I I Brieven nit 'tHaaije. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. hij gegrepen op het oogenblik dat hij zijn nog geopend kuipmes wegwierp. De man werd uaar het politiebureau aan de If Jj 1 A - Nieuwe Haven overgebracht. TER 1VEUZEN, 13 Augustus 1886. Bij de heden gehouden verkiezing van 11 leden voor de commissie ter beoordeeling van het ont- werp van wet tot verandering der grenzen, o. a. dezer gemeente, zijn uitgebracht 102 stemmen. De meeste stemmen verkregen hiervan de heeren A. Visser 65 st., II. AVolfert 54 st., Arie H. Donze 53 st., Jan de Feijter 50 st., C. B. Schuur- man 45 st., A. Tholens Dz. 44 st., F. Walraven 44 st., J. Scheele Dz. 38 st., J. Dieleman Wz. 37 st., J. P. Scheele 37 st. en Adr. H. Donze 36 st. Bovengenoemde heeren zijn dus gekozen. Axel. Het beroep van Dr. If: P. Oggel, van Pella (Noord-Amerika), als Professor aan de Nort- western Academy aldaar, is door hem aangenomen. Zaamslag. Van vertrouwbare zijde is ons mee- gedeeld, dat eenige kunstminnende personen alhier het initiatief genomen hebben, tot het oprichten van een muziekgezelschap. Daartoe wenscht men aan de huizen der in- gezetenen eene inteekenlijst te laten circuleeren, teneinde met de geldelijke opbrengst daarvan de kosten te bestrijden voor den aankoop van de benoodigde muziek-instrumenten. Behalve dat wij dit voornemen van harte toe- juichen, hopen wij tevens, dat bedoelde kunstvrienden bij hun ijverig pogen algemeene deelneming mogen ondervinden, en dat zij, door flinke ondersteuning van de zijde der ingezetenen, in staat mogen ge- steld worden, eene vereeniging in het leven te roepen, die, bij eene goede besturing, waarlijk in vele opzichten nuttig werkzaam zijn kan. Ons dorpsbewoners kon zij menig genoegelijken avond, menig uur van leerrijke ontspanning, menig oogenblik van verhoogd en edel kunstgenot ver- schaffen. Naar men ons uit Zuid-Beveland mededeelt, bestaat er groote vrees voor reactie in de oester- productie. Op vele zoo duur gepachte perceelen schijnt de teelt niet mee te vallen, en is het wel te voorzien dat er grootere of kleinere verliezen zullen worden geleden, al afhangende naar tijds- omstandighedeu, niet het minst den invloed van de weersgesteldheid, en ook zal daling in prijs tengevolge van oesterproductie alleen bij oesters niet te vreezen zijn? Die geen raad met zijn geld weet, en binnen weinig tijd ongelooflijke sommen wil verdienen of alles kwijt te zijn neme een oesteraandeel. Op den stoomtram tusschen Vlissingen en Middelburg deed zich de vorige week (18 Aug.) de eigenaardige omstandigheid voor, dat sommige passagiers dubbel tarief moesten betalen, doordien zij wegens hunne kleeding voor twee personen plaats innamen. Dit geluk viel ten deel aan vrouwelijke inwoners van het land van Axel. Niet overal is het bekend, dat soms dertien rokken door een mensch uit genoemd district worden gedragen. De geschiedschrijver zou het kunnen vereeuwigen Z. Nb. 's Graveuliage, 13 Aug. Tweede Kamer. De wijziging op de gestichtenwet is heden aangenomen, waardoor de afzonderlijke jongensgevangenis te Ommen vervalt en de tijdelijke gevangenisstraf in afzondering zal kunnen ondergaan worden in andere gestichten. Ingekomen is een enquete-voorstel van den heer Borgesius en 10 andere leden omtrent het tegen- gaan van overmatigen arbeid en omtrent den toestand der fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid, gezondheid en het welzijn der werklieden. Is verzonden naar de afdeelingen. 