Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2229. Zaterdag 25 September 1886. 26e Jaargang, Jaar-, Paarden- ea Veemarkt Binnenland. TE HULST, op Maandag den 4 October J 886 (3c Kermisdag), 0NDER DE SNEEDff 0NIL0KEN. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verschijnt Diusdag- en Vrijdagavond bij den ultgcver P. J. VAN DE 8 A N D E te Tee Neazen. aanvang des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verscbillende P R E M I E IV voor aan- gebracht Vee. De Burgemeester van Hulst, CHs. PIERSSENS. JPolitieli Overzicht, In Erankrijk is het nog altijd Boulanger, die veel van zicb doet spreken. Dat de oorlogs- Minister op zijne reis in het zuid-oosten van Erankrijk nergens geredevoerd heeft, dat is de scbuld van Ereycinet, want toen de Ministerraad geopend werd, kwam Boulanger op hem toe met de woorden „Mon cher president, gij zult tevreden zijn over mij, ik heb geen woord gesproken." Blijft hij er bij, dan zullen er meer tevreden zijn. In plaats van Keizer Wilhelm ging de Kroon- prins naar Metz, terwijl de oude Monarch eenige dagen te Baden-Baden ging uitrusten. De S9jarige Wilhelm houdt zich krauig. In den Rijksdag maken de sociaal—democraten vrij wat beweging wat zij buiten den Rijksdag niet mogen doen, omdat hunne vergaderingen door de politie zijn verboden, doen zij daar. De voorgenomen inter pellate over Duitschland's houding in de Bul- gaarsche kwestie mislukte, men kon het vereischte aantal van 30 handteekeningen niet bijeenbrengen. Of de interpellate ook wel het verlangde succes zou hebben, is zeer te betwijfelen. Even als de collega's gaat de Keizer van Oos- tenrijk ook zijn rondreis maken. In Galicie, vooral te Krakau, werd Frans met geestdrift ont- vangen. Het ziet er beter uit dan in Spanje, waar de rust nog ontbreekt. Een militaire op- stand te Madrid en de ontdekking van wapenen, vaandels en ammunitie te Sindavalla, bestemd voor de Carlisten, zijn weer bewijzen, dat de vloek over de nalatenschap der Bourbons nog niet is vervuld. Engeland heeft behalve de Iersche ook nog de Egyptische kwestie. John Bull kan de Egyptische expedite niet eindigen voor de financieele zaken in orde zijn, zegt Sir James in het Parlement, en daarop kwam applaus. DusJohn blijft er. Te Belfast hebben al weder rustverstoringen plaats gehad. Eene groote massa sehoolde samen voor de politie-kazerne en verlangde invrijheid- stelling van personen, die wegens beleediging der politie in hechtenis waren genomen. Toen dit ge- weigerd werd, beproefde het gepeupel een aanval op de kazerne. De politie gaf vuur, joeg den troep uiteen en arresteerde velen, terwijl verscheidenen gewond zijn. Het bericht van een republikeinschen opstand EETJILLETO N. 16) Vaar Clementine Ilelm. Nog waren Suzi's vader en haar tante Dorothea voor de deur gezeten, toen zij met rassche schreden een der berggidsen, Eranz Emisch, den weg zagen afdalen, die naar het Hirzbachdal voert. De gids was in den vroegen morgen naar den Inbachtorn vertrokken en de boer verwonderde zich, dat hij nu reeds terug was gekeerd. Hij liep op hem toe en vroeg //Ben je nu al terug, Erans waar heb je je Engelschman gelaten. //Die volgt mij langzaam," antwoordde de gids snel. //Ik ben vooruitgegaan om hulp te halen. Boven op de Hirzbachbron is een sneeuwlawine losgeraakt. De weg is versperd en ik geloof, dat de hut op den Wellisalp onder het ijs en de sneeuw bedolven is. Ik zal wat menschen bij elkander zien te krijgen om te helpen." Ach, goede God!" jammerde Dorothea. //Die arme oude Matthes, die reeds op de alp was, als die eens verongelukt is En al dat mooie vee daar boven 1" Maar opeens verstomde zij en keek verschrikt naar Suzi, die als zinneloos uit het huis vloog. #De Wellisalp vernield, Franz?" riep zij heftig uit Madrid heeft weer bezorgde gemoederen vrees aangejaagd. Gelukkig en dank zij de thans niet voor 't eerst gebleken energie van generaal Pavia is de opstand in de kiem gestikt. Onder leiding