Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Be WonterSofter en ziji pzin. No. 2232. Woensdag 6 October 1886. 26e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Wit bind verschijjnt IHnsdas- en Vrijdagarond bij den ultgcver P. Jl. VAN WE SANDE te Ter Neozen. E*olitieli Overzicht, De rede van den Franschen Minister te Toulouse beeft den Duitschers een pak van't hart genomen. Zij werd te Berlijn met groote spanning tegemoet gezien, en groote tevredenheid heerscht tbans wegens de in het oog vallende vredelievende strekkiug der Fransche staatkunde. Mocbt een en ander ten gevolge bebben, dat de Europeesche Vorsten eenige millioenen soldaten naar bunne haardsteden zonden, waardoor de natien van een geweldigen belastingdruk zouden ontheven worden! De moeilijkheden tusscben „la grande nation" en Madagascar zijn nog niet uit den weg. Frankrijk eiscbt van Emyrne vernietiging der bankconcessie en afstand van een onbegrensd gebied in de baai Diego—Suarez. Op Engeland blijft men in Frankrijk nog steeds naijvrig, omdat de Brit zich in het Nijldal gaat nestelen. Meent John Bull, dat hij Egypte voor zicb kan nemen, door Rusland in Bulgarije de vrije band te laten en Frankrijk te paaien met het bezit van Tripoli, op Afrika's noordkust, dan beeft bij zeker niet goed in de kaart van De Freycinet geloerd en de Italiaansche politiek niet begrepen. Een zonderling geval beeft zicb in Cairo voor- gedaan. Een Rus, agent van den voormaligen Khedive, Ismael pacha, beeft zicb met behulp van gewapende Albaneezen meester gemaakt van bet paleis Ismaelia. Dit paleis, de verblijfplaats van Moekhtar-pacha, is een der gebouwen, waarop Ismael-pacha aanspraak maakt. Na tusscbenkomst van den Russischeu consul liet de Rus het gebouw door de Albaneezen ontruimen. Als beweegreden tot de handeling wordt opgegeven, dat bij op deze wijze de rechtbanken wil dwingen om van Ismael's eisch kennis te nemen. Ten gevolge van dit voorval zal sir Henri Drummond Wolff zijn terugkeer naar Cairo verbaasten. Lord Ventry beeft een goed voorbeeld gegeven door de pacht van zijne boeren met 25 percent te verminderen, daarentegen zijn in Killorglin vijftig huisgezinnen wegens wanbetaling uit hof en huis gezet. Dit maakt de zaak er niet beter op. In Spanje zweeft de naain van Zorilla op aller tong. Men zegt, dat bij zich door een reporter van" het blad Figaro beeft laten overhalen eene reeks van verklaringen te doen, waarvan bij later spijt blijkt te hebbon. Althans bij scbrijft, dat hij, aan een „oud vriend" eenige mededeelingen doende, niet bedoeld had, ze door een reactionair blad de wereld te zien inzenden. De reporter Eusebio Blasco, die van bet doel van zijn bezoek geen gebeim gemaakt had, schrijftnu: „Waarom zoudt ge niet openhartig zijn in een reactionair blad zoo goed als in een ander? Houd u niet achter de schermen, kom uit voor betgeen ge bedoelt. Doe niet met de menschen, aan wie ge iets vertelt, zooals ge waarschijnlijk met uwe aanhangers doet, wier opstand ge „door de bladen" heet vernomen FEUILLETQN NOVELLE DOOR MATHILDE. 2) (Verkort.) Tante Willemine was druk bezig met haar stofdoekje een denkbeeldig smetje van haar theekistje te verwijderen. z/Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt," is mij reeds eenmaal gezegd, toen ik vol vuur Dr. Woude en zijn Floresta verdedigde." Verschrikt zag tante Willemine hem aan, maar zij zeide nog niets en Hendrik ging voort z/U begrijpt dus wel, lieve tante, dat ik, afgezien van elke financieele reden, bij verkiezing het gezelschap der studenten vermijd. T Is me zoo dikwijls gebeurd dat ik onaangenaam gestemd naar huis terug keerde, ontevreden met mij zelf en mijn lot." ,/Ik weet niet of die struisvogelpolitiek wel de beste is," zeide tante Willemine eindelijk nadenkend. „Neen, zeker niet," riep Brigitti op heldhaftigen, oorlogzuchtigen toon, „het is je plicbt, Henri, om met den meest mogelijken nadruk de eer van je