i Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. If in de rijtuigen, acliter den goederenwagen, kregen eenige lichte schokken. Het scheen liun toe alsof diet geheele voorste dee! van den trein in brand stond, zoo dicht was de door de zon verlichte wolk van geel zand en stof welke opgewoeld was. Een heer trok aan bet alarmsein en de voortreffelijke Westinghonse—rem bracht in eenige seconden deu in voile vaart vliegenden trein tot staan. Uit Halfweg werd Haarlem gewaarschuwd; de reizigers der acbterste wagens stapten over in de voorste rijtuigen en met slechts een kwartier op- outhoud kwam de halve trein te Amsterdam. De tijdige waarschuwing en de Westinghouse—rem voorkwamen een groot onheil. Nu kwam ieder er met den schrik af. In de gehouden openbare vergadering van den Itaad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. m. behandeld het beroep van het bestuur van den polder Nieuwe Neuzen, tegen een resolutie van Gedep. Staten van Zeeland, houdende bepaling, ingevolge art. 3 der Wet van 19 Juli 1870 (Stbl. no. 119), dat van 1 Mei 1886 tot en met 30 April 1894 telken jare uit de inkomsten der bezittingen van den polder ter beschikking van het bestuur der via?* vaterkeeringen behoort te worden gesteld de som van f 149. TER NEUZEN, 9 Juli 1886. Gisteren morgen arriveerde alhier in de haven de Engelsche stoomboot Westergate, kap. James, van Bombay naar Gent bestemd met eene lading boomwol. Aan stuurboordszijde, middenschips, had deze boot nog al veel averij bekomen, daar zij Woens- dag voormiddag op de hoogte van South sendhead, bij Dover, is aangevaren door de Engelsche stoomboot Naitilis, ten gevolge waarvan eenige platen werden ingedrukt en even boven water een groot gat ont- stond, zoomede de davids werden gebroken en de sloep belangrijk werd beschadigd; gelukkig bleef het schip dicht, rnaakte geen water, werd on- middellijk geschut bij een diepgang van 18| voet Engelsch en stoomde met ongebroken lading het kanaal op. De Westergate meet 1179 registerton of 3548 kub. meters en is tot dusver het grootste zeeschip, dat hier passeerde met bestemming naar Gent; hare lading bestaat uit 9416 balen wol. Bij de openbare aanbesteding op gisteren alhier, van het maken der gewone onderhouds- werken en van werken tot dijksverbetering aan de waterkeering van den De Loosepolder, gemeeute Hoek, werd het laagst ingeschreven door den heer J. Meertens, te Hoek, voor /1880. Yerderwaren nog 5 biljetten ingekomen, van de heeren D. Tho- lens voor 1920; J. de Bree voor 1970, beide te Hoek, L. Koole voor f 2080; D. de Doelder voor f 2179 en A. Bolier voor 2690, de drie laatsten alhier wonende. Zaamslag, 9 Juli. Tot aanvulling van de door ns gedane mededeeling omtrent de alhier gehou- -en paarden- en veemarkt en van de gewone jaarlijksche kermis, melden wij nog het volgende Nadat het uur voor den aanvoer van vee reeds gesloten was, werd er nog een tweetal runderen aangebracht, dat evenwel voor de uitloving der premien niet meer in aanmerking komen kon. De uitreiking der premien had plaats op onder- staande wijze, n. 1. aan J. van de Bee te Zaamslag voor't grootste getal paarden f 2,50 I. Lambrechts te Ertvelde voor h grootste getal hoornvee f 2,50wed. C. Ilaak te Zaamslag voor 't grootste getal varkens f 2,— Jac. Dieleman Pz. te Zaamslag voor 't schoonste paard van 47 jaar 5,Jac. Yerpoorte te Zaamslag voor't schoonste paard van 3 jaar f 2,50; Jan de Putter Lz. te Zaamslag voor 't schoonste paard van 2 jaar 2,50C. de Kraker te Zaam slag voor 't schoonste paard van 1 jaar f 2,50 wed. C. Haak te Zaamslag voor de schoonste baat- gevende koe 5,en Jac. Dieleman Pz. te Zaam slag voor den vetsten stier f 5, Wat de kermis zelve betreft, deze heeft dit jaar haren bezoekers in vele opzichten ruimschoots ge- legenheid geschonken tot deelneming aan leerzame en fatsoenlijke ontspanning. Onder muziek en zang, onder kunstgenot en dansvermaak is zij iterenavond in de beste orde afgeloopen. 