Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2207. Zaterdag 10 Juli 1886 26e Jaargang. TOii mGAYSBBB. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind verschijint Dinsd.i(. en Vrijdagavond bij den nitgevep P. J. VAN BE S A N E te Ter Nenzcn. JPolitiel* Overzicht. Het gaat er druk toe in Albion, zoo druk, dat men er doot schijnt te zijn voor buitenlandsche aangelegenbeden. Er is in Afrika een heele grens te zoek. Volgens het laatste verdrag met Buitsch- land zou de grens tusschen Kameroen enhetEngelsch gebied zijn de Rio del Rey, en nu hebben Zweedsche kolonisten ontdekt dat die rivier uiet eens bestaat. Wat men voor de Rio del Rey liield is slechts een inbam, waarin aan de eene zijde een arm van den Kalabar—stroom, aan den anderen kant een zijtak van de Meeme—rivier uitloopt. Eene nieuwe crensbepaling is dus noodig en Bismarck zal wel maken, dat hij niet aan bet kortste eind komt. Het loopt anders in Kameroen niet te gunstig. He zwarten weigeren alien omgang met de Europeanen, zoowel om handel te drijven als om ben van de noodige middelen te voorzienzij bieden geen enkel stuk vee of ook maar een stuk wild te koop aan, en hebben zelfs den toegang tot de zuivere waterbronnen afgesloten, zoodat de Europeanen zich uitsluitend van regenwater moeten bedienen. Vele handelsfactorijen zijn gesloten, nadat de arbeiders ontslagen waren. Daar de Buitschers bij bunne vestiging alle huizen en plantages der inboorlingen platgeschoten hebben, zoo kuunen deze laatsten niets verliezen. Als men wind zaait, oogst men storm. He Buitscliers kunnen aan Afrika,'s boorden ook wel bun Atjeb vinden, en meer dan dat want acbter de kust ligt meer. Bismarck schijnt de heerschende geest der be- volking in den Elzas iets beter te vertrouwen. Voor de eerste maal na de annexatie zal er eene verkiezing voor den gemeenteraad plaats hebben. Tot nu toe worden de gemeentezaken door Rijks— commissarissen bestuurd. Het spreekt van zelf, dat men in de hoofdstad van Elzas zeer ingenomen is met den terugkeer tot den voormaligen toestand. Worden nu echter enkel en alleen Protestler gekozen, dan zal de Rijksregeering stellig weer worden ingevoerd. He Kanselier laat niet met zicb sollen. Uit Miinchen meldt men, dat de krankzinnigheid van Koning Otto I verergert, de Vorst weigert alle voedsel. He Keizer van Oostenrijk heeft den Franschen gezant, graaf Eoucber de Careil, die naar aauleiding der Pnnsen—kwestie zijn ontslag heeft genomen, het grootkruis der Stephans—orde verleend, en hem persoonlijk een bezoek gebracht. Hoe weinig waarde kruisjes ook dikwijls hebben, hier is het kruis te bescliouwen als een protest tegen de Eransche verbanningswet en een doom in het oog van een Gallisch republikein. Be Fransche Ministers Baihaut en Carnot hebben in de commissie van rappor teurs over de premieleening van 600 millioen francs ten behoeve van het Panama-kanaal de aanneming van dit ontwerp aanbevolen. He heer Rousseau, die door de regeering naar Panama is FEUILLETON. Naar het Duitscli van Karl Wartenburg. In de eerste dagen ging het nog tamelijk met de arme verlatene. Nu en dan viel een zonnestraal schuins over het dak en ving zij nog de mugjes die in dat licht dansten. Maar op zekeren nacht bepoederde de rijp de daken en torens, een koude wind streek over de velden, eenige sneeuwvlokken dwarrelden door de luclit en insecten zag men niet meer. Toen stak de Heine zwaluw treurig haar kopje tusschen de vederen en bleef droomend in haar nestje. He ruwe herfstwinden deden niet alleen de sneeuwvlokken voor zich uitstuiven, zij droegen ook op hunne kilkoude vleugels tallooze kiemen des doods door de stad of over het land. Vonden deze nu een zwak en teeder kind, dan richtten zij daar hare snelle verwoestingen aan. Ban ontstond er een verwoede strijd tusschen hen en de levenskrachten, terwijl het arme lichaampje een stekende pijn gevoelde, naar adem hijgde en angstig steunde. gezonden om zich van