No. 2231. Zaterdag 2 October 1886. 26e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AAMKORSm&m&. Vepi en Mpaten in ie peentei ZAAMSLAG BP WESTDORPE. Be Woniertotter ei zijn pzii. Binnenland. Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Wit blad verschtjnt Dinsdag- en Vrljdagavond bij den ultgever P. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangheb- benden, dat te beginnen op Maainlag' den 11 October 1886 van wege de gemeente eene alge- meene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, den 1 October 1886. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AXEL, doen te weten dat te beginnen op 13 October aanstaaiiile, vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Axel, den 2 October 1886. QUARLES VAN UFEORD, Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. Gedeputeerde Staten van ZEELAND maken bekend, dat bezwaren zijn ingebracht tegen den door den Gemeenteraad voorloopig vastge- stelden ligger der Wegen en Voetpaden lo. van ZAAMSLAG omdat daarin zijn opge- nomen het Krommepad, het voetpad naar den Reuzenhoekschen dijk, het Kwakkel schepad, en het Aandijkschepad (Nos. 26, 27, 29 en 31 van den ligger) 2o. van WESTDORPE: a. omdat daarin is opgenomen een weg over den noordelijken berm van den dijk tusschen de Autriche- en Oud Papeschorpolders b. omdat daarin niet is opgenomen een weg in den Canisvlietpolder loopende van de St. Marcstraat in Zuiddorpe tot den Graaf Jans dijk en roepen alle belanghebbende besturen, commis- sien en personen op om in persoon of bij ge- machtigde in de vergadering van Vrijdag 15 October a. s., des voormiddags te elf uren, te MIDDEL- 1HJRG hunne belangen toe te lichten. Dagelijks op de werkuren kan ter Provinciale FEUILLBTON. i) NOVELLE DOOR MATHILDE, (Verkort.) I. Geen naam was in den omtrek van het Over- ijselsche stadje Loonveld zoo vermaard als die van dokter Woude. Sommigen noemden hem spottend den wonderdokter, anderen 'oeleedigend den kwakzalverdoch het meerendeel achtte zulke minder vleiende benamingen het uitvloeisel van nijd en afgunst en alien waren het er over eens, dat dokter Woude een groot man was, die der wereld door de uitvinding zijner pillen, zalf en druppels, welke hij Ploresta noemde, een groote weldaad had bewezen. Dagelijks stroomde van heinde en verre een breede schare van zieken en familien van zieken naar Loonveld, naar het groote huis, waar dokter Woude elken dag zijn spreekuren hield, want reeds sinds lang maakte hij geen ziekebezoekenwaartoe was dit ook noodig Hij genas immers alle ziekten en kwalen met zijn Eloresta-pillen, wier roem de grenzen der provincie en zelfs van Holland overschreed. Dokter Woude verdiende veel geld. Griffie inzage en tegen betaling der kosten ofschrift of uittreksel van de stukken worden bekomen. Middelburg, 24 September 1886. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. folitieli Overzicht, Tusschen Engeland en Frankrijk worden onder- haudelingen gevoerd over de kwestie der Nieuwe Hebriden. Engeland zou zich niet verzetten tegen de aunexatie dezer eilandengroep door Frankrijk, en deze laatste mogendheid zou zich verplichten, om voortaan geen misdadigers naar de strafkolonien in de Stille Zuidzee te zenden. De wanordelijkheden in Ierland houden aan. Te Portunna, in het graafschap Galway, moest de politie met den stok tusschen beiden komen en de belhamels in verzekerde bewaring nemen. In Belfast kreeg de politie het te kwaad met eene groote volksmassa, die met steenen wierp, zoodat vuur gecommandeerd moest worden. De versehij- ning van eene groote troepenmacht en een geweldige stortregen maakte aan dit tooneel een einde. De onderhandelingen tusschen sir Henry Drum- mond Wolff en Moekhtar—Pacha over de regeling der Egyptische kwestie vorderen niets. De Britten houden de zaak slepende, waarom de Sultan en de Khedive Nubar-Pacha naar Londen hebben ge- zonden, om op afdoening van zaken aan te dringen. 