept. Catharina, d. van Gelein Meertens en van Helena Verheijke. Clementina, d. van Dominicus de Paepe en van Apolonia Coolsen. 22 Sept. Johannes, z. van Charles Louis Hamerlijnek en van Adelaide Dominica van de Velde. Jan Johan Pieter, z. van Jan de Smidt en van Maria Catharina van den Berge. 23 Sept. Elisabeth Sara, d. van Nicolaas Harte en van Johanna Geertruida Dierijck. 24 Sept. Maria Reina, d. van Reinier Harte en van Maria Wisse. 27 Sept. Cornelis Gerardus, z. van Willem Fre derik Harte en Tanneke Catharina Vel. Jan Pieter, z. van Andries Dieleman en van Cornelia Aaltje Harte. 28 Sept. Cornelis, z. van Jozina Maria de Rijke. 29 Sept. Adriana Catharina, d. van van Jan van Langevelde en van Eeltje Kolijn. Overlijden. 18 Sept. Authonie Jacobus Wisse, oud 10 m., z. van Jacobus en van Aaltje Adriana Balnikker. Jan Pieter Stoffels, oud 8 w., z. van Pieter en van Maatje Deij. 19 Sept. Suzanna Maria Stoffels, oud 3 m., d. van Jacobus Francois en van Johanna Anthonina Lourens. 20 Sept. Cornelia Pieternella de Feijter, oud 8 m., d. van Marinus en van Laurina Oppeneer. 22 Sept. Jan Marinus van Kerkvoort, oud 3 m., z. van Marinus en van Aaltje Meertens. 23 Sept. Pieter Willem de Kraker, oud 2 m., z. van Petrus en van Suzanna Dees. 25 Sept. Sara Dina Jansen, oud 4 j., d. van Pieter en van Janna de Bruijne. 27 Sept. Janna Maria van de Wege, oud 4 m., d. van Pieter en van Elisabeth Dieleman. 29 Sept. Jacobus Willem van Alien, oud 6 m., z. van Jacobus en van Willemina Ponse. H U L S T. Huwelijks-aangiften. 24 Sept. Joannes An- theunis, oud 37 j., jm. en Anna Coleta Voet, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Mattheus Hendericus Jonkers, oud 66 j., weduwn. en Anna Catharina Schout, oud 50 j., wed. 28 Sept. Jo- sephus Buijsrogge, oud 25 j., jm. en Anna Ca tharina Michielsens, oud 22 j., jd. Geboorten. 20 Sept. Johannes Baptist, z. van Augustus de Cauwer en van Melauia Augustina Everaard. 28 Sept. Augustinus, z. van Andreas de Kock en van Cornelia Johanna 'Boone. Overlijden. 16 Sept. Christina Judoca Maria van Overmeir, oud 2 m., d. van Gustaaf en van Sophia Charlotte Arnold. 18 Sept. Leonia Ca rolina Adriana Krieckaert, oud 8 m., d. van Ja cobus en van Maria Bruggeman. 21 Sept. Willem Frederik Neijt, oud 72 j., z. van Francies Cor nelis en van Johanna Hamerliuk. 25 Sept. The- resia Lageij, oud 62 j., echtg. van Pieter Andries Picavet. AXEL. Geboorten. 16 Sept. Maria Catharina, d. van Carolus de Smet en van Fran<?oise de Schepper. 22 Sept. Catharina, d. van Martinus den Hamer en van Sara Yzebaart. 24 Sept. Marinus, z. van Cornelis Dieleman en van Adriana de Feijter. Janneke Cornelia, d. van Minikus Loof en van Hendrina van der Welle. 25 Sept. Adriana Le- vina, z. van Mattheus Dieleman en van Cornelia de Feijter. 26 Sept. Martinus, z. van Mels Ver- helst en van Hebrina Jansen. Overlijden. 18 Sept. Jozias Pieter van de Velde, oud 3 m., z. van Fieter en van Krina Meesen. 22 Sept. Pieter Riemens Schoonakker, oud 61 j., z. van Gijsbregt en van Aletta van Doeselaar. 24 Sept. Willem Jacobus Boeije, oud 19 d., z. van Jacobus en van Maria Jansen 28 Sept. Adriana Jacoba Klaassen, oud 23 m., d. van Anthonie en van Catharina de Visser. 30 Sept. Francois Scheele, oud 69 j., weduwn. van Catharina de Visser. Abraham Bareman, oud 3 m., z. van Jacobus en van Janna Herrebout. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 17 Sept. Constantinus de Poorter, oud 37 j., weduwn. en Pieternella Roovers, oud 27 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Augustus, z. vanJuliaan van Acker en van Apolonia van Meelen. 20 Sept. Hypolitus, z. van Ebuardus Bernardus Modde en van Maria de Moor. Overlijden. 27 Sept. Franciscus de Schepper, oud 16 d., z. van Jan Francies en van Anna Ca tharina Rottier. 28 Sept. Paulina Cecilia de Poorter, oud 9 m., d. van Alphons en van Phi- lomena Verdurmen. C L 1 N G E. Geboorten. 16 Sept. Ludovicus, z. van Jo- sephus de Poortere en van Johanna Franciesca Schuddings. 24 Sept. Rosalia, d. van Petrus Franciscus Bogaert en van Maria Louise Vlaeminck. Overlijden. 16 Sept. Veneranda de Moor, oud 16 m., d. van Josephus en van Maria Seraphina Penneman. 23 Sept. Henricus Joseph d'Hert, oud 6 w., z. van Augustus en van Johanna Ju liana de Kauwer. 26 Sept. Delphina Lockefeer, oud 57 j., echtg. van Charles Louis Vermont. 29 Sept. Maria Falaria Johanna d'Hollander, oud 6 m., d. van Carolus Ludovicus en van Apolonia Bruggeman. G R A A U W. Huwelijks-aangiften. 10 Sept. Jurrien van Rooie, oud 36 j., jm. en Ema Maria Thiron, oud 27 j., jd. -A— if Maand. Getal. Geladen met: K m. inhoud. In deze kolom beteekenen de lettersr. ij. raw ijzer, s. stuk- goederen, k. kolen, m. minerie, h. hout, st. ateen, b. brikken, 1. ledig, p. pikkolen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2