Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt Kermis of Jaarmarkt No. 2202. Woensdag 23 Juni 1886. 26e Jaargang Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. iiit bind verschijtit en Vrljdagavond blj den uitgever P. J. V A IV tt E S A N O E te Ter Neozeu. ,'/r De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSEAG, provincie Zeeland, maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier, zal worden gebouden op Diusdag den fiden Juli 1886, aanvangende des voormiddags te 9 uren, en eiudigende des namiddags te .3 uren. Vanwege de gemeente worden te dier gelegen- heid uitgeloofd elf premien, naar welke echter geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van bet grootste getal paarden en vee, die te dezer zake in bet vorig jaar zijr. bekroond, als- mede voor de paarden en bet vee, wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor de paarden en bet vee, na 11 uren wordeude aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden gedurende den tijd der paarden— en vee markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats bebben op Dinsdag den 6den J uli 1886, tot en met Donderdag den 83ten dier maand. Zaamslag, den 15den Juni 1886. De Burgemeester en Wetbouders voornoemd, M. VAN KERKVOORT, L°. Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. E*olitieli Overziclit. Te Decazeville in Frankrijk zijn de werkstakingen creeindigd, doordat de mijncommissie eene verboo- ging van loon beeft toegestaan. 't Ging om eeiie kleinigheid, bet verscbil in eisch en bod was „een stroospier," zou zeker Nederlandsch politieker zeggen. De Franscbe Senaat heeft de leden benoemd van de commissie van rapporteurs over het ver- banningsontwerp. Ze zijn negen in getal, zes van de heeren zijn tegen het verbanningsvoorstel en drie voor bet ontwerp, zooals het door de Kamer is goedgekeurd. Uit deze benoeming is echter niet op te maken hoe de meerderheid in den Senaat zal beslissen. Dat de aandacht van buitenlandsche potentaten op bet hooge Franscbe staatslichaam is gericht, dit behoeft niet verzekerd te worden. \ooral„die Wacbt am Rhein" is wakende en spionneerende. In een kort maar scherp stuk, afkomstig uit de FEUILLETON Eene ware gebeurtenis, medegedeeld door R. „Gij bekent dus schuldig te zijn aan bet namaken mijner handteekening, Mansfeld." „Ik ontken het niet mijnheer Holm," antwoordde ik bedaard. „Ik beb u voldoende bewijzen van mijne schuld in banden geleverd; bandel met mij volgens uw eigen oordeel." „Ilet doet mij in mijne ziel leed voor u, zeide de, oude Holm bewogen, „en toch dank ik den hemel, dat gij de schuldige zijt en niet mijn neef Haller." „Om uwe dochter, niet waar?" vroeg ik met afgewend gelaat. flJa, om mijne dochter," bernam bij. Na een oogenblik gezwegen te hebben, ging hij naar zijn lessenaarscbreef eenige woorden op een blad papier, riep eene dienstbode en gelastte dezen bet briefje te bezorgen. „Het is het verzoek, mij een politieagent te zendenzeide bij, mij medelijdend aanziende. /,Het is bard, Mansleldmaar bet moet zoo zijn." rijkskanselarij, leest men ,/Ingevolge de nieuwe verspiederswet in Frankrijk kan ieder Duitscber aldaar vervolgd worden en gestraft. De Engelsche regeering heeft reizigers reeds gewaarscbuwd, in de nabijheid van versterkte plaatsen te photogra- feeren of te teekenen, of aan schildwachten naar den weg te vragen. .1 lie zelfde waarschuwing mogcn de Duitsche reizigers wel ter harte uemen." Dat mag beetenwantrouwen kweeken. De groote Duitsche politieker, die rust neemt op zijn buiten, beeft daarom nog al een oog in 't zeil en tuurt van uit de sofa tot over de Vogeseu. Zeker Fransch blad beschuldigt zelfs den rijkskanselier de band te bebben in de „verwijdering" des konings van Beieren, uit een politiek oogmerk. Intussehen is het gebleken uit de sectie, dat de ongelukkig om- gekoinen vorst wel degelijk lijdende was aan krank- zinnigbeid, en dat hij sedert langen tijd ongeschikt is geweest de teugels te voeren. In Brittanje is de verkiezingsveldtocht in vollen gang. Lord Roseberry heeft te Glasgow de home- rule-wet verdedigd en Gladstone te Edinburg. Door Lord Derby en andere afgescheiden liberalen is eene verklaring uitgegeven waarin die wet eene scbeidingswet wordt genoemd. De liberalen worden uitgenoodigd de stemming van bet Lngerbuis te bekracbtigen. De stellers blijven liberalen, willen bevrediging van Ierland, maar bovenal bandbaving der Rijks-eenheid. Engeland mag de Protestauten van Ulster niet over geven aan Tjuk van Par- nell c. s. die voor eenige jaren een waar schrik- bewind invoerden. In Ierland zelf is T nog verre van rustig, te Sligo is een ernstig oproer uitgebroken. Door de Orangisten werden eenige baldadigheden gepleegd, waarbij ook bet bisscboppelijk paleis schade bad geleden. De Katholieken deden daarop een aanval op de woningen der aanzienlijkste Protestanten, sloegen de ruiten in en staken een buis in brand. De krachten der politie scboten te kort, zoodat de militaire macht met de bajonet ruim baan moest maken Ook te Ziirich in Zwitserlaud kwam de militaire macht te pas, zelfs maakte zij gebruik van de vuurwapenen. 't Was bij gelegenbeid van de arre- statie van een arbeider, die aan eene werkstaking had deelgenomen. Spraken wij elders over verkiezingen en over de daaruit voortgevloeide oneenigheden, zoo erg als het bij zoo'n gelegenheid te Santiago in Chili is doorgegaan geeft bet de wereld niet vaak te aan- schouwen. Veertig personen werden bij het oproer gedood en velen gewond. Men meent, dat de liberalen er zullen zegevieren. Uit bet Oosten meldt men, dat de Turksche troepen wel van de Grieksche grenzen terugtrekken, maar dat van geheele demobilisatie geen sprake kan zijn, daar zoowel de toestand in Oost—Rumelie als „Ja," herhaalde ik werktuigelijk, „bet moet zoo zijn. Ik ben op alles voorbereid." Toen ik den nacht, die op dit gesprek volgde, den steenen vloer van mijn gevaugeniscel op en neer liep, kwamen de gebeurtenissen der laatste zes maanden mij weer voor den geest, en ik wil tracbten haar getrouw weer te geven. Haller was de neef vau den beer Holm en de chef der fabriek, waarin ik boekhouder was. Ik haatte hem van den eersten dag zijner komst en niet zonder reden. Hij was joug, schoon en bemiddeld en ik was dat alles niet. Hij was de meester, die zich zijue macht en grootheid ten voile bewust was ik daarentegen was de arme slaaf. Hij verachtte mij en gaf zicb volstrekt geene moeite om dit te verbergen, wel wetende dat ik tocb geen moed zou hebben om mij tegen hem te verzetten. Maar de ware grond van mijn haat lag dieper. Hij had een stille hoop verwoest, die ik lang in mijn arm dwaas hart bad gekoesterd bij was tusscben mij en het voorwerp mijner liefde getreden. Ik, de arme, slecht 'oetaalde boekhouder, beminde de dochter van den rijken fabrikant. Ik kon onmogelijk ooit op de vervulling mijner wenscben rekeneu eD toch, hoe dwaas bet ook was, ik beminde Valentine Holm. In den laatsten tijd had haar gedrag mij overtuigddat zij mijn de concentratie van een Russiscb leger in Bessa- rabie voor de Porte eene aanleiding tot bezorgdheid geven. Vorst /Ylexander van Bulgarije heeft de nationale vergadering te Sofia plechtig geopend en werd met gejuicb begroet. In zijne rede wees de Vorst op het beugelijk feit, dat thans voor het eerst de vertegenwoordigers van bet Bulgaarsche volk van beide zijden des Balkans waren bijeenge komen. Maar in het Zuiden