Gemengde berichten. goed gemaakt worden. De koopers uit Rotterdam hebben per telegraat bericht, dat de aflevering voorloopig gestaakt moet worden. Het zoutsmokkelen aan de Belgische grenzen duurt steeds voort. Eergisteren werden door de ambtenaren, onder de gemeenten Rukfen en Sprun- del, weder eenige kerels aangebouden, welke ieder een flinken zak zout binuen wilden smokkelen. Het zout werd in beslag genomen en tegen de invoerders proces-verbaal opgemaakt. In bet jaar 1885 zijn op de verschillende spooTwegen bier te lande de volgende ongevallen voorgekomen ontsporingen op den Staatsspoorweg, met inbe- grip van Almelo-grens, Eindboven-grens en Nijmegen- Tilburg, 9II. IJz. Sp. 3Rhijnspoorweg 6 totaal 18; botsingen Staatsspoor 5 II. IJz. Sp. 3Rhijnsp. 2totaal 10 andere ongevallen Staatsspoor 2 Rbijnspoor 1 persoonlijke ongevallen reizigers Staatsspoor 2 gewond door den dienstII. LJ. S. id.Rhijn- spoor 6beambten Staatsspoor, door den dienst gedood 8 en gewond 5door eigen toedoen 6 gedood en 3 gewondH. IJ. Sp., door den dienst gedood 2, gewond 4 door eigen toedoen 2 gedood Rhijnspoor door den dienst 1 gedood, 5 gewond door eigen toedoen 3 gedoodGrand Central, door den dienst 1 en door eigen toedoen 2 gedood Belgisch-Miirkische spoorweg, door den dienst 1 gewondpersonen op den spoorwegStaats spoor 6 gedood, 2 gewondH. IJ. S. 7 gedood, 2 gewondGrand Central 1 gedood. Totaal der persoonlijke ongevallenreizigers, 1 0 gewond door den dienstbeambten, door den dienst 12 gedood en 15 gewond; door eigen toedoen 13 gedood, 3 gewondpersonen op den spoorweg, 14 gedood en 4 gewond. TER 1VEUZEN, 20 Augustus 1886. Gisterenavond is door den spoortrein tusschen Sluiskil en Ter Neuzen, een kalf, dat uit eene weide door de beining op de baan was geraakt, middendoor geredcn. Aan J. D. de Zeeuw, zich scbrijvende J. de Zeeuw Jr., eervol ontslagen sluisknecht aan de Oostsluizeu alhier, is een pensioen toegekend van f 320 's jaars. De Augustus-collecte ten beboeve der Chris- telijke school alhier heeft opgebracht f 328,60, beboudens nog eenige te verwachten nagiften. Ten vorigen jare was het beloop dier collecte 303,52*. Benoemd tot binnen-moeder in het wees- en verpleeghuis te Yeere, mej. de wed. Greve Kooman, te Axel. Jl. Zondag vierde de beer P. H. van Wees, pastoor van Etten, in Noord-Brabant, vroeger te Axel, zijn 25jarig priesterschap. Het geheele dorp was met vlaggen en groen versierd en vele blijken van belaugstelling, zoowel van katbolieken als ni$t-katholieken, vielen hem ten deel. Zaaiuslag. In de gemeenteraadszitting van jl. Dinsdag, den 17 dezer, zijn o. a. de volgende punten behandeld 1°. is voorloopig vastgesteld de rekening der ge- meente over 1885. Deze beeft voor ontvangsten f 18318,52, voor uitgaaf f 15626,69* en sluit alzoo met een batig saldo van f 2691,82* 2°. is besloten om bet tarief van de los- en laadgelden aan de Margarethapolder in dien zin te wijzigen, dat deze voortaan bij het gewicht zullen berekend worden en wel, wat de beet- wortels betreft op 15 cents per 1000 KG. Vroeger werden deze gelden berekend per kar of wagen; 3°. is aan bet burgerlijk armbestuur toegestaan ecu suppletoir subsidie voor 1886 ten bedrage van 418,58*; terwijl voor den dienst 1887 aan ook wel verscbooning vragen. Dat is je plicbt en ik verlang dat mijn zoon dien doen zal." „Vader stiet