Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2212. Woensdag 28 Juli 1886. 26e Jaargang, ONDER DE SNEEUW 0NIL0KEN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich' bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- buskouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit blad verscliiint Ki listing- en Vrljdagavond bij den tiitgevcr P. A. V A IV PE 8AIVKE te Ter Menzcn F»olitieli Overziclit, Alweer een donderwolk aan den politieken hemel. Nauw is de wind in Engeland gekeerd en komen de Tories aan het roer of overal rijst weer voor de verbeelding van duizenden Engelschen het Rus sische spook op, wijl men weet, dat thans de mannen weer op 't kussen komen, van welke men het roeren der groote trom tegen iiusland gewoon is. Een verontrustend telegram uit Peking meldt, dat eene Russische vloot den 17 dezer Port Lazereff bedreigde, onder voorwendsel der bezetting van Port Hamilton (op het eiland Quelpaert bij Korea) door de Engelschen. Bovendien maken de Russen aanspraak op het vruchtbaar gebied van Khoja- Sale, dat door de commissie van de Afghaansche grens niet wordt toegestaan, weshalve het werk der grensregeling voorloopig is gestaakt. Ook maken de Engelschen er zich bezorgd over, dat Rusland reeds den nieuwen spoorweg tot het pas verworven Merw in Turkestan heeft geopend. En terwijl lord Salisbury uit Frankrijk en lord Curchill uit Noorwegen zich naar Brittanje spoeden, spreekt de Standard openlijk uit, dat de eerste geroepen is om Rusland paal en perk te stellen. Intusschen heeft de Koningin het ontslag van het Kabinet aange- nomen en lord Salisbury naar Osborne on tboden. llar- tington, Chamberlain, Goschen, wie van deze drie deel zullen uitmaken van het toekomstig Ministerie is de voortdurende zorg van liberale en conservatieve bladen. Wat de oude heer doen zal? Liberale bladen zeggen, dat hij vast besloten is zijn plaats in de eerste rij der oppositie weer in te nemen. Dat er al nieuwe leden voor het aanstaande Ka binet wordeu genoemd is geen nieuws, maar of de geruchten waarheid bevatten evenmin. Zoo heeft de Brit zijn handen vol en in St. Petersburg maakt men trouw gebruik van zulke toestanden, zich nauwer sluiteude aan deOostersche mogendheden. De Czaar en de Czarine zijn in Polen op het jachtslot Skieruivicz, daar zullen de grootheden ontvangen prins Wilhelm van Pruisen, den zoon van den Duitschen kroonprins, terwijl de Russische kroonprins in den herfst de groote manoeuvres van het Oostenrijksche leger in Galicie zal bijwonen en daar Keizer Frans complimenteeren. Uit het Balkan-schiereiland komt weinig be- langrijk nieuws. In de Servische Skoeptchina gaat het toe als op een Poolschen Landdag, van niet minder dan 23 afgevaardigden is de verkiezing onwettig verklaard. In het proces wegens de samenzwering tegen het leven van Vorst Alexander van Bulgarije moeten dertien Montenegrijuen en drie Russen terecht staan, terwijl het hoofd der samen- zweerders, kapitein NabokofF, in het Russisch con- sulaat te Bourgas gevangen wordt gehouden. In tusschen stoken de Russen nog voort, zelfs heeft de partij van Zankoff te Sofia eene vergadering bijeengeroepen om de bevolking tot oppositie tegen FEUILLETON i) Naar Clementine Ilelin. In de engte. Daar, waar in Salzburg de groote Glockner en de groote Vendiger hun met sneeuw bedekte kruinen ten hemel heffen, ligt ter zijde van het schoone Salzach-dal, als plooien in den geweldigen rots- wand dier reusachtige bergen, een rij van smalle dalen, welke ieder op zichzelf een wereld in het klein vormen. Ook het Fusscherdal is zulk een kleine wereld op zichzelf. De smalle rijweg, die van het dorp Bruck uit, langs de Fuscher Achen in het stille, vreedzame dal loopt, wordt steeds smaller en moeie- lijker, hoe verder men de vallei binnendringt, tot hij eindeRjk de weinige huizen bereikt, waaruit Ferleton bestaat, het laatste dorp in het dal. Hier strekken zich als een reusachtige sluitboom twee kleine bergruggen uit, waarboven zich de geweldige groote Glockner verheft. Alleen de voet van den ervaren bergbekliminer waagt het, dat eenzame pad te