•ii f j ,r I i n Gemengde berichten. 1 Telegrafische berichten. A i 3 Het hoofdbestuur der maatschappij van land bouw in Limburg heeft besloten zich tot de regeering te wenden met verzoek de kraaien, roeken, kouwen en masschen van de lijst der door de wet bescbermde vogels te willen schrappen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de vele klachten der landbouwers over de groote schade, die de kraaien enz. onder het graan aanrichten. Een groote ramp heeft den heer Blokhuys te Noordwijk getroffen. Eergisterochtend is zijn fabriek van verduurzaamde levensmiddelen //Anna" bijna geheel afgebrand. Ruim 150 menschen zijn zonder werk. I)e oorzaak is onbekend. De fabriek was laag verzekerd. Te Dragten is de tabaksfabriek van den heer W. van der Meer afgebrand. De oorzaak is onbe kend. Het pand was verzekerd. In den nacht van Yrijdag 17 op Zaterdag 18 Juli jl. zijn door middel van braak uit een ijzeren geldkist, op een onbewoond kantoor te Rot terdam gestolen: 2 bankbiljetten van f 1000, ver- moedelijk een bankbiljet van f 300, eenige bank biljetten van f 200 en eenige van f 100, ver- moedelijk 2 bankbiljetten van f 60 en 2 bank biljetten van f 40, 16 bankbiljetten van f 25 en 30 muntbiljetten van f 10. Eukele dier biljetten zijn gestemId met een ovale roode afdruk waarin het '.ulres „Lietz en Hausmann, Rotterdam," met eep dreschje, 2 grauwlinnen zakken, te zamen inho.udende 250 aan rijksdaalders en guldens. .Deo commissaris van politie der le afdeeling te Rotterdam vraagt door een buitengewoon politieblad opsporing en bericht. TER NEUZEY, 23 Juli 1886. Woensdag werd aan de Theol. school te Karnpen met gunstig gevolg het eind-examen afge- legd door den heer J. P. Tazelaar, van hier, en mitsdien als kandidaat gesteld voor het beroep van predikant bij de Christelijk Gereformeerde kerk. Bij het deze week geeindigd examen voor veearts is geslaagd de heer L. A. J. Deijer van Hontenisse, student aan de veeartsenijkundige school te Utrecht. Woensdag werd alhier door het bestuur van den Serlippenspolder bij enkele inschrijving aanbe- steed het maken van eene steenglooiing aan den zeedijk van den polder. Negen biljetten behelsden de inschrijvingen van de heerenA. Vermorken, te Hontenisse, voor /"7682; M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 7360; C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 6988E. de Maat, te Hans- weert, voor 6800; J. de Bree, te Hoek, voor /"6660; D. Tholens, te Hoek, voor f 6595; D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 6449H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 6339 en L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 6100. Een biljet werd ter zijde gelegd, als te laat ingeleverd. Walsoorden, 22 Juli. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats der herstellings-, vernieuwings- en onderhoudswerken aan het calamiteus waterschap Walsoorden. Yoor dit werk waren iugekomen 13 biljetten, inhoudende de volgende inschrijvingen C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen, voor f 11330 C. Bakker, te Sliedrecht, voor 11033 A. de Jong Dz., te Ter Neuzen, voor f 10997 L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 10980 J. Leijs, te 's Heer Arendskerke, voor f 10798 J. de Jonge, te Biezelinge, voor 10785 C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 10660 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor 10480 J. Cambeen, te Hon tenisse, voor 10460 B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 10370C. Bolier Cz., te Bruinisse, voor 10200; A. van Poperingh, minuten, toen hij een menigte menschen in het gezicht kreeg, die langzaam het huis naderden en een lichaam droegen, en daar hij er niet aan twijfelde, of het was Kilm^ans lijk, raapte hij al zijne krach- ten bijeen, om het bericht van het vermoorden van dien man zoo bedaard mogelijk aan te hooren. Doch waarom brachten zij het lijk naar zijn huis? waarom niet naar Kilraoran Dat bevreemdde, verwarde hem en vervulde zijn hart