Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. lijp ier Veim en Vootjaten No. 2213. Zaterdag 31 Juli 1886. 26e Jaargang, WEGEM EN VOETPADEN ONDER DE SNEEDW 0NTL0KEN. liinnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per ]aar, tot veel verminderden prijs. nit blad verscbijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij deu iiitgever P. J. VAN D E 8 A N n E te Ter Neuzen. PHILIPPINE. Gedeputeerde Staten van ZEELAND maken bekend, dat de in de geraeente Philippine door hen ingevolge art. 20 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 85 van 1881, ambtshalve gewijzigd is vastgesteld dat hun besluit tot vaststelling van dien ligger lieden aan Burgemeester en Wethouders van Phi- -lippine is gezonden ter aankondiging binnen vier werkdagen na ontvangst op de ter plaatse gebrui- kelijke wijze en herinneren belanghebbeuden voor zooveel noo- dig aan art. 23 van het voornoemd Reglement. Middelburg, 30 Juli 1886. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. KRUSEMAN, WA Griffier. It*olitieli Overzicht, Spanning is er nog altijd, ook in het Westen van Europa, want Engeland kan zich nog niet vereenigen met de bezetting der Nieuwe Hebriden door Frankrijk. De voorgewende geweldenarijen tegen Fransche onderdanen beschouwt meu als het middel tot annexatie en daar is John Bull niet van thuis. Maar de laatste kan de handen wel eens wat te vol krijgen. Misschien is echter een troe- beling met eene of andere mogendheid het ge- neesmiddel voor inwendige rust Het spookt geweldig in het Brittenland. Zelfs in het Noorden van Schotland is het niet pluis, daar hebben de pachters op het eiland Tiree erge standjes gemaakt, zoodat een kanonneerboot met marine-troepen tot onderdrukking uit Plymouth is gezonden. Wij vermelden terloops dat het tractaat tusschen Amerika en Engeland tot uitlevering der dynamietmannen gesloten is, en dat aan twee Fransche Canadeezen, die aan den opstand van Riel badden deelgenomen, gratie is verleend, alleen de Groote Beer en drie andere Indianen zitten nog opgesloten. Wij zijn in den komkommertijd. Vele grand- seigneurs zijn in baden, bosschen en op bergen, oin eenige verademing te genieten ver van de werk- kamer en de politieke vergaderzalen. Lord Salisbury echter is hals over kop uit Frankrijk teruggekeerd en te Londen aangekomen. Na een vluchtig on- derhoud met Lord Hartington en na Lord Curchill even gesproken te hebben, is hij naar Osborne gegaan om II. M. te ontmoeten. Lijstjes met namen van nieuwe Ministers zijn er genoeg in FEUILLETON. 2) IVaar Clementine Ilelm. Zij lachte spotachtig en liep den weg op zonder een enkele maal meer naar Christiaan om te zien. //Die wat verdienl, moet wat hebben zeide zij zaclitjes bij zichzelf, //hij is een erge driftkop. En als hij het dan volstrekt niet merken wil, dat ik hem mag lijden, dan zal ik het hem niet eerst zeggen." Als zij echter de diepe zielesmart bespeurd had, met welke Christiaan haar nakeek, zonder een enkele poging te doen haar ter zijde te blijven, dan zou zij stellig teruggekeerd zijn en zij had hem een paar vriendelijke woorden toegesproken. „Ik weet het wel, zij heeft Seppi liever dan mij prevelde Christiaan tusschen de tanden die hij vast op elkander geklemd had. //Hoe zou zij ook den somberen lomperd, hoe zou zij Christiaan kunnen kiezen boven den mooien lachenden Jozef, voor wien alle harten zich openen Zij is net als alle anderen." Langzaam wendde hij zich weder naar de beek en de sombere trek tusschen de donkere oogen gaf aan zijn gelaat een onuitsprekelijk smartelijke uitdrukking. Maar als wilde hij door inspanning den wandel en dat daarop Hartington's naam niet ontbreekt spreekt van zelven. Men zegt echter dat hij geen plaats in het nieuwe Ministerie ver- langt, maar het wel zal willen steunen. De indruk, die de veranderiug van Ministerie in het buitenland maakt, is het sterkst in Rusland. Men spreekt in Petersburg met bezorgdheid over eene mogelijke coalitie tusschen Duitscbland, Oostenrijk