Algemeen Nieuws- en Advertentiebl&d voor Zeeuwscli-Vlaanderen. N«. 2217. Zaterdag 14 Augustus 1886. 26e Jaargang, ONDER DE SNEEOff 0NTL0KEN. o o Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. EC it blad verschijnt Dinsdng- en Vrijdagavond bij den uitgever P. J(. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. folitiel* Overzicht, De plaatselijke werklieden-manifestatie te Brussel, als voorbereiding voor die op 15 Aug., is in de beste orde afgeloopen. Men merkte een tiental roode vaandels op en onder bet zingen van de Marseillaise bewoog de menigte zich ordelijk door de oude stad. Aan Van der Smissen, die wegens den moord op zijne vrouw tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld is, heeft men, zooals wij reeds mede- deelden, verlof toegestaan om een dag in zijne woning te vertoeven. In een gesloten landauer is hij over- gebracht, heeft daarna zijne papieren nagezien en een groot gedeelte verbrand, vervolgens ontving hij bezoeken van zijne vrienden en werd 's avonds weder afgehaald en naar de gevangenis gebracht. Dit noemt men terecht een vreemd geval, te meer nu ziju vonnis door het hof van cassatie is gecas- seerd, zoodat hij weer beschuldigde is. En nu geeft men hem gelegenheid brieven en bewijsstukken te verbranden. In Terland duren de ongeregeldheden voort. Te Belfast werdeu een vijftigtal gewond, het volk wierp met steenen en de politie moest de vuurwapenen gebruiken. Vijf honderd man infanterie en een escadron cavalerie zijn naar Belfast vertrokken. In de politieke kringen heerscht de grootste drukte, vooral over de Iersche zaken. De liberalen zijn op den goeden weg. Ten huize van lord Hartington heeft eene bijeenkomst plaats gehad van de Unionis- ten. De lord ried aan geen vijandige houding aan te nemen tegenover de aanhangers van Gladstone, waar- mede Chamberlain instemde. De nieuwe regeering krijgt het zwaar te verantwoorden. De onderkoning is te Dublin onder doodelijke stilte ontvangen en de Iersche parlementaire partij hield eene vergadering, waarin Parnell gemachtigd werd om ter keunis van de regeering te brengen, dat de groote daling in de prijzeu der landbouwproducten sedert den tijd, dat het meerendeel der pachtsommen door de laudhoven wettelijk werd vastgesteld, het den pachters onmogelijk maakt, deze pacht op te brengen. Om die reden dringen de Iersche parlementsleden aan op nieuwe wettelijke vaststelling vau de pacht, en tevens op wijziging van een aautal bepalingen der landwet van 1881. Die wet heeft voorgeschreven, dat elke pachter, die meende te veel aan zijn landheer te moeten betalen, vaststelling van eene billijke pachtsom door eene daartoe aangewezen afzonderlijke rechtbank kon vragen. Tengevolge van dien maatregel zijn de pachten in Ierland, door elkander gerekend, met 15 percent verminderd. Na dien tijd echter is de waarde der landerijen aanmerkelijk gedaald. Enkele grondeigenaars hebben hun pachters van 20 tot 50 percent vermindering van pacht toegestaan, maar een groot deel gaat voort met den boeren het vel over de ooren te trekken. Als het ook nog waar is, dat Gladstone eene reis door Ierland zal maken, die uatuurlijk eene politieke PBUILLBTON. Maar Clementine Helm. 6) Suzi sprak hij op hartstochtelijken toon en zijn stem klonk hard en bevelend„Dans van daag niet met AntonIk kan het niet verdragen en ik zal het niet dulden Het gelaat van het meisje veranderde eensklaps en de liefelijke uitdrukking, die er nog even te voren op verspreid lag, maakte plaats voor verbittering. ,/Zoo!" riep zij haliluid en staarde Christiaan met haar zwarte oogen toornig aan, terwijl zij zijn hand terugstiet. ,/Denk je dat je de baas over mij kunt spelen en mij bevelen kunt wat ik doen en lateu moet, omdat ik je wel eens vriendelijk heb aangezien? Suzi laat zich nu eenmaal niet door iederen knaap kommandeeren, dat zal ik je laten zien Na deze woorden keerde zij Christiaan den rug toe en liep naar de blonde Katherina, die zij haastig met zich in de herberg trok. flier was de muziek reeds begonnen en de