1H i zeggen en haar bespotten zooveel hij wilde. Maar waar was Anton Onrustig zag Suzi overal naar hem uit en drong haastig tusschen de dansende paren door om hem te zoeken zij vond hem echter nergens. Daar zag zij Jozef aan het venster staan en snel trad zij naar hem toe om hem tot haar vertrouwde te maken en zijn bijstand in te roepen. Maar nog overlegde zij bij zichzelf wat zij Jozef zeggen zou, toen beider aandacht getrokken werd door een hevig geraas buiten de deur, dat elk oogenblik erger werd. Suzi verschrikte, zonder dat zij zelf wist waarom, en Jozefs hand grijpend, sprak zij angstig ,/Wat zou daar buiten te doen zijn Toe, Jozef, ga spoedig eens zien." Met eenige moeite drong Jozef door de zaal, waarin de meeste dansers nog door elkander krioel- den, doch sommigen ook reeds naar de deur snelden om naar het steeds toenemende geweld te zien. Terwijl Suzi terstond na het verdrietige gesprek met Anton alleen in de zijkamer was gaan zitten, was haar danser met de veroverde roode anjelier in de hand naar de deur gegaan waar hij Chris- tiaan Hutter had ontmoet. Zeer in het oog vallend had hij hier de bloem omhoog gehouden, haar be- roken en bewonderd en haar eindelijk in het knoops- gat van zijn zwart buis gestoken. (Wordt vervolgd.) De Minister van kolonien verklaart, dat zoo spoedig mogelijk wetsontwerpen zullen ingediend worden betrekkelijk de suiker-industrie op Java om catastrophen te voorkomen. De Kamer is gescheiden. Op het hof Souburg van den heer Kam, onder Alblasserdam, is weer een persoon door een dolle kat gebeten. De kat is afgemaakt en naar Utrecht opgezonden. Te Maastricht is een huwelijk vol- trokken, waarbij bruid en bruidegom ouders en en getuigen, verklaarden niet te kunnen schrijven. Onder de bedienden van een cafe-restaurant te Scheveningen, dezer dagen wegens wangedrag ontslagen, behoorde ook een uit Rusland verbannen nihilist,. De heer P. F. Posthumus, oud-school- hoofd, te Maasdijk, is aangesteld als onbezoldigd Rijksveldwachter. Het Hof van Assises te Luik heeft Wagener en Rutters, de aanhitsers tot de plundering en verdere wanordtlijkheden te Luik in Maart jl., veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren politie-toezicht. Het 24-uurstelsel verkrijgt langzamerhand in Noord—Amerika het burgerrecht. Berichten als//de trein zal om 18 uur vertrekken," //de wedrennen beginnen om 20,20," komen telkens voor. De stad Skien, een plaatsje in Noorwegen met 2 a 3000 inwoners, is bijua geheel door een fellen brand vernield. De geheele schade wordt op 4,000,000 kronen geschat. Aan een persoon op het Rhoousche eiland viel dezer dagen een erfenisje ten deel. De goede man had echter nog al bezwaren om het in ont- vangst te nemenmen kan zijn ziel zoo licht bezondigen De raad van een kaartlegster werd dan ook ingewonnen, de man vernam uit de voor- spelling dat hij geen geluk met het geld zou hebben, enzag van de erfenis af Te Utrecht zal, naar men van daar aan het Hbl. meldt, over enkele dagen het allernieuwste vertoond worden, wat op het gebied der luchtvaart thans bestaat. Den 18 dezer zal nl. de Berlijnsche luchtschipper Latterman aldaar met zijn ballon e/Rotateur" opstijgen. De Rotateur is een ballon van nieuwe samenstelling, de kleinste, die ooit opgegaan is, en bezit toestellen om in de lucht te kunnen draaien of wendenzij bezit ook geen gondel of anker. De opstijging zal plaats hebben in het park Tivoli. In een der rustigste dorpen, Zuidwolde, heeft men een opstootje gehad, waarbij steenen en revolvers te pas kwamen. Er was nl. een troep Zigeuners aangekomen, die zich door de politie niet liet verdrijven. De Zigeuners dreigden met revolvers en toen begonnen de jonge boeren hen te steenigen nooit zag men Zigeuners harder wegloopen. De heer G. H., uit Melbourne, wiens won- derbaarlijke redding en aankomst te Scheveningen wij in ons vorig nommer berichtten, is thans, naar wij vernemen, reeds zoover hersteld, dat hij eenige nadere mededeelingen heeft kunnen doen. Hij herinnert zich thans werkelijk, gelijk vermoed werd, op zekeren dag te Portville in de baai van Mel bourne een zeebad te- hebben genomen, kramp in het been te hebben gekregen, te zijn weggedreven en een drijvenden balk te hebben gegrepen. Hoe lang hij daarop is blijven zwalken, weet hij niet meer. Wel herinnert hij zich vreeselijk van de brandende zon te hebben geleden, die hem een zonnesteek heeft bezorgd, waardoor zijne geestver- mogens werden aangetast. De heer H. is nog jong. Op 19jarigen leeftijd verliet hij ons land, om te Batavia bij zijn oora, een bekend uitgever aldaar, werkzaam te worden gesteld. Later begaf hij