Mr Gemen»;de berichten. Buitenland. Telegrafische berichten. werden gelukkig gered. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Men schat het verbrande op 20,000. De oorzaak van dit onheil wordt gezocht in onvoorzichtigheid van twee personen, die op een zolder aan het teren waren. TER NEUZEN, 15 Juni 1886. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden der Tweede Kanier hebben alhier van de 177 kiezers 167 hun stem uitgebracht, zoodat slechts 10 kiezers bij de stembus ontbraken hiervan waren 7 heden niet in de gemeente. Bij de vorige verkiezing stemdeu van de 160 kiezers 130. Gisteren hield de heer Mr. E. Fokker, griffier der Staten van Zeeland in het hotel Rotterdam eene voordracht over den politieken toestand des lands met het oog op de a. s. verkiezing. Een talrijk publiek was hierbij tegenwoordig. Gedurende de eerste helft der maand April jl. is door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brief verzonden aan het adres vanT. de Jaisse te Gent. Z. D. H. Mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, heeft benoemdtot pastoor te Westdorpe den ZeerEerw. heer G. van Dijk, thans kapelaan te Steenbergen, tot pastoor te Philippine den ZeerEerw. heer J. Leautaud, en tot kapelaan te Sas van Gent den WelEerw. heer J. Loonen. Dezer dagen werd in de nieuwsbladen een bericht medegedeeld, dat in een der steden van ons Yaderland een oud gebouw was ingestort, waarbij ongelukken waren voorgevallen, en werd er daarbij gevoegd, hoe, bij het afbreken van een kerk te Utrecht, bleek, dat alle balken aan de draageinden geheel waren vergaan, zoodat, indien dit gebouw langer was blijven staan, een ernstig ongeval wellicht binnen kort ware mogelijk geweest. Wat daar werd bevonden, bleek ook hier bij de afbreking der oude Hervrrmde kerk het geval te wezen, daar ook alle balken, waarop dak en toren rusten aan de draageinden in den muur zeer vermolmd waren, zoodat het gezegde van een deskundige, die vroeger op dien gevaarvolien toe- stand de aan due lit vestigde werd bewaarheid. Een onderzoek naar den toestand van oude ge- bouwen zoude derhalve in het belang der veilig- heid zeker niet overbodig zijn. 's Grnveuliage, 15 Juni. De Hooge Raad heeft heden het cassatie-beroep van Mevr. Bulkley c. s. verworpen. Bij acclamatie werden de drie volgende motien aangenomen 1<>. Yoortzetting van de beweging ten behoeve van het algemeeu stemrecht 2°. Algemeene werkstaking als de partij de daar- voor noodige kracht zal hebben verkregen; 3». Organisatie van de nieuwe monster-mani- festatie tegen den 18dca Augustus, den dag der Belgische volksfeesten. Het congres heeft voorts besloten om, als de betooging van 15 Augustus mocht worden verbo- den, 24 uren daarna een algemeene werkstaking door het geheele land af te kondigen. Het congres heeft eeu motie van svmpathie aangenomen ten behoeve der veroordeelden van Decazeville, 's Gravenhage, Gent en voor diegenen j in Duitschland, die de belangen der proletariers hebben verdedigd. De Koning van Beieren heeft zich Zondag verdronken. Ziehier wat een uitgevaardigde pro- clamatie meldt „Nadat de Koning aan de adviezen van zijn genetsheeren rustig gevolg had gegevendeed Z. M. in den avond van den eersteu Pinksterdag met den Ober-medisinal-Rath een wandeling in het park van het kasteel te Berg. Ongerust geworden over het lang uitblijven van den Koning en van Dr. Gudden, werd een onder zoek ingesteld en werden Z. M. en de doctor in het meer gevonden. De Koning zoowel als Dr. Gudden gaven aan- vankelijk nog zwakke teekenen van leven, maar de door Dr. Muller aangewende pogingen om de levensgeesten verder op te wekken, bleven vruch- teloos. Te middernacht werd het overlijden van den Koning en van zijn lijfarts geconstateerd." Het is eergisteren te Brussel rustig gebleven. Op het arbeiders-congres, dat was belegd, is de vraag besproken in hoever een algemeene werk staking is aan te raden. De debatten zijn geheim gehouden en werden des avonds voortgezet. l)e civiele garde is naar huis gezonden. De officieele en particuliere depeches uit de pro- vincie melden, dat volmaakte orde overal heerscht. Tot 6 uren des namiddags was het ook in het geheele bekken van Charleroi volkoiren rustig gebleven. Op het bijeengekomen arbeiders-congres waren ongeveer 500 gedelegeerden tegenwoordig. opgingen om het edele wild op te sporen. 