paren draaiden vroolijk in de zaal rond. Suzi en haar vriendin werden, binnenkomende, dadelijk door eenige dansers in beslag genomen en, vertoornd over het voorgevalleue, vloog Suzie wild en beteekenis heeft, dan kan ieder zien dat het nieuwe Ministerie aardig in de pekel komt te zitten. De nieuwe Spaansche Minister drukt de voet- stappen van zijn voorganger Camacho, die de openbare schuld van 500 millioen tot 230 millioen pesetas heeft teruggebracht. Camacho had er ook even goed kunnen blijven, maar zijn koppigheid verbood het. Men heeft nu een ander persoon, maar geen verandering van stelsel. Men heeft te Madrid eene wet gemaakt, waardoor de politie het recht heeft verkregen om elke republikeinsche ver gadering te mogen ontbinden. De oneenigheden in Hongarije komen tot be- daren. Tisza is zeer voldaan over het onderhoud met Keizer Frans, in zake Edelsheim-Jautzki, terug gekeerd. De Keizer zal bij den 200jarigen gedeukdag der bevrijding, van Ofen een manifest uitvaardigen, om de gemoederen tot kalmte te brengen. De verkiezingen in Frankrijk hebben tengevolge gehad, dat de partijen even sterk zijn gebleven. In Parijs hebben een duizendtal bedienden uit koffiehuizen, restaurants en wijuhuizen een standje gemaakt en de naamborden der huur- en verhuur- kantoren afgerukt. Hunne grieven tegen deze in- stelling zijn, dat deze onnoozele vrouwen en meisjes uit de provincie met fraaie beloften naar Parijs lokkeu, om haar, zoodra het geld verteerd is, in verdachte huizen te laten opnemen. Te New-York is bericht ontvangen, dat het proces tegen den journalist Cutting heeft plaats gehad. Medina vroeg schadeloosstelling wegens laster. Cutting wilde de bevoegdheid der rechtbank niet erkennen en beriep zich op de Vereenigde Staten. De Mexicaansche rechtbank veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf met dwangarbeid en tot zes honderd dollars boete. Hoe de zaak verder zal afloopen, dat is duister. In de Amsterdammer wordt instemming be- tuigd met het betoog van den heer P. N. Muller, dat er gevaar voor de kolonie bestaat. Het on- geluk is, dat de toestand steeds ongunstiger is geworden. Wat verleden jaar, wat voor een half jaar nog tijdelijke hulp had kunnen brengen, is thans ten eenenmale onvoldoende. Behalve de lage suikerprijzen, dreigen nog meer gevaren. De toestand in Atjeh, de invallen in Deli, de gezindheid der inlandsche bevolking, de verzwakking van het leger inderdaad, there is something rotten Zulk een ernstige toestand stelt twee eischen Ten eerste dat aan het hoofd van het depar- tement van kolonien iemand sta, wien men voile vertrouwen schenken kan. Hoe spoediger de tegen- woordige titularis een zetel verlate, dien hij nimmer had moeten innemen, des te beter. onstuimig met haar dauser in de rondte en lachte en praatte meer dan gewoonlijk. Spoedig trad ook Anton op haar toe om haar ten dans te vragen. Onwillekeurig vlogen Suzi's blikken door de zaal, om naar Christiaan te zoeken. Daarop reikte zij Anton snel de hand, zonder er op te letten of Christiaan al of niet in de zaal was, daar zij hem wilde toonen dat hij haar niets te bevelen had en dat zij niet bevreesd voor zijn toorn was. Maar toch voelde zij zich niet aangenaam te moede en zij danste snel en woest in Anton's arm door de zaal. Door de snelle beweging van het dansen viel een van de beide roode anjelieren uit de donkere vlech- ten van Suzi. Anton ving de bloem behendig op, nog eer zij den grond bereiktemaar ook Suzi had er reeds naar gegrepen en wilde ze weder in het haar steken. De jonge man hield nu haar vingers en dus ook de bloemen vast. Suzi voelde zich niet op haar.gemak, want Anton staarde haar spottend lachend aan. „Laat mij los Anton," riep zij onwillig en wilde zich uit zijn arm verwijderen. ,/Niet voor je mij de anjelieren gegeven heb," lachte deze overmoedig. z/De anjelier?" riep Suzi en verschrikte onwille keurig. ,/Wat wil je dan met de bloem doen z/Ik wil ze bewaren als een bewijs dat jeze niet ter wille van den gever draagt," antwoordde Anton Suzi scherp