Brieven nit 't H a a i j e. Gemen^'de berichten. •- leggen der rails is men ook reeds gevorderd, terwijl na de gehouden aanbesteding tot het boa wen van eene remise en zeven woningen aan de draaibrug nabij Oostburg biermee spoedig zal worden begonnen. Ofscboon aanvankelijk het plan bestond, dat de dienst reeds met November a. s. zou worden geopend, verwacht men, dat dit niet het geval zal zijn. In ieder geval is het wenschelijk, dat geene bezwaren eene spoedige voltooimg onmogelijk zullen maken dit toch zou zeer onaangenaam zijn voor aannemer en publiek. G. Ct. TER NEUZEN, 24 September 1886. Zooals we reeds bij bulletin aan vele onzer abonnes mededeelden, is de heer M. Schuijlenburg, controleur bij 'sRijks belastiugen enz., verplaatst van hier naar Middelburg. Ouze gemeente zal in hem een waardig burger en de gemeenteraad een ijverig lid verliezen. Tot onderwijzer aan de Marnixstichting te Utrecht is benoemd, de heer A. Hagens, onderwijzer aan de bijzondere school te Ter Neuzen. De volgende commiezen der belastingen zijn gedurende deze maand verplaatstJ. Bevelander van IJzendijke naar EedeH. F. M. Hulsenboom van IJzendijke naar Aardenburg, en J. A. van Hoeve, van Aardenburg naar Eede. Axel. Dinsdagavond arriveerde ZExc. de Com- missaris des Konings in Zeeland in deze gemeente Van vele gebouwen wapperde de driekleur. Woens- dagvoormiddag vertrok ZExc. orn een bezoek te brengen aan Overslag, Zuiddorpe, enz. Axel, 24 Sept. Door eenige ingezetenen dezer gemeente worden pogingen aangewend om alhier een muziekgezelschap op te richteu. De volgende week zullen te dien einde inteekenlijsten circuleeren om een bedrag te verzamelen tot bestrijding der kosten van oprichting. Mochten de pogingen gelukken en de zaak haar beslag krijgen, dan zal alhier in eene lang gevoelde behoefte voorzien worden. Hulst. Woensdag omstreeks zes ure 's namid- dags arriveerde ZExc. de Commissaris des Konings alhier. Van bijna alle huizen wapperde de drie kleur. 's Avonds om 10 uur brachten het mu ziekgezelschap en de zangvereeniging hem eene serenade. Beide gezelschappen voerden voor de woning des burgemeesters eenige van hunne beste stukken allervoortreffelijkst uit. Den volgenden dag 's middags 12 uur verliet ZExc. Hulst, voor- afgegaan van de Harmonic, die hem begeleidde tot aan 't station. Zaamslag, 23 Sept. Gisteren is in de alge- meene vergadering van de leden der Christelijke school met den bijbel alhier tot hoofd dier school benoemd de heer D. de Rijcke, onderwijzer aan de school van den heer P. Lagrand te Amsterdam. In 't geheel hadden zich voor deze betrekking 15 sollicitanten aangemeld. De voordeelen, aan bedoelde betrekking verbondenbedragen eene vaste jaarwedde van f 800, benevens vrije woning en tuin. Westdorpe, 22 Sept. Gisternamiddag werd deze gemeente door ZExc. den heer Commissaris des Konings bezochtbijna van alle gebouwen wap perde de nationale driekleur. Door een eerewacht te paard werd ZExc. bij de grens der gemeente Sas van Gent opgewacht, alwaar hij door den commandant, den heer P. van Waes, werd verwelkomd. Begeleid tot het raadhuis wachtte hem daar het hoofd der gemeente die ZExc. zijn hartelijken welkomstgroet aanbood. Nadat de belangen der gemeente waren besproken, de openbare gebouwen bezocht, en ZExc. op uit- noodiging van den Z.Eerw. heer pastoor zich eenige oogen blikken ten pastoreelen huize had opgehouden, verliet ZExc. deze gemeente door de eerewacht tot aan de grens van Axel begeleid. ZHEdG. betuigde aan onzen burgemeester, zoo best het werk zouden aanvangen om naar de plek te komen waar de alpenhut gestaan had. Nergens waren er sporen van te zien, wel ontdekte men eenig vee, door de lawine verpletterd, 't welk op den Wellis-alp te huis behoorde. Ten laatsten besloot men voort te werken waar Suzi begonnen was en spoedig waren tal van handen bezig om een weg te graven door den sneeuwberg, om zoodoende in de hut door te dringen. Het was een zwaar gevaarlijk werk, want de sneeuwmuren stortten dikwijls weder in en begroe- ven de ijverige