i! Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ners te zijnwant juist de beste hebben ze mede- genomen en de overige eenvoudig weggeworpen. Zij waren das in bun doen niet slecbts voorzichtig, maar ook kieskeurig. Tevens bebben zij zeker begrepen, dat iemand na zulk een karreweitje wel eene kleine hartversterking mag nemen, vooral nu de gelegenheid zich daartoe zoo gereedelijk aanbood en zoo hebben zij hunne nachtvisite geeindigd met een glaasje frambozen-brandewijn te drinken. 't Is den beer J. H. Taat, gezagvoerder van het stoomschip Edam, mogen gelukken voor het Aquarium der Diergaarde te Amsterdam eenige fraaie exemplaren van den grooten Amerikaanschen Brulvorsch Bullfrog") in uitstekenden staat van Amerika naar hier over te breugen. De brulvorsch leeft deels in stroomende wateren, deels in moerassen van Canada en het grootste gedeelte der Ver. Staten, en behoort tot de grootste soort van kikvorschen die tot nog toe zijn aangetroffen. Het eigenlijk lichaam kan een groote bereiken van 21 c. M., de achterpooten een lengte van 26 c. M. De dieren, thans in het Aquarium aanwezig, hebben deze grootte echter nog niet bereikt, doch over- treffen reeds de afmetingen van onzen gewoneu groenen kikvorsch. De Brulv-orsch is begaafd met een sterk brullend stemgeluid, dat zich bij deze soort niet alleen ge- durende de>n paartijd doet hooren, doch gedurende het- nvarmere jaargetijde steeds kan vernomen worden. Merkwaardig is de sterk ontwikkelde vraatzucht dezer vorschenniet alleen verslinden zij andere kleinere kikvorschendoch zelfs jonge eenden kuikens en visschen worden soins bij voorkeur als voedsel gebruikt. Hiertegenover staatdat de achterste ledematen van de Brulvorsch in Amerika voor vele menscken een groote lekkernij uitmaken, zoodat voor een zestal volwassen dieren in Amerika gewoonlijk 1,25 en meer wordt betaald. TER NEUZEN, 20 Juli 18S6. Z. D. H. Mgr. P. Leijten, Bisschop van Breda, heeft benoemd tot Pastoor van Terheijden (N.-B.) den ZEw. heer A. van Aert, pastoor te Ter Neuzen. Mogen de Katholieken alhier ge durende 16 jareu in ZEw. een trouwen herder en verzorger hebben gehad, ook de andersdenkenden kunneu van hem getuigen een vriend in het maat- schappelijk leven te moeten zien heengaan. Verder zijn benoemdtot Pastoor van Ter Neuzen den ZEw. heer F. Kerstens, kapelaan te Rosendaal, tot kapelaan te Rosendaal den WEw. heer P. Fransen en tot kapelaan te Westdorpe den WEw. heer C. van Beckhoven, priester uit het seminarie. Op de hofstede van den landbouwer J. P. Scheele, in den Ouden Zevenaarpolder, alhier, kwam in het laatst der vorige week bij eene koe een ziekte- geval voor, dat aan longziekte deed denken, dat als gerucht spoedig de ronde deed, en bij velen onrust baarde. De daarop ontboden rijks-veearts constateerde echter, dat het geval volstrekt aan geen longziekte deed denken, en de ziekte van geen verontrustenden aard wasden geheelen veestapel bij dien landbouwer is overigens volmaakt gezond. De opbrengst der collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst is dit jaar in onderstaande gemeenten geweest, als volgt Axel 17, Boschkapelle 1,55£, Clinge f 1,20, Graauw 2,32, Hengstdijk 1,11, Hoek 12, Hontenisse 9,10, Hulst 9,93 i, Koewacht 1,90, Ossenisse 2,674, Overslag 1, Philip pine 3,48, Sas van Gent 4,80, St. Jansteen f 2,90, Stoppeldijk f 2,66 J, Ter Neuzen f 38, Westdorpe 4,91£, Zaamslag 10,76 en Zuid- dorpe f 5,47. Zaamslag, 19 Juli. In de buitengewone ver- gadering van ingelanden van den Zaamslagpolder, heden alhier gehouden, is de heer M. RiemensJz. benoemd tot gezworene van dien polder, en zulks ter vervanging van den heer C. de Bokx, die, uit honfde van zijne bevordering tot dijkgraaf, als gezworene moest aftreden. dagen was deze dam op korten afstand van het gebouw van eene diepe gracht doorsneden geweest, doch deze was later gedempt en op den tijd, waarvan wij spreken, waren er nog slechts de flauwe sporen van zichtbaar. De meeste der naar Soonart genoodigde gasten waren, toen Normad