Gemengde berichten. I - 1 jaren er goed bij bevonden om bij de stalvoedering pulpe te gebruiken, welke in het najaar in de ver- schillende havens van de suikerfabrieken aangevoerd en door de veehouders ingekuild worden. Reeds nu worden hier en daar aankoopen tegen f 2 a f 2,50 per 1000 Kg. ongeperst, gedaan. Dit voeder vervangt in den laatsten tijd veelal de lijnkoeken, die vroeger altijd uitstekend werkten, doch tegenwoordig niet meer zoo'n goede uitwerking schijnen te hebben. Bij een nauwkeurig onderzoek is dan ook reeds gebleken, dat die koeken reeds veeal vervalscht verhandeld worden, waardoor zij bij het vee meer na- dan voordeel doen. Daar nu de pulpe, met eenig meel vermengd, een voedsel is, dat door het vee met graagte verorberd wordt, en dat de melkafscheiding zeer bevordert, zijn de veehouders er op uit steeds een goeden voorraad voor den winter op te doen. Yoor de hetrekking van hoofdonderwijzer aan de school in het Old burger—weeshuis te Leeuwarden, jaarwedde f 1000 met vrije woning, hebben zich niet minder dan 125 sollicitanten opgedaan. Woensdagmorgen werd aan den zeedijk ten westen van het havenhoofd van Zierikzee, (district Borrendamme) een belangrijke dijkval ontdekt, die aanvankelijk 80, doch later ruim 50 meters lang bleek te zijn, en waarbij ook de nieuwe glooiing van basalt, eerst dit jaar gelegd, in de diepte is weggezonken. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge- nomen op het hedreigde punt en bestaat er voor- alsnog voor den polder Schouwen geen gevaar, door de verdediging van nog een zwaren inlaagdijk. In verband met de gedane mededeeling om- trent de Societe anonyme Hollande-Belge de Tram ways meldt men ons dat de aanleg van den stoom- tramweg station KruiningenYersekendain thans verzekerd is en de concessionarissen zich voorstellen nog voor den winter, zoo mogelijk op 1 Dec., gereed te zijn. Morgen wordt de cautie ad f 1000 bij Ged. Staten gestort. De bedoeling is de lijn tot Hansweert door te trekken in correspondentie met Walsoorden. M. Ct. Uit Neerbosch wordt gemeld De heer Van 't Lindenhout, die dezer dagen uit Amerika in de Weesinrichting is teruggekeerd, heeft aldaar gedurende zijn verblijf in 85 kerken in het belang van zijn inrichting 37 malen ge- sproken. Acht en dertig steden werden door hem bezocht. Voor de weezen heeft hij duizenden vrienden gevonden en bovendien f 6250 ont- vangen. Te Werkendam en te Waalwijk zijn weder gevallen van hondsdolheid voorgekomen in eerst gemelde gemeente betrof het een aldaar te huis behoorenden hond, die niet gezworven hadhet dier is met drie honden en eene kat, die hij ge- beten heeft, afgemaakteene vrouw had hij door den schoen gebeten, gelukkig zonder verwonding van den voet. In laatstgenoemde plaats deed het geval zich voor bij een jagershond, die op het erf van den eigenaar is afgemaakt benevens een hond en eene kat van denzelfden eigenaar, die door het zieke dier gebeten waren. Een treffend ongeluk viel eergisteren te Amsterdam voor in de Wagenaarstraat. De runder- slager S. was in den winkel bezig een stuk vleesch uit te snijden. Bij een daarbij aangewende krachts- inspanning schoot het mes uit en drong zeer diep in den onderbuik. Het bloedverlies was vreeselijk en hoewel vrij spoedig verschillende geneesheeren ter hulp kwamen, binnen enkele uren was de oppassende man niet meer. Een vrouw en twee jonge kinderen laat hij na. Nadat dezer dagen de directeur der Bank van Leening te Breda plotseling overleden was, liepen er spoedig geruchten, dat de zaken niet in „Ja dat heb ik gehoord, Henri, je wordt student, en ook arts zooals papa 1 Weet je nog, hoe je vroeger mijn poes behandeld en haar bijna versriftigd hebt ,/Maar Elorajuffrouw wil ik zeggen, u heeft haar juist zoo erg gemaakt." Door ze te veel Eloresta-pillen in te geven Ik dacht dat ze voor katten evengoed zouden werken als voor menschen. En