weldoener op te houden, en dus ook de eer van zijn geneesmiddelen. En dat moet je tocb te hebben, terwijl daarginds, in het Spaansche vaderland, de generaals van het leger vermoord worden door degenen die zicb op u beroepen, en uwe getrouwe vrienden er ver van u gefusilleerd worden, omdat zij uwe zaak verdedigden 1" De rol, die Ruiz Zorilla sedert eenige jaren speelt, maakt dit verwijt volkomen verdiend. Een jong mensch legde een dynamiet patroon neder in het venster van generaal Pavia te Madrid, docb werd op staanden voet gegrepen. Te Napels bebben, bij de feestelijke berdenking van het binnentrekken der Italiaansche troepen in Rome, ongeregeldheden plaats gehad. Een optocht van liberale vereenigingen werd uit een zijstraat aangevallen door een anderen optocht, die riep z/Leve de Paus-KoningEen straatgevecht volgde en ook vele arrestatien hadden plaats. Wat bebben die oprakelingen te beduiden. Weg met Waterloo- en Sedansfeesten! Zij dienen slechts om veeten in 't leven te houden. Te Leipzig trokken 400 socialisten in optocht met roode vaandels door de stad, niettegenstaande den kleinen staat van beleg. Aan het boofd ging de onlangs gebannen socialist Schumann. De politie nam de baas van T spul" en zeven anderen in arrest. Van erger aard is de opstand in het binnenste onzer planeet. Verleden week beeft zicb de aard- beving te Charleston en in andere steden van 't Zuiden der Vereenigde Staten herhaald. De bevol- king verkeert in groote ontsteltenis, en met recbt, want bier kan de Koning niets aan doen. Verblijdend is bet te mogen vernemen, dat de cholera in bet Zuiden van ons werelddeel afnemende is. Kon men dat ook zeggen van de twisten op staatkundig, maatschappelijk en kerkelijk gebied! Waar blijven toch de gouden tieutjes is herhaaldelijk de vraag in kantoren en winkels, en meestal wordt deze vraag met een schouderophalen beantwoord. Dat men veel hecht aan de tientjes, wordt bewezen door de navraag vooral de boeren- stand schijnt er fel op te zijn, daar zulk geld ge- makkelijk is om te bergen of om „te potten." Ter inlichting kan dienen, dat de Ned. Bank ze sedert eenige jaren door middel harer corres- pondenten inhoudt, ofschoon dit geld toch zeker niet vervaardigd zal zijn om door dat groote licbaam tot speculeeren gebruikt te worden. Volgens „De Heraut" is de aandrang in de lokalen te Amsterdam, waarin de afgezette pre- dikanten optreden, soms zoo groot, dat meer dan eens personen 's morgens, met brood en water voorzien, van huis gaan, om den ganschen dag over te blijven, ten einde bij de avond-bij belle- zing zeker van eene goede plaats te zijn. Men al heel gemakkelijk vallen, je hebt maar te wijzen op zijn uitgebreide praktijk, op de schitterende uitwerkingen zijner geneesmiddelenik beb tocb mijn leven lang aan verstopte neusgaten gesouffreerd en sinds ik de Floresta-druppels gebruik, voel ik er niets meer van, en Willemine dan, wat is ze vroeger een martelares geweest van de rheu- matiek /loon ik nog tijd had om kwalen te hebben." //Maar wees toch zoo ondankbaar niet, zuster Die zalf heeft wonderen verricht en Heintje van den bakker en de zoon van den notaris en en o 't is te veel om ze op te noemen." Hendrik bleef zwijgen en tante Willemine ruimde met haar gewone vlugge bedrijvigbeid bet avondmaal op, terwijl tante Brigitte voortging de wonderbare kracbt der Floresta tot de wolken te verheffen. IV. Zoo ging er een tweetal jaren om zonder dat er uiterlijk iets in de omgeving van Dr. Woude veranderd was. Geregeld kwam Hendrik tbuisnog voor geen enkel examen was hij gestruikeld. Dr. Woude zag hem met rechtmatigen trots aan en verborg noch voor Flora, nocb voor de tantes, dat hij plan had hem tot opvolger te maken. Tot nu toe zweeg hij echter over den innigen band, waarmede hij den jongen dokter aan zijn gezin wilde kluisteren; intusschen werd het debiet der Floresta-pillen keert dan eerst omstreeks 9 uur 's avonds in zijne