Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2199. Zaterdng 12 Juni 1886. 26e Jaargang. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 11 Juni 1886. Axel, 9 Juni. Zekere H. op het Sptai werd gisteren aan beide handen vrij ernstig verwond door het onverwachts afgaan van een pistool. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het aantal ongelukken door het onvoorzichtig omgaan met geladen vuurwapenen is hiermede weder met een vermeerderd. De kermis beiooft dit jaar drukker te zijn, dan de laatste jaren het geval was. Het paardenspel van den heer Cohen, de caroussel van den heer Van de Water, eene prachtige danszaal met kolossaal orgel en wat er nog meer bijkotnen mag, zullen trachten het den kermisbezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. De schouwburgloge van de heeren Stoete Co. is naar IJzeudijke vertrokken, ofsehoon eerst het voornemen bestond, dat onze kermis door het too- neelgezelschap zou bezocht worden. Zaamsliig, 9 Juni. Gisteren had alhier de stem ming plaats voor een lid van den gemeenterand, ter vervanging van wijlen den heer L. van Dix hoorn. Paarbij werden van de 156 stemgerechtigden door 119 kiezers stembriefjes ingeleverd, waarvau er 3 van onwaarde verklaard werden en 2 bianco waren. 65 van de geldige stemmen waren ge- vestigd op den heer Krijn de Kraker Az., 3(U op den heer D. Dekker, 18 op den heer H. Riemens Hz. en 1 stem op den heer P. de Ruijter, zoodat de heer K. de Kraker Az. gekozen is. GroenendijJi, 12 Juni. Maandag a. s. zullen Andries Flips en vrouw alhier hun gouden bruiloft vieren. Toebereidselen worden reeds gemaakt om dien dag feestel'ik te doen zijn. Wij wenschen der behoeftige jubilarisseu dieu dag menig stoffelijk bewijs van belaugsteliing toe. Borssele, 10 Juni. Jl. Maandag geraakte een span paardeu van den landbouwer F. Polderdijk door het schrikken van een hunner op hoi en kwamen met den wagen in een sloot aan den grintweg terecht. De knecht, die tusschen de paarden ge- raakt was, werd daar door de verschrikte dieren in den hals en de zijde gestagen. Zijn toestand was van dien aard, dat hij onmiddellijk per rijtuig naar zijne ouders in het naburige Nieuwdorp ver- voerd werd. Oostburg, 10 Juni. De heer A. W. Gotten, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Sittard in Limburg. Over Vlissingen reisden in Mei jl. met de mail- booten 3346 personen naar en 3049 van Engeland, totaal 6395 personen, dus gemiddeld 206 daags, een vervoer dat door geen andere Kanaallijn, uitgezonderd de Calais-Dover, behaald werd. De kersenoogst beiooft ook in de Beluwe overvloedig te zullen zij Men besteedt naar schatting op den boom 4 a 6 voor de 100 kgr. De vereeniging tot droog- inaking der Zuiderzee telt ruim 100 particulieren en omstreeks 60 corporation, die tot het lidmaat- FEUILLETQN. Ik kon er niet meer aan twijfelen, dat ik een grooten appel in mijn hand bad. Een appel en ik had zoo'n hongerIk zuchtte en kermde, maar neenik mocht mijn plan niet opgevenik moest sterven. Doch waar was de appel van daan gekomen? Had de hernel met gewild, dat hij tot aan mijn bed zou rollen, opdat ik hem nemen zou en Een zware strijd! Hoe lang hij duurde weet ik niet. Ik wilde den bekoorder, den appel wegwerpenik kon het niet meer. Hoe ik den eersten beet nam, kan ik mij niet meer voorstehentoch nam ik hem niet met voorbedachten rade, wel door instinkt, door dierlijken drift naar zelfbehoud gedreven. Nauwelijks had ik haastig den appel gegeten, of ik sprong ontzet op, terwijl ik mij de haren