I t r; Landbouvvberichten. Gemengde berichten. w fi - f K\ I tegen stremming van het verkeer, wat tier en daar niet zonder moeite plaats had, vooral aan het station Te half vier kon de politie aftrekken en was alles rustig als gewoonlijk. (H.) In weerwil dat de zoogenaamde wonderdokter H. Niemeijer, algemeen bekend onder den naara van //het boertje," door den Hoogen Raad tot 75 boete veroordeeld is, houdt hij geregeld te Gro ningen zitting en verleent aan zooveel patienten hulp, dat de tijd soins te kort schiet. Twee pro fessoren der medische faculteit hebben hem lijders gezonden, ja zelfs wordt, naar het I), verneemt, met uitstekend gevolg een derde professor van die faculteit door den eenvoudigen man behandeld. De correspondent van het Handelsblad te Brus- sel schrijft dd. 4 Juli: TJwe opmerkingen, naar aanleiding van de on gegronde mededeelingen der Voss. Zeitung, over de betrekkingen tusschen Nederland en Belgie maken hier een goeden indruk. Ik woonde gisteren het feestje bij, dat werd ge- geven aan boord van de Oder, de eerste stoomboot van den Duitschen postboot-dienst, welke Antwerpen aandoet. Nu moest het natuurlijk voor Nederlant niet aangenaam wezen, dat de stoombooten der Norddeutsche Lloyd, die onder de Duitsche Rijks- vlag varen, te Antwerpen en niet in een der Neder- landsche havens aanloopen. Dit begreep men hier zeer goed. Nadat in het vorige jaar de strijd tusschen de belangen van beide landen op eerlijke wijze ten gunste van Antwerpen was beslecht, had Antwerpen het volste recht om de Oder op de meest feestelijke wijze in te halen, maar men achtte een schitterenc leest, waarvan natuurlijk een feesttocht der boot naar den mond der Schelde onat'scheidelijk was, minder gepast met het oog op de voortreffelijke verstand houding, welke tusschen Belgie en Nederlant bestaat. Zoo kwam het en wanneer ik mij niet vergis op aansporing der regeering dat de komst van de Oder te Antwerpen wel op feestelijke wijze, maar toch zoo bescheiden mogelijk is herdacht. TER NEUZEN, 6 Juli 1886. Bij Kouinklijk besluit is benoemd tot burge- meester der gemeente Zaamslag, de heer C. de Bukx, wethouder aldaar, en herbenoemd tot burgemeester der gemeente Ossenisse, met ingang van 10 Juli, de heer J. F. Rosseel. De benoeming van den heer De Bokx is door ons reeds Zaterdagavond aan onze abonnes te Ter Neuzen en Zaamslag per bulletin bekend gemaakt. Bij Koninklijk besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den Pierssenspolder, de heer J. de Feijtertot dijkgraaf van den Vlooswijkpolder, de heer J. de Feijter Pz.tot dijkgraaf van den Visart- polder, de heer J. P. Goethalstot dijkgraaf van den Koudenpolder, de heer J. van Wijckin het bestuur van den Melopoldertot dijkgraaf de heer P. Verhaegen en tot gezworen de heer H. Franc- ken tot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst de heer M. Mazuretot dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein- Baarzaude c. a. de heer A. Lombaard tot gezworen van den Willem- Leopoldpolder, Nederlandsch gedeelte, de heer J. Verhage tot dijkgraaf van het waterschap Cad- zand de heer J. Erasmus Az., en tot dijkgraaf van den Sophiapolder de heer A. van Leeuwen Jr. De provinciale stoomboot Wester-Schelde, Zondag avoud aan de gewone aanlegplaats aan den steiger alhier ligger.de, werd door de in de haven komende Engelsche stoomboot Abrota, bestemd naar Gent, van achteren aangevareu en bekwam daar- door eenige averijjaan verschansing en het stuur- toestel, hetgeen echter niet verhinderde Maan- dagmorgen op gewonen tijd naar Vlissingen te vertrekken. Daar bracht de ooievaar weder een kleintje; ditmaal een mooien, gezonden jongen. Toen echter het kind een half jaar oud was, begon hij ook te sukkelen, even als het eerste. Het was van de tanden, maar de baas zette zich in het hoofd, dat geen zijner kinderen in het leven zou blijven, zoolang de bengel in huis was. Van dit oogenblik af kwelde hij zijn vrouw dagelijks met den voorslag, dat zij Elsje ergens besteden zou. Kwam zijn jongen te sterven, dan beging hij nog een ongeluk aan Elsje, beweerde hij