Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Broot-, M-, BescMt- n BaibtMbrg tetwaterora No. 2227. Zaterdag 18 September 1886. 26e Jaargang. Binnenland. ONDER DE SNEEDW 0NTL0KEN. m ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit bind verschljnt Dlnsdag- en Vrijjd.igavond bij den nitgever V. J. V A RI DE SANDE te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, sctiade of hinder kunnen veroorzaken maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JACOBUS VAX PIENBROEK Mz., alhier, om vergunning tot het oprichten eener in twee gebouwen, kadastraal bekend sectie C nos. 2210 en 2209, wijk B no. 8 en 3a. en dat op Dinsdag, 28 September 1880, des voormiddags 11 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 14 September 1886. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis dat de beer Commissaris des Konings in ZEELAND het voornemen heeft deze gemeente op MaamlaJS, 20 (lezer, te bezoeken en dan aan elk, die ZHEdG. over het een of ander wenscht te spreken, daartoe de gelegenheid zal geven. Belanghebbenden wordt aanbevoleu zich daartoe tijdig bij den ondergeteekende aan te melden. Ter Neuzen, 14 September 1886. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht, In de aanstaande zitting van den Rijksdag te Berlijn komt de Oostersche kwestie in debat dat lijdt geen twijfel, Bismarck moge present of absent zijn, zij komt. Men meent, dat de conser- vatieven de kat de bel zullen aanbinden. A1 wordt Prins Wilhelm van Pruisen op zijn reis op Russisch grondgebied fijn gecomplimenteerd en meer dan vorstelijk ontvangen, al zet de Oostersche despoot hem aan de rechterzijde der Czarin, het Duitsche volk wil den Bulgaar niet verscheurd hebben door de klauwen van den Beer. De //Temps" betreurt het evenzeerdat de gescbiedenis der laatste dagen getuigen moet van zooveel minachting voor de ouafhankelijkheid der volkeren. De staatkunde kan geen droeviger en vernederender schouwspel opleveren, dan hetcjnisme, FEUILLETON. 14) Naar Clementine Helm. Loodzwaar en langzaam kropen de uren om. Dag en nacht volgden stee.ds op elkander, zonder dat de gevangene den tijd in zijn loop kon volgen. Uur op uur zat hij peinzend en starend in t.rooste- looze eenzaamheid en duizenden gedachten en ge- voelens doorkruisten zijn ziel. Maar terwijl hij hier onder sneeuw en ijs begraven lag, had er langzaam en geleidelijk een geheele omkeer in zijn gemoed plaats. Stap voor stap verdwenen al die hartstochtelijke gevoelens, die tot nog toe zulk een machtige heerschappij op hem uitgeoefend hadden, en zooals de zaadkiem zich langzaam ontwikkelt onder het dek van de wintersneeuw, zoo ontsproten ook hier onder sneeuw en ijs de frissche kiemen van zachter, edeler gevoelens in het sombere en trotsche gemoed van Christiaan. De eenzaamheid, die hem den laatsten tijd reeds minder aangenaam gevallen was, drukte thans als een berg op zijn borst en dreigde hem te ver stikken. Een vurig verlangen naar alien, die hij zoo onverschillig had verlaten, ontwaakte in zijn hart en hij begreep niet hoe hij er toe gekomen was om in ballingschap te gaan Want dat hij dit geheel vrijwillig en niet gedwongen gedaan had, dat moest waarmede een groote mogendheid spreekt over hare rechten op het bestaan en de vrijheden van een volk, dat aanspraak inaakte op een onafhankelijk bestaan. Oostenrijk mag toezien of der Russen invloed zich niet gaandeweg sterker doet gelden ook in Servie. Von Giers doet wat hij wil en voert zelfs Bismarck en Kalnoky, als T wezen moet, als gevangenen naar St. Petersburg. Men durft het den Battenberger nu al liegen heeten, dat de Czaar de belofte zou hebben gedaan, de vrijheden en de rechten der Bulgaren ongeschonden te zullen latende Czaar heeft zijne rechten aan zich gehouden, verklaart de Russische vertegenwoordiger te Sofia aan zijne ambtgenooten. In Bulgarije gaat hij voort