zich naar Australie, en slaagde daar als industrieel. Eerst het vorig jaar was hij in het huwelijk ge- treden. Het grootste gevaar voor den geestestoe- stand van den geredde mag thans als geweken worden beschouwd. Mevr. de wed. H., zijne moeder, is overgelukkig, haren zoon aan hare zijde te hebben, en natuurlijk is aan zijne echtgeDoote te Melbourne terstond de onverwachte aankomst van den heer H. medegedeeld. De leden der zoogenaamde „Z\varte bende" schijnen er ook al een slappen tijd op na te houden, althans sedert enkele maanden werd weinig of niet van hunne streken vernomen. Dirk van Driel van Puttershoek heeft echter weer eens getracht zaken te doen. Bij een meubelmaker te Rotterdam kocht hij eergisteren eene linnenkast ter waarde van f 60 a f TO, welke per stoomboot naar Dordt en verder per schipper naar Puttershoek zou vervoerd worden. Waarschijulijk door schoone voorgevens misleid, zond de meubelmaker de kast af, om te laat te ontdekken dat hij in handen van een opliehter was gevallen. Terstond werd aan den agent der reederij Fop Smit Co. te Dordrecht geseind om de kast niet af te leveren, doch dit was reeds geschied. Inmiddels was de verkooper naar Dordrecht over- gekomen en, in gezelschap van een deurwaarder, begaf deze zich naar de Bomkade, waar de kast scheep zou gaan. Nog juist bijtijds kwam men daar aan om den reeds over zijne slimheid tevreden kooper te ontnuchteren, door het gekochte voorwerp in beslag te nemen, en deze was voorzichtig genoeg zich tegen die handeling niet te verzetten. Uit Bredevoort wordt aan de N. R. Ct. gem eld „In dit Geldersch stadje bij het dorp Aalten, houdt een in Pruisen wonend koopman verblijf in een schamel vertrek, vanwaar hij in mooi schrift en goeden stijl, aan Nederlandsche kooplieden en fabrikanten, die goederen te koop aanbieden, bestellingen doet, zonder dat er ooit betaling volgt. Tot bereiking van dit doel maakt hij gebruik van het toeval, dat zijn geslachtsnaam, tevens die zijuer tegenwoordige firma, overeenkomt met die eener te Aalten gevestigde solide firma. De waarschuwingen van den officier van justitie te Zutfen, schijuen niet onder ieders oogen te komen. Vooral verkoopers van cement, beenzwart, bascules, ingemaakte vruchten, koek, ploegen, ge- weren, pistolen, kachels, boter en kaas, worden door den man geexploiteerd. De Dragster Courant meldt het volgende: Een notaris ten plattelande in Drenthe heeft de volgende nieuwe wijze van adverteeren bedacht bij kleine verkoopingen van veldgewassen waarbij de verkoopers gewoonlijk alleen uit den naasten omtrek komen. Hij verzoekt de schoolmeesters zijn adver- tentie als schrijfvoorbeeld op het bord te schrijven. Al de kinderen schrijven dit in hunne cahiers en zoo worden zij in honderden exemplaren mede naar de huizen der ouders genomen en zoo kosteloos juist onder de meest gewenschte lezers verspreid. Of de //hoofden" der scholen voor dezen dienst betaling verlangen, wordt niet gemeld. Op 20 April jl. vermaakten eenige knaapjes van 7 tot 10 jaren zich in een weiland te Delft met het plukken van bloempjes. Dit scheen niet geduld te kunnen worden door een man, die de jongens op de vlucht dreef. De jongste hunner, een 7jarig jongetje, kon echter niet over eene sloot van 1 meter breedte springen en bleef daarvoor staan. Op dit kind koelde de man toen lafhartig zijne verbolgenheid, door het knaapje van den grond te tillen, in de sloot te werpen, wederom uit de sloot te heffen, en ten slotte met zooveel ruw geweld tegen den kant van de sloot te werpen, dat de knaap niet meer kon opstaan. Geen wonder, het kind had zijn linkerbeentje gebroken. Elf weken bleef het ouder heelkundige behandeling in het ziekenhuis te Delft. Eene aanklacht bij de justitie volgde, en thans moest hij voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht staan. Hij verscheen echter met, zoodat verstek tegen hem verleend werd. Alle getuigen, waaronder de speelkameraadjes van het mishandelde kind bevestigden de feiten. Een verschrikkelijk onweer heeft eergister- middag te Brussel