Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2218. Woensdag 18 Augustus 1886. 26e Jaargang, n Binnenland. ONDER DE SNEEUW 0NTL0KEN. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad vcrschtjnt Pinadag- en Vrljdaffavond^ bij dcM~altgCTer P. J. VAN PE SAMPE te Ter Meazen, JPolitiel* Overzicht, In Ierland is de rust nog niet kersteld, doch tot eene uitbarsting is het te Belfast nog niet weer gekomen, dank zij de sterk gewapende macht, die bij de minste verstoring der orde krachtig zal optreden, gelijk zij voor enkele dagen deed. Een paar honderd standjes-makers moeten gekwetst zijn. De oorzaken der ongeregeldheden zijn echter van geheel anderen aard en kunnen gemakkelijk worden voorkomen, zoo de rijke grondbezitters den pachters afslag geven, gelijk dezer dagen de liertog van Devonshire voorbeeldig deed door eene verlaging van 20 percent toe te staan. De rijke man ver- liest hierdoor wel 10000 pond sterling van zijn inkomen, maar houdt daarom toch viermaal tien- duizend pond over en verzacht het lijden van honderden. Wat Lord Salisbury van Ierland zal maken, dat kan de tijd spoedig ieerenbenijdens- waard is zijn positie echter niet, en hij zal veel moed en verstand noodig hebben om zijn positie te handhaven. Op een banket van den Lord-Mayor wenschte hij de aanwezigen geluk met de ver- kiezingen en zeide verder dat het de taak der regeering zou zijn de loyaal gezinden in Ierland te bevrijden van den dwang, die op hen wordt uitgeoefend, maar tevens ook, dat Ierland niet had te hopen op een onafhankelijk gouvernemeut. De nationale liberale vereeniging in Engeland heeft daarentegen een manifest openbaar gemaakt, waarin zij belooft hare krachten te zullen blijven inspannen totdat de unie tusschen Engeland en Ierland zal zijn gevestigd op den grondslag van self-gouvernement, aan Ierland toegestaan. Van deze partij verwachten de Ieren natuurlijk meer, dan van Salisbury met zijn aanhang. Als 't maar niet gaat, zoo als t in meer staten gegaan isde krachten vernietigen elkaar en alles blijft zoo Jt is. De ler krijgt niets van 't geen hij vraagt en de Iersche kwestie kan nog lang de oorzaak blijven waardoor de versclnllend gekleurde Miuisterien elkander afwisselen en waarom de kiezerspolitiek zich beweegt. De Hongaren zijn thans weer tevreden, dank zij den Keizerlijken brief aan Tisza. Z. M. zegt daariu, met leedwezen te hebben gezien dat eenige onlangs plaats gehad hebbende wijzigingen in het militaire personeel aanleiding hebben gegeven tot verschillende onjuiste opvattingen, welke de openbare meening hadden kunnen verontrusten en op een dwaalspoor brengen, en hadden kunnen leiden tot eene betreurenswaardige verstoring van de goede betrekkingen tusschen de burgerij en het leger, zooals die tot nu toe in de landen der Hongaarsche kroon hebben bestaan. Dit is des te meer te betreuren, zoo zegt de Keizer, omdat de boven- genoemde veranderingen in het personeel het gevolg zijn geweest van overwegingen, uitsluitend den militairen dienst betreffende terwijl daardoor geenerlei wettige of constitutioneele rechten zijn FBUILLBTON. Naar Clementine Helm. geschonden. Dientengevolge vervallen alle ver- keerdelijk hieruit gemaakte gevolgtrekkingen van zelf, zegt Frans. Het stortbad heeft op de Magyaren de gewenschte uitwerking gehad en de monarch uit Weenen zal tegen 30 Augustus te Budapest met gejuich worden ontvangen, niet minder dan te Gastein, waar collega Wilhelm met hem samen was. De beide hooge personages hebben hun afspraak gemaakt en zijn omhelzende en kussende onder veel lawaai der menigte gescheidenzooals zij elkander ontmoetten. Intusschen is in Berlijn afgestapt de Russische kanselier Von Giers, de man, naar wien de politici nog al eens kijken. „Ist Krieg in sicht Pessimisten zeggenja, en de Russische zoowel als de Duitsche bladen brengen er veel toe bij om de zwartkijkers in hun vermoeden te steunen. Dat de lucht zuiver is, wie zou 't in ernst kunnen meenen maar vast staat het ook dat men zich wel eens tweemaal gaat bedenken voor men eenmaal het zwaard uit de