en Enge land. Men vindt zijn grond voor dat vermoeden in de volgende omstandighedende Koln. Zeit. is ongemeen verblijd over het aankomen van Lord Salisburyde veel vijandiger houding der half officieele Duitsche bladen tegenover Frankrijkde vervroegde bijeenkomst van Bismarck en Kalnokv en het uitstel van de ontmoeting tusschen You Giers en den Duitschen Rijkskanselier. De val van Gladstone wordt in Duitsche regeeringskringen toegejuicht. De Koln. Zeit. ontkeut ten sterkste ooit aan Anglophobie geleden te hebben, hetgeen het blad van Engelsche zijde verweten is. Iutegendeel, zegt het Duitsche blad, maar wij hebben het altijd be- treurd dat Engeland zij ne machtige positie prijs gaf door de wonderlijke bokkesprongen van Gladstone. In het Pyreneesche schiereiland marcheeren de zaken. Het handelstractaat met Engeland is er door, de Kamer vergadert tot 's morgens' half vier. De Ministers slaan kranig door. //Ik ben geen politiek persoon, geen strijdvoerend Minister," zei de man van de dubbeltjes, //ik ben een financie- man en in de regeering gekomen om de financien te redden, zonder mij met iets anders bezig te houden, ik zet mijne plannen door, of ik neem mijn ontslag." Sagasta weet wel wat hij aan zoo'n kranig kerel heeft. Intussclien melden latere be- richten, dat de crisis nog geenszins voorbij is en Sagasta moeite heeft zijn Kabinet bijeen te houden. Vele Fransche bladen behandelen nog de vraag in hoeverre na de verbanning der Orleans nu het verbeurd verklaren van hunne goederen kan volgen. Basly wil 40 millioen met de rente terug vragen Saint Romme wil dat er twee rente-inschrijvingen, ieder van 200,000 fr., in 1873 aan de familie Orleaus gegeven, op het grootboek worden geschrapt en eene som van 7,400,000 fr., die als achter- stallige rente op deze waarde betaald is, in de schatkist terugkeere. Nadat de vier vooruaamste aanstokers van de troebelen te Decazeville tot dwangarbeid zijn veroordeeld, zet men de beruchte stookster Louise Michel en hare vrienden, wegens aanzetting tot moord op eenige vergaderingen in staat van beschuldiging gesteld, achter de veters. Ook de uitgever Mariotte zal terecht staan wegens aanzetting tot burgeroorlog. De werkstaking der smeden te Zurich in Zwit- serland is zeer in 't nadeel der werkstakers afge- loopen. De socialisten maakten ijverig gebruik van de oploopjes en vele verdachte anarchisten kwamen uit hunne schuilhoeken. Dank zij de houding der van al zijn lichaamskrachten de inwendige smart verdooven, zoo hartstochtelijk begon hij opnieuw den strijd met den wilden bergstroom. Geleek niet zijn eigen gemoed geheel en al op deze onstuimige watermassa, die woest schuimde en bruiste als hem iets in den weg kwam Ook Christiaans harts tochtelijk gemoed streed dikwijls zwaar tegen de hindernissen welke voor hem oprezenmaar nog steeds had hij zijn hart met sterke hand bedwongen, evenals thans den bruisenden bergstroom, die hij op nieuw den weg afbakende welken hij had te volgen en uit wiens golven hij rotsstukken en houtblokken slingerde, alsof het kinderspeelgoed was. Eindelijk was de smalle bedding van de wilde beek schoongemaakt en het water kon zich weder langs zijn ouden weg schuimend in de kloof storten. Nu" moest alleen nog de vonder hersteld, die de beide oevers verbond, en die door de golven ver- nield was. Hij had hiervoor eenige werktuigen noodig en klom naar boven om die te halen. In gedachten verzonken liep hij over de smalle grasvlakte, welke de kloof begrensde en door den tuin naar huis. Toen hij voorbij den stal kwam zag hij hoe een slanke, jonge borst twee paarden naar buiten bracht en ze voor een kleinen wageu spande die in den hof stond. Christiaan bleef verrast staan. z/IIoho Seppi, waar moet dat met de paarden been p" riep hij verwonderd en trad op zijn broeder toe. burgerij, die de politie ijverig steunde, zijn vele belhamels ingerekend. De burgerij heeft aan het stedelijk bestuur haren dank betuigd voor de goede middelen, die