betreden, 't welk over ijs en sneeuw naar de naburige dalen voert. Midden in dit stille dal ligt de voornaamste plaats, de regeering aan te zetten. De stokebranden zijn er echter slecht weggekomen, de bezoekers waren bijna alien aanhangers der regeering en toonden hunne geheclitheid aan Alexander van Battenberg. In Frankrijk spookt het nog altijd ten gevolge der verbanningswet. In Marseille hadden ongeregeld- heden plaats; een soldaat riep: //Vive le roil" Vijf personen werden gearresteerd. Later herhaalden zich de ongeregeldheden zoodat 300 in bewaring werden genomen. Ook in het kasteel van den heer Cornulier, bij Montaigu had eene belangrijke royalistische demonstratie plaats. Meer dan 15000 personen namen er aan deel. Exemplaren van liet manifest van den Graat van Parijs werden uitge- deeld, het volk werd aangemoedigd om zich op het eerste bevel van ,/hun Koning" gereed te houden en op het kasteel dineerden, behalve de bisschop, vijf honderd priesters. In den Oostenrijkschen staat heerscht op politiek gebied nog alles behalve eenheid. De bevordering van den Oostenrijkschen generaal Jansky, evenals het daarmee in verband staande ontslag van generaal Von Edelsheim, maakt de Hongaarsche pers bitter. Het is te hopen, dat onze Kamerleden niet aan werkstaking doen, maar ijverig zullen voort arbeiden op het politiek veld, waar zooveel braak ligt. Om hunnentwil hopen we, dat in den Haag geen temperatuur heersche als te Madrid, dat het in de Kamer vreedzamer moge toegaan dan in de Skoeptchina te Belgrado, dat er geen crisis kome als in Londenmaar dat het hooge staatsliehaara, nu van het doode punt afgebracht, zaken van gewickt moge afdoen. Volgens de ,/Haagsche kroniek" der N. Gron. Ct. zou 's Konings gezondheidstoestand geenszins bevredigend zijn. Z. M. lijdt aan eene groote mate van vermoeienis en matheid, gevolg van zijne nierziekte, die thans ook op de maag een nadeeligen invloed begint uit te oefenen. Van daar dat het aangekondigd bezoek van den Koning van Portugal, in ons land, volstrekt geen officieel karakter hebben zal, en vermoedelijk zelfs een bezoek van dien Vorst aan onzen Koning achtervvege zal blijven. De Portugeesche Koning zal alleen Amsterdam en den Haag bezoeken en misschien ook Rotter dam, doch zijn verblijf hier te lande zal strikt incognito en van slechts korten duur zijn. Uit Leiden meldt men Een ringpredikant wilde Zondag te Leiderdorp de godsdienst-oefening waarnemen. Door lieden uit de volksklasse werd hem echter de toegang tot den preekstoel versperd, waarna hij door de politie in staat werd gesteld, op den preekstoel te komen. De gewezen predikant en kerkeraad volgden hem het dorp Fusch, door den smallen weg doorsneden, welke meermalen de ruischende Achen kruist. Eenigszins bezijden het dorp bespeurde men op een groenen heuvel de fliuke hofstede van Lucas Hutter, ook wel de boer van de wilde beek geheeten, wijl zich vlak bij zijn huis een watermassa bruisend in een smalle kloof nederstortte. Achter het huis verhief zich tegen den bergwand zwaar boomgewas, waardoor de hoeve voor wind en weder was beschut. De helling, waarop zij stond, diende tevens om de grondslagen te bescher- men tegen het bruisende water van de Fuscher Achen, die in het voorjaar, door de smeltende sneeuw van den gletscher en de bergen gevoed, dikwijls als een wilde stroom voortvloog en het kleine dal geheel overstroomde. Met de armen op een rotsblok geleund stond op zekeren morgen een hooge, krachtige gestalte, de boer van de wilde beek, op den rand van de kloof en staarde met opmerkzamen blik in de diepte. Het dichte haar, 't welk de boer met een eigen- aardige beweging nu en dan met de forsche, ge- bruinde hand naar achteren streek, verried door zijn kleur, dat Lucas Hutter den rijperen manne- lijken leeftijd reeds had bereikt. Maar dat de jaren hun gewicht nog weinig bij hem deden gevoelen, bleek uit zijn frisch gelaat en de flinke wijze, waarop hij zijn hooge gestalte verhief Terwijl de boer met zijn ernstige, bruine oogen in de kloof staarde, vloog een lachje van zelfvol- toen ook. De heethoofden klommen