Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2216. Woensdag 11 Augustus 1886. 26e Jaargang, B S R I G H T. ONDER DE SNEEDff 0NTL0KEN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit blad vcrschljjnt Diusdag- en Vrijdngnvontl bij den nitgever P. J. VAN E S A N D E te Ter Neuzen. Van verscheidene zijden werden wij meermalen verzocbt den uitslag der STAATSLOTERIJ meer volledig mede te deelen. Velen zullen niet weten liooveel werk hieraan verbonden is. Be hoog gewaardeerde medewerking die we steeds ondervinden en het toenemend aan- tal abonnes hebben ons evenwel doen besluiten van heden af den volledigen uitslag, al de prijzen en nieten, van iedere Loterij bekend te maken. RED. Tee Neuzen, 10 Augustus 1886. JRolitieli Overzicht, De Keizer van Duitschland laat zich te Heidelberg vertegenwoordigen door den Kroonprins bij het feest der universiteit. De diplomaat liet niet na in herinnering te brengen, dat Baden's groot—hertog de eerste was om den Keizer te huldigen, en wees op Duitschlands eenheid en macht. De groot-hertog bedankte voor de belangstelling, door den Keizer betoond, onder wiens luisterrijke regeering dit feest gevierd werd, en ook den Paus, die door een kostbaar wetenschappelijk geschenk van zijne be langstelling deed blijken. De herdenking van het 500-jarig bestaan moet zeer luisterrijk zijn. Ook onze universiteiten zijn vertegenwoordigd. rijdag had een historische optocht plaats, die sinds maanden onder leiding van voorname kunstenaars was voor- bereid. Het was een onbeschrijfelijk prachtig schouwspel. De stoet was verdeeld in veertien kolossale groepen. Elke groep getuigde van trouwe historische nabootsing en van goeden kunstsmaak. Het gaf een voorstelling uit de kringen van ge- leerden, kunstenaars en Vorsten der jongste vijf eeuwen. Wat er aan de constumes is besteed, daarover zal men kunnen oordeelen, als men weet dat er kleedingstukken bij waren, die wegens de eigenaardige kostbare bewerking 30,000 mark per stuk hebben gekost. De stoet telde 90 0 personen en 340 paarden. Sommige wagens, waarop groepen waren gerangschikt, kwamen in hoogte gelijk met de bovenverdiepingen der huizen. Orgineel was inzonderheid een wagen met zinnebeeldige voor stelling van de universiteit en eene middeneeuwsche gehoorzaal met professoren en studenten. Ook was er een prachtige Venusgroep, waarin de godin door rozenguirlandes was omgeven. Met luid gejuich werd eene nabootsing van het Heidelberger vat begroet. In den geheelen stoet waren geen twee gelijke costumes. De kosten voor den optocht werden alleen door buitengewone medewerking van zeer rijke ingezetenen bijeengebracht. erschilleude spoortreinen brachten ongeveer 100,000 passagiers aan. Niet alleen te Heidelberg, maar ook te Mannheim en Karlsruhe zijn de hotels vol. Niet- FETJIELETON. 5) Naar Clementine Helm. Jozef kon, in Suzi's oogen, hoe aardig zij hem ook vond, de vergelijking niet doorstaan met zijn broeder Christiaan, wiens flink, koen karakter haar veel meer aantrok. Het streelde het ijdele en trotsche hart van Suzi buitengewoon, dat zij dezen bedaarden, lioogmoedigen man gewonnen had, want dat zulks het geval was en dat Christiaan haar innige liefde toedroeg, dat las zij in zijn donkere, sprekende oogen. Maar al maakte deze liefde haar innerlijk zeer gelukkig, zij wist haar eigen teeder gevoel achter een spotachtige, moedwillige houding te verbergen. Zij gevoelde daarenboven geen lust zich zoo vroeg aan iemand te verbinden en daar zij van de liefde van Christiaan verzekerd was, had de zaak geen haast. 