Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2226. Woensdag 15 September 1886. 26e Jaargang, 0NDER DE SNEEDff 0NTL0KEN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTENIIiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dlt folad vcr«chlj|nt Diusdag- en Vrijdagavond bij den ultgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. JRolitiek. Overzicht, Met den troonafstand van den Battenberger is het Bulgaarscbe drama nog bij lange na niet afgespeeld. Er komen nu nog moeilijkheden, die noch te Kissiugen, nocb te Franzenbad voorzien zijn. Hoe zal 't in Bulgarije zelf gaan, gedurende bet regentschapboe zal men zicb in Oost-Rumelie bouden Men is meer zelfstandig geworden, men heeft zicb buiten den Czaar en de Russische officieren, die men ongaarne weer in de gelederen ziet, kunnen redden, dat is gebleken en men is meer dan ooit gebecht aan den overwinnaar van de Serven. De Porte stemt in met het vertrek van Alexander, zegt ze en dat is vrij natuurlijk, ze moet dat thans zeggen in Londen redeneert men anders. Indie moet in het Balkanschiereiland en aan de oevers der Zwarte zee worden verdedigd, zegt men daar. Het vertrek des Vorsten, zoo gaat men voort, heeft Bulgarije weder geplaatst in de handen der gezamenlijke onderteekenaars van het tractaat van Berlijn. Men verbeelt zijn spijt niet over het vertrek van den Vorst. Men heeft sir William White in sir Edward Tornston's plaats naar Konstantinopel gezonden oin meer kracbtig tegen Rusland op te treden. Thornton liet zicb volgens John Bull met een kluitje in ;t riet sturen. Deze plaatsvervanging wordt te St. Petersburg wel degelijk opgemerkt en men maakt zicb gereed voor mogelijke toestanden. In Odessa, aan de Zwarte zee, beerscht eene ongewone be- drijvigbeid, het wemelt in de haven van oorlogschepen, van waar ze komen weet men niet en waarbeen ze gaan evenmin, daar ze des nacbts vertrekken. Het heet, dat in de Krim groote manoevres zullen gehouden wordenwaarom een deel van het garnizoen is uitgerukt met pak en zak en ingeseheept. Zou 't op Varna los gaan Of boudt men zich gereed om spoedig bij de hand te zijn, zoo het binnenrukken in Bulgarije noodig wordt geoordeeld De Czaar weet wel wat hij wil. Men weet reeds, dat hij een anderen Alexander, n.l. Alexander van Oldenburgvoor den Bulgaarschen troon heeft bestemd, iemand, die van alle kanten aan het Czaarenhof door familie-betrekkingen is verbonden en een trouw aanbidder van Iwan's nagebroed. 't Zou jammer wezen, dat de Russische politiek zoo ongemoeid werd gelaten, dubbel jammer Frankrijk gaat voort Eugeland te bemoeilijken natuurlijk is dit een kolfje naar de hand van Von Giers. De Gallen willen maar volstrekt de nieuwe Hebriden gaan annexeeren en vinden er zich toe gerechtigd zoo goed als de Britten dit onlangs deden met de Ellice-eilanden. Alle Franschen zijn echter nog niet op de Engelschen verbitterd, -l^^i-^lthans, dat de ex-Keizerin Eugenie het grootste deel van haar vermogen z«i namei. ?:T| de jongste dochter van Koningin Victoria. De jaargelden vroeger uitgekeerd aan getrouwe Bona- FEUILLETQN. 13) Naar Clementine Helm. ffNeen, zij niet, zij zal niet aan mijn grafkomen steuude hij. ffWat kan haar die dwaas schelen. Aan hem zal zij geen trouw verspillen Lang zat Christiaan in treurige gedachten ver- zonken, terwijl de wolken om hem heen zich be- wogen en de zon langzaam daalde. Een drukkende stilte heerschte alom en slechts nu en dan drongen enkele toonen van de grazende kudde, evenals de geheele omgeving in den nevel verscholen, naar omhoog. Plotseliug klonk er een zonderling gesuis door de lucht, een dof geluid als van een geweldigen donder rolde over het gebergte en scheen van al de besneeuwde toppen een honderdmaal herhaald aut- woord te ontvangen. In plaats van den grauwen nevel, daalde er plotseling een koude, ijzige laag van boven neder en een diepe duisternis omhulde den herder en zijn hut. Christiaa'i die binnen bij de openstaande deur gezeteu had, was door een ontzettend gewicht op den grond geslingerd en