't Was eeu prachtige herfstmorgen, en nog zoo warm dat men zou meenen in den zomer te zijn. Nadat we een paar uur geklommen hadden, zagen we in de verte vijf gemzen. Ze waren nog buiten schot, maar gemakkelijk te naderen, en voorzichtig slopen wij voorwaarts Eipdelijk waren ze binnen het bereik onzer buksen, en we kozen ieder ons de-el. Maar voor we 't geweer nog aan de wang hadden viel er dicht bij ons een schot, en eeu wervelwind gelijk, vlogen de prachtige dieren ongedeerd naar die plaatseiu, waar geen menschelijke voet ze vermag te volgen. Ouder 't uiten van een krachtigen vloek sprong mijn oom op en riep „dat is die ellendige Italiaan weer, die duivelsche strooper En hij had goed geraden, want op korten afstand van ons trad een man te voorschijn met het nog rookende geweer in de hand, en in hem herkenden wij een bekenden Italiaanschen strooper. Nu raoet u weten, mijnheer, dat geen Italiaansclie gemzenjager in de Zwitsersche bergen mag jagen, evenmin mogeu de Zwitsersche jagers de Italiaansche bergen bezoeken, en ieder gemzenjager is gerechtigd den overtreder dier wet gevangen te nemeu en aan het gerecht over te leveren. Daar de Italiaan ons nog niet opgemerkt had, was spoedig ons plan gemaakt, en wij wachtten hem af, verscholen achter een rots. Niets kwaads vermoedende, kwam hij naar ons toe, zijn mislukt schot verwenschende, totdat plotseling mijn oom opsprong, hem aangreep, en met donde- rende stem geslastte zijn geweer over te geven. In bedwang gehouden door mijn buks, begreep, hij, dat tegenstand volkomen nutteloos was, en hij gat' zijn geweer over, ons smeekende hem ter wille zijner vrouw en kinderen niet aan het gerecht over te leveren. (Slot volgt.) In Maas en Waal worden de kersen tegen zeer lage prijzen verkocht, en wel naar berekening tegen 2 cts. per half kg. op den boom, zijnde ruim de helft minder dan in 1885. Ten gevolge der warmte is een arbeider te Ommelanderwijk bezweken, een vrouw met drie jonge kinderen nalatende. Te Sprang sloeg de bliksem in de school, vernielde eenige glasruiten, maakte een opening in het plafond en baande zich een uitweg door het dak, waardoor eenige pannen werden afgeworpen. Te Znandijk is de molen de Ezel door den bliksem getroffeneen wiek werd gespleten, terwijl boven in den molen eenige schade werd aangericht. Te Baarn sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk. De leien werden tot op een aaninerkelijken afstand weg- geslingerd en de bebordinggeschroeid, zonderevenwel brand te veroorzaken Zekere M. Gerrits te St. Agatha is door den bliksem getroffenhij bleef op de plaats dood. Zijn raoeder, die zich in de nabij- heid bevoud, onder dezelfden boom, kwam met den schrik vrij. Lord Strathairn, voshengst, 5 jaar, die een paar weken geleden te Epsom teChipsiead Selling handicap won, is door luit. Metelerka i p voor 4700 gekocht en zal aan de wedloopen te Amsterdam, op 17 Juni a. s., deelnemen. Ten gevolge van een weddenschap door een Munchenaar aangegaan, heeft men uitgemeten, dat 91)00 (Duitsche) postzegels samen 1 meter dik zijn Uit San-Francisco wordt op nieuw het gerucht aangebracht, dat er een plan zou bestaan om de Hawai—eilanden aan een Europeesch syndicaat te verkoopen voor een som van 10 millioen dollars Uit Utrecht wordt aan de N. R. C. gemeld Onze vrorae stad werd in het laatst der vorige week op eigenaardige wijze door een behendigen oplichter geexploiteerd. Gtkleed in eene wijdejas, die, vooral wat kleur betreft, eenige overeenkomst had met de bruine pij der monniken, schreed dat