Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2199. Zaterdag 12 Juni 1886. 26e Jaargang. Binnenland. TR0UW TOT IN DEN D00D. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit bind verschijnt Uinsdnt- cn Vrijidasavond fotj den uitgevcr P. J. V A K 1» E S A W D E tc Ter Keazea. Bij deze courant beiioort eeu bijvoegsel. Jfolitieli Overzicht. Zooals we Woensdag in onze tel. berichten meldden, verwierp het Eugelsche Lagerhuis Maandag avond, juist twee maanden nadat Gladstone ze indiende, de voorstellen om lerland met een soort van zelfbestuur te begiftigeu. Tot het laatste oogenblik toe hoopten beide partijen op eene meerderheid, doch het blijkt dat men zich aan de zijde der voorstanders vrij sterk misrekend had, daar de tegenstanders 311 man sterk bleken te zijn en de liberalen dus met 30 stemmen in de minderheid bleven. Met het oog daarop is het nu weder onzeker, of het Parleinent wel door Gladstone zal worden ontbonden. Somrnigen meenen dat deze zal aftreden en plaats maken voor zijn voormaligen collega Hartington, die daarop nieuwe verkiezingen zou uitschrijven. lets zekers is daaromtrent echter nog niet bekend. De verwerping heeft niet weinig agitatie gewekt. Reeds voor de opening der zitting heerschte in en buiten het Parlement een zeldzarae opgewondenheid. Uren te voren stonden duizenden in Parliament Street de komst van den premier af te wachten. Toeu hij eindelijk in een open rijtuig met vrouw en dochter kwam aanrijden, daverde de lucht van jubelkreten. Vensters en daken, alles zag zwart van meuschen. Gladstone zag er bleek en ernstig uit. Never mind, zeide een werkman. ,/Na zulk een ontvangst kan hij tegen een stootje Het huis was propvol, Goschen was het eerst aan het woord en gal eene veroordeelende analyse der voordracht. Parnell volgde hem op. Hij veroordeelde de gepleogde gruweldaden, hetzij in Kerry of Ulster gepleegd Hij stelde ze op rekening van de opruiende taal van Churchill. De leren, zeide hij, zouden deze wet als eene finale oplossing beschouwen, en zij leverde geen gevaar op voor de Britsche opper- heerschappij. Bewesring veroorzaakte Parnell's verklaring, dat de conservatieve regeering, voor de verkiezing, niet alleen Home Rule voor lerland had aangeboden, ingeval zij op het kussen werd gebracht, maar ook eene landwet, omvangrijker nog dan die van Glad stone. Nadat Cowen nog voor en Hicks Beach tegen had gesproken, stond Gladstone op te midden van stormachtige toejuichingen. Hij hield vol, dat het hier slechts eene kwestie van beginsel gold en de leden vrij bleven zich later tegen de bizon- derheden te verzetten. Hij bewees met verschil- lende voorbeelden hoe zelfbestuur in vele gevallen meer tot bevestiging dan tot verbreking van eenheid had geleid en citeerde onder de slechte voorbeelden ook Nederland, dat in gebreke bleef aan de eischen van Belgie te voldoen en het daardoor verloor. Ten slotte deed Gladstone een krachtig beroep op het Huis, om aan lerland eindelijk toch het lang FEUILEETON. 2) De verhaler keek nu een poos peinzend in zijn bierglas, voor hij het aan den mond bracht. Hoofdschuddend zei de wethouder „Mij dunkt dat de weigering van het meisje nog zoo onverstandig niet was." ffDat meenen wij ook," antwoordden alien. „Want," ging de wethouder voort, ver zijn verscheiden redenen, die mijDe ingenieur klopte hem op den schouder „Gij hebt gelijk, mijnheer. Grietje bleef in den winkel bedienen en wij kwamen geen haarbreed verder. Met mijn vader had ik aanhoudend rusie en ten slotte vermeden wij elkander met opzet. Maar de passementwerker wilde mij zijn dochter voor goed doen vergeten en besloot, dat hij haar bij een vriend zou laten logeeren. Binnen acht dageu moest zij weg. Zij wierp zich aan haars vaders voeten en verklaarde, dat zij liever sterven dan scheiden wilde; maar hij was niet te vermurwen. Wij werden wanbopig en namen een heldhaftig besluitwij wilden samen sterven." „Wat is het zoover gekomen riep het raadslid. Dan is bet maar goed dat de zaak verjaard is," meende de burgemeester. //Zoo'n