Brievea nit 'tlaafje. Gemengde berichten. - naamde kt!bi,*''vvaarm de inbreker tereeht was ge- komen en vond daar een persoon in zijn bloed badeude op den grond liggen. De oude vrouw had de tegenwoordigheid van geest met een meisje dat kaar dien nacht tot gezelschap diende (omdat haar dienstbode op de kermis was) den persoon te verwijderen door de voordeur, dock daar de voor deur en de kamerdeur in de onmiddellijke nabijkeid staan, wist de inbreker nog in de woonkamer snappen. De oude vrouw en ket meisje gaven eckter den moed uiet verloren en ket gelukte kaar kem buiten de deur te zetten. Onmiddelijk werd de hulp der politie ingeroepen, die den dader spoedig in kanden kadmaar in dien tussckentijd kad kij nog eenige glasruiten ingeslagen in de rameu der voorkamer, waardoor kij zick nog meer bloedwonden toebrackt. De oorzaak van ket voorval moet alleen toe te sckrijven zijn aau jaloezie, aangezien de dienstbode van de weduwe waar hij vroeger mede in kennis stond thans niets meer van hem wilde weten. G. C. TER \EIZE\, 16 Juli 1886. Bij ket op 10 Juli te Amsterdam gehonden examen voor verloskundige, is o. a. geslaagu mej. de wed. C. Boot, geb. Van Westen, te Wemeldinge, "-oeger te Ter Neuzen. t' Yerplaatst met ingang van den 1 Augustus s. de heer P. van Liere, commies 2dc klasse, van Delftshaven naar Rotterdam. De keer Middelkoop, koofdopzickter bij de fortificatien, is verplaatst van Breda naar Maastricht. Zuaiuslsig, 13 Juli. Nauwelijks waren de laatste vreugdetonen van het pas gevierde kermisfeest weggesmolten, of Zaamslags ingezetenen werden op het alleronverwachts tot nieuwe feestvreugde uit- genoodigd. Yerrassend toch klonk in den vroegen morgen van jongstledeu Dinsdaj* de blijmare door het dorp, dat de nieuw benoemde Burgemeester dien d beeedigd werd en Z.E.A. mitsdien zijne intrede in de gemeente doen zou. Begunstigd door ket heerlijkste zomerweder, keeft Zaamslag dan ook feest gevierd op eene wijze, die den ingezetenen iuderdaad tot eer verstrekt. Reeds bij ket krieken van den dageraad veree nigden zick eenige burgers met ket doel, om het te verwachten Hoofd eene waardige ontvangst a Burgemeester te bereiden. Als door een tooverstaf aangeraakt gingeu eerst eenigen, daarna alien met reuzeukrackt aan het werk. Mannen en vrouwen, jongelingen en jonge dochters, zelfs kinderen deden, wat in kun vermogen was, en binnen een tijdsver- loop van eenige uren was het gansche dorp in feestdos getooid en als het ware in een bloementuin kersckapen. Eerepoorten voor ket gemeentehuis, aan den ingang der Ter Neuzeusche- en Yeerstraat, tegen- over de wouing van den beer Berman, bij de dreef van de hofstede „Torenberg" alsmede in de zooge- naamde achterbuurt het was, alsof zij op een uitgesproken machtwoord uit den grond waren opgerezen. Prachtige versieringen van groen en bloemen langs de huizen der dorpsbewoners en in de raadzaal, waar vooral de eerezetel voor den nieuwen titularis als zoodanig de aaudacht trok ket scheen, alsof eene tooverkracht ze zoo op eenmaal had te voor- schijn geroepen. Intusschen had zick uit hen, die tot het daar- stellen van dit alles hadden medegewerkt, eene feestcommissie gevormd, die nu de verdere regeling en leidiug der feestelijkheden op zich nam en zich dan ook uitmuntend van hare taak gekweten keeft. Weldra was er dan ook een optocht georgani- seerd, bestaande uiteene eerewackt te paard, het muziekgezelschap van den heer Cohen, de leden der feestcommissie, de kroonings-commissie van jonge dames, de leden van Zaamslags Mannenkoor en gene ontelbare menigte andere belangstellende in gezetenen. Ongeveer te 4£ ure verliet de stoet de kom van het dorp, om Z.E.A. te gemoet te gaan. In de nabijheid van de hofstede, bewoond door den land- de baan ontwikkelt, die hellend naar de vlakte loopt? De raderen zijn wel door de remmen tegen- gekouden en draaien ter nauwernood meer, maar sckuiven tock desniettegenstaande op de rails ver- der, in drie of vier seconden zullen zij ket kind