Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2219. Zaterdag 21 Augustus 1886. OPEKBARE AAIUBESTEDING, 26e Ja&rgang, ON DER DE SNEEUW 0NTL0KEN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Pranco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad verscliijnt Dingdaj. en Vrijdagavond bij deu uitgevcr P. J. VAN E 8 A N D E te Ter Neuzen. bij enkele inschrijving, op VRIJDAG (leu 3?sten AUGUSTUS 1880, voormiddag 9 uren, van: De straatverlichting, binnen de kom der gemeentegedurende den winter van 1886 op 1887, daar- onder begrepen de levering van petroleum en katoen, het schoon- houden der lantaarns enz. De voorwaarden liggen ter lezing ter Secretarie der gemeente, alwaar de inschrijvingsbiljetten, be- hoorlijk gesloten, voor het uur der besteding moeten worden bezorgd. Zaamslag, deu 17 Augustus 1886. Burgemeester en Wethouders, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. folitieli Overzicht, John Bull annexeert nog maar voort. Uit Samoa wordt bericht, dat de Engelschen het protectoraat hebben aanvaard over de Elice-eilanden, gelegen in de Stille Zuidzee, ten Noorden van de Samoa-eilanden en ten Oosten van Nieuw-Guinea. Naijvrig op anderen, die het zelfde doen, wordt geprotesteerd. Zoo is men ook nog steeds ontevreden op de Franschen, die zich op de Nieuwe Hebriden willen nestelen. Over een artikel in de Republique FranQaise vooral is de Engelschman zeer verbolgen. Het blad verheugt zich over bet aan land zetten van eene compagnie marinetroepen op die antipoden van Parijs. „Het is slechts over eenige armoedige stroobuttendat de driekleur wappert," zegt het blad, „en toch vernamen wij de ontscheping met waar genoegen. Wij hopen, dat deze bijbezitting, dit onderdeel van Nieuw- Caledonie, eindelijk ons toebehoort, ondanks Enge- lands klauwen en zijn verouderde aanspraken. Indien wij al diplomatiek, officieel, nog niet bezitters zijn van deze eilandgroep, waarop wij onze vlag geplant hebben, dan zijn zij toch ons eigendom reeds door het recbt om den eerst bezittende. Daarna komt de diplomatie wel, de protocollen zullen met geregelden plechtigen stap volgen, de officieele nota's zullen met al hun formules gewisseld worden. Dit is alles heel goed, maar onze soldaatjes van de marine-infanterie zitten daar, en noch nota's, noch protocollen, nbcb formules zullen ben er uit verjagen." En tartend gaat bet blad voort ,/Het wordt tijd, dat wij onzen buurman toonen, dat wij ook een koloniale mogendheid zijn, dat wij ook eenige recbten op de zee hebben en die weten te doen gelden. Daarvoor hebben wij marine infanterie en kurassiers en vooral den wil, die ons zoolang ontbroken heeft. Het was vroeger een FEUILLETON. 8) Naar Clementine Helm. „Goddank, dan maakt ze er althans geen twee ongelukkig Seppi!" riep Christiaan uit met een zucht. „Maar ze heeft je zoo dikwijls teeder aan- gezien, dat ik niet anders denken kon of ze hield veel van je. O die valscbe oogen! Maar dat ze zoo gemeen zijn kon van mijn bloemen aan Anton te geven, dat geloof ik toch nog niet. Ik geloof stellig dat hij ze baar afgenomen heeft, om zich op mij te wreken. Hij stond dicht bij ons, toen ik Suzi de anjelieren gaf en bij hoorde stellig wat wij toen samen spraken." Jozef zag zijn breeder verlegen aan. „Neen, Anton loog niet, Christiaan," sprak hij aarzelend. „Ik en de blonde Katberina, met wie ik toen juist danste, wij hebben zelf gezien dat Suzi de bloem aan Anton gaf, nadat ze er eerst een tijd lang gekheid mede gemaakt hadden." Christiaan lachte bitter. ,/Ook dat dan nogsprak bij veracbtelijk. Daar- op legde hij zijn hoofd weder op zijn beide handen en staarde somber voor zich uit. ffWat zal vader zeggen, als hij van de vechtpartij hoort, Christiaan?" vroeg Jozef angstig. geloofsartikel, dat alles wat niet vasteland was, al wat volgens de formulen der boeken over aard- rijkskunde, aan alle kanten met water omringd was, meer of minder aan Engeland behoorde." Op Rusland is de