den stand van zaken te vergewissen, verklaarde dat voor die som wel een kanaal met sluizen, maar niet een niveau-kanaal kon worden voltooid. T Zal er komen, He Lesseps kan niet sterven voor hij zijn plan heeft uitgevoerd. In de Italiaansche Kamer is door een radicaal afgevaardigde eene rede gehouden, die drie uren duurde en waarin de regeering van allerlei dwang- maatregelen en inmengingen bij de verkiezingen werd beschuldigd. He directie der politie te Milaan had tegen den spreker zelf schotschriften verspreid, te Piacenza had de regeering met den aartsbisschop een verbond gesloten, zij had toegelaten dat te Reggio in Calabrie de priesters in de kerken zelfs ten voordeele der regeering agitatie maaktenmen had zelfs den directeur-generaal der belastingen gedwongen, aan al zijn ondergeschikte ambtenaren bevel te geven voor de regeering te stemmen. He Minister Magliani verzekerde plechtig, dat hij van dit alles niets wist en gaf bevel om terstond den directeur-generaal om eene rechtvaardigende verklaring te telegrafeeren. Hepretis sloeg met verontwaardiging al de beschuldigingen van zich af en beweerde dat de politie juist de bedoelde schotschriften had in beslag genomen. Jlierbij ben ik, zeide Hepretis, „strenger geweest dan omtrent de schotschriften, tegen mij zelf gericht, waarin ik als beschermer der dieven werd voorgesteld. Be Kamer applaudiseerde krachtig. Be interpellate over de in hechtenisneming van socialisten te Milaan liep dood af. Hepretis verdedigde de houding der regeering, door te wijzen op het gevaarlijke van de propaganda onder de arbeiders, en verklaarde dat hij dezelfde gedragslijn zou blijven volgen. Of T noodig is, dat werd dezer dagen op nieuw be- bewezeu in ons land door zekeren Geel, die op den heer Stork schoot. Jammer dat zulke heethoofden niet begrijpen dat zulke handelingen hunne partij niet het geringste baten. In het Pyreneesche schiereiland gaat het niet zoo slim. Met 233 tegen 58 stemmen is het adres van antwoord op de troourede aangenomen. Zeer stormachtige zittingen waren voorafgegaan, vooral door toedoen van den republikeinsehen afgevaardigde Salmeron. Be Minister-president Sagasta resu- meerde het debat en deed een beroep op de een- dracht. //Zij, die den openbaren vrede bedreigen," zeide hij, „zijn geen republikeinenzij vermoorden het vaderland." „Geef ons rechten," antwoordde Salmeron, „en gij zult zien dat wij u zullen eer- biedigen." En wederom zeide Sagasta: Be re publikeinen heb >en dezelfde rechten als alle bur gers; maar, door slechte hartstocliten beheerscht, bekommeren zij zich noch om den vrede, noch om de welvaart van hun land.'" Gelukkig kwam hier de president tusschen beiden en verklaarde dat de regeering, niettegenstaande de vijandelijke houding der republikeinen, haar vrijzinnig pro- Het was op het einde van October. Zware regenwolken hingen over de huizen, de lucht was kilkoud, de strateu vol modder en geen zonnestraaltje verhelderde den gnu wen hemel. Langzaam sloop Elsje langs de muren der huizenzij kwam met de lei en haar leesboek onder den arm uit de volksschool. Hare leden waren loodzwaar. Reeds weken lang had zij zich zoo moe gevoeldniet op eens was die matheid gekomen, neen, langzamerhand en iedere week meer. Ze was begonnen den dag, dat zij hare moeder voor het laatste had gezien. Het was het heimwee van het kind naar de moederlijke liefde. Toen Elsje de eerste drie steile, houten trappen was opgeklommen, moest zij stilstaanZoo zuur was het haar nog nooit gevallen Be pleegmoeder was ouder gewoonte niet te liuis, maar uit wasschen. Be oude schoenlapper zat aan het venster en had den arbeid gestaakt, want het schemerde reeds Hij was wat stompzinnig van aard, zijne vrouw beweerde dat dit van het snuiven en van zijn sneeuwballetje kwam. He langzame, slepende tred van Elsje, toen zij het vertrekje binnen kwam, trok toch zijne opmerkzaamheid „Ge gaat zoo slepend, als de kostbare tijd Scheelt