Eindelijk gaf ziju vrouw toe en deed het meisje bij een ouden schoenlapper in de kost, die daar tegenover in het huis woonde, waarop de zwaluwen zich genesteld hadden. De kleine Elsje snikte, dat het een steenen hart zou geroerd hebbentoen haar moeder haar wegbracht, mnar noch de smart van het kind, noch de traneu zijner vrouw hadden eenigen invloed op den kastenmakersbaas. Zoo was de kleine Elsje daar in huis gekomen. Eerst had zij nog eens of tweemaal per week hare moeder mogen bezoeken, maar toen de kleine merkte, dat dit telkens oneenigheid gaf en hare moeder dan den volgenden morgen met rood geweende oogen aan het dakvenster stond, toen bleef zij uit eigen be- weging weg. Elsje was boven hare jaren ont- wikkeld, zooals de meeste kinderen, die geen on- bezorgde jeugd kennen. Zij bespeurde, dat hare bezoeken hare moeder verwijtingen en verdriet op den hals haalden en daarom wipte zij slechts over, wanneer zij stellig wist, dat de baas niet thuis was. Aan de heeren C. van der Hooft, aannemer te Ter Neuzen en D. Tholens, aannemer te Hoek, is door Zijue Excellence den Minister van financien opgedragen, het doen van herstellingen aan den spuiduiker, gelegen in de kade van den spuiboezem, vdor den Vergaertpolder in den Brakman, bij Philippine. Zaterdag werd alhier bij enkele inschrijving in het openbaar aaubesteed, het bouwen van een woonhuis met kantoor enz. bij de Oostbinnensluis, voor den heer J. Sturm. Daarvan werd aannemer de heer C. Maters, te Vlissingen, voor /"7746. De heer G. J. Balkenstein had voor f 8600 en de heer M. D.de Putter, voor f 7849 ingeschreven, beide alhier wonende. De Engelsche stoomboot John Bladworth, kapt. Empson, van Goole met stukgoederen naar Gent bestemd, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag vdor de Ilumberrivier, in zee aangevaren door de Engelsche stoomboot Harton, en is op 10 vadem water gezonken en totaal verloren. Een Engelsche loodskotter heeft het volk gered en Vrijlagmorgen te Grimsby aangebracht. Gedurende de tweede helft der maand April jl. zijn door het postkautoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van Stephanie de Maesschalk te Franpoise van Hoeve te Jowa. Door het hulppostkantoor te Axel aan de adressen van J. P. P. van Wijngaarden te Leiden, Virgina Veronijsen te Sottegem. Zaamslag, 6 Juli. Op de jaarlijksche paarden- en veemarkt alhier, waardoor weder, even als ge woonlijk, de rij der kermisdngen in onze gemeente geopend is, zijn ditmaal aangebracht: 17 paarden, 9 stuks hoornvee en 7 varkens. De uitslag betretfende het toekennen der ver- schillende premien, welke bij het meedeelen van dit bericht nog niet bekend was, hopen we in een volgend nummer te verraelden. Wat de kermis zelve betreft, deze belooft zich dit jaar in vooruitgang gunstig te zullen onder- scheiden boven verscheidene harer voorgangsters. De ruimte van het dorpsplein is ditmaal althans tamelijk goed gevuld, niet alleen met het gewone getal koek— en galanteriekramen, maar wat in vele jaren niet gebeurd is met een drietal spellen van verschillenden aard. Onder deze laatste trekt vooral de aandacht het groote etablissement van den heer N. Cohen, die den bezoekers dit ja3r in zijn flink ingericht paardenspel de vruchten zal laten zien van een goede dressuur. De heer J. Adler zal ons in zijne tent te aanschouwen geven, hoe men door vlijt en volharding ook honden en apen kan afriehten tot het uitvoeren van soms bewonderenswaardige toeren, terwijl in een andere tent ons kunstgenot kan verhoogd worden door het bijwonen van goocheltoeren. Behalve dit een en ander zal de heer Van de Water ons met zijn prachtige carousel al de wind- streken rondvoerenterwijl voor liefhebbers van rauziek en dans er volop gelegenheid bestaat, zich aangenaam te amuseeren. Wij hopen dan ook, dat alien, die dit jaar onze kermis zullen bezoeken echte, onschuldige kermispret mogen smaken. Axel. Zooals wel te verwachten was heeft de Raad afwijzend beschikt op het adres om geldelijke ondersteuning tot viering van den 300jarigeu ge- denkdag van de verovering dezer veste op de Span- jaards op 17 Juli 1586. Onze voorouders her- dachten met erkentelijke gemoederen dien dag in 1686, 1736, vooral in 1786 en in 1836. Thans nu het 300 jaar geleden is zal men als naar gewoonte op dien dag om negen uur des avonds de slaapmuts over de ooren trekken. Philippine. 