arbeiders onder de ijskoude massa, zoodat men de bedolvenen weder moest bevrijden eer het werk kon worden voortgezet. Maarruste- loos en zonder aarzelen groef men uren achter el- kander voort en de vermoeide arbeiders werden steeds door anderen vervangen. Ook de boer van de wilde beek en Jozef waren gedwongen nu en dan houweel en spade neder te leggen, om nieuwe krachten te verzamelen. Slechts een hand rustte niet en scheen met alle vermoeienis te spotten, het was die van Suzi. Zij had het eerst den berg bestegen en de eerste schop sneeuw weggeworpen, die den toegang tot den bedolvene versperde; zij wilde ook de eerste zijn die het doel bereikte. Het doelGod in den hemel, wat zou dat zijn Zou het leven brengen of dood en vertwijfeling? Wat duurde het ontzet- tend lang eer men het bereikte De nacht brak aan en vermoeid zonken vele arbeiders neder of keerden huiswaarts, innig overtuigd, dat al hun moeite en inspanning alleen gewijd waren aan een ook aan den commandant der eerewacht, zijn hoogste tevredenheid over de eer hem door Westdorpe's ingezetenen bij zijn bezoek alhier bewezen. rechtszakenT™" Arroiidissements-reclitbaiih te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken J. J. M., oud 28 j., metselaar, wonende te Ter Neuzen, is wegens hoon veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. N. L. I., oud 15 j., werkster, wonende te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. d. R. Pz., oud 11 j., koewachter, wonende te Boschkapelle, is wegens eenvoudige diefstal ver oord. tot 5 dagen hechtenis. De heer Van 't Lindenhout, die, gelijk men weet, thans weer op de terugreis is, heeft in Ame- rika ruim 30 maal in 't openbaar gesproken en ruim f 6000 verzameld-voor zijn weeshuis. De opbrengst van de Zeeuwsche blauwe aardappelen is in Zuid—Beveland dit jaar niet ruim per gemet van 41,68 roeden slechts 30 a 40 mud. Over het algemeen is de smaak uitmuntend. Te Scher- penheuvel zijn Vrijdag jl. door een brand 18 huizen vernield, waardoor 100 personen van huis vesting beroofd zijn. Uit Terschelling meldt men, dat Maandag uit de Lutine 34 heele en 5 halve Spaansche matten, 1 goudstukje en 1 gouden ring zijn opgehaald. Men beweert dat zaagsel van beukenhout zou gebleken zijn een uitmuntend vee- voeder te wezen, dat zoowel paarden en runderen als honden en varkens met graagte eten. De millioenen-olifant met gouden pooten (anders ge- zegd Paleis van Justitie te Brussel) krakt, kraakt en scheurter zijn niet minder dan 40 plafonds, die dreigen af te vallen, alsof ze met stijfsel aan- eengeplakt waren. Terwijl men te 's Hertogeubosch bezig was met het afbreken van een tent, brak uit een der naastbijzijnde tenten een aap losdeze loopt door het volk en vliegt aan op een der omstanders. Hij bijt den jongen in zijn been, en op diens hulpgeroep schiet een knecht van het theater toe, rukt den aap met geweld los en drukt hem tegen den grond, om het ontvluchten te voorkomen. De aap laat zich dit niet welgevallen, breekt los en werpt zich op denzelfden jongen, wien hij nu eene wonde in den arm toebrengt. De wonde was van zoo ernstigen aard, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Naar men zegt zou de jongen het dier in zijn hok geplaagd hebben, waarna deze losbrak en wraak nam. Toen de aap weder in zijn tent terug was gebracht, keek hij zijne meesteres zoo onnoozel aan, alsof hij zeggen wilde: ,/lleb ik dan iemand kwaad gedaan Een goede les voor dierenplagers Een Engelschman beweert, een nieuw soort van naaimachine te hebben uitgevonden, waarbij Howe en Singer in het niet zouden zinken. De uitvinding zal den naam dragen van The Fox. Zij kan, zegt men, 150 Engelsche yards garen op het spoeltje dragen en is voornamelijk geschikt voor zeilwerk en ander zwaar linnengoed. Sedert de omgeving van den Niagara-waterval voor zooverre het Amerikaansche grondgebied reikt, aan den Staat New-York is overgegaan, heeft men tevens uitvoering gegeven aan het plan, in het begin dezes jaars opgevat. Op den 31 Maart jl. is de maatschappij tot