't Zal wat geven De groote heer is heimelijk bevreesd, dat John Bull zijn voordeel gaat maken met de Oostersche troebelen. Het gerucht, dat de Engelschen het eiland Thasos, niet zoo ver van de Turksche kust, als kolenstation poogden in te richten, heeft den Zieken Man vrij wat geschokt en de verzekering van den Brit, dat dit niet in zijn plan lag, stelt hem niet volkomen gerust en met redenwant voor dezen werd dezelfde verzekering gegeven omtrent het eiland Cyprus, dat nu evenwel tot het gebied van Victoria wordt gerekend. De Engelschen hebben het zoo wat over zich zoo ze zich eenmaal ergens nestelen, dan vergeten ze dikwijls om weer weg te gaan. De Engelsche gasten zijn, na drie dagen wachtens, toch eindelijk door den Sultan ontvangen en zijn, misschien om de onbeleefdheid weer goed te maken, geridderd. De hertog van Edinburgh kreeg de ster van Osmanie-orde en de tweede zoon van den Prins van Wales het grootkruis dier orde. Abdoel-Hamid weet ook wel, dat groote menschen verzot zijn op kruisjes, als een sjouwerman op een snaps. De Franschen zitten nog niet gemakkelijk op Madagascar. Over het tractaat denkt men in Tananariva anders dan in Parijs. De resident heeft echter in last gekregen om de volledige uitvoering te eischen. Elken dag was de wachtkamer van zijn spreek- kamer overvol met lijders, die reeds alles hadden geprobeerd en nu baat zochten bij de 'oeroemde Floresta-medicijnen. De dokter had een eenige doch ter, Flora, zijn oogappel en trots, want zijn andere kinderen waren alien jong gestorven op een zoon na, die echter zwak en gebrekkelijk was. //Als u toen reeds uw Floresta-pillen had gehad, dan zou u ze zeker wel in leven hebben gehouden," zeiden hem zijn vurige bewonderaars. z/Ik geloof het ook," was dan het verstrooide antwoord. En de aandoenlijke geschiedenis maakte de ronde, dat dokter Woude zich met zulk een ijver op het zoeken van een wondergeneesmiddel had toegelegd nadat een wreede kwaal hem van zijn meeste kin deren had beroofd. Ook Flora's leven liep gevaar, toen hij juist het geneesmiddel ontdekte, of liever de verbinding van sommige planten en kruiden, die aan de Floresta haar wonderbaar genezende kracht moest geven. De dokter had dit wel nooit verhaald, maar hij had het ook niet tegengesproken en zoo was het verhaal met verscheidene bizonderheden vastgewor- teld geraakt in het volk en werd het in telkens grooter en grooter kring bekend. Sommigen van het soort, dat op alles en op iedereen wat te zeggen heeft, vroegen dan wel spottend waarom de dokter dan de geneeskracht van zijn middel niet eens op zijn Een hoe staat het met de zaken in het Oosten Te Konstantinopel loopt het gerucht, dat de Engelsche consul te Sofia zou hebben beproefd, de vertegen- woordigers van Oostenrijk, Italie en Frankrijk tot een gemeenschappelijk optreden tegenover Rusland en Duitschland over te halen, doch dat de Fransche zaakgelastigde zich voorzichtig van alle deelneming aan de beraadslagingen had onthouden De Koln. Zeit. beweert, dat men de houding der verschillende mogendheden gemakkelijk kan afleiden uitdie hunner gelastigden. Rusland en Duitschland handelen in volkomen overeenstemming, en al hunne stappen worden door den Franschen consul ondersteund. Graaf Sonnaz, de vertegenwoordiger van Italie, neemt eene afwachtende houding aan; Engeland's