ingenieur is altijd verdacht onthouden recht te schenken. Het was te vergeefs Het tooneel, dat op de stemming volgde, was on- beschrijfelijk. De conservatieven tierden als be- zetenen, maar O'Connor schreeuwde met donderende stemDrie hoera's voor den Grooten Ouden Man!" en er werd gejuicht als hadde de Minister de overwinning behaald. Het telegraaf kantoor werd bestormd. In de gangen heerschte een voorbeel delooze drukte en een rumoer als een oordeel. Yoor- en tegenstanders raakten bijna handgemeen, sommigeu wilden Hartington te lijf, anderen wilden hem in triomf op de handen dragen. Alle decorum scheen vergeten. De tact der politie en het zingen der volksliederen voorkwamen vechtpartijen daar- buiten. Ofschoon het twee uur iu den morgen was eer Gladstone het huis verliet, stonden er nog duizenden hem op te wachten en bracht men hem eene ovatie als nooit te voren. De politie was bijna onmachtig de geestdriftvolle menigte te keeren, die met alle geweld de paarden van het rijtuig wilde spannen. De Duitsche premier neemt op dit oogenblik zijn gemak er van, zoo 't schijnt. Hij zit te Friedrichsruhe en verschijnt iu Rijksdag noch Landdag. Snaken zeggen dat Von Giers daar bij Z. E. een pijp komt rooken, om dan tevens over eenige „wissewasjes" te praten. De commissie uit den Rijksdag, aan welke het onderzoek van het regeeringsontwerp eener belasting op het ge- distilleerd werd opgedragen, heeft het tegen-ontwerp der conservatieven verworpen, alsmede het voorstel van de nationaal-liberalen. Daareutegen werd een voorstel van het centrum aangenomen, om de belasting niet hooger op te voeren dan tot 25 Pfennig per liter. De regeering wilde aanvanke- lijk 40 Pf. heffen, en in de volgende jaren tot 80 en 120 Pf. opklimmen. Aan de regeeriugen zal men inlichtingen vragen over de nieuwe be- hoeften van leger en vloot, die zulk eene ontzag- lijke vermeerdering der Rijksiukomsten noodig zouden maken. 't Autwoord kan men raden Frankrijk moet de zondebok worden. Het Fransche Ministerie wandelt ook niet op rozen. De Prinsen-quaestie is een hard te ver- teeren kost. Vrij waarschijnlijk is het, dat zij hare oplossing zal vinden in eene verbanning van de vier rechtstreeksche pretendenten, den Graaf van Parijs, den Hertog van Chartres, Prins Jerome Napoleon en diens zoon Victor. De overige leden van vroeger geregeerd hebbende stamhuizen zullen, met den strik der poscriptie om den hals, in Frankrijk mogen blijven, zoolang de onhandigheid hunner vrienden of de zenuwachtigheid hunner vijandeu hen niet gevaarlijk heeft doen worden. hij weet te veel." „Dus wilden wij sterven," ging de ingenieur voort. „Ik kocht een revolver met zes loopen, die mij later op mijn reizen goede diensten heeft bewezen en dadelijk begon ik mij druk in het schieten te oefenen. Maar Grietje werd erg bang voor mijn moordtuig; doodgeschoten wilde zij niet worden, omdat zij meende, dat het zeer zou doen. Ik gaf toe en stak den revolver in mijn zak. Toen dacht ik aan vergiftiging en zij beloofde mij, dat zij daar eens over zou denken. Ik wist gift te krijgen en omdat ik toen werkelijk meende, dat mijn laatste dag gekomen was, nam ik na het middageten zwijgend afscheid van mijn vader, met een herhaalde handdruk. Daar lette hij evenwel niet op, omdat hij juist voor zich zelf een vest wilde gaan maken. Maar Grietje wilde van vergift ook niets weten, omdat men ernaden dood te leelijk van werd. Aan schoon water heb ik eeuwig een haat. gehad en daarom waren wij radeloos. Binnen twee dagen zoude zij afreizen. Ik zeiffGa dan in Gods naam en vergeet mij." Neen, zij wilde mij niet vergeten en zij wilde met mij sterven, omdat wij elkander niet konden krijgen. Maar zachtjes aan, om langzamerhand aan den dood gewoou te raken en niet hals over kop, zooals mij het liefst was. En zij was tot het besluit gekomen, dat wij van honger zouden sterven. Ik moet bekennen, dat mij zulk een dood, nadat ik alles goed had overwogen, het minst ge- leek. Maar Grietje bleef hardnekkig. Zij wilde Te Haarlem is Woensdag in de Statenzaal van