Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2198. YVoensdag 9 Juni 1886. 26e Jaargang- WEGEN EN VOETPADEN TROUW TOT IN DEN DOOD. Ter JNeuzen en lloek. Binnenland. ABONNEMEJII: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Yen abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. »it blad remchljint Dtusdas- en Vrijdagavond bij den uitgever P. J. VAN DE SANDE le Ter Nenzcu. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND maken bekend, dat de liggers der W EG EST EX VOETPADEX in de bovengenoemde gemeenteu door hen ingevolge art. 20 van het Reglement op de wecren en voetpadeu in Zealand, Provinciaal blad no." 85 van 1881, ambtshalve gewijzigd zijn vast- gestcld f dat hunne besluiten tot vaststelling van die lisgers liedeil aan Burgemeester en Wethouders van die geroeenten zijn gezonden ter aankondiging binnen vier werkdagen na ontvangst op de ter plaatse gebruikelijke wijze en herinneren belanghebbenden voor zooveel noo- dig aan art. 23 van het voornoemd Reglement. Middelburg, 8 Juni 1886. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAAUW, Voorzitter. KRUSEMAN, WL-Gnffier. JPolitiek. Overzicht. Op politiek gebied is in het Apennijnsche schier eiland ook heel wat beweging. Ofschoon de ver- kiezingen nog niet geheelzijn afgeloopen, kan Depretis gerust zijn en staat maken op eeue flinke meerderlieid in de Kamer. In Oostenrijk heeft het incident bij het graf van generaal Hentzi op het kerkhof te Ofen vrij wat beroering gemaakt. In het Lagerhuis te Pest werd een interpellatie uitgesproken, waarbij aan- gedronscen was op wegrniming van het gedenkteeken. De Mmister-president Tisza sprak een verstandig woord in de Kamer. Hij wees er op, hoe noodig het was grieven te vergeten en noemde het bar- baarsch om gedenkteekenen te vernielen. Tevens gaf hij de verzekering, dat de regeermg de schendende hand niet zou slaan aan monumenten als dit en daarna gmg men over tot de orde van den dag. Toch wordt Oostenrijk bedreigd met eene rainistrieele crisis, llet tolconflict met Rumenie, dat zijn ont- staan grootendeels te danken heeft aan de zucht orn de belangen der Hongaarsche landbouwers en veehouders te bevorderen, is voor Oostenrijksche industrieelen zeer nadeelig, en aan deze zijde der Leitba vindt men hierin aanleiding om zich, gelijk menigmaal vroeger te beklageu, dat de regeering de economische belangen van Oostenrijk aan die van ilon- garije opoffert. Thans heett de petroleum—kwestie deze minder vriendelijke stemming tot een crisis doen overslaan De petroleum uit Galicie lieett veel te lijden van de concurrentie met hetzelfde product uit den Kaukasus, dat van beter kwaliteit is en op goedkooper wijze verkregen wordt. Tot nog toe FEUILLETON. In de herberg ,/de Kroon" was een lief ach- terkamertje, waarin zich alle avonden een klein getal vaste klanten pleegde te vereenigen. Het bier van den herbergier uit „de Kroon" had een uiterst goeden naamhet smaakte en bekwam dan ook voortreffelijk. Daarom zei de burgemeester ook telkens, als hij een langen teug uit het juist gevulde glas nam „Dat loopt als olie naar binnen." En de wethouder gaf hemals op commando, gelijk met de woorden „lk heb al lang gemerkt, dat dit bier buitengewoon goed is voor de maag." Jawel," meende een raadslid, zrik ondervind dagelijks, dat een goed brouwsel iemand goet doet, die een zittend leven moet leiden." ,,Het is merkwaardig, dat reeds bij de oude EeryptenarenH>er werd de onderwijzer, die reeds de hand aan zijn kin had gebracht, door den burgemeester in de rede gevnllen. Deze wist bij ondervinding, dat er steeds een lange redevoering vo gde, als de hand naar de kin ging. „Uw glas is leeg, meester." „Ja, het is al een poosje leeg," antwoordde de onderwijzer. De wethouder sprong op en schelde, terwijl het raadslid afkeurend zeide: #De waardin heeft zich den heelen avond nog niet ontdoken de Russen in de haven van Fiume de invoerrechten op ongezuiverde petroleum, door hunne waar te „deuatureeren" op eene wijze, die zich aan de officieele controle scheen te onttrekken, maar