aangewend zijn om rust en orde te doen wederkeeren. Yele onruststokers hebben Zurich verlaten, nu zij gezien hebben dat de burgerij zich tegen hen keert. Jammer dat vele arbeiders zich hebben laten meeslepen, zij zijn de slachtoffers ge- worden van de socialistische propaganda der Inter nationale. De toestand van het oproer te Amsterdam, Dinsdagavond, was als volgt Het bleef vrij rustig. Natuurlijk ontbrak het niet aan verspreide groepen en groepjes, die het gebeurde in meer of minder juiste kleuren afschil- derden en er eenige beschouwingen aan vastknoopten; maar ophitsende kreten werden niet gehoord. Ook lijdelijk verzet werd niet waargenomen. In de oude Looierstraat, dus op een half uur atstands van de oproerige buurt, werd omstreeks 5 ureu de rustig toezicht houdende politie-agent Korf- maker het slachtoffer van een woesteling, die hem goedsmoeds met een stuk hout een slag op het hoofd toebracht. De verwonding was, helaas, zoo erustig, dat de ongelukkige bewusteloos naar het gasthuis werd vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. De dader, zekere Langelaan, die ook eenigen aanhang bij zich had, maar toch als de hoofdaan- legger van het treurig t'eit mag worden beschouwd, werd in verzekerde bewaring genomen. Omstreeks 8 uren kreeg de politie een viertal muitelingen in handen, die reeds lang slecht stonden aangeschreven en dan- ook naar de eel werden over- gebracht, met namen Lodewijks, Yan der Burgt, Baars en Schweitz. De twee eersten hadden zich schuldig gemaakt aan ernstig verzet, de derde had een roode vlag ontrold en de vierde had met steenen geworpen. De laatste is een wegens dronkenschap ontslagen politie-agent, die ook gisteren onder de belhamels behoorde. Tegen half 9, toen de regenachtige lucht al meer en meer verduisterde, meenden wellicht eenige kwa- jongens op de Prinsengracht bij de Brouwersgracht hun kans schoon te zien om nog weer eens met steenen te werpen. Bij het oprukken van de politie, gedekt door militaire macht, sloeg de volksdrom op de vlucht. Door die beweging geraakten de gemoederen weer aan het gisten men hoorde fluiten en vloeken, en in de Straten en grachten werden de hoofden weer onrustbarender bij elkaar gestoken. De hoofd- commissaris Doesburgh achtte het althans geraden, deu bevelvoerenden majoor der infanterie te ver- zoeken, een paar rondes te laten maken, om meer vrij baan te houden. Deze beweging liep zonder z/Naar Zell aan 't meer hierover, naar de paardenmarkt," antwoordde Jozef en keek Christiaan met zijn heldere blauwe oogen vroolijk aan, terwijl uit ziju vroolijk, frisch gelaat de vreugde te lezen was, welke dit tochje hem beloofde. Christiaans voorhoofd werd donkerrood en hij klemde de lippen stijf op elkander. //Zoo ga jij daarheen sprak bij toen verstoord. z/Tot nog toe was dit altijd mijn werk, waarom heeft vader het vandaag aan jou opgedragen?" Jozefs zacht gelaat werd vuurrood en zijn broeder met zijn vriendelijke oogen angstig aanziende, ant woordde hij hafluid//Dat weet ik niet, Christiaan Yader heeft mij alleen gezegd dat jij nog langen tijd werk had aan de beek en toen beval hij mij spoedig te vertrekken, om tijdig weder thuis te kunnen zijn." t Is goed, Seppi, maak maar dat je de kooplui nog treft," zeide Christiaan kortaf en wilde zijn broeder voorbijgaan. Hij gevoelde dat zijn kwade luim klom, maar hij wilde niet dat Jozef er door zou lijden, wijl hij geheel onscbuldig aan de zaak was. Deze echter had de sombere wolk op Christiaans voorhoofd zeer goed bespeurd. Snel greep hij hem bij de hand en zeide vleiend z/Wees niet boos, broeder. Ik kan het niet helpen en ik zal vader vragen of hij jou liever wil sturen. Jij verstaat je beter op den verkoop als ik. Yader zegt altijd dat ik te aarzelend ben en mij laat overbluffen. Ik zal dan het werk in de kloof wel afmaken." vijandelijke ontmoetingen af, zoodat de militaire macht zich daarna weer kon bepalen tot het bezetten van eenige posten en verder haar bivak kon opzoe- ken in de