Brit niet minder vertoornd, vooral uit oorzake van bet in bezit nemen van Port-Lazareff' door de Russen, maar vergeet al weer, dat hij zelf Port Hamilton op het eiland Quelpart geannexeerd heeft. Goed en wel zegt de Brit, maar Hamilton ligt op een eiland en Port- Lazareff op het vaste land. Een mooi motief als bewijs van rechtOf men ecbter in China tevreden is met de handeling der Russen, dat is niet te verwaehten. Waarorn eene Chineesche vloot naar Port-Lazareff gestoomd is, dat laat zich denken, en die vloot is wel opgewassen tegen de Zuidzee- vloot van den Czaar. Dat Engeland Ruslands be- langen te Peking zal voorstaan, wie zou't gelooven. Ook hebben China en Rusland nog iets tusschen elkaar, over de grensscbeiding van Mandscboerije en over de vaart op de Sungari, zoodat men niet kan zeggen, dat de betrekking tusschen het Hemelsche- en het Czaaren-rijk zoo intiem is. Zoo raakt ook de Beer van alle kanten in de klem. De weg naar Konstantinopel door den Battenberger afge- slotenhet handhaven van dien in Petersburg gevloekten naamgenoot des Czaars de bijeenkomst van de twee Keizers te Gastein, en den wellicht daarmee in verband staanden afnemenden invloed in de Balkan-Staten, ziedaar allergevoeligste grieven voor iemand, die meent, dat zijn klauw het gansche oosten moet omvatten. Het kookt en ziedt in 't oosten niet het minst. Of er gevaar voor vrede- breuk bestaat? Welke zullen de gevolgen zijn, als de Russen de Zwarte Zee overtrekken, een inval doen in Armenie en den poot zetten op Erzeroem en Trebi- zonde? Zal men de Porte te hulp Snellen Wie Eene breuk met Duitschland is den Czaar in elk geval niet welkom, hoe gaarne Frankrijk zulks zou zien. Daarom heeft de monarch den Franschen dich- ter Deroulede, de anti-Duitscbe propagandamaker, aangezegd, dat hij van zijn werk niet gediend is, en dat hij dadelijk over de grenzen, in Bismarck's land, zal gezet worden, zoodra bij zich in het openbaar vijandig tegen Duitschland uitlaat. En naar Bulgarije gaan nog voortdurend Russische agenten te stoken. 't Zou goed zijn, dat de Batten berger bet voorbeeld van zijn naamgenoot volgde. Wat kon de Czaar er op tegen hebben Met bet straffen van ruziemakers gaat men in alle staten voort en men werkt met succes, zoowel in Engeland, Nederland, Belgie, Zwitserland, als in Frankrijk. In dit laatste land werd voor eenige dagen het proces van de beruchte Louise Michel voor de jury der Seine gevoerd en als altijd, t was zeer vermakelijk. Zij werd schuldig verklaard aanzetting tot moord en plundering haalde haar vier maanden gevangenisstraf op den hals. „Ik moet het afwachten en kan er niets aan doen; waarom was ik zoo dwaas," antwoordde Christiaan onverschillig. „Maar laat ons nu gaan slapen, Seppi, want ik ben vreeselijk moe. Nacht beste jongen Daarop reikte bij zijn breeder de hand en beiden legden zich ter ruste. Maar toen Jozef reeds lang sliep en van zijn blonde Katherina droomde, lag Christiaan nog met groote open oogen naar het licbt te staren en de slaap weigerde om zijn arm hart rust en kalmte te komen brengen. Ill Vader en Zoon. De volgende voormiddag ging rustig voorbij en daar niemand van het gezin een der andere dorps- bewoners ontmoette, was er ook nog niets van betgeen den vorigen avond in de herberg //De Beer" voorgevallen was tot in het huis aan de wilde beek doorgedrongen. Des middags had de boer evenwel iets te be- spreken met een zijner buren en dus verliet hij zijn woning om naar het dorp te gaan. Jozef zag hem met bezorgde blikken na en Christiaan was stil en somber, zooals reeds den geheelen ocbtend bet geval was geweest. Na een uur kwam Lucas Hutter terug en zijn gelaat was vuurrood. Vrouw Leni, die daarin bet voorteeken van een naderend onweder zag, keek hem bezorgd aan en vroeg wat er was. Hij schoof haar evenwel zachtjes op zijde en sprak kortaf: Het Hbl. vestigt, nu de dag nadert waarop het nieuwe strafwetboek in werking treedt, de aan- dacbt op de