f '11 L n Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. c. '7 4 - ooit, uit de handen glipt. Dan gebeurt bet niet zelden dat de trekker zijn evenwicht verliest en hals over kop in het water duikelt. Dat is de grootste pret, welke, zooals men begrijpt, niet vrij van gevaar is. Het dier lijdt intusschen onduld- bare pijnen. Een paling is taai van leven en hoe scherp het touw ook snijdt, hij geeft niet spoedig den geest, maar kronkelt zich wanhopig in allerlei hochten om de handen van hen, die het zoo ver- vaarlijk trekken. Eindelijk echter rukt de een wat harder dan de anderde kop wordt van het lichaam gescheiden en hij, die dat volbrengt, heeft den gestelden prijs gewonnen. Omtrent bovengenoemde onlusten wordt van gister avond het volgende gemeld Een allertreurigst tooneel werd tusschen 6 en 11 uren afgespeeld in den omtrek van het bureau van politie der vijfde sectie (Noordermarkt). Toen de militaire macht, bestaande uit 400 man infanterie onder bevel van luitenant Wijnandts, 150 man vesting-artillerie onder commando van kapitein Verweij, en een escadron huzaren van 80 man onder bevel van den eerste-luitenant Bothnia Andrea op het terrein van woeling en gisting waren aange- komen, waar een paar honderd agenten onder de directe bevelen van de hoofd—commissarissen Steen- kamp en Mr. Doesburgh en van den waarnemenden commissaiis den beer Boas den ganschen dag met voorbeeldeloos geduld getracht hadden, zoowel door vermanend als handelend optreden de ourustige ge- moederen tot bedaren te brengen, en een luitenant der infanterie aan het hoofd zijner manschap, de menigte in de Lindenstraat bij de eerste Linden- dwarsstraat tot driemalen toe te vergeefs gesom- meerd had uiteen te gaan en daarop eerst met los kruit en vervolgens met scherpe patronen Jiet vuren, toen ontstond er een ontzettend tooneel. Bij het eerste salvo vielen er al dadelijk vier dooden en drie zwaar gewonden. Zij werden onmiddellijk naar het bureau van politie vervoerd, waar de gewonden door Dr. Gualtheri van Wezel werden verbonden, om daarna of per vigilante, of per brancard, ja zelfs op eene handkar naar het gasthuis vervoerd te worden. Al de kruispunten in de omgeving der Noorder markt werden door infanterie, artillerie en politie afgezet, doch telkens werd nu ook de militaire macht met steeuen begroet, tot welk einde weder de straten werden opengebroken. Dit had weder salvo's van scherpvuur tengevolge. Zoo o. a. te 9 uren op de Priusengracht, voor de Prinsenstraat, te 9,30 in de Anjeliers— en Prinsenstraten, welk laatst salvo gevolgd werd door snelvuur. Daarbij vielen telkens enkele dooden en vele gewonden. Er hadden talrijke arrestatien plaats. De kolonel Boellaard en de overste Simon waren mede op het terrein aanwezig. Reeds te 8 uren 30 minuten was officieel ge- constateerd, dat het getal dooden 13 en dat der gewonden 23 bedroeg, waarbij later nog meer kwamen. Aangezien de ruimte in de bureau's der 5e sectie te klein is, worden de arrestanten (hun getal wordt op 50 geschat) naar de verschillende bureau's en hulpbureau's. o. a. dat bij de Willemspoort, ver voerd. Ter eere van de kloeke Willemstraters, die heden middag de beide roode en zwarte vlaggen van de lantaarus der zoogenaamde Zaterdagsche brug rukten en te water wierpen, mogen hier hunne namen vermeld worden Het zijn Jacobus en Leendert Mens, vischhandelaren, zoons van wijlen den wel- bekenden ,/bokkeubek," ookgenaamd burgemeester van de Willemstraat." Het is bijna onmogelijk het door de militaire macht bezette terrein te verlaten. Eene poging daartoe over de Prinsengracht bij de Brouwers- graeht misluktetelkens werd met steenen van de overzijde geworpen, nadat de lantaarns met stokken waren uitgedraaid, om de bedrijvers aan het oog te onttrekken. Al weder werd toen een salvo op de dichte menigte op de brug over de Prinsen gracht bij de Brouwersgracht gelost. Angstige kreten van gewonden gingen toen uit de menigte op. In