y s •fl - n 1 n Landbouwberichten. Gemengde berichten. j. A I Antwerpsche weezen, begeleid door eene onafzienbare menigte. Blijkbaar hoogst voldaan over al bet genotene en niet bet in ins t over de hartelijke ontvangst, vertrokken de Gentsche strijders te zeven uren via Ter Neuzen huiswaarts. G. C. De Zondag te Leiderdorp gebouden gods- dienstoefening werd geleid door Ds. Klercq van Koudekerk, wiens rijtuig van de grenzen der ge- meente, uit vrees voor onaangename ontmoetingen met kwaadwilligen, door een peloton huzaren werd geescorteerd. Verder was bij de kerk eenige in- fanterie opgesteld, teneinde elke rustverstoring te helpen bedwingen. Een sterke politiemacbt bevond zich in de kerk. Tengevolge dezer doeltreffende maatregelen kon de ringpredikant zonder stoornis den kansel be- klimmen en zijne rede, naar aanleiding van Lukas 5 84., ongebinderd ten einde brengen. De kerk was echter slecbt bezet. Rondom en in de nabijheid der kerk bevonden zicb vele nieuwsgierigen. Op dezelfde wijze als de predikant gekomen was, vertrok bij weer per rijtuig geescorteerd door huzaren. Te oordeelen naar de houding door som- migen aangenomen, was deze maatregel zeker niet overbodig. Aan den bevelvoerenden offieier der infanterie werd door den waarnemenden burgemeester na de godsdienstoefening medegedeeld, dat zijne manschap- pen wel konden inrukken, daar de orde zonder deze militaire macht wel bewaard zou blijven. De marechaussees uit Scheveningen, benevens de rijks- veldwachters, bleven nog in het dorp. Zaterdag ocbtend omstreeks half zes is de goederentrein van Rotterdam nabij bet station Roosendaal in voile vaart tegen een manoevreerenden trein geloopen. Ontzetteud was de botsing. Een tiental goederenwagensdeels geladen, zijn tot splinters geslagen. De machinist en de stoker hebben bun leven gered door van de locomotief te springen, uadat zij alle pogingen badden aangewend om den trein in zijn vaart te stuiten. Menscbenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Over den ongelukkigen Dirk Muilwijk, van Alblasserdam, door eene kat gebeten en onder Pasteur's behandeling geweest, wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat op 8 dezer de 13jarige knaap reeds dol was, en de rijks-veldwachters zijne ouders en aanverwanten, herhaalde malen hebben moeten waarscbuwen voor nabijkomen. In rustige oogen- blikken toonde hij geen bezwaar te hebben tegen eene overbrenging naar Dordt, omdat men hem bad voorgespiegeld, dat er een dokter was die hem zou genezen. Omwonden met dekens, opdat men hem in bedwang zou kunnen houden, is bij, door twee veldwachters begeleid, kalrn naar het gemeente- ziekenhuis aldaar overgebracht en Woensdagavond onder vreeselijk lijden gestorven. Tijdens de overbrenging van Alblasserdam naar Dordrecht bespeurde men bij hem eene groote doodsbenauwd- heid voor tocht en water. TER NEUZEIV, 10 Augustus 1886. Laatstleden Zondag passeerden alhier de Jagers- verkenners der burgerwacht uit Gent. Bij hun vertrek naar Ylissingen voerde het muziekgezelschap, hieraan verbonden, een tweetal stukken uit op de Provinciale boot, die de Gentenaars onder bet spelen van ,/Wien Neerlandsch bloed" naar genoemde stad voerde. Bij bunne terugkomst werd aan den beer bur gemeester dezer gemeente eene serenade gebracht, en vertrok bet gezelschap onder het spelen van pas-redouble's, en begeleid door eene menigte in opgeruimde stemming, naar Gent. Een tiental jagers, die zeker val den tijd badden" zagen den trein voor hun neus vertrekken en moesten bier gedeeltelijk overnacbten. Zooals oxis van eene goed ingelicbte zijde wordt medegedeeld, bestaat er alle kans dat aan een reeds geruimen tijd geopperd denkbeeld, tot het in het leven roepen van eene directe stoomvaart gebruik om met Katharina eenige blikken en woor- den te wisselen en zich iets met haar ter zijde te begeven. Cbristiaan staarde Suzi andermaal met vorschen- den blik aan eu toen hij nog steeds de vriendelijke uitdrukking op haar lief gelaat bespeurde, hield hij haar aarzelend twee scboone donkerroode anjelieren voor, die