dat hadt gij toch voorgeschreven, dokter Henri." Zoo schertsende 'oereikte men de woning. Inderdaad werd hier het leven in de eerste dagen wat opgewekter dan vroeger. Slechts verdween een deel van de vroolijkheid eenige dagen later, toen Hendrik, volgens zijn plan, naar de academie te Utrecht vertrok. HI. Met den Kersttijd kwam Hendrik Stijnen in Loonveld terugde drie maanden aan de academie doorgebracht, hadden hem niets veranderdhij vatte het student-zijn ernstig op. De omstandigheid dat hij studeerde op kosten van een ander, wekten hem tot vlijt en ijver op; het was hem onverschillig of zijn mede-studenten hem den spotnaam van braven Hendrik gaven, hij bezocht trouw de lessen en liet zich door niets van zijn studien afleiden. r/En verlang je nooit eens met pretjes mee te doen, Henri?" vroeg Brigitte, de jongste der twee tantes bij wie hij was opgevoed. z/Stellig wel, tante, dikwijls genoeg, maar toch kom ik liever zoo min mogelijk met hen in aanraking." orde waren. Thans is het een feit, dat de gemeente voor een tekort staat van f 47,000; bij onderzoek is gebleken, dat aanwezig moest zijn een waarde van f 72,000 terwijl slechts voor f 25,000 gevonden werd. Dit treurige feit komt weder op rekening van de gebrekkige administratiehet blijkt thans, dat de Gemeenteraad nooit van den juisten stand der zaken op de hoogte is gebracht. TER NEUZEN, 1 October 1886. Bij Min. Res. zijn met ingaug van 1 Octo ber jl. benoemd tot commies 4e kl. bij 's Rijks- belastingen te Hulst C. J. de Bruijne en P. P. Leenknegt, te Axel J. Hollebrand, te Koewacht A. van Laere, te Sas van Gent T. A. Loeff. En zijn met ingang van 1 November a. s. ver- plaatstW. Windhorst, van Ter Neuzen naar ZierikzeeW. J. Tanis, van Walsoorden naar Ter NeuzenM. Okkerse, van Bunschoten naar WalsoordenL. C. Adriaansen, van Rapenburg naar Cortgene en P. C. van den Bos, van Maastricht naar Rapenburg. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd Tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Seydlitzpolder de heer P. Dumoleyntot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Margaretha,- Kleine Huissens- en Eendragtpolders, de heer J. de Putter Lz.idem der waterkeering van het calamiteuse waterschap Walsoorden, de heer J. van Sikkelerusidem der waterkeering van den cala- miteusen Hoofdplaatpolder, de heer P. F. Thomaes idem der waterkeering van het calamiteuse water schap Tienhonderd en Zwarte, de heer I. de Hullu Iz.idem der waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud- en Jong Breskens, de heer J. van Maleen tot gezworen van den Sophiapolder, de heer A. van Damme. De voorstelling in de Hypodrome Cirque ver- leden Woensdag gegeven, lokte een talrijk publiek. De zaal was overvol. De uitvoering liet niets te wenschen over, vooral de gymnastisehe oefeningen waren verrassend. Ook de schouwburg van den heer Stoete heeft een druk bezoek gehad. Door eene misplaatsing in ons vorig nummer, komt het bericht van het verdrinken van een 4jarig kind, onder Ter Neuzen voor, daar het onder Sas van Gent had behooren te staan, alwaar het ongeval heeft plaats gevonden. Door de Christelijk Gereformeerde gemeente te Veenwoudsterwal, in Friesland, is beroep uit- gebracht op den heer J. P. Tazelaar, candidaat te Ter Neuzen. Hoe men te Hulst betrekkelijk de tram ge- stemd is zal blijken uit den volgenden brief, uit Hulst afkomstig en met toestemming van den schrijver overgenomen zooals dezelve luidt cozijn Aloys met dezen brief zend ik de patatters en van den tram zal ik schrijven maar uit het hulster blaadje zul de wel geleze hebben dat veule neering doenders hiertegen het geven van geld van de stad aan den tram van Hulst naar Welsoorde zijn want ik ook zijn zeker dat als de tram kom Hulst als Veere zal zijn en daar is het slecht zegge ze in de huizen wonen geen menschen en herbergen leeS den omnibus die nauw rijdt naar