I I Landbouwberichten. Gemengde bericbten. het waagde den vaderlandschen bodem te betreden, van overheidswege alles aangewend werd om hem opnieuw gevangen te nemen, waartoe zelfs een som van f 2000 werd uitgeloof'd, niettegenstaande de verdraagzame Prins Erederik Hendrik aan bet bestuur gekomen was en aanzienlijke verwanten en vrienden voor hem zich in de bres stelden. Zijn geboorteplaats was hem welwillender gezind, Delft gaf hem het burgerschap terug en herstelde hem in het bezit zijner goederen. De Groot, het vaderland alzoo moetende verlaten, begaf zich naar Hamburg en zag zich in het jaar 1634 als Zweedsch gezant bij het Pransche hof be- noemd, welke betrekking hij 10 jaar lang vervulde. Op zijn reis naar Zweden trok hij door Holland en zag zich tot zijne groote voldoening te Amsterdam en Rotterdam met eerbewijzen overladen eindelijk was men tot de erkenning van zijn groote kunde gekomen. Waren alzoo in Holland zijn persoonlijke vijanden verslagen, in Stockholm had hij door de groote achting waarin hij bij Koningin Christina stond vele benijders. Dit verdroot den edelen man, hij vroeg en verkreeg zijn ontslag, en scheepte zich naar Liibeck in. Een storm beliep het vaar tuig, dat op de kust van Pommeren werd ge- worpen, waardoor hij de reis over land moest voortzetten. De doorgestane vermoeienissen en zeker niet weinig ook de bestrijding, die hij steeds had on- dervonden, wierpen hem te Rostock op het ziekbed, waar hij den 28 Augustus 1645 overleed. Aan den overledene goed willende maken, wat men bij het leven misdaan had, werd besloten zijn lijk gebalsemd in de Nieuwe kerk te Delft te begraven. Talrijk zijn de geschriften van zijn hand ver- schenenvele daarvan zijn meermalen herdrukt en in vreemde talen overgezet, niet het minst zijn boek over #de Waarheid van den Christelijken Gods- dienst" en zijn onvergelijkelijk werk van ,/Recht des oorlogs en der vrede." G. C. Yrijdagnacht had in de gemeente Steenbergen bij den burgemeester een brutale diefstal plaats. De dieven, blijkbaar goed met de localiteit bekend, hebben zich toegang verschaft door het opschuiven van een der ramen aan den weg. Alle kamers en kasten der benedenwoning zijn door de dieven doorzocht en het aanwezige zilver, ter waarde van eenige honderden guldens is door hen meegenomen. Gelukkig zijn zij er niet in geslaagd de brandkast te openen, niettegenstaande daartoe duidelijk po- gingen waren in het werk gesteld. Bij hun ver- trek hebben zij alle deuren, evenals het raam, waardoor zij waren binnengekomen, weer behoorlijk gesloten, zoodat de diefstal door de bewoners eerst later op den dag werd ontdekt. Men is de daders nog niet op het spoor. Nog een slachtoffer van de Amsterdamsche ongeregeldheden is in het gasthuis aldaar overleden. De man, Bakker genaamd, wonende hoek Nieuw- markt en Dijkstraat, was, door nieuwsgierigheid gedreven, gaan kijken naar het oproer en was bij die gelegenheid door een schot in den rug ge- troffen. Het Nederlandsch stoomschip W. A. Scholten, waar zich als passagiers aan boord bevonden de heeren J. van 't Lindenhout en diens zoon, van Neerbosch, arriveerde den 25 dezer van New-York te Rotterdam. De werkzaamheden aan den Westkapelschen zeedijk zijn voor dit jaar bijna voltooid. Eene lengte van 275 M. werd dit jaar voorzien van bazaltglooiing met staketwerken. Wanneer nog een paar jaar wordt voortgezet met het verbeteren der verdedigingswerken, zal die zeewering in een uit- stekenden toestand verkeeren. De dijkwerkers, vereeniging van den zoo wonderlijk geredden Chris- tiaan en de schoone Suzi, die zoo dapper medege- werkt had aan de zijde der lieden, die den onder de sneeuw bedolvene uit zijn neteligeu toestand verlosten. Niemand hunner had wel is waar eenig vermoeden gehad van de folteringen, die het hart van het meisje onder dit werk hadden gekweld, maar ieder die haar zoo had zien arbeiden, had begrepen dat alleen liefde voor