die het raffineeren eer gemakkelijker dan moeilijker maakte. In de nabijbeid van Fiume op Honvaarsch groudgebied, vonden dientengevolge talrijke raffi- neerderijen van deze vervalschte petroleum eene ruiine bron van bestaan. Hongarije stelde den eisch, dat de invoerrechten niet zouden worden ge wijzigd en graaf Taaffe gaf toe, maar de atgevaar- digden van Galicie drongen op verhooging van rechten aan. Met de Galicische Polen spannen samen de liberalen, het linker centrum en de clericale volgelingen van Yorst Lichtenstein, alien om verschillende redenen, waardoor het Ministerie drie vierden der Kamer tegen zich heeft. Het Ministerie dreigt met ontslag, zoo de stemming tegen haren geest uitvalt. In Engeland staat de boedel er al zoo verdraaid voor. De discussien over de Home—Rule worden voortgezet en het staat er nu weer naar, dat de meerderlieid tegen de twee'e lezing zal stemmen. Dan verwacht men eene ontbinding en een beroep op de nat.ie. Reeds zijn de verkiezings—agenten in beweging. Ook in Frankrijk dreigt eene crisis, zeggen de reactionnaire bladen. Yier radicale leden van het Ministerie zouden hunne portefeuilles neer leggen ter oorzake van oneenigheden in den boezera van het Ministerie over het wetsontwerp tot verbanning der prinsen. Men hechte evenwel niet te veel geloof aan het gerucht door de reactionnaire bladen verbreid. Yeel beweging maakt ook een artikel in „De World," bevattende een bericht van het overlijden van een zoon des grooten Napoleons te Low Mountain in San Francisco. „De World" vertelt, dat de overledene de zoon van den grooten Keizer en een linnenmeid— huishoudster op St. Helena, de schoone Olvmpia, was en sprekend op den Keizer geleek. Na den dood des Keizers ging de huishoudster met haar kind Daar Louden, trouwde er met een horlogemaker, Gordon, en liet haren zoon ook horlogemaker worden. Gordon-Bonaparte ging later naar Amerika, vestigde zich in Connecticut, verwierf er vermogen en politieken invloed, en werkte er met tajent voor de pers. Zijn Napoleonskop trof ieder, die hem voor het eerst zag hij sprak echter weinig, en liet zich, behalve wauneer hij te veel gedronken had, niet over zijne afkomst uit. Zoo staat er in „De World." In Spanje is de attentie hoofdzakelijk gericht op den toestand van den jonggeboren Prins. De Carlisten wenschen hem dood en de republikeinen gunnen hem pas bet levenslicht, maar de jonge heer ziet er flink uit en groeit goed Muximina, eene gezonde arme vrouw, is zijn zoogster. De laten zien." „Nu ja, bij de oude Egyptenaren „Maar waar blijft de ingenieur van daag?" vroeg de burgemeester den wethouder. „Hoe vreemd, dat hij niet hier isantwoordde deze. „Ik geloof, dat hij nog hier zou komen, al was hij half dood. Wij zulleu de waardin eeus naar hem vragen, want die mag hem wel." ,/Ja, zij mag hem wel," zei een diepe basstem goedkeurend bij de deur, „en daarin heeft zij groot gelijk." „fia, daar is de ingenieur eindelijkriep de wethouder eenigszins ver'egen, terwijl hij den naderende snel de hand bood° die deze flink schudde en tevens zeide hij „Maak u maar gerust vroolijk over mij. Gij hebt alien een vrouwtje thuis, die voor u zorgt en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor u in de weer ismaar een oude j inggezel gaat naar de kroeg om bij de kasteleines op een goed blaadje te komen." „Nu, dat schijnt u nog al gelukt te zijn," antwoordde de burgemeester, *en als ik kastelein was, zou ik een waakzaara oog bouden." „Allesineer en deugd, burgemeester, en wat de vrouw hier aangaatHier zweeg de ingenieur, want een welgedaan vrouwtje van een goede veertig kwam juist uit de voorkamer. Goed en avond, Grietje," zeide hij knikkend. „Goeden avond, ingenieur, antwoordde zij, terwijl zij hem de band gaf. Goeden avond, heeren. Ik heb het druk gehad. Morgen is het marktdag. Ik kon onmogelijk hier komen. Hebt gij al gesoupeerd, ingenieur." Waar zou ik dat gedaan hebben? Ik kom juist van mijn werk." miu moet er bevallig uit zien en heeft eene hulp-min als plaatsvervangster. De arme vrouw zal er goed