de Lindenstraat moet een persoon in het opengeschoven raam zijner woning doodgeschoten zijn juist op het oogenblik dat hij een projectiel wierp, wat door een militair werd bespeurd. Met allerlei voorwerpen wordt weder op ver schillende punten geworpen, gedurig met uittartende uilroepen van „vuur maar!" Te 11 uren 30 zijn nog duizenden op de been en is er nog weinig verandering in dengespannen toestand gekomen. Een telegram van den afgeloopen nacht te 1^ uur meldt Officieel is geconstateerd, dat er 14 dooden en 34 gewonden zijn, ongerekeud die in particuliere woningen werden ingebracht. Te 12 uren 30 minuten waren de nieuwsgierigen afgetrokken en was een groot deel der militairen ingerukt. De mariniers hebben tegen 12 u. 30 m. de hoofdwacht op den Dam betrokken. Te 10 uren werd 50 man gerequireerd wegens wanordelijkheden in Jonker— en Ridderstraten, doch de rust bleef daar ongestoord. De hoofdcommissaris van politie Van Schermbeek uit Den Haag was geruimen tijd op de plaats der woelingen. beide maakten eenige averij aan de voorstevens, doch vervolgden de reis, de Noordsche houten stoomboot Stjernen naar Gent, komende met vlas van St. Pe tersburg, en de Engelsche ijzeren stoomboot Zaimis naar Goole, met stukgoederen van Gent komende. Gedureude de maand Mei jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen vanP. Wulf, te Wiukel, P. Brikhorst, te Wed. Marinus, te Antwerpen, Areutsen te Grimstadt, K. van Dijk, te Amsterdam, Gerrit Bodegom, te Grootelind, Desire Durt, te Grimsby en E. Melborg, te Mai mo. Gedurende de eerste helft van bovengenoemde maand is door het hulppostkantoor te Zaamslag de volgende onbestelbare brief verzonden aan het Mary van den Berg, te Michigan. adres van TER NEUZEN, 27 Juli 188G. Weldra zullen de kiezers voor leden van den raad uit de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, IJzendijke en Biervliet weder ter stembus geroepen worden, nu evenwel om leden te benoemen in eene commissie ter beoordeeling vau het ontwerp van wet lot verandering der grenzen van bovengenoemde gemeeuten. Dit ontwerp strekt hoofdzakelijk tot toevoegiug van geheel den Ange- linapolder aan de gemeente Biervliet en van den geheelen Vergaertpolder aan de gemeente Philippine. Leden van den Raad zijn voor deze commissie niet benoembaar. Het aantal leden voor Ter Neuzen zal 11 bedragen. Zondag ochtend en avond heerschte in onze stad een buitengewone drukte. Ongeveer een 700tal vreemdelingen, natuurlijk onze Zuidelijke naburen, arriveerden hier om zich na eenigen tijd vertoevens met 5 verschillende booten naar Middelburg, Vlis- singen en Ostende te begeven. Des avonds te zeven uur kwam het muziekgezelschap van St. Joos ten Noode vergezeld van zijn eere-voorzitter den heer Stuers van Roosbroeck, burgemeester dier gemeente, hier terug, maakte eene wandeling door de stad, bracht den heer burgemeester eene serenade en vertrok, door eene outelbare menigte tot aan het station begeleid met een specialen trein omstreeks 8 uur. Aanstaanden Zondag kan men alhier weder tal van vreemdelingen verwachten. Behalve uit eenige kleinere plaatsen zal hier arriveeren de Liedertafel z/Les Artisans reunis" van Brussel, die een 200 uitvoerders telt. Deze maatschappij zal een concert in het Schuttershof te Middelburg geven. Ook zal de Association liberate, mede uit Brussel, Ter Neuzen bezoeken. Men schat het aantal te verwachten personen op pi. m. 1200. Misschien is het cijfer wat hoog; laat het de helft wezen en de belangstelling is groot genoeg Heden had alhier de aanbesteding plaats van het bestraten van den weg van af de bestrating in den toegangsweg naar het spoorwegstation tot aan die bij den zuidbeer. Hiervoor hadden ingeschreven de heerenM. Klaassen, te Ter Neuzen, voor f 920; C. Maters, te Vlissingen, voor 905, en M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 736. Aan den laatsten inschrijver is het werk gegund. Nog was een in- schrijvingsbiljet