Brieven nit 'tHaafje. (iemengde berichtcn. handen vol werk om alle9 in orde te maken. Van 's Bosch en Eindhoven zal heden werkvolk komen om de schade te herstellen." Naar men verneemt, hebben zich voor de betrekking van opzichter der 3e klasse bij den Proviucialen Waterstaat in Geldcrland, op eene jaarwedde van f 1200, 116 sollicitauten aangemeld. Door sommige brand verzekeringsmaatschappijen worden thans eenige wijzigingen in de verzekering gebracht, door uamelijk het drievierde der werkelijke waarde te verzekeren, terwijl de verzekerde het een vierde voor eigen rekening neemt. Door de Zut- fensche maatschappij zijn de werkzaamheden, be- staande in de iuspectie der verzekerde panden, in de provincie Drenthe begonnen. Men denkt daar- door het aantal branden, die er zonder bekende oorzaak plaats hadden, te verminderen. Naar men verneemt zouden ook de Tielsche en andere maat- schappijen tot dezen maatregel hebben besloten. TER NEUZEN, 4 Juni 188C. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari. Maart. April. Mei. 26 22 19 22 2k 113 14 12 s., 6 m., 5 r. Ij., 1 k. s., 5 r. ij., 2 m., 2 k„ 1 1. 12 s., 4 k., 3 r. ij. 13 s., 4 k., 3 r. ij2 1. 17 s., 3 1., 2 r. ij., 2 k. 39634 30660 25044 27927 28390 151655 Uitgevaren zijn in Januari 21, Februari 21, Maart 14, April 21 en Mei 22 zeeschepen. De heer M. D. de Putter, alhier, was jl. Woens- de minste inschrijver bij de aanbesteding voor het bouwen van twee woonhuisjes, aan den straatweg even buiten de Axelsche poort en wel voor f 512 en 465. Axel, 4 J uni. In de heden alhier gehouden raadsvergadering zijn tot leden van het algemeen burgerlijk artnbestuur beuoemd de aftredende leden M. Smies en P. Koster en tot lid der districts- commissie van het fonds ter aanmoediging en on- dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden de heer Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford, die tevens door gemelde commissie tot president is benoemd. Zatmislng, 2 Juni. In de gemeenteraadszitting, gisteren alhier gehouden, zijn o. m. de volgende punten behandeld 1°. is goedgekeurd de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over het dienstjaar 1885 met een ontvang van f 1109.40 en een uitgaaf van f 1212,80 alzoo met een nadeelig slot van 103,40^ 2°. is herbenoemd als president van genoemd armbestuur de heer C. de Bokx en als lid de heer H. Hoebe, die beiden als zoodanig op den eersten Dinsdag in de maand Juli aan de beurt van aftreden waren 3°. is tot aanmoediging van de gewone jaarlijksche paarden- en veemarkt, besloten, ook thans weder dezelfde premien uit te loven als in vorige jaren; terwijl, als gewoonlijk, voor de toekenrnug van die premien eene commissie benoemd 4°. is afwijzend beschikt op een bezwaarschrift van J. C. Eijke en I. Wisse tegen hunnen aanslag in den hoofdehjken omslng over 1886. Adressanten waren aangeslagen tegen een minimum van f 500. IJzendijke, 1 Juni. In de afgeloopen week hadden te Biervliet en gisteren in deze gemeente de algemeene vergaderingeu plaats van de polders en waterschappen. De dijkgraven, voorzitters, afgevaardigden enz. zijn overal en zeer opmerkelijk in elke vergadering met algemeene stemmen herkozeu; voorwaar wel een schoon bewijs, dat, dank aan een drietal in- vloedrijke heeren, met het dwaze stelsel om ver- dienstelijke titularisseu ongemotiveerd de /,bons" te geven voor goed gebroken is. In den Grooten Jonkvrouw polder (bezuiden) is de heer Theophile Wijffels tegen den heer J. F. Lieveus benoeind tot gezworene in de plaats van den heer Beuoni van Damme, die naar Belgie vertrokken is. Biervliet, 3 Juni. Heden is het telephoon— kantoor alhier voor het publiek geopend, waardoor in eene voor velen dringende behoefte wordt voorzieu. Het Vaderlaud verneemt, dat het dividend der stoomvaartmaatschappij Zeeland over 1885 6 pCt. zal bedragen, evenals