wegkomen. Hare concurrenten zijn ieder met 1000 peseta's voor reiskosten, naar huis gekeerd. In Du;tschlarid geeft het nieuwe, door de regeering ingediende ontwerp eener belasting op het ge- distilleerd weder aanleiding tot eene volksbeweging, die zich door het indienen van honderden verzoek- schriften tegen de wet tracht te doen gelden. //Nog is het tijd," zegt de Dantziger Zeitung. Bij de indiening van het monopolie-ontwerp is gebleken, wat het beteekent wanneer het volk luidde en duidelijk zijne stem doet hooren tegen wetsont- werpeu, die voor het algemeen belaug de nadeeligste gevolgen mede brengen. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 20 Juli e. k. weder pupillen op de Pupilleuschool te Nieuwer- sluis zullen worden geplaatst. Yan de op dien datum openstaande plaatsen zullen er wellicht eenige kunuen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder „niet—inili- taireu" worden ook begrepen gepasporteerde mili- tairen en schepelingen), tegen betaling eener jaar- lijksche bijdrage van f 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens voor j ge- deelte, te voldoende overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zijn bij de zee— of bij de landmacht hier te lande of in Oost- en West-Indie, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij als militair, hetzij als schepe- ling, gepensionueerd, gegageerd of overleden zijn. De voorwaarden en vereischten staan vermeld in de St.—Ct. De kersenboomgaarden in Zuid-Beveland, waarvan de verpachtingen weer aanstaande zijn, beloveu den eigenaars een ruime opbrengst en den liefhebbers dier sma.kelijke vrucht een goedkoop geuot. Buitengewoon toch zijn de boomen dit jaar beladen. De geschorste kerkbestuurders der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, die in de eerste week dezes jaars, op de bekende wijze, de Nieuwe Kerk hebben veroverd, zijn thans naar wij vernemen overgegaan tot een daad, die niet minder verbazing zal wekkeu. Op last van Dr. Rutgers namelijk, die als ouder- ling en dus ook als kerk meester voorloopig geschorst is, werd jl. Zaterdag 5 Juni de brandkast van de kerkelijke commissie in de N. Kerk opengebroken. De deur bevindt zich thans bij den smid, die er nieuwe sluitingen aan zal maken. Tot deze handeling is de heer Rutgers zeker niet overgegaan dan na overleg met de andere voorloopig geschorste kerkbestuurders, die zich in //Dan zult gij wel honger hebben. Ik heb wat voor u bewaard." „Hij heeft het inderdaad goed bij de waardin," zei liet raaadslid jaloersch en zij antwoordde, terwijl zij heenging ,/Daar kunnen wel redenen voor wezen." De meester greep de kin//Het vrouwelijk geslacht wordt in het algemeen, kan men zeggen //Zeg eens, meester," zei de burgemeester, //gij kunt nog al over mooi praten. Iloe bevalt u onz i waardin?" vJa, men kan zeggen, dat zij een heel net vrouwtjen is." //Hoort gij dat, ingeneur //Plagen hindert mij niet," ant woordde deze. //Gij zult wel haast twee jaar hier zijn vroeg het raadslid. //Zoo om en om denk ik Maar als gij het juist wilt welen //Nu, zoo was het niet gemeend. Ik hoop, dat gij nog lang hier moogt blijven." ,/Zoolang de waardin in „de Kroon," begon de wethouder; maar de ingenieur lei zijn stevige hand op diens schouder en schudde den spreker zoodanig, dat deze angstig naar de tafel greep. De ingenieur zei nu met zijn zware basstem z/Mijn waarde, gij zit stellig reeds jareu lang in//de Kroon," 's avonds ten minste drie jaren lang daar sta ik borg voor en dan dnnkt gij een be- hoorlijke portie bier. Maar gij weet van de verhou- ding tusschen mij en de waardin even weinig als van de wiskunde." „Dus zijn het geheimenmeende de burgemeester. ,,Uw woorden komen mij zeer verdacht voor." //Wel, noch politie, noch justitie zouden er iets verdachts in kunnen vinden," antwoordde de ingenieur, //De betrekkingen van de menschen het bezit van de N. Kerk en het daar aanwezige hebben gesteld. Dat dit feit geschied is alvorens de beslissing van bet hoogere kerkelijk bestuur over de schorsing is genomen, bewijst wel dat