Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor' :.'V| Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2208. Woensdag 14 Juli 1886. 26e Jaarganj. WS©3I3S®©©SBi; Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Voor ADYEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit folad verschljnt Dinndaj. en Vrljdngnvond blj den uitgever P. Jl. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. t'olitieli Uverziclit. In Engeland loopen de zaken den Premier tegen, de verkiezingen vallen tot nog toe in een anderen geest uit, dan Gladstone en zijne vrienden dachten. Wei is hette voorzien dat de verhoudingeu voor de Regeering iets gunstiger zullen worden, nu de kiezers uit de graafschappen aan de beurt komen, om hun meening te doen kenuen, maar de platte- landskiezers zullen de geleden veriiezen niet ineer kunnen goed maken. Zelfs indien het platteland den heer Gladstone even krachtig ondersteunt, als bij de vorige algemeene verkiezing, zou de Regeering bij de opening der zitting nog eene meerderheid van 84 steinmen tegenover zich zien. Men heeft zich van den invloed der Iersche stemmen op de verkiezingen in Engeland een zeer over- dreven voorstelling gemaakt. Intusschen worden de Ieren reeds ongeduldig. De ongeregeldheden te Dublin hebben zich wel niet herhaald, dank zij de inhechtenisnemiug van een honderdtal personen, maar toch was Londonderry, in 't noorden van Ierland, het tooneel van eene ernstige botsing, toen de uitslag der stemming voor die plaats bekend was geworden. Naar het schijnt, noodzaakte de houding van de Uuionistendie zich hadden verzameld voor het gebouw, waar hun candidaat zijn i11trek had genomen, de politie om tegen hen handelend op te treden. Vele personen werden gekwetst en in de stad heerscht groote opgewon- denheid. Ook te Cardiff in Wales hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Toen de uitslag der verkiezingen aldaar bekend was geworden, ontstond er eene botsing tussclien de volksmenigte en de politie, die eene charge op de aanvallers maakte. Volgens een Reuter—telegram zijn een honderdtal personen, waaronder vele vrouwen, meer of minder ernstig gewoud. Ook te Parijs was men opgewonden, maar uit een andere oorzaak. De uit Tongkin terngge- keerde officieren en soldaten arriveerden. De bur gemeester van het 12de arrondissement, Gonjon, hield de eerste toespraak en dankte de terugkeerenden, die bewezen hadden, dat men met zulke soldaten gerust de toekomst kan tegemoet gaan. (Als of vechten en schieten een hoofdzaak in de toekomst is.) Onmiddellijk daarop nam generaal Saussier, de gouverneur van Parijs, het woord, om te wijzen op de nauwe banden tusschen het leger en de be- volking. Generaal de Courcy heeft mij over u gesproken," zoo eindigde bij „ik heb van uwe groote daden gehoord, als soldaat was ik daar trotsch op, eD als patriot heb ik het bewijs ont- vangen, dat de genezing der wonden van ons dierbaar vaderland reeds begonnen is." Laten de Pruisen maar komen, ,/Le jour de gloire est arrive." De Parijsche radicalen, hoe vijandig ook gezind jegens den Senaat, zijn thans zeer tevreden over FEUILLETQN. Midden in een groote vlakte ligt het wachthuis No. 84. De afstand, zoowel baanopwaarts als baan- afwaarts tot de naaste stations is een half uur lang, en even groot is ook de afstand naar het dichts'oij gelegen dorp. Dat baanwachtershuis ligt zeer een- zaam en toch is het voor het verkeer van buiten- gewoon belang. Het licht aan de bocht, waarlangs een zijtak van de hoofdbaan afbuigt, en buitendien in een kroraming en aan een helling, zooids slechts op banen in gebergten kan plaats viuden. Van het eene, booger gelegen station spoort de trein een groot eind tusschen loodrecht opstijgende rotswanden, waartus- schen men den weg eerst door dynamiet heeft moeteu banen; dhn loopt deze, de schilderachtige krommin- gen van de spoorlijn volgende, in het dal af, om achter het wachthuis No. 84, hetzij hij langs de hoofd— of de zijlijn is gegaan, weder bij de horizon- tale baan terecht te komen. Wegens al deze omstandiaheden is de post van den wacliter No. 84 zeer belangrijk