gewoed. Juist hadden op het nieuwe exercitieveld even buiten de stad de eerste groote militaire manoeuvres plaats. Tegen half 10 kwam de Koningin, op een wandelrit, het terrein voorbij, toen plotseling de donkere en dicht bewolkte hemel een zware stortbui ontlastte. Mannen en paarden werden overstelpt door de waterstroomen, boomen werden ontworteld, de politiemutsen vlogen her en der, verscheiden paarden gingen op hoide manschappen zagen er erbarmelijk uit in hun marsch- tenue. De Koninklijke equipage moest een schuil- plaats in de nabijgelegen kazerne vinden en II. M. deed zich inlichten omtrent den toestand van den troep. Officieren en manschappen hadden echter de bui kloek doorstaan en de Koningin kon weldra den tocht naar Laeken voortzetten. Ook in de stad had de onweersbui veel schade aangericht. Het was er een wijle zoo donker, dat men het gas in de bureelen moest ontsteken. In het Bosch en in den omtrek der stad werden tal van boomen ontworteld door den hevigen stormwind. In Mailand hebben de bakkers een werk- staking begonnen, die reeds een grooten omvang heeft aangenomen. Meer dan tweeduizend bakkersknechten hebben strike gemaakt. De straten naar Morwione, waar- heeu elfhonderd der werkstakers getrokken zijn, zijn met infanterie afgezet. Honderd zeven en twintig bakkersbazen hebben zich door de knechts laten dwingen, tweehonderd anderen echter willen niets van de vorderingen der oproerigen weten. Dezen hebben reeds een aauval op de soldaten willen doen, maar zijn door hunne aanvoerders tegengehouden. De bevolking der stad verkeert in groote spanning. Dat is iets anders dan een bakkerijtentoon- stelling. Louise Michel, Jules Guesde en andere socialistische opruiers zullen weldra te Parijs terecht staan wegens aanhitsing tot moord en plundering. De beschuldiging is gegrond op hetgeen voorgevallen is in de op 3 Augustus in het Theatre Chateau d'Eau gehouden vergadering. In de rede, door Louise Michel toen uitgesproken zeide zij o. a.//Wij moeten ons van de moordenaars ontdoen. De mannen die ons regeeren zijn alien dieven of moordenaars. Te water dan met al die mannen Jules Guesde verklaarde in zijn toespraak, dat op den dag wan- neer aan de Rothschilds recht zal worden gedaan, de republiek zal begiDnen te leven. De tegen het misdrijf bedreigde straf is opsluiting van zes maan den tot twee jaren en boete van honderd tot twee duizend francs. Dezer dagen is door de politie te Brussel de beruchte schurk Van P. gevat. Hij had langen tijd te Antwerpen gewoond, waar de politie hem zocht, omdat de Nederlandsche regeering zijne uitlevering gevraagd had. Sedert eenige dagen was hij te Brussel en de rechtbank aldaar ontving van die te Antwerpen zijn nauwkeurig signalement, met de bijvoeging dat Van P. zich den volgenden dag bij de Nederlandsche legatie zou vervoegen om geldelijken onderstand. Men nam hij in handen van den //secretaris der legatie" die niemand anders was dan de heer Duvivier, commissaris van politie. Niet dan na heftigen tegen- de noodige maatregelen en zoo viel stand en na tot driemaal toe te zijn ontsnapt en weder achterhaald en gevangengenomen, werd Van P.sclioon hij ontkende te zijn dien men zocht, zoowel als ooit in Antwerpen te hebben vertoefd, ter beschikking van den procureur des Konings gesteld. Van P heeft hier te lande tallooze oplichte- rijen gepleegd, hij is twintig jaar oud en oefende het beroep van colporteur uit. 12 Augustus 1886. 't Spijt mij werkelijk dat ik nog niet een paar uren wachten kan met de verzending van mijn brief want ik heb zoo'n idee, dat juist in die paar dagen dat de Tweede Kamer deze maand no? vergadert, er wel een en ander meldenswaardig zal voor- vallen. Waarschijulijk zie ik nog onder uwe telegrafische berichten mijn vermoeden bewaarheid, doch aangezien die mededeelingen uit den aard der zaak beknopt zijn, deel ik U mede T geen ik verwacht. Vooreerst reken ik er op, dat men den Minister van Kolonien 't warm zal maken. Te lang tocli heeft men zich in de Kamer, rond uit gezegd, laten overbluffen. Welk een verschil