't Zal wel weer beter worden. Mijn vrouw eft geen tijd om er uit te loopen, ze moet voor de huishouding zorgen ,/Het zal wel de keelziekte zijn," zegt de vrouw en trekt de deur achter zich toe. „De keelziekte/' gilt de moeder, ,/de keelziekte goede God, daaraan sterven zoovele kinderen Erits Frits, om 's hemels wille, laat me naar mijn kind gaan //Gij blijft hier, moet je dan mijn kind nog de ziekte op den hals halen Weenend en jammerend zinkt zij op een stoel bij den kachel. Plotseling wordt er op de deur getikt en komt men den schrijnwerkersbaas roepen, om haastig een karrewei te verichten. Nauwelijks heeft hij zijn hielen gelicht of ze springt op en snelt naar het bed van haar jongste wicht. //Ik kom dadelijk terug, Fransje lief snikte zij, terwijl zij het verwonderde, halfslapende kind kust en een koekje in de hand geeft. ,/Blijf stil liggen, hoort ge Nog een kus en weg is ze. Als een schuw en gejaagd dier vlucht ze de straat over en het huis in waar Elsje's pleegouders wonen. Ze snelt hijgende en als zinneloos de donkere, steile trap op Daar is de kamerdeurhet is doodelijk stil Met genoegen hebben we tevens vernomen, dat de heer Cohen aaustaanden Maandag, behalve voor het publiek, ook nog eene voorstelling geven zal voor de schoolkinderen in deze gemeente. We raden de ouders dan ook ten zeerste aan, hunne kinderen van die schoone gelegenheid tot het smaken van edel kunstgenot gebruik te laten maken. Zuiddorpc, 7 Juli. Bij de op gisteren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. Onghena, waren ingeleverd 30 biljetten waarvan 29 geldig en verdeeld op de vol gende heeren Th. Buijsse 11, D. van de Velde 9, J. van Nieulande 3, J. de Mette 2 stemmen, Cove van Hecke, C. L. Schepens, D. van Laere en C. Casteels ieder 1 stem. Daar niemand de volstrekte meer- derheid verkreeg zoo moet herstemming plaats vinden tusschen de heeren Th. Buijsse, landbouwer en D. van de Yelde broodbakker. 's Graveuliage, 9 Juli. Z. M. de Koning heeft benoemd tot burgemeester van Sluis, den heer J. H. Hennequin. De stad Brussel is deerlijk geteisterd. Woens- dagavoud werd de bevolking gealarmeerd door een verschrikkelijken brand in de rue de la Eoue een half uur was voldoende om de uitgebreide fabriek van schoenleer der heeren E. C. van Marck in de asch te leggen. En Donderdag op den middag is brand uitgebarsten in het laboratorium van de gemeente universiteit. Eerst in de laatste jaren werd dat laboratorium met groote kosten gebouwd. Thans is er niets meer over hetzij van de col- lectien, hetzij van de machines, hetzij van de bibliotheek. Dat is een zeer groot verlies en daar de stad zich zelve assureert, zal zij zelve alles moeten vergoeden en herstellen en herbouwen op eigen kosten. (L'Indep. zegt echter dat de bibliotheek was verzekerd bij de Union Beige.) Ook een groot gedeelte van het oude gebouw der universiteit is verbrand. De bibliotheek bestaat niet meer. De groote gehoorzaal is evenzeer een prooi der vlammen geworden. Het is een ware ramp. Yolgens L'Indep. intusschen zou althans, door het moedig en onverschrokken gedrag der jonge- lieden een groot deel der boekerij nog gered zijn. Ziehier in hoofdzaak hoe het blad de ramp beschrijft Omstreeks 1 uur op den middag weerklonk in de straten van Brussel de kreet//Het universi- teitsgebouw staat in brand Op klaarlichten dag in een gebouw, waar kachel noch haard gestookt was, geen gaspit gebrand had, in den examentijd, als in de laboratoria niet ge- werkt wordt Ja, het was zoo; ruim half een, toen de met- selaars, die aan den liukervleugel van het gebouw, tegenover de Eue de 1' Imperatrice, gewerkt hadden, naar het binnenplein waren gaan schaften, werden zij door een voorbijganger gewaarschuwd, dat er rook uit het dak van den liukervleugel opsteeg. Bijna