verpletteren. /Tegenstoom I" schreeuwt de machinemeester zoo gillend uit, dat zijn stem het verdoovende dreunen en steunen van den trein overtreft. De machinist draait met vliegende haast de ver- tikale stuurschroef toe, werpt den kevel om en sckroeft weder terug. z/De regulator open //De remmen los I" Met voile kracht, sissend en bruisend, dringt de damp in den cilinder, zuigers en staugeu moeten den onweerstaanbaren druk volgen, al dreigen zij te breken. De raderen der locomotief draaien nog niet terug, maar blijven op de plaats, daar de machine het aaudringen der waggons wederstaat. Kreten van angst stijgen uit de wagens op, waarin alles van zijn plaats gestooten wordt en alle passagiers van de bankeu vallen, terwijl al wat ijzer is ratelt en •knapt. De drie mannen op de locomotief, die geen oogen- blik hun tegenwoordigheid van geest verlorenkebben, moeten zick met groote kracht vasthouden, want de locomotief heft zich als een renpaard op, wel een par duim hoog boven de rails, doch blijft bouwer M. de Bruijne, hield men halt. Alleen de eerewacht, bestaande uit ongeveer 50 prachtig versierde ruiters, gezeten op schoone, vurige rossen, alsmede ket muziekgezelschap, geplaatst op een wagen, voorzien van buitengewoon sierlijk tooisel, begaven zick verder tot aan het gekuckt d e K r a a g waar de Burgemeester verwelkomd werd door een lid der eerewackt, den keer 0. van Dixhoorn, land- bouwer alkier. ZEd. sprak den Burgemeester aldus aan Edel Acktbare Heer, lloofd onzer gemeente Zaamslag z/Tal van jaren zijt gij ingezetene dezer gemeente. Als lid van den raad en als wetkouder zijt gij reeds werkzaam geweest en gij kebt u dien rang waardig gemaakt. Dat blijkt, doordien gij heden als Hoofd dezer gemeente optreedt, in welke be- trekking wij u een hartelijk welkom toejuichen. Wees met den reinsteu ijver tot nut en zegen uwer gemeente werkzaam, en, als gij tot nut en zegen uwer gemeente werkzaam zijt, dan is er een Yader, die u steunen zal." Onder geleide van eerewackt en muziekgezelschap bereikte Z.E.A. weldra de plaats, waar het overige gedeelte van den optocht zich bevoud. Daar ge- komen, sckaarde zick de eerewackt in 2 rijen langs den weg, waardoor de feestcommissie zich toegaug banen kon tot het rijtuig van den Burgemeester, die op verzoek dier commissie afsteeg, in haar midden plaats nam en opnieuw verwelkomd werd door den heer C. A. van Yessem, wiens toespraak door een herhaald „Lang leve de Burgemeester en luide koera's gevolgd werd. Onder ket uitvoeren van eenige marschen door ket muziekgezelschap) en ket zingen van vader landscke liederen door ket Mannenkoor, bereikte de stoet eindelijk ket gemeentehuis. Hier werd het nieuwe Hoofd, nu namens den gemeenteraad, nogmaals hartelijk welkom geheeten door den heer M. van Kerkvoort, waarnemend Burgemeester, die, 25 jaren geledeu, eveueens ket genoegen smaken mockt, den thans ontslapen Bur- gervader van dezelfde plaats ket welkom toe te roepen. ZEd. wensckte den nieuwen titularis van karte geluk met diens onderscheiding, wees kem op de geestdrift en vreugde der ingezetenen, beval kem dringeud de behartigiug en bevordering van ieders belangeu aan en sprak ten slotte den wensch uit, dat ket Z.EA. mockt gegeven worden, eene lauge reeks van jaren als Hoofd der gemeente te mogen werkzaam zijn. Onder het werpen van strooisel door de dames der Kroonings-commissie werd Z.E.A. vervolgens de raadzaal binnen geleid, waar kem, eveneens door den keer Van Kerkvoort de prachtig versierde eerezetel aangeboden werd, waarop Z.E.A. zichtbaar aangedaan, gaarne plaats nam. Hier vielen hem in den loop van den avond van verschillende zijden nog tal van gelukwenschen ten deel, die door hem, evenals de overige, op hartelijke wijze werden beantwoord. Hier in de raadzaal, waar ook de dames met de genoodigden en familieleden van de raadsleden aanwezig waren, werd menige heildronk ten beste gegeven en met lof gewaagd van alien, die dezen dag het hunue tot het jubelfeest hadden bijgedragen. En daar