Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. wi§ veMAiranRn. No. 2206. YVoensdag 1 Juli 1886. 26e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind vcrschijiit Ulnsdas. en Vrljdagavond blj den uitgcver P. J. VAN D E S A N D E te Ter Nenzcn. l*olitiel£ Overzicht. Aan de Afrikaansche kust, in de ricliting naar het groote Madagascar, ligt een eilanden-groep, de Comeren geuaamdnu, deze groep hebben de Eranschen niet „bevlagplant", maar ingerekend en van deze annexatie op behoorlijke wijze kennis gegeven aan John Bull, die het tegenwoordig met de verkiezing te druk heeft om de oogen naar buiten te slaan. Of 't zoo stil zal afloopen, dat moet de tijd nog leeren. Van de verkiezingen gesproken, hoe ze zullen uitvallen Niemand kan dat nog met zekerheid zeggen. Te New-Castle heeft John Morlej het woord gevoerd en hij verklaarde, dat het tegenwoordige Lagerhuis volkomen onge- schikt was, om de bizonderheden van het bestuur van lerland te regelen. Lord Hartington stond te Paisley in de katheder, zich beklagende dat de Iersche Protestanten door de regeering werden ver- onachtzaamd. Parnell, die te Plymouth optrad, ontkende, dat de meerderheid der Iersche Protes tanten bevreesd was voor den Paus of voor de Iersche Katholieken, daar zij zeer wel wisten, dat zij door hunne landgenooten volkomen billijk en rechtvaardig zouden worden be'nandeld. Gladstone heeft Lord Rosebery aangewezen als den toekomstigen leider der liberale partij. Heeft de Premier het dus te weten, dan kan Chamberlain zijn matten oprollen. Heel Engeland is in rep en roer, van 't Kanaal tot Calcdonie en van de Noordzee tot de Galway-bay. Dat Chamberlain al reeds gekozen is te Birmingham is niet de schuld van Gladstone. Gaat het in den laatsten tijd den //grand old mann" niet naar den zin, collega Bismarck is eveninin tevreden. Zoo'n unanierae afstemming van het brandewijnswetje is voor den Rijkskanse- lier om kogels te worden. Potstausend, sacrament, tonnenwetter wat meent zoo'n Rijksdag wel. Maar 't ligt er toe. Van voren af aan, heer Von Bis marck, machtige Fenix Zeker is met de sluiting van den Rijksdag de kwestie van eene brandewijns- belasting met voor goed van de agenda verdwenen. Geld moet er komen, niet alleen tot dekking van tekorten, maar ook tot verhooging van het budget van oorlog. Windhorst staat er op, eerst de nieuwe begrooting van oorlog te zien, alvorens te bewilligen in meerdere belastingheffing, die zoo tegen den wil des volks is. Of de fijnst geslepen politicus, dien de wereld kent, er geeu mouw aan- passen zal, dat durven wij niet te beweren. Door de Berlijnsehe rechtbank is dezer dagen behandeld de zaak van den schrijnwerker Berndt en den schiijver Christensen, die beschuldigd waren den bekenden agent der geheime politie, lining Mahlow, te hebben belasterd en beleedigd. Men zal zich herinneren, dat de afgevaardigde Singer in den Rijksdag over de houding van dezen politieagent mededeelingen had gedaan, die Mahlow als spion voorstelden. Tegen den afgevaardigde kon men, FEUILLETON. Naar het Duitsch van Karl Wartenburg. Beiden woonden onder het nestje onder den gevel, een in dak. De een nestje onder den gevel, de andere m een zolderkamertje. De eerste was een kleine zwaluw, die eerst in Augustus onder de vleugels der ouden te voorschijn was gekomenhaar oudere zusters en broeders dartelden reeds in de warme lucht, toen zij nog op den rand der dakgoot zat, en angstig en nieuwsgierig naar beneden tuurde. De wind streek reeds over de stoppelvelden, toen zij voor het eerst uitvloog, maar al heel spoedig doodmoe naar het nestje terugkeerde. De ouden brachten haar vliegjes en mugjes, zoo veel zij maar begeerde. Zij wisten het wel, dat zij veel en krachtig voedsel moest hebben, wilde zij in den herfst de lange reis naar Afrika volbrengen. Maar bij zulke achterblijvertjes helpt vaak de beste kost niets. De krachten der kleine zwaluw namen niet toe en hare gevederde makkers wiegden zich des avonds nog lioog in de lucht onder de wolken, die door de ondergaande zou met purper en goud werden overgoten, als zij reeds moe en