Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2228. Woensdag 22 September 1886. 26e Jaargang, ONDER DE SNEEDff 0NTL0KEN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind vcrschijnt Binsdag- en Vrijdagavond bij den uitgevcr P. J). VAN BE S A N B E te Ter Nenzen. JPolitieli Overzicht, Alzoo is bet den Battenberger niet mogen ge- lukken, zijn volk uit de doodelijke omarming van Rusland los te maken en als een onafbankelijke zelfstandige natie in der volkenrij te doen optreden. En toch is Alexander een man, die eerbied afdwingt. Toen hij de voile overtuiging had gekregen, dat de Czaar niet meer met hem wilde te doen hebben en langer verblijf op een Russische bezetting van Bulgarije zou uitloopen, toen ging hij heen, ondanks den aandrang van schier heel het Bulgaarsche volk heen terwille van dat volk heen met een verscheurd hart en vele tranen in de oogen. De nog jonge man, die niet kon kruipen en de rol van]raarionet vervullen, die zeven jaar deed, wat hij kon om een halfbeschaafde natie een ontwikkeling te geven, in overeenstemming met haar aanleg en de benarde positie, waarin zij zich bevond, die voor haar zijn leven waagde en 'tbijna onmogelijke tot stand bracht, die man gaat heen met een geknakte gezondheid en de overtuiging, dat vaak het edelste doel onoverkomelijke hindernissen in den weg worden gelegd door intrigues van buiten, geboren uit heersch- zucht. Maar Rusland heeft beloofd, zich niet met de binnenlandsche aangelegenheden der Bulgaren te zullen bemoeien. Goed zoomaar zoo pas beeft de Consul van Rusland te Sofia gezegd, dat eene verzoening slechts dan mogelijk zou zijn, wanneer den Czaar het recht werd toegekend om alle officieren van het Bulgaarsche leger te benoemen. En wat beteekent de benoeming van generaal Kaulbars tot diplomatiek agent van Rusland te Sofia De Oostenrijksche pers toont zich met den gang van zaken op het Balkan-schiereiland weinig inge- nomen, en ducht, dat niet alleen Bulgarije maar ook Servie geheel onder Russischen invloed zal komen. Het prediken over de goede verstandhouding tusschen de drie Keizerrijken is hiermee in lijn- rechten strijd. Of zal Oostenrijk Bosnie en Herze- gowina annexeeren en zelfs verder gaan, en Saloniki tot eene Oostenrijksche haven maken Wat zou Bismarck hiervan zeggen De grootste diplomaat zegt niets. Zelfs in den Rijksdag, die geopend is met eene rede over de bizonderheden van het SpaanschDuitsche handelstractaat en over niets anders, zelfs in den Rijksdag verschijut Bis marck niet eens. Wat zal er nu komen van de verlangde inlichtingen omtrent de buitenlandsche staatkunde, zoo vurig verlangd door Richter, AVindt- horst en de bladen van allerlei richting? De Rijkskanselier acht het in zijn ondoOrgrwndelijke politieke wijsheid verkieslijk om maar niet van d„ partij te zijn. Kinderen moeten alles niet weten En de Keizer? De grijze Vorst, in wien het leven verroest schijnt, speelt soldaatje mee in den Elzas en zoekt den Duitschen geest hoe langer hoe meer te brengen tusschen Rijn en Vogesen. De afgevaardigden naar den Rijksdag kunnen dus FEUILLBTON. 15) Aaar Clementine Helm. O, als God hem nog eens uit dit graf tot het leven mocht doen wederkeeren, dan zou alles geheel anders worden Dan zou hij een nieuw leven beginnen. Voor alles zou hij zich door onderwerpiug en volgzaamheid met zijn vader trachten te ver- zoenen. Zelfs aau zijn laatsten strengen eisclr zou hij voldoenj want wat deed het er eigenlijk toe of Anton over hem zegevierde Deed hij dit dan ook niet, en in nog veel sterker mate, als hij Suzi's liefde had weten te winnen Als dit den vrede in hun woning kon herstellen, dan mocht Jozef gaan en Anton uit zijn naam om verschooning vragen hij zou zich niet langer verzetten tegen het offer, dat zijn broeder voor hem brengen wilde. Stil en onderworpen zou hij voortaan de zijnen dienen zooveel zijn krachten toelieten. Nu zijn vader en later zijn broeder Jozef. Trouwen zou hij niet, dat was voor goed onmogelijk geworden. Dan bleef de plaats in zijn geheel en zou Jozef met Katherina kunnen huwen zonder dat er