en van groot gewicht. Eene vergissing in de signnal- of wisselstelling zou een vreeselijk ongeluk ten gevolge kunnen hebben vooral voor de sneltreinen, welke meermalen's daags met zulk een vraclit en snelheid voorbijsporen, dat het kleine wachthuisje op zijne grondslagen schudt. een paar door dit lichaam genomen besluiten. In de eerste plaats over de goedkeuring der leeniug waartoe de gemeenteraad had besloten om te voor zien in werk en ten tweede over bet aannemen van een besluit om de zittingen van den gemeen- teraad publiek te doen zijn. Een andere leening, waarvan de kansen minder goed sckijnen te staan, is de Panamaleening. De maatschappij vraagt machtiging om eene premieleening uit te geven, hetgeen in strijd is met de wet op de loterijeu. De gekozen commissie is er niet voor. De Kamers, die nu nog met de graanrechten bezig zijn, moeten sp edig over de algemeene begrooting van inkomsten stemmen, althans van de directe belastingen, opdat de algemeene raden tot de indeeling er van kunnen overgaan. De Italiaansche Regeering heeft in Milaan strenge maatregelen genomen tegenover de arbeidersbewe- gingen. Eenige arrestatien hebben plaats gehad en drie arbeidersvereenigingen zijn gesloten. Tegelijk echter nam zij het wetsontwerp tot Verbetering van het lot der arbeideude klassen in studie. De schoonzoon van Mancini wil de vele millioenen der kerkelijke goederen dienstbaar maken aan de arbeiderskwestie. Eene deputatie van de nieuwe Boeren—Republiek in Zoeloeland beeft bare opwachting gemaakt bij den Eugelschen gouverneur van Natal, Sir Arthur Havelock. Volgens een Reuter-telegram uit Durban vroegen deze gedelegeerden de erkenning der on- af hankelijkheid van een deel van het Zoeloe- grondgebied, dat eene oppervlakte heeft van 2269600 acres, en van de suzereimteit der Boeren ovei geheel Zoeloeland, met uitzoudering van het ge- reserveerde gedeelte. Sir Arthur Havelock weigerde te onderhandelen, tenzij de Boeren afzagen van een derde der oppervlakte voor welke zij onaf- hankelijkheid eischten, en indien den eisch der suzereiniteit lieten varen. De onderhandelingen zijn thans voorloopig gestaakt. Naar uit Den Ilaag gemeld wordt, zou de Regeering besloten hebben, de wetsontwerpen, tot het in overweging nemen van de voorstellen tot herziening der groudwet opnieuw aan de Staten- Generaal in te dienen. Men meldt uit 's Gravenhage van 11 Juli: Reizigers, hedenavonl met de Belgische treinen hier aangekomen, brachten het bericht mede, dat Domela Nieuwenhuis, hedenochtend met een kaartje 3de klasse naar Antwerpen vertrokken, aan de Belgische grenzen is teruggewezen en, niet kunnende doorreizen, herwaarts terugkeerde, waar hij heden- avond met den trein van 8 uur aankwam. In de laatste samenkomst der Staten is aan Het spreekt van zelf, dat op dit belangrijk punt een in alle opzichten vertrouwbaar beambte is ge- plaatst, die bebalve zijn diensteed, ook nog een bijzonderen eed voor dezen 'oelangrijken post heeft afgelegd, dat hij zijne plaats in geen omstaudig- heden mag verlaten, tenzij hij volgens het reglement worde afgelost. Bij den tegenwoordigen wachter Mildner was zulk een bijzondere eed in 't geheel niet noodig geweest. Deze door de zon verbraude, krachtige man, midden in de dertig jaren oud, is een voorbeeld van ver- trouwbaarheid; dit bewijst het ijzeren kruis op zijn borst, dat bewijzen de beide gouden schouderlissen op zijn uniformrok, welke ieder een toekenning voor een vijfjarigen diensttijd zonder eenige berisping bij de baan aanduidt. Stil en tevreden leeft Mildner hier in het kleine huisje met vrouw en kind. Wel is zijn vrouw zwak en ziekelijk, maar de echtgenoot is vol liefde voor haar, en neemt haar zelfs, als het maar eenigszius kan, den zwaarsten huiselijken arbeid uit de handen, zoodat zij met inspanning van alle krachten zich gaande kan houden, ja zelfs nog glimlacht, als de trouwe oogeu van haar man bezorgd op haar bleek gelaat blijven rusten. /,Het zal wel beter worden!" Daarmede troost zij den echtgenoot en zich zelve. De kleine vierjarige Karel, die den ouders alleen overbleef, nadat drie