buiten, waar prachtige illuminaties de aandacht trokken, waar tal van voetzoekers out- stoken werden, waar muziekgezelschap en mannen koor eene aangename afwisseling versckaften, daar buiten vierde men recht vroolijk feest. Geen wauklank stoorde de vreugde. Allen waren vroolijk te moede. Allen namen van harte deel aan het feest tot laat in den avond, toen ieder huiswaarts keerde, wel voldaan over de waarlijk edele feestvreugde, die men algemeen en onverdeeld gesmaakt kad. Zaamslag, 13 Juli. Heden werd alkier, door ket ministerie van den notaris C. J. A. Eercken, te Ter Neuzen, en ten verzoeke van de erven van den heer L. van Dixhoorn, in het openbaar ge- veildin 2 perceelen eene hofstede met aanhoorigheden, zoomede bouw- en weilandeu, staande en gelegen in deze gemeente, ter grootte van 33 hektaren^ eindelijk voor goed staan, een schrede van het be- wustelooze kind af. De deuren der waggons vliegen open en geschreeuw en keen en weer loopen volgt. „\Vat is er gebeurd!" „Een overval?"„Een ongeluk Ook de prins heeft den wagen verlaten en gaat den machinemeester tegemoet, die met ket kind op den arm aankomt en de reden van het stilkouden van den trein mededeelt. De prins neemt het papier uit de handen des kinds, dat zijn koofdje tegen den schouder van den beambte gelegd kad en van uitputting is ingeslapen. ,/Houd op bij wachthuis No. 81. Geef ket kind aan mijn kamerdienaar. En gij, waarde dokter, breng uw reisapotheek in orde, welke gij zoo aanstonds zult noodig hebben. Yoorwaarts De prins klimt weer in den wagen. Het dubbele gillen der locomotief beveelt//rem men los en de trein spoedt zick voort in de duisternis. Met een diepe zuckt ontwaakt Mildner uit zijn flauwte, onder hulpvaardige handen. Hij wekt zick op en ziet met een enkelen blik zijn huisje, den daarvoor stilhoudendeu extra trein, allerlei uniformen en livreien en zijn kind, naar hetwelk kij bevend zijne handen uitstrekt. z/Het slaapt," voegt kem een lakei totgeruststelling 70 aren, 40 centiaren, benevens eene partij cijns- gronden er bij bell oorende. De heer Kriju de Eeijter, landbouwer te Axel, werd daarvan kooper voor 38,181,10, of per 44 aren, 56 centiaren (Gentsch gemet) f 500 en per hektare f 1130, boven en bekalve den bedongen boomprijs, ten bedrage van /2276, en 8 hektaren 52 aren 80 centiaren bouwland, mede in deze gemeente, zijnde de zoo genaamde //Groote Kavel," waarvan kooper werd de heer Dirk Dekker, landbouwer alhier, voor f 12,631,20 of per gemet als boven f 660 en per hektare f 1480. Ilreskens, 13 Juli. Door ket bestuur der water- keering van ket calamiteuse waterschap Oud- en Jong Breskens werden op heden alhier aanbesteed de gewone jaarlijkscke onderhouds- en veruieuwings- werken aan de waterkeering van bovengeuoemd waterschap, waarvan de raining bedraagt f 10,723,45 en waarvoor het laagst werd ingeschreven door den keer M. van den Iloek, te Ter NeuzeD, voor f 9430. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbauk te illiddelburg. De recktbauk keeft in hare zitting van 16 Juli de volgende vounissen uitgesproken lo. C. B., zonder beroep2o. C. L. F., land- bouwerskneckt, en 3o. A. F. arbeidster, alien wouende te St. Jansteen, zijn wegens overtreding van 's Rijks belastingen veroordeeldde eerste en derde tot 7 dagen celstraf, en de tweede tot 15 dagen celstraf, alsmede alien in de kosten van bekeuring, en in die van het rechtsgeding. Eenige Kamers van Koophaudel hebben zick aangesloten bij de bezwaren, tegen ket nieuwe telegram-tarief ingebrackt. Tengevolge van de voortdureude moeielijkheid om het fabrikaat te plaatseu, ziju de werkzaamheden aan de Leeuwarder stroocartonfabriek voor onbepaalden tijd gestaakt en daardoor omstreeks 75 werklieden van kun bestaanmiddel beroofd. Zondag hebben op ver schillende plaatsen te 's Hage (vooral in de hofjes) personen rondgeloopeu met een lijst tot het ver- zamelen van handteekeuingeu onder een request om gratie voor Domela Nieuwenhuis. Een 4jarig jongetje te Tiel is tengevolge van