Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jaar-, Paarden- en Veemarkt No. 2230. Woensdag 29 September 1886. 26e Jaargang. 0NDER DE SNEEUff 0NTL0KEN. Binnenland. TE HULST, op Maandag den 4 October 1886 (3e Kermisdag), ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ilit blad vepitchijnt Dinsdag> en Vrijdagavoud bij dcu uitgerer P. Jl. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. aanvang des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verschillende P RElIlEN voor aan- gebracbt Vee. De Burgemeester van Hulst, CH«. PIERSSENS. JPolitiel* Overzicht, Er zitten zware donderwolken aan den Ooste- lijken hemel. Wie gedaclit heeft, dat met het afscheid van Alexander van Battenberg de Bul- gaarsche zaak in het reine was door een anderen Alexander te Sofia neer te zetten, heeft misgezien. De Bulgaren zijn van den Oldenburger niet ge- diend en al mag de adspirant de Hoven afreizen om voor zijn eigen promotie werkzaam te zijn, en de weerzin der Bulgaren, en zijn verwantschap met zeker Hof, en daarom ook het tractaat van Berlijn, zullen hem in den weg staan. De Rus- sische organen varen geweldig uit tegen het ant- woord der Sobranja op de openingsrede van het regentschap, wiens dagen misschien geteld zijn zij noemen het antwoord eene onbeschaamde dwaas- heid en betoogen de noodzakelijkheid van de af- zetting van dit regentschap. Hadden de Britten de handen maar wat ruimer, ze zouden meer op hun poot spelen. Vooreerst hebben ze de handen vol aan de Ieren. Parnell heeft voorgesteld de tweede lezing van het bewuste wetsontwerphij zeide o. a. dat de aanneming dezer wetsvoordracht betere vruchten zou dragen voor de orde, dan het zenden van een aantal generaals. Gladstone, van zijne reis uit de Beiersche Hooglanden teruggekeerd, verklaarde dat hij voor de lezing zou stemmen, omdat het ontwerp een natuurlijk gevolg was van het door de regeering aangekondigd onderzoek, of de prijsverlaging in- vloed heeft op de pacht. De regeering heeft daar- door toegegeven, dat de pacht te hoog is en hulp toegezegd. Aan de arme pachters moest tot dien tijd verlichting worden verstrekt. Te Belfast hebben alweder wanordelijkheden plaats gehad, zoodat troepen derwaarts zijn gezonden. In de tweede plaats zijn de Engelschen niet gerust over de benoeming van De Freycinet's ver- trouwden raadsman, Jules Herbette, tot gezant te Berlijn. Volgens de Figaro geldt de zending voor- namelijk Egypte. „Zal Europa dulden," vraagt het blad /,dat door een slinkschen streek het kolo- niaal bezit van Engeland op deze wijze met een land van vijf millioen zielen wordt vergroot P De gezant heeft last gekregen om onderhandelingen te openen die tot ontruiming van Egypte door FEUILLETON. 16) Naar Clementine Ilelm. *Ook nu, dacht hij met diepe neerslachtigheid, zal het niets anders zijn dan dit. Laat toch de hoop varen, arm hart Maar neen, daar klonk het weder Dezelfde toon, maar sterker dan vroeger. En waren dat ook geen stemmen die hij hoorde Stemmen van menschen, die zijn graf naderden En nu, nu trilde en sidderde het dak van de hut, als wilde het ineen storten en hem op het oogenblik zijner bevrijding verplettereu Met een luid angstgeschrei sprong hij op, schudde verbijstering en zwakheid van zich af en greep in dolle angst naar zijn bijl. Met alle kracht hieuw hij op den ijsmuur, die hem omringde, en luid en vertwijfelend riep hij om hulp. Nog een slag, en het licht stroomde oogverblindend in het duistere graf, dat den eenzamen alpenherder bevatte. De ijsmuur wankelde, en verblind door het binnenstroomende daglicht, bedekte Christiaan zijn aangezicht. Maar een luide jubelkreet drong naar binnen. //Christiaan Hij leeftO, God in den Hemel, wees gedankt 1" klonk het den geredde tegen en twee armen werden om hem heen geslagen. Engeland moeten leiden, en de hernieuwing daarvan moeten voorkomen door eene verklaring van alle mogendheden, welke zich verplichten om de onaf- hankelijkheid van Egypte en