Welsoorde is ook slecht voor de stad maar goed voor Klooster en als den tram kom zal het nog erger zijn want dan zullen alle herbergen ten niet gaan waar de boeren nauw uitspanne de boeren zullen nie meer mee hun kerrekes naar stad kommen en de eigeners zullen die herbergen nie meer kunnen verhuere en al die mee den tram naar hier kommen zullen dur geld in Sinter Nikolaas uitgeven en den tram vraagt geld voor 30 jaren lang en dan zullen z/Omdat zij je minder gunstige levensomstandig- heden tot een verwijt maken z/Neen, tante, dat niet maar ik zal 't u ronduit zeggen, ik kan den toon niet verdragen, waarop mijn mede-studeuten over Dr. Woude spreken, zoodra zij maar zijn naam hooren." O, foei, 't is schande, hoe durven zij datniets dan nijd, Henri, niets dan nijd, geloof me," riep tante Brigitte verontwaardigd uit. Tante Willemine, de oudste, zweeg met samen- geperste lippen en vroeg eindelijk heel bedaard jEn wat zeggen zij dan zooal van hem (,Foei, hoe kun je daar nog naar vragen, Mine Een bestraffende blik deed Brigette zwijgen en tante Willemine herhaalde haar vraag. z/Och, tante, 't eerste woord is//Ah zoo kom je uit Loonveld, dan ken je zeke ook dien kwakzalver DrDr. ooh, van die Floresta-pillen, je weet het welU begrijpt hoe mij dan het bloed naar het hoofd stijgt." z/En wat zeg je dan wel z/Wel, tante, ik beweer bij hoog en laag, dat Dr. Woude een knap man is, een ervaren geneesheer en dan antwoorden ze, dat kan best waar zijn, maar een slimme vogel is 't zeker. Hij moet geld maken met zijn pillen, die goed zijn voor alles en eigenlijk voor niets. 't Is verschrikkelijk dat aan te hooren." z/Maar dat mag je niet aanhooren, Henri, dat mag je niet," verklaarde tante Brigitte scherp. (Wordt vervolgd.) er al veul van forluin dood zijn en de gerinne weerde achterblijvers zullen moeten betale de Maandag is Staendag mart die van de spoor ook al verslegt is en die zal naar Welzoorde gaan want ze hebben al geproebeerd daar de mart te make omdat het aan het water is en dan allemaal die ongelukken van verschrikken van peerden men kan dan een ospitaal bouwen voor geblesseerde en de neringdoenders staan al veel schaai uit van de betere wegen rond de stad van de konkurrensie van buiten van Axel en Steen en Klooster en Kling kommen ze hier alle weken mee wages en karren mee goed voor winkels en andere menschen as de erdewegen er nog waren en poortgeld dan was het anders van de brouwerreijen leven nauw veul huishouens en als de herbergen weg gaan dan ist ook gedaan maar dan kom ik naar de fermielje terug trammers is goed voor groote luu en die konkureeren kunnen maar als die mijn- heers die van het stadhuis zijn voor den tram zijn dan zullen de kiezers ze niet meer kiezen en ik kom naar de fermielje en als hij nie komt dan zalt vuurwerk van plezier zijn oort de voermans net alszullen ook niks te doen hen dan ook nog maar een armenhuis gebouwd naast het ospitaal voor de neeringdoenders als ge deezen brief zult leezen dan kun de denken ik ook er tegen ben lot mee kermis en bringt mieke ook mee oort den ouwen uitzet is noch lekker. M. M.... Hontenisse. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad op Dinsdag jl. brachten van de 217 kiezers 58 hunne stem uit. De heer G. F. Wullemsens .werd gekozen met 34 stemmenop den heer J. Menu waren 24 stemmen uitgebracht. Ossenisse, 1 Oct. Gisteren had alhier van wege het bestuur van de Vereenigde polders van Osse nisse de aanbesteding plaats van een zinkstuk, het maken van rijsbeslag en het doen van de bijbe- hoorende bestortingen. Hiervan is aannemer geworden de heer P. J. Verbist, te Hontenisse, voor 13,590. Nog had den ingeschreven de navolgende heeren A. van Popering, te Bruinisse, voor 14,980 H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 14,900J. de Jong, te Biezelinge, voor f 14,490C. van der Plas, te Ilardinxveld, voor f 