M'Dougal in de wijde eetzaal des huizes trad, reeds bijeen en onder de verzamel- den was ook Kilmoran. Bij Normans verschijning kwam de laatste, een zachtzinnig, goedaardig man, wiens vurigste wensch immer geweest was, met zijne buren, de M'Dougals in vrede te leven, dadelijk op hem toe en bood hem vriendschappelijk de hand zij werd door zijn verraderlijken vijand bereidwillig en, naar het scheen, met dezelfde hartelijkheid aan- genomen, als zij gereikt werd. Glimlachend, maar zwijgend hoorde Norman aan, wat Kilmoran hem half in scherts, half in ernst over hunne oude vijand- schap zeidc, en een veelbeteekenend schouderophalen, Yan vriendelijke woorden verzeld, gaf liij te kennen - of moest althaus aanduiden hoe gaarne liij bereid was, Kilmorans voorstel, om het verledene te vergeten en voortaan in vriendschap samen te leven, aan te nemen. Kort daarop, toen alle genoodigden aanwezig waren, zette het gezelschap zich aan tafel en liet zich het rijke maal goed smaken. Wij willen hen bij deze aangename bezigheid laten en voor eenigen tijd naaT de woonplaats der M'Dougals terugkeeren, om de rol te schilderen, welke Hector in het treurspel van dezen avond spelen wilde. (Slot volgt.) 's Gravenliage, 20 Juli. Tweede Kamer. De heer Brouwers heeft na eedsaflegging zitting ge- nomen. De rooster van aftreding is samengesteld. Morgen te elf ure begint de discussie over het ontwerp-adres. De heer Reuther zal op nader te bepalen dag den Minister van Oorlog interpelleeren over de militaire school te Haarlem. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt Ossen 65 centimen tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 65 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,88 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,85 tot fr. 3,05; Mechelen fr. 3,81; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,42; Thielt fr. 3,63; Deinze fr. 2,50 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,00. Uit Ouddorp (Goedereede) wordt omtrent den aanplant van meekrap aldaar het volgende gem eld ffDe oude meekrap belooft nog al veel, die staat schoon te velde en de jonggepote kiemen insgelijks daar er in deze gemeente nog al ruim van gepoot is, ware het te weuschen, dat dit product wat in prijs steeg, want voor deze gemeente is dit een hoofdproduct. Er zijn hier in den winter nog altijd drie meekrapfabrieken aan het werk, dus, of hier nogal meekrap geteeld wordt; de laatste bewerking in de fabrieken bedraagt nog ruim 300,000 pond." Over den toestand van den landbouw in Rusland wordt uit Petersburg geschreven: De campagne dezes jaars heeft onzen landbouw ten doode gedoemd. De tarwe, van welker ver- bouw de landbouwers leven, is niet meer verkoop- baar en haar prijs dekt zelfs bij onzen ellendigen geldkoers de productiekosten niet meer. Tot het inslaan van andere wegen en het aanvatten van andere bedrijven ontbreekt de energie, de kennis en vooral het geld. De grootste grondeigenaars landbouwers zonder een penning bedrijfskapitaal, en keumerkend voor onzen toestand is het feit, dat hier, waar wij bij de schrale bevolking men- schenhanden door machines moeten vervangen, toch nog drie vierde van de fabrieken van landbouw- werktuigen op het punt staan ten onder te gaan. De landbouwberichten in alle bladen gewagen in hoofdzaak over den gunstigen stand van het aardappelgewas, maar tevens ook dat bij het af- leveren of verschepen nu alreeds zeer lage prijzen kunnen worden verkregen. Te Herwijnen, in Gel- derland, werden ze afgeladeu tegen f 1,65 per hektoliter. Zaterdag werd van de werf der Kon. Maat- schappij De Schelde te Ylissingen met goed gevolg te water gelaten de stalen raderboot La Dives, die als passagiersboot dienst zal doen en gebouwd is voor Fransche rekeniug Op 1 Juli jl. was het aantal Christelijke scholen in ons land tot 430 gestegen. Door de Yereeniging voor Christ. Nat. Schoolonderwijs werden hiervan 196 scholen, die zich bij haar hebben aangesloten, gesubsidieerd. Hoewel het leggen van oesterpannen, dat