het Prinsenhof, door een comite van dames, een bazar geopend, waarvan de opbrengst bestemd is, om de inrichtingen, die sedert eenige jaren te Haarlem en te Heemstede bestaan, waar lijders aan epilepsie verpleegd worden te steunen en uit te breiden Door vele inwoners van Haarlem en uit vele oorden des lands zijn bijdragen voor den bazar gezonden, waaronder vele zeer smaakvolle voorwerpen. Donderdag en Vrijdag zou de verkoop worden voortgezet. Een aantal jonge dames heeft zich met den verkoop der voorwerpen belast. Van de onverkochte voorwerpen zal eene verloting gehouden worden waarvoor reeds vele loten geplaatst zijn. De te 's Hage bestaande afdeeling van den sociaal-democratischen bond had eergisterenavond half negen in haar locaal Walhalla" in de Wes- terbaenstraat een „groote (sic) monstermeeting" aan- gekoudigd, die door eeu overgroote menigte, ongeveer 950, socialisten en niet—socialisten werd bijgewooud. Toen de spreker nagenoeg een uur ziju theorieen had staan voorlezen, welke voordracht een door- loopend protest tegen de volgens den spreker op een drijfjacht gelijkende vervolgiug der socialisten" was, en hij de volgende opruiende woorden „En behoeven wij die wet, die het dragen van wapeuen verbiedt, teerkennen? Volstrekt nietHet volk, dat dit wapen moet bezigen, heeft zijn goedkeuring met geschonkeu aan die wet en overtreding is dus geoorloofd," voorlas, viel de hoofdcoimnissaris van politie, die van het gesprokene aanteekening hield, den spreker in de rede met de woorden„nu is het uit. De politie beveelt den spreker te zwijgen en gelast de vergadering uit een te gaan." Bijna gelijktijdig werd door een politiebeambte des redenaars haudschrift in beslag genomen en het publiek ge last de zaal te ontruimen. Een oogenblik ontstoud er een vreeselijk tumult en gedrang naar de eenige, kleine deur, die tot uit- en toegang dient, doch spoedig was men, bemerkende dat de politie slechts met zachten drang de aanwezigen aanzette om de zaal te verlaten, van den sclirik bekomen en hief men het socialistisch vrijheidslied aan op de wijs der Marseillaise. Doinela Nieuwenhuis was voor zoo veel zickl- baar niet tegenwoordig. Men meldt evenwel dat hij acbter de coulissen zat. De uiteendrijvmg der volksmenigte, aangegroeid door de nieuwsgierigen die zich op straat hadden opgehouden, werd door de politie, versterkt door een militaire patrouille, geleidelijk en met tact tot omstreeks elf uren voortgezet. De rechtbank te 's Hage heeft gisteren gere- quireerd tegen den heer Domela Nieuwenhuis, wegens zich den volgenden morgen ziek melden, niets meer eten en bedaard de eeuwigheid in hongeren, onder voorwaarde, dat ik het haar nadeed en thuis op mijn kamer handelde als zij. Het afscheid was dien avond natuurlijk hoogst treurig. Met een diepen zucht wendde ik mij af en huiswaarts, met het vaste besluit, dat ik mijn dood volgens een vast stelsel zou zoeken. Boven op zolder was een leegstaaud kamertje. Daar been sleepte ik's avonds eenige bossen stioo voor mijn lijdens sponde. Daarna blies ik het licht uit, dat ik met een kruik water had medegenomen. Ik ging gekleed liggen en maakte mijn oogen dicht. Weldra sliep ik gerust, omdat mij het smartelijk afscheid uitgeput had. Toen ik ontwaakte en mij tot mijn verbazing frisch en welgemoed op stroo zag, begou het dag te worden. Maar sterven moest ik en daarom bleef ik op den grond liggen. Het eene uur verliep na het andere en telkens gevoelde ik meer en meer, dat ik dringend behoefte had aan voedsel. Toeu ik meende, dat ik het niet meer kon uithouden, nam ik een si ok water en daarna sloot ik mijn oogen. Men kan wel denken, dat op zulk eeu oogenblik iemand juist geen aangeuame gedachten heeft. Maar ik bad toch geen berouw over mijn voornemen en wilde dat met alle geestkracht uit- voeren. Het was vast en zeker, dat ik sterven moest, omdat het noodlot het wilde. En mijn ijdelheid werd gestreeld, toeu ik dacht, dat er nu, even als ik, een mooi meisje eenzaam lag aan mij hoon jegens den persoon des Konings en beleediging van