Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I I Ii 1 I No. 2215. Zaterdag 7 Augustus 18H6. 26e Jaargang, SO H O OLBEHOBFTKM ONDER DE SNEEDW 0NIL0KEN. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind verschijnt iiitiHd.**#- en Vri|d«gavond bij den uitgcver P. J. VAN OE 8ANDE te Ter Nenzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente HONTENISSE, zullen op Zaterdag den 21 Augustus 1886, des namiddags 3 ure, bij enkele inschrijving, aanbesteden* de levering van Schoolbehoeften voor de openbare lagere Scholen in die gemeente, voor 1886. Bestek en voorwaarden van aaubesteding zijn tegen betaling van 0,25 verkrijgbaar ter ge- meente-secretarie. Hontenisse, 6 Augustus 1886. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, COLLOT D'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. F»olitieli Overzicht, In Duitschland is de aandacbt gevestigd op de reistochten van Vorsteu en Ministers. Keizer Wilhelm is in Gastein aangekomen en natnurlijk met veel geestdrift begroet. Bismarck is er mede gearriveerd, nadat bij onder weg een bezoek had gebracht aan den Prins-regent van Beieren. Vrijdag of Zaterdag wordt de Oostenrijkscbe Minister graaf Kalnoky, mede te Gastein verwacht. Intusschen is de Kroonprins van Duitschland te Bayreuth om de Wagner—opvoeringen aldaar bij te wonen. Aan deze reis wordt nu eens, bij uitzondering, geen staatkundig karakter toegekend. Deze vriendschaps- betuigingen tusschen Duitschland en Oostenrijk worden door de Russische pers met leede oogen aangezien. Bitter is de toon, dien de bladen tegen elkander aanslaan en wie de Koln. Ztg. leest een blad dat trouwens bijzonder ervaren is in bet aan- heffen van een hoogst vinnigen toon zal zien dat de staatkundige hemel nog geenszins onbevlekt is. Als men den vuilsten smaad, dien onze grootste scbendbladen weten uit te braken, vergelijkt met 't geen Rusland's pers ten opzicbte van Duitscbland zegt dus spreekt bet Keulscbe blad zullen zelfs die bladen moeten erkennen, dat de Russen hen verre de baas zijn Meer dan dit staaltje is niet noodig om zicb een denkbeeld te vormen van het gebeel. De meer welwillende stemming, waarvan in Rusland tegenover Erankrijk blijk wordt gegeven, is zeker niet geschikt om de Duitsche verbittering te doen bedaren. Ook de Koning van Portugal is op reis gegaan en naar Plymouth vertrokken. Tijdens zijti afwe- zigheid zal de hertog van Braganza als regent optreden. De Koning begeeft zich van Plymouth FEUILLETON. 4) Naar Clementine Helm. Ja, ja, zoo denk je er altijd over en daar komt het juist van. Iedereen moet je te gemoet komen en zelf wil je nooit den eersten stap doen. Die alles van anderen verwacht en zelf niets doen wil, die kan ook nooit tevreden en opgewekt zijn." „Ik houd het er voor dat vader het zelfs heel onaangenaam zou vinden als ik hem vroeg waarom bij Seppi altijd voortrekt boven mij," sprak Christiaan na een kleine pauze. „Ik geloof dat het beste is dat ik zwijg en het rnaar voor me houd. Het is tocb reeds zoo dikwijls gebeurd en een keer meer of minder doet er ook eigeulijk niets toe." Tegelijk richtte bij zijn blik naar de plaats aan de beek, waar bij kort te voren nog met Suzi hac staan praten en loosde een diepe zucht. „Op menige vraag krijgt men een onaangenaam antwoord, sprak bij tot zichzelf„zwijgen is beter Thans was het de beurt van vrouw Leni om te zuchtener was tocb blijkbaar met Christiaan niets aan te vangen. //Als je ook maar eens beproeven wilde om be leefd en vriendelijk met de menschen te spreken,' sprak ze op haar zacbtsten toon, //dan zou je ook naar Osborne, waar bij de gast zal zijn van Koningin Victoria, en stelt zicb verder voor over Vlissingen naar den Haag te gaan en later Kopenbagen en Stokholm te bezoeken. Deze reis heeft geen staat kundig doel. Voor het geval, dat men aan deze verzekering geen geloof mocht slaan, wordt erbij- gevoegd, dat de Koning door geen enkel minister wordt vergezeld. Uit