het eten van onrijpe kruisbessen ougesteld geworden en binnen een half uur overleden. Eenige kinderen vonden te Uithuizermeeden in een sckuur een revolver. Na het ding van alle kanten bekekeu te hebben, werd beproefd of het ook schieten wilde en voor de knaapjes het dachten was een kogel door de hand van een 9jarig jongetje gegaan. Dezer dagen werd te Steenwijkerwold huwelijksaangifte gedaan door een paar, waarvan de bruigom zoowel als de bruid doofstom zijn. De bruigom is weduwnaar. Ook zijne eerste wederhelft was doofstom. Men zegt dat de oudste bekende aardbewoner is over leden en wel zekere Meijer, een geboren Nederlander, die te St. Mary Parish in Louisiauia woonde. Deze //allerleroudste" mensch was in 1760 geboren. De Maasbode maakt melding van een geval van straatroof op klaarlichten dag in een der drukste gedeelten van Rotterdam en gepleegd door een kind. Zondagmiddag ongeveer half vier geschiedde dit. Een meisje van negen of tien jaren had in de Scheepstimmermanslaan een vierjarig kind in een hoekje gelokt, en onder de belofte, dat het een koekje kreeg, wanneer het zoet was, van haar oorbelletjes ontdaan. Twee kleine broertjes der kleine dievegge, van drie en vijf jaren naar gissing, stonden eveneens voor het kind, zoodat de voorbij- gangers niets zagen. Een heer, optnerkzaam ge worden door het gezegde der kleine dievegge ,/Nu, hier heb je dan een koekje," ging haar na, die zich met de belletjes verwijderde en waarschuwde een politie-agent, die den diefstal constateerde en de jonge dievegge en het /corpus delicti" naar het politie—bureau bracht. De kleine was met zooveel haudigheid te werk gegaan, dat het bijua geen toe. Geluk en een zalig, dankbaar gevoel overwel- digen den trouwen man; tranen vullen zijne oogen. De lijfarts komt uit het wachthuisje en deelt den prins mede: //de vrouw lijdt aan bloedarmoede in hevigen graad en is tengevolge van zwakte in een diepe bewusteloosheid gestort. Bij zorgvuldige ver- pleging kan zij genezeu." yLaat haar in een der ledige waggons brengen, voorzichtig, zachtkensZoo gaat het goed Op het volgende station willeu wij haar in duurzame verpleging overgeven. En nu, mijn vriend, vertel mij eens, wat is er voorgevallen," zoo wendt zich de prins tot Mildner. Onder hevige ontroeringen deelt de arme baan- wachter het gebeurde mede. Hij kon nauwelijks aaneengeschakeld sprekeu. z/Brave man! gij hebt u post niet willen verlaten, ofschoou al uw geluk voor u op het spel stond. Laat ons God danken, dat zich alles gelukkig geschikt beeft. Daar hebt ge mijn hand, dappere, brave Ik zal u niet vergeten. Zoo spoedig mogelijk zult gij afgelost worden." De prins schudde hartelijk Mildners hand en steeg nadenkend weder in den salonwageu. Dacht gij er aan, dat er ook een heldenmoed be- staat, die niet in kanongedonder betoond wordt E I It D Ei twijfel lijdt of zij had dit zaakje meer bij de hand gehad. Het door Christina Nilssou te Madrid be- wooude huis is een monument van ijdelheid. De eetkamer is behaugen met rekeningen, door haar in hotels gemaakt. Het houtwerk van haar salon is versierd met kransenlinten en verdroogde bouquetten, aan de cantatrice op haar rondreizen vereerd. Haar boudoir is behaugen met de partition, woorden en muziek, van de door de diva gezongen operas. Haar slaapkamer is met Zweedsche schilder- stukken versierd. De muren van de speelzaal eindelijk zijn bedekt met dagbladartikeleu, welke in allerlei talen haar lof uitbazuinen. 