■1 Landbouwberichten. Gemengde berichten. t i H van binnenbraak ontvreemd 1 bankbiljet van 100 fr.3 gouden tienfrancstukken11 of 12 vijffranc- stukken; 1 Nederlandsche gulden; 1 gouden vrouwe- halsketting, bestaande uit fijne schakels; 1 zilveren horlogeketting met sleutel, bestaande uit drie schakels. De vermoedelijke dader, Aloysius Ver- meire, kneclit bij Lippens, is waarschijnlijk naar Belgie gevlucht. De Off. van Justitie te Middel- burg verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Uit Amsterdam en van elders zijn Zondag velen naar Scheveningen geweest om de ruine van het Kurhaus te zien. Welk een bedroevende maar indrukwekkende aanblik. Wat zou een kastelein aan den Rijn er niet voor geven, als hij de ruine, zooals ze daar staat, kon overbrengen op den berg naast zijn deur? Geen enkele vloer meer. Aan de landzijde de heele muren, heel in de verte, als men met de stoomtram aankomt, herinneren aan het onvoltooide Maximilianeum te Miinchen. Aan de zeezijde, in het midden, wat eenmaal de koepel was, nagenoeg niets, en er naast, in de voormalige vleugels, slechts stukken van muur, zoo schilderachtig ge- groepeerd, als ware iemand opzettelijk belast ge weest met de vervaardiging van een artistieke puinhoop. Dat zijn nog slangen, niet waar? Alsof men met handspuitslangen in het gebouw was geweest Neendat zijn tot smalle reepen kromgegloeide ijzeren balken, dat is het sierlijke ijzerwerk van de groote zaal. Welk eene verwoesting. En de toeschouwer vraagt zich opnieuw af, na al wat hij er over heeft gehoord en gelezen, hoe is het mogelijk? Op klaarlichten dag kan op een wereld-badplaats een brand zoo voortgang hebben, dat zelfs de laag gelegen overblijfselen van het oude badhuis (de ronde gebouwen aan beide zijden) zeer hebben geleden. Men vindt te Scheveningen overal bussen ge- plaatst om giften voor hen, die door den brand broodeloos zijn. Op het terrein voor ffde Seinpost" waren dui- zenden bijeengestroomd om het opstijgen van den luchtreiziger Latteman bij te wonen. Zal hij op stijgen of zal hij niet opstijgen dat was de vraag die men overal hoorde. Immers de wind was Oost en de reiziger zou met zijn ballon zonder eenige twijfel zeewaarts drijven. Hij steeg echter ten slotte op, maar was zoo wijs geweest met een lang koord aan het aardrijk verbonden te blijven. Door een flinken wind voortgestuwd, bevond hij zich weldra boven de golven, en nog geen vijf minuten waren er verloopen of de ballon begon te dalen, naar men zeide doordat de veiligheids- klep niet in orde was. Met alle macht werd het touw ingehaald en zonder met het zeewater in aanraking geweest te zijn, bereikte Latteman den bodem. De kortste luchtreis, die hij wellieht ooit gemaakt heeft, was hiermede ten einde. TER NEUZEN, 7 September 1886. Verleden week werd door een ingezetene dezer gemeente een brief inhoudende twee bankbiljetten van f 60 per post verzonden naar Sas van Gent. Deze brief is niet terecht gekomen. De nummers zijnB O 8635 en B V 8095 Het nieuwe kerkgebouw der Hervormde gemeente alhier, ontworpen door den heer Fol, architect te Rotterdam, en gebouwd door den heer C. Maters te Vlissingen, werd Zondagnamiddag plechtig ingewijd. Niettegenstaande de felle hitte was de kerk meer dan vol. De predikantde heer A. van Yeen, sprak de inwijdingsrede uit naar aanleiding van 2 Kron. 6 vers 40. Het gebouw is een sieraad der gemeente. Gisteren had alhier de opening plaats der pas opgerichte Chr. bewaarschool. Een vijftigtal leerlingen hadden zich aangegeven. Het locaal kan 180 leerlingen bevatten. De kleinen werden op eenige versnapering onthaald. f 450 is ontvangen voor het meubilair dier school en bijna f 200 als jaarlijksche contributie. Het geheele gebouw is zeer doelmatig ingericht. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 26 14 s., 6 m., 5 r. ij., I k. 39634 Februari. 22 12 s., 5 r. ij., 2 m., 2 k., 1 1. 