Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Streraing passage bruggen. IIESTKATIUB. No. 2209. Zaterdag 17 Juli 1886. 26e Jaargang, AANBESTEDEN Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzeu 1,Pranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit bind verschijnt niusdng- en Vpijdnjjavoud bij den uitgcver P. J. V A IV p W A X k te Tcr It'eny.en. Voor de uitvoering van berstellingen zal de passage zijn gestremd a. over de bruggen buiten de Axelsclie poort van 23 Juli tot en met 31 Augustus a. S., b. over de brug op den westbeer van 15 tot en met 17 Augustus a. s., en c. over de brug op den oostbeer van 18 tot en met 31 Augustus a. s. De brug naast den zuidbeer met aansluitenden bedekten 'weg blijft voorzien in de behoeften van bet verkeer, betrokken bij de bruggen, bedoeld onder a. Ter Neuzen, 16 Juli 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen Dinsdag, 27 dezer, 'smorgens 11 ure, op bet gemeenteraadhuis, in het openbaar, bij enkele iuscbrijving, het bestraten met klinkers van den weg, van af de bestrating in den toegangsweg naar het spoorweg- station tot aan die bij den zuid beer. Bestek en voorwaarden liggen, van af Diusdag 20 te voren, op de gemeente-secretarie ter inzage. Nadere inlicbtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 16 Juli 1886. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Den professor in de politiek gaat het tegenwoordig niet voordeelig, elkeu dag worden de kansen vooi den /Grand Old Man" geringer. De conservatieveu alleen zijn op dit oogenblik reeds sterker dan de drie andere partijen, liberate dissidenten, Glad- stonianen en Parnellisten, te zamen. 1 erandert de verbouding niet, en daarop scbijnt kans te bestaan, dan is Gladstone met zijn Home-Rule" voor de haaien. De Premier beeft zich in drie zaken ver- gist. In de eerste plaats beeft hij zicb van zijn persoonlijken invloed en van bet prestige, dat zijn uaam nog steeds orageeft, een te hoogen dunk gemaakt, zooals blijkt uit den afval van velen, uit de onthouding van een nog grooter aantal zijner geestverwanten. In de tweede plaats heefthijden invloed van de Ierscbe stemmeu op de resultaten der verkiezingen in Eugeland over scbatbierbij is bij waarschijulijk bet slaebtoffer geweest eener scbeeve voorstelling van Parnellistische zijde. In de derde plaats is bij teleurgesteld in zijne ver- wacbting, dat de beweging ten zijnen gunste, die zicb in November en December des vorigen jaars ouder de plattelandskiezers openbaarde, zicb nog kracbtiger zou doen bemerken. Het tegendeel is gescbied. De dankbaarheid voor het verkregen stemrecht heeft den boerenstand niet belet, de lersche kwestie van een eigenaardig, maar zeer verklaar- baar standpunt te bescbouwen. Of Ierland een parlement krijgt, dat kan de boerenarbeiders weinig scbelen. Maar men heeft bun aan bet verstand gebracbt, dat vHome—Rule" de grondbezitters en het kapitaal uit Ierland zou verdrijven, dat bet laud nog veel armer zou worden dan thans, en dat gansche zwermen van Ierscbe arbeiders voor een spotprijs huune diensten in Engeland zoudeu komen aanbieden. De Engelscbe arbeider, dien het gezwets der Tories over de eenbeid des rijks koel laat, en die sterk twijfelt aan de /three acres and a cow" van Jesse Collings en Chamberlain, is op die concurrence alles behalve gesteld en onthoud di s zijne stem aan de candidaten van den //Grand Old Man." vVan zijn vrienden moet men het hebben," kan de Premier ook in een ander opzicht zeggen. Terwijl de man, die tegenover de llussisehe regee- ring steeds de welwillendheid in eigen persoon is geweest, de handen vol beeft met de Ierscbe kwestie (en hier krijgen we den tweeden boofdschotel der hedendaagsche Europeescbe politiek) verklaart de Rus, dat hij zicb niet langer