scliee trekt. De politiek des Czaars is niet dezelfde als die zijner raadslieden, zegt men in Duitschland en in Rusland heeft men zich in het hoofd gezet, dat Duitschland zijne machtige positie hoofdzakelijk aan Rusland te danken heeft, maar het Czarenrijk met zwarten ondank heeft beloond. Zoo'n „idee fixe," even als in Frankrijk de revanche-gedachte. Voor Frankrijk echter met succes dien krijg zal gevoerd hebben, zijn de Russen in Konstantinopel en staat het kruis op de Sophiakerk, waar nu de ondergaande halve raaan nog op de tinne staat. Dat de Engelschen ingenomen zijn met de ver- tegenwoordiging van den H. Stoel in China laat zich verklaren uit de jaloerschheid van den Brit over Frankrijks machtsuitbreiding in Tongkin. John Bull wil liefst alles hebben, dus ook geheel Achter-Indie, tot over het Siameesche grensgebergte, ja tot aan de Chineesche wateren toe. Te Parijs heeft de politiek thans vacantie. Pre sident Grevy is op zijn buiten te Mons-sous-Vaudry en heeft De Freycinet te logeerende Ministers zijn op reis, directeurs en chefs van dienst zijn 't land op, en't nieuws is uit. Over de Pyreneen wordt ook eene Home-rule" gevraagd. In eene vergadering der liberale partij te Barcelona is volkomen afscheiding van Cata lonie en een verbond met Spanje voorgesteld, hetgeen in Madrid meer sensatie teweeg brengt, dan men wel zou denken. De ontwerpen der Staats-begrooting voor 1887 zijn zoo verre gereed, dat zij binnen weinige dagen naar den Raad van State kunnen worden verzonden. Naar aanleiding van het enquete-voorstel herinnert men, dat ook van regeeringswege in deze richting iets wordt gedaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft namelijk een commissie uit de ge- neeskundige inspecteurs benoemd om den toestand der fabrieken uit het oogpunt van gezondheid en veiligheid te onderzoeken, welk plan in de inspec- teurs-vergadering van Sept. a. s. in behandeling zal worden genomen. Bij gelegenheid van het bezoek van den Koning van Portugal te Soestdijk werd door Z. M. aan Prinses Wilhelmina de koninklijke Portugeesche damesorde der Heilige Isabella vereerd. De residentie-briefschrijver van het Z. D. verhaalt, dat de collectie zilverwerk voor de tafel, welke de Koning bezit, uit meer dan zeven duizend stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voorwerpen, die reeds aan Koning Willem van Engeland (stadhouder Willem III) behoorde. Den 11 October a. s. zal, op nader te bepalen plaats en uur, het examen plaats hebben ter ver- krijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul, ten einde, bij voorkomende gelegenheid, voor een benoeming als zoodanig in aanmerking te komen. Om tot het examen toegelaten te worden, moet men den ouder- dom van 18 jaar bereikt hebben. V6or 15 September moet men zich bij het Dep. van Buitenl. Zaken aanmelden met een gezegeld adres, inhoudende en vergezeld van de opgaven, in de Staats-Ct. no. 191 vermeld. De opbrengst der middelen (hoofdsom en Rijks—opceuten) over de maand Juli heeft bedragen 9,156,615,44, tegen 7,733,305,41^ in het zelfde tijdvak van 1885. De raining voor 1 maand is f 8,846,017,83. Opbrengst over de eerste 7 maanden van 1886 /60,465,980,65,tegen/57,254,706,68 over 1885. Die gunstige uitkomst van eene vermeerderde opbrengst der middelen ten bedrage van ruim millioen is te danken aan de grondbelasting, het personeel, de patenten, de suiker, het zout, de zeep, de zegelrechten, de rechten van successie, de domeinen, de posterijen en telegrafen, de Staats— loterij. Minder was de opbrengst van de rechten op den invoer, den wijn, het gedistelleerd, goud en zilver, bieren en azijnen, het geslacht, de hypotheekrechten, de jacht en visscherij, de loods- gelden. De officier van justitie te Breda verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van Adolf van Raamsdonk, 43 jaren, kleermaker, geboreu te Lo- keren (Belgie), laatst wonende te Nieuw-Vosmeer, gestalte kort, uitzicht mager en ziekelijk, haar bijna grijs (zonder baard), oogen groot en licht- blauw, taal Vlaamsch; gekleed met bruine jas en