over 1884. Er bestaat vooruitzicbt dat de nieuwe aardappelen niet duur zullen worden De levering is nl. voor het gar- nizoen te Deventer aangenomen voor /I ,94 het mud (van 65 kilogr.) De honden—razernij woedt in Noord—Brabant nog steeds voort, niettegenstaande de verplichting tot het dragen van een muilkorf. Te Klein-Deuteren, bij 's Bosch is een dolle hond uit Waalwijk door de marechaus'see doodgeschoten en liep het gerucht dat ook te Heusden een dolle hond rondliep. Te Scheveningen is eergisteren de eerste Hollaudsche haring aangebracht, doch het eerste zeebanket is zoo klein van stuk be- vondendat de voorgenomenzendingaandeKoninklijke familie te Wildungen niet heeft plaats gehad. Naar het R. Nbl. verneemt is dezer dagen een Rotterdammer, die zich veel met het spiritisme bezig hield, tengevolge daarvan naar Meerenberg vervoerd moeten worden Te Oler (Limb.)" heeft deze week ieinand zich zoodanig aan mee (honigbier) te goed gedaan, dat hij, na elf glazen te hebben gedronken, in slaap viel en niet meer ontwaakte. In de Palmstraat te Amsterdam kreeg een man een klap van een meid. Hij liep de meid na, zag haar in een woning verdwijnen en volgde. Hij greep in de woning de vrouw des huizes, dcnkende dat het de meid was, en werd eerst door de vrouw, vervolgens door haar echtvriend afgerost. Het resultant was verbinding van een bloedende wond in het gasthuis. Een landbouwer te Diepenveen meende Zondag- morgen, toen hij vroegtijdig zijne landerijen rond- wandelde, iu het weiland meer dieren te zien dan hem toebehoorden. Naderbij gekomeu, ontdek-e hij twee herten, die rustig tusschen zijn vee graasden. Toen de schuwe dieren hem evenwel bespeurden, snelden zij naar het andere einde der wei, sprongen over het hek en waren weldra verdweneu. Een tweetal jonge koeien volgden de vluchtelingen; ze stouden een oogenblik, verbaasd over den stouten sprang, voor 't hek te kijken, doch in 't volgend waren ook zij er over en werden eerst tijd later, niet zonder moeite weer op- gevangen. Een hagelbui, zooals zich eergistemamiddag half 3 uren boveu Nieuwersluis en omstreken ont- lastte, behoort in ons land zeker tot de zeldzaam- hedeu, schrijft menhagelsteenen, of beter gezegd stukken ijs, waarvan sommige een omtrek hadden van ruim een decimeter, sloegen neder, natuurlijk niet zonder op tal van plaatsen meer of minder groote verwoestingen aan te richten De gebroken ruiten inzonderheid van broeiraraen, zijn dan ook bij duizenden te tellen, terwijl ook aan veleboomen en plauten aauzienlijke schade is toegebracht. Te Deventer wordt, zegt de Zw. Cthet volgende verhaaldZaterdagavond had zich een jeugdig schilder daar ter stede bij de inrichting der schild rij—tentoonstelling werkzaam geweest naar Bathmen begeven, om er den volgeuden morgen tijdig studies te maken. Het scheen dat zijn uiterliji natuurlijk iugericht voor een ver- bbjf buiten zijn ransel en wat hij verder noodig had, wcinig verwachtingen opwekten, of wel dat men hem voor een //spullenman" hield. Men weigerde alt bans hem in het dorp nachtverblijf te verschaffen en ten slotte gevoelde de opetibare rnacht in de persoon van den veldwachter zich gedrongen den vreemden bezoeker over de grenzeu der gemeente te brengen. Hij kwam dan ook te 2 uur des nachts weder te Deventer terug. Door tusschenkomst van den commissaris van politie te Deventer, die de noodige geruststellende verklaringen aflegde, is hij thans in het onher- bergzame oord toegelaten. Eerst te Turijn en nu te Milaan is een ware manie voor het hypnotisme, sedert de seances van den Belg Donato, die een zeer sterk inagnetiseur is, want van de honderd personen, welke zich aan zijn proef onderwerpen, hypnotisecrt hij bijna de helft Het zijn de oude verschijnselen, welke hij bij zijn sujetten opwekt; hij maakt hen in slaap, onder- werpt hen geheel aan zijn wil, zoodat