de suzereiniteit van den Sultan te waarborgen." Engeland heeft, volgens de Figaro, de maat volgemeten, door te eischen dat de Fransche vlag op de Nieuwe Hebriden omlaag zou worden gehaald. Engeland scnijnt te vergeten, dat 500000 man en 500 torpedobooten te Boulogne bijeengebracht, spoedig een einde zouden maken aan zijne ongepaste grootspraak, daar Enge land twintigmaal minder soldaten heeft dan Frankrijk en men in twee firen het kanaal kan oversteken. Een Fransche inval in Engeland zou in onzen tijd niet meer op erustigen tegenstand stuiten. Laat de vertegenwoordiger van Frankrijk te Berlijn slechts de bedoelde overeenkomst sluiten en het geisoleerde Engeland zal inzien, dat het continen- tale Europa verlangt een einde te zien komen aan de Engelsche rooftochten. Engeland doet afstand van zijne ondernemingen in de Middellandsche zee, zoo het niet binnen drie maanden eene ontzagwek- kende FranschDuitsche coalitie tegenover zich wil zien. Zoo draaft de Figaro door. Al ware het blad door Katkoff omgekocht, het kon niet beter in den geest van den Oosterschen despoot geredigeerd worden. De Sultan wil thans niets van Engeland weten en meent in den Russischeu gezant een vertrouwd raadsman te zien. Arme Sultan men stuurt u met een kluitje in 't riet. Of Engeland nu dadelijk van plan is het Nijlland te verlaten J'y suis et j'y restezei Mac Mahon eens en John Bull zegt het ook. De Koningin-regentes van Spanje is weder te Madrid teruggekeerd. Een student, beschuldigd van het lossen van een revolverschot op generaal Velarde, is in hechtenis genomen. Tot dusverre zijn 30 burgers en 191 soldaten ingerekend. Yer- scheideue sergeanten, die in het bezit bevonden werden van benoemiugsbrevetten tot kapitein door Zorilla afgegeven, en eenige chefs der Zorilla-partij, zijn in verschillende steden gearresteerd. Men wil hebben, dat het oproer te Madrid niet anders is, dan het werk van gewetenlooze beursspeculanten. De voorzitter van de Cortes deelt ook dat gevoelen. In Jauuari was reeds beproefd om een daling der staatspapieren te weeg brengen, daarna zocht men zijn slag te slaan na de aanneming van het Spaansch— Engelsche handels-tractaat door het bewerken van een opstand te Guipuzcoa en later te Corunna. Ook in Barcelona was een opstand voorbereid, daar zou de leuze zijn: //Leve Don Carlos!" De zaak kwam echter uit, de gendarmerie maakte zich meester van wapenen, amunitie en eenige Carlistische vaan- dels. Toen ook deze pogiug mislukte, kochten zij eenige soldaten te Madrid om. De opstand draagt dus geen politiek karakter, ofschoon Zorilla de hand in het spel heeft, volgens den president. „Vader, mijn vader meer kon Christiaan niet uitbrengen. Overweldigd door de snelle verwisseling van doodsangst en redding, zonk hij krachteloos en bewusteloos aan zijus vaders borst. Weldra slaagde men er echter in hem door opwekkende middelen weder bij te brengen en nu verdrongen alien zich om den verloste geluk te wenschen met den gelukkigen afloop van het werk waartoe zij zelf zooveel hadden bijgedragen. Chris tiaan stak ieder in sprakelooze vreugde de hand toe en dankte hen met een beteekenisvollen blik. Weldra sloeg hij echter zijn armen weder om den lials van zijn vader en vroeg smeekend vO vader, kunt ge mij vergeven wat ik u en alien heb aangedaan Voortaan zal het anders gaan, dat beloof ik u plechtig!" ,,'t Is goed, Christiaan, laat ons daarover zwijgen, wij hadden beiden ongelijk," autwoordde Lukas zacht en drukte zijn zoon aan zijn hart. ,/Matthes," vervolgde hij daarop, den ouden herder een wenk gevende, ,/ga jij vooruit en vertel zijn moeder eens gauw dat Christiaan behouden is gebleven De oude Matthes knikte en gaf den anderen een teeken om eveneens de hut te verlaten. Stil en zonder gedruis volgde iedereen dezen wenk op en weldra was de boer van de wilde beek met zijn beide zoons alleen in de hut. Thans echter zag Lukas onrustig om zich heen. Doch spoedig herstelde hij zich, stond haastig