hij half verborgen in de hand had gebouden. Wil je die aannemen, Suzi vroeg hij verlegen. tfHet zijn de eersten die uitkwamenik heb ze in mijn venster gekweekt om voorNeem ze aan, Suzi Het jonge meisje bloosde verheugd en keek Christiaan verlegen aan, als verwachte zij dat hij er nog iets zou bijvoegen. Maar daar zij nog aar- zelde om de bloemen aan te nemen, liet Christiaan snel de hand zakken en zei terneergeslagen ,/Wilt ge ze niet? Nu, dan kan ze krijgen wie ze hebben wil." En nijdig wierp hij de anjelieren op den grond. Maar Suzi bukte zich snel en de mishandelde bloemen grijpende, stak zij ze in 't haar en zeide halfluid „Driftkopwie zegt dan dat ik ze niet hebben wil?" En daarbij richtte zij op den haar somber aan- starenden Christiaan weder een zoo innigen blik, dat deze zich eensklaps als in den hemel verplaatst geloofde. Haastig greep hij naar haar hand en van bier op Zierikzeedoor het kanaal van Zuid-Beveland, dus aandoende het spoorwegstation te Ylake, van af beide richtingen, eerlang gevolg zal worden gegeven, alzoo het plan moet bestaan bij eenige ondernemers daartoe eene snelvarende stoomboot in de vaart te brengen. Hoewel er daaromtrent nog geene voldoende zekerheid bestaat, achten wij het toch van zooveel belang, om onzen lezers, en vooral het reizend publiek, daarmede nu reeds in kennis te stellen. Het Engelsch stoomschip Windsor, kap. Clark, van Gent met stukgoederen naar Leith bestemd, Zaterdag van hier uitgegaan, is dien avond tegen- over het badhotel te Ylissingen aan den grond ge- varen en blijven zitten tot den volgenden morgen, toen het met den vloed, zonder assistentie, met eigen stoomkracht vlot raakte en de reis voortzette. Ilulst, 7 Augustus. Heden middag had alhier het volgende droevig voorval plaats Een meisje van den werkman P. Smit alhier, met name Maria Coleta, ruim jaar oud, zonder toezicht op straat loopende, had het ongeluk onder een met erwten geladen wagen te geraken, met het gevolg, hetzelve door een der paarden werd getrapt en inwendig in de borst zoodanig werd gekneusd dat zij, niettegenstaande direct geneeskundige hulp werd ingeroepen, na een paar uren lijdens aan de gevolgen is bezweken. Andermaal een les hoe onvoorzichtig het is om kleine kinderen zonder toezicht op straat te laten loopen. Zuiddorpe, 9 Aug. In de heden avond ge- houden raadsvergadering is tot wethouder benoemd de heer C. van Waes. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,15; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Yoor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,85 tot fr. 3,05; Mechelen fr. 3,81; Ware- gem fr. 2,82 tot fr. 3,21; Thielt fr. 3,80; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,27. Het Hbl. verneemt dat door een zaakgelastigde van den onlangs uit Erankrijk gebannen Hertog Yan Aumale onderhandelingen worden gevoerd over den aankoop van het buitengoed Elswoud, onder Haarlem. In de omstreken van Brielle zijn de prijzen der snij- en suikerboonen in jaren niet zoo gering geweest als thans. Yoor 100 stuks suiker boonen besteedt men slechts a 2 cent en voor 1000 stuks snijboonen 45 cent. Een land-arbeider heeft te Assen op een rogge-akker een patrijzennest gevonden met 22 eieren. De hooioogst is dit jaar op 't Kampereiland zoo buitengewoon gunstig dat er enkele landbouwers zijn, die van hun voorraad pm. 150,000 ponden te missen hebben. Tegen onge- veer f 12 de 500 kilo's, levert dit een aardig sommetje op. In de afgeloopen week zijn de graven der Gorkumsche martelaren te Brielle be- zocht door 6130 bedevaartgangers. Sedert 1 April dezes jaars zijn te Berlijn 34 socialistische vergaderingen ontbonden, terwijl voor 80 de ver- gunning der politie geweigerd werd. Twaalf ver- eenigingen werden opgeheven en 10 personen de stad uitgebannen. Te Rio Janiero schijnen de schouwburgbezoekers op eigenaardige wijze aan hun geestdrift lucht te geven, althans bij de afscheids- voorstelling van Sarah Bernhard aldaar voor haar vertrek naar Buenos-Avres werden te midden van honderden ruikers, ook hoeden en zwarte rokken ten tooneele