Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2211. Zaterdag 24 Juli 1886. 26e Jaargang, Stremmiflg passage braggen. FEUILLETON, DE BROEUERMOORDER. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verscliijnt DiiiNdaj. en Vrijdagavond bij den nitgcver P. Jt. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. Voor de uitvoering van herstellingen zal de passage zijn gestremd a. over de bruggen buiten de Axelsche poort van 28 Juli tot en met 31 Augustus a. s., b. over de brug op den westbeer van 15 tot en met 17 Augustus a. s., en c. over de brug op den oostbeer van 18 tot en met 31 Augustus a. s. De brug naast den zuitlbeer met aansluitenden bedekten weg blijft voorzien in de behoefteu van het verkeer, betrokken bij de bruggen, bedoeld onder a. Ter Neuzen, 16 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. JE*olitieli Overzicht, In Azie loopt het den Engelschen niet mee, een guerilla oorlog wordt gevoerd door de Birmeezeu. De Engelsche troepen worden door de cholera ge- teisterd en door ongunstig weer in hunne operation belemmerdde piinsen der Alompra-dynastie, die aanspraak raaken op den Birmeeschen troon, treden steeds met grooter driestheid op. Een hunner heeft zelfs den Engelschen gouverneur vogelvrij verklaard en een prijs van 2000 roepijen op zijn hoofd ge- steld. In de hoofdstad is onrust, men vreest voor brand, zoodat alle openbare gebouwen door troepen bezet zijn. Men heeft outdekt dat de Birmeezen door de Zwarte Vlaggen van wapenen worden voor zien en de Chineesche regeering beweert hiertegen niets te kunnen doen, zoolang de verhouding met Birma, dat voorheen schatplichtig was aan China, niet op afdoende wijze tusschen China en Engeland is geregeld. Die kerels in 't Oosten zijn nog zoo min niet, dat ondervinden ook de Eranschen in Tongkin, waar het er even treurig uitziet. Zij hebben de hand in een wespennest gestoken, zoo goed als wij op Sumatra's noordkust. Bij groote troepen zwerven er vrijbuiters rond en voeren de stoutste ondernemingeu uit. De roovers zijn meest Chineesche soldaten, die bij de staking der vijandelijkheden met Erankrijk gedaan kregen en nu op deze wijze aan den kost komen. De Internationale arbitrage- en vredcb^nd ver- gaderde dezer dagen te Louden onder voorzitter- schap van den bisschop van Engelands hoofdstad. Er werd medegedeeld, dat er te Berlijn eene afdee- ling was gevormd. Men begon er in te zien, dat de kwijning van handel en industrie voornamelijk aan de groote en dure legers te wijten was. Bravo Een tafereel uit Schotland. (Slot.) Terwijl Hector M'Dougal over den wrok broedde, dien hij tegen Kilmoran in het hart droeg en welke door de omstandigheid, dat zij gezamenlijk naar Soonart genoodigd waren, ten deele ook door het met zijn broeder over dit onderwerp gehouden gesprek bij hem was aangewakkerd, rees eensklaps een van die woeste gedachten bij hem op, die zich aan harts- tochtelijke, wraakzuchtige menschen niet zelden op- dringen en de wereld met misdaden vervullen. Hij besloot, Kilmoran bij zijn terugkeeren van Soonart, dat, naar hij berekende, omstreeks middernacht wezen moest op te wachten en te vermoorden. Toen hij tot dit helsche besluit gekomen was, wapende hij zich met zijne buks, die nimmer haar doel miste, en snelde heen, om eene ter volvoering der vreese- lijke daad, die hij voorhad, geschikte plaats te zoeken. Hij sloop heimelijk het huis uit en nam langs een wijden oinweg zijne richting naar een boschje, dat voor eene hoogte lag, vanwaar men den weg, op welken Kilmoran moest terugkeeren, overzien kon. De weg liep namelijk tusschen de vermelde hoogte en een fraai^jper door, dat in een rondom Maar of Bismarck en Wilhelm ons dit nazeggen, dat is niet zeker. Het gerucht loopt, dat tusschen Engeland en de Vereeuigde Staten onderhandelingen worden gevoerd over een verdrag tot uitlevering van dynamiet-mannen, dit zou beter in de kaart dier mannen loopen. Tusschen Weenen en Pest zijn