5 Juli. Door het ministerie van den notaris C. J. A. Percken, werd heden in den Vergaertpolder publiek ten verkoop aangeboden 120 hektaren (250 gemeten) koolzaad, aldaar wassende Achslechts enkele minuten kon Elsje bij haar moeder zijn, maar hoe gelukkig was zij dan niet Hoe straalden hare oogjes en hoe vrooiijk hief zij haar hoofdje omhoogZoo verheft de versmachtende oloern zich op haar stempel, wanneer de dauw ze bevochtigtHet kind heeft evenzeer behoefte aan liefde, als de plant aan den dauwzonder liefde verdroogt het enge hartje, het wordt hard en ge- voelloos of verkwijnt en staat eindelijk stil. De oude lieden, bij wien men Elsje in den kost had gedaan, waren vriendelijk jegens haar, ofschoon de vrouw nog harder trekken had dan de man. Zij was ver in de zestig en moest nog dagelijks bij vreem- den uit wasschen gaan. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat stond ze dan in de met heeten damp gevulde waschhuizen op den kouden, steenen vloer en waschte tot haar het vel van de handen ging. Was het dan wonder dat haar gelaat iets hards en loutachtigs kreeg. Maar toch vervulde zij getrouw hare plichten jegens de kleine, voor zoover het de lichamelijke behoeften betrof. Maar het was niet de liefde eener moeder en Elsje had hare moeder boven alles lief. Soms werd het verlangen naar haar, Elsje al te sterk. In zulk een oogenblik was zij eens naar haar toegevlogen de baas was er juist op aangekomen en had Elsje van het hart harer moeder gescheurd, laar de deur uitgeworpen en haar met een van toorn rood gezicht uageroepen: //Als ik je nog eens hier vindt, dan sla ik je armen en beenen stuk." Doodsbleek en bevende kwam Elsje in haar dak- camertje terug en sedert dat oogenblik zagen moe der en kind elkander slechts over de daken. Hoe als eerste vrucht in dien pas bedijkten polder. Zoo als gewoonlijk was de kwaliteit nog al ver- schillend. Voor extra mooi werd tot 70, voor minder ook f 35 per gemet besteed. Gemiddeld liepen de prijzeu van f 45 tot f 50 per gemet. Nagenoeg alles werd door ingezetenen van Zeeuwsch- Vlaanderen gekocht, waarvan minstens 100 gemeten door handelaren uit Ter Neuzen. Oostburg, 5 Juli. De heer A. W. Hotte' predikant bij de Hervormde gemeente alhier, beroe- pen te Sittard, Wissenkerke en 's Heer Hendriks- kinderen, heeft het beroep naar Sittard (Limburg) Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 70 ceutimeu tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen 55 tot 85 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren 65 .centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,83 tot fr. 0,90. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 2,85 tot fr. 3,05; Mechelen fr. 3,81; Ware- gem fr. 2,76 tot fr. 3,12; Thielt fr. 3,63; Deinze tr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 3,99. De Willera Barents is Maandagmiddag bij afslag voor f 2950 gekocht door den heer Craaudijk, makelaar te Amsterdambij opbod werd voor het schip slechts f 2550 geboden. De directeur der Weesin rich ting te Neerbosch heeft in de 23 jaren, dat deze stichting thans bestaat, uitsluitend aan giften en legaten ruim f 1,300,000 ontvangen. Te Lobith in den tuin van den heer S. staat een rozeboom, welke in den vorm van een boquet is geleid en ongeveer 15000 witte rozen en kuoppen draagt. De Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin ontving o. a. f 200 van N. N. te Bussum, terwijl door den penningmeester der comraissie voor onverzorgde weezen is ontvangen /1031,154 Li Belgie, Oostenrijk en Duitschland, worden bij enkele regimen ten reeds proeven genomen met rijwielen voor den velddienst. lemand heeft gedroogd Onze-Lieve-Vrouwe-bed-stroo behandeld als theebladeren en op die wijs een drank verkregen, die in smakelijkheid de beste thee overtreft. Het is te beproeven. De Pays vraagt, naar