geworpen Donderdag zag de redactie der Amst. Ct. de portretten van de vijf dieven, die uit Engeland die vast in de zijne klemmende, sprak hij met trillende stem //Suzi, voor u heb ik de anjelieren opgekweekt, alleen voor u. O, als je wist Suzi hoe gaarne ik u mag lijden, hoe ik dag en nacht aan niets anders denk dan aan u en aan u alleen. Liever dan ik kan niemand u hebben. Zeg, Suzi, kun je mij ook niet een weinig lief hebben? Ben ik een dwaas, of is het waarheid als ik mij somtijds ver- beeld dat je mij mag lijden?" Hij had zich tot haar gebogen, hield haar hand vast en blikte haar met angstige spanning in de donkere oogen. Zij trok haar hand niet terug en het hoofd eenigszins verlegen van hem afwendende, wilde zij hem juist een vriendelijk antwoord geven, toen haar blik dien van Anton Welters ontmoette. De jonge borst stond in de nabijheid en keek Christiaan met nijdige blikken aan. Half verschrikt, half geergerd, dat anderen van dit onderhoud getuigen waren, trok Suzi snel haar hand uit die van Christiaan terug en trad een schrede achteruit. Christiaan volgde overbluft de richting van haar oogen en Anton naast zich ziende, ontwaakte de hartstochtelijke ijverzucht, waardoor hij reeds zoo dikwijls geplaagd was, weder in zijn gemoed. Alles vergetende, trad hij dicht op Suzi toe en greep snel weder haar hand. (Wordt vervolgd.) zouden vertrekken, om eenige Nederlandsche bank- instellingen met een bezoek te vereeren. Drie van het vijftal, zegt het blad, hebben echte boeven- tronies, de beide anderen zien er vrij fatsoenlijk uit. Zij zijn in buste gephotografeerd met de arinen over de borst gekruist en de handen uitgespreid; een van hen heeft het gevangenispak aan. Op de rugzijde van elk der portretten, die in Engelsche gevangenissen zijn vervaardigd en door de politie afgestempeld, staat het sigualement met de uiterlijke kenteekenen van de boeven. De correspondent van het D. v. Z. H. schrijft uit Amsterdam Wanneer gij de verslagen en mededeelingen van het oproer alhier, op den dag van Maandag 26 Juli, in de Amsterdamsche bladen nagaat, zult gij daariu met geen enkel woord gewag gemaakt vinden van het afrukken van een roode en een zwarte vlag. Dit werd alleen door mij gezien en daar ik de namen dezer twee stoutmoedige mannen niet kende en ze ook niet durfde vragen seinde ik u dat het geschiedde //door twee welgezinde burgers" enz. Beide broeders Mens, wier naarn wij des avonds te weten kwamen, hadden zich, zonder verder door iemand hunner welwillende buurtgenooten van de Willemstraat gevolgd te worden, een weg door den dichten drom gebaand, die op de hooge Zaterdagsche brug stond om van daar de gracht en vooruit liggende Lindendwarsstraat goed te kunnen over- zien. Zonder een enkel woord te spreken klom de dikste (beiden zijn stevige, brave kloeke mannen) op de balie van de brug en klauterde hij daarna bij den lantaarnpaal naar boven, rukte de roode vlag uit de lantaarn waarin zij geplant was en slingerde die met den stok in 't water, het zelfde deed de andere met de zwarte vlag, doch die kwam niet in 't water terecht, doch werd door socialisten opgevangen. Terwijl nu de roode vlag aan den stok in 't water dreef, werden door een langen jongen steenen opgenomen, die daar ruimschoots aanwezig waren om door die achter den vlaggestok te werpen deze naar den wal te doen kabbelen. Dit werd door den diksten Mens bespeurd en dood- kalm in zijn bewegingen, doch blijkbaar zeer boos, liep hij op den jongen toe, en onder de uitroepen //begin je ge weer met je steenen, is 't nu nog niet uit diende hij, zonder dat iemand zich daartegen verzette, den vent een pak slaag toe, dat hem gewis lang heugde. Een vriend van mij en ik, die geheel alleen dit schouwspel van 't begin tot het einde bijwoonde, zagen elkander verwonderd aan, en wij vroegen elkander, hoe een man als deze, met zooveel gezag, met zooveel driestheid te midden van zoo vele kwaadwilligen durfde optreden. Jammer dat we niet verder dachten en vroegen naar de namen dezer dappere mannen, dan ware ons dadelijk hun geheim- zinnige macht