30660 Maart. 19 12 s., 4 k., 3 r. ij. 25044 April. 22 13 s., 4 k., 3 r. ij., 2 1. 27927 Mei. 24 17 s., 3 1., 2 r.ij., 2 k. 28390 Juni. 31 12 s., 4r.ij., 4m.,4k., 3 h., 31., 1 st. 43428 Juli. 35 13s., 7 r.ij., 5h., 5 m., 4 k., 1 b. 47042 Augustus. 40 13 s., 11 m., 6 h., 4rij., 3 k., 3 1. 53972 219 296097 Uitgevaren zijn in Januari 21, Februari 21, Maart 14, April 21, Mei 22, Juni 32, Juli 31 en Augustus 38 zeeschepen. Bij eene jl. Donderdag door de centrale ten- toonstelling-vereeniging ,/Landbouwbelang" te Zie- rikzee gehouden tentoonstelling van zaaigranen, zaden, gedroogde grassen en planten, behaalde de heer H. Wolfert Dz., te Ter Neuzen, twee be- krooningen, als voor een monster zaaitarwe (Junij White) een tweeden prijs en voor monsters zaai- wintergerst (Ylaamsche) een derden prijs. De heer P. Moes te Ter Neuzen verkreeg een derden prijs voor zaaitarwe (Chidham). Yoor eene zeer schoone collectie gedroogde planten en gewassen behaalde de heer A. Walraven, geneesheer te Nieuw- en St. Joosland, een derden prijs. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, is aan den heer J. F. van Binsbergen, predikant te Hoek, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend, in te gaan den 1 October e. k. Een pensioen van f 650 is verleend aan den heer H. Rernery, hoofd eener lagere school te Koewacht. Axel. De dertien— a veertienjarige koewachter van den landbouwer A. Riemens alhier had jongst- leden Zaterdag, terwijl hij in gezelschap van een viertal nog jeugdige kinderen het vee op den akker hoedde, een patroon bij zich, gevuld met buskruit, dat hij vermoedelijk zijn meester in stilte ont vreemd had. Na daarmede eenigen tijd gespeeld te hebben, besloot de lichtzinnige koeter, het patroon met zijn zoogenaamden koestok eens ferm te beuken. Zoo gezegd zoo gedaan. Wat hij echter in zijn onkunde zeker niet vermoed had, gebeurde. Na verscheidene fiksche slagen, in de brandende zon toegediend, vatte het buskruit vuur en wondde den onvoor- zichtigen knaap zoodanig aan hoofd en handen, dat hij vooreerst die vuurproef wel niet herhalen zal. Het viertal bij hem aanwezige kinderen kwam gelukkig met den schrik vrij. Sas van Gent, 6 September. Heden werd alhier door den notaris C. J. A. Fercken, voor de weduwe en erven van Ch. de Moor, in het openbaar ge- veild 1°. 2 hektaren 61 aren 60 centiaren bouw- land, in de gemeente Sas van Gent, 2°. 2 hektaren 78 aren 30 centiaren bouwland, in de gemeente Westdorpe; gecombineerd werden beide perceelen toegewezen voor f 370 per 44 a. 56 c. (oud Gentsch gemet) of totaal voor f 4483, aan den heer L. Gijsel, te Westdorpe; en 3°. eenehofstede en aanhoorigheden, met bouw- en weiland, in de gemeente Koewacht, ter grootte van 3 hektaren 5 aren 20 centiaren; toegewezen voor f 460 per als boven, of totaal voor f 3150, aan den heer J. Vaal te St. Jansteen. Zaamslag. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is tot zetter voor 's Rijks belastingen in deze ge meente benoemd de heer A. Riemens Jz., lid van den gemeenteraad alhier. In de algemeene vergadering van de leden der Christelijke school alhier, op jl. Yrijdag den 3den dezer gehouden, is besloten ter voorziening in de vacature ontstaan door het, helaas te vroeg, vertrek van den heer J. C. Boot, eene publieke oproeping te doen. Oostburg, 5 September. Heden namiddag 5 uren werd door de muziekvereeniging „Harmonie" alhier een Yolksconcert op de markt gegeven, 't welk door een groot aantal belangstellenden, zoowel uit omliggende gemeenten als ingezetene werd bij- gewoond, terwijl een goed gekozen program, dit eerste concert op de Markt, volkomen deed slagen. Die perzik smaakt naar meer. Jammer dat de estrade niet in zijn geheel was opgeslagen, en de noodige versieringen niet waren aangebracht. Heden hield Ds. A. W. Hotte, predikant alhier, in de namiddag godsdienstoefening voor eene talrijke schare, zijne afscheidsrede. De