afgemat op de wegens het in den Rijksdag gesprokene, geen proces beginnen, doch wel tegen zijn zegslieden Berndt en Christensen. Deze laatsten herhaalden voor de rechtbank hunne bewering, dat Mahlow had aange- zet tot majesteitsschennis en dynamiet-aanslagen. De rechtbaDk sprak evenwel dezen vrij en vonnisde de beide andereu tot zes maanden gevangenisstraf. Singer wordt krachtens de socialisten-wet uit Berlijn gezet. Singer is een verinogend man en hoofd eener groote handelszaak in damesraantels, welke aan honderden personen, zoowel mannen als vrouwen, werk verschaft. Zoodra de Rijksdag weder geopend wordt kan Singer echter ongehinderd weder in Berlijn verschijnen, als afgevaardigde, zonder dat de politie er iets aan kan doen. Hij zelf zal dus van den tegen hem genomen maatregel weinig last hebben. De Kamers van Koophandel van Rijnland, West- falen en Saksen zijn de gasten van de Hanzestad Bremen en van den Noord-Duitschen Lloyd, bij de opening van de eerste gesubsidieerde overzeesche stoomvaartlijn. Het gaat er feestelijk toe. In Zuid-Duitschland komt men tot rust voor een tijd. Het Beiersche Kabinet is tamelijk on- geschonden uit het laatste Kamerdebat te voor schijn gekomen, maar zit niet te vast in den zadel. In Juli '87 komen de verkiezingen, die naar men verwacht in clericalen geest zullen uitvallen. Toch blijft een reactionnair regime mnchteloos tegenover het Rijk, en daarenboven is en blijft het Heerenliuis gematigd liberaal tegenover den clericalen Landdag. Met nihilisten-vervolging gaat men voort in het Russische rijk. Dezer dagen is zekere Degajeif, de moordenaar van het hoofd der geheime politie van Soudeikin, in Oostenrijk gevat en onmiddellijk naar St. Petersburg getransporteerd, waar hij na- tuurlijk //in den aap" gelogeerd is. Hij had zelf vroeger bij de politie gedieud en een aantal nihilisten doen vatten, zelfs was hij gedurende twee jaren een intiem vriend van zijn slachtoffer geweest en die tijd kwam hem uitnemend te stade om de ni hilisten op de hoogte te houden met al de gehei- men en bewegingen der politie Na den moord was op zijn hoofd eene premie van 25000 francs gezet. De booswicht vluchtte toen eerst naar Parijs en later naar de Vereenigde Staten. Hij zal nu zeker niet lang meer in het land der le- venden zijn, op goede kans zou men liever de graaf van Parijs zijn, dan Degajeif. Yolgens den residentie-briefschrijver van het Z. D., heeft de kuur, die de Minister van Bin- nenlandsche Zaken te Aken heeft ondergaan, de rheumatische pijnen nog niet geheel doen wijken. ,/Misschien was een langduriger verblijf in de bad- plaats wenschelijker geweest, doch deheer Heemskerk dakgoot zat en met begeerige bhkken de vroolijk sjilpende zwaluwen navolgde. De lotgenoot van de kleine zwaluw woonde in het zolderkamertje. Het was een klein meisje van 10 jaar, zij heette Elsje. Zij zag er teer en kwijnend uit met haar inager gezichtje en bleeke wangetjes. Zij had grootte, donkere oogen, maar deze blikten treurig en moe in het rond, veel matter nog dan de kleine zwarte kralen oogjes van de zwaluw. De kleine zwaluw en het meisje kenden elkander en waren bestje maatjes. De zwaluwen zijn schuwe vogels, zoolang zij de menschen niet kennen, in wier nabijheid zij hun nestje hebben gebouwd, maar zij worden spoedig vertrouwelijker, zoodra zij bespeuren, dat zij niets meer te vreezen hebben. Iederen morgen, wanneer Elsje aan het venst.er trad, begroette het volgeltje haar met een vroolijk getjilp. Dan helderde Elsje's treurig gezichtje plotseling op en een glimlach speelde vaak om hare dunne lipjes. Maar wanneer het meisje heel in de verte aan de overzijde der straat in een huis, dat wel een kazerne geleek, het bleeke en bekommerde gelaat van eene jonge vrouw aan een venster op de derde verdieping bespeurde, dan straalden hare groote donkere oogen. De vrouw knikte vriendelijk en wierp het meisje kushandjes toe. Een zachte bios kleurde dan voor een oogenblik de bleeke wangetjes en zij drukte vol zalige blijdschap de handjes tegen haar kloppend hart. De jonge, bleeke vrouw was de moeder van Elsje is