op hetzelfde oogenblik werd ook de concierge gewaarschuwd, dat het dak aan den liukervleugel brandde. De hoogleeraren, die in verscheiden zalen bezig waren met het afnernen van de examens, werden verwittigd, terwijl de werklieden en voor- bijgangers de brandweer van het telegraafbureau op de Grand' Place waarschuwden, van waar on- middellijk geseind werd naar alle commissariaten van politie waar bluschmaterieel voorhanden is. Weldra kwam nu van alle kanten hulp. Het was nog niet 1 uur, toen reeds een stoom- brandspuit en een flinke ploeg brandweermannen waren aangerukt. Maar het vuur had met ongelooflijke snelheid om zich heen gegrepen en was reeds bij de bibliotheek. Een vijftigtal studenten, dit bemerkende, snelde, voorafgegaan door den heer Joly, hoogleeraar, -in de scheikunde, naar de boekerij. In het grootste gevaar pakten zij de kostbaarste boek werken om ze in veiligheid te brengen. Sommigen wierpen daarbinnenZe rukt de deur open ze werpt zich op het schamele bedje der kleine, maar het vale, grauwe morgenlicht beschijnt slechts een bleek, roerloos kindergezichtje met gebroken oogen. z/Mijn kind, mijn kinddood dood kermt ze en werpt zich op het lijkje; ze bedekt het met kussen, als kon ze daarmede het doode kind in het leven terugroepen. Eenzaam en verlateu is deze gestorven, terwijl de pleegouders den dokter en moeder haalden. Een half uur verliep de ongelukkige vrouw lag nog altoos krampachtig te snikken aan het bedje van haar Beveling. Nu schudt de oude vrouw haar zacht bij den arm en herinnert haar aan den baas en hoe boos hij zijn zal. Het helpt niet. Als de oude waschvrouw echter van den kleinen Frans spreekt, wien zij wel eens de ziekte kon brengen, als zij nog langer bij het doode kind bleef, dan wekte de angst der moeder de arme vrouw uit haar verdooving. Op den drempel der kamer keert zij zich nog eens om en slaakt een kreet, die de oude lieden door merg en been gaat, en stort als een zinnelooze de deur uit. De oude waschvrouw opende in haar bijgeloof de boekcn zelfs uit de voor— en achtervensters. Op straat zag men intusschen dat de vlammen zich steeds verder verbreidden sidderend over het lot, dat de studenten bedreigde, riep men hun toe z,Komt af! Eedt u! Het plafond zal instorten Dit gebeurde inderdaad. Twee of drie studenten, die het laatst in de boekerijzaal gebleven waren, wissen het gevaar nog te ontkomeu door op de kroonlijsten van een veuster te springen, waarna zij langs ladders beneden kwamen. liuim de helft der boekerij werd zoo- doende gered. Ook de verzameling van het pbysisch kabinet en de bijna eenige verzameling van chi- rurgische instrumenten, die in 1880 op het Champ de Manoeuvres tentoongesteld was, is bewaard ge bleven. De verzameling van mineralogische voor- werpen werd daarentegen vernield. Kort na 1 uur vielen de eerste brokken hout en steen op straat. Te half 2 stortte de groote gaskroon naar beneden. De grootste krachtsin spanning vermochten de vlammen aanvankelijk niet te beteugelgen. Het was als een zee van vuur. Met donderend ge- raas stortte de koepel in. Een vreeselijke hitte heerschte er in den omtrek van het gebouw. Eerst te kwart over 2 was men de vlammen meester, zoodat de stoombrandspuiten toen wat konden luwen. Yier brandspuit-gasten kregen vrij erustige kwetsuren. Verschillenden lezingen of geruchten loopen omtrent de oorzaak van den brand. Yolgens den een zouden de loodgieters in den linkervleugel van het gebouw daar een komfoor met vuur hebben laten staan. Anderen beweren dat werklieden er hun nog niet uitgedoofde pijpen hebben laten liggen. De handel in jonge oestertjes begint in Zuid- Beveland te herleven. Kon men voor eenigen tijd voor 3e soort afsteeksel niet meer dan U50 be- dingen, thans brengen deze 3 de 1000 op. In Gelderland en Overijssel is de hooibouw in sommige streken grooter dan bij menschenheugenis ooit het