14,483M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 14,340J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 14,810J. Jansen, te Ter Neuzen, voor f 14,300 A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 14,300 P. Visser, te Hansweerd, voor f 14,254C. de Wilde, te Kattendijke, voor f 14,130C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 13,996A. de Jong Dz., te Ter Neuzen, voor f 13,900 P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 13,882 B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor 13,790. Binnen kort zullen de briefkaarten voor het buitenlandsch verkeer, voorzien vau het zegel- stempel van 5 cent met nieuw opschrift, worden uitgegeven. De directie van het Zeebad Scheve- ningen heeft een gift geschonken ter verdeeling onder het politiepersoneel te Scheveningen. In het oostelijk deel van Noord-Beveland zijn door eenige jagers in 3 dagen 156 hazen en 39 patrijzen gejaagd. Als een bewijs hoe geducht de vee- prijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat door een der voornaamste slagers te Apeldoorn eerste kwaliteit rundvleesch met been reeds wordt verkocht voor 60, en zon der been voor 80 cent per kilo. Domela Nieuwenhuis verklaart dat //de rechtspest over ons is losgebroken" en dat men in Domela Nieuwenhuis z/een man veroordeeld heeft zooals onze tegenpartij met geen mogelijkheid er een zou kunnen aan- wijzen." Die het weet moet het zeggen. De heer J. A. de Bergh is van zijn reis rondom de wereld weder in het vaderland teruggekeerd. Adeline Patti is voor twee concerten te Manchester en Liverpool geengageerd, waarvoor zij/" 6300 per avond ontvangt. Bij het Russische leger worden nu, voor oorlogsgebruik, draagbare torens ingevoerd welke gemakkelijk opgezet en weer uit elkaar ge- nomen kunnen worden. Zij zijn 80 a 90 voet hoog. In Artis te Amsterdam kregen 2 olifanten ongenoegen, of wel, zij raakten aan het stoeien, maar dit ging zoo levendig toe, dat een der beide beesten, die met het achterdeel van zijn slank lichaam tegen het hek van het hok aankwam, daarvan een gedeelte omwierp. Eene vrouw werd aan het hoofd en een jongen aan een der beide beenen gewond, doch verder had dit ongeval geen gevolgen. Dat uit vele zaken, waarvan men het niet zou denken, nog vrij wat geld kan worden gemaakt, blijkt uit het volgende. Een jager te Smilde heeft een hond, die in 1885 acht jongen wierp. Vijf er van werden eenige weken later verkocht voor f 5 't stuk, de zesde bracht hem f 10 op en thans No. 7 en 8 ieder f 45, zoodat hij van het nest samen f 125 maakte. Eenigen tijd geleden schreef de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. dat op den ver- jaardag van het Prinsesje, te Soestdijk in eene galerij grenzende aan de eetzaal, tijdens het diner een kroon was afgevallen. Dit wordt nu 4 weken later door de Figaro verteld, en door den tijd heeft het gebeurde na- tuurlijk veel in belangrijkheid gewonnen. Het heet nu dat de Koningin en de Prinses aan een groot gevaar zijn ontsnapt, dat een onderzoek is ingesteld en dat kwaadwilligheid wellicht niet vreemd is aan het voorgevallene. Volgens de Sport heeft Axel Paulsen onzen landgenoot B. Kingma per brief verzocht, dezen winter naar Christiania te komen, ten einde daar tegen een zekeren heer Hagen te rijden. De Sport vermoedt dat Paulsen dit vraagt oin de krachten van Hagen te meten, zonder zelf met hem te rijden. Kingma heeft eenvoudig geantwoord dat hij dezen winter te Hamburg den heer Paulsen hoopte te ontmueten. Als Hagen dan mee komt kan men zien wie de baas is. Een vreemdsoortig rechtsgeding is te Anna- berg aanhangig. Een bende ratten hield huis bij een der bewoners van het stadje. Een vau de troep werd gevangen, kreeg een schelletje orn den nek en daarna de vrijheid weder. De list gelukte. Op het geluid van het schelletje stoof de geheele troep uiteen en het duurde niet lang of de slimme huisvader