duidelijk geworden. Nu de gebroeders Mens voor hun kloekmoedig optreden elke belooning in geld afwijzen (zij hebben dit dan ook niet noodig), doch, naar men mij uit de beste bron verzekerd wordt, op middelen bedacht is, op een meer vereerende wijze hun edel gedrag te beloonen, nu meende ik boveuvermelde feiten niet aan de vergetelheid te moeten prijs geven. Twee fatsoenlijk gekleede personen, waarvan er een scheel zag, traden Donderdagavond in den Haag eene tapperij binnen en gebruikten iets. Eenigen tijd daarna kwam een derde, minder net gekleed, binnen en vertelde, dat hij ergens had zitten kaartspelen en o. a. een kunstje had geleerd. Hij nam toen drie kaarten, waaronder bijvoorbeeld ,/ruitenheer," en na ze eenige malen vlug over elkander gegooid te hebben, zeide hij tot een der heeren //Ik wed om een gulden, dat u niet weet waar thans ruitenheer ligtMijnheer wist het wel en won. ffNog eens," zeide de laatste inge- komene, »om een rijksdaalderNu verloor de andere het. ,/Den moed niet opgeven, mijnheeren om vijf gulden dat u niet weet waar ruitenheer ligt't Werd aangenomenen mijnheer won opnieuw. Toen wist hij den kastelein er toe te bewegen, om het eens te wagen ook deze won de eerste maal, doch moest al het geld, dat hij later op de genoemde kaart zette, zien verdwijnen in den zak van den sluwen oplichter, om dat later met zijne beide nandlangers te deelen. De lezer zal wel begrepen hebben, dat het drietal bij elkaar hoorde, en men met gevaarlijke bedriegers te doen had. Naar de H. Ct. verneemt, wordt aan de verschillende spoorwegbesturen verlof gevraagd tot het plaatsen van automatische verkoopers van ver schillende artikelen aan stations. Deze vernuftig uitgedachte toestellen moeten aldus zijn ingericht bij verschillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs staat er natuurlijk bij is vermeld wat men er voor krijgt. Werpt men het geld nu in de sleuf dan schuift daardoor een laadje open, dat de gewenschte artikelen bevat, en zich van zelf sluit. Bijv. men wenscht een paar sigaren. Men gooit geld in het daarvoor bestemde sleufje het laadje schuift uit, men neemt de sigaren en het sluit zich weder. Dezer dagen heeft te Scheveningen de ont- knooping plaats gevonden van eeen bijna ongeloofe- lijke gebeurtenis. Aldaar werd in een klein logement een vreemdeling aangebracht, voor wien men het, met 't oog op den toestand zijner geestvermogens, geraden achtte de hulp van een geacht genees kundige, Dr. Yan der Mandele, in te roepen. Bedoelde vreemdeling was naar Scheveningen ge- dirigeerd door het Nederlandsche consulaat te Lon- den, dat hem had overgenomen van een Engelsch schip, dat uit Australia (Melbourne) binnenkwam. De bemanning van dit schip had hem meer dood dan levend drijvende gevonden in den oceaan op een stuk wrakhout. Na eene liefderijke verpleging had men uit den drenkeling, in oogenblikken dat hij helder van geest was, weinig anders kunnen krijgen dan dat hij betrekkingen te Scheveningen moest hebben. Tot dergelijke waarneming kwam ook de genoemde geneeskundige, die er in slaagde uit zijn mond den naam te vernemen van eene geachte familie aldaar. Met die wetenschap toe- gerust, deed hij oumiddellijk de noodige nasporingen, die tot het resultant leidden dat de vreemdeling de zoon was van eene te 's Gravenhage wonende we- duwe, welke tot die familie in nauwe bloedver- wantschap staat. Reeds zeer geruimen tijd had bedoelde zoon, fabrikant en gehuwd te Melbourne, waarheen hij op jeugdigen leeftijd was vertrokken, de geregelde correspondentie met zijne moeder te 's Gravenhage gestaakt. Uit brieven, door haar uit Melbourne ontvangen, bleek dat haar zoon op zekeren dag verdwenen en sedert niet was terug- gekeerd. Men vermoedde, dat hij zou zijn ver- dronken, daar hij gewoon was zeebaden te gebruiken. De moeder waande dan ook reeds haren zoon verloren, en ziet, thans is hij schier door een wonder in hare armen teruggekeerd. Door het feit, dat hij door een Engelsch schip in voile zee op een stuk wrakhout is gevonden, wordt het vermoeden zekerheid, dat hem