er wat aan In den kacheloven staat je koffie. Be kleine gaf geen antwoord maar kroop stil achter den kachel. Be oude zweeg ook en zoo zaten die beiden stil bijeen, in het schemerdonker tot de gramma zou handhaven. Haarop had de stemming over bovengenoemd adres plaats. Be zomervergadering der Staten van Zeeland werd geopend Binsdag den 6 Juli, des avonds te 8 uur. Be eerste zitting werd geheel in beslag genomen door het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nieuw gekozen leden en de daaromtrent uitgebrachte rapporten. Be gekozenen werden alle toegelaten. Yoor kennisgeving werd o. a. aangenomen: Eene mededeeling dat de heer C. van der Bent voor 33 jaar een subsidie van f 10,000 voor een tram WalzoordenHulst heeft verzochtdat Ged. Staten hem hebben medegedeeld, dat aan subsidie der provincie niet kan gedacht worden, zoolang de uitslag niet bekend is van de pogingen van den adressant tot het bekomen van bijdragen der naast belanghebbenden en tot het aangaan eener over- eenkomst betreffende het postvervoerdat adressant toen heeft verzocht, zijne aanvrage tot de najaars- vergadering aan te houden. Naar de afdeeling werden o. a. verzonden de voorstellen van Ged. Staten om in hunne handen te stellen, ten fine van rapport in de najaarsvergadering, een verzoek van commissarissen der stoomtramwegmaatschappij Bres- kens-Maldeghem om den termijn voor het in exploi- tatie brengen, thans op 15 Nov. 1886 bepaald, voor zooveel noodig met een half jaar te verlengen om de helft (ten hoogste f 3000) te verleenen in de kosten van verbetering der haven te Philippine, welke verbetering noodzakelijk is geworden door de bovenvermelde indijking van den Vergaertpolder, en waarvoor de staat een gelijk subsidie zal toestaan en om het regleinent voor het bestuur en beheer der waterkeering van den calamiteuzen Stad Plhlip- pinepolder te wijzigen, hetgeen noodig is geworden door de in 1885 voltooide indijking van den Ver- gaertpolder, en waartegen geen der gehoorde autori- teiten bezwaren heeft ingebracht. In de tweede zitting van Woensdagmorgen den 7 Juli zijn tot leden van Gedeputeerde Staten herkozen de heeren Mr. N. J. C. Snouck Hur- gronje, J. A. A. Erausen van de Putte en J. II. C. Heijse, en tot buitengewoon lid de heer M. Mazure. Be Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft aan den Minister van Waterstaat enz. een gemotiveerde betuiging van leedwezen over de in- voering van het verhoogd binnenlandsch telegraaf- tarief gezonden, met dringend verzoek om op den maatregel terug te komen, die is „in strijd met de belangen van den handel." Be heer E. van der Goes te Amsterdam heeft een brochure geschreven onder den naam ,/Majesteits- vrouw thuis kwam. Ze stak de lamp op, en toen zij Elsje bespeurde, zeide zij dadelijk „je bent ziek, je gezichtje gloeitGa naar bed, dan zal ik wat lindebloesem voor je zetten." Be nacht kwam met al zijn geheimzinnige verschrikkingen. Be wangen van het kind gloeiden als donkerroode rozen het waren de heete koortsbloemen Be kleine borst hijgde krampachtig naar lucht, de handjes grepen angstig in het rond en ouder het ijlen verstond men slechts het woord moeder moederdat met verlangen werd uitgesproken. Be oude vrouw merkte maar al te goed, dat dit geen gewone koorts door gevatte koude was, maar zij durfde des nachts geen dokter halen. Eindelijk begon het te schemeren, de morgen wierp zijn vaal licht in het armoedige vertrekje. Het was een kilkoude herfstmorgen. Be kleine was rustiger, maar zwakker geworden met flauwe stem riep zij nog altoos, ofschoon nauwelijks hoorbaar, om hare moeder. Be pleegmoeder deed haar verschoten omslagdoek om en een boezelaar voor en zeide tot haar man z/Ga gij naar den dokter, dan ga ik naar haar moederde baas zal me toch niet opeten Op straat was het nog duister en stilhier en daar brandde nog een enkele gaslantaarn en scheen wel een nachtbraker, die met holle oogen naar het aanbreken der