de geschorsten volharden in hun verzet. (H.) Uit Beesd schrijft men d.d. 4 Juni aan de Arnh. Crt. Hier en in de omliggende dorpen neeint de ziekte onder de varkens zeer toe, en velen sterven er aan. Dikwijls zijn zij in weinige uren gezond en dood. Doch dit is nog niet het ergste. Vele laridlieden, wanneer de dieren ongesteld worden, slachten ze inderhaast; het vleesch wordt gegeten, of in de meeste gevallen ingezouten en tot metworst gemaakt. Dat wordt dan naar Gorkuin en Rotter dam gezonden en voor een prijsje van de hand ge daan. In het belang van de volksgezondheid moe- sten zulke prakiijken verhinderd worden, want dit is zeker, dat het toezicht hierop veel te wenschen overlaat. Een hevige vechtpartij had op Heraelvaarts- dagavond te Heiukenszand plaats Een paar be- schonken jongelieden kregen twist, waarbij zekere B. met een mes zoozeer werd gewond, dat hij den volgenden dag aan de verwondmgen is overleden. Tegen den dader M. werd proces-verbaal opgemaakt. De directeur der weezeninrichting te Neer- bosch heeft thans besloten in de volgende maand met zijn zoon naar Amerika te vertrekken, om aldaar lezingen te houden en gelden te verzamelen voor den bouw van het nieuwe weeshuis, en uit te zien naar geschikte plaatsen voor weezen,- die als metselaars of timmerlieden daarheen wenschen te vertrekken. Vrije overtocht is aan den directeur door den Ned. Amerik. stoomvaartmaatschappij te Rotterdam reeds toegezegd. Men schrijft aan de N. Bred, en Oosterh. Ct. Aan den molenaar J. K., te Oosterhout, was door een graankooper voor f 267 erwten geleverd. Nadat de molenaar, op aandrang van den koopman, eeue acceptatie geteekend had, dacht hij verder niet meer aan deze zaak, en toen zes weken na dato een wissel gepresenteerd werd tot het boveustaande bedrag, bt-taalde hij deze te goeder trouw, in de meening dat zijn graankooper van meening veranderd was, dus de acceptatie ver- nietigd en een wissel in de plaats afgegeven had. Men begrijpt zijne verwonaeriug toen eenige dagen later de acceptatie, tot een bedrag van ruim f 3900, door den heer W. Laane, kassier te Rosendaal, gepresenteerd werd. Na met zijn advocaat gede- libereerd te hebben, wist de bedrogene, dat er voor hem geen andere uitkomst was dan de som te betalen en dan later in rechten zijn graankooper te vervolgen. Personen, die op dezen laatste echter een fiuancieelen invloed uitoefenden, alsmede zijne familie, hebben zich de zaak van den molenaar aangetrokkeri, en aan hunne gecombineerde pogingen heeft hij het te danken, dat hem die som in goe- tot elkander en vooral van het manuelijk ge slacht tot het vrouwelijke//Zijn ongetwijfeld merkwaardig, meester," antwoordde de ingenieur. //Maar er zijn niet altijd betrekkingen, Sinds mijn eerste liefde en gij kunt denken. dat dat al lang geleden moet zijn." ,/Gij maakt mij nieuwsgierig," zij de wethouder. //In elk ge- vai iets vroolijks," meende het raadslid. „Dat is, al naar men de zaken opvat. Dat, waarover men jaren geleden razend had kunnen worden, doet ons nu misschien glimlachen. Bekijk mijn ver- weerd gezicht eenseen kleur als een landlooper, omdat ik eeuwig buiten werk. Ik zou lang moeten tellen, als ik al de werken, waaraan ik mede- geholpen heb, wilde opnoemen, hoewel zij weinig rente kunnen geven, omdat mijn grondbeginsel isNiets spareu Ja, twintig jaren en langer heb ik al gezworven. Voor dien tijd, toen ik de polytechnisclie school verliet, hadt ge mij moeten kennen. Toen was ik frisch en gezond, maar reeds mager. Dit laatste had ik van mijn vader, of veeleer van zijn handwork, want hij was kleer- maker. Toen hij zijn vak verliet en ging rente- nieren, was ik nog zeer jong, zoodat ik hem nog maar als rentenier heb gekend. Hij spaarde geen kosten aan mijn opvoedinghij liet mij vo r ingenieur studeeren en keek verder niet naar mij om, hoewel ik toch braaf opgroeide. Slechts eenmaal was er tusschen ons beiden een zeer grout verschil in meening en daar was een vrouw- ter neimsche courant IN DE GEMEENTEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1