op en ging naar een donkeren hoek in de hut, waar men een Bij besluit van 23 September heeft Z. M. bepaald dat de colleges van regenten over de huizen van bewaring, buiten de arrondissements-hoofd- plaatsen gevestigd, en over de passantenhuizen zullen bestaan uit drie ledenen benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Ter Neuzen Mr. H. M. G. Klop- penburg, kantonrechter, J. A. van Boven, burge meester en Dr. H. B. van Nes, med. doctor, alien te Ter Neuzen Oostburg Mr. F. J. Hennequin, kantonrechter, I. van Houte, burgemeester en L. Theri Mz., gemeente-secretaris, alien te Oostburg; Tholen Mr. J. H. L. van Buren, kanton rechter, C. J. de Yulder van Noorden, burgemeester en Dr. J. van der Burght, med. doctor, alien te Tholen. Het voorzitterschap van elk dier colleges is opgedragen aan het lid in genoemd besluit van elk college het eerst genoemd. Yolgens een bij het Departement van Buiten- landsche zaken te Berlijn ontvangen bericht van het Keizerlijk consulaat-generaal te Rotterdam, heeft de politie aldaar de toezegging gedaan, zorg te zullen dragen dat Duitsche meisjes, die verblijf houden in openbare slechtbefaamde huizen en den wensch te kennen geven, die te verlaten, daartoe in de gelegenheid gesteld worden en dan alles kunnen medenemen wat zij hadden meegebracht. Wegens schuldenwelke op haar rekening geschreven mochten zijn; zullen zij niet vervolgd kunnen worden. Yolgens door den consul ingewonnen inlichtingen, wordt aan de Nederlandsch-Pruisische grenzen, inzonderheid uit de Rijnprovincie, door verhuurkantoren en allerlei slecht befaamd volk op groote schaal een schandelijke handel in Duitsche meisjes gedreven. De ongelukkigen, die in de val geloopen zijn, behoeven nu slechts de hulp der Nederlandsche politie in te roepen, welke haar terstond verleend zal worden. De N. R. Ct. herinnert, dat't de Nederlandsche Regeering is geweest, die voor eenige jaren langs diplomatieken weg beproefd heeft, aan den handel in blanke slavinnen doorinternationalesamenwerking den kop in te drukken, maar dat het menschlievend pogen van den Minister Modderman toen afstuitte op Duitschlands onverschilligheid. Zaterdag werd te Delft het standbeeld van Hugo de Groot onthuld. Enkele bizonderheden uit het veelbewogen leven van het/Delfts Orakel" mogen hier eene plaats vinden. Geboren te Delft den 10 April van het jaar 1583, uit het huweiijk van Jan de Groot en Alida van Overschie, beide afstammelingen van aanzienlijke geslachten, viel hem een uitstekende opvoeding ten deel, die zulke goede vruchten droeg, dat hij reeds gestalte zag die zich angstig zocht te verbergen. Het was Suzi. Als de eerste van alien had zij tot het laatst toe onvermoeid medegewerkt, telkens weder door doods angst voortgedreven als haar krachten haar dreig- den te begeven. Het was haar arm geweest die de laatste hinderpaal had weggenomen, den laatsten sneeuwmuur doorstoken en den begravene de eerste stralen van het daglicht weder had doeu toestroo- men. Zij had het eerst Christiaan's hulpgeroep gehoord en met de jubelkreet: //Hij leeft!" had zij naar hem toe willen Snellen, toen plotselinge vrees haar voet verlamde en zij zich op eens bedwong om zich te verbergen onder alien die nu voorwaarts drongen. z/Als hij je eens verachten mocht en niets meer van je weten wilde had zij plotseling gedacht met doodelijken schrik. Sidderend van angst en van pijnigend harteleed was zij naar den donkersten hoek der hut gevlucht toen zij eindelijk met de mannen mede naar binnen gedrongen was. //Christiaan," sprak thans Hutter en bracht het weerstrevende meisje tot zijn zoon, //hier is nog iemand die je welkom heeten wil. Yergeef het arme, brave kind, zij heeft veel om je geleden. //Suzi hier?" stamelde Christiaan en klemde zich krampachtig aan zijn broeder Jozef vast. //Wat wil die nog van mij?" i/O Christiaan, vergeef me, vergeef me!" suikte Suzi en viel neder van smart, terwijl zij de knieen op zijn 8e jaar