stand gekoraen, die over een kapitaal van 3 millioen doll, beschikt, en de onuitputtelijke natuurkracht van den waterval zal bezigen in de eerste plaats om beweegkracht te verkrijgen voor een groot aantal fabrieken in de naburige streken. De eerste aanleg zal strekken om een beweeg- doode. Slechts een kleine kring van trouwe vrienden hield stand en bleef met den knecht om den ongelukkigeu vader en Jozef geschaard. Trots den ingevallen nacht was het tamelijk licht op de glin- sterende sneeuwmassa, over welke de witte sterren- hemel in heerlijke pracht fonkelde. Terwijl daar buiten uit alle kracht aan het be- vrijdingswerk werd gearbeid, zat de arme gevangene half versuft op zijn leger, nauwelijks in staat te denken of zich te bewegen. Op de aanvallen van angst en vertwijfeling was een stille, bijna stomp- zinnige neerslachtigheid gevolgd en hij beproefde niet eens meer om de muren van zijn graf te ver- breken. Een strakke gevoellooze onverschilligheid drukte zwaar en met looden gewicht op zijn denk en gevoelvermogeu en nog slechts den begrip stond hem voor den geestkon hij slechts nog eenmaal voor zijn dood de zijnen zien en om vergeving vragen voor al het leed dat hij hun had aangedaan Daarna wilde hij de oogen gaarne voor altijd sluiten. uO, mocht ik nog zoo lang krachten behouden," smeekte hij, vmocht mij dit geluk nog beschoren zijn, barmhartige Vader in den hemel Maar luister Werd de vreeselijke stilte niet door een gedruis daarbuiten onderbroken Het was een toon alsof ijzer tegen steen stiet. Ach zijn verbeelding had hem reeds duizend en duizend maal zulk een klank doen hooren, want het suisde hem in de ooren en door de hersenen. (Slot volgt.) kracht te verkrijgen van circa 120,000 paardekrach- ten, zijnde meer dan waarover de gezamenlijke fabrieken en stoomgraanmolens te Holyake, Lowell, Minneapolis, Cahoes, Lewinston en Lawrence thans beschikken. Volgens de gemaakte berekeningen zal de maatschappij de beweegkracht voor 1/10 ge- deelte kunnen leveren van den prijs, waarop zij thans, door middel van stoom, aan de fabrieken levert. De Niagara-waterval zal nu niet langer een wondervol schouwspel voor den bezoeker opleveren, maar tevens een onuitputtelijke bron van beweeg kracht zijn in dienst der menschen. De heer Pasteur is door een geneeskundige uitgedaagd en men mag zich overtuigd houden, dat die dwaasheid inderdaad door iemand is begaan want het ter goeder naam en faam staande geneeskundig weekblad de Lancet, hetwelk te Londen verschijnt, staat borg voor de juistheid dier mede- deeling. Een te Parijs gevestigd arts, de heer Bouiller, die een middel ter genezing van de honds- dolheid heeft uitgevonden, naar hij beweert, heeft Pasteur uitgedaagd, om zich door een wezenlijk dollen hond te doen verwonden in arm of been hij, Bouiller, zal ook in tegenwoordigheid van ge- tuigen zich door dienzelfden dollen hond doen bijten. De onfeilbaarheid van zijn geneesmiddel, namelijk van Bouiller, zal dan in het helderste licht worden gesteld, terwijl tevens de onwaarde van Pasteur's inenting niet minder duidelijk op die wijze zal kunnen blijken. Nopens den afloop dier uitdaging bestaat geen verschil van gevoelen bij het denkend publiek. Te Christiania stierf dezer dagen de advocaat Nicolson. Het zonderling testament bepaalde, dat, met voorbijgaan der rechtmatige erfgenamen, nage- noeg het geheele vermogen van den overledene zou worden besteed tot den aankoop van bicyclus voor de schooljeugd. Het overblijvende moest op interest worden gezet en van de rente zou men een leeraar bezoldigen, die den kinderen in het velocipede rijden onderricht te geven had. Het slot van het testament luidt als volgt vDe bicycle bewaarde mij op mijne wandelritten voor dat lastig, indringend volkje, dat zich immer aan u voordoet om in de gloeiendste zonnehitte of bij den guursten wind een gesprek te beginneu. Ook sloeg mijn tweewieler nooit op hoi of maakte mij zandruiter en heb ik mij evenmin ooit genood- zaakt gezien mijn lichaam aan een dronken koetsier toe te