de armzalige samenzweerders van 21 Aug. in bescherming te nemen. Tot de journalisten incluis, n.l. die met spek schieten, worden ze gedecoreerd. Reeds in Maart heeft Von Nediloff, zich tot de Porte gewend met eene nota van dezen inhoud ,/Iurkije versterkt de Dardanellendaaraan doet het goed, maar die versterking kost ontzaglijk veel geldmeer dan een Turksche schatkist kan betalen. Welnu, Rusland is bereid, om de kosten eener volkomen voldoende versterking van de Dardanellen voor zijne rekening te nemen, onder de eenige voorwaarde, dat een Russisch officier bij de uitvoering dier werken tegenwoordig zal mogen zijn." Die goede Czaar Gelukkig dat de Turksche officieren lont roken en beletten, dat de Zieke Man gebruik ging maken van het vriendelijk aanbod. Na 21 Aug. wordt in Russische kringen binnen Konstantinopel weder zachtjes gesproken over een Russisch station aan een der zeeengten, liefst aan de zuidelijke. Wie de zeeengten beheerscht, heeft Konstantinopel, dat weet ieder. En nu de Bulgaren zelven, hoe zullen die handelen Te Philippopel zijn ongeregeldheden ontstaan, de vrienden van den Battenberger schoolden saraen voor het Russische consulaat, doch de politie dreef de menigte uiteenMoetkoeroff, lid van het re- gentschap, heeft de vaandels uitgedeeld aan de Oost-Rumelische regimenten, zij werden door den metropolitaan gewijdhet regiment Stransky eu het eerste regiment artillerie werden afgedankt, de kweekelingen der militaire school werden bij de regimenten opgenomen en de vaandels dezer op- roerige regimenten zijn vernietigd. Het blijft nog steeds waarschijnlijk, dat de Bulgaren zelven een streep zullen halen door de rekening van Rusland, en dat het niet zoo ge- makkelijk zal zijn te Sofia een werktuig van de Russische politiek aan het hoofd der regeering te stellen. De Sobranja toch, of althans 180 leden, hebben de volgende depeche aan Vorst Alexander gezonden, die thans te Jugenheim aan den vader- lijken disch is teruggekeerd //De volksvertegen- woordigers, te Sofia verzameld, nemen den uaamdag van Uwe Hoogheid te baat om U de verzekering hij meer en meer zelf erkennen. Wei is waar had zijn vader verklaard niets meer van hem te wiilen weten zoolang hij zijn bevel niet zou opvolgen. Maar dit woord had slechts den reeds lang ge- koesterden wensch tot rijpheid gebracht, om de menschen te ontvlieden, die hem zooveel verdriet en ergernis bereidden. Nu was hij alleen, nu kwelde hem niemand meer en werd zijn hoogmoed, zijn overdreven gevoel van eigenwaarde niet meer be- leedigd. Maar gaf hem dit nu bevrediging, gelijk hij gedacht had? Was de kwelling van volslagen eenzaamheid niet duizendmaal erger, zelfs als de schrikgestalte van een vreeselijken dood er niet bijgekomen was? In de volslagen duisternis, die hem omgaf, traden de beelden der zijnen duidelijk en helder voor zijn geest en vermeerderden slechts zijn ellende. Vooral het goede, liefderijke oog zijner moeder zag hem zoo treurig en verwijteud aan. Hoe goed en toegevend was zij toch altijd voor hem geweest! Met hoe veel geduld had zij zijn heftig- heid en zijn kwade luimen verdragen; hoe onver- droten had zij steeds getracht hem zijn sombere gedachten uit het hoofd te praten en hoe trouw had zij altijd zijn partij gekozen als zijn vader hem hard en streng behandelde. Wei had hij dikwijls, ondanks al deze liefde, met bitterheid opgemerkt dat haar hart eigenlijk meer aan Jozef hing, maar was dat eigenlijk ook niet zeer natuurlijk? Ver- diende de volgzame en liefderijke Jozef de toege- vendheid zijner ouders niet houderdmaal meer dan hunner toewijding te doen, toekomeu. Terwijl wij van God gezondheid en een lang leven voor U afsmeeken, betreuren wij diep Uwe afwezigheid van het geliefde vaderland. Wij hopen zoo spoedig mogelijk den heldhaftigen verdediger onze nationale vrijheid en onafhaukelijkheid weder in ons