Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaanderen. No. 2205. Zaterdag 3 Juli 1886. 26e Jaargang, De her tog in van Nusseldorff Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind verfichijnt Uinsdaj* en Vpijdngnvond bij den ultgever P. A. VAN DE SANOE te Ter Neuzen. F»olitieli Overzicht. Prins Luitpold van Beieren is Maandag plechtig beeedigd als regent van het rijk, dat zijn krank- zinnigen neef Otto tot Koniug beeft. Zaterdag heeit" de Kamer van Afgevaardigden het voorstel tot zijn benoeming behandeld en het met algemeene stemmen aangenomen. Vooraf had de commissie, die de stukken betreffende het gebeurde der jongste weken onderzocht, rapport daarover uitgebracht en de rapporteur deed sterk uitkomen dat Koning Lodewijk zonder eenigen twijfel volkoinen waau- zinnig was geweest. Een groot aantal bijnaoDge- looflelijke details werd daarvoor als bewijs aange- haald, onder anderen dat hij last had gegeven om een land op te zoeken dat hij tegen Beieren kon ruilen, om absoluut te regeereneen last waaraan werkelijk voldaan is, althaus de persoon, die zich van die opdracht zou kwijten, bracht er geduchte reiskosten voor in rekening. Volgens verschillende bladen was de man, die met dit doel verre reizen maakte, niemand minder dan de Munchener professor Franz von Loher, de bekende rechtsgeleerde, rijks archivaris en dichter. Als dit zoo is, zegt het Berl. Tgbl., mag de Duitsche wetenschap over zulk een lugubre grap wel in den rouw gaan! In elk geval is door de mededeeling dier bijzonderheden en zeer ergerlijke feiten schijnen uit eerbied voor 's mans nagedachtenis verzwegen te worden, o. a. mishandeling van een bediende, die den dood teugevolge had de overt uiging gevestigd dat het Ministerie niet te vroeg tot zijn afzetting is over- gegaan. Tegen het verwijt, dat het er te laat toe overging, weet het weinig anders te zeggen dan dat niemand weten kon op, welk oogenblik de verstandsverbijstering begonnen is. Het voorstel betreffende de brandewijn-belasting is door den Rijksdag verworpen. Toen de ijzeren man het denkbeeld had opgevat om maar in eens aan de finantieele bezwaren een einde te maken, door een brandewiju—monopolie in te stellen, door m. a. w., door het rijk alle voordeelen van den verkoop in sterke dranken toe te eigenen, door op te treden als eenig handelaar in die zaken, toen sprak de Rijksdag Veto," ik wil niet Dat hoogste college in Duitschland gevoelde, dat het den Staat vernederde, wanneer hij optrad als koopman in sterken drank. Na de verwerping sprak Bismarck (en men moest zich verbazen over zijne vrijmoedigheid, die men wel geneigd zou zijn een anderen naam te geven) „\\elnu, dan zal ik u voorstellen eene belasting op de sterke dranken/' en met bijna even groote vrijmoedig heid gaf hij te verstaan, hoezeer reeds de opbrengst van zulk een accijns voor een groot deel zou voor- zieu in het ontbrekende van de opbrengst der be- lastingen. De groote ijzeren man toonde, dat, gelijk algemeen wordt beweerd, de mannen van beginsel op gevorderden leeftijd koppig worden maar de FEUILLETON. 3) Dat meisje heette Marie Gruber, en hij is zoo stoutmoedig geweest, dat hij haar in Weenen, en zelfs aan het hof bracht. Deze nieuwe grap is aan Z. M. nog minder goed bevallen dan de eerste, en alles doet vermoeden dat de hertog Van Nusseldorff weldra zijn dwaze vermetelheid zal moeten boeten met ernstiger ongenade. De hooge adel is verontwaardigd, de mindere adel bespreekt het schandaal terwijl de burgerij er mede den spot drijft. En wij, die ook van den volke zijn, wij denken, dat bespotting de beste en de eenigste partij is, welke men in deze kan kiezen." Nu begreep Marie, waarom haar ec.htgenoot haar niet meer beminde. Hij kon haar niet meer beminnen, sinds gij over haar had moeten blozen. Zij zeide //Ik zal en ik moet mijn moeder spreken. Breng haar dezen avond hier, en ik zal zorgen dat zij binnen kan komen." Frits ging heen, en Marie ging haar toilet maken, waarbij zij haar trancn onder haar trouw- juweelen verborg. Eenige uren later trad de hertogin