bij het baden in zee een ongeval is overkomen, dat hij te Melbourne van den wal is afgedreven, een hem tegendrijvend stuk hout heeft gegrepen en in dien toestand door den Engelschman is ontdekt. De geredde drenkeling, die door zijne betrek kingen is herkend, verkeert nog steeds in een toestand van waanzin, maar Dr. Van der Mandele koestert de hoop, dat eene bizondere verpleging hem zijne geestvermogens zal teruggeven. Deze zaak is te Scheveningen het onderwerp van alle gesprekken, en berichten, bij de be trekkingen ingewonnen, bevestigen volkomen de waarheid. Te Parijs is een brutale diefstal gepleegd bij de bankiers en wisselmakelaars Allard Co., op de Place de la Bourse. In de vorige week had deze firma van een van hare correspondenten, naar zij gelooft een bankier te Sevilla, een brief ont vangen, meldende dat een door hem getrokken cheque van fr. 60,000 weldra ter betaling zou worden aangeboden door een persoon, wiens hand- teekening in den brief gesloten was. Maandag 2 Aug. verscheen in den voorraiddag een welgekleed heer, wiens voorkomen een rijken vreemdeling deed vermoeden, met een wissel van fr. 60,000, die door den bankier te Sevilla getrokken zou zijn. De cheque werd onderzocht en als echt beschouwd. De listige bedrieger zette zijn handteekening op de keerzijde en de kassier maakte zich gereed hem het geld ter hand te stellen, toen de vreemdeling, waarschijnlijk om meer vertrouwen in te boezemen, zeide dat hij eenige kleine inkoopen had te doen en daartoe geen geld genoeg bij zich had, waarom hij verzocht duizend francs in goud te ontvangen de rest zou voor hem bewaard worden, totdat hij 's namiddags terugkwam. Zoo geschiedde het, en te drie uren toen hij zich weder aanmeldde, ont- ving hij nog fr. 59,000. De heer Allard Co. berichtte denzelfden dag aan den bankier te Sevilla dat de fr. 60,000 betaald waren, maar wie beschrijft hunrie verbazing, toen de bankier per telegram te kennen gaf, dat hij van fr. 60,000 niets wist en een cheque van dit bedrag niet had afgegeven. Onmiddellijk zonden zij naar het hotel, waar de vreemdeling zijn intrek genomen had, maar daar vernamen zij, dat hij niet langer dan vier-en-twintig uur vertoefd had en Maandagavond, in een rijtuig, naar het Noorderwegstation vertrokken was. De heer A. van Alphen, bijgenaamd //de Koningstijgerdooder," heeft weer eens van zich doen hooren. Toog hij voorheen op jacht verge- zeld van een of twee trouwe Maleiers, sedert een dezer metgezellen door een aangeschoten konings- tijger zoo deerlijk werd toegetakeld, dat hij in het hospitaal te Kajoetanam, ondauks de goede zorgen van Dr. Briiningbausen, overleed, thans trekt hij er moederziel alleen op uit, doch vol vertrouwen op zijn geweer en gollok. In het N. Pad. Hblad van den 17 Juni vindt men daarvan het volgend staaltje vermeldOnlangs werd den heer Yan Alphen te Kiambang medegedeeld, dat een koe door tijgers was verscheurd. Onmiddellijk koos hij nabij het aas een goede hinderlaag en begaf zich 's avonds geheel alleen er heen. Omstreeks i uur in den nacht verscheen een tijgerpaar V. A. koos de grootste van beide uit en zond op dezen een kogeleen vervaarlijk gebrul en een sprong hoorde hij, toen werd alles weer stil. Hij verliet zijn veilige plaats niet wat ook zeer roekeloos zou zijn geweest; hij waakte nog lang, zoo lang, dat hij in den dommel geraakte. Naar berekening omstreeks 4 uur in den morgen, ont waakte hij door eenig geritsel en een sterk snuiven. Vdor hij klaar wakker was, zag hij niet ver van hem weder een tijger waar hij onmiddellijk op schoot. 's Morgens zijn schuilplaats verlatende voud hij een doodgeschoten tijger bij het aas; zijn zoeken naar den tweede bleef vruchteloos. Vier dagen daarna op een aaslucht in de nabijheid af- gaande, vond hij de doode tijgerin reeds tot ont- binding overgaande. Aan den ingenieur H. Waldorp, vroeger te Nijmegen, thans te Buenos-Ayres woonachtig, is in Duitschland patent verleend, voor een toestel, dat de ambtenaren op spoorwegstations in staat V* I*—-V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2