midden te zien. Hij leve tot roem en tot eer van Bul garije Ook dat mag de Czaar weten en dat mag ook Bismarck onder den neus geduwd worden. Meer dan de Lutine bevat stroomt tegenwoordig in roebels naar den Balkan, ten dienste van ver- raad en kuiperij. Het is zoo jammer, dat er nog altijd zielen gevonden worden die voor geld te koop zijn, maar misschien is het wel dubbel jammer, dat er worden gevonden, die macht en geld mis- bruiken om menschen te verleiden tot zulke lage handelingen. De Fransche Minister van Oorlog, Boulanger, bakt nog elken dag een decreet. Den invloed van //Die Wacht am Rhein" erkennende, heeft hij het oude //Mourir pour la patrie" als nationaal lied voor het leger voorgeschreven. Het salueeren met de vlag zal niet meer plaats hebben, Bou langer zegt dat de vlag, het zinuebeeld des vader- lands, zich voor niemand mag buigen, zelfs niet voor den President der Republiek. De man is logisch Door een groot aantal grossiers, koffiehuis- liouders, tappers, slijters en verdere belanghebbenden bij den verkoop van gedistilleerd, benevens door de afdeelingen van de vereeniging //Vergunning," de vereeniging //Onderling belang" te 's Hage, en de //Vereeniging van kleinhandelaren in gedistil leerd in Noord-Brabant;" zetel Rozendaal, is een verzoekschrift verzouden aan de Tweede Kamer, waariu de grieven van den kleinhandel in sterken drank tegen suminige bepalingen den drank wet worden uiteengezet. De verschillende verzoekschrifteu worden gesteund door een adres van instemming met de klachten dezer requestanten, onderteekeud door groothande laren in gedistilleerd te Rotterdam, oud-Delfts- haven, Schiedam enz. Volgens een Fransch vakblad heeft de Fransche Minister van posterij en telegraphie het plan, met verschillende Staten een overeenkomst aan te gaan, met betrekking tot het ruilen van ambtenaren. Dit zou op zoodanige wijze geschieden, dat beambten, die daartoe genegen zijn en die reeds eenige kennis van vreemde talen bezitten, een Iijdlang in dienst van een vreemden Staat treden, om op deze wijze zoowel de taal van het land grondig te leeren, alsook met de inrichting van deze takken van dienst in het buitenland bekend te worden. Reeds moeten een twintigtal der best aangeschreveu beambten hij, de trotsche en veeleischende knaap Maar tot nog toe had hij dit niet zoo willen inzien. Hoogmoed en nijd hadden hem steeds andere gedafhten ingeblazen, gedachten waarover hij zich nu tot het diepst zijner ziel schaamde. O, wat was zijn broeder toch eigenlijk veel beter dan hij! Hoe had Jozef hem nog pas bewezen dat hij ten voile bereid' was om zich voor hem te vernederen, ten einde e n verzoening met Anton te bewerken Wat had 1 ij gedaan om zulk een opoffering te verdienen Hij was wel is waar tegen Jozef steeds vriendelijke/, en toeschietelijker geweest dan tegen anderen, ma ;r was dat zijne verdienste Had zijn broeder dan ook niet alles vermeden wat hem krenken en verdrieten kon en zich niet altijd bereidwillig j^eschikt in het overwicht dat hij zichzelf toekende Jozefs liefde en trouw had hij hem echter nooit i(n gelijke mate beantwoord. Eenzelvig en stuursch, j was het hem nimmer een behoefte geweest om z.ijn hart eens voor zijn broeder uit te storten of hem deelgenoot te maken van zijn overpeinzingen, al wareu deze laatsten dan ook gewoonlijk van Mien aard, dat de goedige Jozef ze misschien niet et^ns verstaan zou hebben. O had hij dit dviles slechts vroeger bedachtkon hij nu Jozef en z'jn goede trouwe moeder nog slechts zeggen hoevee 1 leed het hem deed, dat hij hun liefde zoo misken'd en zoo weinig beantwoord, doch hun steeds zoo\Teel verdriet eu zorg bereic had uitgezocht zijn om naar Engeland, Duitschland en Spanje te vertrekken. Na hun terugkomst zouden zij dan tot het bekleeden der gewichtigste posten te Parijs en in de provincies geroepen worden. De leer