Madrid komen eenige nadere mededeelingen nopens de ministerieele crisis. Als rcden waarom de minister van financien, de beer Camacho, het kabinet-Sagasta verlaat, wordt gemeld dat bij bij zijn collega's geen voldoenden steun vond voor zijn financieele plannen. Men vond dat hij te ver ging en dat hij beter zou doen met vraagstukken, die tot conflicten in den boezem der Iiberale partij moesten leiden, te laten rusten. Camacbo schijut deze struisvogel- politiek niet te hebben willen volgen en ziet zich nu gedrongen terug te treden. Als zijn opvolger wordt de senator Arosegni genoemd. Terwijl de conservatieve partij in Engeland zicb gereed maakt op nieuw het bestuur te aanvaarden en het kabinet geheel gevormd is nu sir Richard Cross is benoemd tot secretaris van staat voor Ierland, Stanhope tot secretaris voor Indie en Stanley tot minister van Koophandel, hebben in Belfast reeds kleine ongeregeldheden plaats gebad en zijn de Orangisten en de Nationalisten aldaar aan het vechten geraakt. Veel gewicht is er vooralsnog niet aan te hechten. Het is bij een straatgevecbt gebleven en de politic heeft zicb verplieht gezien met haar vuurwapenen beide partijen uiteen te drijven. Aan beschouwingen over de mannen van bet kabinet ontbreekt het niet, vooral door de tamelijk uiteen- loopende rich ting van eenige der nieu we titularissen. Het was dan ook ongetwijfeld in de gegeven poli tieke omstandigheden voor lord Salisbury niet ge- makkelijk een ministerie te vormen, dat aan alien voldeed. Waar ook op aarde het Engeland op dit oogen blik niet goed gaat, wordt dit aan Rusland geweten. Volgens bericbten uit Massowab aan den Standart gezonden, maakt Abyssinie zich langzaam gereed tot een Russisch protectoraat. De Grieksche priesters uit Palestina, de monnikken van den berg Athos, als zendelingen gezonden, handelen als politieke agenten. Zij deelen Russisch geld uit en brengen den Ethiopischeu Koptisclien ritus in overeenstem- ming met dien der Grieksch-orthodoxe Kerk. Deze priesters hebben overal toegang en verbinden in hun gebeden de namen van den Czaar en den Negus. Intusschen ontvangen de bladen zoowel oppo- sitiebladen als conservatieve als door een flair geleid en wetend wat in den eersten tijd de meeste aandacbt zal trekken, van hun correspondenten elken dag uitvoerige bericbten omtrent Ruslands wapening. Uit Konstaritinopel wordt aan den Daily News gescbreven //Het algemeen gevoel van on wel antwoorden krijgen die je beter bevielen Maar door ruw en kort af te zijn, zooals rneestal, maak je geen vrienden en scbijnt bet je altijd toe dat men je niet lijden mag. Je ziet de geheele wereld door bet zwarte glas van bet wantrouwen en daarom schijnt alles je zwart en dof toe." z,Dat ligt dan zeker aan mijn oogen, moeder, en dat is mijn schuld ook niet," antwoordde Chris tiaan bitter en greep hamer en zaag om een einde te maken aan het gesprek, dat hem zeer onaan genaam was. Bij al haar liefderijkheid gelukte bet de boerin zoo zelden om den juisten toon te treffen en haar woorden weerklank te doen vinden in de ziel van haar zoon. Zij voelde dat haar dit ook nu weder niet gelukt was en stond langzaam op van den steen waarop zij was gaan zitten. Christiaan zag nog eens naar haar op voordat hij zijn arbeid voorzette, en toen hij den weemoedigen trek op haar goedbartig gelaat bemerkte, stak hij haar de hand toe en zeide zacbt,/Vergeef me, moeder! ik weet dat u bet goed meent, maar ik ben nu eenmaal niet te helpen. Ik ben een zwart schaap in de witte kudde en daar moet ik mij maar in leeren schikken." Toen ging hij snel naar den gebroken vonder en terwijl de boerin langzaam en neerslachtig de belling weder opklom, hoorde zij hem vlijtig en onafgebroken met zijn werk voortgaan. De boerin voelde zich hoe langer hoe bedrukter, en toen zij haar man in den hof bemerkte, ging zij naar hem toe en sprak eenigszins verwijtend gerustheid, door de bericbten omtrent Ruslands