den ongelukkige haar zoo sterk en onvermoeid maken kon. Maar evenveel belangstelling toonde men ook in het huwelijk van Jozef met de blonde Katharina, want dat de rijke boer ooit zijn toestemming schenken zou aan de keus van zijn zoon, die nu op een doodarme wees gevallen was, had niemand voor mogelijk gehouden. Doch er was veel veranderd op de plaats sedert Christiaan op den Wellis-alp onder sneeuw en ijs had begraven gelegen en vrouw Leni behoefde thans niet meer bemiddelend tusschen vader en zoon op te treden, want het was niet mogelijk dat er tusschen twee menschen een betere verstandhouding bestond dan nu tusschen Lukas Hutter en Christiaan. Er was een nieuw leven in het huis gaan heerschen, een nieuwe geest van liefde en vertrouwen, waarvoor alle vorige donkere schaduwen hadden moeten wijken. Maar ook op de plaats van boer Sander was geluk en vreugde teruggekeerd, sedert Suzi op dien ochtend in woeste vertwijfeling heengesneld was om haar geliefde te gaan redden. Tante Dorothea behoefde thans niet meer bezorgd te zijn voor de gezondheid van haar pleegkind, wier wangen weer met een gezonde bios prijkten en boer Sander was wonder in zijn schik dat hij in Christiaan zulk een uitmuntenden schoonzoon kreeg. Terstond na de bruiloft, had hij besloten, zou Christiaan zijn groote 250 a 300 in getal, vinden nu reeds slechts een klein gedeelte van het jaar werk aan den dijk, terwijl vroeger, bij de verdediging met rijsbeslag, steeds handen tekort kwamen. Zondag trad te Amsterdam in het Volkspark Croll voor eene groote schare socialisten en nieuws- gierigen als spreker op met eene rede, waarin hij de kansen van slagen voor de eischen zijner partij vrij gunstig noemde, als hij lette op de geschie- denis der Eransche revolutie en wat daaraan voorafging. Na eene pauze trad als redenaar op Leyds, die der vergadering in overweging gaf te protesteeren tegen de woorden van den Utrechtschen hoog- leeraar Bouroill, vervat in zijn werk //Het heden- daagsch socialisme," en waarin hij zegt dat alle eischen der socialisten voortspruiten uit nijd en haat. Een aantal hoorders, meenende dat dit het gevoelen des voorstellers was, maakten eenig rumoer, dat de voorzitter Penning wist te bezweren, door de menigte beter in te lichten. Daarop werd het voorstel met applaus aangenomen. Een student maakte eenige aanmerkingen op de zijns inziens onjuiste beweringen van Croll, om daarna te doen uitkomen, dat niet door vernietiging der kapi- talisten, maar van cooperatie heil voor de werklieden te wachten was. Werd het denkbeeld van de leiders der socialisten werkelijkheid, dan zou dit de nek- slag van het individualisme zijn. Afschaffing van alle beletselen die de industrie in den weg staan, namelijk belastingen als patent en op de eerste levensbehoeften was een eisch van het oogenblik. TER NEUZEIV, 28 September 1886. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt heeft Oscar Boutard op verzoek van vele ingezetenen toestemming gekregen nog eene voorstelling te geven. Naar wij vernemen is een bezoek aan deze cirque ten zeerste aan te bevelen. Er wordt, zooals men dat noemt, zeer goed „gewerkt." Bo- vendien wie er heen gaat, helpt op bescheiden wijze een talrijk en eerlijk gezin uit financieelen nood. Zaterdag viel van een hier passeerend bin- nenschip een kind van 4 jaren oud te water en werd levenloos opgehaald. Yrijdagavond kwam een geschut wordende Groningertjalk tegen een der vleugels van de loopbrug over de Oostbuitensluis, die als het ware geheel vernield werd en zoodoende de passage aldaar vooreerst gestremd is. Door een rukwind sloeg die vleugel onvoorziens dicht. De heer J. P. Tazelaar, candidaat bij de theol. school te KampeD, heeft mede een beroep ontvangen naar de Christelijk Gereformeerde ge meente te Hardinxveld, en bedankt voor het beroep naar Hindeloopen. Op den 25 dezer arriveerde te Antwerpen, komende langs de Roompot en Zierikzee, de