kinderen op vroegen leeftijd gestorven waren, bloeit daarentegen als een roos. Zijn speelplaats is de kleine tuin achter het de ambachtssehool te Middelburg voor een tijd van vijf jaar een jaarlijksche subsidie verleend van f 500, terwijl afwijzend is beschikt op eene aanvrage om subsidie ten behoeve der school voor machinisten te Amsterdam. Een verzoek om verlenging van den terrnijn tot het in exploitatie brengen van de stoomtrain BreskensMaldegem werd ingewilligd, en eindelijk werd op voorstel van Ged. St. besloten uit de Provinciale kas eeoe bijdrage vcn f 3000 te verleenen ter verbetering der haven van Philippine. Na de gewone huishoudelijke werkzaamheden werd de zomervergadering der Staten gesloten. Dr. Blom Coster zoo leest men in de //Hangsche Kout" der Provinc. Gron. Ct. is met twee jonge bloedverwanten, Leidsche studenten, naar Amerika vertrokkenniet alleen om de Vereenigde Staten en Australia te zien, maar tevens om de viering van het tweehonderdjarig bestaan der stad Albany bij te wonen. De stad Albany, door Hollanders destijds gesticht, had de steden's Graven hage, Amsterdam en Beverwijk uitgeuoodigd, zich op dit feest door eenige harer bestuurderen te doen vertegenwoordigeu. Die afgevaardigde zal Dr. Blom Cosier zijn, en men kan er op aan, dat hij met eere dat mandaat zal vervullen. Als geschenk aan de stad Albany biedt hij aan een in perkament gebonden album, dat de fraaiste en merkwaardigste photographische gezichten van Nederland bevat. Voorts een verzameling photographische kopien naar staal- en houtgravurcs van beeltenissen der beroemste Nederlandsche mannen en vrouwen van den vroegsten tijd tot op heden. Namens de hoofdslad en de residentie wordt door hem aan Albany een rijk versierde oirkonde aangeboden. De Leidsche hooge» school heeft aan beide studenten, die den Haagschen doctor tot paranimfen strekken, insgelijks een offi- cieelen gelukwensch ter hand gesteld. Een ingezeten van Groningen, die onbekend wil blijven, heeft aan den directeur van het post- kantoor aldaar eene som van f 100 ter hand ge steld, met verzoek dit bedrag te verdeelen onder de brievenbestellers, de postboden enzverbonden aan en behoorende onder het kantoor. De brieven bestellers hebben besloten hun aaudeel te storten in hun onderling weduwenfonds. Meerinalen is de opmerking gemaakt, dat thans misdrijven van majesteitsschennis en der- gelijke worden vervolgd, „uit verouderde, daarvoor opgerakelde wetten, terwijl een pas vastgesteld nieuw strafwetboek ze niet meer als misdrijven erkent." Die beschouwiug is geheel onjuist. Het nieuwe Strafwetboek, dat met 1 Sept. wordt ingevoerd, bedreigt in art. 111 tegen „opzettelijke beleediging den Koniug of der Koningin aange- daan," gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden", dus dezelfde hoogste straf als ae wet van 1830, baanwachtershuisje, waarvan des zomers de groote zonnebloemen, welke bij alle Noord-Duitsche wa.ch- tershuisjes onvermijdelijk schijuen te zijnhet sieraad uitmaken. Kareltje belooft mettertijd eeu degelijk baanwachter te worden. Hoe klein hij nog is, toch kent hij reeds de signalen, weet ongeveer den tijd, waarop de treinen passeeren en bewijst aan elken trein de noodige eer, door zich achter zijn vader te plaatsen en de kleine hand op ernstige wijs aan zijn blond kopje te slaan. Hij beschouwt dit voor eeu zoo belangrijken plicht, dat hij dien tot geen prijs zou willen verzuimen. Een schoone, heldere lentedag is voorbijgegaan. Warm en koesterend heeft de zon den ganschen dag aan den wolkenloozen hemel geschcnen nu gaat zij achter de bergen in een gouden avondrood te ruste. Op de bank naast de deur zit Mddner te wachten op het kiinken der electrische signalen, welke den afrit des sneltreins van het beneden- station moeten aankondigen. Eensklaps wordt hij verschrikt door een luiden angstkreet uit den tuin. Hij snelt onthutst heeu en het hart breekt hem. Daar ligt met gebroken oogeu, in diepe flauwte, de zieke vrouw, en het kind t.racht haar met tranen en kussen weder in 't leven terug te roepen. Mildner beurt de bewustelooze op, brengt haar in het