armen dezer gemeente zien hem noode vertrekken, want zij ver- liezen in hem een weldoener. Door de stoomtram-maatschappij Breskens- Maldeghem werd Zaterdag te Middelburg aanbesteed, het aanbrengen van het ballastbed, het leggen der sporen en wissels en eenige verdere werken voor de lijn Breskens-Maldeghem en den zijtak naar Sluis. Ingekomen waren 15 biljetten, waarvan de laagste inschrijver was de heer H. Wienhoven, te Schiedam, voor f 82,840. Op aanstaanden Zaterdag heeft eene tweede aan- besteding plaats, mede te Middelburg, van het bouwen van eene remise en van 7 woningen te Draaibrug (gemeente Aardenburg). IJzendijke, 6 Sept. Bij de R. K. gemeente alhier is tot pastoor benoemd de WelEerw. Heer Verhoeven, kapelaan te Oosterhout. HilcHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, 7 Sept., is J. d. B., oud 47 j., wonende te St. Jansteen, wegens eenvoudige diefstal vrijgesproken. TER NEUZEN, 7 SEPTEMBER. Omtrent den uitslag van den oogst in deze omgeving meldt men ons het volgende Tarwe, ofschoon niet zoo ruim als het vorige jaar, zal evenwel een goed beschot geven. Jammer dat door het langdurig ongunstige weder de meeste slecht ingezameld is. De opbrengst der gerst is matig en die van rogge daarbeneden. Haver geeft een bevredigenden uitslag. Yan koolzaad was het beschot redelijk, doch, even als van alle landbouw- artikelen, de prijzen laag. In erwten is veel verschil. De vroegste zullen gering doch de latere van voldoend beschot zijn. Paardeboonen zijn wegens het nagenoeg mislukken des vorigen jaars weinig gezaaid. De uitslag is echter dit jaar zeer gunstig. Suikerbeeten zijn door eenige prijsverhooging en de goedkoopte der granen in groote hoeveelheid gezaaid. Zij staan over het algemeen redelijk goed. Aardappelen zijn er evenzeer veel gepoot. Het beschot is matig doch de plaag gering. De prijzen zijn echter laag zoodat de uitkomst beneden de verwachting is. Paardepeen staan bij uitstek goed en mangelworlels bevredigend. Door de gedurige regens zijn er klavers en gras in overvloed. Om bovengenoemde reden is het hooi van beide niet alles even gelukkig binnengekomen. Yan appelen en peren is de opbiengst ongelijk en beneden het middelmatige. De prijzen zijn echter hoog. Gedurende de verledene week was de rnidden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 65 centimen tot fr. 1,05 vette varkens fr. 0,83 tot fr. 0,93. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,85 tot fr. 3,05; Mechelen fr. 3,75; Ware- gem fr. 2,91 tot fr. 3,42; Thielt fr. 3,65; Deinze fr. 2,75 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. 3,72 en te Brugge fr. 3,87. Namens de onvermogende ouders verzoekt de comm. v. pol. te Goes terugvoering in de ouderlijke woning aldaar van de minderjarige Hendrika van Ettinger, geboren te Goes 20 Aug. 1869, blond en tenger, die zich volgens mededeeliug als paard- rijdster in het gezelschap van den kunstrijder Schuitenvoerder bevindt. Tot heden is ruim f 3000 ontvangen aan giften voor het personeel van het afgebraude Kurhaus te Scheveningen. Volgens een Reutertelegram nam een Engelsche kotter eergisteren niet ver van Seaham het Neder- landsch drankschip Kendon in beslag. De beman- ning werd te Hartlepool in de gevangenis gezet. Ter arbeidersbeurs te Amsterdam kwamen Zater dag in 123 aanvragen om werk van personen, tot ver- schillende vakken behoorende. In de zuidelijke wijken van Londen woedt de diphteritis onder de jonge kinderen in zeer bedenkelijke mate. De machinist, aan wiens zorgeloosheid het vreeselijk spoorweg- ongeluk bij Modling te wijten is, zou, naar ver- zekerd wordt, in staat van dronkenschap geweest zijn. Deze ramp kostte het leven aan 7 personen 22 werden zwaar gewond. Een boot met pel- grims is op den Donau vergaan. Velen der 200 opvarenden verdronken. Men kent hun getal echter nog niet, omdat de passagiers elkander geheel vreemd waren. Bij een