gebouden acht door art. 59 van het Berlijner tractaat. De Russische regeering tracbt hare handelwijze te recbtvaardigen door de bewering, dat in de opheffing van de vrij- haven Batoem geen schending ligt van het tractaat, aaugezien art. 59 niet is bet resultaat eener tusschen de mogendheden gesloten overeenkomst, maar eene geheel vrijwillig door Rusland afgegeven verklaring. Na de afschaffing van bet transito—verkeer biedt deze haven aan de mogendheden geen voordeel aan voor den ruil van goederen tusschen Europa en Perzie. Von Giers, de slimme kwant, heeft zicb vooraf tot de hoven van Berlijn en Weenen gewend en kennis gegeven van zijn plan en nu zwijgt men daar als molten. De Times geeft er ook iets over, maar doet water in zijn wijn. Het blad erkent, dat de zaak niet belangrijk genoeg is om tot een ernstigen strijd aanleiding te geven, maar dat men tocb rekeuing dient te houden met bet feit, dat Rusland Engeland rechtstreeks beeft uitgedaagd. Engeland zal dus zijn polities hier- naar moeten inrichten en zicb niet langer verplicht behoeven te rekenen om den „status quo ante ten opzicbte der Dardauellen te handhaven. Ook de hierop betrekking hebbende bepaliugen zijn tbans tot eene doode letter geworden. Engeland kan het voorbeeld van Rusland volgen en zijne volkomen vrijheid van handelen bernemen. Keizer Wilhelm reist van Ems naar Munchen om den Prins—regent een bezoek te brengen, zeker zeer tegen den zin der ultramontanen, die bet door den regent zoo hoog geroemd Ministerie niet mogen lucbten of zien. Misschien neemt de grijze Keizer ook eens een kijkje in de Beierscbe sloten van den voormaligen vorst, want daarop is trek. Binnen Parijs stierf dezer dagen een zeer gezien geestelijke, geeerbiedigd door de regeering, door het Vatikaan en door bet volk. 't Was Mgr. Guibert, kardinaal-aartsbisschop van Parijs. 's Mans goeden zin bleek duidelijk uit de laatste woorden, die hij voor zijn sterven tot den graaf van Parijs richtte en aldus luidden ^Men heeft veel ge- sproken over eene cbristelijke monarchie en deze uitdrukkelijk aanbevolen als de noodzakelijke for- mule der politiek, welke de vertegenwoordiger van bet koningscbap zou moeten aannemen. W elnu, die formule is slecbts een valstrik en eene dwaas- heid. Het is niet de taak der Prinseu een chris- telijk Erankrijk te vorraen; het is de taak van ons, dienaren van bet Evangelie, en als wij er in geslaagd zijn, zal het den vorst, die dan den troon bekleedt, gemakkelijk vallen de natie op christe- lijke wijze te regeeren. Dit is ieders afzonderlijke zending en de natuurlijke orde der dingen, maar, ik 'herhaal het, reeds vooruit als conditio sine qua non, de formule van christelijke monarchie te willen vaststellen is eene dwaasheid en een valstrik Waren de predikers meer van dien geest in plaats van politieke wervers met het ,/verdeel en heersch" tot wachtwoord. Op de gebruikelijke wijze is W oensdag te een uur de vereenigde zittiug der Staten-Generaal ge- opend. Nadat Z. M. op den troon bad plaats genomen, sprak bij het volgende: vMijne heeren! Met genoegen bevind ik mij weder te midden van de vertegenwoordigers van mijn volk. Het is u bekend welk verschil van meening tusschen mijne regeering en een deel van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanleiding gat' tot de ontbinding van deze. Ik mag verwachten dat de afeebroken arbeid thans zal worden hervat. Mijne betrekkingen met andere mogendheden zijn zeer vriendschappelijkhet is mij aangenaam te kunnen verrnelden dat de kustvaart tussch6,.?TlJ1" havens van Duitschland weder voor de Neder- landsche vlag is opengesteld. De gunstige afloop van de conversie van een deel der nationale scbuld strekte tot bevestiging van 's lands crediet. Behalve de wetsontwerpen betreffende de grond - wet en andere, die in de vorige zitting aanhangig waren, zullen nog enkele spoedvereischende aan u worden voorgelegd. Mogen uwe werkzaamlieden, onder Gods zegen, tot heil van het vaderland strekken. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." De plechtigheid had, ondanks het ongunstige weer, evenals anders in de Septembermaand, een talrijke menigte, zoo van stadgenooten als van vreemdelingen, op de been gebracbt, die Z. M. ook ditmaal, zooals steeds, de blijken van bartelijke verknochtheid wilden geven. Aan levendige en geestdriftvolle toejuicbingen ontbrak bet ook nu niet. H. M de Koningin had, met II. K. H. Priuses Wilhelmina, voor een der open veusters van het Koninklijk Paleis plaats genomen om bet vertrek en de terugkomst van den stoet te aan- schouwen. De Kroonprinses wuifde Z. M. ber- haaldelijk toe. De plechtigheid is overigens geheel volgens programma afgeloopen. Een zekere J. L., vroeger hofmeester op een der stooraschepen der maatschappij /Nederland," werd ongeveer 2 jaar geleden plotseling vermist, en men vermoedde dat hij verdronken was. Wer- kelijk werd kort daarop een lijk opgeviscbt, dat door den scboonvader en eenige vrienden voor dat van J. L., werd berkend, zoodat zijne vrouw en hare twee kinderen niet anders meenden dan dat man en vader door een noodlottig toeval het leven had verloren. Laatstleden Zoudag bracht echter J. L. in levende lijve, gezond maar arm en haveloos gekleed een bezoek aan de Javaanscbe bedieuden der Suezbooten en werd bij ook door verschillende personen aan de Handelskade te Amsterdam gezien en door alien herkend, en door een hunner toe- gesproken. Intusschen is zijne vrouw in het bezit van de acte van zijn overlijden en volgens de wet niet verplicht deil verrezen echtgenoot weder met liefde te ontvangen. Zeker een zeldzaam geval Maandagnacht werd bij de weduwe II. Driedijk even buiten Heinkenszaud iubraak gedaan, en wel door een dronken persoon, die aan den achterkaut van de woning een raampje bad ingeslagen en zicb daardoor bad weten binnen te dringen. De kluekmoedige 84jarige weduwe, die te bed lag en onraad hoorde, sprong uit bet bed en begaf zich, gewapend met een ilinken stok, naar de zooge- FEUILLETON. wachter voort! Uit de rotswanden dringt gedempt het noodsignaal der locornotief tot hem door, korte, snel op elkaar volgende tonen. Te laat En bewusteloos zinkt de man ineen. (Slo t.) De van angst half waanzinnige man omklemt naif bezwijkend de ijzeren lantaarnpaal bij den wissel. In zijn boofd klopt bet als met een hamerzijn borst beweegt zich krampacbtig; hij voelt hoe zijn borst wordt vaneen gerukthij zegt bij zichzelt dat zijn kind binnen weinige oogenblikken verloren is. Hij spant al zijn krachten in om een hulpkreet te uiten, maar slechts een gesmoord steunen ont- worstelt zicb aan zijn keel. Och, al riep hij nog zoo bard, als met donderende stem om hulp, wat zou bet baten Wie zou bet booren Wie helpen Van boven af, van de bergen af wordt reeds een dof rollend gedreun vernomen, het is de uaderende trein, die de echo der rotseu opwekt. Thans moet hij op de plek zijn, waar bet kind zich bevindt, dat waarschijnlijk radeloos is door de verblindendelichten der locornotief, in de war gebracbt door bet ratelen en steunen van den aanstormenden trein, dat tien- voudig tusschen de rotswanden weerklinkt. Als waanzinnig steekt Milduer de handen uit, als wilde bij bet kind voor bet ijzeren monster terug- trekken, dat over bet lichaam van den knaap wil heenrollen, en twee, drie schredeu wankelt de baan- De kleine Karel was moedig voortgeloopen. De woorden van zijn weenenden vader trilden hem in zijn ooren en in zijn hart en dreven hem altoos weder tot vernieuwd luopen aan. Maar zijne zwakke krachten begonnen hem