met angst en schrik. Inmiddels waren de dragers van het lijk genaderdzij kwa- men het venster voorbij, waar hij stond, en in het vale, stuipachtig vertrokken gelaat van den doode herkende hij dat zijns broeders. Een vreeselijk ver- moeden rees bij hem op en hij zeeg krachteloos op een stoel neder. Kort daarna trad een van de lieden, die het lijk naar huis gebracht hadden, met een bedrukt wezen in zijne kamer en meldde hem, dat zijn broeder vermoord was gevonden. Hoe vroeg M'Dougal met doffe stem. „Door een kogel dwars door het hoofd," was het antwoord. „Waar werd het lichaam gevonden?" wOp den weg bij het meer, dicht bij Clachan- more." Dien ganschen dag verliet Hector M'Dougal zijn vertrek niet; hij wilde zich niet vertoonen, noch toelaten, dat iemaud hem bezocht. Toen de morgen kwarn, vermiste men hem; hij was in den nacht verdwenen, en zoomin toen, als later, kou iemand zeggen, waarheen hij gegaan was. Eenige geloofden, dat hij zich in zee had gestort, anderen dat hij het land had verlaten, en op dit laatste gerucht volgde de overlevering, dat hij in den Amerikaanschen oorlog in den slag van Bunkershill gevallen was. E I Jf D E. te Bruinisse, voor f 10000 en P. J. Yerbist, te Hontenisse, voor f 9964. Het werk is voorgedragen aan Heeren Ged. Staten ter gunning aan den laagsten inschrijver. Zaamslag. In de vergadering van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens— en Eendragtpolders, op jl. Dins- dag den 20 dezer, is ter voorziening in de openvallende plaats als lid van het bestuur bij dat waterschap, ontstaan door de aftreding als zoodanig op 1 November e. k. van den heer J. de Putter Lz., eene voordracht opgemaakt van 3 kandidaten, waarop, behalve het aftredende lid als eerste kan didaat, ook nog geplaatst zijn de heeren A. Riemens en F. de Ruijter, respectievelijk als tweede en derde kandidaat. Koewacht, 20 Juli. In de heden door den gemeenteraad gehouden vergadering is tot hoofd der school, dorp Koewacht, in plaats van den heer Hugo Remerij, welke op pensioen is gesteld en eervol ontslag is verleend, benoemd de heer A. Geerards, onderwijzer te Hontenisse, en tot hoofd der school in de buurtschap St. Andries de heer G. Th. Kievenaar, thans onderwijzer te Nijmegen. Westdorpe, 22 Juli. De installatie van onzen ZeerEerwaarden heer pastoor G. van Dijk, welke a. s. Maandag plaats zal hebben, zal door de inge- zetenen niet ongemerkt worden voorbijgegaan. Yele toebereidselen tot feestviering worden ge- maakt en men voorziet dan ook weder een van die feesten, waarbij de Westdorpenaren reeds meer- malen blijk van eendrachtig samenwerken hebben gegeven. Zuiddorpe. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad op 20 Juli 1886 was als volgt Getal kiezers 39. Getal uitgebrachte geldige stemmen 35. Gekozen de heer Th. Buijsse met 22 stemmen. De heer D. van de Velde bekwam 13 stemmen. 's Gravenhage, 23 Juli. Tweede Kamer. Be sloten is tot toelating van den-heer Keuchenius. 3 van het ontwerp-adres van antwoord op de openingsrede is onveranderd aangenomen, na ver- werping van het amendement Schaepman om de Kamer alleen te binden aan de behandeling der grondwet, niet aan de herziening. Bij 4 (kiesrecht) verklaarde de regeering de grondwetsherziening niet te kunnen aannemen in den geest van algemeen stemrecht, maar wel bereid te zijn tot gemeen overleg. Wil de Kamer alge meen stemrecht, dan zal de regeering aftreden. De commissie verklaarde zich tevreden, over de verklaring van samenwerking4 en het geheele adres is daarna aangenomen met 45 tegen 30 stemmen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Juli de volgende vonnissen uitgesproken P. v. M., oud 27 jaar, C. L. J., oud 36 jaar, arbeiders, beiden wonende te Stoppeldijk, en J. C. B., huisvrouw van P. J. v. G., arbeidster, wo nende te St. Jansteen, zijn wegens overtreding van 's rijks belastingen veroordeeld de eerste tot 15 dagen celstraf en 50 boete, te corrigeeren door 7 dagen celstraf, de tweede tot 2 inaanden celstraf