in dezen tijd van 'tjaar plaats heeft, op Noord-Beveland op verre na niet zooveel drukte veroorzaakt als verleden jaar, worden toch aan de oostkust aldaar nog 50000 pannen in zee gebracht. De Ain- sterdamsche diergaarde is nu ook in het bezit van de zoogenaamde eetbare vogelnestjes, die Indie zoovele oplevert en door de Chineezen als een lek kernij worden beschouwd. Een man, zonder vaste woonplaats, wierp eergisteren op de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam moedwillig een glasruit in. Hij gaf zelf van deze daad kennis aan de politie, vragende of dit misdrijf voldoende was om van de straat te komen, of welhoeveel ruiten hij nog moest stuk slaan voor dit gebeurde? Bijna de geheele stad Indepedence, in California, is dezer dagen door brand verwoest. De schade is belangrijk. De verloving is openbaar gemaakt van den 20jarigen AartshertogOtto Franz van Oostenrijk met de zeer schoone 19jarige dochter van den Kroonprins van Saksen, Prinses Maria Josephine. Bij het be- klimmen van een omnibu3 verloor een te Parijs vertoevend Canadees een portefeuille, zijn geheel vermogen, 2^ ton aan bankbiljetten bevattende. Een ontvanger voud de portefeuille en reeds des avonds was de eigenaar in het bezit van zijn schat. Hij gaf 6000 aan den eerlijken vinder. Den 28 Juni liet de president der Vereenigde Staten in het Parijsche circus te Washington voor dien avond een loge bespreken. Dadelijk spoedde zich de directeur naar eene drukkerij, om nieuwe programma's te laten vervaardigeu. Geen half uur was er verloopen of overal op straat was het volgende aangeplaktwPresident Cleveland en zijne jonge vrouw komen hedenavond in het circus." Het doel werd bereikt, de tent was des avonds stampvol. Maar wie er versclieen, de President niet. Het had hem waarschijnlijk verdroten, zijn naam als een nummer van het programma gedrukt te zien. Na afloop der voorstelling stormde een deel van het publiek naar den bureaulist en ver- langde de helft van den entr^eprijs terug, onder voorwendsel, dat men niet gegeven had, wat be- loofd was. De Prov. Zwolsche Ct. deelt het volgend ,/ongelooflijk en toch historisch stuk" tnede. Opstaan, Jansen, als ik tegen je spreek. Zoo recht op buik in borst vooruit armen en handen gestrekt langs het lijf en stil gestaan. Goed zoo. Vertel me nu eens, Janseu, hoe heet de Koning Watte?" Watte?" dat kennen we hier niet, hoor! Als je iets niet verstaat of niet begrijpt, dan zeg je ,/Wat blieft u luiteuaut?" en dan zeg ik het met pleizier nog eens. Is dat goed begrepen #Jaowel, luutnant." z/Nou, onthouden dan. Ik heb gevraagdhoe heet de Koning?" ,/De Konik z/Ja de Koningonze Koningde Koning van Nederland z/Da' weet 'k neet, luutnant." z/Weet je dat niet De officier kijkt Jansen verbaasd en half lachend aan en wacht nog eenige oogenblikken op het gewenschte antwoord, dat echter niet komt. z/Jij Pietersen. Hoe heet onze Koning?" Pietersen laat peinzend het hoofd op de borst zinken, verplaatst zijn voeten tegelijk met eene kleine tijdpasseering achter de kiezen van rechts naar links, zucht zwaar en verklaart zich ten laatste met de woorden,,'k Het wel eweten, luutnant, maor 'k bin 't kwiet." z/WatJij ook al niet. Je moest je toch schamen, dat je niet eens den naam van je Koning weet Smijt die pruim eens uit je mond Je bent hier niet op de deel hoor Als ik je weer met een pruim tabak in dienst zie, dan zal ik eens beginnen met je een dag of vier thuis te houden Jij, Dirksen, hoe beet de Koning Dirksen gooit het hoofd achterover, beschouwt diepzinnig het uitspansel en fluistert^Laot 'k's prakkeseeren Maar hij weet het ook niet, en no. 4 ook niet, en no. 5 ook niet Eindelijk zegt Klaassen, de laatste van het 6tal Vaderland- en Koningverdedigers, en die al meer- malen bij de onwetendheid van zijn kameraden aan zijn ongeduld en ergenis had lucht gegeven met een //Herrejenuig, hoe's't meugelijk Krim- ineneelig" en zoo meer: #WelWullem omrners, luitenant!" Yan deze «es braven wist er verder niet een den naam van de