over de banken en bedreigden den ringpredikant, die alzoo onmo- gelijk godsdienst-oefening kon houden. Hij verliet derhalve den preekstoel, wier toegang werd bezet door den hulpofficier van justitie. De gewezen predikant trad nu voor het voorlezersbordje en hield godsdienst-oefening. Door de bevoegde overheid is proces-verbaal opgemaakt. De gemeenteraad van Vucht heeft devorige week met algemeene stemmen een voorstel van den burgemeester verworpen, om, tot verbetering van de brandbluschmiddelen welke bij den jongsten brand gebleken waren onvoldoende te zijn eene nieuwe brandspuit aan te schafFen. De raad was namelijk van oordeel, dat zulk eene uitgaaf alleen zou zijn in het belang van de assurantie-maatschappij Dirk van Steen, kantoorbediende te Nijmegen, die den 26sten Juni R. de firma A Noorduin Zn. bij wie hij in dienst was, voor een bedrag van ruim f 14000 bestal en met zijn vriend Adriaan Rooze daarop verdween, heeft tbans bij de Parijsche politie zichzelf aangegeven. Het geld heeft hij met zijn vriend tot den laatsten cent opgemaakt. Rooze is te Coblentz gearresteerd. De Figaro vermeldt nog een tweeden vriend van Yan Steen, een zekeren Quilkers, die met hem uit Nijmegen zou verdwenen zijn en thans nog in Parijs zou rondzwerven. Het poli- tieblad, waarin zijn opsporing en aanhouding wordt verzocht, noemde Quilkers echter niet. Het kameelenpaar in Artis te Amsterdam werd onlangs verheugd door de geboorte van een klein kameeltje. Het beestje scheen echter in ons guur klimaat niet te kunnen wennen, want, niettegen- staande de zorgvuldigste verpleging door beide ouders, bezweek het reeds in de eerste dagen van zijn bestaan. Yan dat oogenblik af zijn de ouders diep bedroefd en geven aan hun gevoel lucht door luide kreten en geheel naar kameelenaard. Woensdagavond bij het concert uitte zich die droefheid zoo luidde de arme beesten konden zeker niet begrijpen waarom de menschen pleizier maakten, terwijl zij in rouw verkeerden dat men het concert zou hebben moeten staken, indien niet een medelijdende oppasser het kameelenpaar naar een afgelegen hoek van een tuin had gebracht, om daar ongestoord aan hun smart lucht te geven. Eergisterenavond is het tusschen de menigte en de politie op de Liudengracht te Amsterdam en omliggende straten tot een ernstig treffen gekomen. Het publiek vermaakte zich op die gracht met /palingtrekken," een genoegen, dat de politie meende te moeten verhinderen. Daardoor ont- stonden hevige tooneelen, waarbij al het volk uit die dichtbewoonde wijken naar de Lindengracht stormde en uit de kuilen, welke daar ter plaatse doening over zijn gelaat en verzachtte de strenge vastberaden uitdrukking, die er over verspreid lag. Hij knikte tevreden en Hoot zachtjes, een bewijs, dat hij voldaan was over hetgeen hij gezien had. Daar beneden stond zijn zoon Christiaan, bezig met het herstellen van hetgeen de bergstroom be- schadigd had. De kracht en vlugheid waarmede de jonge borst alle bezwaren, als T ware spelend, overwon, waren wel geschikt om zijns vaders gemoed te verheugen. Ter halver hoogte in de beek staande, ruimde Christiaan de stammen en takken op, de stukken rots en wat er verder door het water in zijn dolle vaart mocht zijn medegevoerd, waardoor het nu zichzelf den weg versperde. Zijn forsch gebouwd lichaam, 't welk dat zijns vaders nog in grootte overtrof, boog somtijds onder den druk der geweldige stukken die hij omhoog hief en ter zijde slingerde en zijn bruin, scherpgesneden gelaat was met een donker rood overtogen. Dikwijls streek hij het lange, zwarte haar van het hooge voorhoofd en keek met zijn levendige, donkere oogen hoever hij met zijn werk gevorderd was. Maar hij gunde zich slechts weinig rust en zette spoedig met denzelfden rustigen ijver het werk voort. Lucas Hutter verliet na een poos het rotsblok vanwaar hij zonder dat deze het het bespeurde, zijn zoon had gadegeslagen en ging huiswaarts. Korten tijd daarna vertoonde zich aan de andere zijde van de kloof mede een gestalte die aandachtig om zich in de straat lagen, steenen nam om er zich als projectielen van te