broek, fantasiehoedje en laarzen. Hij wordt verdacht in 1876 te Nieuw-Vosmeer een tweede huwelijk te hebben aangegaan, terwijl zijn eerste vrouw nog in leven is en te Wachtebeke (Belgie) woont. Thans trad Christiaan op hem toe. Alle kleur was uit zijn gelaat geweken en waggelend, zoodat hij zich aan de deurpost moest vasthouden, stond hij voor Anton met het oog op de bloem gericht Een mooie bloem he?" sprak Anton uitdagend en schertsend en stak de anjelier nog vaster in zijn knoopsgat. „Maar het meisje van wie ik haar gekregen heb is toch nog veel mooier." „Suzi?" stamelde Christiaan onwillekeurig en stak zijn hand naar de bloem uit. Anton trad echter snel eenige treden terug en riep lachend: #Wel zekerMijn lief je, de mooie Suzi, gaf ze mij. Haar lippen zijn nog veel rooder Meer kon hij niet zeggen, want op hetzelfde oogen- blik gaf hij een luide kreet en viel bijna achterover. Christiaan had hem in zijn keel gegrepen en schudde hem heen en weder als een razende. „Jou liefje? Suzi, jou liefje! Je liegt, schurk. Je hebt de anjelier van haar gestolen krijschte hij, Anton steeds vasthoudende die, hoeveel moeite hij ook deed, zich niet uit den greep van den ver- woeden jongeling kon losmaken. Eene aan spiritisme doende petroleumvrouw te Goes gevoelde zich dezer dagen geroepen, aan de echtgenoote van een ingezetene de groeten te komen overbrengen van hare reeds voorlang over- ledene dochter. Bedoelde dame kreeg dientengevolge een zenuwtoeval, tengevolge waarvan geneeskundige hulp moest worden ingeroepenook nu nog is zij niet geheel hersleld. Wij willen niets afdingen op de overtuiging van hen die in het spiritisme geloovenmaar wij zouden het toch wenschelijk achten, dat men met de mededeelingen en gezichten uit bovenaardsche gewesten wat voorzichtig was en ze hield binnen den kring van hen, die aan den omgang met ,/geesten" gewoon zijn geraakt. G. C. Ds. Vlug te Leiderdorp heeft de vorige week als naar gewoonte catechisatie willen houden. Tegen 11 uren, het uur der catechisatie, begaf hij zich naar het daarvoor bestemde lokaal, maar vond de deur echter gesloten. Een der geschorste ouderlingen begaf zich toen naar den koster om den sleutel, maar de koster, of liever zijn zoon, wilde dien niet geven. Ook op aanvraag door den heer Vlug volgde de overgaaf niet. Toeu kwam er nog een geschorst kerkeraadslid en nog twee kerkvoogden bij en deze vijf heeren wisten eindelijk na lang praten den sleutel in handen te krijgen, en zoo werden ze meester van het lokaal. De sleutel werd niet terugbezorgd en de president- kerkvoogd deed daarna de deur aan de binnenzijde verzekeren. Toen de heer Vlug nu jl. Donderdag in dit gebouwtje een pas gesloteu huwelijk kerkelijk wilde inzegenen en de deur met den sleutel wilde openen, weigerde het slot zijnen dienst niet, maar wel de scharnieren. Men trok nu naar het weeshuis, dat nog in handen van de geschorste diakeuen is, en waar de plechtigheid thans plaats had. In den avond van dien dag hield de heer Vlug weder bidstond in de christelijke school, en ver- maande zijn gehoor om zich a. s. Zondagmorgen (eergisteren) te overtuigen of er militairen waren, en zoo ja, dan moest men hem volgen naar het lokaal waar hij zou spreken. Eene groote turfschuur wordt thans voor die godsdienstoefeningen in gereedheid gebracht. De waarnemende burgemeester heeft bekend ge maakt, dat alle samenscholingen voor de Hervorrade kerk tijdens de godsdienstoefening verboden zijn. In de eergistervoormiddag gehouden godsdienst oefening trad Ds. Van Hazelen, predikant te Zoeterwoude, voor deze gemeente op en preekte naar aanleiding van 2 Korinthen 2:5. De kerk was veel beter bezet dan den vorigen Zondag en er heerschte eene volkomene rust. De voorlezer schitterde weer door zijne afwezigheid. Naar men verzekert zal het niet vervullen zijner kerkelijke werkzaamheden hem zijne betrekking kunnen kosten. Angstig schreeuwde hij nu om hulp en terstond schoteii eenige knapen uit de nabijheid toe om de vechters te scheiden. Maar Christiaan liet zijn offer niet los, en hoe vaak men hem