van den republikeinschen brigade-generaal op non—activiteit Villacampa, verlieten in den nacht van 20 September, kort voor middernacht twee- honderd infanteristen met eenige officieren en omtrent zestig kavaleristen te paard, maar zonder officieren, hunne kazerne. Zij begaven zich naar de artillerie- kazerne en trachten de artilleristen voor zich te winnen. Dat mislukte echter. Generaal Pavia, die dadelijk in kennis gesteld werd van het voorge- vallene, liet het garnizoen in de wapens komen. Het bleek betrouwbaar en nu trok Pavia dadelijk met drie bataillons op tegen de opstandelingen, die daar zij niet ernstig tegenstand boden, weldra waren uiteengejaagd. De troepen maakten veertig ge- vangenen. Intussehen hadden ook burgers benden gevormd en den kolonel graaf Mirasol vermoord en een luitenant-kolonel zwaar gewond. Ook hen werd men spoedig meester. De rust is te Madrid hersteld en in de provincie niet gestoord. Reeds tijdens de discussies over de troonrede hield generaal Dominguez een heftige redevoering tegen den Minister van Oorlog, waarbij hij zelfs een dreigenden toon aansloeg, wanneer de regeering de grieven van het le- ger niet uit den weg ruimde. Ook de bekende generaal Salamanca sloot zich bij Dominguez aan. Zelfs werd den generaal, gelijk men weet, onlangs een audientie verleend door de Koningin-regentes. Toen vestigde Salamanca de aaudacht der Koningin op de onte- vredeuheid der officieren en soldaten, welke bij de dreigende houding der partijen gevaarlijk werd voor de monarchic. Een van de grieven der militairen betreft de beschikking over de gelden voor het leger. Voorheen werd hierover beschikt door de bevelvoerende generaals en den Minister van Oorlog doch de Minister Camacho bracht deze gelden op de begrooting over, waardoor den generaals de vrije beschikking over het fonds werd ontnomen. Nu echter zijn eenige regimenten openlijk in verzet gekomen. Men vermoedt, dat de beweging door de leiders der republikeinsche partij is aangestookt. De republikeinsche beweging, welke zich voor eenige dagen te Barcelona vertoonde wordt als inleiding op den aanslag beschouwd, terwijl tevens overal het gerueht werd verspreid, dat de Koningin-regentes door een ongeneeslijke ziekte is aangetast. Op last van H. M. de Koningin zullen nieuwe photografische portretten van H. M. en het prinsesje in den handel komen. Zij zijn in kabinet-formaat en stellen voorde Koningin met het prinsesje en prinses Wilhelmina alleen (in twee soorten buste en geheele figuur, zittende). en greep den gids bij den arm. //Weet je wel zeker dat het waar is?" z,Ik vrees het, want de geheele hoogte is een sneeuwmassa," antwoordde Eranz. //De oude Matthes zal ongetwijfeld omgekomen zijn. Wij willen alles doen wat wij kunnen om tot in de hut door te dringen." z/Neen, neen, niet Matthes, maar Christiaan Hutter is boven riep Suzi, wild uitbarstend en sloeg neder alsof zij door een beroerte was getroffen. De vader ving het meisje in de armen op en leidde haar naar een bank in de nabijheid, waar tante Dorothea haar angstig beschouwde en daarop huis- waarts liep om versterkende middelen te halen. Maar voordat zij terugkeerde, was Suzi weder tot bewustzijn gekomen. Zij streek met de hand over het voorhoofd, als moest zij zich iets vreese- lijks herinneren, maar toen sprong zij ijlings op en snelde voort. z/Ik heb hem gedood, ik riep zij, haar vader wild met zich mede rukkende. //Het is mijn schuld dat hij naar den alp is gegaan, alleen mijn schuld O vader, vader, om Gods wil sta mij bij om hem te redden, als het nog mogelijk is I" //Christiaan kindspreek je van Christiaan Gutter vroeg haar vader ontzet. //Wat meen je daarmede //O vraag mij niets vader, roep alle knechts bij elkander en ga met mij mede om hem te redden, anders ben ik het ongelukkigste schepsel op aarde Het Hof te 's Gravenhage heeft gisteren in hooger beroep het vonnis der Haagsche rechtbank bevestigd waarbij Domela Nieuwenhuis