heer op sandalen door de drukste Straten der stad. In de liukerhand hield hij eeu geopend gebeden- boek, waarin hij met eerbiedig neergeslagen oogen en zaclit bewegende lippen las, terwijl zijne rech- terhand den bodem van zijuen een-negentiger aan het publiek liet zien. Met toenemende nieuwsgierigheid werd de man aangestanrd en gevolgd, en zonder dat hij iets zeide, liepen er al spoedig allerlei geruchten over het doel waarmede de inzameling eigenlijk geschiedde, die de vrome monnik hield. Het meeste geloof vond een verhaal dat het was voor eene kerk voor de menscheneters op ,/Otahiti" Of handlangers deze verhalen verbreidden, dan of ze uit het vindingrijk brein der wandelaars zelven voortkwaraeu, is onbe kend, maar ze hadden in alle geval het gevolg, dat het muntstukjes in 's mans hoed begon te rege- nen. En nu was het merkwaardig te zien, hoe deze regen zijne vrome aandacht voor het gebed verstoorde. Telkens als hij den liefbiken klank van het metaal hoorde, dwaalden zijne oogen van het gebedenboek naar het fabrikaat van de irois 1 ren vois, en was het een zilverstuk, dat zijnen matten oogen tegenglinsterde, dan keek hij nieuwsgierig op naar het gelaat van den milden gever, en het was alsof zijn oogen, in plaats vau een gebed, de woorden prevelden „ook al niet goed bij't hoofd Plotseling stuitte de brave op een diender, die, minder vroom dan nieuwsgierig, met meer dan gewone belangstelling naar zijue levensomstaudig heden informeerde en in het duisler van 's mans autwoordeu aauleiding vond, hem mede te netnen naar het bureau van politie, ten einde hem daar gelegenheid te geven op zijn gemak wat meer licht te ontsteken op het altaar der kerk voor menschen eters op f/Otahiti Daar bleek, dat de barrevoeter was een volbloed Amsterdamraer, die zeer tegen zijn zin indertijd zijue geliefde vaderstad had moeten verlaten, om bij wildvreemde menschen te Hoorn voor den tijd van vijf jaren te logeeren, terwijl hij later nog tweemalen aan hoogeren wensch had moeten toe- geven, en telkens voor een jaar zijn eigen vreedzame woning met een goed gemeubeleerd en van alle gemakken voorzien apartement van het rijk had verwisseld. Daartegenover stort echter het verhaal, dat hij als eerste getuige was opgetreden in eeu belangrij ken diefstal te Amsterdam gepleegd, ten- gevolge waarvan 4 personen tot 5 jaren tuchthuis waren veroordeeld, terwijl hij langen tijd in het ziekenhuis had doorgebracht wegens ernstige mis- haudelingen, die hij had ondergaan in een gevecht op den Zeedijk, waarbij hij der politie tegen een aantal kwaadwilligen de behulpzame hand bood. Deze mishandt lingeu waren oorzaak, dnt hij nu nog, op raad van den per fester," met zijne bloote beenen moest loopen Deze laatste verhalen, die, behalve den raad van den professor, grootendeels bevestigd werden, moesten dienen om het hart van den tleiligen Hermandad voor zoo'n goeden vriend der politie te ontsluiten. Aangezien de toegang langs dien weg echter zoo zelden gevraagd wordt, is het slot van dat deurtje wel een weinig verroest, en werd onze vriend dan ook met de noodige eerbewijzen naar den trein gebracht, die hem heimwarts bracht. Daar kent men hem en zd hij genoeg in het oog gehouden worden, om zijne listige praktijken uit te oefenen. Te meer is het daarom echter te vreezen, dat hij kleinere plaatsen met zijne be zoeken zal beguustigen. Een der oudste, zoo niet de oudste, Euro- peesche dame die 18 jaren in Oost-Indie doorbracht, heeft haar 87e jaar bereikt. Als echtgenoote vau den ritmeester De Lange van het Indisch leger, woonde zij den oorlog op Java, welke onder gene- raal Michiels, vdor de omwenteling van Belgie (1830), gevoerd werd, bij, en bevond zich dikwijls in zeer gevaarlijke omstandigheden. Haar echt- genoot onderscheidde zich roemrijk in dien veld- tocht en werd beloond met het kruis der Willemsorde en andere teekenen. De oude maar nog krasse weduwe van den dapperen ritmeester, die zijn