zaakgelastigde, Lascelles, legt platonische sym pathies aan den dag. Het meest in het oog loopend noemt het blad de wijze, waarop de Oosten- rijksche consul zich van de vertegenwoordigers der beide Keizerrijken heeft afgescheiden. De Nord- deutsche Allgemeine Zeitung, het orgaan van den grootsten politieker, neemt de Oostenrijksche pers onderhanden, en beschuldigt haar, bezig te zijn met de vriendschap tusschen Duitschland en Rusland te verbreken. De Oostenrijksche regeering begrijpt intusschen, dat de bezorgdheid, zooals die zich in de interpellation der Hongaren openbaart, niet met een enkel groot woord is weg te nemen. Daarom heeft Kalnoky zich naar Pest begeven, om per- soonlijk met invloedrijke leden van den Rijksdag te confereeren en dezen zoo mogelijk te overtuigen, dat Oostenrijk geen enkel belang in het Oosten heeft prijs gegeven. De Russische Nord beklaagt zich, dat in Bulgarije de zaken niet naar wensch gaan en ergert zich zeer aan het woord van Stam- boeloff: //Rusland heeft de Bulgaren bevrijd van het Turksche jukdoch Rusland moet thans niet beproeven, de vrijheid van ons land aan banden te leggen; het zou dan bemerken dat Bulgarije voor de Russische regeering even gevaarlijk kon worden als voor de Porte." Het blad gaat zoo ver, dat het dit regentschap uitmaakt voor individu's, die zich in Bulgarije na het vertrek van den Batten- berger op onwettige wijze van het gezag hebben meester gemaakt. Een geheel andere geest getuigt in een voormaligen Italiaanschen Minister, die een scherp afkeurend oordeel uitspreekt over de #laag- hartige samenzwering" te Sofia en zegt, dat de Czaar aan de anarchistische partijen geleerd heeft, hoe men Vorsten ten val brengt. Juist geraakt! Onder de bedrijven is Kaulbars te Sofia aan- gekomen. Eenige aanhangers van Zankoff zijn hem een eindweegs tegemoet gegaan. Te Sofia werd de generaal ontvangen door den prefect en diens secretaris, maar geen der leden van de re geering was daarbij tegenwoordig. De generaal moet de overbrenger zijn van een drieledig ulti matum opheffing van den staat van beleg, in vrijheidstelling van alle politieke gevangenen en zoontje beproefde, maar anderen weer vonden het een schande om den dokter een verwijt te maken van het ongeluk, dat hem getroffen had door de gebrekkigheid van zijn zoontje, dat niet loopen kon, hoewel hij reeds over de tien jaar oud is. De collega's van Dr. Woude hadden niet hoog met hem en zijn medicijnen opgeen wonder ook, hij ontnam ze alle patienten en terwijl zij dag en nacht klaar moesten staan om henj te bezoeken, bleef hun gelukkige collega kalm thuis en had nu reeds den naam een rijk man te zijn. De familie van den dokter kwam weinig met de inwoners hare stad in aanraking. Hiertoe droeg ook bij dat mevrouw Woude weinig uitging. Zij was altijd droevig gestemd. Men verheugde er zich algemeen over, toen zijn dochter, die een paar jaar op een buitenlandsch pensionaat had doorgebracht, nu voorgoed thuis zou komen. Dat zou zeker levendigheid geven aan het oude huis, dat zou den dokter wel den somberen plooi doen verliezen, die zich reeds op zijn gelaat ver- toondeeen maand lang had hij zijn praktijk niet uitgeoefend en was hij afwezig geweest om zijn dochter van het pensionaat af te halen en tot be- looning van haar goed afgelegde studien met haar een uitstapje naar de Ardennen te maken. II. De lang verwachte Flora komt te huis; lang uitstel van de verkiezingen voor de groote Sobranja, die een nieuwen Vorst moet benoemen. Dat zou iets anders zijn, dan het zich niet bemoeien met Bulgaarsche binnenlandsche aangelegenheden Dat de anti—Russische geest zich dagelijks krachtiger