Noorderkerk. De regen begon iutusschen al heviger te vallen en dreef de menigte naar huis. Alleen wierp men te ongeveer half 11 uren in de Anjeliersstraat nog met eenige steenendoch toen de infanterie zich vertoonde, sloegen zij, die hiermede bezig waren, op de vlucht. Een huishoudelijke vergadering der socialisten werd in het Volkspark gehouden. Een 30tal per- sonen kwam op. Een sectie infanterie, onder luit. Mansfeldt, was aan het politiebureel van de Raam- poort geposteerd, maar behoefde niet op te treden. Op en om de Noordermarkt was het Woensdag volkomen kalm. Bij een wandeling door de straten, die Zondag en Maandag het tooneel der ongeregeldheden vorm- den, kreeg men den indruk, dat de stemming der bevolking aanmerkelijk was vorbeterd. Het goed humeur van het volk was weer boven- gekomen en waar men daags te voren slechts ruwe, dreigende taal en scheldwoorden hoorde, trof men thans weer die vermakelijke, droogkomieke toon, waarop het volk in zijn goede buien gewoon is zijn op— en aanmerkingen ten beste te geven. Toen er te ongeveer 12 uur een draaiorgel kwam, werd er door de opgeschoten jongens en meisjes weer lustig gedanst. De plaatsen, waar men in de liuizen kogelgaten kon zien of waar menschen waren geschoten, wer den druk bezocht. Het ontbrak er niet aan uit- leggers, die vaak op melodramatische wijze de gebeurtenissen der afgeloopeu dagen aan de nicuws- gierige toehoorders verhaalden. De groote aantrekkelijkheid bleef echter de Noordermarkt met hare bezetting. Of het was om 't ongewone van het geval, dat de heilige stilte der kerk in het midden der week door 't rumoer van soldaten werd verstoord, of dat 't vaak schilderachtige schouwspel aantrok zeker is het, dat den ganschen dag een drom van menschen op het kerkplein verzameld bleef. Een scliilder had er menig aardig onderwerp voor een studie kunnen vinden. Het kerkje in 't groen, de volksgroepen onder de boomen, de officieren voor de deur, het inkijkje met het wijde vergezicht in de kerkruimte, de gaande en komende soldaten dat alles was waard door het palet vereeuwigd te worden, vooral op een oogenblik toen de zou het tafereel vriendelijk verlichtte. Indien alles zoo kalm blijft als het zich thans laat aanzien, zal de rustige rust al spoedig iu het kerkje op de Noordermarkt wederkeeren. Nu het gezond verstand blijkbaar weer is boven- gekomen zal de treurige bladzijde in de geschiedenis onzer stad wel gesloten kunnen worden. Christiaan keerde zich om en zeide ruw//Neeu, neen, SeppiAls vader het aan jou heeft opge dragen, dan moet hij daarvoor zijn reden gehad hebben. Je weet dat hij geen tegenspraak kan dulden." Daarop ging hij snel in huis. Jozef keek hem zwijgeud na en zuchtte. Hij had zeer goed den stillen strijd bespeurd, dien Christiaan te doorstaau had, en met genoegen zou hij hem den tocht hebben overgelaten, hoezeer hij er zich ook over verheugd had. Maar hij moest bij zichzelf ook toestemmen dat het onverstandig zou zijn ora te trachten zijn vader tot andere gedachten te brengen. Het zou hem alleen vertoornd hebben, zonder dat het Christiaan zou hebben geholpen. Maar het weeke, liefderijke gemoed van Jozef leed onbeschrij- felijk bij de gedachte dat Christiaan gekrenkt was en dat hij, de onschuldige aanleiding tot deze krenkiug, er niets aan veranderen kon. Zonder geraas reed hij den hof uit, alleen een Snellen groet met zijn moeder wisselende. Deze had zich op de kunstig gesneden houten galerij onder het breede overdak begeven, welke zich langs de eene zijde van het huis bevond en die, versierd met een menigte bloeiende planten, een bizonder vriendelijken aanblik bood. De zachte, donkerbruine kleuren van het hout, waaruit het stevige huis van den boer bij den stroora gebouwd was, verwekte, even als de meeste gebouwen van het dal, een gevoel van warmte en welbehagen en zooals het daar op den groenen heuvel tusschen zijn stallen, TEK \EIZEVS(HE (01 RUT IN DB GEMEENTE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1