woning terug, na eene afwezigheid van 13 uur. De rechtbank te 's Hage deed gisteren uit- spraak in de zaak contra Ds. G. Vlug, te Leiderdorp, en overwoog dat de godsdienstoefening in het ge bouw der Hervormde gemeente in den voormiddag van 25 Juli jl. wel is belet geworden, maar door de menigte waaronder gemelde predikant zich be- vond, en dat uit het op 27 September jl. bij het voor de rechtbank gehouden getuigenverhoor niet is gebleken, dat beklaagde daartoe heeft aangezet, op welke gronden de rechtbank beklaagde van de hem ten laste gelegde feiten heeft vrijgesproken. Zaterdagnamiddag omstreeks 3 uur had aan het spoorwegstation te Leeuwarden alweder een verschrikkelijk ongeluk plaats. De heer F. A. Post- huma, expediteur, wilde zich van het perron, over de rails been, naar den op het punt van vertrek staanden trein naar Heerenveen begeven, toen hij door een op die rails rangeerende locomotief aan- gegrepen en overreden werd. Slechts als een vreeselijk misvormd lijk haalde men hem er on- der weg. Algemeeu is de deelneming in dit zoo treurig uiteinde van een man, die zich door zijne groote dienstvaardigheid jegens het publiek en niet minder door zijne overige uitmuntende hoedanigheden, ook in menige andere betrekking gebleken, de algemeene achting van zijn medeburgers had weten te ver- werven. Uit Rozendaal wordt aan de N. R. Ct. gemeld In het begin van deze week vertoonde zich hier een troep Zigeuners, komende langs den Antwerp- schen staaatweg van Belgie, en voorgevende over Rozendaal naar Rotterdam te willen gaan. De doortocht werd hun echter belet, doch daarmede schenen zij weinig ingenomenze maakten een leven en drukte, dat de anders zoo rustige markt al spoedig in rep en roer was. De manuen sprongen uit de wagens en schenen door gebaren en eenige plat-Duitsche woorden te verstaan te willen geven, dat zij toch door zouden gaan dit hielp natuurlijk niets, waarop de vrouwen, gestoken in een vuile smerige plunje en onder het rooken van eene sigaar, begonnen te weeklagen en jammeren over de gestrengheid van den brigadier. Spoedig werd aan dat alles een einde gemaakt, toen eenige mareehausees met de karabijn gewapend kwamen aanrukken, de paarden bij den teugel namen en den troep naar Breda voerden, van waar zij onmiddellijk weer naar de Belgische grenzen teruggebracht werd. Belgie schijnt echter met die ongenoode gasten ook niet gediend en tracht ze weer op ons af te sturenalthans de geheele grens langs Noord— Brabant en Limburg, van Bergen op Zoom tot steeds grooter en grooter, zelfs in Amerika werden zij op ruime schaal geexploiteerd en het stond vast dat de dokter veel, zeer veel geld verdiende. Mevrouw Woude echter was niet sterk en werd zwakker en zwakker, zonder dat de dokter en zijne dochter het schenen te bemerken. Door een gesprek met het zieke jongetje Anton werd Flora er echter opmerkzaam op gemaakt. Dien avond bij het avondeten, zag Flora haar moeder aan en nu begreep zij niet hoe zij zoolang blind had kunnen zijn mevrouw Woude zag er blijkbaar afgemat en vervallen uitzoowel het opstaan als het loopen scheen haar moeilijk te vallen, nu en dan kuchte zij erbarmelijk. De dokter was niet thuis en zou eerst 'a avonds laat komen, zoodat zij met haar moeder alleen haar avondbrood at. ,/Mama," vroeg Flora plotseling, „is u niet wel?" #Hoe vraag je dat, kind?" was de verwonderde wedervraag. #Och, me dunkt u ziet er zoo vermoeid uit." //Dan moet het wel erg zijn, nu je het ook opmerkt. Neen, ik ben niet onwel, alleen wat moe. Ik zal vroeg naar bed gaan, dat zal het beste zijn." z/Blijft u dan morgen wat langer in bed, mama z/Hoe kan dat, kind, met de kerk z/Als u naar de Hoogmis wil, zal ik wel vroeg gaan." Een dankbare blik trof haar uit moeders oogen en met bewogen stem antwoordde mevrouw Maastricht, wordt nu onafgebrokeu dag en nacht bewaakt door marechaussdes, ten einde te beletten dat ze opnieuw hier in het land terugkomen. Om