kleine kamertje en be- proeft haar met koud water weder tot bewustzijn te brengen. Eindelijk slaat de bewustelooze de oogen weder op. die thans nog in werking is, bedreigde tegen/,aan- randing van 's Konings waardigheid of gezag.of van de rechten van het Koninklijk stamhuis." Indien het nieuwe wetboek reeds ingevoerd ware, zou de beleediging des Konings even strafbaar als thans zijn geweest, een misdrijf, waarvan de Staats- commissie verklaarde dat het „iu het maatschan pelijk belang onvoorwaardelijk moet worden te k gegaan." En eveneens bedreigt het nieuwe str wetboek straf tegen opruiing tot een straf baar fe tegen verzet tegen de open bare macht, tegen bele diging van wie het ook zij, en een hoogere str: tegen beleediging van een ambtenaar gedurende of ter zake der rechtmatige uitoefeniDg van zij bediening. Hoeveel thans een binnenlandsch telegram kost kan men op een zeer eenvoudige wiize be- rekenen. Een telegram van 10 woorden of minder kost steeds 25 cents. Voor telegrammen boven de 10 woorden berekent men de kosten aldus: Men neme de helft van het woordental (v oneven getallen de grootste helft), vermenigvuldi dit met 3 en telle bij het product 10 op. Bij voorbeeld eeu telegram van 14 woorden h i maal 3 plus 10 of 31 cents en een telegra van 17 woorden: 9 maal 3 plus 10 of 37 cents. - Uit Amersfoort wordt aan het N. v. d. D. geschreven, dat een deel der anti-liberalen aldaar de candidatuur van den heer Keuchenius niet ondersteunen en dat men voornemens is tegen over een ander antirev. candidaat te stellen.*'001' heeft daar het oog gevestigd op de heeren V. t Hoop, Brantsen van de Zijpe of Mr. R. J. Schimme J penninck van Nijenhuis. Eergister hield de Hollandsche dames—zwem club in de zweminrichting van den heer Van Heem stede Obelt, aan de De Ruyterkade te Amsterdar haar eersten wedstrijd. Volgens het Hbl. is di« uitnemend geslaagd. Heerlijk weder begunsti»d( dit eigenaardige feest, dat door dames, voor da1' es en onder dames werd gegeven, want ook de '>ers was ditmaal door dames vertegenwoordio'd. r Ter uitbreiding van het gesticht Meerenberg zal op het terrein een gebouw voor 400 lijders bijgebouwd worden. Ofscboon dit de overbevolking niet eensklaps opheft, geeft het gegrond voor- uitzicht dat hieraau eerlang zal worden tegemoet- gekomen. Bij de mannen-afdeelingen zijn thans 50, b" de vrouwen-afdeeling 52 bedienden in bet-waeirr uitsluitend belast met de oppassing van de p; Oj terwijl 14 mannelijke en If vrouwelijke btlang in den economischen dien&t voorzien. HetBras: werklieden bedroeg 48 mannen en 11 vrouwei zoodat het geheele dienstpersoneel bestaat uit 11 mannen en 74 vrouwen. ,/Franziska!" roept Mildner uit, de kranke hartel kussende. Zij komt allengs meer en meer bij, beproeft glimlachen, maar het lachje sterft weg op ha gelaat, dat opnieuw met een doodsbleeke kleu overtrokken wordt. Mrt de krachtelooze rechterhand omvat zij d( knaap, de linker legt zij om den hals haars mans e fluistert dezen toe „Frederik het gaat ten eind„, ik sterfIk heb het reeds sinds weken gevoeld." Snikkend buigt de man zich over de fluisterende heen en drukt haar hoofd tegen zijn borst. De electrische signalen, welke van buiten de woning hem in de ooren kiinken, doen hem op schrikken. Met een smartvolle zucht rukt hij zich van het ziekbed los om daar buiten zijn plicht te vervullen. Als in een droom plaatst hij het optische signaal, overziet de wisselstelling en blijft dan met den wisselhevel in de hand, vol bange verwachting op zijn post staan. Slechts weinige minuten heeft hij te wachtenmaar welk een angst in die oogenblikken De sneltrein snort voorbij Mildner ijlt weer naar zijn vrouw, die alweder inu onmacht gevallen is. Slechts aan de zware, afgebroken ademhaling bespeurt men nog leven in de zieke. De ongelukkige man is der vertwijfeling nabij Moet hij zonder eenige poging tot redding zijp geliefde vrouw zien sterven En toch, wut kan hij doen Geneeskundige hulp zien aan te brengetl Maar hij durft zijn post niet verlaten, en zoo ver TER AEIIZEASCHE (01 RAM'. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1