ingekomen van den heer J. Kolijn alhier, voor f 706; dit is als niet door den aan- nemer geteekend ter zijde gelegd. De heer N. M. Th. van Bakergem, onder- wijzer te Yerseke, bevorens te Ter Neuzen, is benoemd tot onderwijzer aan eene inrichting tot voorbereiding voor middelbaar en gymnasiaal on- derwijs te Amsterdam. Zaamslng, In de gemeenteraadszitting van jl. Vrijdag, den 23 dezer, zijn o. m. de onderstaande punten in behandeling genomen: 1°. een schrijven van Dr. Arends, houdende berieht, dat ZEd. de betrekking van verloskundige tijdelijk zal blijven waarnemen op dezelfde voor- waarden als de te benoemen vroedvrouw. De raad heeft met deze voorwaarden genoegen genomen 2°. voorloopige vaststelling van de gemeeute- rekening over het dienstjaar 1885 in ontvangst tot een bedrag van f 18,318,52 en in uitgaaf op f 15,626,694, alzoo met een batig saldo van 2691,824. Deze rekening is ter fiue van onderzoek in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren P. Dieleman en A. Riemens; 3°. benoeming van een wethouder, ter vervan- ging van den heer C. de Bokx, thans burgemeester. Voor die betrekking is, na tweede vrije stemming, benoemd de heer C. J. van Vesem 4°. benoeming van een derden ambtenaar van den burgerlijken stand, waartoe gekozen is de heer P. Dieleman. Bovendien is in deze vergadering mededeeling gedaan, dat voor de vacaute betrekking van ge- meentevroedvrouw zich reeds 3 sollicitanten hadden aangemeld, nl. mejuffrouw L. M. van de Velde, van Hontenisse, mej. M. Bijl, van Amsterdam en mej. de weduwe C. Boot, van Wemeldinge. II111st, 26 Juli. De ZEerw. heer A. C. Buijs, pastoor en deken alhier, heeft, om gezondheids- redenen, ontslag gevraagd uit de herderlijke be- diening, die hij hier bijna 22 jaren heeft vervuld. 's Graveiihage, 27 Juli. Tweede Kamer. De heer Keuchenius heeft zitting genomen. Donderdag a. s. te 11 ure is aan de orde de interpellatie-Reuther, daarna zal de heer Lohman de regeering interpelleeren of haar bekend is, en zoo ja op welke gronden de politie te Leiderdorp Zondag ter uitvoering van het besluit der Synode haar macht beschikbaar heeft gesteld zonder de beslissing der rechterlijke macht af te wachten. Zaterdag namiddag had op het kanaal eene aauvaring plaats tusschen twee stoomschepen, waar- van een van Ter Neuzen en een van Gent af kwam I loopt de berg te steil af!" riep hij daarop en wendde zich naar de aangeduide plek. Maar het meisje lette niet op hetgeen hij zeide en zette onbekommerd haar weg voort. //Maar luister dan toch, Suzi, en doe wat ik zegDaar kun je niet beneden komenriep Christiaan heftig en zijn voorhoofd werd rood van toorn. Suzi lachte, maar deed niet wat haar gezegd was en sprong, vlug als een vogel, van de laatste steile helling naar beneden, eer Christiaan over de steeublokken geklauterd was, die hem in den weg lagen en hem van Suzi scheidden. Over Christiaans gelaat verspreidde zich een donkere wolk en zijn zwarte oogen blikten somber op het schelmsche meisje, dat keursje en voorschoot weder in orde bracht, welke bij de klimpartij verschoveu waren. *Ik laat mij niet bevelen Christiaan, dat moet je eens vooral weten," riep zij trots. „Eu als je een gezicht zet als drie dagen slecht weer, dan klim ik dadelijk weder naar boven, hoor je, booze deugniet Christiaan streek zich met de hand over het gelaat, als wilde hij de plooien glad wrijven. „Ik kan mijn gezicht niet anders maken dan het is, Suzi," antwoordde hij nog altijd op ge- krenkten toon. ,/En als ik een deugniet ben, waarom kom je dan bij mij? Je hebt zeker niet gezien dat ik het was, die hier werkte, en jij dacht er een ander aan te treffen." Suzi's oogen flikkerden en de aardige kleine mond spottend openende, zeide zij op snibbigen toon z/Denk wat je wilt, het is mij hetzelfde. Seppi zou wel een vroolijker gezicht gezet hebben als hij mij had zien aankomen, dat is zeker. Maar laat I ik je niet storen in je werk, Christiaan! Ik zal het een