vaderland groote diensten bewezen heeftleett gerust te Weert (prov. Limburg). Door de te Maiden gestationneerde commiezen werd Zoudngmorgen omstreeks 7 ure, nabij Heunen, eene oude Tilbury, bespannen met een paard, aan- gehouden, waarin 60 blikken bussen en 2 vaatjes met spiritus te zaraen ongeveer 210 liters waren geborgen. De spiritus werd vervoerd door twee personen, vermoedelijk Duitschers, die op hunnen weg, voor zij met de Maldensche commiezen in aaiiraking kwamen, reeds achtereenvolgens tweemaal met commiezen in gevecht waren geweest, op wie zij al dadelijk eenige revolverschoten hadden gelost, zoodat de commiezen eerst daarna van hunne vuur- wapenen tegen de smokkelaars gebruik maakten. De commies Washington, gestationeerd te Kuik, is bij die gelegenheid door een zijner beenen ge- schoten, tengevolge waarvan hij naar het ziekenhuis te Gennep is moeten vervoerd worden. De schoteii, die de commiezen thans op de twee vervoerders losten, werden door hen met een pistool beantwoord. Toen de commiez n hen echter naderbij kwamen, gingen zij op den loop, waardoor de smokkelaars tot dusver onbekend zijn gebleven. In het rijtuig werd nog een geladeu revolver gevonden. Alles werd in beslag geuomen en naar het kantoor van invoerrechten en accijnsen te Nijmegen overgebracht. Het paard is door een der schoteu bij het vuur- gevecht getroffen, terwijl het voertuig met kogels is doorboord. in was zou laten maken en hem in de kooi stoppen met een aantal andere celebriteiten, den zeeroover Hicks, den inoordenaar Nemo en andere boeven. Daar de Amerikaansche wet zulk eene handeling niet voorzien heeft, kan de redacteur der Freiheit hiertegen niets doen. Een vrouw die met haar vier kinderen he* oudste is vijf jaar en het jongste drie weken 1 voorstrompelde te Parijs, werd door eeu politie- agent gegrepen op 't oogenblik dat zij zich met al de kinderen in het water wilde werpen De vrouw was door den vader harer kinderen verlaten, daarna uit haar woning veijaagd en stond daar nu hulpeloos en berooid. Den Griekschen archimandriet te Louden, den heer Hieronvmus Myiantheus, trof dezer dagen het ongeluk, dat in zijn slaapkamer, toen hij die met een brandeuden bougie binnentrad, eeu gas- ontploffing plaats had die brand veroorzaakte. De geestelijke werd gewoud, maar bekwatn toch geen ernstig letsel. Een muilezel, vroeger door eeu hond gebeten, is plotseling razend geworden, en heeft in eeu drietal gemeenten om Avignon schrik en verslagen- heid verspreid. Verschillende muilezels en eenige personen werden door het woedende dier gebeten; op den weg van Villeneuve werd het door twee gendarmen met revolverschoten gedood. De eigenaar van den muilezel, aan den pols gebeten, is op staanden voet naar Pasteur ver- trokken. Aan den beroemden magnetiseur Donald is in Italie het verlof geweigerd om zijne proeven met mediums aldaar voort te zetten. Eenige zijner slachtoffers zijn tot zoo treurige uitersten gebracht, dat de openbare gezondheidsraad, naar aanleiding van artikelen van prof. Lombroco in den Corrie delle sera tot dezen maatregel heeft geadviseerd. Een spoorwegbeambte bijvoorbeeld, werd na eenige proeven plotseling, zoo dikwijls licht op hem scheen, door hypnotische slaap overvallen; hij liep met brandende lantaarns de waggons na en deed allerlei dwaasheden. Ook op jonge meisjes waren allerlei verderfelijke invloeden geconstateerd; eenige zijn wellicht voor haar leven krankzinuig geworden. De President der Yereenigde Staten heeft, op gevaar van door zijn bruid voor een barbaar aan gezien te worden, een voor haar bestemd huwelijks- geschenk van den Sultan van Turkije gewezen van de hand, omdat de heer Cleveland huiverig was door aanneming van dit geschenk, zoo niet naar de letter dan toch misschien naar den geest de Grond- wet des lands te schenden. Dit is van eeu constitutioneel standpunt inder- daad zeer correct, daar een geschenk aan mevrouw Cleveland gelijk staat met een geschenk aan haar gemaal. 