't Was zoo aardig om ook door de overige knapen gevleid te worden en het moest Christiaaus trots naar zij meende, nog te meer streelen als zij hem onder zoovelen, die naar haar gunst dongen, verkoos. Een zoo spoedige overwinning zou hem een overmacht op haar geven, die het verwende kind niet geneigd was toe te staan. Hoezeer zij tegenstaande zulk een stroom van vreemdelingen in de nauwe straten van Heidelberg is alles zonder ongelukken afgeloopen. In Ierland laat men zich omtrent zijn gevoelens niet onbetuigd. Het nieuwe Ministerie weet met wie het te doen krijgt. Te Belfast duren de straatgevechten tusschen Roomschen en Protestanten voort. De politie schiet met hagel. Te Dublin hebben de home-rulers den vertrekkenden onder- koning, die zeer bemind was, uitgeleide gedaan. Alle werk stond stil. Heel de Roomsche bevolking juichte den aftredenden Protestantschen onderkoning en zijne vrouw toe, wijl hij als vriend van home-rule en bevorderaar der Iersche nijverheid, bij alien bemind is. 't Gemeentebestuur voegde zich bij den optocht, en zoo dicht was de menigte, die den lord begroeten wilde, dat zijn njtuig nauwelijks voort kon. De geheele reis was een zegetocht onder het geroep„leve home-rule 1" Het nieuwe Ministerie heeft nu weer te beschikken over een kleine honderd, in den regel zeer goed bezoldigde postjes die aan de vrienden van den nieuwen premier worden opgedragen, en het benoemen van pairs en baronets is weer aan de orde. Aan het aannemen van deze regeeringsbetrekkingen is de voorwaarde verbonden dat de nieuw aangestelden, voorzoover zij leden van het Lagerhuis zijn, zich aan eene herkiezing moeten onderwerpen, een voorschrift, dat dagteekent uit de tijden van Koningin Anna. De Eransche Minister van Oorlog, Boulanger, heeft weinig genoegen van zijn optreden tegen zijn vroegeren meerdere, den Hertog van Aumale, onder wien Boulanger als officier diende en dien hij nu uit het leger heeft doen treden. Het is nu zeker, zegt o. a. de Republ. Erang., dat de generaal, die nog de onverdiende eer heeft om het opper- bevel te voeren over het Eransche leger, binnen enkele dagen tweemaal openlijk heeft ontkend wat hij wist dat volkomen juist was. Den 13 Juli 11. verklaarde de Minister in de Kamer dat de Hertog van Aumale niets had gedaan voor zijne bcnoeming; 3 Jan. 1880 echter deed Boulanger, toen kolonel, een beroep op den welwillenden steun van den Hertog, en den 3 Mei 1880 schreef hij als generaal aan den HertogAan u heb ik mijne benoeming te danken." Zondag loochent Boulanger de echtheid der brieven, doch Maandag noemt hij zelf hen echt. De Minister erkent thans zelf de brieven, die gephotografeerd in de anfi-Republikeinsche bladen verschijnen, te hebben geschreven. Doch, zegt hij, het waren slechts gewone beleefdheden, die elk Franschman zou in acht neinen. Te be- grijpen is het, dat de radicalen den Minister heftig te lijf gaan. Boulanger heeft de treurige ervaring opgedaan, dat liegen ook eene kunst is, en dat ieder, die deze kunst niet verstaat als Talleyrand, het best doet met zich stipt aan de waarheid te Christiaans gevoel van trots en meerderheid tegen- over anderen ook billijkte, zij verkoos niet dat hij ook tegenover haar dezen bevelenden toon aansloeg zij zou dat nooit toestaan. Het bevelen was haar zaak, dat had zij haar geheele leven gedaan. Haar moeder stierf, toen zij slechts weinig jaren telde, en noch haar zwakke vader, noch haar oude, goede moei, die het huishouden bestuurde, verzetten er zich tegen, dat alles in huis naar haar wil ge- schiedde. Zij had geen lust daarin verandering te brengen en voor den wil eens anderen te buigen, zij het ook die van een geliefden man. Zij meende dat het gemakkelijk zou zijn Christiaan met al zijn trots en zijn heerschzucht naar haar wil te voegen, daar toch een harer blikken reeds in staat was den jongeling te beheerschen. Voor de deur van de herberg, waar „Dc Beer" uithing, waren in het begin van den zomer op zekeren avond de jongelieden in het dorp voor den dans bijeen. Ook Suzi was onder de jonge deernen, die lachend en babbelend arm in arm langs het huis op en neer liepen, of wel in kleine groepen bij elkander stonden. Suzi was buiten kijf een der mooiste meisjes uit het dal. Slank en toch krachtig gebouwd en met een zoo frisch en vroolijk gelaat, waaruit levenslust en een beetje moedwil spraken, dat men niets aardigers bedenken kon. Een breed donkerkleurig voorschoot van zwarte zijde bedekte den bonten, in breede plooien neerhangenden