vertrouwen." Natuurlijk eischen de zonen van den erflater, dat het testament nietig zal worden verklaard. De Geneeskundige Courant acht het, wegens de verbreiding der hondsdolheid over een groot deel van ons vaderland noodzakelijk, de algemeene aandacht te vestigen op de behandeling van Wilson tegen bijtwonden. Albert Wilson heeft met het meeste succes den beet van dolle honden behandeld door eene 20 percentage oplossing van carbolzuur in glycerine. Deze oplossing is niet bijtend, coaguleert het eiwit niet, en daardoor bezit zij, zoowel als door de aan- trekkingskracht der glycerine door het water, eene veel dieper ingrijpende werking dan nitras argenti en dergelijke. Men kan het in elke apotheek voor eene klei- nigheid gereed laten maken. 23 September 1886. ,/Schuchterheid is een sieraad der vrouw." 'k Herinner mij nog zeer goed hoe mijn brave meester met sierlijke hand deze woorden als voor- beeld op het bord schreef. Toen ik op den leeftijd was gekomen waarop een jongmensch meer om een paar schalksche oogen geeft dan om die eigenschappen welke de vrouw het sieraad harer kunne maken, och, toen heb ik er mij nooit om bekommerd of een meisje of vrouw bedeesd voor zich keek of frank en vrij in het rond blikte, doch nu ik zoo zachtjes aan het middelcijfer nader, schijn ik ernstiger van levensopvatting te worden en toen ik dan ook voor het eerst de z. g. gemengde baden te Scheve- ningen zag dacht ik onwillekeurig aan mijn ouden meester en ons schrijfvoorbeeld, en maakte de opmerking, dat dames die daar in gezelscbap van heeren baden toch zeker het sieraad schuchterheid missen. Verleden week had hier een zwemwedstrijd voor dames plaats, en had die nu geheel onder dames plaats gehad, ik zou er niets in vinden. Maar toen ik hoorde en dit is een feit dat de jury bestaan had uit heeren zij 't dan ook heeren op leeftijd, en toen men mij ver- telde, 't geen trouwens uit de courantenverslagen is gebleken, dat ook verslaggevers zij 't dan bejaarden waren toegelaten, toen moest ik wel tot de gevolgtrekking komen dat onze Haagsche jonge dametjes al een zonderling begrip van schuch terheid hebben. Den een zijn dood is den ander zijn brood mag een spreekwoord zijn, niettemin ziet men het maar al te dikwijls bewaarheid. In hoeverre nu de brand van het Kurhaus den een zijn dood heeft veroorzaakt zou ik op 't oogeublik niet kunnen beantwoordenin geen geval zeker van de arme kellners gelijk men op de berichten in de couranten afgaande, geneigd zou zijn te gelooven. Laat ik u eens duidelijk maken hoe men met het in dienst nemen van dat volkje te werk gaat. In de meeste koffiehuizen wordt die betrekking bij dag waargenomen door een paar vaste bedienden tegen een gemiddeld loon van 5 a 6 gulden per week, 's avonds wordt het aannemend personeel vermeerderd met menschen die bij dag voor bus- bode, lijkdienaar enz. enz. fungeeren en zonder eenig loon, alleen voor de fooitjes, heel graag 's avonds voor koffiehuisbediende spelen. Van daar het verschijnsel dat een Hagenaar, al kan hij't nog zoo moeielijk missen, nooit zal verzuimen 5 centen boven zijn vertering te betalen, wel wetende dat hij anders bij eene volgende gelegenheid minstens een kwartier op zijn potje bier kan wachten. Ook in ons voormalig Kurhaus had men een massa van die bijloopers of losse bedienden en natuurlijk hebben die menschen door den brand een gedeelte van hun inkomen verloren. Maar wat is nu het geval. De vaste bedienden hebben al zeer spoedig vergunning gekregen aan het strand te Scheveningen een cantine op te richten, en ik geef u de verzekering dat zij daar heel wat meer verdienen dan 5 a 6 gulden per week. Geloof nu geen oogenblik dat ik die menschen een voordeeltje misgun, maar nu van alle kanten giften inkomen, zelfs al tot een bedrag van ruim f 8000 nu men liefdadigheids-concerten enz. organiseert, nu rijst bij mij de vraaghoe zal men dat geld verdeelen en onder welke personen zal het verdeeld worden Nu eens hoor ik ver- tellenonder alien die bij den brand verliezen geleden hebben dus