Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2201. Zaterdag 19 Juni 1886. 26e Jaargang. D E. WI L VDI .E.f Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. (fit bind verwchijnt Uinftdaj. en Vrijjdnsavond bij den uitgcver P. J. VAN D E S A N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. De Engelsche regeering heeft in het tiooger- en in het Lagerhuis officieel medegedeeld, dat zij van de Koninsin de toestemming had gekregeu oin het Parlement te ontbinden, zoodra de nood- zakelijkste aangelegenheden zullen zijn afgedaan. Dientengevolge drong de heer Gladstone in het Lagerhuis aan op den meest mogelijken spoed, en verzocht iederen dag den voorrang voor de fiuancieele voorstellen der regeering, die zich echter zullen beperken tot voorloopige, tot 1 October loopende credieten. Verder zou de regeering het wetsontwerp betreffende het verkeer op spoorwegen en kanalen lalen vervallen, maar voortgaan met het ontwerp op den geneeskundigen dienst, dat, naar zij hoopte, nog zou kunnen worden aangenomen. Namens de conservatieve oppositie verklaarde Sir Michael Hicks Beach zich met deze voorstellen der regeering te vereenigen. Lord Salisbury zoowel als lord Hartington hebben geweigerd de opdracht tot vorming van een nieuw Ministerie, tenzij verlot gegeven werd onmiddellijk het Parlement te ont binden. Men was ook in den Ivabineisraad over- tuigd, dat het uitstellen van de ontbinding aan de liberale partij tocli niet de verloren eenheid zou teruggeven en dat het derhalve geraden was, zoo spoedig mogelijk de kiezers te raadplegen. In het Hoogerhuis werd de Home-Rule ook besproken. Belungrijk was alleen de verklaring van lord Car narvon, naar aanleiding van eene door den heer Parnell in het Lagerhuis gebezigde uitdrukking. De leider der Iersche nationalisten had bij het laatste debat te kennen gegeven, dat de voormalige conservatieve regeering beloofd had, iudien zij weder aan het roer kwam, een Home—Rule voorstel te zullen mdienen. Sir Michael Hicks Beach had deze bewering op zeer stellige wijze tegengesproken maar de heer Parnell had haar volgehouden, en zich bereid verklaard om den naam van den Minister te noemen, indien bij door dezen daartoe gemachtigd werd. Het is naderhand bekend geworden dat de bedoelde persoon lord Carnarvon was, en dat deze inderdaad met Parnell heeft gesproken, doch niet officieel en zonder voorkennis van zijne ambtge- liooten. Lord Carnarvon kon dientengevolge in het Hoogerhuis verklaren, dat de conservatieve regeeriug aan Parnell geen zoodanige toezegging had gedaan. De bloedige botsiugen in Belfast hebben zich herhaald, niet alleen bestoken de Protest ant en en de Katholieken elkander, maar ook de politie en de troepen, die de orde trachten te handhaven, worden met steenworpen en geweer- sclioten ontvangen, De Fransche Kamer heeft haar besluit genomen, de graaf van Parijs, de hertog van Chartres en de beide Napoleons, Jeioine en Victor, zullen het land moeten verlaten, als ten minste de Senaat niet anders beslist. De radicaal Henri trachtte in de FEUILLETON. „Op barschen toon beval mijn oom hem vooruit te gaan, en bedreigd door onze geweerloopen, moest hij gehoorzamen. ,;lk kreeg medelijden met den armen kerel, of liever met zijn vrouw en kinderen, want deze konden toch moeielijk in den winter hun broodwinner missen. Ik trachtte mijn oom te bewegen den Italiaan zijn vrijheid terug te geven. Eerst weigerde hij, maar eindelijk gaf hij toe, helaasEn de strooper kreeg zijn geweer terug, beloofde ons pleehtig nooit weder op Zwitsersch grondgebied te zullen jagen, en dankte ons vurig voor de hem bewezen genade. Maar nooit zal ik den blik vergeten, dien hij ons toewierp, toen hij vertrok. 