Christiaan wild uit, en hij greep de leuning van den stoel die naast hem stond zoo heftig vast, dat deze in zijn voegen kraakte. jNu, hoe denk je er over? vroeg de boer koel. „Ik kan het niet doen antwoordde Christiaan op doffen toon en zijn gelaat werd vaalbleek, „U zult toch uw zoon dien smaad niet aandoen, vader z/Ik verlang alleen hetgeen je plicbt van je eiscbt, niets meer," antwoordde de boer ernstig. //Auton Welter heeft het recbt dat je hem om verschooning vraagt en dus zal je het doen." ,/Neen vader, ik doe bet niet!" zeideChristiaan met bleeke lippen. //Verlang van mij wat ge wilt, geef Anton desnoods mijn halve erfdeel als boetegeld, maar eisch niet, dat ik mij voor dat mensch zoo vernederen zal. Neen, neen, ik wil duizendmaal liever sterven, dan mij zoo weggooien De beide krachtige mannengestalten bleven eenige oogenblikken zonder spreken tegenover elkander staan. De oude boer keek ernstig, maar rustig en koel voor zich uitChristiaans borst zwoegde geweldig. Daar trad vrouw Leni met zacbten tred in de kamer en de hand van haar ecbtgenoot vattende, zeide zij smeekend z/Laat bij u nu eerst vertellen wat er gebeurd is, Lukas Dat verandert misschien alles „Waar zou dat voor dienen riep de boer met luider stem. //Ilij zegt zelf dat hij ongelijk beeft, meer beb ik niet noodig te weten." genoemd bestuur eene subsidie verleend is van 1611,57*; 4°. werd aangeboden de gemeente—begrooting over het dienstjaar 1887 iu ontvaug en uitgaaf op 18108,75 5°. zijn opgemaakt een tweetal voordrachten van zetters voor 'a Rijks directe belastingen. Op de eerste voordracbt, ter vervauging van den heer C. de Bokx, die als burgemeester thans ambtshalve lid en voorzitter is, werden geplaatst de heeren P. Dieleman als eerste en A. Riemens als tweede candidaat. Op de tweede voordracbt, ter voorziening in de periodieke aftreding van de heeren M. J. Berman en G. de Visser, werden bebalve de aftredende ledeu als eerste en tweede candidaat, ook nog geplaatst de heeren K. de Kraker en II. Hoebb, achtereenvolgens als derde en vierde candidaat 6°. is benoemd een lid en president van het burgerlijk armbestuur, ter vervanging van den beer C. de Bokx, die als zoodanig ontslag genomen heeft. Daartoe werd, met ingang van 1 September e. k., gekozon de beer P. Dieleman, en 7°. werd tot gemeente-vroedvrouw benoemd, op eene jaarwedde van f 300, mejult'rouw de weduwe C. Boot, geboren Van Westen, woonacbtig te Wemeldinge. Naar bericht wordt zullen de medailles, op de Bakkerij-tentoonstelling uitgereikt, weder van papier zijn. De bekroonden krijgen een diploma voor een gouden medaille en mogen die zelf laten slaan als zij willenbij een volgende gelegenbeid zullen ze dezen ook mogen bakken uit een stevig rog- gendeegje De officier van justitie te Heeren- veen beeft voor een persoon, die aan een „garnisair" niets anders dan salade te eten gaf, vrijspraak geeischt, omdat de man geen ander voedsel in huis bad. Aan mej. Scblingeman is, naar de dagbladen melden, kwijtschelding verleend van de haar opge- legde 6 weken celstraf. Uit het groote Heidel- bergsche vat, dat ter eere van de universiteits-feesten weer in gebruik is gesteld, werden van 4 tot 15 Aug. 14000 liters Ruppertsberger getapt en ge- dronken. Een Belgische industrieel beeft proeven genomen om azijn te maken uit dadels, welke uit- stekend zijn geslaagd. Men