oorlogstoebereidselen gewekt, blijft aanhouden. De Russische roebel is aanzienlijk gedaald. Ilet samen- trekken van troepen aan de Armenische en Bessa- rabische grenzen boudt aan. Turkije heeft het verder ontwapenen der troepen weder afgelast en besteedt iederen beschikbaren piaster tot bet aan- koopen van nieuw oorlogsmaterieel. De verandering van Ministerie in Engeland wordt beschouwd als den Europeeschen worstelstrijd spoediger te zullen doen uitbrekenonder de diplomatic beerscht het gevoelen, dat, als er een oorlog uitbarstte, Oosten rijk er onvermijdelijk aan moest deelnemen of moest toezien, dat bet geheele Balkan-schiereiland onder Russischen invloed kwam en dat Rusland dan tegen zich over zou vinden Engeland, Oostenrijk, Turkije, Bulgarije, Rumenie en misschien Duitschland.'' Bij de Amsterdamsche Bank, te Amsterdam, en verder te Middelburg en Brugge, is de inschrijving opengesteld op 586 aandeelen a f 500, van de Stoomtram-Maatschappij BreskensMaldeghem. Het maatschappelijk kapitaal is groot f 300,000. De prijs van uitgifte is 100 pCt. Yolgens bet prospectus, zullen de kosten van aanleg en materieel naar raming de f 500,000 niet te boven gaan en dus uit het maatschappelijk kapitaal en de Rijksbijdrage ten voile kunnen worden bestreden, de opening der lijn wordt tegen November tegemoet gezien. Aan de onderneming is gedurende den tijd van 10 jaren uit de toegezegde subsidien en de vergoeding der posterijen een ontvangst van ruim 51 pCt. van bet maatschappelijk kapitaal ver- zekerd. Yolgens de statuten wordt aan aandeelhou- ders van bet batig saldo der winst— en verliesreke- ning vijf percent over bet gestorte kapitaal uitge- keerd en van de overwinst zestig percent. Uit Brakel scbreef men eergisteren des nam. te 5 urenDe braudklok klept. Niet op dit dorp, maar te Zuilichem, is in de kom der ge meente brand uitgebroken, in het huis bewoond door den wed. J. den Ouden en den veerman A. Van Horssen. Er wordt van daar om hulp ge zonden, waaraan onmiddeliijk wordt voldaan. In vliegende vaart vertrekt de brandspuit derwaarts, onverwijld gevolgd door den burgemeester per as, met een groot aantal spuitgasten. Nader bericbtReeds liggen vier huizen in de ascb en staat een hooiberg in voile vlam. De kerk en toren hebben vuur gevat. Ook de school loopt gevaar. Ongeveer 50,000 Kg. hooi werd een prooi der vlammen. Van de inboedels is weinig of niets gered. De gebouwen en het hooi waren verzekerd. Oorzaak nog onbekend. In de berichten over de onlusten te Am- z/Lucas, waarom heb je Seppi tocb naar Zell gestuurd in plaats van Christiaan Ging Christiaan dan vroeger ook niet altijd naar de paardenmarkt?" De boer zag vreemd op. Hij had bespeurd dat zijn vrouw van den kant der beek kwam en antwoordde scherp met de wedervraag #Heeft Christiaan je gezonden om mij daarover eens te onderliouden ,/Wel neen, zeker niet, Lucas, Christiaan zou wel de laatste zijn om zoo iets te doen. Het verwonderde mij alleen dat Jozef ging, daar anders Christiaan het altijd doet." »Nu ja, ik had hem ook eigenlijk liever de paarden laten verkoopen, want daar heeft bij meer verstand van," sprak Lucas. »Maar ik wilde tevens ook gaarne die kwestie van de kaas met Volkmann in orde brengen en dat kon Seppi beter doen Christiaan is me te bar en stoot de menschen af met zijn hoogen toon. Je weet zelf hoe gauw of Volkmann op zijn toonen getrapt is." //Maar waarom zeg je dat dan Christiaan niet, Lucas, opdat hij wete waarom of bet beter was dat Seppi ditmaal ging? zeide de boerin, en scbudde afkeurend met het hoofd. //Om den knaap weder te zien opstuiven en den eerbied uit het oog te verliezen die hem past, zooals gewoonlijk als hij zicb verongelijkt waantriep de boer driftig uit. //Ik geloof toch dat ik de baas in huis ben en geen verlof aan mijn zoon behoef te vragen om te doen wat ik voor bet beste houd sterdam is melding gernaakt van de broeders Leendert en Jacobus Mens, zoons van wijlen den //burge