bedienen. Het regende op een gegeven oogenblik straatsteenen, waardoor sommige politiebeambten meer of minder ernstig werden ge- trofFen. De politie zag zich toen genoodzaakt de menigte door verscheidene charges uiteen te drijveu, waarbij afwisselend van de sabel en den stok werd gebruik gemaakt. Ook daardoor werden eenige personen gekwetst, die later in het g.isthuis werden opgenomen. Dank zij het krachtig optreden der politie, welke onder bevel stond van den hoofd- commissaris Mr. Van Doesburgh, gelukte het haar eindelijk, de menigte in bedwang te houden, echter niet dan nadat zij een vijf en twintigtal arrestanten had gemaakt. Ook de bijtijds invallende regen deed het zijne om de menigte doen bedaren. On- geveer te negen uur was het rustig geworden en kon de politie zich in het bureau op de Noorder- markt concentreeren, zonder dat het noodig was de nieuwsgierigen, die zich in de buurt verzamel- den, uiteen te doen gaan. Tot de gearresteerden behooren de bekende socia- listen Eckhardt en Meegens, die dus ook voor palingtrekken partij trekken. Meegens had steenen in den zak. Tien agenten zijn gekwetst en o. a een brigadier zwaar gewond. Voortaan zal des Zondags en ook op andere dagen, als socialistische samenkomsten gehouden worden, cavallerie in de kazerne gereed staan, om de taak der politie over te nemen. Duizenden nieuwsgierigen bewogen zich gisteren op de Lindengracht om de opgebroken straat te bezichtigen Een roode en zwarte vlag waren aan lantaarn- palen der brug over de Lindengracht voor de Gouds- bloemsdwarsstraat gebecht. Een groote menigte, met een roode vlag voorop en socialistische liederen zingende, trok door de straten der Jordaan. De politie bevond zich nabij de Noordermarkt. Zij zag lijdelijk de wanordelijkheden aan. Het volk wijt de oorzaak van het rumoer aan het ontijdig optreden der politie, die echter haar plicht deed en de wet handhaafde. Wat we door palingtrekken hebben te verstaan meldt ons het Handelsblad Palingtrekken is een dier barbaarsche vermaken, welke, vroeger veel in zwang, thans nagenoeg ver- geten zijn. Alleen ten plattelande geeft men zich er nog wel eens aan over, evenals aan het z. g. z/katknuppelen," maar ook daar wordt het steeds door de overheid belet. Men bindt dan een dikken paling onder de kieuwen aan een touw, zoodat het beest niet kan loskomen, en besmeert het desnoods nog met zeep. Het dier wordt in het midden van een vaart of gracht opgehangen en eenige jougens of mannen trachten het in een schuitje, dat pijlsnel wordt voortgeroeid, los te trekken, wat niet ge- makkelijk gaat, omdat de paling, nu gladder dan heen staarde. Het was een slank, krachtig gebouwd meisje. Toen zij beneden aan den stroom den rustigen werkman bespeurde, bleef ook zij een oogenblik staan op dezelfde wijze als de boer het voor haar gedaan had, en ook op haar aardig, bloeiend gezichtje was dezelfde voldoening en blijd- schap te lezen welke de trekken van Lucas Hutter hadden verhelderd toen hij Christiaan beschouwde. Maar het lag niet in den aard van het opgewekte meisje om lang stil te zijn en zich te verschuilen. Zij maakte den rooden zijden doek los die over haar donkere vlechten was geslagen, en dien vlug heen en weder zwaaiende begroette zij er den jongen man mede aan hare voeten, en riep hem tevens een vroolijken welkomstgroet toe. „He, Suzi, ben je daar riep Christiaan vroolijk, en terwijl hij naar het meisje omhoog keek was het al zonneschijn die hem uit de oogen straalde. „Wat kom je hier al zoo vroeg doen z/Ik moet naar oom te Ferleiteu. Tante is ziek geworden en ik moet een beetje helpen," antwoordde het jonge meisje, terwijl zij, vlug als een gems, van de steile, steenen helling van de kloof' afdaalde, in stede van den smallen weg te volgen, die zigzagsgewijze in de diepte voerde. Christiaan was vlug op den anderen oever van de beek gesprongen en stond nu met uitgespreide armen bij de helling om het jonge meisje bij den laatsten sprong op te vangen. Ga nu wat meer links, Suzi! Daarheen! Hier TER XEIZEVM'HE COURMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1