aanleiding van deu maatregel tegen de Murats, of Lesseps niet uit Prankrijk moet worden verbannen, aangezien hij een neef is van de ex-Keizerin Eugenie. Aan den Hors op Texel is door een rog- visscher eene geheele haaienfamilie gevangen. Bene haai, van 1£ meter lang, want is zijn schakelnet vastgeraakt en werd gevangen. In haregevangenschap wierp het di r 24 jongen. De visscher heeft zijn zonderlinge vangst naar de Texelsche kermis over- gebracht, om er eerst op die wijze voordeel van te trekken. In de stille en afgelegen buurtschap Borner- broek (gemeente Borne) doen allerhande verhalen de rondte omtrent een zonderlingen vreemden man met een buitengewoon langen baard, welke aldaar in de vorige week zou hebben rondgeloopen. Zoo wordt verteld dat hij een geluid maakte en gras at gelijk een stuk rundvee, dat hij buitengewoon hard liep en allerlei zonderlinge sprongen maakte. Velen zien in hem een spook, anderen een wild mensch, terwijl eenige //geleerde" boereu van het Broek, zeker om het gras eten, in hem Nebukad- nezar meenen te herkennen, welke van den doode zou zijn opgestaan. Zij voorspellen daaruit een naderend einde der wereld. z/Een inge- Het U. D. bevat het volgende benijdde zij vaak de kleine zwaluw, als zij zag, hoe de ouders voor deze zorgden. »Och, was ik ook maar een zwaluwdacht zij en keek verlangend naar het dakvenster. Intusschen waren de dagen korter en koeler ge- worden en nu kwam er eene groote drukte onder het hierleger der zwaluwen. Zij verzamelden zich in zwermen op de omliggende daken en het was een getjilp alsof zij een rijksdag hielden. Al die drukte en beweging betrof natuurlijk de reis naar het Zuiden. Ook de ouders der kleine zwaluw namen deel aan de beraadslaging, maar de meeste keereu vlogen zij men hun joug uit om vliegjes en mugjes te vangeu. Zij bleven echter nooit lang uit en iederen keer liet de jonge zwaluw haar kopje dieper hangen, als wilde zij zeggen: /,1k kan het toch niet helpen, daar mijne vleugels nog zoo zwak zijn en ik niet ver vliegen kanik ben te laat op de wereld gekomen." Op zekeren morgen verhief zich het zwaluwenheir onder luid gesjirp; de musschen, duiven en kraaien beantwoordden dit ieder op hunne wijs. Eenmaal nog beschreven de zwaluwen een breeden kring om den kerktoren en vlogen toen zuidwaarts. De kleine zwaluw bleef intusschen met de beide ouden op den rand van het dak achter. Een gansche week hiel den zij het voltoen kwamen er twee vreende zwa luwen bij het nest. Het was een tjilpen en sjirpen zonder einde, maar tegen den middag vlogen vier zwaluwen weg en de kleine bleef alleen in het nest. Welhadlende ouden nog een uur lang om het dak gcfladderd en luid geschreeuwd, maar wie zal zeggen of zij de kleine zwaluw moed inspraken of afscheid van haar namen? (Slot volgt.) zetene van Utrecht, die Artis te Amsterdam bezocht en voorbij de hokken der tijgers wandelde, meende dat een dezer in diepen slaap lag; hij bleef voor het hok staan en waagde zijue hand te dicht bij het schijnbaar slapende beest, met het treurig ge volg, dat de tijger, gestoord in zijn rust, een poot brullende uitsloeg en met de nagels den toeschouwer zoodanig verwondde aan de hand, dat deze den duim waarschijnlijk er bij zal inschieten. De hand werd te Amsterdam door een heelkundisra ver- bonden." Eergisterenmiddag waagden zich twee wees- jongens uit het gereformeerde weeshuis te's Graven- hage bij het zwemmen in de zwemkom voor minvermogenden in de Trekvliet, in de z g. tweede (diepte) kom, hoewel vooraf daartegen gewaarschuwd door den aanwezigen politie-dieuaar. Een van hen verdween al spoedig in de diepte. De anderc dook hem onmiddellijk na en mocht het genoegen smaken zijn kameraad, die wel weinig teekenen van leven gaf, doch spoedig tot bewustzijn werd teruggebracht, te redden. Een gevaarlijk avontuur werd dezer dagen door een joug man op de rotsen van Schetland Gndernomen, namelijk het uithalen van een arends- nest. De nestjes—uithaler liet zich aan een touw, 115 voet lang, over den afgrond afzakkentoen hij echter dicht bij het nest was, bemerkte hij dat het