Neder- landsche tjalk /vrouw Jacoba Pieternella," kapt. M. Adriaansen, te huis behoorende te Sas van Gent, van Riga bestemd naar Leuven, laatst van Ere- derikshaven, geladen met hout. Tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Balk c. a. is benoemd, de heer L. Franken, thans ont vanger der dir. bel. invoerrechten en acc. te Sas van Gent. Door het bestuur van den calamiteusen Anna—Frisopolder in Noord—Beveland, werd op 24 dezer aanbesteed, de oeververdediging door steenbestorting aan dien polder, waarvan de be- grooting bedroeg f 11,685; het minst werd daarvoor ingeschreven door den heer M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 10,680. boerderij overnemen, opdat hij zelf zijn rust kon gaan nemen en van zijn renten leven, wat hem bizonder toelachte. Hij wist dan ook dat de plaats beter beheerd zou worden dan hij zelf met zijn ziekelijk gestel zulks ooit had kunnen doen. Daags voor de bruiloft zaten Christiaan en Suzi voor de deur van de boerderij van Christiaan's vader, en terwijl zij elkander de hand gaven, straalde er kalm en innig geluk uit hunne blikken. Toen trad vrouw Leni op hem toe en haar hand over Suzi's glanzende, ravenzwarte lokken strijkend, sprak zij teeder //Wat ziet ge er frisch en vroolijk uit, T is een genoegen om het te zien. En Christiaan niet minder Ik zou hem haast niet meer kennen met zijn helder gelaat, waaruit thans niets anders dan zonneschijn straalt. Goddank, dat alles zoo goed afloopt, na al die booze en akelige dagen Ja moeder, 't is zoo best, dat geven wij u beiden toe," antwoordde Christiaan lachend. //Maar wij moeten voor die booze en akelige dagen toch dankbaar zijn, want zij hebben ons beiden geluk en zegen aangebracht. Zoowel Suzi als ik, wij hebben daarboven onder de sneeuw onze hoogmoed en lichtgeraaktheid begraven en leeren inzien dat die ons geen geluk en geen vrede zouden geschonken hebben." Ja, ja, daar zegt ge een waar woord, Christiaan," sprak vrouw Leni, en er glinsterden een paar heldere tranen in haar liefdevolle oogen. //De goede God beschikt vele dingen beter dan wij eerst begrijpen kunnen. Maar een ding is zeker. Daar boven is voor ons alien het bloempje van het geluk onder de sneeuw ontloke n." E I M D E. 1 Iloek, 28 Sept. L.l. Zondag herdacht onze algemeen geachte leeraar Ds. J. E. van Binsbergen zijne 53jarige ambtsvervulling waarvan bijna 33 jaar in deze gemeente en ruim 20 jaar te Schore Yoor eene talrijk opgekomen schare koos hij tot grondslag zijner rede Jes. 38 vers 19 lste gedeelte, waarin hij rijke stof vondt, om den Allerhoogsten dankbaar te wezen voor al hetgeen hij gedurende zijne langdurige herderlijke loopbaan had mogen ondervinden. Ter gedachtenis aan dezen dag schonk Zijn Eerw. een prachtigen bijbel aan de kerk ten gebruike op den kansel, en verblijdde na de gods^ dienstoefening, de diakenen met een belangrijke gift in papier. Aanstaanden Zondag 3 Oct., ten 2 ure 's namiddags, hoopt Zijn Eerw. afscheid van deze gemeente te nemen. Dat het den waardigen grijsaard vergund moge zijn Hoek. In onze gemeente heerscht tegenwoordig gebrek aan arbeiderswoningen, een drietal nieuwe huisjes worden daarom gebouwd aan den dijk van den Koudenpolder in de kom der gemeente in de richting naar het Mauritsfort. Naar men hoort is daar nog meerder bouwterrein verkrijgbaar gesteld. Sas van Gent. In de suikerfabriek alhier, waarin a. s. Maandag met de werkzaamheden wordt aan- gevangen, is als chef van dienst gedetacheerd de commies J. J. Eijke, van Sluis. Zuiddorpe. De prachtige nieuw gebouwde kerk der R. K. Parochie alhier zal Donderdag den 7 October a. s. door zijne Doorl. Hoogw. den Bisschop van Breda plechtig worden gecousacreerd. Dat die gewichtige gebeurtenis niet ongemerkt zal voorbij gaan, kan iedereen veronderstellen die weet dat Zuiddorpe feest kan vieren. Reeds ettelijke dagen is men bezig voorwerpen tot versiering der gemeente gereed te