uitrukte. Het vreeselijke was volbracht, ik had mijn plan opge- geven. Grietje lag nu misschien in haar laatste stuiptrekkingen en ik, een trouwelooze booswicht, ik rekte mijn leven. Maar dat kon nu niet meer veranderd worden. Ik stak licht aan en door- zocht mijn kamertje. Op een lange plank had mijn vader een groote verzameling mooie, goudgele appels liggen en een rat had er waarschijnlijk een naar mij toe doen rollen. Taudknarsend beschouwde ik het voortreffelijke ooft, maar met al mijn honger bleef ik er toch af en nooit heb ik een appel meer gegeten. Ik sloop naar beneden en ging in mijn eigen bed liggen. Mijn zware misdaad deed mij zuchten en steunen. Eindelijk kon ik weer goed en bedaard denken. Ik kon immers altijd nog kiezen hoe ik sterven wilde. Met den revolver kon ik mij snel naar de eeuwigheid helpen schap zijn toegetreden. Een arrae vrouw bezocht te Rokkanje het strand en had het geluk, een zalra van minstens 10 pond te vangen, dien zij verkocht voor de som van35 cent. De schoener Ville d'Ostende, onder bevel van den luitenant ter zee Borgers, verliet Maand ig-middag de haven van Ostende, tot het doen van een tocht in de Noord- zee, om politie-toezicht op de visschersvloot uit te oefenen. Een groote brand heeft den 7 Juni in de Canalstreet te Chicago gewoed. Yerscheiden huizen zijn verbrand en ofsehoon het omkomen van 8 personen reeds bekend is, vreest men dat er meer slachtoffers zijn. Te Parijs zijn thans twee Nederlanders uit den gegoelen stand een dame en een heer, aangekomen, die door dolle honden gebeten zijn en door Pasteur wenschen behandeld te worden. Een der wereldberoerade Stella's, die op de Deventer kermis de #vrouw zonder onderlichaam" vertoonden, is er met den knecht van den eigenaar der tent van doorgegaan. De spellebsas deed veel moeite om een nieuwe //Stella" te krijgen, maar niemand in Deventer wilde te kijk staan als vrouw zonder onderlijf. Nieuwe haring Aldus riep deze week een man op een klein dorp en had een paar nieuwe Schotsche haringen op een bord, en een vaatje aan de hand met ouden daar de prijs slechts 5 cent was, verkocht de man veel, natuurlijke oude. Een der koopers beklaagde zich daarover, en toen de koopman daarovtr onderhouden werd was zijn antwoord ;/ik roep nieuwe haring en laat die aan de menschen zien, maar als zij in het vaatje kijken, dan hebben ze allemaal liever de oude dan de nieuwe, oradat die veel grooter zijn." z/Lust u ze niet vroeg een hotelhouder in een soortgelijk geval aan een klagendeu gast. Neen zeker niet was het antwoord. //Welnu repliceerde de man //wat gaat het u dan aan of ze oud of nieuw zijn De heer Y., Maandag met zijn hondje door Hedel wandelende, ontwaarde tot zijn bevreemding, dat het dier woest werd en zich volstrekt niet meer aan fluiten en roepen stoorde. Het liep soramige huizen binnen, waar het eenige honden beet. Reeds zijn drie dier honden afgemaakt, terwijl het eerstbedoelde dier zelf in het water is geloopen en spoedig verdronken. Nadat het was opgevischt, heeft de Rijksveearts het naar de Yeeartsenijschool te Utrecht opgezonden, waar nu zal geeonstateerd worden, of men al of niet met een geval van hondsdolheid heeft te doen gehad. Uit Harlingen wordt van 8 Juni gemeld: De stoomboot Panhuvs, van Amsterdam naar bier, kreeg op de hoogte van Hindeloopen brand aan boord, en wel in die mate, dat de vlammen boven de brug uitsloegen. Van de vrachtgoederen, grooten- deels bestaande in kisten, mandeu en pakken, is veel beschadigd geworden en brandende collis inanu- facturen