andermaal wel laten, een omweg te maken, als ik er geen beteren dank voor krijg." Zij keerde Christiaan den rug toe en liep met") Snellen tred den zigzagweg op naar de hoogte, van waar zij gekomen was. In twee sprougen echter was Christiaan naast haar en greep naar haar hand. ,/Suzi, vergeef mijriep hij zacht en zijn borst ademde sneller. //Ik was weer een onhandige, lichtgeraakte lomperd. Zeg mij eens eerlijk, ben je werkelijk naar beneden gekomen omdat je wist dat ik hier werkte?" Zijn stem klonk week en trilde en zijn groot ernstig oog richtte zich onderzoekend en angstig op Suzi's lief gezichtje, als wilde hij het meisje in de ziel lezen. Suzi had zich slechts half omgewend en hoewel zij den angstigen trek bespeurde, die over Christiaans gelaat lag verspreid, toch trok zij snel haar hand terug en zeide achteloos zz't Is best mogelijk, dat ik daarom kwam. Maar als je broeder hier was geweest, zou ik misschien ook den omweg geraaakt hebben, je moet niet al tijd alles op je zelf toepassen. Goeden morgen, Christiaan, en groet Seppi voor mij." (Wordt vervolgd.) Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimen tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,20vette varkens fr. 0,87 tot fr. 0,94. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,95 tot fr. 3,15; Mechelen fr. 3,81; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,42; Thielt fr. 3,81; Deiuze fr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,00. Aan de Maatschappij tot exploitatie van Slaats- spoorwegen is door het hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een adres gericht, met bezwaren tegen de plezier- treinen, welke de Maatschappij op Zondag laat loopeu. In Breda en omstreken zijn in de laatste dagen weer eenige gevallen van hondsdolheid voor- gekomen. Als een bizonderheid wordt gemeld, dat na het hevige onweder te Houtrijk en Polanen, onder een paar populieren niet minder dan 480 doode musschen werden gevonden. Te Middelburg zal naar men verneemt door de vereeniging //Uit het VolkVoor het Volk" in September a. s. een vliegerwedstrijd worden gehouden. Sarah Bern hardt heeft dezer dagen in Brazilie's hoofdstad ,/Eedora" gespeeld voor den Keizer Pedro, en wel met zooveel succes, dat de Keizer in persoon zich naar het tooneel begaf, om haar zijn compliment te maken. Zeven en dertig menschen zijn in Londen volgens de statistiek van de lijkschouwers, in het vorige jaar den hongerdood gestorven of omgekomen van ellende. Den 15<len Augustus zal te Gent de driejaarlijksche Tentoonstelling van Schoone Kunsten worden geopend. Een groot aantal Ne- derlandsche artisten hebben ingezondenSom migen dier inzendingen zullen, naar men meldt, grooten indruk maken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te s Gravenhage iubraak gepleegd in het cafe „Het Gouden Hoofd," voor den dader of de daders echter met weinig succes. Nadat het cafe te 2 uur gesloten was, begaven de bewoners zich te kwart voor drie uur ter ruste op de derde verdieping. Des morgens vond men de lade der toonbank voor het buffet opengebroken en daaruit verdwenen een revolver met een doosje met 50 patronen, benevens ongeveer 70 cents aan zilvergeld. Ook de nummerplaatjes der bedienden waren verdwenen. Als eene bizonderheid zij gemeld, dat in den regel onder den muur, die door den dief of de dieven overgeklommen is, een hond waakt, waarvoor men eerbied mag hebben, doch juist dezen nacht was het dier niet in den tuin gelaten, omdat een der buren van den eigenaar ziek was en het blaffen dezen hinderde. Het schavot der toekomst (voor landen waar de doodstraf nog niet afgeschaft is) wordt thans te Leipzig tentoongesteld. Het model vertoont een blok, waarop een stoel geplaatst is, voor den ter dood ver- oordeelde bestemd. Daarachter staat een beeld der gerechtigheid met zwaard en weegschaal. Onder het blok is een electrische batterij, waarvan de draden door de pooteu van den stoel omhoog gaan en