Latijnsche elegien vervaardigde en op zijn 13e jaar in staat was de lessen aan de Leidsche Hoogeschool in de Wijsbegeerte, Godge- leerdheid en de Rechten te volgen. Op 15jarigen leeftijd vergezelde hij Holland's advocaat Johan van Oldenbarneveld naar Frankrijk, waar de jeugdige meester in de rechten van Hendrik IV een gouden keten ontving, welk vorstelijk geschenk alleen aan uitmuntende geleerden werd vereerd. In het vaderlaud teruggekeerd hield hij welspre- kende pleidooien en zag zich op 30jarigen leeftijd tot de eervolle betrekking van pensionaris der stad Rotterdam geroepen. Reeds hadden verscheidene historische en rechts- geleerde werken van hem het licht gezien, waarvan wij hier vermelden de ,/Historie der Nederlandsche oorlogen" en ,/de Vrije Zee", welke laatste ver- handeling oorzaak werd, dat hij naar Engeland gezonden werd om geschillen, tusschen laatstgenoemd Rijk en Holland over de vaart en den handel op Indie uit den weg te ruimen. Intusschen hadden zich in het vaderland staat- kundige en godsdiensttwisten ontwikkeld en had men de partijen van Remonstranten en contra- Remonstranten. De Groot was even als Oldenbar neveld de meening der Arminianen of Remonstranten toegedaan en werd in hechtenis genomen, en den 18 Mei 1619 veroordeeld tot eeuwigdurende gevangenisstraf en verbeurdverklaring van al zijn goederen. Hij werd schuldig verklaard, omdat hij naar het oordeel zijner rechters „de zaken van den godsdienst in Holland niet alleen beroerd, maar ook schadelijke raadslagen ten nadeele van denzelven, en van de rust der kerke en des lands, door heimelijke en openbare geschriften en rede- voeringen gegeveu had." Het slot te Loevestein werd hem als gevangenis aangewezen. Op Loevestein wijdde hij zich ijvrig aan de studie, schreef wijsgeerige verhandelingeuboeken over godsdienst en volkenrecht en ontving ook van geleerde vrienden geregeld een aantal wetenschap- pelijke werken, hem in een groote kist toegezonden. Die kist werd, gelijk algemeen bekend is, het middel tot zijne ontvluchting. Veilig uit de kist te Gorkum gekomen, begaf hij zich als metselaar vermomd naar Waalwijk en later naar Antwerpen, van waar goede vrienden het hem mogelijk maakten Parijs te bereiken. Hier werd hij zeer welwillend ontvangen, en hem door Lodewijk XIII een jaargeld van 3000 livres toegekend. Te Parijs had hij omgang met vele beroeinde mannen, daar schreef hij ook ter zijner verdediging een //Apologie," die hem van de zijde der Staten een vogelvrijverklaring op den hals haalde. Te verwonderen is het alzoo niet, dat toen De Groot door liefde tot zijn geboortegroud gedreven van den jongeling omklemde. //Ik heb slecht met je gehandeld en ik ben de oorzaak van al wat er gebeurd is. Maar om Gods wil, stoot me niet van je af in je toorn, Christiaan, ik zou het niet kunnen verdragen. Ik ben bijna van verdriet en angst gestorven en dat alleen om uwentwil." //Suzi, wat zeg je daar?" sprak Christiaan sid derend en zag het meisje angstig in de betraande oogen, die thans met de innigste liefde op hem gericht waren. z/Dat ik je liefheb, Christiaan, je altijd heb lief gehad en nooit iemand anders, maar dat ik alleen te trotsch was om te doen wat je van me ver- langdetsnikte Suzi. //Maar nu is dat alles voorbij, nu zal ik wel deemoedig en onderworpen zijn en ja dienen en gehoorzamen uit oprechte, ware liefde. Ik smeek je alleen, me niet van je af te stnoten, want dan zou ik sterven." Als om hulp smeekend stak zij haar armen naar Christiaan uit en met een kreet van zalige ver- rukking klemde deze het meisje daarop vast aan zijn borst. YIH. In het Fuscherdal werden kort daarna toebereid- selen gemaakt voor een dubbele bruilolt. De beide zoons van den rijken boer aan de wilde beek zouden op denzelfden dag in het huweiijk treden en het geheele dal was op het feest genoodigd. Oud en jong nam dan ook het levendigste aandeel aan de tgi \ETZiiscBi miuvi (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1