wegens hoon van den persoon des Konings tot een jaar celstraf is veroordeeld. Bij Koninklijk besluit van 18 Sept. 1886 is het volgende bepaald Eene Staatscommissie in het leven te roepen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande en tot het in- dienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van regeeringswege ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevor- derd, alsmede tot het geven van advies zoo dikwijls de regeering dit van haar mocht verlangen. Dat die commissie zich tot uitvoering van de haar opgedragen taak kan verdeelen in afdeelingen, met dien verstaude evenwel dat de rapporten en voorstellen gemeenschappelijk worden uitgebracht en gedaan Dat de commissie zal vergaderen te 's Graven hage of, na bekomen machtiging van onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ook elders. Tot leden dier commissie zijn o. a. benoemd de heeren G. J. van den Bosch, te Wilhelminapolder en J. M. Kakebeeke, te Goes. In de M. Crt. van heden lezen we Onderteekend door 22 autoriteiten op land- bouwgebied is te Amsterdam gisteren een circulaire verzonden, waarin, naar aanleiding van de land- bouw-enquete, die ingesteld zal worden, wordt aan- gedrongen op het oprichten eener Nederlandsche landbouwbank met filialen, teneinde door geldelijke hulp en steun vermeerdering in opbrengst en ver- mindering in uitgaaf voor den Nederlandschen landbouw te verkrijgen. Het benoodigd kapitaal wordt op 6 millioen geschat, in aandeelen van f 200. Het Nederlandsche l'andbouw-comite zal uit iedere provincie een commissaris kiezen. Dr. C. J. Brutel de la Riviere heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat verzocht, aan de verschillende spoorweg-directien de ver- plichting op te leggen, om geene andere beambten bij zich in dienst te hebben, dan die het gebruik van sterken drank geheel nalaten. Het adres is in zijn geheel opgenomen in de Volksvriend, orgaan van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Aanleiding tot het zenden van het adres voud de heer Brutel de la Riviere in een vonnis van de rechtbank te's Her- togenbosch, waarbij de wisselwachter J. Schuurman te Bokstel veroordeeld werd wegens het doen ont- staan van een spoorwegougeluk in den nacht van 3 op 4 Eebr. 1885, waardoor een hoofd-conducteur gedood, een ander zwaar gewond en veel materieel beschadigd werd. De omstandigheid, dat het plicht- verzuim van dezen wachter was toe te schrijven riep Suzi vol vertwijfeling, en een spade grijpeude die in den hof lag, vloog zij als een waanzinnige den weg, op die naar het dal van de Hirzbach voerde. Spoedig was het geheele dal in opschudding, want het nieuws, dat Christiaan Hutter op den Wellisalp door een lawine bedolven was, bracht alles op de been. Ieder wilde het zijne toebrengen om den ongelukkige uit zijn ijzig graf te bevrijden. Hoe lang hij reeds onder de sneeuw bedolven was, of het mogelijk zou zijn hem nog levend weer te zien, dan wel of men alleen zijn lijk zou vinden, dat alles bewoog het gemoed van hen die, van de noodige werktuigen voorzien, ijlings den weg betraden welke naar den eenzame Wellisalp voerde. Aan het hoofd van den stoet liepen zwijgend en met gebogen hoofd de boer van de wilde beek en Jozef. Daarop volgde Matthes en over zijn oud, gerimpeld gelaat rolden tranen. Maar ook hij sprak niet en ook de overige knechten volgden zwijgend uit ontzag voor de smart van hun armen meester, en zijn zoon Jozef zuchtte somwijlen hoorbaarhet was hem of de smart hem neerboog. Maar dan sloeg Matthes hem zijn arm om het lijf en steunde den wankelende, tot hij weder nieuwe krachten gewonnen had om den zich snel voorwaarts spoeden- den vader te volgen. De Hirzbach-bedding voorbij en al hooger en hooger stijgende kwam de troep eindelijk op den ruwen steenachtigen weg die, den Wellisalp voorbij, naar Imbachtorn voert en verder naar den hoogen aan drankmisbruik, waardoor hij, hoewel niet in kennelijken staat van