bleef eenige oogenblikken als wezenloos liggen. Toen hij weder tot zichzelf kwam, heerschte er diepe stilte om hem heen en partisten worden niet meer uitbetaald, sedert Eugenie wanhoopt aan de toekomst van het Bonapartisme in Frankrijk. In het Lagerhuis brandt nog altijd de Iersche kwestie, de Minister-president heeft een onderhoud gehad met Lord Hartington over het door Parnell in te dienen ontwerp. De begrooting van oorlog is goedgekeurd en naar de in de laatste vijf jaren geleverde kanonnen zal een onderzoek worden in- gesteld waaruit kan blijken of de familie Armstrong solied heeft gehandeld, neen dan ja. Dat het ge- bied van Xesibe bij de Kaapkolonie is ingelijfd zal niemand bevreemden, die de geschikte liggiug gaat vergelijken met de vangarmen van John Bull. Het doet ons goed te kunnen mededeelen, dat, volgens latere berichten, eene vrij goede verstand- houding heerscht tusschen de Engelsche regeering en de Parnellisten, al ware het alleen om den invloed van een en ander te St. Petersburgwant droever figuur, dan de Czaar met zijn trawanten, maakt thans niemand, en droever lijdensgeschiedenis, dan die van den anderen Alexander, is er moeilijk te denken en dat alleen door toedoen van hem, voor wien hij eerst als zetbaas fungeerde. Geliefd bij de Bulgaren, de vereeniging met de Oostelijke staten tot stand gebracht, een jaloersch Servisch vorst afgeklopt en tam gemaakt, toonde de Batten berger de rechte man op de rechte plaats te zijn. Zijn land gelukkig te maken, dat was zijn ideaal, en dat was te veel in T oog van den Oosterschen despoot. Daarom moest er eene samenzwering worden gesmeed, vorst Alexander overrompeld, ge- vangen genomen, met ruw geweld van zijn bed gelicht, met den dood gedreigd indien hij zich verzette, overgebracht op Russisch grondgebied als een schurk, en, had men het durven bestaan, mis- schien gefusileerd dat moest over den held komen, die jeugd en leven veil had voor het heil der zijnen. En nu, toegejuicht door Hongaar en Servier, aangebeden door Bulgaar en Rumenier, teruggekomen, noodzaakt hem die Oostersche bar- baar, terwille van het behoud der onafhankelijk- heid des lands, heen te gaan, alleen bij den zwakke heul vindende, maar door de sterkeren alleen ge laten, die recht en gerechtigheid prijs geven uit politieke berekeningen. „Vest op vorsten geen betrouwen Z. M. de Koning heeft dus deelt de St.-Ct. gisterenavond mede besloten, dat de ge- wone vergadering van de Staten-Generaal op Maan- dag 20 September a. s., des namiddags ten een ure, in eene vereenigde zitting der beide Kamers zal worden geopend door e&T, W-'s Iro nings wege, waartoe worden benoemd de Ministers, Hoofden van Ministerieele Departementen. een nachtelijk duister heerschte in de hut. Zelfs het vuur in den haard, dat helder en vroolijk ge- brand had, was uitgegaan of glom nog slechts voort in enkele vonken. Een zware verstikkende lucht belemmerde zijn ademhaling en toen Christiaan opgestaan was en naar de deur snelde om te zieu wat dit alles te beduiden had, greep zijn hand iu een koude hoop sneeuw en ijs, die den uitgang versperde. ,/Levend begraven riep hij in doodsangst uit en beproefde daarop met al het gewicht van zijn zwaar lichaam zich door den ijzigen muur te werken die voor de deur geplaatst was. Doch vast en sterk als een rots stond daar de massa en spotte met al zijn pogingen om haar op zijde te dringen of van haar plaats te duwen. Christiaan sloeg vol ver* twijfeling zijn nagels in den kouden muur, die hem omsloot, en stiet er in dolle woede met het hoofd tegen. Daarna viel hij echter op zijn knieen en de armen ophelfend naar den hemel, smeekte hij in wanhopigen angst om uitkomst. Hij was als zinneloos van schrik en vertwijfeling en de ontzetting waardoor hij bevangen was, belemmerde zijn denkvermogen. Eindelijk sprong hij weer op en ging naar de weinige nog smeulende vonken aan den haard. Hij blies in de glimmende kolen om ze helderder te doen opbranden. Doch hij kon geen vlam krijgen, want de geheele hut was door dezelfde dichte