niet gewoon te veel op zijn persoonlijke wen- schen te letten. De zaken roepen hem naar den Haag terusr, en voor die noodzakelijkheid moeten bij hem alle andere consideration wijken. Gelukkiger dan zijn Minister van Binueulandsche Zaken was Z. M. de Koning. Het verblijf in Wildungen heeft uitstekend op de gezondheid van den Koning gewerkt. De ongunstige verschijnselen welke in de jongste weken voor zijn vertrek naar Duitschland, zich bij hem voordeden, zijn geheel geweken." Door de vertegenwoordigers van Engeland, Duitschland, Erankrijk, Belgie en Nederland, die onder voorzitterschap van Mr. E. N. Rahusen, drie weken lang te 's Gravenhage bijeen waren om de drankverkoop op de Noordzee te regelen, zijn zeer belangrijke besluiten genomen. Het verkoopen van sterken drank, en ook het koopen er van op zee is verboden en zal gestraft worden. Het verkoopen aan visschers, die met visch, zeilen, touwwerk of iets hun schip toebehoorende den sterken drank betalen, wordt bijzonder gestreng gestrafd. De verkoop van andere artikelen als sterke drank is enkel geoorloofd op zee aan schepen die daartoe vergunning wordt ingetrokken zoodra meer sterken drank dan een kleine hoeveelheid aan boord ge- zonden wordt. De kruisers der verschillende mogendheden zullen als politie op zee de wet doen eerbiedigen. Over- treders der wet staan in hun eigen land terecht. De Tijd bevat een mededeeling van de plannen van het Nederl. Hoofdeomite ter viering van het gouden Priesterfeest van Z H. Paus Leo XIII. Deze plannen zijn: 1°. Aan den Paus op zijn gouden jubileum een feestgift aan te bieden in geld. 2°. Het katholieke Nederland zoo luisterrijk mogelijk te doen vertegenwoordigen op de beraamde tentoonstelling in het Vaticaan. Naar deze ten- toonstelling zullen de katholieken van geheel de wereld zenden voortbrengselen van hun kunst en hun nijverheid, den Paus ten geschenke, voor- namelijk voorwerpen bestemd tot den H. Dienst, die Z. H. in staat zullen stellen om te voorzien in de veelvuldige behoeften der missien en andere hulpbehoevende kerken en godsdienstig instellingen. 3°. Een album saam te stellen van de katho lieke vereeuigingen en inrichtingen, gewijd aan godsdienst, liefdadigheid, wetenschap, kunst enz., hetwelk Z. H. zal worden aangeboden als een ge- tuigenis van de ontwikkeling en den bloei van het katholieke leven in ons vaderland. 4°. Een bedevaart naar Rome te organiseeren, welke aan Z. H. de Paus de gevoelens van de Nederlandsche katholieken vertolken zal, onder geleide van een of meer leden van het Nederlandsch Episcopaat. en zij zagen elkander zoo zelden, hoogstens een paar maal per week en dan nog sleehts over de daken heen. De kleine zwaluw tuurde bij zulk eene gelegenheid nieuwsgierig naar het meisje. Het was, als wist zij dat die twee bij elkander hoorden en toch gescheiden leefden, en hare kleine zwarte oogjes keken vragend de kleine meid aan. Maar de zwaluw zou haar antwoord niet begrepen hebben, want onder de zwaluwen gaat het anders toe, dan onder het wonderlijke en soms onbegrijpelijke geslacht der menschen. De kleine zwaluw en het kleine meisje hadden toch een ding gemeen. Zij waren beide ter ongelegener tijd in de wereld gekomen. De kleine zwaluw te laat, het kleine meisje te vroeg. Maar de kleine vogel had een zorgend ouderpaar dat het hem aan niets liet ontbrekenhet meisje bezat sleehts een wanhopige moeder, die alleen achter bleef, toen de nietswaardige, wien zij hand en hart had geschonken, haar verliet.De jonge vrouw vond echter in de liefde tot haar kind de kracht om te arbeidenzij werkte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en won tamelijk wel den kost voor haar beiden. Zoo verliepen een paar jaar toen een jong, vlijtig schrijnwerker naar de hand van Elsje's moeder dong. Zij wees hem af, maar toen hij bleef aanhouden en haar plechtig beloofde de kleine Elsje als zijn eigen kind te beschouwen, toen gaf zij hem eindelijk haar jawoord en werd zijne vrouw. Tegen Zondag 4 Juli was een bijeenkomst van socialisten opgeroepen in het Volkspark te Amsterdam, waar Domela Nieuwenhuis als