heeft men over boord geworpen. Daar de bemanning der boot en een 40tal passagiers dadelijk gingen blusschen, was men den brand spoedig meester. De oorzaak raoet gezocht worden in zelf- ontbranding van eene kist lucifers waslucifers, volgens een der reizigers onder de vrachtgoederen aanwezig. De Daily News vermeldt het heldhaftig ge- drag van den katholieken priester pater Damen, die 10 a 12 jaar geleden naar de Sandwich-eilanden vertrok, om daar in het bijzouder op het leprozen— eiland Molokai werkzaam te zijn, en zelf door de vreeselijkste aller ziekten, de melaatschheid is aangetast. Tot 1873 bevonden zich op genoemd eiland 400 rnelaatschen, maar de regeering op Homoloeloe wist maar al te wel, dat indien alien aangestokenen dcrwaarts gezonden werden, dat aantal minstens zou verdubbelen. Allerwege toch werden rnelaat schen schuil gehouden door dierbare betrekkingen, of wel zij zelven verborgen zich in de bosschen, om niet naar het oord der verschrikkiiig gezonden te worden. Wegens het aangroeien der kwaal besloot toen de regeering tot eene algemeene klop- jacht, dat is tot eene uiterst gestrenge toepassiug der wetten betreffende de melaatschheid over te gaau. Binnen acht jaar werden nu nog 1150 rnelaat schen naar Molokai verbanuen. Hartveischeurende tooneeleu hadden er plaats, als de ongelukkigen, wier kwaal verraden en daarna door de genees kundige commissie bevestigd was, met geweld aan hunue familie werden ontrukt, om, met achterlating van echtgenooten, kinderen, ouders, broeders of zusters, in de vreeselijke afzoudering met hunne lotgenooten een langzamen dood te gaan sterven. Daar, op dien akker des doods werk sinds een twaalftal jaren pater Damen met onvermoeiden ijver. Thans is in Engeland een brief van hem ont vangen, waarin hij meedeelt, dat hij voortaan geen naburige eilaudeu meer kan bezoeken, omdat hij het eiland Molokai niet meer mag verlaten, als zijnde zelf door de ziekte aangetast. //Demicroben hebben zich in linkerbeen gezet en in mijn oor," zegt hij, ,/en ook begint de linkerwenkbrauw reeds weg te vallen. Ik verwacht, dat mijn gelaat wel spoedig zal misvormd zijn. Maar ik ben kalm en onderworpen, en ik ben overgelukkig te midden van mijn arm volk." Zie, zegt Daily News, voor zulk een heldhaftige deugd moet' alle geloofsverdeeldheid zwichtenhier is geen plaats meer voor getwisthier gevoelt men geen antipathie meer tegen den priesterhier zwijgt elk ander gevoel voor het gevoel van diepen eerbied en bewoudering. Toen de kantoorlooper van den Parijschen wisselaar Victor Marcel eergisteren den winkelopende vond hij een der brandkasten opengebroken en de inhoud verdwenen. Deze bestond uit een som van 130,000 frs. aan papieren waarden en 10,000 frs. aan goud en zilver. De dieven zijn met een valschen sleutel binnengekomen en vormen een beude inbrekers, alien Engelschen. De politie te Milaan heeft de openbare voor- stellingen verboden van den magnetiseur of biologist Donald, voor een tiental jaren ook hier bekend, omdat zijne vemchtingen een nadeeligen invloed blijken te hebben op den gezondsheidstoestand zoowel van personen, die zich er aan onderwerpen, als van personen, die tot de toeschouwers behooren. Het verbod is gegrond op een rapport van de gezondheids-commissie. Uit Vardo wordt van 19 Mei bericht: Als een bewijs van den langen en strengen winter, die wij dit jaar hier in het Noorden gehad hebben, kan dienen, dat het ijs op de schaatsenrijdersbaan deze maand beter is geweest dan vroeger in den winter. Tot den 15 heeft men