beweert, dat de ver- kregen azijn, wat zuiverheid betreft, niet voor de Eransche behoeft onder te doen. Omtrent den oogst in Engeland scbrijft the Agricultural Gazette z/Van de afgeloopen 7 jaren belooft 1886 de scbraalste te zijn. Alleen in 1877 was bet erger." Tegen J. v. H., bouder van een gecombineerde winkel— en drankzaak te Apeldoorn, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van sterken drank aan een jongen van 19 jaren. Bedoelde jongen haalde voor zich en nog een paar knapen een half fleschje jenever en dronk zich in kennelijken staat. Daarop sloeg bij een anderen jongen van gelijken leeftijd met een ketel op het boofd, waardoor deze een ernstige wonde bekwam en dadelijk heel- kundige hulp moest worden ingeroepen. Onze landgenoot, de heer Kiderlen, die te Berlijn bij den wedstrijd met driewielers, op een baan van 5000 (niet 500) meters, den eersteu prijs heeft behaald, heeft daardoor tevens den schier even langen titel verworven van //Dreirad-Iler- ren-Meisterfahrer von Europa." Met hem wed- ijverden de heeren Voigt (Leipzig), Haase (Berlijn), Bliithner (Leipzig) en E. de Beukelaar (Antwerpen), die in de volgorde hunner narnen aankwamen. Daar hondsdolheid in ons land meer en meer voorkomt, heeft een geacht ingezetene van Tiel een recept tegen genoemde kwaal, dat wellicht 200 jaar oud is, bereidwillig ter plaatsing afge- staan, Het luidt aldus Recept tegens de dulligheyd van menscben en beesten, mitsgaders tot conservatie van de gene, ,/Noodzaak hem toch niet tot zoo iets Lukas," vleide de vrouw zacbt. //Je kent zijn trots. Hij zal er nooit toekomen zich zoo te verdeemoedigen." z/IIet is juist zijn trots dien ik buigen wil I" riep Lukas scherp. //In zijn hoogmoed geeft die knaap nergens meer om, zelfs niet om den goeden naam van de brave Suzi, die hij door zijn gedrag in opspraak beeft gebracht." „Suzi? Onze lieve bartelijke Suzi?" riep vrouw Leni verschrikt en sloeg de handen ineen. „0 Christiaan, dat was slecbt van je gehandeld. Hoe hebt je dit kunnen doen. Dat zullen zij enJozef je nooit vergeven „Suzi geeft om uw Jozef net zooveel als om mij moederzeide Christiaan honend. ,/Die pret is uit." ,/Jezus Maria, kind, wat zegjetoch!" jammerde vrouw Leni. De boer ecbter nam zijn vrouw bedaard bij de hand en bracht haar naar de deur. „Laat ons alleen, moeder, ik wil bet," zeide bij streng. Vrouw Leni keek hem treurig aan maar verliet daarop stil de kamer. Zulk een blik durfde zij niet wederstreven. yJe zult over de zaak nadenken, Christiaan," aldus wendde zicli de oude boer weder tot zijn zoon. z/Mijn wil is en blijft onveranderd, wat je er ook tegen mocbt aauvoeren. Dat is altijd zoo geweest en dat zal ook zoo blijven. Kom mij niet onder de oogen zoolang je niet tot beter inzicbt bent gekomen. Onthoudt dat." (Wordt vervolgd.) welke door dezelve gebeeten of gequetst, of door derzelver zever geinfecteerd zijn R. radio angelica;. Imperator Apii bortens (een med. ons van ieder). herba; lavri vener Levistici. Salvia;. Absynt. rutia; betonic Vinca; pervinc (een handvol van ieder). Eiat species grossa. Deeze bovenstaande wortels en kruyden moeten gezooden worden in drie kannen oud bier of azyn, en verkookt tot op de helftdan afgeklaard zynde moeten wyders daarbij gedaan worden, Tberiaca; Androm (drie drachma). Hiervan moet de patient negen dagen lang