hevig onweder dat Donderdagavond in Limburg woedde, werden te Sittard twee kramen van glas en porcelein, die ter gelegenheid van de kermis op de markt stonden, door den geweldigen wind omvergeworpen en den eigenaars aanzienlijke schade berokkend. Een aantal boomen werden ontworteld of door den bliksem van een gespleten. In Gulpen en omstreken geleek het een hevige orkaan, zooals ouden van dagen zich niet konden herinneren ooit beleefd te hebben. Ook daar wer den op onderscheidene plaatsen dikke boomen ontworteld en stuk geslagen. Te Roermond was het onweer vergezeld van eene felle hagelbui, waardoor een aanzienlijke nadeel aan de te veld staande vruchten werd toegebracht. Ook vele daken en gebouwen werden beschadigd. Te Yaals sloeg de bliksem door den schoorsteen in de woning van mej. Thorn, kwam daarna terecht in het woonvertrek, alwaar hij de kachel en eenige andere huismeubelen omver wierp en baande zich daarna door het raam weer een uitweg gelukkig zonder brand te veroorzaken. De schade is dan ook zeer gering. Ook uit Stein schrijft men, dat het onweder hevig woedde, en veel schade werd toegebracht aan huizen en gebouwen. Te Yenlo verbrijzelde de bliksem eenige telegraafpalen en sloeg in het gebouw, waar de machine staat voor het electrische licht, dat daardoor niet meer brandde, zoodat gas moest worden ontstokenOnder Helenaveen werd een meisje door het hemelvuur gedood. Te Vechel had het onweer schromelijke ongelukkigen kunnen veroorzaken. Onder het ge- hucht Eerde aldaar werd door de hevige rukwinden een boom ontworteld, die dwars over den spoorweg viel. Hadde door de activiteit van de wachteres van post 14, die het onheil bemerkte, de in het gezicht zijnde trein nog niet in tijds gewaarschuwd kunnen worden, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Te Arcen, Lorn en Yelden zijn alle veldvruchten door den hagelslag geheel vernield. Terwijl Woensdagmorgen een koopman met luchtballons liep te venten op de Gedempte Gracht te Zaandam schoot een knaapje een pistool af, waar van een vonk een der ballons raakte. Het gevolg daarvan was dat alle ballons, op twee na, welke naar boven gingen, sprongen. De knal was zoo erg, dat zij die in de nabijheid waren, dachten dat er een gasontploffing plaats had. De koopman viel bewusteloos neder, doch werd door de hulp van een paar omstanders weder op de been geholpen, terwijl zij tevens met de hoed rond gingen bij de menigte, welke was toegesneldzij mochten het genoegen smaken den koopman hierdoor zijn ver- lies weder te vergoeden. Als een staaltje van nauwlettendheid van sommigen Haagsche diereuvrienden verhaalt Het Vaderland Een politiebeambte vond gisterenavond aan het Nassauplein, vdor een huis, waaruit de bewouers bij dag verhuisd waren, een opgezethazenwindhondje, klaarblijkelijk vergeten door de met de verhuizing belaste personen. De beambte vatte het opgezette hondje bij den kop en droeg het op deze wijze naar 't bureau. Onderweg sprak hem een dierenvriend aan, en beduidde hem dat dit geen manier was om een hond te dragen. Hij werd spoedig uit den droom geholpen. De Ldb. Ct. bevat het volgend recept om op doodeenvoudige wijze ratten te verschalken. Neem Een niet te kleine waskuip. Yul dat ding hoogstens voor de helft met water zoodat het minstens een handbreedte onder den rand van de kuip sta en strooi nu over dat water kaf of goed klein gesneden stroohaksel, ter hoogte van 15 2 duimen en over die laag luchtigtjes wat meel of wat zemelen of hebt ge er lust in hang dan aan touwtjes, die boven de kuip ergens bevestigd zijn, vlak boven 't kaf of het haksel stukjes kaaskorst, gebraden spek of zulke lekkernijen, voor ratten. Leg vervolgens, bij wijze van bruggetjes een of meer plankjes van den grond op den rand van de kuip voetpaden voor de ratten, die dan niet behoeven te klauteren. Ga dan aan uwe gewone bezigheden en wacht de diugen af, die daar