Van Nusseldorff den salon binnen van den Franschen gezant. Zij leunde op den arm van haar echtgenoot. Bij haar Rijksdag bewees, door de brandewijn-belasting met algemeene stemmen af te wijzen, dat hij met vandang goedkeurt, wat hij gisteren veroordeelde. De Rijksdag zegt„Wat de groote deur wordt uitgesineten, komt hier niet door de achterdeur weer binnen, ook niet een weinig verkleed." Toen zij dit stuk had beslist, ging de hooge vergadering voor onbepaalden tijd uiteen. Volgens Daily News worden de verkiezingen voor het Engelsche parlement heden gehouden en zal het geheele verkiezingswerk binnen veertien dagen zijn afgeloopen. Gladstone heeft eene deputatie ontvangen van li'oeralen uit Salford, die hem een adres kwamen aanbieden. Aan het slot van dit stuk zeiden de adressanten //Wij wenschen u te herinneren, dat onze beminde Koningin het vijftigste jaar is ingetreden van eene regeering, gedurende welke een aantal kostbare bezittingen bij haar rijk zijn gevoegd maar wij hopen, dat het halve eeuwfeest van Harer Majesteits regeering zal worden gevierd door de toevoeging van het schoonste kleinood aan de Kroon, een vreedzaam, aan de wet gehoorzamend, loyaal en tevreden Ierland en wel tengevolge van uw wijs en edelmoedig staatsmans- beleid." De heer Gladstone, die zeer heesch was (zooals Daily News meldt,) verklaarde, dat vooral deze ziusnede van het adres een diepen indruk op hem had gemaakt. Er moet een eind komen aan den door de gansche beschaafde wereld een- stemmig aangeheven kreet//Ierland is Engeland's schande I" Tegen het oordeel van het menschdom zou men zich steeds te vergeefs verzetten, want het oordeel der geheele wereld, van geslacht tot geslacht herhaald, kon nooit verkeerd zijn. Ou- vermoeid gaat Gladstone voort in weisprekende redevoeringen het volk in Engeland de vrijheid van bestuur van Ierland aan te bevelen. Overal wordt hij met geestdrift ontvangen en vinden zijne woorden instemming. Minder gelukkig zijn de tegenstanders der Home Rule. Eene meeting, door hen in Hadvpark gehouden, eindigde met eene demonstratie ten gunste van Gladstone en de heer Richard Chamberlain (broeder van den be- kenden leider der radikalen,) die hem op eene vergadering zijner kiezers te West Islington bestreed, werd uitgejouwd en moest zijn voornemen opgeven. Men deelt aan het Nieuwsbl. voor Nederland mede De heeren Rothschild, de baukiers aan wie onze conversie is opgedragen, hebben, naar men te Amsterdam algemeen verneemtaan de geem- ploieerden van het Grootboek der Ned. Schuld een geschenk gegeven van 60,000 als vergoeding voor de vele werkzaamheden, welke de conversie aan die inrichting zal veroorzaken. komst sloten zich de afzonderlijke kringen dichter aaneen en de particuliere gesprekken werden drukker. De vrouwen begonnen te fluisteren en de mannen te glimlachen. De hertog vertrok zijn gelaat krampachtig, terwijl zijn oogen vuur schenen te schieten, maar te vergeefs zocht hij iemand in de verschillende groepen, op wieu hij ziju toorn zou kunnen ontlasten. De gliinlach, die op aller lippen zweefde, verdween onder zijn blik, maar verscheen ook weer een weinig verder. Toen men kwam aankondigen, dat het middagmaal gereed was, kwam er ook een eind aan deze marteling. Aan tafel kreeg de hertog een plaats naast een jongen Franschman, die de diplomatische uniform droeg. Oir.streeks het midden van den maaltijd boog hij zich naar het oor van den hertog, wien hij vroeg, terwijl hij met een blik de hertogin Van Nusseldorff aan wees, wie die buitengewoon schoone vrouw was. George meende, dat hij nu zijn toorn eindelijk zou kunnen luchten, maar hij bedwong zichnog, en hij antwoordde koeltjes //Dat is de hertogin Van Nusseldorff." „Watantwoordde zijn buurman, //is dat de jonge boerin, over welke sinds acht dagen zoo druk wordt gepraat Daarna ging hij onbesuisd voortMen heeft mij verteld, dat smaak voor canaille erfelijk moet wezen in de familie van haar echtgenoot, en dat de hertogin-douairiere voor de boerenkinkels de welwilleudheid toonde, welke haar zoon thans voor hun