en f 50 boete, te corrigeeren door 7 dagen cel straf, en de derde tot 15 dagen celstraf, benevens alien in de kosten van bekeuring en van het rechts- geding en met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen. De directeur der weesinrichting te Neerbosch, heeft gedurende de laatste dagen weder belangrijke giften ontvangen. Behalve een gift groot f 200 voor het ouderhoud der weezen, ontving hij drie giften, een van 1000, een van 500 en een van 300, voor den bouw van het nieuwe wees- huis. Evenals de vroege, worden thans ook de late krieken te Oud-Beijerland voor Engelsche rekening opgekochtde prijzen zijn reeds tot f 10 per 50 kilo gestegen. Yier kinderen, die door een weduwnaar bij eene vrouw te Amsterdam waren uitbesteed, werden door die vrouw aan het politie- bureau gebracht, omdat de vader spoorloos ver dwenen is en de vrouw dus geen kostgeld voor de kinderen ontving. Te Diever (Drenthe) werd Zondag den llden dezer, na Zaterdagavond als lidmaat aangenomen te zijn, door I)s. Nieweg in de kerk bevestigd de wed. B. van "Wateren, op den leeftijd vanvijf en zeventig jaren Een milicien uit Groningen, ingelijfd bij het 5e regiment infanterie, heeft zich om van dienst af te komen een paar vingers moedwillig dermate verminkt, dat hij ter verpleging is opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. Het hof van assises te Bergen in Henegouwen heeft de zaak der voornaamste beschuldigden in de onlusten van Charleroi ten einde gebracht. Twee personen zijn wegens plundering tot dwangarbeid veroordeeld, de een tot tien, de ander tot twaalf jaren jaren. De Compagnie des Waggons-lits is door haren kassier te Brussel bestolen voor 25,000 francs. De dief heeft deze gelegenheid tevens gebruikt om van vrouw te verwisselen. De politie is hen op het spoor. Meng u nooit in geschillen tusschen man en vrouw, is een wijze stelregel. Maar toen Dinsdag- middag, in de Quellijustraat te Amsterdam een meer dan opgewonden schoorsteenveger, met een klein kind op den arm, aan het razen en tieren was tegen zijne vrouw, die hem naliep, om hem de kleine af te nemen, achtte een voorbijkomend predikant, de heer K., zich verplicht, eene poging te doen om den man tot rede te brengen. Maar dat bekwam hem slecht. De woedeude schoorsteen veger vloog hem aan en rukte hem de kleeren van het lijf; de welmeenende prediker bleef slechts voor erger mishandelingen gespaard door de hulp van eenige andere omstanders, die den beschonkene meester werden en hem naar het politiebureau brachten. Een man en een vrouw te Abstede hadden dezer dagen lust om te Utrecht kermis te gaan houdenmaar de kinderen Er werd echter raad geschaft; toen deze sliepen sloten vader en moeder eenvoudig de deur en gingen nu pleizier hebben. Toen ze 's morgens, heel prettig, thuis kwamen, vonden zij een 5jarig kind dood. De kleine, wakker geworden en zijn ouders niet vindende, had een raam geopend en was er uitgevallen, morsdood. Boos weer schijnt het in den nacht van Maandag op Dinsdag in West-Friesland geweest te zijn In de Eukhuizer Courant van Dinsdag toch lezen weNa den warmen dag van gisteren zagen wij hier in den avond langs den geheelen westelijken horizon onweder woeden, dat evenwel zoo ver verwijderd scheen, dat de een na den ander tusschen 11 en 12 uur zijn legerstede opzocht. Om halftwee werden wij evenwel door naderend onweer uit den slaap gewekt. Het was toen woest weder, dat evenwel niet lang aanhield. Met den dag bleek het dat hier en daar in den om'trek nog al veel schade is aangencht in den te veld staanden karwijoogst. Yele hokken zijn omgewaaid, enkele slooten drijven vol karwijstroo. Een hoos, zich van het Z. W. naar N. O. voortbewegende, heeft zelfs hooirooken van de stallings gelicht. Te Hoogcarspel heeft het stationsgebouw tal van dakpannen verloren. Met betrekking tot het onweder schrijft men nader uit Hoogcarspel Ongeveer 800 hooirooken en niet minder dan 300 karwijhokken liggen over de landerijen en in de slooten