't Was een blik vol haat en wraakzucht, die mij deed sidderen. Spoedig was de Italiaan uit het gezicht verdwenen en, daar het nog vroeg was, besloten wij onze jacht te hervatten. Na uren geloopen te hebben, zonder een gems te zien, besloten wij huiswaarts te keerenbovendieu bespeurden wij de voorteekenen van een naderend onweer, want groote wolkenmassa's pakten zich tusschen de bergen samen. zitting aan te toonen, dat er voor de verbanning geen grond bestond en dat daardoor geen enkel ouaangenaam feit zou ophoudeu te bestaan. Ge- raakte de republiek werkelijk in gevaar, dan tnocht men de gevaarlijke lieden bij den kraag pakken, maar men mocht niet iets, dat men eenvoudig on- aangeuaam vond, tot voorwendsel nemen voor eene staatshandeling. Ook Passv en Michon spraken tegen de verbanning. Daarna kwam de Minister- president aan het woord. vDe regeeriug," zoo sprak De Freycinet, zeker denkende aan de bekende spreuk van Talleyrand, volgens wien de taal den mensck gegeven is om zijne gedachten te verbergen, ,/de regeering heeft het initiatief willen nemen voor de voorgestelde maatregelen. Er is een punt waartoe zij onvermijdelijk wordt gebracht: haar recht om 'oizondere maatregelen te nemen ten op- zichte van de verdedigers van andere regeeriugs- vormen. De Kamer kan de noodzakelijkheid der toepassing ontkennen, maar het recht blijft bestaan." De Hongaarsche regeering schijnt eindelijk de overtuiging te hebben verkregen, dat de tooneelen van geweld en wanorde in de hoofdstad met krachtige hand moeten worden onderdrukt. De stad lijkt op een militair kamp, de infanterie en de huzaren chargeerden herhaaldelijk en beletten samenscholingen van eenigeu omvang. Op twee plaatsen werd tegenstand geboden, eens werdeu zelfs de huzaren een oogcnblik teruggedreven. Een bende oproerlingen trachtte de gasfabriek in brand te steken, maar werd gelukkig in de uitvoering van dit plan verhinderd. Het aantal der gewonden is groot en eveuzoo dat der gearresteerden. Van over den Donau kunnen wij weinig anders mededeelen dan het overlijden van Server Pacha, den man, die de partij vertegenwoordigde, welke in de toenadering tot de Westersche mogendheden geen heil voor Turkije zag, maar aan eene uauwe aansluiting bij Rusland de voorkeur gaf om den ondergang der halve inaan te verhoeden. Bij de kroning van Alexander II was hij te Moskou en bleef na dien tijd zaakgelastigde te St. Petersburg. Uit Griekenland kornen tijdmg n, die weinig »be- langrijk zijn en die we dus stilzwijgend voorbij gaan. Heel belangstelleud omtrent het buitenland is deze week ons volk ook juist niet, de verkiezing beheerscht hier niet miuder dan in Engeland de gemoederen en daarom basta. Uit Wildungen meldt men aan het D. v. Z.—H., dat HII. MM. de Konitig en de Koningin jl. Zaterdag een bezoek hebben ontvangen van HH. DD. HH. den Vorst en den Erfprins van WalJeck— Pyrmont, vader en broeder van H. M. de Koningin. Te 12 uur 's namiddags kwamen IIH. DD. HH te Wildungen aan, waar zij door HH. MM. van ,/tWas juist een dag als heden," vervolgde Bizetti, en een diepe zucht welde uit zijn borst. Ondanks het vergevorderde jaargetijde was de lucht drukkend, en een doodsche stilte heerschte om ons lieen het onweer kwam met ongewonen spoed opzetten, en wij begrepen een schuilplaats te moeten zoeken. We waren op dezen berg, mijnheer, iets zuidelijker, en daar deze grot ons toen reeds bekend was, richtten wij daarheen onze schreden. Het onweer haalde ons evenwel in, maar gelukkig begon het nog niet te regenen, want anders zou het van de bergen neerstroomende water ons den weg hebben afgesneden, en waren wij zeer waarschijnlijk in de diepte gestortons pad liep toch over de gevaarlijkste plaatsen, waar de voet geen steunpunt vindt, wanneer het water er over vloeit. Maar het bliksemde en donderde geweldiger, als ik nog ooit gezien en gehoord had, en de stormwind huilde over de kale rotsen en maakte onzen tocht tot een der gevaarvolste dien ik ooit deed. Reeds waren wij dicht bij de grot en achtten ons gered, toen ik plotseling den scherpen knal eener buks hoorde, en mijn oom terzelfder tijd met den uitroep „o God, Candenzio, het is de Italiaan I" bloedende ter aurde stortte. Ik trok den gewotide onmiddellijk achter een rotsblik, en trachtte het bloed, dat uit zijn borst vloeide met behulp van mijn zakdoek te stelpen. Spoedig het station werden afgehaald. Te half een was er familie—dejeuner, waarbij