een voorbeeld te geven van de ruwheid of beter gezegd de onmenschelijkheid van die Zigeuners, diene het volgendeTe Putten, nabij onze grenzen, viel uit een der wagens een kind; een beentje van het kind werd overreden, en wat deden nu de onmenschen Het kind werd opgenomen, in een zak gestopl, en(inijne pen weigert haast het te beschrijven)tegen een boom doodgeslagen Vervolgens nam men het deerlijk verminkte lijkje er uit en wierp het voor de bereu In onze grootere steden treedt in de laatste weken op een zekere mijnheer Donato die de kuust schijnt te verstaan om sommige menschen, vooral jongere, te biologeeren en geheel aan zijn wil te onderwerpen, zoodat zij alles verrichten, wat hij ver- langt. Natuurlijk worden de seances van dezen vreemdeling overal druk bezocht, want het is te alien tijde voor velen een groot genot om zich te vermaken ten koste van anderen. Zeer terecht merkt echter de Amsterdamsche correspondent van de N. R. Ct. aan het eind van zijn verslag over zulk een seance, waarbij van de vijf en dertig personen, waarop de heer Donato zijne proeven nam, slechts een drietal geheel aan zijn wil onderworpen bleken, het volgende op z/Er is in de vertooningen van Donato iets, dat nadenken wekter ligt, naar het mij voorkomt, eene les in besloten. Diegenen onder het vijf-eu-dertigtal jongelieden, welke het onderzoek naar hunne vatbaar- heid glausrijk doorstonden, waren voor het meeren- deel de lichamelijk meest ontwikkelden. De ge- willigen, de zwakken, schenen naar hun uiterlijk te oordeelen, ook zwak van bouw, en onder den invloed te staan van hun eigen verweekelijkt zenuwgestel. Wijst dit misschien niet op gebreken in ons opvoedings-systeem, dat de waarborgen mits voor het ontstaau van een geestelijk maar ook lichamelijk gezond nieuw geslacht? Nu zijn het nog jongelieden, kinderen haast, op wie Donato zijne manupulaties met voor hem gunstigen uitslag toepast, maar wie verzekert dat bij toenemende ont- aarding en voortgaande enervatie, het gemiddelde van den leeftijd der gevoelige patienten niet hooger zal worden? En als straks de vaardigheid, door Donato verkregen, ook door anderen zich eigen wordt ge maakt, door anderen, die van hun overwicht een niet altoos even ouschuldig gebruik zullen maken, wat zal dan het einde zijn Te 's Hage worden, naar aanleiding van Donato's vertooningen, reeds pogingen gedaan, een cursus in het leven te roepen ter beoefening van het dierlijk magnetisme of hoe men het anders noemen wil. Ware het niet meer gewenscht allerwege cursussen te openen in zwemmen, roeien, gymnastiseeren, kortom in al die z/Dank je voor je goede bedoeling, Flora-lief, maar heusch, 't is niet noodig als ik vroeg naar bed ga." z/U moest wat Floresta-pillen innemen, en u lieelemaal onder behandeling van papa stellen. U zal zien dat hij ze u voorschrijft." Mevrouw schudde het hoofd en antwoordde ,/Dankje, kind, dat doe ik niet." z/Eu waarom niet?" z/Omdat ik geen vertrouwen heb in Floresta, voor mijn kwaalliet zij er onmiddellijk op volgen. Flora besloot haar vader op te wachten, nadat haar moeder zich ter ruste had begeven, maar het werd te laat en daarenboven meende zij dat het beter was tot den volgenden morgen te wachten om haars vaders nachtrust niet te verstoren door ongunstige berichten. Den volgenden morgen precies om halfzes stond mevrouw Woude op en wilde zich gaan kleeden, toen zij door een duizeling overvallen werd en zich aan de waschtafel moest vastgrijpen om niet in elkaar te zakken met moeite trachtte zij een stoel te bereiken, doch een tweede duizeling greep haar aan en zij viel nu op het tapijt bewusteloos neer. Er kwam hulp; de zieke werd te bed gebracht en kreeg naar kort.en tijd haar bewustzijn terug, Doch zij voelde haar einde naderen. Een oogenblik met Flora alleen zijnde sprak zij z/Laat nu mijnheer pastoor roepeu, ik heb nu TEK Ml ZEIS IK COMMIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1