ernstige incidenten ontstaan, naar aanleidiug van eene demonstratie twee maanden geleden door generaal Jansky ge- organiseerd ter eere der mannen, welke Buda tegen de Honveds van Gyoergyei verdedigden. Men ver- wachtte, dat Jansky zou worden gepensioneerd en nu is hij divisie-generaal geworden en met een aanzienlijken post in Bohemen bedacht. Daarop heeft generaal Von Edelsheim, opperbevelhebber van Hongaarsche Honveds, die de woorden, waar- mede Tisza in het voile Parlement generaal Jansky berispt had, had goedgekeurd, zijn ontslag ge- nomen. Dit ontslag is terstond aangenomen en de gemeenschappelijke Minister van Oorlog heeft tegelijk tot Edelsheim's opvolger een Croaat, ge neraal Pejaczewitch, benoemd. Alle Hongaarsche bladen beschouwen dit als eene vernedering voor Hongarije en voorspellen ernstige politieke ver- wikkelingen. In Rusland is men vol van Batoem. De Staats- courant zegt, dat het sluiten der vrijhaven niet in strijd is met artikel 59 van het tractaat van Berlijn en voegt er bij, dat men in Rusland diep gekrenkt is over den toon der buitenlandsche pers. Men verwijt deu Britten, dat zij het tractaat ge- schondeu hebben door het nemen van Cyprus en geeft te kennen zich met alle kracht te zullen verzetten tegen een mogelijk plan van Engeland om oorlogsschepen naar de Zwarte zee te zendeu. Alweer een punt van gevoelige aanrakiug. Aan de Temps wordt gemeld, dat in Belgie tusschen de kroon en het ministerie een vrij ernstig geschil is ontstaan. De Koning wil zijne toestemming niet geven tot opheffing van een twiutigtal scholen, door Thonissen verlaugd. Men spreekt in's Konings omgeving van Kamerontbinding. De Escaut, het orgaau der intransigenten van de rechterzijde, bevat zelfs een heftig artikel tegen den Vorst en tegen de gematigde liberalen. Uit Italie komen nog immer ongunstige berichten over de cholera, vooral in Brindisi heerscht zij. De Italiaansche Ministers Grimaldi en Morano hebben door de provincie Lecce eene iuspectie-reis gemaakt en als hunne overtuiging uitgesproken, dat aanstoiids maatregeleu dieuen genomen te worden om in de behoefte aan betere arbeiderswoningeu iu 'tZuiden van Italie te voorzien. Ook in Fiume, aan de Adriatische Zee, komen vele gevallen voor en meest met doodelijken afloop. Mogen de soms zoo heete Juli- en Augustus maanden geen oorzaak zijn tot verdere verspreiding dezer gevreesde ziekte, en moge ook vooral in dezen tijd nauwlettend van bergen ingesloten dal scheen te sluiineren. Toen M'Dougal het bosclije bereikt had, dronghij in de richting van den weg tot aan den uitersten rand van hetzelve door, waar hij van den weg, dien Kilmoran komen moest, nog slechts zeventig of tachtig passen was verwijderd. Hier koos hij eene plaats, waar hij eene verhevenheid tot het vastleggen zijner buks voor zich had en verborg zich toen in de dichte struiken, om de verschijning van zijn slachtoffer af te wachten. Het was hel- dere maneschijn en daar het paard, dat Kilmoran altijd bereed, een vreemde, lichtgrijze, bijna witte kleur had, was te verwachten, dat het niet zeer moeielijk zijn zou, hem terstond te herkennen. Wij laten thans den sluipmoordenaar in zijne hinderlaag en keeren naar Soonart terug, waar het gezelschap een uiterst vroolijken avond sleet. De banketzaal weergalmde van luid, schaterend gelach, dat luchtig scherts en lustige liedjes gestadig opnieuw opwekten, en de wijnflesch scheen zonder ophouden hare ronde om den feestelijken disch. De tijd kwam intusschen, dat scherts en gezang zeldzamer werdeu en de flesch met langzamer beweging haren kringloop volbracht. Het werd laat de levensgeesten der gasten geraakten ontspannen en een algemeene beweging tot vertrekken was het gevolg. In vroolijkeluidruchtige verwarring stormden zij uit de zaal naar de stallen, om hunne paarden te halen, daar alien van zekeren afstand gekomen waren. Onder hen, die buiten traden, worden toegezien op getrouwe nakoming der voorge- schreven gezondheidsmaatregelen, in het bijzonder in de groote steden. Het ontwerp-adres van antwoord op de ope- ningsrede luidt Sire 1. De Tweede Kamer der Staten-Generaal waardeert het hoogelijk, dat deze zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopend. 