drie- rnaal 's daags inneemen, te weeten des morgens, des middaags, en des avonds, elke reys de quan- titeyt van drie lepelen volen telkens daarop een uiir vasten. Zoo daar een wond is, moet met deezen drank dezelve woud uytgewasschen, en liiermede zes dagen gecontinueerd worden. Uit Gulpen schrijft men Gedurende ruim vier weken, deed een gerucht de ronde, dat het te Wijlre in bet kolenmagazijn van den beer H. Leelerg, dicht bij het station gelegen, spookte. Dit verwekte veel opspraakvooral onder de lichtgeloovige lieden van Wijlre en omstreken, die zelfs ronduit verklaarden meermalen bet spook te hebben gezien, dat niets minder zou zijn dan de geest van een onlangs in dat magazijn gestorven kolenschepper. Geregeld elken avond zag men omstreeks elf uren een groot aantal menscben op weg naar T spookmagazijn, die ecbter onmiddellijk bij het verneinen van bet minste geluid het hazenpad kozen. De politie bemoeide zich eindelijk met de zaakde marechaussee, vergezeld door den rijks- veldwachter van Gulpen, stelden Maandagavond een onderzoek in en mocbten bet geuoegen smaken bet spook te ontmaskeren. Het bleek te bestaan uit een koord, dat gespannen was van uit den tuin van den stationchef naar bet magazijn en onder het kapwerk was vastgehecht. Bij de minste trilling, door den wind veroorzaakt gaf bet koord geluid evenals bij een Aeolusharp. In een tweetal ingezonden stukken in de Nieuwe Rotterdamsche Courant (onderteekend door jhr. mr. H. van de Spiegel en een ooggetuige) wordt gewraakt, dat te St. Oedenrode twee boeren- jongens, slechts verdacht van iemand in een vecbt- partij te hebben geslagen, aan elkander geboeid, met lange touwen aan de paarden der marechaussees gebondCn, uit het dorp werden gevoerd. Toen de treurige stoet bet huis van de ouders der verdachten voorbijging, viel de moeder, een bejaarde en zwakke vrouw, in zwijm. Te recbt wordt geeischt, dat de bevoegde overbeid deze zaak zal ouderzoeken en maatregelen zal nemen, om dergelijke tooneelen voortaan te beletten. Le Journal des Mines wijst op een nieuwe brandstof, bet ligniet (een soort bruinkool), die spoedig den steenkool een groote concurrentio zal aandoen. Italie bezit groote lagen ligniet, dikwijls aan de oppervlakte der aarde, zoodat zij gemakkelijk te exploiteeren zijn. Intusschen stoken eenige spoor- wegmaatschappijen in Italie, met name die van Toskane, haar locomotieven reeds met ligniet. Men verzekert, dat de Italiaanscbe regeering, welke geen steenkolenmijnen op haar grondgebied bezit, zoodat zij in oorlogstijd zich van brandstof voor de spoorwegen ontbloot zou zien, aan de Italiaan scbe spoorwegmaatschappijen bevel zal geven, de vuurbaard van haar locomotieven zoo iu te ricbten dat zij ook voor bet stoken van ligniet gescbikt zijn. Deze maatregel zou een groote waarde aan de lignietmijnen in Italie geven, en vooral aan die in Midden-Italie, aan de Middellandsche en de Adria- tiscbe zee. Aan de Eransch-Italiaansche grenzen wordt het in Italie geldende verbod om bloemen uit te voeren in alle strengheid gebandhaafd. Dat on- dervond dezer dagen een blonde, Engelschc schooue niet meer in de eerste jaren der jeugd, die met een pracbtigen ruiker van viooltjes uit Nizza op haar boezem gestoken, de grenswachters voorbij stapte. Een van dezen ging naar haar toe en verzocht haar de bloemen af te leggon. De