morgenluclrt keek. In het huis van Elsjes moeder brandde geen licht. Be oude schennis." (Het geding tegen den heer F. Bo-an mela Nieuwenhuis.) L- Hij eindigt in dat geschrift aldus Wanneer iemand aan een ander, die deze brochure gelezen had, zou vragen wat er in stond, zou ik wenschen dat hij dit antwoordde z/Be auteur neemt het de rechters van den heer Bomela Nieuwenhuis kwalijk, dat zij hun ambt hebben misbruikt, om den bpschuldigde van zijn politieke gevoelens een verwijt te maken. Bit is bekrompen en onmenschlieveud." Hij wijst er voorts op, dat dit geval niet alleen staat, maar dat zoowel in de publieke opinie als in de toepassing van verouderde wetten een reac- tionnaire neiging zichtbaar is, die ten gevolge kan hebben, dat de door iedereen begeerde sociale ver- beteringen niet zonder hevige schokken hun beslag krijgen. Be heer Van der Goes is assuradeur en bezoekt geregeld de Amsterdamsche beurs. Na de bespreking in het Handelsblad van bovenbedoelde brochure werd hij Binsdag door honderden van de beurs gedrongen, onder het geroep: ,/Gij behoort tot Recht voor Allen, ga naar het Volkspark!" Be Minister van Waterstaat heeft aan het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging voor Zondagsrust kennis gegeven, dat zal worden voldaan aan het verzoek van dat bestuur, om brieven en verdere stukken des Zondags niet te doen bestellen, indien de afzender van zijn verlangen daaromtrent op duidelijke en in het oog loopende wijze op het adres dier stukken heeft doen blijken. Aan het hotel Paulez te's Hage is een groot gezelschap afgestapt, bestaande uit omstreeks zestig Amerikaansche dames en eenige heeren. Aan het hoofd van dit gezelschap staat de Rev. Lafayette C. Loomis A. M., die gewoon is in gezelschap van eenige andere geestelijken met dames, die daartoe een wensch uitspreken, reizen door Europa te maken. Evenals voor twee jaren, is thans Nederland aan de beurt. Be twee jongelieden uit Alblasserdam, die door een dolle kat gebeten waren en onder be- handeling van prof. Pasteur gesteld werden, zijn na een afwezigheid van 10 dagen teruggekeerd Het ware wel te wenschen, dat te P»rijs iemand beschikbaar ware om ongeletterde Nederlanders terecht te wijzen en hun alle noodige inlichtingen te geven. Be trein, welke eergisterenmorgen om 8,45 van Zandvoort naar Amsterdam vertrok, had een oponthoud, even voor Halfweg. Be goederenwagen van de Haarlem-Zandvoort-maatsehappij, die in het midden van den trein was, derailleerde Groote stukken ijzer werden op den weg geslingerd, en verbrijzelde gedeelten van den wagen werden over de leggers door het zand gesleurd. Be reizigers klopte en klom toen langzaam op den tast drie verdiepingen hoogZachtjes tikte zij aan de deur. Be vrouw van den schrijnwerker riep z/binnen" en begreep maar niet, wie daar reeds zoo vroeg zijn kon. Heel voorzichtig opent de oude waschvrouw de deur, misschien slaapt de baas nog wel. Be jonge vrouw is juist bezig de koffie te koken. ,/Vrouw Grunewald!" stamelt zij geheel ontdaan, als zij de oude vrouw ziet biunenkomen. Een duister voorgevoel weegt haar als lood op het hart. z/Elsje is erg ziek, juffrouw," fluistert de oude, ,/zij heeft al den geheelen nacht om u geroepen." z/Ik kom dadelijk fluistert de moeder, //ik zal maar even de koffie klaar makenEn zij geeft een knipoogje naar de half geopende kamerdeur. Be oude knikte en wendde zich reeds om, om heen te gaan. Baar verschijnt plotseling de schrijnwerkersbaas op den drempel der slaapkamer. z/Wat is dat hier voor een gemaal," roept hij vuurrood van drift, //Wat moet je hier, vrouw Grunewald Kom je al om het kostgeld voor de bengel, maar het is pas den 28e vandaag." Be oude schudde haar grijs hoofd. z/Het kind is hard ziek, baas, en verlangt naar hare moeder," antwoordt zij, terwijl de jonge vrouw met koortsachtigen haast kokend water op de koffie schenkt. AEIIZEIVSCHE (01 RAM. (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1