maken, terwijl eene comrnissie is gevormd die zich onledig houdt met het ontwerpen van een stoet welke zeer prachtig hoopt te worden en waarin behalve eene eerewacht te voet en te paard, beiden flink gecostumeerdzal voorkomen een praalwagen buitengewoon kostbaar. Deze stoet zal reeds den 6 October in den loop van den namiddag, Monseigneur den Bisschop aan de grenzen der gemeente afhalen. Oostbnrg', 24 Sept. Met de werkzaamheden voor den stoomtram Breskens-Maldegem, wordt ijverig voortgegaante Breskens, daar woelt en krioelt alles dooreen en er is dan ook reeds spoor gelegd tot Schoondijke, terwijl aan den steenen duiker op den dam te Schoondijke met kracht ge- arbeid wordt om dien te versterken. Ook te Oostburg wordt er reeds drukte waargenomen daar in de omstreken veel handen werk vinden met het verplaatsen der telegraafpalen, terwijl de hoek van het huis //Logement De Eenhoorn" reeds is afge- broken, en van de steenbakkerij alhier tal van wagens af en aanrijden ter transporteering der benoodigde bouwmaterialen voor de nieuwe wouingen aan de Draaibrug, dus overal drukte en bewe- ging, zooals een menschen geheugen hier zelden waarnam. Nog eene kleine tijd en weldra snort de stoom tram over de markt te Oostburg, dat het een lust zal zijn om eens mee te rijden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Sep tember de volgende vonnissen uitgesproken G. Y., metselaar te Zuiddorpe, is wegens rnis- handeling veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. C. N., oud 28 j., arbeider wonende te Ossenisse, is wegens moedwilllige mishandeling vrijgesproken. A. R., oud 24 j., werkman wonende te Clinge (Zeeland), is wegens alsvoren veroord. tot f 12 boete of 12 dagen hechtenis. A. v. G., oud 28 j., land'oouwersknecht wonende te St. Jansteen, is wegens alsvoren veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. v. D., oud 46 j., vrouw van M. v. O., wonende te Zaamslag, is wegens alsvoren veroord. tot 8 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. lo. L. d. K., oud 51 j., 2o. J. d. K., beiden schippers wonende te Clinge (Zeeland), zijn wegens alsvoren veroord. ieder tot f 25 boete of 14 dagen hechtenis. J. v. M., oud 30 j., commissionair wonende te Hontenisse, is wegens het slaan en beleedigen van een bedienenden beambte veroord. tot 3 maanden hechtenis, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 0,95stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,05; vette varkens fr. 0,81 tot fr. 0,91. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,90 tot fr. 3,05; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 3,09 tot fr. 3,42Thielt fr. 3,80Deinze fr. 2,90 tot fr. 3,75 St. Nicolaas fr. 3,72 en te Brugge fr. 4,41. Zaamslag. De handel in aardappels is tegen woordig in onze gemeente vrij levendig. Terwijl men overal druk bezig is deze aardvrucht te rooien, worden door de landbouwers alhier tal van wagenvrachten voor rekening van Belgische koopers naar de naastbijgelegen stations gevoerd, gedeeltelijk ter bestemming voor de fabrieken, ge- deeltelijk ter voorziening in de behoefte aan deze veldvrucht in sommige provincien van het naburige Belgie. Uithoofde van het aanhoudende droge weder wordt de knol dit jaar bizonder zuiver uit den grond gehaald. Behoudens enkele uitzonderingen valt het beschot over het algemeen niet tegen, maar is de opbrengst tamelijk goed. De prijzen zijn betrekkelijk zeer laag en varieeren van 2 tot f 2,35 voor de zoogenaamde groote zak of de 104 kilo. Velen zijn evenwel van meening, dat de markt binnenkort wel iets hooger worden zal en zijn daarom niet genegen hun voorraad tegen de thans heerschende prijzen van de hand te doen. Volgens het Yaderland is het de bedoeling, aan de comrnissie voor de landbouw-enquete een blij- vend karakter te geven, zoodat zij als een soort van //raad van landbouw" zal fungeeren. De markt der oesters in Zuid-Beveland is in den laatsten tijd