En- gelsche verstond blijkbaar geen Italiaansch, want zouder op de waarschuwing acbt te slaan ging zij verder. De tolbeambte drong nader aan en wees met een blik vol verlangen op den bloementooi der fiere schooue. Een verachte- lijke blik was zijn loon. Hoe kon bet in zijn boofd opkomen van haar, eene dochter Albions, bloemen ten gescbenke te vragen Nu was't met bet geduld van den ambtenaar gedaanmet ver- metele band ontrukte hij haar den ruiker en wierp dien weg. Buiteu zichzelve van woede, greep de Engelscbe bet dolkje, dat als speld dienst deed om den hoed aan haar kapsel te bevestigen, en bracht den beambte daarmee twee of drie steken in bet gelaat toe. Wegens dit vergrijp moest de schooue zich verantwoorden voor den rechter te Moncaliere die haar onder aanneming van vele verzacbtende omstandigheden tot eene boete van 50 lire ver- oordeelde. De dame betaalde, maar verklaarde nu harerzijds een eisch tegen de beambte te willen instellen. Zij vorderde dat hij haar trouwen zou, want een zoo intieme aanraking als waaraan de booswicht zicli tegen haar scbuldig gemaakt bad, moest meer nog dan een kus, als een trouw belofte beschouwd worden. Het kostte den rechter groote moeite de dame te doen begrijpen, dat de Italiaansche wet in dit opzicht van de Engelscbe verschilt. Aan een brief van een kapt. van het Ind. leger outleent de Zw. Ct. het volgende »Ik zou er bijna toe kunnen overgaan om te sclirijveu bet Indische leger bestaat eigenlijk niet meer. Men viudt in de garnizoenen de geraamten van bataljons en compagnien, uit eenige officiereu en wat kader sameugestetdmaar het vleesch, de valide manschappen nl., zitten op Atjeh. Tot hoelang zij daar valide blijven weet men helaas Gelukkig ecbter dat de verschrikkelijke beri-beri eenigszins tot staan schijnt te zijn gekomen. Er zijn te Atjeh nu nog compagnien die van bun organieke sterkte geen 25 soldaten onder de wapeus brengen. Om kleine expeditionaire troepen bij elkaar te krijgen, zooals naar Mandor, Poeloe- Bras en nu weer naar Rigas, worden alle bataljons gepiunderdaan de verplaatsingen, overplaatsingen en detacbeeringen komt dan ook geen einde Hoe alle banden van korpsgeest en kameraadschap daar door verslapt worden, ligt voor de hand. Zoo dien ik nu in de laatste vier jaren onder mijn 5dea kolonel en mijn 13deu bataljous-kommandant en kom- mandeer iu mijn 9de compagnie Wat zeggen de kameraden in Holland daarvan Twee nieuwe ongelukken hebben dezer dagen op de Alpen plaats gehad. Dr. Migotti, hoogleeraar aan de universiteit to Czernowitz, viel Zondagmorgen van een duizeling- wekkende hoogte iu de Val di Genova (Tyrol) en bleef op de plaats dood. Herhaaldelijk had zijne moeder hem gesmeekt van die gevaarlijke soort uitspanning af te zien, maar, schoon door den dood zijner vriendeu, Dr. Zigmandy en markgraaf Pal- lavicini diep getroft'en, liet hij zich daartoe niet bewegen. Het tweede ongeluk viel Maandag in de Boveu- Oostenrijkscbe Alpen voor. Het slachtoffer was een Engelsche knaap, slechts 15 jaar oud, de zoon van den heer Mather, kassier der Engelscb-Oos- tenrijksche bank te Weenen. Bij het beklimmen van den Sorteinlop, bij Gmundeu, viel hij en be kwam ernstige verwondingen aan de borst. Ecbter bad hij nog kracht en tegenwoordigheid van geest genoeg om met een potlood op een stukje papier te schrijven: //Mijn naam is