Landbouwberichten. Gemengde berichten. ■11; if! Telegrafische berichten. I Ket proces-verbaal van expertise in zake de brandverzekering van het Kurbaus is gereed, en men ziet weldra schade-uitkeering te gemoet. De taxatie van het niet verbrande beloopt een vrij aanzienlijk cijfer. Men meent te weten, dat de schade-uitkeering hoogsteus een millioen guldens zal bedragen. Den geheelen zomer was de gemeente Phi lippine het middelpunt van een smokkelhandel, die zeker zeldzaam is en wel sluw overlegd. Uit het entrepot te Antwerpen werd namelijk bij flinke hoeveelheden tabak ingesmokkeld, om later in Belgie gevoerd te worden en van daar weer naar Prankrijk. De smokkelaars hielden er zelfs een coursepaard op na, dat, oogenschijnlijk een afge- leefde knol zijnde, bij een zeker teeken als een pijl uit den boog tusschen bosch en akker ver- dween. Vaak zag men de smokkelaars in de omgeving van Philippine, doch zou dan van hen niet gedacht hebben dat zij de personen waren op wier betrapping de Belgische commiezen zoo'n prijs stelden, doch die zij niet konden machtig worden. Met een hengelroe gewapend, zag men hen dagelijks geheele uren als ware het onder de oogen der Belgische commiezen jacht maken op onze waterbewoners. Eindelijk is toch, tot vreugde dezer laatsten, de hand op hen gelegd kunnen worden en zullen zij vooreerst wel niet meer hun bedrijf uitoefenen. W eldra breekt de tijd voor de levering van de suikerbieten aan. De contracteerende landbouwers in Zuid-Beveland hebben reeds circulaires ont- vangen van de fabriekanten van beetwortelsuiker, behelzende eenige opmerkingen hoe de leveranciers zich te gedragen zullen hebben, vooral wat betreft het afsnijden van den kop en het schoonmaken van de wortels. Nauwkeurig zullen de controleurs toezien, dat op deze punten vooral niet gezondigd wordt. Doch ook zal nauwlettend worden acht gegeven op de levering van beetwortelen van ander zaad, dan dat hetwelk de fabriekanten geleverd hebben. Gaven het afsnijden en schoonmaken reeds meermalen aanleiding tot min aangename woorden- wisseling tusschen leverancier en ontvanger, in veel grooter mate is dit het geval met betrekking tot het verstrekte zaad. Zaad dat een kleine biet voortbrengt is in het belang van den fabriekant, terwijl de boer zijn voordeel ziet in bieten groot van stuk. Geen wonder, dat alsdan wel eens heftige tooneelen voorvallen. De volgende niet malsche woorden leest men in het Nwbl. v. Ned. Armzaliger figuur, dan de held der socialisten Donderdag voor de Haagsche rechtbank maakte is nauwelijks denkbaar. Na in twee instantien erkend te hebben de schrijver te zijn van het stuk tegen den Koning, dat hem eene vervolging op den hals haalde, heeft hij thans nu hij ziet, dat het ernst wordt een stroopop opgezocht, die voor hem in de kast wil. Eerst zegt Domela Nieuwenhuis, dat men hem toch niets maken kan. Thans krabbelt hij terug en laat zekeren Boelens uit Amsterdam een onbekende grootheid voor hem opdraaien. Men kan hieruit opmaken van welk flauwhartig karakter de groote leider der sociaal-democraten is. Aan het Indisch Mail-overzicht in het Bat. Handelsblad is het volgende ontleend: Atjeh en zijne alles behalve onderhoorige onder- hoorighedeu blijven nog altijd, en zelfs meer dan ooit, de eerste plaats eischen in de Indische weke- lijksche kronieken. Men had gemeend den vijand deemoediger gestemd te hebben door de belangrijke nederlaag, hem onlangs de Segli toegebracht en, ter beschaming dezer verwachting, betoont hij zich overmoediger dan ooit. Dit blijkt al dadelijk uit het tot 29 Juli jl. loopend verslag van den gouverneur van Atjeh, opgenomen in de Javasche Ct. van 10 dezer. Den 27 Juli jl., des voormiddags te uur, is de af- komende, zeven man sterke wacht, op slechts 50 pas van de benting te Lamsajoen aangevallen door een 40-tal Atjehers, dat zich aan weerszijden van Ja, ja, dat is nu alles goed en wel," zeide Dorothea, //maar in uw plaats ging ik toch eens naar