massa bedekt die den uitgang versperde en liet De ambitie van onze miliciens om naar Indie le gaan schijnt niet groot te zijn. Van de gunstige bepaling toch, om slechts voor den tijd van twee jaren in het Indische leger gedetacheerd te worden, onder genot van eene gratificatie van f 200, maakten gedurende de maand Augustus slechts vier gebruik. Drie van hen waren milicien-groot- verlofgangers, terwijl de vierde als milicien-verlof- ganger onder de wapens was. Men zegt, dat de milicien-grootverlofgangers wegblijven, omdat voor hen geen aanbreng-premie van f 10 wordt uitbe taald. Omtrent de aanstaande Kamerzitting leest men in de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. z/Waarschijnlijk zal men terstond beginnen met het werk der begrootingen, iu de afdeelingen, en tevens met het onderzoek der gewijzigde en aanvullings- voorstellen van de grondwetsherziening (die in de volgende week worden verwacht). Terwijl dus de verslagen en antwoorden worden in gereedheid ge bracht, zal men vermoedelijk met de grondwets- discussies beginnen, daarbij nu en dan een paar morgenuren aan kleine zaken wijdende. Zoodra de begrootingen in staat van wijzen zijn, zal men deze afdoen en dan een kort, zeer kort reces nemen. Daarna worden de herziening der grondwet zoo mogelijk ten einde gebracht en de Kamers ontbonden men berekent, dat dit in April of Mei 1887 kan geschieden. We gaan derhalve, met een zeer kleine pauze, een sessie van 6 maanden tegemoet." Aan den beer Domela Nieuwenhuis van 's Gravenliage is bij exploit beteekend een besluit van den Koning van Belgie, houdende de waar- schuwing, dat wanneer hij zich op Belgisch grond gebied durft wagen, »hij de straf beloopt van gevangenis en daarna uitzetting." Vrij dag heeft de heer David Tob. Bamberg, de vriend der Nederlandsche kinderen, die zoo dikwerf ook de ouderen een aangenamen avond bezorgt, eene voorstelling in de edele goochelkunst gegeven, zooals hem zijn leven lang nog niet was overkomen. Uit slechts drie personen bestond zijn publiek. Maar deze drie waren de Koning en de Koningin der Nederlanden en Prinses Wilhelmina. In eene zaal van het lustslot Soestdijk had de heer Bamberg zijne tafel gereed gemaakt, en op vrij grooten afstand stonden de stoelen, waarop de toeschouwers plaats nanr :n. Na eene korte inlei- ding trok de hof-prestidigitateur zijne handschoenen uit, die fluks spoorloos verdwenen. Dit maakte reeds dadeiijk indruk op de kleine Prinses, en toen de heer Bamberg zijn behendigen toer in hare onmiddellijke nabijheid had herhaald, was het ijs gebrokende tafel werd naderbij gezet en van zeven tot bijna negen uur hield de kunstvaardige geen luchtstroom door. Christiaan stak nu een kleine spaander aan die ook ter uauwernood branden wilde en onderzocht bij dat licht het venster en de aeur om zich ook met zijn oogen te overtuigen of hij dan werkelijk geheel en al onder sneeuw en ijs begrav 3n was. Ja, het was zooEen dier sneeuwlawiues, die zoo dikwijls, vooral in het voorjaar, van de bergen nederstorten, moest op zijn hoofd nedergekomen zijn en het was wonder dat hij en zijn hut niet onder het gewicht verpletterd of mede in de diepte geslingerd waren. De stijle rots waartegen de hut steunde en die als een beschutting over het lage dak boog, had zonder twijfel dit onheilverhinderd en de sneeuwmassa's waren daar over heen gerold, slechts een dichten ondoordringbaren muur van ijs achterlatend. Christiaan greep thans met op nieuw aanwak- kerende hoop een zware bijl, die in een hoek stond en begon daarmede met al zijn krachten in den ijsmuur te houwen, daar het misschien slechts een dunne wand was die hem van de buitenwereld scheidde. Maar hoe hij ook werkte en zich ver- moeide, zoodat het zweet hem van het gelaat droop, de muur bewoog niet en lag als een zwaar berg- gevaarte over de hut. En wat zou het geval zijn als door de schudding, die het gevolg van Chris- tiaans krachtsinspanning was, de massa eens op nieuw in beweging geraakte en dan ten slotte toch nog de hut met zich medesleepte? Angst