dochters schijnt te koesteren.' Commissarissen van den stoomtram Breskens Maldeghem hebben een adres gericht aan de Staten van Zeeland om verlenging van den termijn met een half jaar, waarop de weg in exploitatie moest zijn, welke als voorwaarde was gesteld voor het verleenen van eene tienjarige bijdrnge van f 6000. De Staten hadden bij hun besluit van 1 Juli 1885 bepaald, dat de weg uiterlijk 15 November in exploitatie moest komen en onafgebroken blijven. Daar de mogelijkheid bestaat, dat de weg op den 15den van die maand gereed en in exploitatie zal zijn en in elk geval omstreeks half October zekerheid oratrent het tijdstip van aanvang zal bestaan, stellen Ged. Staten voor het adres in hunne handen te stellen, ten einde in de najaarszitting daaromtrent een voorstel te doen. De Haagsche correspondent der N. Groninger Ct. schrijft, dat Domela Nieuwenhuis in een bij- eenkomst verklaard heeft geen straf te zullen ondergaan, maar het land zal verlaten, om uit den vreemde den strijd voort te zetten. Indien dit zoo is, mag de beweging als geeindigd worden beschouwd, want dan zullen de socialisten zien, dat toch ook voor de socialisten het geld alles beheerscht, want de veroordeelde venters van Recht voor Allen moesten in den kerker, omdat ze niet in den vreemde kondeu levenwat Domela Nieuwenhuis, dank zij't vervloekte kapitaal, wel kan doen. Indien hij zich uit de voeten maakt, is hij zeker al zijn crediet bij de partij kwijt en de partij zelf door hem ter dood gedoemd. Twee rijksveldwachters, hebben Woensdag in den vroegeu morgen (omstreeks twee uur) den sociaal-democraat Belderok, colporteur van Recht voor Allen, op heeterdaad betrapt bij het aanplakken van een opruieud geschrift tegen den muur van het Paleis van Justitie te Amsterdam. Belderok werd in het politie-bureel der vierde sectie gebracht, waar tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. Later op den dag werd een bevel tot voorloopige inhechtenishouding tegen hem uitgevaaraigd. De veldwachters waren in een schuit in de Prinsengracht, waar ze op last van den officier van justitie reeds sedert eenige nachten een waakzaam oog hielden, daar voor eenige dagen ook een smaad- schrift tegen het Paleis van Justitie aangeplakt was geworden. Nog 106 exemplaren zijn bij Belderok gevonden. Het is hetzelfde opruiend plakkaat, dat de vorige week op verschillende plaatsen in de stad werd aangeplakt. Het is op oranjekleurig papier gedrukt en van achteren sterk gegomd, zoodat men het slechts behoefde bevochtigen om het te bevestigen. Drie zijner partijgenooten vergezelden hem en trachtten zijne aanhouding te beletten, waarbij zij met de wapens der veldwachters kennis maakten. Belderok is een wegens luiheid van 's Rijkswerf weggejaagde scheepstimmerman. Hij heeft een „De eene is mijn vrouw en de andere is mijn moeder riep Georges met doffe stem, terwijl hij den arm van den Franschman zoo vastgreep, alsof hij dien arm verpletteren wilde. #Uw naam mijnheer „IIendrik de Beaulieu, kolonel van den staf, gezantschap-secretaris. Begrijpt ge mij?" ,/Zeer goed." „Dan zal het wel voldoende wezen." Beide tegenstanders wisselden een blik, dat zij elkander verstondeu en bleven daarna zwijgen. Doch Marie had dien blik ook opgevangen. Haar hart zeide haar wat er gebeurd was en zij werd oupasselijk, omdat zij niet bestemd was tegen de verschillende ontroeringen van dien dag. Men bracht haar bezwijmd naar huis, waar heur de zorgen van haar moeder en haar broeder weldra weer bij- brachten. z/Laat ons gaan moeder!" was het eerste woord dat zij uitsprak, toen zij bijkwam. »lk was ook hier gekomen om u heengaan aan te raden," antwoordde juffrouw Gruber, onze oude kennis. „Ja, laat ons gaan kindlief. Verlaat deze kringen die u wegdrijven. Gij zijt ook niet ge- schikt voor het leven in de groote wereld. Laat ons naar ons dorp terugkeeren, waar wij den vrede des harten kunnen vinden." In een oogwenk outdeed zich de hertogin van Nusseldorff van haar opschik en zij werd weer het mooie boerenmeisje van Kloosterburg. Toen zij vonnis van drie maanden wegens verzet tegen de politie achter den rug. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld Eergister vond men in de brievenbus van het postkantoor een open biljet met de woorden ,/Wilt ge wat naders van de vermoorde vrouw weten, ondervraagt dan de leerjongens van P. Eijmael Ebenist." Dit biljet werd onmiddellijk aan den hoofdcommissaris van politie ter hand gesteld, waarop deze zich naar den heer Eijmael begaf, en aldaar van een der leerjongens vernam, dat hij de zuster van den verslagene tot haren man had hooren zeggen: ,/Als ze je er nog over praten, zeg dan maar dat jij het gedaan hebt." Deze man is zekere V. D., die reeds een paar dagen na het vinden der vermoorde vrouw in hechtenis werd genomen, doch weder ontslagen. Door hem was de ver slagene in eene levensverzekering bezorgd. Y. D. is nog op vrije voeten, maar wordt steeds in het oog gehouden. In de restauratie-wachtkamer 2e kl. van het Centraal—station te Amsterdam waren Dinsdagavond eenige der voornaamste vischhandelaren vergaderd, om persoonlijk het eerste zeebanket uit Vlaardingen in ontvangst te nemen, dat de trein zou aanbrengen. Het wachten duurde echter wat lang; het ouder- werp was afgepraat; de gewone inspectie van een wachtkamer begon, en daar zag een hunner op het buffet reeds de nieuwe haring, met vlaggetjes versierd, te koop aangeboden! Onmogelijk Die Hollandsche haring moest Schotsche zijn Eilacy neen des ondervraagd en scherp geexaminccrd, toonde de restaurateur den heeren kenners het waarmerkt der herkomsthij had voor geld en goede woorden een kleine bezending een trein vroeger weten te krijgeu om nu eens heel alleen de primeur voor Amsterdam te hebben. De reizigers met den trein van Essen, die een paar minuten voor 4 uren te Winterswijk aankomt, zijn Zaterdag door het kloek gedrag van den Duitschen machinist Vollraer aan een ernstig levensgevaar ontsnapt. Door roekeloosheid van het bedienend personeel te W. geraakte een rangeereude trein in het hoofdspoor, waarlaugs genoemde personentrein binnenkwam. De Duitsche machinist bemerkte gelukkig het gevaar en had de tegenwoordigheid van geest, alle remmen met kracht in werking te brengen en tegeu-stoom te geven, zoodat de machine zich hoog ophief. Op een paar passen afstands van den rangeertrein gelukte het hem, zijn machine tot staan te krijgen. Ware de man in het hachelijk oogenblik, slechts op eigen levensbehoud bedacht, van de machine gesprongen, niemand die hem hierover eenig verwijt had kunnen maken. Hij bleef echter op zijn post en mocht de voldoening smaken een gevaarlijke botsing voorkomen te hebben. met haar moeder den drempel van Nusseldorffs huis overschreed, bracht men den hertog binnen op een draagbaar. Hij was gewond. z/Vaarwel Georges," zeide zij tegen hem. „Ik geef u de vrijheid terug." Vijf jaren later kwam de markies van Beaulieu als grijsaard in Frankrijk terug met zijn wettigen Koning. Hij had de ellende van een lange en gevaarlijke ballingschap doorstaan. De Koning wilde, dat de trouwste gezel van zijn ballingschap de schitterendste getuige van zijn dankbaarheid zoude worden. De Beaulieu was nu pair en groot- officier van de kroon, zoodat hij aan het hof en in de wereld den rang weer bekleeude dien hij naar zijn fortuin en door de gunst van zijn vorst waardig was. Onder de aanzienlijke vreemdelingen, die met de legers der verbondenen in Frankrijk waren geko men, liep een jonge Duitsche edelman vooral in het oog, omdat hij aanhoudend in de salons van den gewezen uitgewekene verkeerde. Men meende algemeen, dat hij met een geheime zending was belast door zijn regeering. Hij was daarenboven door het Kabinet van de Tuilerien dringend aan- bevolen bij De Beaulieu. Maar de staatkundige kuiperijen, die toen alle Europeesche kabinetten in rep en roer bracbten, hielden den vreemdeling geenszins bezig. Een geheel andere reden bracht hem onophoudelijk bij De Beaulieu. Hij was ver- liefd. De markies, wiens zoon tijdens den veld- TER \EIZE\S(DE IQIRUT (StO T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1