den dokter van Zell, hiertegenover; wie weet wat haar hindert. Zij is zoo bleek en moede. Ik ben er zeker van dat haar wat mankeert." ,/Een man mankeert haar," lachte de boer. „Het wordt waarlijk tijd dat zij mij een zoon in huis brengt die mij het werk uit de hand neemt dat mij zwaar begint te vallen. Die Anton Welter zou mij wel aanstaan en ik geloof ook wel dat zij dien zal nemen." ^Daar noem je er een die zij in geen geval neemt," zeide Dorethea. tfWaarom niet? Wat heeft zij tegen den knaap?" riep de boer geergerd. z/Ja dat weet ik eigenlijk niet," antwoordde de oude vrouw en keek voorzichtig om of Suzi ook in de nabijheid was en haar kon hooren. Onlangs werkte ik in den tuin, daar dicht bij de salade- bedden en ik hoorde, terwijl ik achter de haag op de knieen lag, dat Suzi levendig met iemaud sprak. Ik boog de takken uit elkander en zag dat Anton Welter voor het meisje stond en wel met een gezicht rood van boosheid. Ook Suzi's oogen fonkelden van heftigen toorn en ik hoorde haar zeggen//Ik verzoek van zulke onbeschaamdheden verschoond te blijven Ik ben je liefste niet en ik zal het ook nooit zijn, liever sprong ik in het water. Christiaan had groot gelijk toen hij je een leugenaar noemde, want dat den tramweg in hinderlaag had gelegd. Twee Indische fuseliers waren aan onze zijde in een oogwenk zwaar gewond, en drie geweren vielen den vijand te buit. Ziedaar weder een dier brutale stukjes, waartegen de concentratie onzer troepen niets baat, zelfs nadat de tramweg en hiermede ons observatiestelsel voltooid is. Yerwondering baart dit allerminst bij het steeds slinken van het door de berri-berri aan- getaste garnizoen en de onevenredigheid onzer mi- litaire sterkte met het uitgestrekte rayon, dat te bewaken valt. Beide omstandigheden werken nood- lottig op de observatie, zooals maar al te droevig blijkt uit de voor den vijand voortdurende moge- lijkheid niet alleen van zich in onze linien te bewegen, maar zelfs van zich daarbinnen in hin- derlagen te nestelen. Te meer bewondering verdient de wacht, die op vermelden datum besprongen is. Hoewel, door het zwaar verwonden van twee der manschappen, al dadelijk tot op slechts vijf man vermindert, heeft die wacht niettemin moedig stand gehouden en zich zoo dapper verweerd, dat zij den achtmaal sterkeren vijand op de vlucht heeft ge- jaagd, na hem twee dooden te hebben bezorgd. Kordaatweg en naar oorlogsrecht is een derde, die tot de bende behoord had en kort daarna met de wapens in de hand gevonden werd, gefusileerd. Uit ;s Hertogenbosch meldt men Een hevige brand heeft eergistermiddag in Orthen in weinig tijds een elftal huizen met de kerk en de pastorie een prooi der vlammen doen worden. Aan blusschen viel niet te denken, daar de strooien daken en verscheiden hooimijten telkens nieuw voedsel aan het vernielend element opleverden. Gelukkig was de wind van het dorp af. Drie malen is nu dit dorp zoowat geheel door brand vernield. De eerste had plaats in 1852 en was van nog grooter omvang dan deze. Van de inboedels is nog al veel kunnen worden gered. Toch zal de schade voor sommige kleine landbouwers nog aanzienlijk zijn, daar zij den oogst niet verzekerd hadden. Men vermoedt, dat het onheil is veroorzaakt door vonken uit een locomotief, daar de brand is ontstaan nabij de spoorbaan. De kerksieraden en kostbaarheden zijn gered. TER NEUZEN, 21 September 1886. ZExc. de Commissaris des Konings bracht gis- teren aan deze gemeente een bezoek. Yan zeer vele particuliere en openbare gebouwen waaide de driekleur. Na Hoek en Zaamslag bezocht te hebben, keerde ZExc. des avonds naar hier terug. Het mu- ziekgezelschap Apollo bracht ZHEG eene serenade. Gedurende de tweede helft der maand Juli jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van Mej Kaatje Kerker, te Amsterdam, Jacobus Meeusen te Sheboygan, William Jaggart, te Couth. De heer J. P. Tazelaar, te Ter Neuzen, candi- daat aan de theol. school te Kampen, beroepen bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Hinde- loopen, heeft nu mede een beroep ontvangen naar die gemeente te Westzaan, eerst onlangs daar gesticht. Door mist geraakte gisteren morgen de Engel- sche stoomboot John Wells, kap. Woodhead, met stukgoederen van Goole naar Gent bestemd, aan den Nieuwen Neuzenpolder, bij den Brakman, op het strand en bleef daar zitten tot gisteren avond, als wanneer de boot met h jogwater en door eigen liulp zonder schade wederom vlot kwam en de reis naar Gent vervolgde. Nu en dan krijgt Nederland al eens bezoek van burgers uit Noord-Amerika, die vroeger der- waarts heentogen, grootendeels wel tot verbetering van hun bestaan, en dat zulks bij velen is mogen gelukken wordt maar al te wel bewezen. Nu dezer dagen ziet men daaromtrent wederom een overtuigend bewijs in onze omgeving, door het bezoek van den heer Yan den Berge, uit den staat Michigan, een nazaat van eene achtenswaardige ben je. Ik heb gehoord dat je hem wilt aanklagenj, Durf dat eens te doen! Dan zal ik zelf naaj den rechter gaan en zeggen wat jij er voor een bent. En laat mij nu verder met vrede, dat rg&d ik je I" En daarop keerde zij den borst trots den rug toe en liep heen. Gij kunt daar uit opmer'ken neef dat §1) bij haar met dien niet behoeft aarj te komen, want zij neemt hem toch niet." Daarin had de oude gelijk, maar zij tiegreep even- min als de vader waarom Suzi zoo gesproken had. Ook had zij met gezien dat Suzi na dit gesprek met Anton, opgewonden naar haar kamer 'geloopen was en daar luid weenende op haar l^gerstede was neergezonken. In het hart van T meisje bleven liefde en hoogmoed om 't heftigst stifijden en roof- den haar alle kalmte en levensmoed. Zij had van Katherina gehoord hoe het met den* boer aan de wilde beek gesteld was en zij zeide inu onophoude- lijk tot zichzelf dat het haar plicn t was naar de ouders van Christiaan te gaan en hen te zeggen dat zij de schuldige was, om op deze wijze Christiaan uit zijn vrijwillige ballingschap te verlossen. Maar het was haar onmogelijk zich zoo 'te verdeemoedigen en toch voelde zij dagelijks nQeer dat Christiaans liefde het eenige geluk waff waarnaar haar hart verlangde. J (Wordt vervolgd.) familie uit Ter Neuzen, welke voor ongeveer 40 jaren derwaarts vertrok en nu onder de deftigste en vermogendste burgers van Michigan kan worden gerekend. De heer Yan den Berge is theologisch student aan een der leerscholen in den staat Michi gan en door zijn optreden in verschillende bede- huizen zoowel hier als elders daartoe aangezocht, zal hij wel bij velen, zoo niet bij alien, bij zijn aan- staande terugkeer aangename herinneringen acb terlaten. Ilontenisse. Tot onderwijzer in deze gemeente zijn benoemd Voor de school aan de Molenstraat H. G. A. Yerkaart, en voor die aan de Noordstraat A. B M. van Calmthout, beiden te 's Bosch. Te Kapelle, iu Zuid-Beveland, blijft het met den gezondheidstoestand onder de schapen treurig gesteld. Bijna dagelijks komen nieuwe gevallen van de ziekte voor, de meeste met doodelijken afloop, terwijl de stal van een anderen landbouwer eveneens besmet verklaard is. 's Gravenhage, 21 Sept. Eerste Kamer. De heer Yan Eijsinga heeft het voorzitterschap aan- vaard met eene rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat onder leiding der regeering en door onderlinge sameuwerking de grootsche arbeid der grondwets- herziening tot heil van koning en vaderland moge strekken. Ingekomen waren eenige geheime brieven van den Gouverneur-generaal over de Tjomas-zaak, die ter griffie gedeponeerd waren. De Kamer is op reces gescheiden. R E C H TSZAKEN~^ Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Sept. het volgend vonnis uitgesproken P. P., werkman te Overslag, is wegens hoon veroordeeld tot f boete of 8 dagen hechtenis. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht, Kalveren 70 centimen tot fr. 1,10; vette varkens fr. 0,83 tot fr. 0,93. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,85 tot fr. 3,05; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 3,45 tot fr. 3,75; Thielt fr. 3,81; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,25 St. Nicolaas fr. 3,72 en te Brugge fr. 4,23. Te 's Gravenpolder werd dezer dagen een aard- appelstronk gerooid, die niet minder dan 93 stuks aardappelen opleverde, waarvau ruim 50 van eet- bare grootte. De bekende magnetiseur Donato gaf Zaterdagavond in Den Haag eene voorstelling waarbij het hem, als gewoonlijk, volkomen gelukte een aantal jongelieden volkomen onder de macht van zijn wil te brengen. Onder de gemeente Schiedam werden dezer dagen de staarten van 13 paarden gedeeltelijk afgesneden11 daar van waren lang en zwart, de 2 overige van gewone lengte en wit. Men bericht aan het blad Floralia dat de tuinbaas A. v. d. M., Tadema Singel te Zutfen een witte musch bezit. Een dergelijke vogel komt zoo zelden voor, dat het blad het wel de moeite waard acht er gewag van te maken. Dezer dagen is door den heer G. T., te Cuyk, ec.i zeldzame haas geschoten, namelijk een has.a zonder harenalleen aan den kop en aan de achter- pooten waren de haren gedeeltelijk aanwezig. Men berekent dat de oogst van appelen in Enge- land hoogstens een vierd;, of een zesde van de gemiddelde jaarlijkscb", opbrengst zal opleveren, en naar appelen zal dus op de Engelsche markten groote vraag komen. Hevige orkanen hebben weer in het Westen der Yereenigde Staten gewoed. De Staten Indiana, Illinois en een deel van Michi gan zijn geducht geteisterd. Twee steden, Monte- ziema in Illinois en Holton in Michigan zijn bijna geheel verwoest. Dezer dagen meldde De Maasbode dat een Rotterdammer zoodanig gekant was tegen de 2^ centstukken, dat hij alle exemplaren, welke hij ont- ving, bijeenhield, zoodat hij thans voor ongeveer f 3000 aan 2 j-centstukken zou bezitten. Het Rott. Nieuwsbl. is eens gaan rekenen en is tot de slotsom gekomen, dat, daargelaten de dwaas- heid om f 3000 renteloos te laten liggen en zich dus jaarlijks een schade van ongeveer f 150 te berokkenen, het feit bijna tot de onmogelijkheden behoort. Een som van f 3000 vertegenwoordigt 120,000 21-centstukken. Elk dier muntstukken weegt 4 gram, de 120,000 derhalve 480,000 gram, dat is 480 kilo. Dit is ongeveer het gewicht van twee flinke koeien Stellen wij de dikte van zulk een muntstuk op 173 millimeter, dan zouden de 120,000 stukken, opeengestapeld, een hoogte bereiken van 180 meter, dat is ongeveer twee en een half maal de hoogte van den toren der Groote Kerk te Rotterdam. Een 2^-centstuk heeft een middellijn van 23 millimeter. Naast elkander gelegd zouden die 120,000 stuks derhalve een lengte hebben van 2760 meter of ongeveer een half uur gaans (Van Rotterdam naar het voormalig Delftshaven). Wij meenen, zegt het blad, dat de 2|-cent- stukken iu 1878 zijn ingevoerd, zoodat de onder- stelde heer ten hoogste 8 jaar heeft besteed, om zijn 120,000 2^-centstukkeu bijeen te krijgen. Dit komt neer op 15,000 per jaar, ongeveer 300 per week of 50 per werkdag 8 jaren lang Spoedig zou de man meer 2|-centstukken ver- zameld hebben, dan aan 's Rijks munt geslagen zijn 1 Het zal wel niet noodig zijn nog verdere be- rekemugen op het sprookje te baseeren, om het onwaarschijnlijke van dit bericht aan te toonen. Indien er werkelijk een zonderling bestond (slechts een paar van die zonderlingen in het geheele land zouden ons binnen korten tijd geheel 2^-cent- stukken—loos maken als in bedoeld bericht verondersteld wordt, dan zou hij een flink pakhuis moeten afhuren om er zijn schat van 2|-cent- stukken, die reeds in zijn bezit zijn en die hij nog verzamelen zal, te deponeeren. Uit Oldenzaal meldt men van Zondaaavond Een ernstige brand woedde alhier. Om acht uur ontstaan, is hij nu, om tien uur, nog niet te blusschen. Wegens gebrek aan water kan men het vuur niet bedwingen. Gisteren werd geseind De brand heeft zich tot vier gebouwen bepaald, die met den oogst, de meubelen, het vee vernield