eenig bezwaar tegen bestond. Zoodra hij weder op de plaats terug was, zou hij een testament maken en Jozef tot zijn eenigen erfgenaam benoemen. In het geluk van zijn broeder en diens gezin zou ook hij wel thuis blijven, zij kloppen toch aan eens doove mans deur. De Sobranja is geopend en Stamboeloff heeft de openingsrede gehouden. Hij herinnerde zijnen hoorders het manifest, waarbij Vorst Alexander af- stand had gedaan van den troon, met het doel om de goede betrekkingen tusschen Bulgarije en Rusland te herstellenhij sprak de overtuiging uit, dat alle Bulgaren zoudeu medewerken tot handhaving van rust en orde en kondigde ten slotte de spoedige bijeenroeping aan van de „groote Sobranja," die den nieuwen Vorst zou moeten verkiezen. Maar, mijnheer Stamboeloffmet uw verlof, de Russische regeering heeft geantwoord op de vier door uw collegie aan haar gerichte vragen, o. a.Rusland houdt het niet voor ge- wenscht eene candidatuur voor den Bulgaarschen troon te stellen, voordat de orde volkomen zal zijn hersteld en voordat er verandering is gekomen in de door geweld tot stand gebrachte unie van Bulgarije met Oost-Rumelie. Ja, Rusland heeft eigenlijk gezegd: Bulgaren, je kunt rustig het „bon plaisir" onzer regeering afwachten als je be- hoorlijk naar onze pijpen blijft dansen. Een der afgevaardigden stond op om een woord te wijden aan de gedachtenis van den afwezigen Vorst, waar- door een ongehoorde geest drift ontstond en alle aanwezigen verhieven zich van hunne zitplaatsen en riepen „leve de VorstEen adres aan Alexan der, waarin de hoop werd uitgedrukt, hem terug te zullen zien, werd door de volksvertegenwoor- digers onderteekend. AVat zal 't baten Het groote doel van den Czaar is uitbreiding der grenzen van Peter's nalatenschap. Allereerst is het te doen om het Balkan gebergte, om zich zoo eenen weg naar Konstantinopel te banen. Bulgarije is feitelijk reeds in zijn bezitde onaf- hankelijkheid van Rumelie loopt gevaar; dat Servie, thans op Oostenrijk leunende, blijvend weerstand zal kunnen bieden, gelooft niemand in Klein-Azie worden de Russische voorposten vooruitgesehoven, en zoo nadert Rusland meer en meer ook Palestina, het Heilige land ook bij den Grieksch orthodoxe, waarop het sints eeuwen vlaste. Middelerwijl verliest het Centraal-Azie niet uit het oog en schrijdt langzaam maar zeker naar de grenzen van Engelsch Indie, het groote Hindostan, voort, om niet te rusten voordat ook dit rijk in het reusachtig geheel is ingelijfd. Of een Sjach van Perzie wat tegenstribbelt en een Emir van Afghanistan of Beloedsjistan het minder prettig vindt, de Russische uuiformen zullen daar te eeniger tijd gezien worden en het Czaarenrijk zal zich uitgebreid zien tot den Indischen oceaan, dok trots den tegenstand der Britten. zijn geluk en zijn toekomst zotl'°-n, Misschien dat dan nog eens de wonden zich sloten, die. Siizi hem zoo wreed had toegebracht. Ach Suzikon de gedachte aan dat meisje hem slechts verlaten Maar dat was het geval nietvoortdurend werd hij er nog door gekweld en de herinnering aan het gruwelijk spel, dat zij met hem gespeeld had, hinderde hem nog onophoudelijk en bovenmate. Maar ook tegenover Suzi voelde hij zich bij kalmer nadenken niet geheel vrij van schuld. Waarom had hij steeds uit het oog verloren dat zij zijn hoogmoed en heerschzucht niet goed verdragen kon Daardoor alleen had hij haar telkens weder van zich afgestooten. Misschien was het zoo dan ook maar het beste Misschien waren zij door het huwelijk beiden ongelukkig geworden, als de een niet voor den ander wilde buigen, als geen van beiden zijn hoogmoed vernederd wilde zien. Een trotsche en heerschzuchtige vrouw kan geen geluk in huis brengen en zou de hoogmoedige Suzi zich naar den wil van haar man kunnen schikken Zeker niet, duizend bewijzen waren er voor het tegenovergestelde. Doch het deed hem leed, het deed hem verschrikkelijk veel leed, want in weerwil van alles was zijn geheele ziel toch nog aan het meisje blijven hangen. Onder zulk overleg en gepeins in de kille en doodsche eenzaamheid, kroop het eene uur na