dronkenschap, dien avond nalatig was in de vervulling van zijn dienst, is voor den adressant een sprekend bewijs, dat aan het bij de spoorwegen dienstdoend personeel ont- houding van alle drankgebruik in en buiten dienst moet worden voorgeschreven. Men schrijft uit Ostende Er is in den nacht van 6—7 September een botsing ontstaan tusschen de visschersboot no. 146 van Nieuwediep en den kotter no. 172 van Ostende. De Nieuwediepsche visschersboot heeft groote schade ondergaan. De driemaster Yille d'Ostende, bevelhebber M. H. Borgers, is Zaterdag 11 September in ouze haven aangekomen. Hij zal vervangen worden door den aviso Ville d'Anvers, die zijn kruistocht in de Noordzee omtrent 15 October zal beginnen. Engelsche schepen, dienende tot het bewaken der vischvangst op de kusten van Engeland, hebben Eransche visschersschepen in wetsovertreding aan- getroffen nabij Folkestone, en deze in beslag genomen# Het antwoord der Franschen deed zich niet lang wachten. Engelsche schepen dienabij Havre binnengeloopen waren, werden door de Fransche overheid aangehaald ten voordeele van den Staat. Dergelijke moeilijkheden hebben zich ook voor- gedaan tusschen de Engelsche overheden en de Amerikaansche, wegens overtredingen der wet op de vischvangst. De vorige week werd het Grand Theatre van den heer Van Lier te Amsterdam bezocht door de familie Van der Woude. Moeder de vrouw, de heldin van de Lindengracht, had vernomen, dat men zoo'n aardig liedje op haar gemaakt had, en zou dat nu gaarne eens willen hooren. De gast- vrije directeur Van Lier stelde haar daartoe in de gelegenheid en noodigde haar met gade en kroost tot bijwoning van //Soldatenleven" uit. Toen juffrouw Van Biene het couplet reciteerde Christine BuurmanVan der Woude, Die toonde heldenmoed en kracht, Toen met een inspecteur men sjouwde En smijten wou in d' Lindengracht Met doodsgevaar heeft zij haar leven Als een tweede Hasselaar gegeven, barstte er een storm van toejuichingen los; onder fanfares der muziek klom juffrouw Van der Woude op de bank in het parterre, en de borst versierd met de bronzen medaille aan het oranjelint, groette zij van haar verheven standpunt majestueus links en rechts. Het was een opwekkend tafereel, een manifestatie zonder voorbeeld. Nu eenmaal met het leggen van den stoomtram Breskens-Maldegem een aanvang is gemaakt, wordt het werk met kracht voortgezet. Dagelijks worden een aantal telegraafpalen verplaatst, zoodat men hiermee reeds tot Oostburg genaderd is; met het Tenn. Maar hier versperde een breede, onafzienbare sneeuwvlakte, die als een hooge berg oprees, den weg en belette verderen voortgang. Men had de lawine bereikt. Vol vertwijfeling weiule het oog van den boer van de wilde beek over de witte, doodstille woestenij, om de plek te ontdekken waar zijn zoon waarschijnlijk sluimerde om niet meer te ontwaken. Daar bespeurde hij, te midden van de alom zich verheffende sneeuwheuvels, de gestalte van een meisje, dat tot aan de heupen in de sneeuw verzoukeu, met bovenmenschelijke inspanning rusteloos haar spade in den ijzigen berg dreef. Wild vlogen de sneeuwmassa's naar alle zijden om haar heen, want de arm van het meisje was sterk en geoefend. Doodsangst en vertwijfeling vertienvoudigden haar krachten. Hare zwarte vlechten woeien half los geraakt heen en weder, hare wangen waren met een donkeren gloed overtogen en angstig staarde haar oog over de eindelooze sneeuwmassa om haar heen. //SuziO Jezus Maria, Suziriep Jozef met een luiden kreet en wees a^emloos naar de gestalte, welke zoo wanhopig bezig was. Zijn kreet trok de aandacht van het meisje, dat niets van de naderen- den had bespeurd. Een oogenblik kroinp zij ineen en bedekte het gelaat toen zij Jozef en den boer van de wilde beek bespeurde daarop hief zij haar spade weder op en arbeidde met rusteloozen ijver voort. De aangekomenen beraadslaagden waar zij het <r TEA VEIZEVSCHE COIKAIVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1