zij alles verrichten wat gij hun gelast; ook maakt hij hen zoo stijf, dat bij kan gaan zitten op hun lichameu, die geeu ander steunpunt hebben dan een stoel ouder het hoofd en onder de voeten. Maar de groote belangstelling welke Donato ondervindt, geeft stof tot bezorgdheid en de couranten brengen tallooze voorbeelden aan van de verzwakking en verstom- ping der gehypnotiseerden. Enkele administration, o. a. de directie der spoorwegen, hebben haar amb- tenareu ten stelligste verbodeu, zich te laten hypno tiseeren. Vele medici verzetteu zich ook krachtig tegen deze kunstbewerking en de directeur van het groote krankzinnigengesticht te Mombello heeft er ten ernstigste tegeu gewaarschuwd. oogenblik Een engel kwam in den nacht, en des morgens was Hilda alleen. Vrieudelijk vleiend waaien de zachte warme lente windjes over Gods schoone aarde en spelen liefelijk over den kleineti groenen heuvel. Gisteren eerst kuste de warme lentewind den kalen grand, en heden reeds kijken uieuwsgierig de spitsen der groeue gashalmen uit deu grand. Maar bij den graf heuvel knielt een slanke meisjes- gestalte, gebukt onder smarten en verdriet. //Hilda Het meisje schrikt op en wendt haar betraand gelaat naar den spreker. z/Ik wil u tot mij halen, Hilda Zij staat op. Op den weg naar het kerkhof stond Klaas Karsten's rijtuig. Hij verzocht haar in te stappen. Hij rijdt naar zijn huis. Vragend kijkt Hilda hem aan. »Ja, Hilda, dierbaar meisje, ik breng u naar mijn huis. Ik wist echter niet, dat gij hier waartIk zou ook niets hebben vernomen, als buurman Simon mij er gisteren niet van had verteld. Gij zult niet meer naaien voor uw dagelijksch brood; laat anderen dat doen." Geen woorden, alleen tranen verkondigden de dankbaarheid voor zooveel goedheid en liefde. #Lieve Hilda, gij moet niet meer weenen. Een sterke arm zal u voortaan beschermen, en uw iioofd tal rusten aan een bart, even trouw als het uwe." Diepe stilte vo'gde op deze woorden. Toen begon Kaasweer: //Lieve Hilda, waarom gingt gij heen, zonder mij een woord te zeggen?" HOmdat," luidde het antwoord, uik gevoelde dat ik niet „neen" kon zeggen, toen ik den Zaterdng afwachtte; en ik had moeder toch beloofd gij, weet immers alles!'' jMaar gij zijt niet bang, naar zulk een vreemde plaa's te gaan!" z/Neen, omdat ik wist, dat ik daar alleen op werk mocht rekenen." Zijn oogen vulden zich met tranen. Hij trok haar aan zijn hart en kuste haar gouden haar. In het oosten boven de toppen der boomeu, steeg de maan otnhoog, alsof zij met haar glaus het pad der miunenden wilden vergulden. z/Ziet gij Hilda? welk een pracbt." Zij ziju aangekomen. De deur van het huis staat wijd open. Een moedertje met zilveren haar en een vnendelijk glimlach staat bij de deur. z/llebt gij haar gevonden, Klaas?" z/Ja moeuer." llij helpt de bruid uit den wagen, en gelukkig rust zij weer aan een hart, dat vol moederliefde voor haar klopt. Een jaar is verloopen. Weer zend de onder- gaande zon haar gouden stralen tusschen de door deu wind zacht bewogen bladeren en ranken door, zoodat zij de vroolijke geziehten der plukkers ver- licht.en. Maar met bizonderen glans verl.chten zij het gouden haar van Hilda, de jonge vrouw van den eigenaar die over het veld loopt met een kleinen Adolf op den arm. Maar ginds komt weer met groote haastige schreden de heer van het vei l. Reine vreugde, waar geluk bij den aaublik der moeder en van hair kind schitteren uit zijn oog. Lachend be- groet zij hem, en vroolijk steekt de kleine zijn vader de arinpjes toe. En Hilda? Zij is gelukkig en tevreden. EINDE. Woensdag is door het Hof van Assises van Brabant uitspraak gedaan iu de beruchte zaak Van der Smissende betichte is schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en tot 15 jaren dwang- arbeid veroorueeld. De vreeselijke pellagra, de ziekte der arme boerenbevolking in