2. Erkentelijk voor de mededeelingen, in Uwer Majesteits rede vervat, mag zij niet verhelen, dat naar hare meening nevens de lichtzijden in's lands toestand ook schaduwzijden zijn waar te nemen, en met name in Nederlandsch—Indie meer dan eene aangelegenheid bizondare zorg vereischt. 3. Aan de behandeling der aaugekondigde wetsontwerpen, in het bizonder aan de herziening der Grondwet, hoopt zij haar beste krachten te wijden. 4. O nder de belangrijke voorschriften der hoogste Staatswet, waarvan wijziging raadzaam is, behooren die betreffende het kiesreclit. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lands belang het best gediend worden, wanneer aan den gewonen wetgever bij de toekomstige regeling van dat onderwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aau de gewijzigde Grondwet voorloopige bepalingen worden toegevoegd, strekkende om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kring, door de tegenwoordige Grondwet afgebakend. 5. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder Hoogeren zegen, het welzijn van het Yaderland bevorderen. Woensdag begonnen hierover de debatten. Alle sprekers der rechterzijde verdedigden hunne vroegere houding en handhaafden hun standpunt, daarbij critiseerende de houding der regeering en het „misbruik," dat van het vroeger gebeurde in den verkiezingsstrijd is gemaakt. Yoor zooveel het adres de strekking heeft tot bereidverklaring van hervatting van den grondwets-arbeid, en vooral tot eene bepaalde wetsverklaring omtrent het kies reclit, is de rechterzijde algemeen daar tegen, hoewel Dr. Sehaepman meende dat de beslissing daarom- trent eerst bij de vierde paragraaf moet valleu. Nainens de commissie verklaarde de heer W. II. de Beaufort, dat het adres wel een zelfstandige, maar geen vijandige strekking heeft, en het omtrent 'tkiesrecht een bepaalde verklaring bevat omtrent een wenschelijke regeling voor de toekomst. De Minister verklaarde, dat de regeering nu, gelijk te voren, geen partij-regeering is, en dat zij omtrent het kiesrecht de voorbarige uitspraak in het adres niet aanvaardt, maar het afdeelingsverslag afwacht over de weder ingediende ontwerpen. was ook Kilmoran, doch hij volgde de vrienden slechts om hen in den zadel te zien klimmen, daaar hij zich, tegen zijn oorspronkelijk plan, door zijnen gastheer had laten overreden, om den nacht op Soonart over te blijveu en aan een jachtpartij tegen den volgenden dag deel te nemen. Bij het binnentreden van den stal bleek, dat Norman M'Dougals paard aan twee pooten geheel kreupel en dus bezwaarlijk in staat was om een stap te doen. Hoe dit gekomen was viel voor het oogenblik moeielijk te zeggenmen nam echter aan, dat het een paar peezen verrekt of eenig ander letsel aan de pooten bekomen had. Genoeg, het dier was onbekwaam om zijn meester dezen nacht naar huis te dragen. Toen Kilmoran dit zag, drong hij met dezelfde vriendelijkheid, waar- mede hij hem ook reeds bij zijne komst was te gemoet gekomen, er bij M'Dougal op aan, dat deze zich van zijn paard zou bedienen en voegde er schertsend bij, dat, zoo hij meende, wegens de oude veete, die tusschen hen bestond, geen van zijne, Kilmorans, paarden mede naar zijns va- ders huis te kunnen nemen, hij dan naar Kil moran rijden, het beest daar laten en den kleinen afstand van daar tot zijne wouing te voet af- leggen kon. Gaarne had M'Dougal dit vriendelijk aanbod van de hand gewezen, doch deels wenschte hij Kilmoran ten aanzien van zijne gezindlieid jegens hem te mis- leiden, deels waren te veel getuigen tegenwoordig, De heer Van Houten verklaarde, <$*t de liberale partij hier als politieke meerJerheid ttigenover het Ministerie positie