het andere daar heen. Drukkend en loodzwaar volgde de eene minuut op de andere en geen straal van De sluiting der Kamers heeft Zaterdag in eene vereenigde zitting plaats gehad, door den Min. van binnenl. zaken, met de volgende rede Mijne Heeren z/Ilet oogenblik is gekomen om aan deze uwe buitengewone bijeenkomst een einde te maken. Onder de tot stand gekomen wetten verdienen vermelding, die tot goedkeuring der overeenkomst met Belgie over den aanleg eener brug bij Maeseijck, die tot bekrachtiging van een gewijzigd contract met de maatschappij „de Schelde" die tot uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam, die tot vereen- voudiging van het aangenomen stelsel van gevan- genissen en die tot het wegnemen van enkele ge- breken in de regeling van den accijns op de suiker. „Met genoegen mag ik herinneren, dat de Tweede Kamer met vernieuwden ijver de herziening der grondwet ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewichtige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden. //In naam des Konings verklaar ik de tegen woor- dige zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." Het zittingsjaar der Kamer is gisteren namens den Koning, door een commissie met de volgende rede geopend Mijne Heeren Wij voldoen aan de vereerende opdracht des Konings door uwe gewone vergadering op heden te openen. Het is ons aangenaam daarbij te mogen mede- deelen, dat 's Konings betrekkingen met alle mo- gendheden van den meest vriendschappelijken aard zijn, en dat de zee- en landmacht aan Zijne Majesteit reden van tevredenheid geven. De druk, waaronder vele takken van handel en nijverheid lijden, blijft niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelenlettende op dit, zoo wij hopen, voorbijgaand verschijnsel, is 's lands financieele toestand bevredigend. Vermeerdering van middelen door hoogere belasting behoeft u niet te worden gevraagd. De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstigde gezondheid van den vee- stapel is zeer voldoendedat de bedrijven van den landman en veehouder, behoudens uitzonderingen, minder winstgevend zijn dan voor eenige jaren, is aan verschillende oorzaken toe te schrijven; de Regeering is voornemens een onderzoek aan eene Koninklijke commissie van deskundigen op te dragen zoowei naar die oorzaken als naar hetgeen nader in het belang van den land'oouw van staats- wege te doen ware. AVij hopen zoo spoedig als de aard van de zaak toelaat, voor zoover dit van de regeering afhangt, de herziening der Grondwet in staat van openbare behandeling te brengen en vleien ons dat de be- hoop drong in dit koude graf door. De ongelukkige Christiaan wist reeds lang niet meer hoeveel uren of dagen er voorbijgegaan waren, sedert hij hier onder 'Speeuw en ijs bedolven lag, maar het kwam hem voor dat het een verbazend lange tijd moest geweest zijn. De zon, naar wier loop de alpenherders den tijd berekenen, was voor hem verdwenen en zou voor den levend begravene ook wel nooit weer schijnen Zorg en vertwijfeling verdreven den slaap uit zijn oogen en als hij, door vermoeienis overmand, toch korten tijd Jn doffe sluimering verzonk, sprong hij toch telkens'' weer angstig op, om weer met alle inspanning tis luisteren of er eindelijk geen redding naderde. Steeds zwaarder drukte hem de luchtin zijn graf, steads killer werd zijn reeds zoo goed als door de koude versteend lichaam. Zijn levensmid- delen verminderden snel en dit vervulde hem met nieuwen doodsangst. Sterven, ellendig van honger sterven, dat was het verschrikkelijke spook dat thans in zijn schrikgestalte voor den eenzamen gevangene optod. AMilde angst dreef hem bij deze gedachte weder tot nieuwe krachtsinspanning om uit zijn kerker ¥e breken, want beter, veel beter was het terstond ffoor de instortende sneeuwmassa verpletterd te worden, dan langzaam en ellendig den hongerdood te sterven. VIL- Suzi. Voor de deur van zijVi groot fiink huis zat Suzi's slissing der wetgevende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaats hebben. Met het oog daarop heeft de Regeering begrepen, bij de