komen zullen Gun aan de ratten dat ze, zonder daarin gestoord te worden, langs de bruggetjes den rand van de kuip komen bekijken. Belust op 't voeder, dat ze zien of ruiken, zal menige rat van den rand van de kuip op de laag springen, die op 't in de kuip gedane vocht drijft dadelijk onder duikelen en niet in staat wezen weer uit de kuip te komen. De een voor en de andere na zal de dupe worden van deze hiuderlaag. Geloof- waardige personen verzekeren plechtig, dat zij op boven beschreven manier in een nacht in een kuip wel eens 20, zelfs 30 ratten gesnapt hebben. Er zijn menschen, die 's morgens voor dag en dauw het huis verlaten en er 5s avonds eerst terugkeeren, zonder dat zij ooit hun kinderen zien. Een van dezulken vond, toen hij op zekeren morgen zijn huis verliet, zijn kleinen jongen, die eens bijzonder vroeg was opgestaan, voor de deur spelen. Hij zeide, tot het kind, dat het in huis moest gaan. De kleine wilde niet. Hij pakte het op en zette het met een tik voor zijn ongehoorzaam- heid binnen de deur. De kleine liep schreiende naar zijn moeder. ,/Wel wat is er, mijn ventje »Die man heeft mii geslagen," snikte het kind. Welke man?" vDie man, die hier altijd Zondags is." Yeileden Zaterdag, zoo vertelt de Borsen Cou rier, op het oogenblik dat Prins Yon Bismarck plaats nam in den trein naar Babelsberg, zocht hij eens- klaps zijn zakboekje om iets op te schrijven, toen hij gewaar werd, dat hij zijn bekend reusachtig potlood vergeten had. Hij riep den stationchef Fournier en vroeg hem een oogenblik het zijne, doch deze ambtenaar moest eerbiedig bekennen, dat zijn potlood op zijn lessenaar lag, maar dat hij het in een ommezien ging halen. De Prins stampte ongeduldig met den voet, toen een treinwachter, genaamd Schulz, die het gansche tooneel had gade- geslagen en eensklaps zijne stoute schoenen had aangetrokken, met ontblooten hoofde den Rijks- kanselier tegemoet ging en hem zijn potlood aan- boodhet was er een bijna zonder punt en hoogstens 2 centimeters groot. De ijzeren Prins bedankte den man hartelijk en vertrok met zijn potlood. Zondag reeds beide een dienaar van den kanselier bij Schulz aan en bracht hem namens Prins Von Bismarck, een zilveren potlood met de letters: Y. B. en den datum 29.8.86 er in gegraveerd, ten geschenke. In de nabijheid van Napels is de cholera weer uitgebroken. De ziekte vertoonde zich het eerst in het stadje Torre Ananuziala, waar zich 29 ziektegevallen voordeden, van welke 8 met doo- delijken afloop. Te Napels, dat in het vorige jaar zoo geducht door de ziekte werd geteisterd, ver- oorzaakte deze tijding groote ontsteltenis. Dicht bij Akron, in den staat Ohio, werd, bij het boren naar natuurlijk gas, op 2400 voet diepte een onderaardsche zee ontdekt. Een zwaar ijzeren peillood werd 100 voet diep in de zee afge- laten, zonder dat men op een bodem stiet. Zou Jules Yerne daarvan een voorgevoel heb ben gehad toen hij zijn reis naar het middelpunt der aarde schreef? De Standard geeft eenige nadere berichten over de hevige aardbeving te Charleston. Uit New-York wordt aan het blad gemeld, dat men de berokkende schade op 8 a 10 millioen dollars beraamt. De opgegeven cijfers der gedooden en verwonden loopen te zeer uiteen om betrouwbaar te zijn, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het aantal te betreuren menschenlevens een kleine vijftig bedragen. Er zullen echter eenige dagen moeten verloopen eer hieromtrent de opgaven nauw- keurig kunnen zijn. Wat de stad zelve betreft, het is bijna onmogelijk den omvang van de ramp te besckrijven. Het aan j; I Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoad. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stak- poederen, k. kolen, m. minerie, h. boat, st. steen, b. brikken, 1. ledig. mmtmmmmmmmmmmmmmrnammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmM in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2