Mather. Ik kom van Weenen en logeer te Ebensee." De arme jongen sleepte zich daarna naar een boerenbut, waar men hem stervende vond. Meer en meer komt de Eransche justitie tot de overtuiging, dat de moord der in stukken ge- sneden vrouw, waarvan onlangs een gedeelte te Montrouge gevonden is, onder gelijke omstandig heden gepleegd werd als die van Sint-Gilles. Ook hier wordt een operatie op een zwangere vrouw veronder- steld, welke den dood ten gevolge bad gehad. Daarna zou bet lijk in stukken gesneden zijn om bet des te gemakkelijker te doen verdwijuen. Dit vermoeden wordt door bet ontbreken der ingewanden eenigszins versterkt. Een jaar ongeveer geleden richtte de directeur van een loterij-agentuur te Rome aan verscheiden vermogende lieden een vertrouwelijke circulaire, waarin zij werden uitgenoodigd deel te nemen in zekere coinbinatie, die grove winsten beloofde. Een lijst van personen werd er bijgevoegd, die in korten tijd huu kapitaal verveelvoudigd zagen. Verscheiden dwazen liepen in den val. Er werd in korten tijd 4 millioen gestort. Twee maanden na de storting ontvingen zij bericht, dat hun aandeel in de wiust zoo en zooveel (eentiende van bet kapitaal) bedroeg, dat bij een bankier gestort kon worden, tenzij men de winst bij het kapitaal wilde laten tegen rentevergoeding. Wederom liep menigeen in den val, die zelfs nog meer stortte, om daarna niets meer van de zaak te hooren. Er moeten hoogge- plaatste personen in de rechterlijke macht dupes zijn gewordeu van dat kolossale bedrog, waaraan, zegt men, de zuster van een rechterlijk ambtenaar niet vreemd is. De wereld wil bedrogen zijn. Een correspondent van de Temps beeft te Riunini een onderboud gehad met Succi, die zooals men weet, dertig dagen zonder voedsel kan blijven. De Italiaanscbe //hongerkunstenaar" zeide hem bet volgende,/Nadat ik een glas likeur, uit Afri- kaansche kruiden bereid, beb gebruikt, ga ik naar bed, want in de eerste zes dagen van mijn hon- gertijd moet ik mij als een zieke behandelen. Zijn die zes dagen voorbij, dan sta ik op en ga aan rnijne gewone bezigbeden. Ik beb 7 KG. aan gewicht verloren, doch de lichaamskrachten zijn zoo toegenomen, dat ik met personen, sterker dan ik, worstelen kan. Gedurende mijn vasttijd neern ik nu en dan afvoerend mineraalwater, of, als ik te veel gesprokeu beb, zuiver drinkwater. Tegen het einde van den vasttijd is mijne huid als per- kament. Ik gebruik eerst melk met water, daarna eukele melkvervolgens boter en eindelijk vleesch. Niet dan zeer langzaam kan ik weder voedsel nuttigen." Eenige dagen geleden hielden zich in een hotel van den eersten rang te Weenen twee dames op, die volgens bet vreemdelingenboek tot den hoogsten Russischen adel behoorden. Ja, zelfs wilde men, dat de jongste, een twintigjarig meisje, een achter kleindochter van den Duitschen Keizer was de andere, vertelde men verder, was naar Weenen gekomen om een erfenis te halen. Dat de dames ruim crediet hadden, spreekt dus liaast van zelf niet slechts de hotelhouder, maar ook een dame, die mede in het hotel woonde, openden hun beurs voor de achter-kleiudoehter van den grijzen Monarch. Vreemd stond men ecbter op zekeren dag op te kijken, toen bet bleek, dat de twee Russinnen er van door gegaan waren. Beiden zijn evenwel te Berlijn ingerekend en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2