zich met schaatsen- rijden en sleden kunnen vermaken. Op de Russische grens (Illowo) is onlangs op een zeer listige manier kant gesmokkeld, nl. door middel vaneen koe met eene dubbele huid. De koe, een beestje van 10 maauden, werd met kant, ter waarde van f 2400, omwonden en daarna naaide men, zeer kunstig, het lijf van het dier in een tweede huid. De plekken aan hals en pooten, waar die tweede huid eindigde, werden met lappen bedekt. Zoo bracht men de jonge koe, die er nu zeer vet uitzag, zeer rustig over de grens. Zij trok wel de aandacht der grensbe- ambten, maar alleen omdat zij er zoo aardig uitzag, met haar klein kopje, en zij kreeg zelfs brood van hen. Maar de veedrijvers hielden zich niet op, en dreven het dier spoedig voort met slagen, waarvan het natuurlijk niets gevoelde. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 9 Juni 1886. VeroordeeldF. W., in Australia, D. W., visscher te Bergen op Zoom, D. S., visscher te Philippine, M S., werkman, J. P., boerenknecht, beiden te Axel, A. I. 11., touwslager, A. v. F., werkman, beiden te Zaamslag, J. d. K., machinist te Ter Neuzen, en C. M., polderwerker te Elle- woutsdijk, ter zake van openbare dronkenschap; ieder in eene boete van 1, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. P. C. v. B., J. d. B., werklieden te Axel, eij C. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder in eene boete van f 3, subs. 2 dagen gevang. R. B., gepensionneerd O.-I. soldaat te Selzaete, A. v. d. B., landbouwer te Sluiskil, en A. E. d. M., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 5, subs. 3 dagen gevang. R. R., te Iloek, en A. C., te Koewacht, straet- muziekanten, ter zake van het maken van muziek langs den openbaren weg zonder verguuniug des burgemeesters; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. d. G., werkster te Axel, ter zake van het tegen iemand uiten van scheldwoorden; in eene boete van f 2,50, subs. 2 dagen gevang. J. v. L., slager te Ter Neuzen, ter zake van het onbeheerd laten loopen van zijn trekhond; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. d. G., arbeider te Assenede, ter zake van het pogen om wild te vangen met wildstrikken in eene boete van f 20, subs. 5 dagen gevang., met bevel tot vernieling der in beslag genomeu strikken. P. B. en P. J. v. d. W., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van het bij 't vervoer van mest daarvan storten op den openbaren weg; ieder in eene boete van f 3, subs. 2 dagen gevang. P. M. K. en H. d. R., beide te Ter Neuzen, ter zake van het schudden van boomen, staande hoe werd het ongelukkige Grietje van den dood gered vroeg de onderwijzer. //Dood eenvoudig. Haar verstandige moeder zette zwijgend een goed glas wij u en een paar beschuiten voor Griejtes bed en na eenige uren was de hongerdood vergeten." z/Hebt gij haar nog ooit weergezien vroeg de burgemeester. //Toen ik voor de eerste inaal in //De Kroon" kwam, zag ik, dat de waardin mij aanhoudend nieuwsgierig aanstaarde. Daarop keek ik haar ook eens goed aan, waarna ik opsprong en en haar een hand gaf. Wij moesten beiden eens hartelijk lachen." //Wie had ooit zoo iets van onze dikke kasteleines kunnen denken riep de wethouder. //Wat toch vroeg achter hem iemand. De waardin was juist binnengekomen. Allen begonnen luid te lachen en de ingenieur zeide//Ik heb juist onze vrijerij verteld." z/Dat liadt gij wel kunnen laten," antwoordde zij. //Men moet geen oude koeien uit de sloot halen ffMaar hebben wij elkander dan geen duizenden malen beloofd, dat