Koningin. Slechts een dat er een Prinsesje bestaat en hoe zij heet en van Kroon- prinsen, daar hadden zij geen van alien ooit van z/eheurd 1" Uit dit stukje kazerne-geschiedenis kan men afleiden hoe gemakkelijk het is om in een paar maanden tijds van onze boerenjongens geoefeude soldaten te maken luidt de moraal der Zwolsche Ct. Onder het opschrift //In de klem" verhaalt Hepk. N. A het volgende: Te Den Helder was een dienstbode met haar vrijer uitgeweest op een vroolijk avontuurtje. Met haar gelant, doch zonder sleutel van de huisdeur, kwam ze later thuis dan verwacht was. Er werd een hartelijk afscheid genoinen en af en toe op deur en vensters gebondsd, om ingelaten te worden, doch de juffrouw was niet wakker te krijgen. Moede van de 10 a 20 minuten volgeliouden pogiugen, zei de minnaar//als je eens door't raarn probeerde z/Goed," was 't antwoord, „als wij het maar open kunnen krijgen." Werkelijk gelukte het de geliefden 't raam zoover omhoog te schuiven, dat de meid, met het hoofd vooruit, naar binnen kon kruipen. Haar geleider duwde baar aan de beenen als een kruiwagen voort, tot eensklaps het raam omlaag viel en de meid zoadanig in de klem geraakte, dat zij voor- nog achteruit kon. Wat de minnaar ook deed, hij kon het raam niet weer omhoog krijgen. Inmiddels had zich een lustig troepje om het buis geschaard, dat onder het gezang//jij komt van avond de deur niet weer uit," een roudedansje hield, tot ergernis van den minnaar, die zijn be- klemde hartsvriendiu tegen ruwe bejegening be- schermde. Eindelijk naderde ook een jong tim- merman, die de gevangene bevrijdde. De juffrouw binnen evenwel, die zwijgende in 't laatste bedrijf was te voorschijn gekomen, hield nu nog een straf- predikatie tot haar dienstbode en daarmede nam deze nachtelijke klucht een einde die 's anderen daags overal stof tot lachen gaf. Te Parijs worden nog telkens geheime speel- huizen ontdekt, en telkens nieuwe geopend. Eene dame uit de groote wereld, die 55,000 francs ver- loren had in een geheim speelhuis in de Rue Pigalle, diende eene aanklacht in, en de commissaris van politie begaf zich naar het huis. Men klopte, er werd niet opengedaan, maar men hoorde in het huis allerlei opscbudding. De commissaris liet toen het slot door een smid opensteken, maar er zat een zware veiligneidsketting achter. Eerst op de bedreiging, dat men de deur zou verbrijzeleu en alle menschen in het huis arresteeren, werd de ketting weggenomen. Men vond een aantal zeer elegante dames aan tafel, wachtend dat het souper zou opgedischt wordenmaar de kaarten waren verdweneu. De dames werden gefouilleerd en bij eenige werd veel geld gevonden. Eene der dames, die zich markiezin liet noemen, had een dikken bundel bankbiljetten en zeide tot den commissaris „Ik heb ze gewonnen, maar ge krijgt ze niet De meubels zijn in beslag genomen en tegen de gastvrouw is proces-verbaal opgemaakt. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Yrijdag 16 Juli. Yoorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dron- kers, Joz. de Feijter, Harte, Grenu, Moes, Yan der Hooft, Schuijlenburg en Tazelaar. Het verslag van het behandelde in de voorgaande vergadering wordt voorgelezen en goedgekeurd. Aan den Raad wordt overgelegd het plan van eene te bouwen woning door den heer Van der Hooft op het bouwterrein aan den Oostelijken kanaalarm. Het Dag. best, stelt voor dit plan goed te keuren en den groud onder de gewone voorwaarden te verleeneu. lliertoe wordt met algemeeue stemmen besloten. De voorzitter merkt hierbij op, datalsnu het laatste gedeelte grond op dat terrein was verkocht. Ingekomen was een schrijven van den heer L. Taat, waarbij adressant weder verzocht een stukje grond in koop achter zijne woning. Dit verzoekschrift dd. 14 Juli te laat ingekomen om nog behandeld te kunnen worden, werd gesteld in handen van Burg, en Weth. Wordt met algemeene stemmen besloten een wijziging te brengen in de gemeentebegrooting over 1886. Nog waren ingekomen eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag, deze