aanziende. Ten tweede men zie den toestand kalm en ernstig onder de oogen, maar make zich geen illusien. De waarheid is, dat thans de prijzen op Java de pariteit met de Europeesche prijzen naderendat er geen bepaalde reden is voor verdere daling, maar zeker ook niet voor rijziugdat bij deze prijzen alle fabrieken met verlies, verreweg de meeste met aanzienlijk verlies werken. En nu overwege men ernstig de gevolgen van zulk een toestand niet alleen voor de fabri- kanten en credietinstellingen, maar ook voor de inlandsche bevolking, voor de schatkist en voor ieder in Nederland, die met Indie iets te maken heeft. Het oogenblik eischt ernstig beraad laat ons hopen, dat er nog afdoende hulp kan worden ver- leend. Maar laat ten minste niet gezegd kunnen worden terwijl de Senaat niet beraadslaagde, ging Saguntum verloren." Z. M. de Koning van Portugal, Lodewijk I, is gister te 11,37 per Rijnspoor in den salonwagen van onzen Koning te Amsterdam van Vlissingen aangekomen. Z. M. was in civiel, vergezeld door het gevolg, door den Portugeeschen gezant en den zaakgelastigde bij ons hof en den consul-generaal van Portugal te Amsterdam, den heer G. Rosenthal, de laatsten in groot uniform. Aan het station waren een paar honderd personen aanwezigdie den Koning eerbiedig begroeten, welke groet met bizonder welgevallen door Z. M. werd beantwoord. In de open rijtuigen onzer stadgeuooten Rosenthal en Fuld, reed het gezelschap naar Brack's Doelen- hotel, waar de grootmeester van 's Konings huis, graaf Schimmelpenninck, den Koning van Portugal namens Willem III verwelkomde. Lodewijk I, die ook een twintigtal jaren geleden met ziju broeder Pedro, toenmaals Koning vau Portugal, Amsterdam bezocht, is bijna 48 jaar oud. Hij besteeg in 1861 den troon en huwde in 1862 een dochter van Victor Emanuel II. Uit dit huwelijk zijn twee zoons gesproten. De oudste, die in 1883 geruimen tijd te Amsterdam in het Amstel-hotel verblijf hield trad voor eenige maanden in het huwelijk met een dochter van den graaf van Parijs. Men zou den Koning niet houden voor een zoon van het Zuiden. Hij is blond, even als zijn oudste zoon. In voorkomen en gelaatstrekken heeft hij groote gelijkenis met een onzer bekwaamste staats- lieden thans lid der Eerste Kamer. Te half drie reed Z. M. uit. Hij deed een toer door de stad en vertoefde een geruimen tijd in z/Artis." Uit Terschelling wordt van 10 xAug. gemeld Hedenmorgen kwamen de stoomschelpeuzuigers Friesland en Tijd reeds vroeg van een onderzoekings- tocht naar het wrak van de Lutine terug, met de z/Wat moet dit beteekenen? Wat gaat het je aan, van wien ik ze heb ontvangen?" riep Suzi trotsch en wierp het hoofdje in den nek. i,0," zeide Anton en boog zich tot haar, »denk je dan, dat ik niet weet van wien die anjelieren zijn Ik heb wel gezien van wien je ze gekregen hebt." zz't Komt er niet op aan," hernam Suzi op onverschilligeu toon, //iedereen mag dit weten, het is geen geheim." z/Maar ik heb ook gezien wat er toen nog meer gebeurd is, Suzi," fluisterde Anton met een boos- aardigen blik. //Is dat misschien ook geen geheim? Ik weet heel goed waarom of je de anjelier zoo graag terug zoudt willen hebben. Je bent bang voor den toorn van den driftkop die ze je gegeven heeft en die ze niet in mijn hand zien mag. Hij heeft je reeds goed onder de plak, dat moet ik zeggen. De trotsche Suzi is bang voor hem Suzi was buiten zichzelf. Haar geheele trots kwam tegen deze woorden op en toornig riep zij uit z/Zeg toch niet zulke zotheden, Anton; althans niet tegen mij, asjeblieft." z/Als je mij de anjelier geeft zwijg ikmaar anders vertel ik aan ieder die het hooren wil, dat de trotsche Suzi haar meester heeft gevonden sprak Anton honend. z/Gekheid, houd voor mijn part de bloemsprak Suzi nu bijna weenend van ergernis, en Anton's hand terugstootend, wiens vingers de anjelier voort- blijde tijding, dat men het wrak van dat in 1799 gezonken goudschip had gevonden met behulpvan den zandsteker van den heer Ter Meulen te Bode- graven. Beide booten kwamen met tal van vlaggen getooid de haven binnenstoomen. 