samenstelling der staatsbegrooting, alleen voor zoover strikt noodig is, nieuwe onderwerpen ter sprake te moeten brengen andere onderwerpen van wetgeving dan de Grondwet mogen echter niet worden verwaarloosdalzoo zullen u voorstellen bereiken omtrent eene herziening van de wet op het notarisambtbetreffende het recht van vereeniging en vergadering en betreffende de Nederlandsche bank, terwijl uwe aandacht zal worden ingeroepen op het belang van eenige sedert het vorig jaar aanhangige wetsontwerpen. Spoedig zullen aan uwe overweging maatregelen worden onderworpen tot afwering van de schade, die het algemeen belang zou lijden door eventueelen stilstand van suiker—ondernemingen in Oost-Indie. In het noorden van Sumatra is voortdurend waak- zaamheid noodig. Van volharding in de aangenomen gedragslijn wordt op goede gronden allengs ver- beteriug van den toestand verwacht. In het oostelijke deel van dat eiland beleeft de Europeesche landbouw een tijdvak van bloeialdaar werden groote belangen ernstig bedreigd door vijandelijke invallen, waartegen echter met goed gevolg krachtige maatregelen worden gesteld. Het leger in Nederlandsch-Indie, dat evenals de zeemacht aldaar, op loffelijke wijze de gevorderde diensten verricht, wordt geteisterd door eene ziekte die, ofschoon thans verminderende, zorg baart en tot wier bestrijding niets onbeproefd wordt gelaten. Door tijdelijke uitbreiding van legersterkte wordt zooveel mogelijk tegemoet gekomen aan de bezwaren die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder het inlandsch gedeelte van het krijgs- volk, voortvloeien. Met den wensch dat onder Hoogeren Zegen uwe werkzaamheden vruchtbaar zullen zijn voor 's lands belangen, verklaren wij in naam en op last des Konings deze vergadering der Staten- Generaal te zijn geopend. Van Terschelliug wordt gemeld De exploitatie van het wrak der Lutine verkeert sedert een paar dagen in min guustigen toestand, daar het zand zoo vloeiend wordt, dat de pas gezogen kuilen spoedig weer vol loopen. Hetgeen in deze dagen is bovengebracht, beteekent voor zoodanige onderneming nog zeer weinig. Het zou dan ook zeer wenschelijk zijn, dat men spoedig alle beschikbare middelen in het werk stelde, om de schatten uit de diepte op te haleu. Eveneens is het zeer noodig, dat zij, die officieele gegevens kunnen verstrekken omtrent de gezonken schatten, vooral wat het bedrag daarvan betreft, zulks doen, aangezien nieuwe maatregelen en nieuwe toestellen vrij belangrijke kosten zouden veroorzaken, die men zich zeker niet kan getroosten als de te bergen schatten niet zeer groot zijn. vader en keek naar de groeue vlakten langs de bergen waarop zijn kudden graasden en waarheen zich zijn alpenherders en herderinuen begeven hadden. Met genoegen bespeurde de boer dat de sueeuw nog slechts op enkele plekken gevonden werd en dat de lucht en de zon allengs alles deden verdwijnen. Dicht bij den boer zat de oude moei, Dorothea, met eenig naaiwerk in de hand. Haar blikken echter vlogen onophoudelijk van haar werk naar Suzi, die allerlei huiselijke werkzaamheden verrichte en het huis uit en in liep. Op het voile roode gelaat van de oude vrouw lag een uitdrukking van onrust en zorg, terwijl zij Suzi beschouwde. De vroeger vlugge veerkrachtige tred van het meisje was langzaam en moeilijk geworden en de eens zoo levendige oogen blikten mat en onverschillig om zich heen. Het schoone bloeiende gelaat had al zijn frischheid verloren en was bleek en scherp geworden. ,/Het is zooals ik u zeg," begon de oude halfluid. ,/Suzi scheelt wat. Gij kunt mij gerust gelooven. Het frissche meisje is veranderd als een blad op een boom. Kijk haar zelf maar eens aan, neef." ffAVat maken jelui je toch altijd angstig als het een van je lievelingen geldt," antwoordde de boer en richtte zijn lachend gelaat naar Dorothea. z/AVat zou haar schelen, zij klaagt immers nergens over. Altijd hebt gij u bezorgd gemaakt en" als het kind niet danste of zong, heette het altijd ziek te zijn." TER UIZEYNIIIE I0IRVVT A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1