ook onder de assuradeureu Dan zal er voor die //arme" bedienden niet veel overblijven. Een andermaal vertelt men onder de vaste meiden en knechts ja, ik heb al van zooveel verdeelingen gehoord dat ik ze mij werkelijk alle niet meer weet te herinneren, maar hoe men het ook zal aanleggen, ik ben er hard bang voor dat het een raar gescharrel zal geven. Doch om nu op het spreekwoord terug te komen. Wie zal door den dood, in casu den brand, van het Kurhaus zijn brood verdienen Wel de nieuwe Commandant der brandweer, wien het niet onaar- dige tractementje van f 3000 is toegedacht. Wie het worden zal? Ik heb reeds een paar namen hooren noemen en daaronder den luitenant Boonzajer van de artillerie, die indertijd te Ter Neuzen in garnizoen lag en die getoond heeft bij de bediening van een brandspuit goede diensten te kunnen bewijzen. Of hij daarom nu den aange- wezen man voor commandant der brandweer is laat ik liever aan de beoordeeling van de leden van den Raad over. Ik kan u evenwel verzekeren dat het aantal sollicitanten legio is. Jammer voor hen dat onze gemeente-vertegenwoordigers, naar 'tschijnt, dat sommetje van f 3000 voor dat er eene reorganisatie van de brandweer heeft plaats gehad, niet willen voteeren. Ongetwijfeld hebben mijne lezers al gehoord van den magnetiseur Donato, die zich thans in de Residentie bevindt en aldaar seances geeft. 't Is zeker vergeefelijk, dat ik ook eens een kijkje ging nemen, en ik moet u zeggen, ik ging er heen met het bepaalde voornemen om mij niet om den tuin te laten leiden. Ik heb het genoegen, mijnheer de Redacteur, u persoonlijk bekend te zijn en ik vertrouw dat u desnoods gaarne zult constateeren dat ik mij niet zoo geraakkelijk knollen voor citroe- nen laat verkoopen. Tegen feiten valt evenwel weinig te redeneeren. Na enkele personen, waaronder intieme kennissen van mij, te hebben zien zwichten voor den blik van den magnetiseur, na hen, die anders niet gewend zijn voor gek te spelen, de zotste bewegingen ten aanschouwe van een talrijk publiek te hebben zien maken, moest ik toegeven dat hier geen bedrog in het spel was. En het eigenaardigste is, dat niemand zich herinneren kon wat men hem had laten doen. Eenstemmig verklaarden alien onder een invloed gebracht te zijn, waaraan zij geen weer- stand konden bieden. Hier al de proefnemingen mede te deelen kan ik niet doen, slechts een enkel voorbeeld haal ik dus aan. Een nog jeugdig arabtenaar aan een der depar- tementen werd verzocht luide zijn naam en woon- plaats te noemeu en dit een paar malen nog luider te herhalen. Plotseling stond hij met open mond, als verstijfd onder den blik van den heer Donato en kon geen woord meer uitbrengen. Yooral deze proef wekte mijn bewondering. Te drommel dacht ik bij mij zelf, konden wij dien mijnheer Donato eens bij de aanstaande Kamer- zittingen in de Kamer loodsen, wat zou hij een diensten kunnen bewijzen. Stel u voor dat een der leden midden in zoo'n speech over de wandaden van Pasteur bleef steken. Wat zouden die snel- schrijvers en verslaggevers zich verkneuteren. Naar ik vernomen heb willen de verslaggevers onderling, den heer Donato engageeren doch zij vreezen dat zijn invloed van af de verslaggeverstribune onvol- doende zal zijn. Yan de opening der Kamers valt niet veel te vertellen. Er waren nog een massa menschen uit andere plaatsen gekomen, waarschijnlijk in de war gebracht door de verschillende berichten in de couranten. Den eenen avond toch las mende Koning zal in persoon de Kamers openen, en een volgenden avond vermeldde zoo'n zelfde blad eene Comraissie zal het namens den Koning doen. Het eenige wat mij is opgevallen, is dat de minister Heemskerk, de Premier, in het laatste in daats van in het eerste rijtuig zat. Grappenmakers jeweren dat dit in navolging van den Czaar van Rusland is, die eerst zijn bedienden vooraf laat gaan om, mocht men kwaad in het zin hebben, op die manier den dans te ontspringen. In de Troonrede heeft het ongetwijfeld ook de nu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2