den commissaris van politie Stork, te Amster dam, een celstraf van 2 jaren en een boete van f 100 en tegen den heer Croll, wegens beleediging van den burgemeester van Enschede, een boete van^200. Een groote hoop volks geleidde den van de rechtbank terugkeerenden socialist Domela Nieuwen huis huiswaarts en ging, in't Noordeinde gekomen, ter hoogte van het Koninklijk paleis tot een op- roerige demonstratie over. De politie gelastte nu de massa, welke stilstond, uiteen te gaan. Toen daaraan niet werd voldaan hebben de agenten den drom uiteengejaagd. Een verkiezing van leden van de Provinciale Staten is voor de gemeentekas van Vlieland een dure geschiedenis. Na afloop der stemming moet de bus toch over Texel naar den Helder gebracht worden, wat een lastige en vrij dure ge schiedenis is. Bij de laatst gehouden verkiezing voor een lid der Staten kwameu slechts 5 kiezers op. Met die 5 briefjes moest een raadslid nu op naar Den HelderElke stem kostte ongeveer 2,50. Er heeft zich een commissie gevormd, om gelden in te zamelen voor de ongelukkigen, die door het vreeselijk onweder met hagelslag op 1 Juni jl. van hun uitzicht op een goeden oogst ziju beroofd, voornamelijk in de gemeenten Hil- varenbeek, Diesen, Oostel beers, Oorschot, Best en St Oedenrode. Secretaris-penningmeester is de heer M. M. van Dijck, burgemeester van Diesen. Een ondernemer te Gasselternijveenschemond, die even als vele anderen voor een paar jaar met de teelt van aalbessen begon, heeft het wel het verste hierin gebracht. Hij heeft nl. eene halve hectare met bessenboomen bepoot, uit welke vrucht hij zelf den bessenwijn perst, die bij verkoop gretig van de hand gaat. De Drentsche bodem levert alzoo bessenwijn, een product dat den ondernemer alle eer aandoet. De stekken, waarvan deze boomen zijn gegroeid, zijn alien uit Loppersum afkomstig. Twee dochtertjes van een aan de Kalvermarkt te Leiden liggenden schipper vermaakten zich deze week met touwtje springen. Een passeerende jongen ontrukte haar dat touw, waarmede hij wegliep. Op het geschreeuw der kinderen sprong de vader van de schuit en zette den dader achterna, die in zijn vaart met zoo veel kracht tegen een wagen aanviel, dat hij onmiddellijk den geest gaf. Tegen een landbouwer, wonende in de Buik- sloter Ilam, aan de overzijde van het IJ, die Zondag bij het aanbreken van den morgen, in de richting van een gezelschap, dat zijue hoeve passeerde en een paar groote honden op het erf had doen los- loopen, een geweerschot gelost heeft, waardoor te denken om den langen tijd tot den eindelijk komenden doodstrijd te verkorten. En toch kneep de honger, de akelige honger; maar ikmochtniet toegeven. Tot versterking greep ik naar mijn portefeuille, dien ik naast mij had neergelegd. Ik schreef een langen brief aan Grietje om haar in oris voornemen te sterken. Het was een laatste afscheids- groet, die haar het sterven licht moest maken. Ik sloop des namiddags den trap af. Het vasten had mij reeds verzwakt. Ik deed mijn brief in de naaste brievenbus; maar zij heeft mijn schrijven nooit in handen gekregen, omdat haar moeder het onderschepte en in handen hield. Ougemerkt kwam ik weer op mijn bovenkamertje, waar ik op het stroo ging liggen. Nu was het stellig en zeker, dat mijn voornemen uitgevoerd zou worden. Veel had ik te lijden en ten slotte lag ik als een worm te kronkeleu. Ik geloof, dat ik soms zelfs op een stroohalm lag te kauwen. Juist was het donker geworden, toen mij eensklaps een luide klank in mijn onmiddellijke nabijheid hevig deed schrikken. Ik hield mijn adem in. Er volgde rommelend geraas, alsof er iets naar mij toerolde. Onwille- keurig week ik op mijn stoo terug. Nu klonk er snel getrappel, dat naar den achtergrond van de kamer week. Nu richtte ik mij op en ik bracht mijn hand naar den vloer. Eensklaps vatte ik iets, dat rond en hard was. Toen ik hem bij mijn gezicht bracht, rook ik onmidde lijk wat het was. (Voor het vervolg zie men het Bijvoegsel.) TEK \ElZEYSI HE (0IK4M (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1