allengs te begeveu. De kleine borst hijgde hevig en vaak tuimelde bij als dronken van den smallen weg af. Tocb trachtte hij zich weder op de been te houden. ,/Moeder sterft!" Die vreeselijke woorden klon- ken voortdurend in zijn oor. Hij hoorde ze als in klokkengelui, dat slechts in zijn verbeelding be- stond en door den buitengewoon versnelden bloeds- omloop teweeg werd gebracbt. //Moeder sterft Voort, voort maar!" Thans naderde Karel den nauwen pas der baan tusschen de hemelhooge, dicht opeengedrongen rots wanden. Daar heerschte reeds diepe duisternis, maar bet kleine moedige ventje vreesde niet. Hulp voor zijn moeder, troost voor zijn vader, zie, dat weerde alle vrees van hem af. De zon bad met voile kracbt den geheelen dag in den hollen weg geschenen, de rotswanden ademden sterke warmte uit en de luclit tusschen deze was zoo zwoel en afmattend, dat de scbreden van den knaap al langzamer, al kleiner werdeu. Zijn licbamelijke kracbt verlamde. Hij voelde een branden en kloppen in zijn boofd, hij stiet in de duisternis met de kleine voeten tegen de uit- stekende einden der dwarsleggers, nog een kleine onverwachte struikeling en bet brooze lichaampje valt op den grond neder. Zijn boofd slaat tegen den rand der stalen sporen en bewusteloos blijft hij liggen, in zijn rechterhand nog steeds bet papier vasthoudeud, als een talisman, maar zonder liehaamskracht, zonder eenige euergie van den wil. Hij verneemt nog het trillen der luclit, een nade- rend suizen en dreunen, hij voelt den grond schud- den en ziet de lichten van den aansnellenden trein, maar dan is het met hem gedaan. De kroonprins is op reis ora de troepen te in- specteerenop de spoorlijnen en in de garnizoens- plaatsen, welke hij moet doortrekken, is alles in voile beweging, door bet treffen der noodige voor- bereidingsmaatregelen. Des te onaangenamer is bet, dat plotseling alle beschikkingen moeten veranderd worden, ouidat op een der spoorbanen, ten gevolge eener wolkbreuk, een brug in slechten toestand is geraakt. Nu moet de prins een kleinen omweg langs een zijlinie maken. De verordende extra-trein brengt den toekomstigen vorst des lands op het bergspoor, waaraan onze kleine geschiedenis speelt. Op de locornotief, wier lantaarus ver vooruit in de duukere rotsravijn het licht werpen, staat de knapste machinist der baan. Een tweede jongere machinist fungeert thans bij uitzondering als stoker en, volgens bet voorschrift bij bet reizen van hooge personages, bevindt zich de machinemeester der gebeele baan tot oppertoe- zicht ook op de locornotief. Dreunend snort de sneltrein met zijne weinige waggons door het donkere ravijn. De drie beambten doen bun best om uauwkeurig bet waterstandglas, den regulator, den ventilator, de optische signalen en de eigenaardigheden der baan waar te neinen. Zoo even werpt de stoker in den vuurgloed onder den ketel versche steenkolen. Het uit den ge- opendeu oven stralende licht overgiet de drie manner, met een bloedrooden gloed. Eensklaps geeft de machinist een kreet en wijst door het ronde geopende waarnemingsraam naar voren in de duisternis. Hij springt naar den ventilator, waardoor de locornotief aan het fluiten gebracht wordtgillende, korte tonen stoot zij uit. De opperinachinist, voor zich uitziende, geeft ook een kreet en ziet bij het licht der lantaarns een kind op de dwarsleggers liggen. Hij werpt den regulator om en snijdt hierdoor den damp af. De stoker heeft het remtoestel aangeschroefd en op het noodsiguaal trekken al de conducteurs met alle krachten de reinmen aan, zoodat de vonken van de remklossen vliegen. Doch wat verroag al die krachtsinspanning tegen over de duizeude centenaars zware kracht, welke TER \EIZE\S( HE COIIRANT. D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1