wij elkander trouw zouden blijven tot in den dood?" vroeg bij, terwijl hij haar op den schouder tikje. //Nu, dat is immers spaak geloopen. Maar ter vergelding daarvoor zult gij het al mijn leven goed hebben in //De Kroon." vDat is ook nog zoo min niet," meende hij, en daarom zullen wij alles ook maar blauw blauw laten. E I IV I) E. en omdat ik besloten had, dat ik deze beldendaad den volgenden morgen zou uitvoeren, bracht ik het overige deel van den nacht tamelijk bedaard door. Zoodra de eerste zonnestralen in mijn slaapkamer vielen, stoud ik op en laadde ik zorg- vuldig mijn revolver. Ik moest sterven en hoe eer hoe beter, omdat mij dan geen akelige gedachten meer zouden kwellen. Daarbij kwam nog, dat de honger mij gruwelijk begou te kwellen. Een appel helpt niet veel in de maag van een jongen man, die in zesendertig uren niet gegeten heeft. Maar zou ik de wereld verlaten, voor ik iets van Grietjes noodlot wist Neen, dat moest ik eerst weten, al was het nog zoo erg, Ik stak mijn revolver in den zak en verliet ons huis. Ik was zoo zwak, dat ik rilde en beefde, toen ik bij het huis van den passementwerker kwam en naar de ramen keek. Er was geen leven te ziende gordijnen van Grietjes kamer waren nog dicht. Ik dacht//Dat ongelukkig schepseltjeNu haalt zij misschien voor de laatste maal adem." Met geweld moest ik mijn geweten, dat mij steeds meer begon te folteren, bestrijden. Een bakker stalde juist versche broodjes uit. Waarom zou ik ook juist hongerig de wereld vaarwel zeggen Ik zou immers op een andere manier en niet van honger sterven. Ik kocht dus een paar broodjes en at z'op, terwijl ik de poort uitging. Het was een prachtige frissche morgen. Hoe schoon was het onder het dichte loover der boomen. Alles rond mij was nog stil en rustig; slechts hier en daar hoorde men in de verte voetstappen. En ik mocht geen vreugd meer genieten Ik was misschien reeds een moordenaar. Treurig ging ik op een bank zitten peinzeu. Met voordacht aarzelde ik langer, dan noodig was. Geen enkel oogenblik kon mij nog aangenaam wezen en toch scbrok ik, als mijn hand den geladen revolver in mijn zak aanraakte. Eindelijk ging ik weer terug en ik sloop over het trottoir langs de winkel van den passemeDtwerker. Ik keek door de ruiten en deinsdc ontzet terug. Neen, ik vergiste mij niet. Daarbinnen stood Grietje te helpen. Zij scheen magerder geworden te zijn en zij keek voor zichtoen zij met de klanten sprak, maar ik moest toch bekennen, dat zij springlevend was. Ik wist waarlijk niet, of ik daarover blij of toornig moest wezen maar in geen geval wilde ik door haar gezien worden. Zoo spoedig mogelijk ging ik naar huis, waar ik onmiddel ijk den revolver ontlaadde. Alle gedachten aan zelfmoord waren als weggeblazen en de hoopvolle jeugd liet haar rechten weer gelden. Ik zocht mijn vader op en zei hem, dat ik, zoodra mogelijk, een practischen werkkring wilde hebben en dat ik op reis zou gaan om werk te vinden. Hij gaf zijn toestemming en had er niets op tegen, dat ik den volgenden dag reeds op reis wilde. Een korte brief gaf Grietje kennis, dat ik op reis ging om een betrekking te zoeken. Maar in mijn brief schreef ik geen zier van gebeurde of komende zaken, omdat ik gevoelde, dat wij gescheiden waren. Het duurde ruim tien jarenvoor ik weer eenigen tijd in mijn vaderstad door'oracht. Grietje was al lang getrouwd. En mijn leven bleef een aanhoudend heen en weertrekken, tot mij het noodlot eindelijk herwaarts voerde." //Maar Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 5