zijn. De schade bedraagt ongeveer f 10,000. Geruimen tijd na het uitbreken van den brand, gaven de brandspuiten water. Alles was verzekerd. Een Nederlandsch drank- en smokkelschip is Vrijdag te Dover opgebracht. Er was in de havenplaats groote opschudding over dit feit. De Mary van Dordrecht werd reeds verleden week voor Dover gezien en Yrijdagmorgen bespeurde men van den kotter der douane Erancis, dat zij binnen de wet- telijke grens van drie Eng. mijlen uit de kust was ge komen. Zij voerde Nederlandsche vlag, en dekapitein van de Francis praaide haar om bij te draaien. Toen de Mary hieraan niet voldeed, opende de Francis het vuur. Na het tweede schot draaide de Mary bij, en toen de bemanning der Francis aan boord kwam, vond zij daar 700 pond tabak, 25,000 sigaren, 100 gallons sterken drank en 100 gallons eau-de-cologne. De bemanning werd opge- sloten en de Mary die veel op een visschersboot gelijkt, werd naar Dover opgesleept. fleden seint Reuter uit Louden: De Mary is op bevel der regeering weder vrijgelaten, op grond, dat het schip niet hinnen het gebied der Engelsche jurisdictie, d. i. op minder dan drie zeemijlen af- stands van de kust, in beslag genomen werd. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. maakt melding van een ongeval, dat op den jaardag van onze kleine kroonprinses op het lustslot Soestdijk plaats had. Terwijl de gasteu met de koninklijke familie en de leden der hof- houding aan den feestdisch waren gezeten, deed zich eensklaps een geweldige slag, gevolgd door een oorverdoovend geraas van brekend glas hooren. Ontsteld zagen de aanwezigen elkander aan, maar zwijgend, wijl de hof-etiquette verbiedt bij zulk een gelegenheid van eenige aandoening blijk te geven. Zelfs de lieve kleine prinses sprak geen woord, maar zag haar //vader," gelijk zij Z. M. gewoon is, burgerlijk eenvoudig te noemen, min of meer angstig aan. Weldra bleek, dat een zeer kostbare en artistieke kroon, in de vestibule van het paleis opgehaugen en met tal van lampen bezet, van den haak gevallen en verbrijzeld was. Geen half uur te voren waren H. M. de Koningin met het prinsocje ondci die kroon naar de eetzaal gegaan. leiukkig had er geen persoonlijk ongeval bij plaats en het feestmaal werd er geen oogenblik door verstoord. Na een vrij langdurig stilzwijgen vroeg Z. M. omtrent het feit ingelicht zeer kalm of het niet de firma te A. was, die deze kroon had geleverd en opgehangen. Men begrijpt het overige De 17 pakketten, inhoudende eene waarde van circa f 4000, Woensdag bij Elten uit den trein van den Ned. Rijnspoorweg geworpen en naar Zevenaar overgebracht, zijn door de Duitsche regeering opgevraagd. De afzender blijkt thans te zijn de heer Koeleman, goud- en zilverhande- laar te Emmerik. Wie zich belast zou hebben met het over de grenzen voeren dier waarde, maakt nog een punt van onderzoek uit. Het volgende, bijna ongelooflijke voorval wordt gemeld uit het dorpje Jamakowka (Rusland)Een 21jarige boerenzoon heette te zijn gestorven. Niet- tegenstaande men na eenigen tijd teekens van leven bij den schijndoode bemerkte, werd hij gekist. Toen de eerste schoppen zand op de kist vielen, hoorde men duidelijk de stem van den schijndoode een naam roepen. De doodgravers haastten zich om het graf te vullen, en gingen toen kalm naar huis. Dieven zijn somtijds zonderlinge kerels. Zij leggen zich toe op het stelen van de ongelooflijkste voorwerpen, waar niemand op let. Zoo heeft men er nu weer een te Parijs aangehouden die de speci- aliteit had, de adresboeken-Bottin te rooven. Iedere handelsman kent den Bottin, dien zwaren foliant van duizenden bladzijden, millioenen adressen van al de steden en dorpen van Frankrijk en van de voornamste plaatsen der geheele wereld inhoudend. Een welgekleed heer kwam in een cafe van den boulevard Barbes, zette zich in een hoekje neer, vroeg den Bottin en begon er in de snuffelen. Toen b— '5 J AlJ v5'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2