rok. Het zwartflu- houden. Van zijne militaire talenten, die ieder hem toekent, wordt door het voorgevallene niets afgenomen, maar wel doet de laatste geschiedenis kwaad aan zijn politieke rol. Uit Belgie schrijft men, dat de /Association" geen deel zal nemen aan de arbeiders-manifes- tatie op 15 Augustus, waarop de socialistische partij alle betrekkingen met de progressisten af- gebroken heeft. Door den Minister van oorlog is, namens Z. M. den Koning, zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan het geheele garnizoen te Amsterdam, voor de wijze, waarop elk in 't bijzonder zich heeft gedragen bij de demping der onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Aan die tevredenheidsbetuiging was tevens den last toegevoegd, haar op drie appels aan den troep te doen voorlezen. Omtrent de huiszoeking in de drukkerij Excelsior te 's Gravenhage wordt van daar aan de N. Gron. Ct. geschreven Onder behoorlijk politiegeleide gingen de officier van justitie, de rechter—cotnmissaris en een substi- tuut-griffier naar 't gebouw. De directeur van de drukkerij volgde de rechterlijke ambtenaren op den voet, vergezeld van een zijner bondgenooten en onder het rondweg erkende doel van ;/er tegen te waken, dat de heeren vervolgbare stukken door hen meegebracht, in de kasten zouden stoppen om ze als vondst in de drukkerij te doen doorgaan." Gedurende de aanwezigheid van de rechters werd door het personeel van de zetterij voortdurend en met gemaakte geestdrift het socialistische //vrij- heidslied" gezongen. Als iets nieuws bij de aanstaande fortma- noeuvres, zal, naar wij uit goede bron vernemen, een proef worden genomen met kano's en moeten zes officieren te Nijmegen in garnizoen, alien lid van de daar bestaande „kanoclub" de Batavier, zijn uitgenoodigd om zich met hun vaartuigjes beschikbaar te stellen. Zeker zullen die kano's aan het doel beant- woorden bij verkenningeu op de plassen in de N.-H. waterlinie, daar ze hoegenaamd geen geraas maken, pijlsnel kunnen bewogen worden en moeielijk te treffen zijn. Men meldt uit Amsterdam Door den burgemeester is als hoofd van politie aan alle agenten der 5e sectie en voorts aan alien, die gedurende de jongste ongeregeldheden een zwaren en vermoeienden dienst hadden, een kistje met 100 sigaren uitgereikt, welke zaak op zichzelf geen vermelding zou verdienen, ware het niet, dat daaraan een verkeerde uitlegging of voorstelling werd ge- weelen keurs werd saamgehouden door zilveren haakjes en een schoone gekleurde zijden halsdoek, welks slippen in het keursje waren weggestoken, bedekte de slanke hals slechts ten deele en liet het tiendubbele zilveren snoer zien dat om haar hals was geslagen en van voren door een breed, rijk met bonte steenen versierd slot werd saamgehouden. Het zware, donkere haar van het meisje was in vlechten sierlijk om het kleine hoofd geslagen en zware uitgewerkte zilveren spelden glansden in de dikke tressen. Suzi had reeds eenige malen met verlangenden blik de straat ingekeken, die van de herberg naar het dorp voerde. Anton Weller, de zoon van den hotelhouder uit het naburig badplaatsje Eusch, een der ijverigste vereerders van Suzi, stond in haar nabijheid en tracbtte haar aandacht levendig te houden. Maar het jonge meisje was op dezen dag bizonder verstrooid en onrustig en toonde weinig belangstelling in de scherts en het gepraat van den jongen borst. Hij liet zich echter niet uit het veld slaan, daar hij wist dat Suzi zijn landelijke beleefd heden altijd gunstig had opgenomen en verwachte ook nu ten slotte door een welwillenden blik vertroost te worden. Hij hield zichzelf voor den meest begunstigde onder alle vereerders van Suzi en keek hoogmoedig op ieder neer die zich met hem durfde meten. Hoewel hij een hupsche, geschikte knaap was, had hij toch door zijn ijdel, blufferig gedrag, de andere jongelieden van zich vervreemd en vooral geven, alsof dat de eenige belooning zou zijn voor hun uitstekend gedrag in de dagen van beroering, en dat de gelden, die van alle zijden zoo