doet gelden door heel het land, is geen wonder. len gevolge van noodzakelijke uitbreiding, die het personeel voor den postdienst, zoowel door vestiging van nieuwe kantoren als door verbetering van de bestelling ten platten lande en door uit breiding van bestellerspersoneel in de groote ge- meenten heeft moeten ondergaan, is de beschikbare som op de Staatsbegrooting voor 1886 onvoldoende en heeft de Minister van Waterstaat zich ver- plicht gezien een nieuw crediet aan te vragen van f 13,000. Met het oog op art. 158 van het nieuwe Strafwetboek, dat straf bedreigt tegen hem aan wieus schuld o. a. brand is te wijten, is thans, naar men verneemt, door de justitie met het doel om tot eene vervolging over te gaan een streng onderzoek in- gesteld omtrent de oorzaak van den brand in het Kurhaus te Scheveningen en den persoon aan wiens schuld zij het ook onopzettelijk die brand te wijten is. Het bekende Nederlandsche poolschip #Willem Barents" is thans, na eenigen tijd zonder emplooi gelegen te hebben, door de firma Herfst Beutfort te Rotterdam voor rekening eener Engelsche reederij aangekocht. Alhoewel het schip niet voor een wetenschappelijk doel zal worden uitgerust, blijft dit sterke vaartuig toch bestemd voor de vaart in de Poolzee, en wel voor den pelterijhandel op Bafinsland en Groenland, zoomede voor de uitoefening der walvischvangst. Zooals bekend is, zal met 1 Juni a. s. de stoomvaart-maatschappij Zeeland tusschen Vlissingen en Queeusboro een dag- en een nachtdienst openen. De voor den dagdienst bestemde schepen, in aan- bouw bij de //Fairfield Shipbuilding and Enginee ring-Company" te Glasgow, verkregen een lengte van 300 voet, een diepte van 23 voet 3 duim en een breedte van 35 voet 3 duim. Op het achterdek zijn een groote eet-salon, een net ingerichte dames- kajuit, een groot dekhuis bevattende een rijk ver- sierde zitkamer, een rookkamer, en eenige privaat- kajuiten, toilet—kamers enz., terwijl voor reizi<mrs 2e kl. op het voordek een kajuit met dames-salon is. De verlichting geschiedt door electriciteit en aan de geheele inrichting der ruime verblijveu zal niets gespaard worden. Ook in de Langstraat is men voor de fabrieken met de beetwortelen hier en daar reeds druk in de weer. Men heeft zich daar sedert eenige verwacht vooral ook door Hendrik, een flink 20jarig jongmensch, die in het dorp bij zijn tantes woont en veel goeds van dokter Woude heeft ondervonden. Hij zal voor zijne rekening studeeren't is voor velen geen geheim, dat, als Hendrik arts is, hij de zaak van den dokter zal overkrijgen en dan tevens alle kans heeft de beminnelijke Flora de zijne te mogen noemen. Hendrik gaat papa en zijn dochter met het rijtuig afhalen van het station. Op den rid naar huis spreken ze over Belgie, waar de dokter en Flora vier weken vertoefd hebben. 'tis er magnifique," zegt Flora, maar toch ben ik blij weer hier te zijn, chez moi, bij mijn lieven, besten vaderte genieten van zijn roem, te deelen in zijn verdiensten jegens de lijdende menschheid." Zij drukte zich teeder aan haar vader vast en vroeg Hendrik z/Dis, Henri, heb ik niet alle recht trotsch te zijn op zoo'n vader z/Alle recht, juffrouw; de dokter is een weldoener der menschheid, een groot, beroemd man." //Kinderen, ge zoudt mij ijdel maken," antwoordde de geneesheer met een glimlach, die iets gedwongens had, en toen zich tot zijn beschermeling wendend, ging hij voort z/Morgen begint het werk weer Hendrikik heb een genotvolle vacantie gehad, maar nu moet ik weer aan mijn plichten, terwijl de uwe je ver van ons voeren." TM \EimSiBE COIIKMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1