touw te kort was. Hij slingerde zich toen tegen den rotswand, trachtte er vasten voet te krijgen, liet het touw los, en klauterde langs de rotsen naar het nest. Dit bevatte twee jongen, ongeveer een maand oud. Hij maakte zich spoedig van hen meester, maar niet zonder dat de klauwen van het eene arendsjong hem het vleesch van den arm opseheurden. Hij stak de dieren in een zak, dien hij mede- gebracht had, klemde dien zak tusschen de tanden en ging weer er op uit, het touw te zoeken. Het gelukte hem, dit weer meester te worden, en hij volbracht de gevaarlijke terugreis. Het waagstuk duurde anderhalf uur. Uit Batavia schrijft men Drie koelies, die op het erf van een Europeaan op Goenoengsahari werkten, werden door een zeer giftige slang (oeler belang) van circa een meter lang, verrast. De slang vloog van onder een hoop metselsteenen tegen een van die koelies op, die haar echter ge lukkig kon ontwijken door een achterwaartsche beweging met het bovenlijf to maken, waardoor de slang hem voorbij schoot, op den grond terecht kwam en daar een oogenblik bleef liggen. Een andere koeli kwam toen bedaard bij de slang, pakte haar, na. haar met een paar woorden te hebben toegesproken, heel kalrn op en liet haar vervolgens tusschen de viugers en langs de armen glijden, haar streelende op eene wijze, alsof hij met het onschuldigste dier van de wereld speelde. Hij liet den slang van tijd tot tijd op den grond kruipen, doch nam haar weder op, als zij zich te ver van hem wilde verwijderen. Het was niet prettig dat te zien, en men ver- zocht den koeli om aan dat akelig schouwspel een einde te maken door den slang den kop te ver- morselen, waaraan hij echter geen gevolg wilde geven, aangezien die handeling hem, zoo beweerde hij, veel soesah zou kunnen berokkenen. Daarna stopte hij de slang iu den zak van zijn baatje, dat hij aan een tak bing. De slang bleef er rustig in. Tegen elf uur trok hij dat baatje aan met de slang in den zak en ging naar de waroeng eten. Later, toen hij weer op het werk kwam, legde hij het baatje op een hoop metselsteenen, altijd met de slang iu den zak, en tegen vier uur 's middags ging hij daarmede naar huis. De slangenbezweerder beweerde, dat de slang zich niet zou durven verwijderen van de door hem aangewezen plaats zonder zijn toestemming. Dit is een feit, dat door eenige getuigen zou kunnen worden gestaafd. Donderdag heeft bij Wiirzburg een belangrijk spoorweg-ongeluk plaats gehad. Te Rottendorf had men door het onjuist plaatsen van een wissel den Schweinfurthertrein op een verkeerd spoor gebracht, waardoor hij in voile vaart tegen den sneltrein van Stuttgart naar Berlijnj inreed. De twee locomotieven geraakteu in elkander terwijl 15 personen gedood, i 2 zwaar, ongeveer 5 0 licht gekwetst en de beide treinen grootendeels vernield werden. Er staat dan toch wel een schandelijke misdaad in verband met de te St. Gilles gevonden vrouwelijke ledematen. W ij hebben reeds melding gemaakt van den houten koffer, die aan het station Vilvoorde was ontdekt, bevattende de romp van een vrouw. De geneeskunde had beweerd, dat de afscheiding van de lichaamsdeelen vodr den dood van het slnchtoifer zou hebben plaats gehad. Inmiddels is gebleken dat den 28 Juni, den dag voor de eerste outdekking nog een koifer, 15 kilos zwaar langs het zuiderstation van Vilvoorde is verzonden; ter wijl de andere koifer aan het noorderstation aan geboden, 46 kilos woo?. Men onderstelt, dat de lichtste koffer het hoofd van de vrouw zal be- vatten. Het zeegras, dat om de te Vilvoorde gevonden romp lag, bevatte adresstrooken van couranten en een oud visitekaartje met den naam en het adres van zekere vroedvrouw (Rodelet) te St. Gilles wo nende. Door die treffende omstandigheid is men op het spoor der gepleegde misdaad gekomen. Voorts heeft men in de schuur bij haar woning dezelfJe gitten gevonden als op de japon zaten, die op een open terrein in de nabijheid werd opgeraapt. Lang- zamerhand kreeg men, ook door de verklaringen van de buren en van den koetsier, die den straks

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2