ruim- schoots, zoowel voor het politie-fonds, alien voor gewonde en gezonde dienaren van politie inkomen als voor het fonds zullen worden bestemd om nl. de opbrengst grootendeels aan administratiekosten uit te keeren. Op grond van de beste inlichtingen kan worden verzekerd, dat dit geenszins de bedoeling van het hoofd der politie is. Wel heeft de burgemeester aan bovenbedoelde dienaren een kistje sigaren aan huis gezonden, als een kleine versnapering, doch geheel afgescheiden van de ruime uitkeering, die binnen kort te wachten is, zoodra kan worden opgemaakt hoeveel dat bedrag zal zijn. De enkele gewonde agenten worden uit de daar- voor geschonken giften reeds thans ruimschoots van alle versterkingsmiddelen voorzien en hun ge- zinnen in alles verzorgd. De burgemeester gaf het geschenk in sigaren, omdat dit gedurende den zwaren dienst aan 't politiebureau moeielijk kon geschieden, toen aan de militairen aldaar sigaren werden verstrekt, en om er mede een blijk te geven, dat de agenten daarop even groote aanspraak hadden als de militairen, want alien zonder onderscheid waren onberispelijk in dienstijver en plichtsbetoon. Het is dus een extraatje dat door alien zeker dank- baar is aanvaard. De //chasseurs eclaireurs" uit Gent arriveerden te Vlissingen Zondagochtend te half twaalf, per provinciale stoomboot van Ter Neuzen, en werden aan de landingsplaats ontvangen door een kapitein en twee luitenants der dd. schutterij van Vlissingen. Spoedig waren zij marsohvaardig opgesteld en trokken nu, voorafgegaan door hunne hoornblazers en hun muziekkorps naar de stad, waar de compagnie werd opgewacht en verwelkomd door den majoor— commandant en de officieren, benevens het muziek korps der schutterij. Als gewoonlijk werden de beide volksliederen gespeeld, waarna onder opwekkende marschen eene promenade door de stad werd gemaakt naar het badhotel. In de kurzaal werden de Gentsche jagers officieel verwelkomd door den majoor-commandant derdd. schutterij, den heer Van Raalte, wiens toespraak door den kapitein-eommandant van het Gentsche korps werd beantwoord. Vervolgens werd door de muziek eene matinee gegeven en vereenigden de wapenbroeders zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan het echt- schutterlijk vroolijk toeging. Na de matinee werd andermaal een bezoek gebracht aan de stad en te zes uren verzamelden de chasseurs eclaireurs" zich weder aan het standbeeld van De Ruyter, vanwaar zij naar de buitenhaven marcheerden evenals Zaterdag de Christiaan had een ware haat tegen hem opgevat. Hij kon zich niet begrijpen dat Suzi dezen gek den voorkeur schonk en de heftigste ijverzucht ontwaakte steeds in zijn hartstochtelijk gemoed bij het zien van den oogenschijnlijk zoo bcgunstigcjpn mededinger. Suzi's blikken waren nog steeds op den weg ge- richt, terwijl zij met de blonde Katharina langzaam voor de herberg op en neer wandelde. Eindelijk, een zucht van verlichting ontsnapte haar borst, eindelijk kwam de 'zoo lang verwachte met zijn broeder de straat af. Maar zij deed alsof zij de komenden niet bespeurd had en stapte onverschil- lig voort. Op behendige wijze wist zij het echter daarheen te leiden, dat zij de breeders juist tegemoet trad, toen dezen bij de herberg waren gekomen. Jozef liep op gewone hartelijke wijze dadelijk op de beide meisjes toe, en stak zoowel Suzi als de blonde Katharina de hand toe. Christiaan bleef, als altijd, iets terug. Zijn gelaat stond ernstig, bijna treurig, toen hij de hartelijke begroeting en het van vreugde stralend gelaat van Jozef zag en hij waagde het nauwelijks nader te komen. Maar daar zag hij weder die hartelijke uitdrukking in Suzi's donkere oogen welke hem reeds meerdere malen had tegengeblonken en hij had wel willen juichen van vreugde. Ook nu keerde zij zich tot hem, als wilde zij vragen ,/En gij Hebt gij mij niets te zeggen Snel trad Christiaan nu op het geliefde meisje toe en Jozef maakte dadelijk van de gelegenheid TER \EIZEVSCRE COIR A SIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1