en nieuwe ontsteltenis verlamden zijn arm goochelaar de drie toeschouwers bezig. HH. MM. leenden daarbij gaarne den heer Bamberg de hulp, die elk goochelaar van zijn publiek noodig heeft, en het Prinsesje amuseerde zich kostelijk. „En" zei de Koning, toen de voorstelling was afgeloopen //moet je nu mijnheer Bamberg niet eens bedanken //Dank u wel, mijnheer Bamberg," zei de kleine, den kunstenaar de hand gevende. En daarop zich omkeerende naar haren vader//He, Pa, ik heb zoo'n pleizier gehad I" Deze avond gaf den heer Bamberg eene voldoe- ning, die zijn talrijke oudere en jongere vrienden en vriendinnen hem gaarne gunnen. Het bericht betreffeude wanordelijkheden, welke te Alfen hebben plaats gehad bij gelegen- heid der inwijding van de nieuwe R. K. kerk, (overgenomen uit de N. R. Ct.) is niet volko- men juist. In den avond van den 5de& September werd de Bisschop van Haarlem aan de grens van Ter Aar en Oudshooru ingehaald door een 30 man sterke eerewacht, en Mgr. zette ongehinderd den tocht voort tot op het grondgebied van Alfen, waar toen inderdaad eenige ongeregeldheden plaats hadden. In den loop van den avond zijn daarna bij enkele ingezetenen te Alfen en Oudshoorn de vlaggeu naar benedeu gehaalddoch spoedig was de rust hersteld. Maandag had de kerkwijding plaats, waarbij zich echter geen enkel incident voordeed. De plaatselijke politie was versterkt met die der na- burige dorpen. Des namiddags tegen 5 uren ver- trok Z. D. H. weder, begeleid door de eerewacht en geescorteerd door een 4tal Rijks- en gemeente- veldwachters. De illuminatie van het kerkplein slaagde dien avond naar weusch, en van wanordelijkheden was dien avond geen sprake, hoewel een zeer talrijk publiek op de been was. Naar het gerucht wil, moet de Bisschop 200 geschonken hebben voor de Roomsche en Gerefor- meerde armen. Men schrijft uit Arnhem aan de Haagsche Crt. z/Dezer dagen deed in de couranten het gerucht de ronde, dat Jeanne Lorette aan eene kwijnende ziekte leed. Dit is daarop weder tegengesproken, en terecht. Uit zeer vertrouwbare bronnen weet ik, dat J. L. zich zeer wel bevindt en volkomen naar haar genoegen haar hotel schijnt te bewonen. Er is dan ook wel voor gezelschap gezorgd. Het venster van hare kamer, dat op de binnenplaats uitziet, is versierd met talrijke bloempotjes (bloemen er in natuurlijk). Daartusschen bevindt zich eene glazen stopflesch waarin eene tamme muis dartelt. Yerder heeft zij nog een jongen houd en somtijds krijgt zij bezoek van een klein kind, dat haar zeker wat op moet vroolijken. Mij dunkt, zoo is die voor een nieuwen slag opgeheven geweest was en ademloos luisterde Christiaan of hij nog niets van de gevreesde beweging bespeurde. Maar neen, alles was nog stil als het graf, even stil als straks. Nieuwe pogingen durfde hij echter niet meer wagen en moedeloos wierp hij zich op zijn legerstede om na te denken over den verschrikkelijken toestand, waarin hij zich bevond. Daar de alpenhut eenzaam en ver van alle ver- keer met de buitenwereld lag, konden, er dagen voorbijgaan eer men in het dal kennis kreeg van hetgeen hier voorgevallen was. De herdersjongen die somtijds kwam, was er den vorigen dag pas geweest en dus kon al'leen het toeval iemand spoedig weder in de nabijheid brengen. Maar hoe lang zou de levend begravene het hier uithouden onder de ijzige bedekking. Zou zijn brooze hut niet ein delijk instorten en hem een versehrikkelijk graf bereiden? Of zou de lucht die elk oogenblik druk- kender en benauwender werd, hem niet ten slotte doen stikken Hoe was het eigenlijk mogelijk dat hij onder zulk een dikke laag nog ademhalen kon Er moest ergens een of andere opening gebleven zijn waardoor de buitenlucht nog toegang had, ander zou hij al lang gestikt zijn. Maar waar was die opening? Kon hij die niet grooter maken en zoodoende zich weder een weg naar het daglicht banen Christiaad sprong weder driftig van zijn legerstede en ging naar de deur en venster, zorgvuldig onder* TER EYM'HE (OIRUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1