zetelt nog altijd de Muzelman en in het Noorden bromt de beer. Den Battenberger wordt zijn triomf benijd en te Peters burg en te Konstantinopel en te Athene en te Belgrado. Overal onrust en woeling. Ook in Spanje maakt men zich op nieuw onge- rust over de woeliugen der revolutionairen, die sedert eenige dagen in verscheidene steden van bet noorden en bet oosten eene buitengewone bedrij- vigheid ontwikkelden. De Minister-president Sa- gasta beeft van de burgerlijke en militaire autori- teiten van die streken zeer alarmeerende berichten ontvangen. Men zegt, dat een agent van Don Carlos zich te Antwerpen bevindt om een scbip te bevrachten met wapenen. 't Laatste gerucbt dient evenwel nog bevestigd te worden. De verkiezing voor een lid van Prov. Staten van Zeeland, wegens het bedanken van den beer J. A. de Wolff, is bepaald op 30 dezer. Naar bet Hbl. verneemt, wordt van anti-revolu- tionuaire zijde Graaf Van Lijnden, die onlangs niet werd berkozen, candidaat gesteld. De Staatscourant van 20 en 21 dezer bevat de statuten der naamlooze vennootschap „Stoom- tram—maatschappij Breskens—Maldeghem." Het inaatschappelijk kapitaal bedraagt 300,000 gulden, verdeeld in 600 aandeelen van 500 gulden. De exploitatie-rekening van de stoomvaart- maatschappij Zeeland wijst over 1885 een voordeelig saldo aan van f 418,706,91, waarvan 323,929,45 als beschikbare winst. Dit bedrag wordt aange- wend als volgta. voor afschrijving op de stoom- schepen 190,486,15 b. te verdeelen volgens art. 17 der statuten 133,443,30 samen alzoo 323,929,45. Het dividend is bepaald op 6 pet. en tot tweeden directeur is benoemd mr. C. Bakker Czn., thans chef van de administratie der Holl. IJzn. Spoorw. Mij. De Werkmansbode (redacteur de heer B. H. Heldt) vermeldt de volgende uitkomst van de werkstakingen te Enschede, volgens een rapport der Kamer van Koophandel Het eenig gevolg dezer werkstaking, die, naar de verslaggevers beweren, niet het minste kans had eenig doel te bereiken, is, dat de werkstakenden 5000 minder aan loon bebben ontvangen en bet geheim had ontdekt en de dwaze hoop herleefde opnieuw, dat ik haar wellicht tocb niet gebeel onverscbillig was. Met Haller's komst echter was dat alles voorbij, en toen kort geleden het gerucbt verspreid werd dat hij en Valentine verloofd warenwas ik er reeds op voorbereidzooals een ter dood veroordeelde op den slag van den beul. Na dit oogenblik dacht ik aan n'iets, dan dat ik hem leed moest berokkenen, leed zooals bij mij leed bad aangedaan en de gelegenbeid daartoe scheen niet lang op zicb te zullen laten wachten. Op een goeden morgen riep bij mij bij zich in zijne kamer en overbandigde mij een wissel, waarvoor ik het bedrag aan de bank moest gaan halen. Bij mijn binnenkoinen bemerkt.e ik reeds, dat bij zeer zenuwachtig wasook zag ik, dat bij bij het opstaan verscheidene papiersnippers haastig in een lade van zijn lessenaar wierp op enkele dier papiertjes meende ik de handteekening van den heer Holm herkend te bebben. Op dat oogenblik dacht ik er niet verder aan. Toen echter eeu week later bekend werd, dat de heer Holm door middel van een zeer kunstig vervaardigden valschen wissel voor eenige duizenden thalers bestolen wasging mij een licht op. Haller had den valschen wissel gemaakt daaromtrent kon geen twijfel bestaandie papiertjes badden hem gediend om zicb te oefenen in het namaken van de handteekening zijns ooms. nadeel dat enkele huisgezinnen er bij geleden hebben 100 a 120 bedraagt; een verlies, dat op geen wijze is in te halen of terug te bekomeu. De werkstakenden hebben eenig geld gekregen van elders, maar nog meer van hun Enschedesche mede- arbeiders, doch er is, naar het versing beweert, meer geld naar Amsterdam