een paar jaren geleden en nu. Ik herinner mij nog zeer goed, hoe bezadigd de heer Sprenger van Eyk, toen de tot hem ge- richte vragen beantwoorddekalm zijn meening te kennen gaf en niet meer sprak dan noodig was. En wanneer ik ZEx. tegenwoordig hoor, denk ik onwillekeurig aan de fabel van dien boer, die begonnen zijnde zijn koe als kalfje op zijn schouders te dragen, tot ieders verbazing later met een volslagen rund rondliep. De geleidelijke vermeerdering van gewicht deed ons boertje met gemak zijn vracht torsen. Nu zult ge natuurlijk vragen in hoever dit betrekking heeft op onzen Minister van Kolonien En het antwoord daarop is omdat T in de Kamer evenzoo gegaan is met de redevoeringen van het hoofd van het Depar- tement van Kolonien. Ongemerkt zijn diens speeches in kracht toegenomen althans wat geluid en betoogtrant betreft. Als men ZEx. in den laatsten tijd hoorde zou men werkelijk gaan ge- looven, dat het er in onze Kolonien zeer rooskleurig uitziet en dat alle klachten overdreven en nog eens overdreven zijndat ons leger 't patent heeft en dat de Atjehers eigenlijk gezegd nog maar vijandelijkheden plegen om maar wat te doen te hebben Nog geen half jaar geleden gaf de Minister de verzekering dat de suiker—industrie in Indie volstrekt geen gevaar liep, hoewel deskundigen, waaronder de heer Cremer, met feiten aantoonden dat dit wel het geval was. //Schrikbeelden, mijnheer de voor- zitter," hoor ik ZEx. nog zeggen, ^allemaal schrikbeelden." In de zitting van Vrijdag 30 Juli kon de Minister evenwel niet meer ontkennen, dat de nood hoog gestegen was. Weinige maanden geleden, zoolang de prijs der suiker in Indie voor pikol no. 14 tot niet lager dan 8 a 9 gulden voor den fabrikant daalde, was ZEx. nog volkomeu gerustmaar nu in genoemde zitting de heer Cremer er op wees, dat de prijs tot 7£ ja tot 7 L gedaald is, toen antwoordde de Minister niet met een plechtstatige in tallooze volzinnen gehulde rede, maar met de eenvoudige verzekering dat de Regeering krachtige middelen zal aanwenden. Welke? dat had ik u zoo gaarne medegedeeld. Ik geloof niet dat de Kamer thans nog genoegen zal nemen met een met pathos uitgesproken weinig zeggende rede, maar eenvoudig zal vragen welke zijn de krachtige maatregelen die in den benarden toestand der Indische suiker-industrieelen kunnen voorzien en wanneer zullen die worden toegepast Ook de Minister van Oorlog is der Kamer nog een antwoord schuldig. Het voorgevallene met den beer Ratelband, gep. militair van het Oost-Indische leger, die als schrijver bij een der korpsen artillerie hier te lande geen- gageerd, volgens zijn chef, dienst weigerde en door die chef met provoost werd gestraft, heeft nog al eenige belangstelling gewekt. De heer R. heeft, zooals bekend is, tegen die z. i. wederrechtelijke handelwijze geprotesteerd en zich met een adres tot de Volksvertegenwoordiging gewend. De heer Rooseboom, majoor bij den generalen staf, en lid der Kamer, scheen het niet in het belang van het militair prestige te achten dat den Minister van Oorlog, overeenkomstig het advies van de commissie voor de verzoekschriften, inlichtingen omtrent dit adres werden gevraagd, 't geen ik mij best kan begrijpenmaar de Kamer heeft op in lichtingen aangedrongen en dus zal de Minister die moeten geven. Voor niet-militairen en oningewijden is het een duister zaakje, voor mij evenwel niet en ik wil probeeren u het eens kort uit een te zetten. Er bestaat een aanschrijving tot het opzoeken van nummer en datum heb ik geen tijd waarbij gepensionneerde militairen als schrijver kunnen geplaatst worden bij een der korpsen. En hoe lofwaardig de bedoeling ook is, den maatregel acht ik zeer verkeerd. Waarom Voor mij staat het vast dat zoo iemand geen militair is of wordt bij dergelijk engagement. De Minister engageert hem onder vaststelling van zijn honorarium en behoudt zich het reeht voor den schrijver die geen krijgs artikelen teekent te ontslaan, wanneer hij voor zijn betrekking ongeschikt blijkt, of zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2