't Is natuurlijk, dat het bericht van de vondst hier vrij wat geest- drift verwekte. Bewijzen heeft men niet in opge- haalde voorwerpen, dat men inderdaad met het genoemde wrak te doen heeft, doch men stiet op staal, ijzer en hout. Het geluid van den steker door meer dan 25 voet zand was zoo duidelijk, dat men den klank nog op het achterdek kon hooren, terwijl de zuiger van het voorschip werkt. Men schrijft uit Roermond Sedert menschengeheugen zag men hier zulk hevig onweder niet als eergisternamiddag te ongeveer half een. De regen viel bij stroomen, als beken liep het water door de straten, in de huizen was het stikdonker en buiten volgde de eene bliksem- schicht op den ander. De wind, die vrij kalm Zuidoost was geweest, keerde plotseling naar het Noordwesten en wel met zooveel kracht, dat de wandelwegen met takken werden bezaaid en in het naburige Leerop 33 groote populieren in een laan als grashalmen knakten, terwijl de hagel haver en boekweit veruielde en van de suikerbieten als het ware het groen wegsneed. Aan deze zijde der Maas zijn de velden vrij wel gespaard gebleven. Uit's Gravenhage wordt gemeld van 12 Aug. Na de grief tegen de minder goede bewaking dezer stad door de nachtpolitie, die juist gisteren- avond in een der Haagsche bladen kenbaar gemaakt werd, is eigenaardig de vermeiding vau het vol- gende, in den afgeloopen nacht plaats gehad heb- bende feit. Toen toch heeft onze nachtpolitie een bewijs gegeven, niet alleen van activiteit, maar tevens van beleid. Te If ure bevond zich een man op den Zwar- teweg alhier, voor den woning van Jhr. Mr. V. d. B., procureur-generaal bij het gerechtshof alhier, tevens fungeerend directeur van rijks-politie. Deze persoon liep daar schijubaar doelloos heen en weder. Dit gaf echter der nachtpolitie aanleiding zich op te stellen achter het hek voor eene tapperij op den hoek der Rijnstraat. Yan daar namen zij waar, dat de man pogingen aanwendde, een raam bij den heer Y. d. B. op te schuiven, hetgeen hem niet gelukte. Hij bediende zich^ daarna van zijn knipmes om de stopverf achter eene der ruiten los te snijden, ten einde die ruit te kunnen uit- lichten en zich den toegang tot de woning van meergemelden heer te verschaffen. De komst van andere beambten, die door den man werden opgemerkt, maakte het noodzakelijk handeleud op te treden en zich meester te maken van den inbreker. In de Nieuwe Havenstraat werd durend vastgehouden hadden. Toen keerde zij hem echter onmiddelijk de rug toe en liet hem staan, ofschoon de dans nog lang niet uit was Snel trad zij daarop een zijkamer binnen en ging in een donkeren hoek zitten, om wat tot bedaren te komen voordat zij zich weder onder de dansende paren mengde. De kamer was bijna ledig en men stoorde haar niet. Al haar aderen klopten en zij drukte haar zakdoek stijf tegen haar lippen om haar tranen te bedwingen. Anton's woorden hadden haar veel verdriet gedaan en zij was nu zeer verstoord op zichzelf, dat zij den onbeschaamden knaap niet heel anders te woord gestaan had. Maar zij had slechts al te zeer ge- gevoeld dat hij eigenlijk volkomen gelijk had, want zij was inderdaad bevreesd voor Christiaan's toorn, die haar onvermijdelijk treffen zou als hij de roode anjelier in Anton's bezit zag, dezelfde bloem waar- mede hij haar zijn liefde had verklaard. Dat moest hem krenken en vertoornen, en zou hij dan nu ook werkelijk niet moeten denken dat hij haar onverschillig was Neen, dat mocht niet gebeuren, dat was zoo niet bedoeld, dan zou misschien plot seling alles tusschen hen beiden voor goed uit zijn. Zij had dan zichzelf haar ongeluk te wijten; zij had slecht en lichtzinnig alles op het spel gezet Angstig sprong zij bij deze gedachte van haar stoel op en vloog naar de zaal terug. Zij moest de anjelier weerom hebben, voor dat Christiaan haar in Anton's hand zag. Anton mocht er van - - TER \E1ZE\SCHE (01 RUT III mill Mill II■■mill - WIIMMIIM.III1MIBBM I I.I.I II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1