geval was. Daarbij is de hoedanigheid uitmuntend. Het hooi wotdt met den dag goed- kooper. Door de ontploffing van een gasmeter, broeiing enz. is de groote oliefabriek van Gebr. Marchand te Duinkerken Dinsdag afgebraud. De schade wordt op meer dan 1 millioen berekend; bij verschillende maatschappijen waren verzekeringen gesloten. Te Groningen is een jong paartje den dag volgende op den trouwdag, met de noorderzon verdwenen, de op krediet gekochte huismeubeleu medevoerende. Te Kruisland is een 16jarige knaap door een paard doodgeslagen. Te Hoeven (Nbr.) brandde een hoeve af, waarbij een vrouw ernstige wonden bekwam. Te Eotterdam heeft de petroleum twee brandjes veroorzaakt. Aan den Hoornschen weg onder Hof-van-Delft is het lijk van een koopman M. uit het water opgehaald, en aan het zeestrand onder Putten dat van den Harderwijkschen visscher G. Nabij Eindhoven viel een 62jarige kersenplukker uit .een boom dood. De hitte blijft in Engeland schrikbarend, om het even, waar men zich ophoudt, in huis of op straat. De thermometer wijst 80 Fahrenheit en meer in de snikheete schaduw aan. Als een bizonderheid vermeldt de Arnh. Ct. dat in een faillissement, onlangs voor de rechtbank te Arnhem behandeld, een accoord is aangeboden en gehomologeerd, waarbij aan de concurrente cre- diteuren twee en een half procent hunner oorspron- kelijke vorderingen werd uitbetaald. Een bewijs der ongunstige tijdsomstandigheden mag het zeker genoemd worden, wanneer de overgroote meerder- heid der crediteuren genegen is om voor zulk een gering bedrag afstand te doen van hun vorderings- recht, dat men zonder accoord blijft behouden °en bij eventueele solvabiliteit van den debiteur in de toekomst zou hebben kunnen doen gelden. ke Louden is een voorname jonge dame, miss Mary Frances Hall, in de badkuip verdronken. Toen zij ongewoon lang wegbleef, en men op het het raam en vlak voor haar op de vensterbank viel een klein donker voorwerp. Het was een kleine doode zwaluw. De oude streek met de hand over de houten plank en het doode vogeltje viel in de goot, waar het liggen bleef. In denzelfden nacht dat Elsje stierf was ook het diertje van koude, regen en honger omgekomen. Een wiudvlaag had het uit het nestje op de vensterbank geworpen. Een paar dagen later werd Elsje begraven. De baas had haar kistje zelf gemaakt. Hij had het van buiten wit gelakt en van binnen met wit katoen bekleed. Hij ging ook mede ter begrafenis, maar hij zag er niet uit als een rouwdragende. Toen de geestelijke sprak van de zorgen der liefhebbende ouders, keek de oude waschvrouw den baas eens scherp aan, maar hij keek naar de boomen aan welker voet men Elsje begroef. Enkele minuten later hadden alien, ook de doodgraver, Elsjes graf- heuvel verlateu, welke daar eenzaam onder honderd andere lag. Slechts een nommer wees de plek aan want het waren de graven der armen, die geene grafsteenen kunnen betalen. Maar aan den avond van dien dag sloop een kloppen geen gehoor kreeg klom een harer breeders op het dak, en zag haar met het hoofd voorover onder water liggen. Men brak nu de deur open en droeg het jonge meisje uit de kamer, de levens- geesten waren echter niet meer op te wekken. Er wordt ondersteld dat de temperatuur der kamer te hoog geweest is, zoodat het meisje is flauw gevallen. Omtrent zeven of acht jaren geleden werd door geheel Eusland een ,/Zonderling merkwaardige" wonderolie verkocht door zekeren Ivanoff, een Peters- burger schoenlapper. Van deze olie is nu onlangs een beschrijiing gegeven, door den redacteur van de Bussky Satiritchesky Listok (Eussisch Satirik blaadje), welke beschrijvmg luidde„10pondbru- taliteit, 15 pond onwetendheid, 2 pond zwendelarij, enz. Door den schoenlapper is een aanklacht in- gesteld tegen den redacteur, wien een boete van 25 roebels f 30) werd opgelegd. The London Medical Eecord, weet te verzekeren, dat