in den voortuin der villa een muziek-uitvoering plaats had door het Kurorchest. Te half acht was er weder diner ter eere van de hooge bezoekers. Na het diner is de Vorst van Waldeck-Pyrmont naar Arolsen teruggekeerd, terwijl de Erlprms tot Dinsdag als gast van HH. MM. te Wildungen in in de villa „Gocke" bleef logeeren, IIH. MM. zijn voornemens den 25sten dezer naar Arolsen te vertrekken, om een tegenbezoek bij de Vorstelijke familie aldaar af te leggen. Tot 1 Juli zullen zij aldaar vertoeven, om dan het bui- tenpaleis te Soestdijk te betrekken, waar zij zullen blijven totdat Z. M. in de Residentie komt om de nieuwe Kamers der Staten-Generaal te opeuen. In de afdeeling voor de geschillen van bestuur is eergisteren ingekomen een Koninklijk besluit houdende beschikking op het beroep van A. G. V. Iloinbach, grondeigenaar te Hulst, als mondeli gemachtigde van A. A. O. A. L. G. baron Stratenus, te Zeist, tegen eene beslissing van Gedep. Staten van Zeeland, omtrent den jegger der wegen en voetpaden in de gemeente Stoppeldijk. Niet ont- vankelijk verklaard. Het bestuur van Hope College, te Holland (Ver. Staten), heeft een verzoekschrift aan Willem III, Koning der Nederlanden, gcricht, om eene ver- zameling van Hollandsche literatuur, tot weder- aauvulling van de universiteits-bibliotheek. Het verzoekschrift is onderteekend, onder zegel, door den gouverneur en superintendent van openbaar onderwijs en zal door Ds. P. Moerdijk, van Grand Rapids, in persoon overhandigd worden, tijdens zijn bezoek iu Nederland. In vele gemeenten des lands, is Dinsdag de opkomst der kiezers buitengewoon groot geweest. Te Bominel kwamen alle 186 kiezers ter stembus. Slechts 1 bleef o. a. weg te Borkeloo (wegens ziekte), te Ambt Deutichem, te Zoelen, te Val- kenburg, te Schoondijke2 ontbraken te Ommen, 3 te Groenlo (waarvan 2 wegens ziekte) en te Tholen, 5 op de 192 te Stad Deutichem op reis of overledenl en 5 op de 65 te Bruinisse. Te Middelburg maakten 96 pCt. van hun recht gebruik te Zutfen 95 pCt. (18 op 32 ontbrekende waren afwezig wegens ziekte, overlijden of ver ilizing) te Wageningen ook 95 pCt. op 2 na alle 15 afwezigen ongesteld of op reis)te Arnhem, te Zwijndrecht, te Ter Neuzen en te Viissingen 94 pCt.te Woerden en te Zwolle 93 pCt.te Deventer en te Delft 92 pCt.te Kampen, te Hilversum, te Goes en te Bergen op Zoom 90 pCt., te Utrecht 88 pCt.te Dordrecht met Dub- beldam 85 pCt.te Leiden 83 pCt.te Zierikzee 81, te Ainersfoort en Wormerveer 80 pCt.te Den Haag met Scheveningen 78 pCt., enz. verloor hij echter zijn bewustzijn, en ik begreep, dat hij, indien hij gedurende het onweer daar moest blijven liggen het leven er niet zou af brengen. Maar hoe hem in de grot te brengen. Den weg daarheen bestreek de Italiaan, en tot elken prijs zou hij den eenigsten getuige zij tier misdaad voor eeuwig het zwijgen opleggenwaarom de schurk den twe'eden loop zijner buks niet op mij afgeschoten had, begreep ik niet. 't Kan evenwel zijn, dat hij dit toch gedaan heeft, want even nadat mijn oom viel. kwam een ratelende donderslag, die dat schot gemakkelijk kon overstemmen. Handenwringende stond ik daar en wist niet Wat te doen. Hier den nacht door te brengen, onbeschut tegen den orkaan en bedreigd door de stroomen water, die straks van de bergen zouden komen, moest noodlottige gevolgen hebben. En op het pad, dat tot ons beider redding voerde, wachtte de moordenaar, met den vinger aan den trekker zijner buks. T Werd reeds donker om mij been, en dikke regendroppels begonnen te vallen. Ik nam een besluit. Ik keek mijn geweer na, spande den haan, en kroop toen als een slang over den grond, opmerkzaam rondziende om te ontdekken, waar mijn vijand zich verscholen had. Ik zag niets en ik waagde mij iets verder. Maar nauwelijks was mijn hoofd geheel buiten de beschuttende rots, of wederom knalde de buks van den Italiaan, en zijn Op Pinkstermaandag is te Helmond een eigenaardig feest gevierd. Het aldaar bestaande aloude schuttersgilde der H. Catharina had namelijk tegen dien dag een schietwedstrijd