verstrooid. Boomen zijn met wortel en tak uit den grond gelicht en zware takken afgeslagen. Twee schoorsteenen zijn hier afgewaaid en meer dan 1000 dakpannen. Bijna aan iedcr huis is herstellingswerk voor den rietdekker. Bij een boer op de Wijzend werden de groote dorschdeuren opengerukt en de kleerkastvan den knecht die op den dorschvloer stondhet onderste boven geworpen. Yan een hooiklamp, die reeds een jaar gestaan had, werd de helft weggenomen en verstrooid. Maandag zijn de hondsdagen begonnen. Men weet, dat de honden reeds voorlang hebben ge- broken met de traditie om dat tijdperk uit te kiezen voor eventueele dolheid. Dinsdag was het Sint-Margriet, de dag die zes weken regen of mooi weer geeft naar de aloude theorie, die nooit is weerlegd dan door de feiten. Tegenover onze lezers aclitten wij ons echter verplicht, deze merkwaardige dagen in herinnering te brengen. Arnh. Ct. Voor palingvisschers. Aan de Bredasche Courant deelt men mede dat een visscher uit het naburige Sprundel een belangrijke //ontdekking" heeft gedaan. Wanneer hij tegenwoordig op de palingvangst uitgaat, gebruikt hij daartoe een vet- gemest dood kalf, ontdoet het beest van kop, staart en ingewanden en plaatst het vervolgens op de pooten in het water, 's Morgens gaat hij, gewapend met twee stroppen, naar zijn fuik, sluit de openingen en sleept dan den romp van het kalf, die vol paling zit, aan wal. Op deze wijze heeft hij zich al heel wat voordeel verschaft. Uit Interlaken worden over het redden van een Alpentourist en zijne gidsen op de Jungfrau de volgende bizonderheden medegedeeldDinsdag jl. wilde de heer Burkhardt met de twee gidsen Teutschman en Jossi, uit Grindelwald, de Jungfrau bestijgen, en daartoe was de kant van den Wen- gerslap tot uitgangspunt gekozen. De weg voerde over den Guggi-Gletscher die op sommige plaatsen vele kloven en scheuren heeft. Toen zij met hun drieen (de heer B. tusschen de twee gidsen vast- gebonden) zich in de Seracs, een ongeveer 2700 M. boven den Siegfriedkant zich bevonden, viel plot- seling een geweldige gletschermassa naar beneden, gelukkig wel niet juist op de plek waar de drie mannen stonden, maar toch zoo dicht bij hen dat zij door enkele brokken getroffen werden. Jossi viel in de ondoorgrondelijke bergkloofde heer B. werd insgelijks medegesleurd, doch kon zich, vlak bij den rand der gapende spleet, nog aan een punt van de gletscher vasthouden, terwijl Teutschmann op zijne beenen staan bleef en met alle krachtsin- spanning de twee anderen aan het touw vasthield. Hun toestand was verschrikkelijk. Beneden in de kloof hangt aan het touw, tusschen leven en dood, het zware lichaam van Jossi, en aan den rand der kloof ligt de heer B. met het hoofd over de kloof heen en kan zich niet bewegen, want aan den anderen kant moet Teutschmann aan hem trekken, opdat de heer B. en hij zelf niet naar beneden gesleurd worden. Een half uur verliep in deze haehelijke positie. Geen van de drie kan de plek verlaten. Reeds verzwakken de krachten en Teutsch mann en ook B. is niet langer bij machte zich vast te houden. Daar komt als door een wonder verlossing. Denzelfden morgen hebben twee Duitsche heeren met de gidsen Schlegel en Kaufman, beiden ook uit Grindelwald, de Jungfrau bestegen en den kleinen Scheidegg tot uitgangspunt genomen. Zij zien de sporen van B. en zijne gidsen, en komen nog juist ten rechten tijd op de plaats des onheils. Schlegel neemt een koen besluit; hij laat zich neerzakken in de kloof, nadert Jossi en bindt hem aan een ander touw, zoodat de heer B. en Teusch- mann bevrijd zijn. Daarna wordt ook Jossi opge- haald. Den terugweg naar den Scheiddegg kan Schlegel nog te voet afleggen; van daar echter moest hij naar het dal gedragen worden. Uitwendig letsel heeft hij niet bekomen. Op den Canadian-Pacific-spoorweg loopen thans slaapwagens van nieuw model, voorloopig slechts tot Montrealweldra zullen zij over den ganschen weg in gebruik worden gesteld. Deze nieuwmodel- wagens zijn inderdaad