neemt. De heer Ivlutgers ver klaarde echter dat de Minister HeemskeTtk de grondwets-herziening moet blijven leiden na wijzigi;ng van het kabinet, door aftreding der heeren Bloem, Yan den Bergh en Van Eijk. De verkiezing iu het district Amersfoort, van een lid der Tweede Kamer ten gevolge van de optreding van den heer M. Mackay voor Utrecht, heeft den volgenden uitslag opgeleverd Aautal kiezers 3648. Ingekomen 2516 biljetten. Uitgebracht 2506 geldige stemmen. Yolstrekte meerderheid 1254 st. Gekozen de heer Mr. L. W. C. Keuchenius met 1255 st. De heer Jhr. Mr. J. E. Huydecoper van Nigtevecbt verkreeg 662, en de heer Mr. R. J. graaf Sckimmelpenninck van Nijeuhuis 589 st. In de inrichtingen, waar sterke drank in het klein wordt verkocbt, zal na 1 Sept. a. s. weder een nieuw exemplaar der drankwet moeten worden opgehangen, aangezien die wet, o. a. de artt. 4 tot 18, is gewijzigd bij de wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 66), regelende het iu werking treden van het nieuwe Wetboek van Strafrecht. Art. 13 der drankwet bepaalt nl. dat in be- doelde inrichtingen o. m. moet worden opgehangen een gedrukt exemplaar van de wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, zoodat na elke wijziging dier wet, hoe gering ook, het aanwezige exemplaar moet worden vernieuwd. De Rijksveldwachter J, Hameka en de brug- baas der schipbrug J. van Dijk, te Westervoort, hebben een uit een moddersloot voor'dood opgehaald kind als aan het leven teruggegeven door volhar- dende toepassing van de middelen, aangegeven door de Maatschappij tot redding van drenkelingen. Toen zij bij deu schijndoode kwamen, waren de pogmgen, door anderen aangewend, reeds opgegeven en stond men op het punt, het gewaande lijkje iu de wieg te leggen. Langer dan 1^ uur gingen zij toen aan het werk om de ademhaling te her- stellen, met het gelukkig gevolg dat de afwezige ouders bij hun terugkeer hun kind behouden vonden. Zij zijn aan genoemde mannen voor hun volhardende pogingen dubbelen dank verschuldigd, daar in die gemeente van 1700 zielen elke plaatselijke genees- kundige hulp ontbreekt en de uit Arnhem ontboden dokter zeker te laat zou gekomen zijn om redding te brengen. Deze bracht thans de meest vereerende hulde aan Hameka en Van Dijk, die rustig hun werk hadden voortgezet, ondanks de verzekeringen der omstanders, dat al dat gesol te vergeefs zou zijn, vooral toen de schijndood bijna twee uren geduurd had. dan dat hij het wagen durfde door een, schoon ook nog zoo gering teeken, den haat te verraden, dien hij tegen dezen man in het hart droeg Wees hij echter in het tegenwoordig geval de beleefde aanbieding van de hand, dan, vreesde hij zou men dit voor zulk een teeken houden en zich dat later, als Kilmoran eens eenig ongeluk overkwam, herinneren. Dit alles snel bedenkend, nam M'Dougal Kilmorans voorstel met veel dankzegging aan, beklom het paard en reed weg. Een scherpe rit van vijftien minuten bracht hem aan den rand van het boven- vermelde meer en weldra zag men hem op den weg, die daar langs liep voortdraven. Zonder aan gevaar te denken, spoedde M'Dougal voort en had het meer ruim half achter zich, toen de luide knal van een geweer zich uit het bosch liet hooren en Norman M'Dougal op hetzelfde oogen blik dood van het paard viel een bukskogel was hem midden door het hoofd gegaan. Door het paard dat Norman bereed, bedrogen, had zijn broeder tegen hem het schot gericht, dat voor Kilmoran bestemd was. Niels van zijn verschrikkelijke dwaling vermoe- dend, snelde Hector M'Dougal naar huis, sloop, door niemand gezien, naar zijn kamer en legde zich ueder. De morgen kwam, en de moordenaar ver- wonderde zich zeer, dat zijn broeder nog altijd niet terugkeerde. Hij verliet zijne legerstede, waarop hij een slapeloozen nacht had doorgebracht, en trad aan het venster, om uit te zien. Pas stond hij daar eenige TER VEIZEVSCHE (01 RAM.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1