't Is intusschen wel jammer van het ca- deau, daar de Sultan van Turkije zijn inkoopen gemeenlijk niet doet in schellingsbazars. Aan Johann Most, de redacteur der socialis- tische Freiheit, te New-York, is onlangs een voor- stel gedaan, dat hem niet weinig zal verrast hebben. De handige directeur van een museum op Coney- Island, het bekende zeebad Eldorado, bij New-York, heeft hem in alien ernst het aanbod gedaan, hem gedurende het badseizoen in het midden van zijn etablissement ten toon te stellen, in een ijzeren kooi. Most zou daarvoor driehonderd dollars (750 gulden) 's weeks ontvangen, zoolaug het engagement duurde. Deze tweede Barnum wilde zelfs zijn sujet ver- zekeren dat men hem niet te zeer kwellen zou en dat hij uitstekend verpleegd zou worden. Daaren- tegen wilde hij Most wel verzoeken tegen het begin vau het engagement zijn haar en baard wat te laten groeieu, opdat hij er echt woest revolutionair zou uitzien. Most had op dezen brief niets geantwoordhij ontving toen eeu tweeden, waarin de hardnekkige directeur hem aankondigde dat hij dan zijn beeld GE REENTER A AD VAX TER XEUZEX. j Zitting van Vrijdag 11 Juni. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac3. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Grenu, Moes, Van der Hooft, Schuijlenburg en Tazelaar. Na voorlezing der notulen wil de heer Yander Hoolt alsnog uitgemaakt zien dat de grond aan den heer J. Sturm uitgegeven tot bouwgrond en niet tot tuin wordt bestemd. De raad beslist evenwel niet op zijn besluit terug te komen. Hierna worden de deuren gesloten na heropening worden tot leden van het stembureau voor de ver kiezing op 15 en, bij eventueele herstemming op 29 Juni a. s. voor 2 leden van de Tweede Kamer der Staten—Generaal benoemd de heeren C. J. A. Fercken en J. C. Harte en tot plaatsvervangers al de overige leden van den Raad in volgorde vau zitting. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een onderwijzer aan school B, waarop de deuren andermaal worden gesloten. Na heropening wordt medegedeeld dat op voorstel van Burgem. en Weth. de benoeming tot een volgende vergadering wordt aangehouden. Op de aanvrugen van I. Poppe en Jac3. Deij om gemeentegrond in erfpacht, wordt besloten die van Deij in een volgende zitting, en die van Poppe aan het einde dezer zitting nader te behandelen. Wordt uitgesteld tot eene volgende vergadering de behandeling der aanvraag van C. van der Hooft om aankoop van grond langs den Oost kanaalarm. Besluit tot regeliug van het fiuancieel beheer over 1885. Naar aanleiding eener vergunning door ZEx. den Minister van Oorlog, verstrekt aan R. Platteeuw alhier, om op het terreiu voor den rechter face van bastion V eene kalkblusscherij op te richten, wordt besloten dat terrein voor die inrichtingen aan te wijzen. Omtrent de brieven van den Burgemeester van Philippine betrekkelijk het maken van een steenweg van het kanaal tot Philippine wordt besloten aan voornoemden Burgemeester inlichtingen te vragen welke besluiten ter zake bereids door de betrokken polders zijn genomen, zoomede hoedanig de richting van den weg zal wezen wat betreft het gedeelte van het kanaal tot den weg in den Van Reinoor- terepolder, zonder dat de Raad zich evenwel door de gevraagde inlichtingen gebonden wil geacht worden. Wordt besloten de behandeling van eenige re clames nopens den aanslag in den hoofdelijken omslag uit te stellen tot eene volgende ver gadering. Op de vraag van den heer Schuijlenburg hoe het thans staat met den toegangsweg naar het spoor, antwoordde de Voorzitter dat met het be- straten van den kanaaldijk naar het station zeer spoedig zal worden begonuen, zijnde de keien daarvoor reeds aangevoerd, terwijl van den betrokken Minister nog geene beschikking is ontvangen omtrent de verbetering vau den weg over den dijk. De heer Schuijlenburg vestigt bij vernieuwing

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2