groote veranderingen, die onze gebeele strafrechtspleging daardoor zal ondergaan. Het resumeert zijne beschouwing aldus Zoo zullen wij dan weldra leven onder een Ne- derlandsch strafrecht, dat groote voortreffelijkheden in zich vereenigt. Het is humaan en tevens krachtig en volkomen op de hoogte der tegenwoordige we- tenschap. Maar zullen onze misdadigers, zal onze maatschappij daarom al de gezegende vrucbten plukken eener goede rechtspleging Daartoe is door het wetboek zelf zeker eene boofdvoorwaarde vervuld; deze staat echter op verre na niet alleen. Om goed te werken moet eene wet niet alleen goed zijn; zij moet ook goed uitgevoerd worden en dit is te eer noodig, waar zij zelve daarbij zooveel vrijheid laat. Wij willen op bet groote vertrouwen, dat onze rechterlijke macbt geniet, niets afdingen. Wanneer men haar vergelijkt met die in sommige naburige staten, is zij inderdaad voortreffelijk. Maar de recbter alleen kan de goede toepassing eener strafwet niet verzekereneene goede proces-orde kan daartoe misschien nog wel zooveel bijdragen. En in dit opzicht blijven wij nog ver bij onzen tijd ten acbteren. Eene alge- lieele hervorming blijft in dit opzicht dringend noodzakelijk. Ook mag men niet vergeten, dat het recbterlijk onderzoek niets meer is dan de in- leiding tot de toepassing der strafwet. Van veel grooter belang is de behandeling van den veroor- deelde in de gevangenis. Wel blijft daarbij het eerste vereischte, ook onder het nieuwe wetboek, dat men hem geene gelegenheid geeft om te ont- vluchten, maar toch eischt de taak van gevangenbe- waarder geheel andere hoedanigheden dan die van een goed bewaarder. Gevangenen goed te bewaren is eene kunst. Een twintigjarig meisje, dat in de vorige week onder Alblasserdam door eene vermoedelijk dolle kat werd gebeten, is welvarend. Ook het jongetje aldaar, dat onder behandeling van prof. Pasteur is geweest, bevindt zich wel, ofschoon bij zich soms zeer angstig maakt, tengevolge van den treurigen afloop dien de beet bij zijn lotgenoot heeft gehad. Uit Neerbosch meldt men aau de N. R. Ct. Heden zijn de weezen Kluvers en Scholten, die ten vorigen jare uit de weesinrichting naar de Transvaal zijn vertrokken, teruggekeerd. De reden van liunne wederkomst is vooral gelegen in de bedroevende omstandigheden waarin zij voortdurend verkeerd hebben. Het was bun in een woord omnogelijk aldaar als timmerman en metselaar zooveel te verdieuen, dat zij in bun onderhoud konden voorzien. Door den directeur werden zij in staat gesteld naar de inrichting terug te keeren. //Niels, Leni. Zeg dat Christiaan eens even bij mij komt." z/Ach, Goder is zeker weder iets gebeurd zuchtte vrouw Leni angstig, terwijl zij naar de kamer van haar beide zoons ging. /Christiaan, vader vraagt naar je," sprak ze toen tot baar zoon, die bij bet venster zat met het hoofd op zijne beide handen. //Weet je misschien wat hij van je weten wil Ilij zag er zoo verstoord uit." z/Ik geloof wel dat ik liet weet," antwoordde Christiaan somber. //Ach, Christiaan, ik smeek je bij al wat je lief is, pas toch op en maak je vader niet driftig," bad vrouw Leni met aandraug, terwijl ze met haar zoon naar beneden ging. z/Ik zal mijn best doen, moeder," sprak Chris tiaan kalm. Vrouw Leni bleef in de nabijheid, terwijl baar zoon de kamer binnentrad, om tusschenbeiden te kunnen komen, zooals zij reeds zoo dikwijls gedaan had, als bet tusschen vader en zoon te boog liep. De boer van de wilde beek zat aan de zware eikenhouten tafel midden in de kamer en zijn groote hand trommelde ongeduldig op hetdonkere blad. Hij hield zijn lippen stijf op elkander ge sloten en zooals hij daar zat met een diepen zwaren rimpel op zijn breed voorhoofd en met zijn donkere oogen strak voor zich uitziende, was de gelijkenis tusschen hem en zijn zoon Christiaan zeer in bet oog vallend. Den 1 Juni jl. overleed te Buenos-Ayres, in Zuid—Amerika, in den ouderdom van 45 jaren, de beer J. P. Bredius, vroeger lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het hoofd- kiesdistrict Goes, later professor in de Duitsche taal te Buenos-Ayres. Het gerechtsliof le Amsterdam had Dinsdag in hooger beroep kennis te nemen van de zaak van den socialist Meegens, door de rechtbank ver- oordeeld wegens verzet en beleediging. Voor het hof herhaalde M. nu de bewering, dat de politie hem //gezocht" had. Procureur-gen. Mr. Kist was echter van oordeel, dat het vonnis der rechtbank alleszins juist was gewezen, en deed daarbij een boekje van Meegens open. Deze nobele socialist heeft reeds een reeks veroordeelingen achter den rug; hij werd nl. veroordeeld in 1867 (twaalf of dertien jaren oud zijnde) tot 3 maanden celstraf wegens diefstalin 1870 tot een jaar gevangenis wegens diefstal; in 1872 tot een jaar eel wegens diefstal; in 1873 tot twee jaar eel wegens diefstal; daarna wegens diefstal tot 2 jaren en tot 3 jaren, en eindelijk in 1885 wegens mishandeling tot 1 maand celstraf. Alzoo zeven veroordeelingen tot bijna tien jaren straf Niet door, maar voor mevrouw Bulkley is, naar de Arnh. Ct. bericht, door verschillende hoogge- plaatste personen uit 's Gravenhage en Aruhem, alsmede door hare vroegere verdedigers, een adres ingediend, waarbij, met bet oog op baren hoogen leeftijd en aangeduide gunstige antecedenten, #genade voor recht" wordt gevraagd. De autoriteit, in wier handen dit stuk is gesteld om rapport, nam tot heden nog geen conclusie. Diusdagmorgen zijn te Nieuwediep door de duikers de gaten in het gezonken ramschip „Schor- pioen" dichtgemaakt, eu is daar uit Amsterdam aangekomen eene centrifugaalpomp, die, evenals die der sleepboot //Hercules," 750 kub. M. per uur kan uitpompen. Drie pompen minderden het water des namid- dags met 90 centim. De pomp van de//Hercules" is toen ecbter defect geworden daardoor ging men 2 centimeter in 10 minuten achteruit. De defecte pomp zal echter spoedig weer kunnen werken eu een vierde pomp wordt daarenboven aangebracbt, waarvoor de locomobile reeds op de „Schorpioen" staat. Mocht deze poging van uitpompen niet slagen, zoo zal men, indien de commissie van ingenieurs van den waterstaat, die eergister te Nieuwediep is aangekomen, het goedvindt, de doksluizen afgedamd en het marinedok gedeeltelijk afgetapt worden. Het bederf in de aardappelen neemt in het land van Oud-Aiteua schrikbarend toe. Verscbeiden stukken land, vooral die wat laag gelegen zijn, zijn totaal weg, zoodat de kosten van rooien zelfs niet z/Ge hebt naar mij gevraagd, vader?" sprak laatstgenoerade, laugzaam nader tredend. ,/Ja Christiaan. Ik heb zoo even pas gehoord, waarover men nu reeds den geheelen dag in het dorp spreekt. Je hebt gisteren avond in//De Beer" medegedaan aan een gemeene vechtpartij, ja je hebt daartoe zelfs aanleiding gegeven en dat wel, zooals men zegt, zonder eenige reden hoegeuaamd. Wat moet ik van zoo'n handelwijze denken? Je weet toch wel dat ik geen twistzoekers tot zoons begeer?" Ja, vader, dat weet ik. Maar ik werd vreeselijk getergd en toen was ik mijn drift niet langer meester." z/Dat is geen verontscbuldiging voor een verstandig mensch." ,/Als u hoort, vader, hoe ze mij tergden, dan geloof ik dat u zelf dat wel voor een verontschuldiging houden zult." /Zeker zal ik dat niet. Ruwheid is door niets te verontschuldigen. Erg genoeg dat mijn zoon daar anders over schijnt te denken Van zulke woeste tooneelen verlang ik niets te hooren. Anton Welter is vreeselijk door je toegetakeld en dreigt dat hij je aanklagen zal. Is bet waar dat je hem valschelijk voor een leugenaar uitgescbolden hebt?" ,/Het was belaas geen leugen wat bij zeide, dat heb ik eerst later gehoord," sprak Christiaan bitter. „Maar een schurk is en blijft hij daarom toch „Als je- zelf bekent dat je hem ten onrechte van leugen bescbuldigde, Christiaan," sprak boer Hutter thans laugzaam en kalm, ,/dan zul je Anton TER \EIZE\SCHE 01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1