meester van de Willemstraat," ook bijgenaamd z/de Bokkebek", die de oproervlaggen op de brug over de Lindengracht neerbaalden en in bet water wierpen. Van hunne goede gezindheid hebben zij thans ook nog op andere wijze blijkgegeven. Aan een der leden van de commissie, die bijdragen inzamelt voor de betrekkingen der slachtoffers van het oproer, hebben zij eene gift van f 50 ter hand gesteld. Uit Alblasserdam meldt men aan de N. R. Ct., dat er vrees bestaat dat de reis naar Pasteur voor een der patienten niet de gewenscbte gevolgen zal hebben, daar zicb bij hem ongunstige ver- schijuselen voordoen. Het geneesk(undig staatstoe- zicht is daarvan reeds in kermis gesteld. Omtrent de inhechtenisneming van den so- ciaal—democraat Van der Stadt verneemt de Amst. Ct. nog de volgende bizonderheden Eortuyn bad bij de instructie medegedeeld, dat Van der Stadt de steller was van bet oproerige biljet. De rechter-commissaris Mr. Scholten, de substituut-officier van justitie Mr. Ort en de sub- stituut—officier Mr. Siemons, gevolgd door den brigadier-majoor der rijksveldwacht Lamens en den brigadier Halegetlie, begaven zich Vrijdagavond half 8 uur naar de woning van Van der Stadt, Wijttenbachstraat 32, en vonden hem niet thuis. Beide veldwacbters bleven in de nabijheid, terwijl de heeren van den gerecbte zicb verwijderden, om tegen half tien terug te komen. Van der Stadt was kwart voor negen thuis gekomen. Men begon toen eene huiszoeking, doch vond geen stukken of bescheiden, die in beslag genomen konden worden. Te half een des nacbts werd Van der Stadt, die heel kalm bleef, per rijtuig naar de cellulaire ge- vangenis overgebracbt. Dienzelfden nacht werd aan de justitie medegedeeld, dat op zolder een kist stond, waarvan de inhoud onbekend was. Zaterdagochtend, te half elf ure, werd op last van den officier van justitie andermaal eene huis zoeking gedaan; op zolder vond men toen eene kist gevuld met roode vlaggen. Deze zijn echter niet in beslag genomen. Tijdens 's Konings verblijf in de hoofdstad in Mei jlontving Z. M. den ex-sergeant bij het O.-I. leger, Roghair in particulier geboor. Men zal zicb herinneren, dat deze militair in 1874 te Atjeh werd blind gescboten. Z. M. gaf bij deze audientie Roghair den raad zicb onder geneeskundige behandeling te stellen, om zoo mogelijk in het afzichtelijke scbouwspel, dat zijn gelaat aanbood, verbetering te brengen. Wel droeg Roghair een blauwen bril, maar die was hem zeer lastig. Naar aanleiding van dezen raad kwam de blinde onder z,Ja, ja, 'tis goed, Lucasje hebt gelijk. Wordt nu maar in eens zoo kwaad nietDaarop ging vrouw Leni stil aan haar eigen werk. Over verscheiden dingen viel met haar goeden, ouden driftkop, zooals zij Lucas dikwijls noemde, volstrekt niet tA "spreken. z/Als nu ieder maar niet terstond dacht dat bij verongelijkt werd," sprak zij verdrietig tot zichzelf, terwijl zij naar de melkerij ging. De oude is even dwaas als de jongeneen weinig meer liefde en toegeveudheid zou vrij wat beter zijn. II. De roode anjelieren. Suzi bad eenige weken bij haar zieke moei in Ferlesten, het laatste gehucht in het dal doorge- bracbt. Zij was thans weder huiswaarts gekeerd, maar bad nog geen tijd kunnen viixden eeti bezoek te brengen bij de boerin van de wilde beek, die bet frisscbe, vroolijke meisje zoo gaarne mocht lijden. Gaarne zou zij gezien hebben, dat de bevallige Suzi haar schoondochter werd, want zij was het eenige kind van den welgestelden Sandel. Vrouw Leni was er in haar hart van overtuigd, dat haar schoone, lieve Jozef denzelfden wensch koesterde en dat die beiden bizonder goed bij elkander pasten. Suzi was een lustig opgewekt meisje, dat gaarne met iedereen lacbte en schertste maar tocb meende de moeder bespeurd te hebben, dat zij bizonder vrien delijk was tegenover Jozef; zij had dan ook zeker dien goeden Seppi baar hart geschonken. TER NEUSCHE COURAMT M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1