spreker zou optredeu. Die aanvoerder zou, volgens aan- kondiging in Recht voor Allen, met den trein van half tien aanko nen en werd door een aantal per sonen opgewacht. De politie zorgde, niet zonder moeite, o. a. in Heerenstraat en Tuinstraat, dat de rust niet verstoord werd. In het Volkspark was D. N. aan het woord, toen buiten de zaal een ontzettend feit plants had, waaromtrent wij het volgende vernemen. Op den commissaris van politie, den heer Stork, werd een even lafhartige als boosaardige moord- aanslag gepleegd. Toen deze ambtenaar het, terrein van het Volkspark betrad, losle de socialist Geel, achter een boom te voorschijn komende, a bout portant op hem een schot, uit een met zes schoten geladen revolver, onder het geroep//zal je ons ig langer trotseeren?" Gelukkig zag de heer Stork den toeleg, zoodat hij nog tijdig het hoofd kon afwenden en de kogel hem voorbij het oor suorde. Onverwijld schoten de inspecteur Doorenbos en de rechercheurs Harms, Wagenaar en Panhorst, benevens twee rechercheurs van het hoofdbureau, Van der Bult en Van der Loo, toe, om Geel te beletten verder te vuren, waarop hij naar het bureau aan de Oude Brug werd gebracht. Dit geschiedde echter niet dan onder verzet van een deel der menigte, welke op het terrein aanwezig was. Met krachtige hand werd toen het geheele terrein en het daarvoor liggend pleintje door de politie schoongeveegd, waarbij eenige arrestatien plaats vouden en eenige personen gewoud geraakten, o. a. de colporteur van Recht voor Allen, Kramer. Deze bekwam een belangrijke verwonding aan het hoofd en werd op last van den commissaris Stork dadelijk naar het Binnengasthuis vervoerd. Het gepeupel poogde toen weder het Volkspark binnen te dringen, door een gedeelte der schutting af te breken, welke dit terrein omsluit. Toen ook dit door de politie werd belet, wierp men met steenen, welke voor de hand lagen. Door dit rumoer ontstond in de zaal, waar Domela Nieuwenhuis zijn gewone theorieen predikte, een ware paniek. De honderden hoorders en hoorderessen zochten links en rechts een uitweg en, waar zij dien niet vonden, werden de ruiteu stuk geslagen. Niet dan met veel moeite gelukte het den president de orde te herstellen, waarna Domela Nieuwenhuis zijne rede kon vervolgen. Aan het einde daarvan werd door een bestuurderesse van de //socialistische vrouwenvereeniging," aan Domela Nieuwenhuis, „haar patroon," een roode banier, versierd met bijl en phrygische muts, en een rood gekleurde lauwerkrans overhnndigd. Ook bij het vertrek van D. N., die zich te 3.25 u. naar Rotterdam begaf, waakte de politie Nauwelijks waren zij echter een half jaar geliuwd of het kleine meisje was den jongen echtgenoot een doom in het oog. Het kind was hem overal in den weg, hetzij het stil in een hoekje met een paar stukjes bout zat te spelen of hare moeder omarmde of achter den kachel voor vader wegkroop. Ze mocht nooit mede aan tafel eten, zij kreeg haar deel op een trapje naast de schaafbank. Wat moeder en kind ook deden, altoos regende het scheldwoorden op den bengel, zooals hij de kleine noemde; de beide echtgenooten kregen dan woorden en eindelijk weende zich de arme moeder de oogen rood Dit werd nog slimmer toen er een jaar na het huwelijk een klein meisje werd geboreu. De schrijnwerkersbaas was in de wolken met zijn kind, maar nu kon hij //de bengel" nog minder uitstaan. Het kind kreeg dagelijks slaag, en wilde de moeder het beschermen, dan werd de zaak nog erger. Dan had zij haar eigen kind liever, dan het zijne. Hij wilde het niet weten en zeide het ook niet, maar alleen de jaloerschheid jegens haar eersten man vervulde zijn hart met wrevel en bitterheid. Daar trof hem een slag, dien hij meende niet te zullen overleven Z ij n kind stierf, eer het nog uit het pak kwam zijn kind was dood En de bengel leefde! Nu kwam de hel in huis. De moeder werd zoo overbluft, dat ze niet eens meer de kleine Elsje durfde omhelzen. Eens had haar man haar daarbij verrast en een stuk hout naar moeder en kind geslingerd. TER \EI7.E\SCHE (01RWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1