Granet hoopt op deze wijze in een reeds lang gevoelte leemte in den Franschen post- en telegraaf- dienst binnen weinige jaren te kunnen voorzien. De schipper van den Hollandschen drijvenden drankwinkel (cooper), die den 4 dezer door een douaue—kotter ter hoogte van Hartlepool werd op- gebracht, is gestraft met een boete van 45 en met inbeslagneming van alle zich aan boord be- vindende waren, tot een waarde van 350. Nog nimmer zoo schrijft men hebben zich in de Westerwoldsche Aa zooveel vischotters vertoond als tegenwoordig. Op sommige plaatsen zijn ze des morgens duidelijk te bespeuren en ziet men meermalen drie a, vier tegelijk zwemmen. Voor de binnenlandsche vischvangst zou het zeer wenschelijk zijn dat er wat meer jacht op deze diereu werd gemaakt. Geel stond eergisteren voor het Hof te Am sterdam terecht ter zake van poging tot moord. Op Zoudag 4 Juli jl. bevond de heer Stork, com missaris van politie te Amsterdam, zich in het Volkspark, alwaar eene vergadering van den sociaal- democratischen bond werd gehouden. Daar was het dat de beschuldigde Geel op den heer Stork toetrad en onder de woorden „zal je ons nog langer trotseeren," een revolverschot op hem loste. Door eene zijwaartsche beweging ontging de heer S. den kogel. Geel werd in hechtenis genomen en had zich thans te verantwoorden. Acht getuigen verschenen ter terechtzitting. Hunne verklaringen leverden niet nieuws op. Mr. Jolles, advocaat-generaal, die betoogde dat beschuldigde met voorbedachten rade had gehandeld eischte schuldigverklaring, en met het oog op den ernst der zaak, veroordeeling tot eene gevangeuis- straf voor den tijd van 10 jaren. Als verdediger trad op Mr. W. Boot, die o. a. het bestaan van den voorbedachten raad betwistte en tegen het strenge van den eisch opkwam. Spreker wees op verzachtende omstandigheden en hoopte dat het hof clement zou zijn. Na re- en dupliek werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op Dinsdag a. s. des morgens om 10| uur. Wij lezen in de Arnh. Ct. z/De lijfstraf bestaat in het toebrengen van hoogstens 50 slagen op het achterdeel door middel van bullepees of rotting. Bij de tenuitvoerlegging dier straf zijn de geneesheer en minstens drie leden van het college van regenten aanwezig." De verdere regeling van deze plechtigheid, die niet in Siam of Dahomey, maar voortaau in de strafgevangenis te Leeuwarden zal plaats vinden, En zijn vaderWel was deze gestreng en stond hij er op dat zijn wil geschieden zoumaar was hij, wel beschouwd, niet volkomen in zijn recht als hij dit deed Was hij niet de meester in huis en het hoofd van het gezin Was hij niet voor orde en recht, en was zij a oordeel bij al zijn gestrengheid niet altijd volkomen rechtvaardig geweest Al die duizend kleine omstandigheden, die Chris tiaan vroeger gekrenkt hadden, omdat hij meende dat zijn vader hem geen recht liet wedervareu, kwamen hem thans voor den geest en telkens moest hij erkennen dat zijn vader wel is waar niet altijd beantwoord had aan zijn overdreven verwachtingen en weinig rekenschap had gehouden met den grooten lof, dien hij meende dat hem toekwam, maar hij was toch altijd tevreden over hem geweest, wel het beste bewijs dat zijn werk op prijs gesteld werd. Hij begon thans te begrijpen dat zijn vader wel eens met opzet zoo terughou- dend kon geweest zijn, om geen voedsel te geven aan den hoogmoed en de ingenomenheid met zich zelf van zijn zoon, en toen Christiaan uit dit oog- punt de handelingen van zijn vader nogmaals nauwkeurig naging, was het of hem de schellen van de oogen vielen. Wat Christiaan in zijn steeds toenemende verbittering voor liefdeloosheid en kren- king had gehouden, bleken slechts bewijzen te zijn van de zorgvuldigheid eu de liefde waarmede de vader gewaakt had voor het welzijn van zijn zoon. TER MvimMHE (OIRAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1