bewonderenswaardige kunst- voorwerpen, welke alles in zich vereenigen't welk den reiziger kan doen vergeten, dat hij per spoor- weg reist. Wat de keurigst ingerichte slaapwagens bevatten, ontbreekt hier natuurlijk niet, maar bovendien heeft men allerlei verbeteringen en ver- fraaiingen aangebracht. In de gezelsehapszaal zijn spiegelruiten aangebracht, zoodat men een tamelijk groot vrij uitzicht heeft over het landschap, hetwelk men doorreist, en in de rookkamer reiken zij bijna tot aan den vloer. Buitendien heeft men er een badkamer, waarvan de reizigers onderweg het vrije gebruik hebben tegen een extra betaling van slechts 50 cents 1,25 naar onze munt) voor den ganschen duur der reis. In de toiletkamers zijn de tafels van Parisch marmer, versierd met brons. De wagens zijn ge- bouwd van mahoniehout, al het binnenwerk is gemaakt van satijnhout, ingelegd met paarlemoer, de gordijnen, tafelkleeden en tapijten zijn van kost- bare Turksche en Perzische stoffen. In een woord er heerscht in alle opzichten een voorbeeldelooze weelde, welke op dit gebied nog nergens in die mate wordt aangetroffen, en daarmede houdt gelijken tred al hetgeen dienstbaar is tot bevordering van het gemak en het genoegen der reizigers. Een vreeselijk onweder, zoo wordt uit Bor deaux geschreven, heeft boven Reole en omstreken gewoed, waarbij de hagel groote verwoestingen aan- gericht heeft. De geheele oogst is vernietigd de grond is met druiven en vruchten bedektde tabak is verlorenhet koren, dat nog niet in schoven ge'oonden was, heeft veel geleden. In de stad zijn de iantaarns en vensterruiten bijna overal gebroken. De hagel hield ongeveer een kwartier-uur aan, de hagelsteenen waren zeven centimeter in doorsnede en wogen 60 gram. Hetzelfde onweder bereikte ook Bordeaux, maar in die stad werden geen ver woestingen aangericht. Niet alleen uit de gelaatstrekken, knobbels van het hoofd of het handschrift kan men tegen- woordig het karakter van den mensch opmaken. Een Berlijnsch schoenmaker beweert nu de kunst te verstaan, 's menschen eigenschappen te ont- dekken uit het door hen gedragen schoeisel. //Zijn de liakken pi zolar. gciijkuiaug versieten,'' zoo zegt hij, //dan is de drager een flink, vastbe- raden man van zaken, met een helder hoofd, een nauwgezet ambtenaar of een uitmuntende huis vrouw en moeder. Is de zool aan de buitenzijde versieten, dan is dat een teeken van zwakheid en wankelmoedigheid bij den man, en van bescheiden- heid bij de vrouw." Hij verhaalt voorts, hoe hij o. a. een jonkman van zijn kennis, die weifelde, welk van 2 meisjes hij tot vrouw zou nemen, een raad gegeven heeft volgens zijn schoenzolen-theorie, en wel met uit- stekend gevolg. De jonkman werd zeer gelukkig met het meisje, dat hare schoenen gelijkmatig had versieten, terwijl het andere meisje, met de scheef- geloopen schoenen, geheel ten onder ging. In Pruisen, voornamelijk te Berlijn, zijn met betrekking tot de wedrennen misbruiken en schan- dalen aan het licht gekomen, die een Koninklijk kabinetsorder ten gevolge hadden en waarbij de vrijheid van officieren in het Pruisische leger, voor zooveel betreft de weddenschappen, zeer beperkt wordt. Het is verboden met bookmakers te spreken. Een officier mag voortaan niet anders dan in uni form aan een wedren deelnemen; ook mag hij geen paard berijden, wat toebehoort aan iemand, die van wedrennen zijn beroep maakt. Deze be- palingen zijn vastgesteld door een commissie van officieren der lichte cavalerie, die, met toevoeging van officieren van de andere wapenen, benoemd was tot het uitbrengen van rapport over de aau- gelegenheid, en door een nieuw reglement is vast gesteld waarnaar hunne kameraden in het Pruisische leger zich voortaan hebben te gedragen. Op de verschrikkelijkste wijze, die men zich denken kan, heeft een man in het arsenaal te Woolwich den dood gevonden. In een der smel- terijen was een ploeg arbeiders bezig met he* i - *rr I f, I 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2