aanmerkelijk vooruitgegaan. Wat in geen maanden het geval is geweest, geschiedt thans weer: voor pannen wordt f 13,50 per 1000 besteed. De eerste soort zaaigoed geldt 4. De Belgische regeering heeft bij decreet den in- voer van varkens en van geslacht varkensvleesch uit Nederland verboden. Van het eiland Texel werd dezer dagen een ram verscheept, welke het buitengewoon gewicht van 294 halve kg. had. De zwaarste exemplaren wegen zelden meer dan 200 halve kg. Een heer te Weenen is onlangs gestorven aan de steek van een vlieg op zijn lip waardoor bloedvergiftiging ontstaan was. Ook te Barcelona wordt een instituut tegen hondsdol- heid, volgens het systeem Pasteur, opgericht. Uit het noorden van Schotland wordt bericht, dat het daar in de laatste dagen vrij hard gevroren heeft. Te Akkerwoude is dezer dagen een behoeftige familie aangenaam verrast, toen bij het overlijden eener hoogbejaarde grootmoeder een spaarpotje werd gevonden, inhoudende 4500, bestaande hoofd- zakelijk in gouden tientjes, zilveren dukaten en muntbiljetten. Noch de grootvader, noch een der kinderen wist bij of voor het overlijden iets van den verborgen schat, die zorgvuldig ingepakt in de bedstede was bewaard geworden. In Oostfriesland heeft eene verzekering-maat- schappij, in aanmerking nemende de vele gevallen van brand door het inslaan van den bliksem in molens, aan hare verzekerden de helft der kosten van aanleg in een bliksemafleider toegestaan, waarop dadelijk 64 van de 220 verzekerde windmolens zich van bliksemafleiders voorzien hebben. Uit 'a Gravenhage wordt gemeld Zij, die Zaterdag voormiddag langs de achterzijde de kazerne der grenadiers en jagers voorbijgingen, werden staande gehouden door de drukte en levendig- heid, die het kazerneplein vertoonde. Al dadelijk klonk de tijding/,er is brand in de kazerne." Dit was nu wel niet het geval, maar werd ten minste verondersteld, ten einde het regiment eens te oefenen in de maatregelen, die bij een wezenlijken brand in het gebouw zullen worden toegepast. Omstreeks 11 uren werd brandalarm gemaakt, op welk sein alle manschappen de kamers ontvloden, met medeneming van hunne kleeding, wapenen, equipementstukken en beddegoed, al welk goed op de plaats werd nedergelegd. In zeer korten tijd was het kazerne-gebouw ontruimd. De brandspuiten manoeuvreerden met hare gewone bediening op de bin nen plaats, en wierpen flinke stralen water in de door de verbeeldingskracht ge- tooverde vlammen, die reeds hare trillende tongen aan alle zijden uit de veusters staken. De grenadiers stonden op de plaats opgesteld in afwachting van nadere bevelen. De hekken aan de beide toegangen der kazerne werden gesloten en door militairen bewaakt. Aan de soldaten, onverschillig tot welk wapen behoorende, die buiten dienst waren en toevallig de kazerne passeerden werd gelast binnen te komen en zich ter beschikking te stellen van den bevelhebber. Dat sommigen, die van den prins geen kwaad wisten, met lange gezichten aan dat bevel gehoor- zaamden, laat zich begrijpen. Gedurende dezen fantasie-brand werd een officier van gezondheid naar de plaats des onheils geroepen en een troepje ongewapende soldaten in allerijl naar het hospitaal gezonden, om daar verbandmid- delen af te halen ten gebruike bij mogelijke on- gevallen. Alles kwam de werkelijkheid zoo nabij, dat onder de toeschouwers langs de kazerne menschen waren, die in de meening verkeerden dat er een hevige brand woedde. Terwijl de Italiaansche bark Nicola in de buitenhaven van Piuma lag om een lading benzine in te nemen, ontstond aan boord brand, naar gis- sing door den bliksem veroorzaakt. De zware storm en de hooge zee maakten het verleenen van hulp zeer moeilijk, doch na veel inspanning ge- lukte het eindelijk den havenmeester de bark in zee te brengen en aan een boei vast te meeren. Zeven matrozen kwamen om in de vlammen en van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2