uitgeschreven, waaraan 32 gilden deelnamen. Voorafgegaan door een drietal manschappen der marechaussees en eene eerewacht te paard en vergezeld van het plaatselijk muziekgezelschap, trokken die 32 gilden voor den middag in optocht door Helmonds straten. Deze optocht leverde een hoogst eigenaardigen en zeer schilderachtigen aanblik op. De vele eeuwen oude gilden, die in het oostelijk gedeelte van Noord- Braband, in Limburg en in de Rijnprovincien nog steeds bestaan en bloeien, hebben meest alle met lofwaardige pieteit zorgvuldig vele oude gebruiken en gewoonten in eere gehouden en vele oude vaan- dels, trommen, kleedingstukken, zilveren koniugs- schilden en papegaaien, sjerpen en andere versier- selen en waardigheidsteekenen bewaard. Het gilde waardoor de wedstrijd was uitgeschreven had, op initiatief van een bekend beoefenaar van Noord— Brabant's geschiedenis, in den uitschrijfbrief er op aangedrongen, dat de mededingendc gilden de in hun bezit zijnde vaandels, oude kleedingstukken, trommen, kostbaarheden enz. zouden medebrengen, en deze hadden daaraan in ruime mate voldaan. Vandaar dat de optocht zoo bizonder eigenaardig en schilderaehtig was. Twee-en-dertig oude kleur- rijke zijden vaandels gaven aan het geheel een bont en levendig aanzien, hoeden met groote pluimen gesierd, zijden sjerpen, korte broeken, oude helle- baarden en degens en niet het minst de fluweelen, met zilveren schilden behangen buizen der schut- terskoningen kwamen den indruk verhoogen, terwijl 32 eigenaardig gekleede tamboers met oude reus- achtige en beschilderde trommen niet weiuig tot de levendigheid bijdroegen. Er was weinig ver- beeldingskracht toe noodig om zich bij het zien van den optocht een paar eeuwen terug v rplaatst te zien te midden van onze vroolijke karakteristieke voorouders, want bijna evenzoo rnoet er eene glans- rijke ^incomst" vau „scuttengilden", die ten vsciet- spel" togen, uitgezien hebben. Nog eens, de optocht was merkwaardig, eigenaardig en schilder aehtig in de hoogste mate. Nadat de optocht geeindigd was, begon de wed strijd. Er werd met opgewektheid naar den vogel geschoten, en toen de kamp beslist was en de prijzen waren uitgereikt, keerden de deelnemers dankbaar en voldaan huiswaarts. De uitslag van den wedstrijd heeft voor de lezers te weinig belang om hier vermeld te worden. Genoeg zij het dat er prachtige prijzen waren uitgeloofd, o. a. ook voor het schoonste ,/vaandelslaon" voor het gilde dat het oudste koning^schild en voor het gilde dat de meeste koningsschilden medebracht. Het wedstrijdgevend gezelschap heeft wel eer van het feest, dat volkomeu geslaagd is. (N. R. Ct.) kogel rukte mij den hoed van het hoofd. Buiten mijzelve van drift sprong ik op, ofschoon ik wist, dat de schurk onmiddellijk weer vuur kon geven. En daar stond hij, nauwelijks 20 pas van mij af, 't geweer op mijne borst gericht. Maar ook mijn wapen was gereed, en, juist toen een verblindende bliksemstraal alles om ons heen in gloed zette, bliksemde het ook uit onze geweren, en het geknal dier schoten mengde zich met den ratelenden donder. Ik was niet getroffen, maar mijn tegenpartij lag bewegenloos op den grond, mijn kogel was hem dwars door de borst gegaan. Ik stielde naar hem toe, hopende dat hij slechts gekwetst was. Hij leefde nog toen ik hem bereikte maar ik zag dat zijn oogenblikken geteld waren. Ik knielde bij hem neder om zijn laatste woorden op te vangen; misschien dat hij nog berouwvol en zijn onwilligen moordenaar vergevende de eeuwig- heid zou ingaan. Ik richtte den stervende op, maar nauwelijks herkende hij mij of zijn bijna machtelooze hand stiet mij terug en terwijl zijn brekend oog mij nog vol haat aanstaarde en van zijn lippen wwees vervloektklonk, zonk hij achterover en stierf. God hebbe zijne ziel Ik ging toen naar mijn oom en droeg hem naar de veilige grot, wanrheeu ik ook het lijk van den Italiaan bracht. 't Kon toch zijn, dat deze slechts bewusteloos was. En toen de regen uit den hemel stroomde, de TER VEIZEVSIHE (OIRWT. (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1