wegtrok, tel- kens wierp hij zich weder op zijn tegenstander. Weldra vormde zich een kring om de strijders, men trok van weerszijden partij voor een van hen, mengde zich in den strijd en onder een algemeen luidruchtig geraas ontstond er weldra een alge- meene wanorde. Met groote schrik ontwaarde Jozef, toen hij eindelijk tot den kampstrijd was doorgedrongen, zijn broeder midden in den kring. Christiaan''s gelaat was bijna onkenbaar van woede en hartstocht en als een bezetene sloeg hij om zich heen. Jozef baande zich met veel moeite een doortocht en toen hij Christiaan bereikt had, greep hij met alle macht den opgeheven arm van zijn broeder vast, juist op het oogenblik dat zijn gebalde vuist op Anton, dien hij geheel onder de knie had, zou nederdalen. Christiaan, broederOm Godswil, houd op riep Seppi smeekend en sloeg zijn anderen arm om zijn hals. „Denk aan vaderChristiaan keek om en het wanhopige gelaat van Jozef ziende, liet hij met een dof gekreun den opgeheven arm zinken. Zijn tegen partij, die onder Christiaans krachtigen arm reeds vrij wat geleden had, maakte van dit oogenblik gebruik om zich geheel los te wringen en stilletjes weg te sluipen. Jozef trok eveneeus zonder verder te spreken zijn broeder uit den kring weg en den straatweg op en weldra gingen zij huis- waarts en lag de herberg ver achter hen. Christiaan was zijn broeder zonder tegenstribbelen gevolgd en deze hoorde hem slechts van tijd tot tijd zwaar zuchten. Zwijgend gingen zij naast elkander, totdat zij eindelijk aan de hoeve bij de wilde beek kwameu. Vader is nog beneden. Laat ons vlug naar onze kamer gaan, Christiaan, anders ziet hij je gehavende kleederen," sprak Jozef zacht en keek angstig naar de nog verlichte vensters van het huis. Daarna opende hij de voordeur zeer voorzichtig en drong Christiaan vlug de trap op voordat de vader zijn kamerdeur opende en te voorschijn kwam. Toeu Christiaan in veiligheid was, ging Jozef weder naar beneden en rustig de kamer van zijn vader binnentredend, sprak hij onbevangen: „Goeden avond, vader. Wij zijn vroeg thuis ge komen, want Christiaan had wat hoofdpijn en is vast naar bed gegaan. Is hier ook iets geweest?" „Neen, volstrekt niets. Maar praat zachtjes want moeder slaapt al." „Goeden nacht dan, vader." „Nacht, Seppi." Jozef ging spoedig naar boven en toen hij de kamer binnentrad, waarin hij en zijn broeder slie- pen, vond hij Christiaan, die er onrustig en opge- wonden voortdurend heen en weder liep. Jozef trad naar het venster en zag peinzend naar buiten. Ilij durfde Christiaan niet vragen wat de reden geweest was van zijn verwoedheid op Anton, Welter, want hij vreesde zijn toorn op nieuw te prikkelen. Hij wachtte dus rustig dat Christiaan er uit zichzelf over begon. Deze trad eindelijk op zijn broeder toe en scheen hem iets te willen zeg gen. Plotseling viel zijn oog op een kleinen bloem- pot, die in de vensterbank stond. Woest greep hij er naar, opende het raam en slingerde het voor- werp met zooveel geweld naar buiten, dat de pot in scherven vloog en de inhoud naar alle kanten wegstoof. „Dat was de schuld van alles!" knarste hij grimmig tusschen zijn tanden. Toen viel hij op een stoel neder, verborg zijn gelaat in zijn handen en snikte hartstochtelijk. Hoe zorgvuldig had Christiaan die plant steeds van de eene vensterbank naar de andere verplaatst opdat zij toch maar geen enkele straal van de voorjaarszon zou missen. Hoe had hij haar be- schut voor elke ruwe windvlaag en voor elken tocht en met hoeveel vreugde had hij het wassen der bladen en stengels gadegeslagen! Eindelijk ver- toonden zich tusschen de groene steelen kleine knopjes, die Christiaan met gejuich begroette, en nu keek hij dag aan dag uit of de punten dezer kuoppen ook begonnen te kleureu. Eindelijk stonden zij daar dan ook in al hun pracht, eindelijk ontsloten zich twee prachtige roode anjelieren en verspreidden deze bloemen hun zoeten, specerij-achtigen geur. E n da was juist het geval geweest op den Zondag, d m TER \EIZEYSCHE (OIRAYT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1