zullen tegelijk met de reeds ontvangene in een volgende vergadering behandeld worden een schrijven F. Herrebout waarin hij zijne be- zwaren te kennen geeft tegen de uitgifte van grond aan Deij. De voorzitter deelt mede, dat tengevolge van verkregen inlichtiugen in dezen de zaak eene nieuwe phase was ingetreden en stelt daarom voor haar in handen van Burg, en Weth. te geven. Met algemeene stemmen besloten een tweetal brieven van Gedeputeerde Staten; een schrijven van den Commissaris des Konings, vermeldende dat de Ministers hunne goedkeuring schonken aan de voorwaarden waarop door de ge meente den weg naar het station wordt gelegd. De voorzitter zegt dat dus spoedig tot de besteding kan worden overgegaan. De voorzitter deelt mede, dat het denkbeeld is geopperd de geheele Noordstraat op nieuw te be- straten, als zijnde deze op verscheidene plaatsen te rond, terwijl vele keien te veel afgesleten zijn. Met algemeene stemmen wordt besloten Burg, en Weth. te machtigen in dezen te handelen zooais zij denken goed te zijn. De voorzitter zegt, dat nu reeds aanvrage gedaan is tot bekomen van plaats voor een paardenspel op de a. s. kermis. ZEd. acht dit daarom een geschikt oogenblik te beslissen of er al dan niet toestemming zou verleend worden op het gemaca- damiseerde gedeelte van het Marktplein tenten als genoemde op te slaan. Enkele leden waren hier tegen daar volgens hunne meening het plein en de boompjes schade zouden lijden, anderen waren er voor en beweerden dat in het beschadigen van de boompjes kon worden voorzien en de schade- aan het macadam met weinig kon hersteld worden. De voorzitter stelt na eenige discussie voor toe te staan het opslaan van tenten enz. op het geheele Marktplein. Dit voorstel wordt aangenomen met vijf tegen vier stemmenvoor stemden de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Harte, Grenu en Moestegen de heeren Joz. de Feijter, Van der Hooft, Schuijlenburg en Tazelaar. Ingekomen waren verder eenige prov. en staats- bladen. De vergadering wordt gesloten. INGEZONDEN liTUKKEN. Philippine, den 19 Juli 1886. Mijnlieer de Redacteur Aan een watergang, gelegen langs een openbaren weg te Philippine, staat een bordje met het op schrift Verbodeu viervoetige dieren hier te wateren. Of nu het opschrift aan minder taalkundigen al zeer bespottelijk, dubbelzinnig moge voorkomen en indedaad ook weinig Hollandsch en zeer plat is, doet niets ter zake; er wordt bedoeld, dat het verboden is viervoetige dieren (honden en katten zeker toch wel uitgezonderd daar uit dat water te doen drinken. Bedoelde watergang behoort tot het eigendom van den heer D. B. van Acker te Westdorpe en is in pacht bij zekeren Rammeloo, die dat bordje deed plaatsen. Daar nu, zooais boven gezegd is, dat water aan den openbaren weg grenst en dan nog wel zonder eenige afsluiting, is zulk een verbod zeer lastig voor het publiek, te meer ongeriejlijk, dewijl de pachter zijn water duur wil verkoopen, door telkens voor iedere koe, die daarvan drinkt een franc vergoeding te vragen. Voorwaar een nieuwe tak van industrie, die winstgevend zoude kunnen worden Of dit verbod nu niet wederrechtelijk is? Daar er hoegenaamd geene afsluiting of teekens van grensscheiding bestaan en de heer Rammeloo de iitels van eigendom zeker ook niet juist zal kennen, blijft liet wettige van dat verbod voor het publiek nog steeds eene vraag. Volgens mijue bescheiden meening zouden de overtreders van dat verbod alleen kunnen vervolgd worden voor het laten loopen van vee op eens anders groudmaar opdat zulk een verbod strafbaar zij moet bewezen worden, dat die grond kan gerekend worden tot den be zaaiden of in den oogst staanden, en dat zou zeker nog al lastig vallen Maar al ware dat verbod nog zoo wettig dan nog kan het van niets anders getuigen, dan van een onedel streven, om het andere menschen moeilijk te maken. Ik meen te meer tegen dat verbod te mogen protesteeren 3 Yl FT in •V I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2