Ivanoff's wonder olie zelfs bij de hoogste standen in Eusland ge- nade vindt. Het proces wegens woeker tegen de firma De Sutter, te Gent, die in het geheim tegen reus- achtigen interest geld leende aan officieren, is thans begonnen, nadat een aantal der gecompromitteerden hun ontslag hebben moeten nemen. De gewone rente die de heer De Sutter, nu onlangs //als erkenniug zijner verdiensten" gedecoreerd, rnaakte, was .30 percent, maar lang niet ieder kreeg daarvoor geld. Eenige officieren die men niet vertrouwde, moesten hunne decoratien te pand geven. Onder de 38 officieren die thans voor de rechtbank ge- dagvaard waren, vindt men de edelst klinkende namen van Belgie. Een majoor te Gent had, „om een paard te koopen" 1000 francs noodig en onder- teekende daarvoor een wissel van 1620 francs, over eene maand betaalbaareen Brusselsch officier leende dezeltde som tegen dezelfde rente, //om zijne maitresse een geschenk te koopen," iederen dag verzuim kwam op kolossale boete te staan, men moest bovendien nog borgen stellen. De heeren De Sutter leverden ook ringen, sigaren, horloges, tegen hun eigen prijs; men betaalde met wissels. Bij de miuderjarigen eischte de bank de handteekening van moeder of tante; de jonge officieren maakten die zelf na. In Belgie bestaat de woekerwet nog, zoodat de bankier gestraft zal worden; maar eene geheele reeks van officieren zal disciplinair gestraft worden, het proces werd reeds sedert eenige maauden in de hoogste kringen met spanning tegemoet gezien. I X G E Z O N 1) E stFk kf™ Mijnheer de Redacteur Wil s. v. p. ter verbetering dit schrijven in het volgend blad opnemen. Het verbeteren en herstel van den spuiduiker voor den Vergaertpolder bij Philippine den 24 Juni te Middel'burg publiek aanbesteed waarvoor de laagste inschrijver was de heer C. D. Bolier te Scherpe- iiisse voor f 11965, is onderhands aangenomen door de heeren D. Tholens te Hoek en C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor de som van 10800. A. BOLIEE. Wij hebben dit schrijven gesteld in handen van onzen berichtgever, die hierop niet wil antwoorden, maar de verzekering geeft, dat het bericht in ons vorig nummer juist is. Bed. Z E E T IJ J> I N G E N. Van 6 tot en met 8 Juli zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 6 Juli. Noordsche driem. schooner Beidulf, kap. Knudsen, van Hernosand met hout. 8 Juli. Eng. stoomb. Westergate, kap. James, van Bombay met katoen en graau. Duitsche brik Victoria, kap. Schulz, van Eiga met hout. Van 6 tot en met 8 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 6 Juli. Eng. stoomb. Eesolute, kap. Smith, naar Goole ledig. Deensche stoomb. Sjaeland, kap. Johnsen, naar Londen ledig. 7 Juli. Eng. stoomb. Hydra, kap. Wadsworth, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Bichard Moxon, kap. Spink, donkere vrouwelijke gestalte over het kerkhof naar het kleine graf, waarop een vriendenhand twee immortellen kransen had nedergelegd en de wan- hoopskreten van een gebroken moederhart weer- klonken in den stillen avond. Toen de lente den winter had vervangen, kwamen ook de honderden en duizenden zwaluwen terug en begroetten vroolijk hunne oude woonplaatsen. Om het dakkamertje der oude lieden beschreven een paar zwaluwen steeds nauwer wordende kringen en lieten zich toen op de dakgoot neder. Maar plotseling slaakten zij een zoo doordringende kreet, dat de oude schoenlapper er van schrikte en haastig van zijn werk opkeek. Daarop verhieven zij zich hoog in de lucht en keerden daar ter plaatse nimmer weder. Pas waren zij weggevlogen, of een windvlaag deed uit de goot een paar beentjes en veertjes op straat vallen. Dat was alles, wat er nog van de kleine zwaluw over was, naar welke het kleine meisje, wier lijkje ook daarbuiten op het stille kerkhof lag, zoo vaak gekeken had E I S I) E,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2