Italie, eene soort van melaatsch- heid, heeft zich thans voor het eerst iu Illyrie, in de omstreken van Gorz, vertoond. Zij ontstaat uit een schimmelplant op de mai's, die men te gelijk met deze biunen krijgt. Zij tast eerst de huid aan, die zij langzaam maar op afschuwelijke wijze ontbindt, gaat daarna op de inwendige deelen over en doodt vaak haar slnchtoffer slechts na vele maanden en een voortdurend lijden. De Oosten- rijksche regeenng heeft terstond doctoren en geld aangewezen tot het onderzoeken en bestrijden der kwaal. Eenige dagen geleden is te Amsterdam het stoomschip Helmsly uit Bombay aangekomen met een niet zeer behagelijk wonder aan boord, nl. een vrouw wier gelaatstrekken niet te onderscheiden ziju omdat het geheele aangezicht dicht behaard is, zoo zelfs dat zij om het puntje harer neus te laten zien de haren op zij moet strijken. Eergis teren is deze vrouw met het stoomschip Amstel- stroom naar Londen vertrokken, vergezeld van haar dienstpersoneel. Verraoedelijk vindt zij in het vertoouen van dien overvloedigen haardos een ruim middel van bestaan. 3 Juni 1886. 't Is een niet te miskennen feit, dat zich in vele gevallen bij menschen en beesten een zelfde karaktertrek openbaartnl. dat als ze hun zin niet krijgen ze een zeker lichaamsdeel tegen de krib gooien. We zagen het weer aan den Mi nister van Kolonien. Wat is natuurlijker, dan dat ZEx. met zijn jong vrouwtje eens aan Rijn of Moezel een genoeglijke zes weken wil doorbrengen, en wat onnatuurlijker dan dat men hem dat weigeren wilde. Wat de reden der weigering was weet ik niet dat hem tot tweemaal toe verlof buitenslands ge- weet ik wel. En dat ZEx. daarover boven aangehaalde manoeuvre ontslag vroeg weet ge reeds, weigerd ik hoop niet uit vrees boos geworden de uitvoerde en zijn eveneens, dat men thans het verlof heeft toegestaan en ZEx. zeer goedguustig zijn verzoek om ontslag terug ge nome n heeft. Ik schreef daar„ik hoop niet uit vrees," doch had er achter moeten voegen want daardoor zou Zhx. misschien in den vergeef'lijkun waan kunnen gerakeu, dat hij niet te vervangen is. Ik wil graag gelooven dat uiemand er tegenwoordig bizonder happig op is om als tijdelijke aanvulling te dienen, maar ik zou me toch hard vrgissen als er geen enkel liefhebber meer was. Ge zult misschien opmerko, dat niet iedereen geschikt is voor Minister. Da is volkomen waar en dat hebben wij in het akeloopen zittingjaar zelf kunnen nagaan, maar ge '"eet, als de kapitein van een schip voor zijn taak lerekend is en lust heeft om voor zijn stuurliedeu egelijk te werken, kan hij zelfs met ongeexamimgrde stuurlui wel naar Indie komen. Ik heb van den winter dikwijls silletjes zitten lachen als ik den heer Heemskerk Ifft. een of anderen Ministpr, net als de schooljongens wei" eens doen, zoo'n rukje aan zijn jas zag geven als liij te ver ging en, in een te prijzen waar- heidsliefde, der Kamer meer vertelde dan de heer Heemskerk noodig vond. Soins ook zag ik daar van mijn verheven zitplaats hoe de Minister van Binnenlandscbe Zaken aan t steggelen was, zooals wij dat op school noemden, en zijn confrater een reepje papier in de handen moffelde. Ik schrijf dit nu niet als een hatelijkheid maar alleen om aan te toonen, dat wanneer er een is die voor acht denkt, de zaakjes bust marcheeren en geschiktheid of kennis bijzaak is. Nog zijn de sporen van den vorigen brand niet verdwenen of weder woedde het vernielende element in een van de volkrijkste gedeelten onzer Resi- dentiein een van die onmogelijk gebouwde buurten, die gelukkig langzamerhand verdwijnen. De orandweer heeft bij deze gelegenheid revanche genomen. Of het actief en oordeelkundig optreden een gevolg is van het reisje dat burgemeester, wethouder van openbare werken en opper-brand- meester naar Amsterdam gemaakt hebben om de brandweer aldaar eens te zien werken, weet