gegaan dan omgekeerd. Bovendien nog wijzen zij er op, dat door de staking geen enkel el doek op Java is genomen en de mindere vraag naar arbeidskracht is gebleven. In de omstreken van Wageningen schijnt de katholieke bevolking in de laatste dagen bezoek gehad te hebben van vreemde personen, die om iefdegiften kwamen vragen, ten einde deze tot catholieke doeleinden te bezigen, doch de ontvangen giften ten eigen bate gebruikten. De pastoor der R. K. gemeente aldaar altbans heeft zijne ge- meentenaren voor deze personen gewaarscbuwd en lun medegedeeld, geen giften te doen dan aan hen die voorzien zijn van een schriftelijk bewijs, afge- geven door den pastoor hunner gemeente. Uit Diemen schrij ft men De achter den zeedijk gelegen polders verkeerden Zaterdagnamiddag, tijdens den hevigen storm, in groot gevaar door het zeewater overstrooind te worden. De balken van het noodschot der Diemerdammer- sluis bezweken, voor het hooge zeewater en werden met buitengewone kracht tegen de wachtdeur ge- drukt. Gelukkig bleek deze, dadelijk met balken en ander materieel versterkt, bestand en werd daar- door het gevaar afgewend. De zee was hooger dan ooit des zomers het geval is geweest. De Diemerbuitendijksche polder staat nog altijd onder water. Uit Randwijk en omstreken wordt gemeld Zware regens en hagelbuien, gepaard met onweer, zijn sedert de laatste dagen toegeuomen, zoodat de veldgewassen en kersen hierdoor geducht lijden. De kersen verrotten aan den boom. Het plukken voor Engeland is van weinig beteekenis. Naar de markt worden de kersen verkocht tegen 10 cent per KG. Het maaien der graslanden valt tegen, omdat door het natte weer het gemaaide gras in het water ligt tot groote schade van den veehouder. Men schrijft uit Donkerbroek (Fr.) De zwermen roeken (corvus frugilegus), die tegen- woordig hier den omtrek schoon houden van jonge hazen, korhoenders en patrijzen worden zoo brutaal, dat zij zich niet ontzien jonge hoenders uit schuren en hokken weg te rooven. Vele bewouers hebben geen enkel hoentje overgehoudenanderen be waren ze zoo zorgvuldig, dat het onmogelijk voor het roofgedierte is, ze te naderen. En dat alles om wat „engerlingcn," ,/ritnaalden" en ,/emelten" kwijt te raken Het 14jarig dochtertje van den fabrieks arbeider E. Martens, nog maar twee dagen werkzaam in de Het geluk, zoo meende ik, was mij bizonder gunstig. De man, die mij zoo uit de hoogte behandeld had, die mij het liefste ontroofde, dat ik op de wereld bezat was eeu laaghartige misdadiger en moest aan het gerecht worden overgeleverd. Nu had ik mijne wraak in de hand ik had slechts de bewijzen zijner schuld op te zoeken, en daarvoor had ik niets meer noodig dan die papiersnippers. Had hij ze voorzichtig ver- nietigd, of had hij zichzelven door onvoorzichtigheid een kuil gegraven, waarin hij onverraijdelijk vallen moest Om zekerheid te hebben, sloop ik naar zijne kamer en opende met een tweeden sleutel zijn lessenaar. Daar lagen zij nog, de papiertjes die hij er toen ingeworpen had de stornme, maar onweerlegbare bewijzen zijner schuldMet bevende handen raapte ik ze bijeen, stak ze bij mij en keerde juichende in mijne ziel naar mijne kamer terug. Eerst was ik voornemens mijn voudst dadelijk aan te geven en zijne onmiddellijke inhechtenis- neming te verzoeken. Spoedig wankelde ik echter in mijn besluit en besloot nog wat te wachten. Een tijd lang bleveti alle nasporingen vruchteloos; eensklaps echter liep het gerucht, dat Haller onder verdenking stond. Hij had in stilte gespecnleerd, groote verliezen geleden en toen geen ander middel geweten, dan de handteekening zijns ooms na te maken. TER \EI7iE\SCHE (OIRWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1