was van de plaag verlost. Een paar dagen later waren bij zijn buurman allerlei vreemde geruchten omtrent een nachtelijk spook in omloop. Meermalen had men 's nachts een geheimzinnig geruisch en een zacht schellen vernomen. Het geheele huis verkeerde in de grootste spanning. Eindelijk bracht een gesprek tusschen de respec- tieve dienstmeisjes der beide buren licht in de zaak. De eene buur verlangde nu van den ander, dat deze hem zijne nachtelijke rust en huwelijksvrede terug zou geven en diende, daar zijn buur aan dat verlangen bezwaarlijk kou voldoen een aanklacht tegen hem in. Een vreeselijk ongeluk is Maandag in een hoogoven der Hauts fourneaux luxembourgois te Luxemburg voorgevallen. Eenige personen waren bezig een hoogoven uit te maken, toen massa's steen en eenige waggons erts op de werklieden gestort zijn. Er waren vier dooden en achttien gewonden, waarvan een doodelijk. Door een ander ongeluk, niet minder vreeselijk, is de stad Esch getroffen. De gang eener mijn is ingestort, waarbij een groot aantal werklieden gedood werden; acht lagen er later nog onder de puinhoopen. Een aardig buitenkansje had dezer dagen een timmerman te Stourbidge. In 1882 redde Richard Lightowler Wilkinson den onlangs overleden Mr. W. C. Willis, eigenaar van mijnwerken in den omtrek van New-Castle on Tyne, op 't oogenblik dat hij gevaar liep te verdrinken. Uit dankbaarheid vermaakte dezen zijn redder bij uitersten wil een bezitting ter waarde van £25000 en 1450 in baar geld om zich te installeeren. Er komt nog deze merkwaardige bijzonderheid bij, dat Wilkinson intertijd toen hij Willis uit het water had gehaald, slechts met 5 shilling en de bij zulk een gelegenheid gebruikelijke dankbetuiging beloond werd. De struikroovers in Sicilie, van wie men nog slechts in de romans hoorde, schijnen zich weer te vertoonen. Zij hebben dezer dagen opnieuw hun opwachting gedaan. Zij houden zich op in de bosschen en bergen van Viterbo en Frosinone, waar zij om zoo te zeggen ongenaakbaar zijn. Den 19 September vielen zij een rijtuig aan, dat van Viterbo kwam en waarin drie dames en drie kinderen waren gezeten. De koetsier trachtte te ontsnappen door zijn paarden den lossen teugel te geven, maar met de kolven hunner geweren maakten de roovers hem onschadelijk. De bandieten hielden daarna de paarden tegen, terwijl anderen al het geld en de waarden der dames, ten bedrage van 500 fr., stalen. Zij namen daarna de vlucht, plunderden onderweg nog een huis leeg en verdwenen toen in hun schuilplaats. En dan zingen de dichters nog: Kent ge dit schoone land, waar de citroenen bloeien De nieuwe wet op de dronkenschap in Dene- marken houdt o. a. het volgend artikel in z/De persoon, die in dronken toestand op den openbaren weg of in een openbaar lokaal zal worden aangetroffen, zal per rijtuig naar zijn huis gebracht worden op kosten van den herbergier, die hem zijn laatsten borrel zal hebben gegeven." De Hertog van Saksen-Altenburg heeft een nieuwe orde ingesteld, welke uitsluitend zal verleeud worden aan knechten en meiden, die gedurende dertig jaren in dezelfde familie gediend hebben. De orde zal bestaan uit een zilveren kruis, aan de borst gehecht met een rood-wit-groen lint. In Pruisen bestaat reeds zulk een orde maar zij wordt slechts verleend aan vrouwelijke dienst- boden en na veer tig jaren dienst. Zondag jl. is te Ajaccio op Corsica, brand uitgebroken in de hoofdkerk, waar zich ruim 2000 menschen bevonden. Een opstopping ontstond bij den uitgang en velen werden gekwetst. Van dezen stierf een oud man aan de gevolgen en zal een meisje vermoedelijk bezwijken. De brand was spoedig gebluscht. Z E E T IJ I) I A G E K. Van 28 tot en met 30 Sept. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 28 Sept. Zweedsche stoomb. Gevalia, kap. Akerson, van Gefle met hout. 30 Sept. Eng. I I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2