ik niet, doch is dit zoo, dan is het reisgeld rentegevend geweest. Getrouw zijn aan het consigne is zeker voor een politieman verplichtend, doch te getrouw kan tot dwaasheden voeren. Bij den jougsten brand stond een politieagent voor den ingang van een zoogenaamd slop ge- posteerd, dat toegang gaf tot een twintigtal kleine wouingen, die, zooals ik reeds opinerktealler- zonderlingst achter het perceel gebouwd waren waarin de brand plaats had. Dat slopje is hooastens 1 meter breed en ge knnt U voorstelleu hoe hoogst gevaarlijk de toestand was. Half gekleede mannen en vrouwen vlogen met hunne kinderen naar buiten. Een man, wiens vrouw in het gasthuis verpleegd werd, had zijn eenig kind bij zich in bed genomen. Waarschijnlijk had de arme drommel over dag hard gewerkt en sliep hij als een os; althans het rumoer deed hem niet ontwaken. Plot- seling voelt hij ziju kind nanst zich weggerukt. llij spriugt met een hartig woordje overeind, wil zijn kind grijpen doch ziet een man dien hij zoo gauw niet als een van de brandweer herkeut, er mee weg loopen. Hij vliegt zijn kind achterna, doch de vlammen slaan hem reeds tegeu en met moeite komt hij naar buiten. Een ander man had reeds vier zijner kinderen in veiligheid gebracht maar nog drie ontbraken er. Hij wil ondanks de vlammen weer het slop in, niet wetende dat zijne kinderen reeds gered zijn. Een aan den ingang van den nauwen toegang geposteerd politieagent wil hem, volgens ontvangen order zei de man, het binnengaan beletten. In een oogwenk ligt de politieman tegen de wereld en is de angstige vader naar biunengevlogen, doch na zich overtuigd te hebben dat het huis ledig was komt hij weer naar buiten en betuigt een- voudig//'t was zoo niet gemeend hoor." Nu ik geloof niet dat dit feitelijk verzet tegen de politie in dit geval ernstige gevolgen zal hebben. De agent deed zijn plieht, de vader eveneens, en veel tijd om uit te maken wie hier gelijk had, was er niet, dus koos de vader den kortsten weg en gooide den politieman op zij, iets harder misschien dan zijn bedoeling was. 't Heeft onder de aannemers, zoowel hier als elders, eenige ontevredenheid gewekt, d«t de ver- bouwing van het postk.ntoor alhier aan een Haagsch aannemer is gegund, hoewel hij niet den laagsten inschrijver was. Men schijut tegenwoordig meer en meer van 't idde uit te gaan dat het wenschelijk is werken van eenigen omvang zoo mogelijk door ingezetenen van de stad, waar het moet worden gemaakt, te doen uit.voeren. Dit heeft in vele gevallen de billijkheid laat ik onbesproken zeer veel voor. Wij hebben 't hier meermalen ge- zien, en dat verschijnsel doet zich zeker elders ook voor, dat een massa werklui uit andere plaatsen van zoo'n tijdelijke gelegenheid gebruik maken om werk te bekomen, maar is dan zoo'n werk voltooid dan loopen die menschen zonder werk en de ge volgen daarvan zijn bekend. Ook voor de werken noodig voor de waterverversching, die 18 Juni worden aanbesteed, is de wensch uitgedrukt die zoo mogelijk door werklieden in de residentie woonachtig te doen uitvoeren. Niet alleen zou daardoor het niet onaardige sommetje van ongeveer f 280,000, voor een groot gedeelte althans, die menschen ten goede komen, maar tevens gelooft men, dat daardoor het werk in veel korter tijds- verloop tot stand zal komen, omdat de arbeiders zelf hartelijk naar frissche lucht zullen verlangen. Ik zal in geeu herhaling treden van den aller- treurigsten toestand, waarin hier de grachten ver- keeren. Mij dunkt het voorval, dat hier Maandag 11. plaats had, is er een sprekend bewijs van. Een huzaar, die licht beschonken door een patrouille werd gearresteerd en naar de kazerne zou worden Maand. Ot tal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stuk- goederen, k. kolen, m. minerie, 1. ledig. is is,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 2