in den zetel en den rug eindigen. Nadat nu het vonnis is voorgelezen, wordt de veroordeelde op den stoel geplaatst of daarop desnoods vastgebonden, waarop de beul een staf boven zijn hoofd breekt en de stukken in de weegschaal werpt. Dit brengt de electrische batterij in werking en de dood volgt oogenblikkelijk, gelijk met dieren genomen proeven herhaaldelijk hebben doen zien. Met Paschen 11. vervoegde zich ten huize van den landbouwer v. R, te Kralingen, een wel - gekleed heer, voorgevende te zijn Jhr. Rudolf Iheodorus Eckhart van Heeckeren. Hij wenschte bij v. R. opgenomen te worden tegen eene ruime betaling, daar hij op de hoogte wilde komen van het landbouwvak. Zoo v. R. daartoe genegen was, zou hem dat geen windeieren leggen, vermits de jonker op 24 Juli van dit jaar meerderjarig werd en alsdan v. R. als zetboer op eene hoeve zou plaatsen. Aan geld had de jonker geen gebrek, en bij zijne meerderjarigwording zou hij in het bezit gesteld worden van een groot kapitaal. De land bouwer, tuk op het voorgespiegelde voordeeltje, nam dadelijk den jonker in zijne woning en bereidde hem eene plaats aan zijneu disch. Van betaling van het kostgeld was natuurlijk bij iemand van zoo hoogen stand geen sprakedat zou wel terecht komen. Wat vooral vertrouwen gaf, was dat den jonker landbouw-couranten toegezonden werden, met vermelding van titels op het adres. Toen echter het verhuisbiljet van den nieuwen bewoner, die in de laatste dagen veel te Kralingen zich ophield, werd opgevraagd, gaf hij voor op reis te moeten, om eene boerenhofstede te koopen, daarbij verzoe- kende het horloge van v. R. even voor een dag te leen te mogen hebben. Van R. gaf o. m. het gevraagde, doch jonker Van Heeckeren laat op zich wachten. De zich noemende Jonker v. Heeckeren is klein van persoon, schraal vau uitzicht, zwart gekuipt haarhij is gekleed met zwart pak, fan- tasiehoed en heeft als merkbaar teeken een houten been. Dat de landbouwer v. R. met een sluwen oplichter te doen heeft gehad, valt wel niet te betwijfelen. Men schrijft aan het U. D. z/Als apen hoog klimmen willen" enz. De waar- heid hiervan zag men dezer dagen hier ter stede weder bevestigd door een exemplaar van het vier- handig geslacht zelven Zooals men weet, wordt bij sommige voorstellingen in Tivoli door het ge- zelschap, dat deze week daar optreedt, een aap gebezigd. Donderdagavond was dit beest nergens te vinden en overal zocht men hem te vergeefs, tot hij eindelijk werd opgespoord op eene plaats, waar men een aap zeker wel 't allerlaatst zoeken zou. Hij was nl. door openstaande ramen Tivoli uit— en ter H. B. S. voor jongens ingebroken. Hier gymnastieke oefeningen te houden, lag niet J in zijn planzijn doel streefde hooger, en wel naar proeven op physiologisch en chemisch gebied. Iliertoe bezigde hij twee soorten van inktrood en zwart. De eerste, die hem misschien te veel overeeukomst aanbood met het vocht, door welks misbruik hij den mensch wel eens aap had zien worden, wende hij scheikundig aan, door haar kleurs- verandering in zijne haren te doen brengen, waar voor hij zich rijkelijk met het roode vocht had overgotende zwarte inkt daarentegen lachte hem meer toe voor inwendig gebruik, wellicht om er de physiologische werking van op zijne maag te beproeven. Met beide proeven was hij echter zoo onhandig te werk gegaan, dat hij een tafelkleed daarbij totaal bedorven had. Maar verder nog strekte zijn onderzoek, want toen hij gevonden werd, zat hij met eene bedaard- heid, die men een schooljongen gaarne zou toe- wenschen, aan een der tafels, zich oefenende in het schrijven; de om hem heen liggende plassen inkt trachtte hij op die wijze nog dienstbaar te maken. Blijkbaar was ook zijn calligrafische aanleg niet groot, waarom men besloot zijne verdere ontwikkeling als physioloog, chemicus of schoonschrijver maar te staken en hem tot zijn vorige bestemming terug i "o Tt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2