15 Juli 1886. Een Ilaagschen brief scbrijven en zwijgen over de tram, dat uooit genoeg te prijzeu vervoermiddel, dat met slakkengang door de straten rijdt en u steeds daarbrengt waar ge niet wezen moetdat u altijd den trein doet misseu, neen, 't ware te dol om bij stil te staan. Wat hebben we hier al een gehaspel gehad tusschen gemeentebestuur en directie der Haagsche tramweg—maatschappij Wie hier in ons Haagje heriunert zich niet hoe, een jaar geleden ongeveer, de dienst op enkele lijnen na 4 ure, op andere trajecten na 9 ure gestaakt werd En mopperen dat de menschen dedenen uitvaren de reizigers die met een der treinen aankomende, van de tram dachten gebruik te maken. Kijk, als het niet zoo treurig was ge weest, ons hooggeacht gemeentebestuur te zien ringelooren door de tramweg-maatschappij zou ik er om hebben kunnen lachen. Thans is de exploitatie de noodige brutaliteit is noodig om het exploitatie te noemen in andere handen overgegaan en is men over en weer bezig om concessie—voor- waarden vast te stellen doch als onze vroede mannen niet oppassen zullen we weer voor 40 jaren aan de willekeur, thans van de Societe generale des chemins de fer economiques, ziju overgeleverd. 't Is geen kleiuigheid: voor 40 jaren. Wat was de toestand van de residentie voor 40 jaren, en wat kan binnen een tijdvak van 40 jaren ons Haagje en Scheveningen al niet veranderen. Een andere exploitatie en dit is te betreuren omdat men alle mogelijke zorg daaraan wijdt schijnt in onze Ilofstad ook al niet best te lukken. Ik bedoel namelijk die van den Koninklijken Hol- laudschen Schouwburg. Wie zou, bij het aan- schouwen van de voile zalen, vooral in den laatsten winter, gelooven dat de Kon. Yereeniging //Het Nederlandsch tooneel" in een betrekkelijk kort tijdsbestek er een ton bij ingeschoten heeft. En begrijpelijk is het zeker, al zie ik het nog niet gebeuren, dat het bestuur dier Vereeniging bij het gemeentebestuur om een subsidie vraagt, te meer nu de kermis tot het verledene behoort en daarmee weer een bron van inkomsten voor den Schouwburg verloren ging. Vele jaren lang outving de Fransche opera uit de gemeentekas een geldelijkeu steun, op grond dat de levensbehoefte voor een stad van weelde en diplomatic, zonder zulk een bijdrage niet kon bestaan. Ook de directeur van de opera is, wijzende op zijn //ijver en toewijding" met een subsidie-aanvrage bij den Raad gekoraen. Het heeft echter tot de stokpaardjes van eenige raads leden behoord zulke uitgaven steeds te weren met het argument dat zulke uitgaven niet uit de openbare kas behooren te geschieden, met welke meening ik mij zeer goed kan vereenigen. De Kamer-ontbinding en hare gevolgen is on- getwijfeld voor velen nu de wind uit een auderen hoek is gaan waaien een aangename verrassing geweest, doch zeker niet voor den aannemer der verbouwing van de localen der Tweede Kamer, die er natuurlijk op gerekend had tot September er aan te kunnen werken en nu plotseling fire-up moest commandeeren om met 14 Juli klaar te zijn, en dat kan ik er reeds dadelijk bijvoegen, klaar is. Ik weet niet of mijn klappen uit de school lees Kamer er debet aan is, maar een feit is het dat men de dagbladschrijvers wat heeft laten zakken waardoor ze niet meer zoo brutaal 's Minis ters handelingen, het toeschuiven van papiertjes enz., kunnen observeeren. De Premier kan nu veilig een collega, die uit het gareel dreigt te springen, een rukje aan zijn jas geven zonder dat die couranteu-menschen het zien en er den draak mee steken. Eene beschrijving van de //plechtige opening" zult gij mij wel schenken na de verzekering, dat zij was als verledeu jaar, voor verledeu jaar enz., zoover mijn heugenis rijkt. Zelfs het traditioueele slechte weer ontbrak niet en menig lief toiletje hiug droevig langs de taiile van de draagsters, als de wimpel van een oorlogschip langs de boven bramsteng. Z. M. werd langs den geheelen weg hartelijk toegejuicht. Ook bij de aankomst aan het station van den Hollandschen spoorweg, daags te voren, gaf het publiek onmiskenbare blijken van ge- negenheid. Den burgemeester der Residentie, werd, in tegen- stelling met een vorigeu keer zooals ik u destijds schreef door den Koning, op het perron, herhaaldelijk de hand gedrukt, naar men verzekert moet Z. M. aan het boofd onzer gemeente Zijne bizondere tevredenheid hebben betuigd over de wijze, waarop in de tegenwoordige woelige tijden de rust en orde in de Residentie bewaard bleef. man, \r mntfniM t> v Jan. J! O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2