Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m a s No. 2197. Zaterdag 5 Juni 1886. 26e Jaargang, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit blrtti vepscliijnt Uiiisdns- en Vrljdnsavond bi| den itgever P. J. VAN »E SAN»E te Ter Nenzen. folitieli Overzicht. l)e onder-secretaris van buiteiilandscbe zaken in England, beeft medegedeeld, dat aan deregeenng niets bekend was van de deelneraing van Russiscne agenten aan een complot tegen den korst van BuWrije, en dat aan de regeenug geen enkel te.it ter kennis was gekomen, waarin zij aanleiding zou kunnen vinden om tot de Russische regeenng een vertoog over deze kwestie te ricbten. Het was te denken, dat de aanspraken van den burgemeester en den metropolitaan van Moskou de buiteulandsclie pers druk zouden bezig houdeD, en dat men m England wel niet het rainst groote oogen zou zetten. En^inderdaad het beteekent nog al lets. De stad Moskou mag bij monde van haar hoofd verkondigen, dat zij rekeut op de vervulling van den ouden droom eener Byzantijnscbe heerscbappij. is dit een antwoord op de dagorder aan de vloot van Sebastopol? Of is te Liviadia eene omkeenng van de Russische staatkuude voorbereid, en zal het offensieve streven zicb weder op den voorgronc dringen, en het ganscbe Oosteu met bloedige ellende vervullen? Van de oude Cretenzen zullen we binnen kort in onze godshuizen hooren en de tegenwoordige bewoners van Creta laten niet na om openlijk te verklaren, niet te zullen rusten voor bun eiland met Griekenland vereenigd zal zijn. Onder en boven den grond is Candia vulcamsch. De i urken zien er niet vriendelijker om, na zulke ontboezmgen. Wie wenscht meer naar oorlog, dan de Cretenzers. De blokkade ecbter verhindert elke poging tot verzet en hoelaug kan die nog duren De heer Trikoepis ontwapent wel is waar, maar hij beweert dat de groote mogendheden met dezen maatregel van inweudig bestuur niet te maken hebben, en weigert hardnekkig, haar daarvan officieel m kennis te stellen. Indien hij op dit punt toegeeft, zegt hij zouden de mogendheden kunnen beweren, dat wij hare toestemming noodig haddeu om later, als dit onvermijdelijk bleek, het leger weer op voet van oorlog te brengen. Griekenland zou op die wiize zijne sou vereimteit. en zijne onafRankelij klieid vervreemden en dit is onmogelijk. De Grieksche premier rekent er op, dat het volk en de kamer- meerderheid hem in deze houding zullen steuneu. Gedurende de aanstaande afwezigheid van den Koninf zal Trikoepis waarschijnlijk met het regeutschap worden belast, en dus de handen vnj hebben Misschien weet men in St. 1 etersburg meer van 't een en ander en het kan heel wel gebeureu, dat George zijn zwager hier of daar ontmoet, al is dat om alle „officieeligheden te vermijden, juist niet in de Newa-stad of in het oude Kremlin. Onder de bedrijven door maakt de Baas van Turkije zich weer nader bevriend met het kleine volkje van de Zwarte bergen. De vice-admiraal Suleyman—Pacha, adjudant van den Sultan, is met een talrijk gevolg te Cettinje aangekomen, om den Vorst van Montenegro de versierselen der orde van Nischam-Iinatiaz over te brengen. Kleine ge- schenken ondcrhouden de vriendschap, schijnt de Sultan te denken. In een ander klein landje, wiens Vorsten, evenals Koning George, vermaagschapt zijn aan Rusland, is de positie tusschen Vorst en volk nog altijd curieus. Wij liebben Denemarken op het oog, waar Estrup nog maar altijd de gebraden haan speelt. De heer Berg, voorzitter van het Folkething, zit nog altijd in de gribus en heeft daar ook zijn zilveren bruiloft gevierd. De Deensche democratic heeft deze gelegenheid gretig aangepakt voor een huldebetoou aan haren grijzen leider. In de kapel der gevangenis werd door pastoor Hostrup eene feestrede gehouden en daarna betuigde de heer Berg zijnen dank, maar in voorzichtiger bewoor- dingen dan zeker burgemeester in 't hartje van Roruk's rijk. Al de leiders der linkerzijde van den Rijksdag waren verschenen en het getal afge- vaardigden uit verschillende deelen des lands was buitengewoon groot. Eene eergave van 45000 kronen, door het volk bijeengebracht, werd over- handigd, het regende telegrammen en zelts uit het land der Noren kwamen geschenken. Estrup kan de toekomst zien, zijn despotiek bestuur zal eindigen. De Fransche Kamer heeft beraadslaagd over de interpellatie van Michelin en Planteau omtrent het voortduren van de werkstaking te Decazeville. Beiden eischten dat de regeering aan de mijn- compaguie en aan de mijnwerkers de verplichting oplegde oin zich aan eene scheidsrechterlijke uit- spraak te onderwerpen; daarenboven wilde Basly aan de werkstakers op staatskosten hulp verleenen en daarvoor eene som van een half millioen francs beschikbaar zien gesteld. Zijne rede was, volgeus eigen bekentenis, door anderen gemaakt. De in terpellatie liep kalm af en met 369 tegen 171 stem men besloot men ora over te gaan tot de orde van den dag. De heer Baron Schimmelpeniiinck van der Oye is Dinsdag in Zwitserlaud overleden, nadat hij in de laatste dagen aan hevige aanvallen van koorts had geleden De overledene bekleedde geruimeu tijd de functie van opper ceremoniemeester bij Zr. Ms. Huis en bleef, na het nederleggen van deze betrekking, als grootmeester aan het koninklijke hof verbonden. Hij was lid van den Haagschen pemeenteraad en van de provinciale staten van Zuid-Holland, tot bij de jongste periodieke verkiezing, toen hij ver- zocht buiten aanmerking te blijven. Baron Schimmelpeniiinck van der Oye was een voorstauder van de kunst, en heeft als lid der commissie van beheer en toezicht over de verzame- ling van geschied- en oudheidkundige voorwerpen in het gemeente-museum te 's Hage belangrijke diensten aan de stad en de instelling bewezen. Men deelt aan de N. R. Ct. raede, dat bij den Raad van State aanhangig is een voorstel tot verhoogiug van het tarief der binnenlandsche tele grammen. Het zou nl. worden bepaald op 3 cent per 2 woorden, met een grondtax van 10 cent en een minimum van 25 cent. Voor dagblad-telegram- men zou hetzelfde tarief gelden, doch boven 40 woorden zou slechts een cent per woord worden berekend. Het is niet te hopen, dat dit bericht juist is, merkt de N. R. Ct. terecht op. Verhoogiug van het tarief voor telegrammen zou wel eens ten ge- volge kunnen hebben, dat er van de telegraaf minder gebruik werd gemaakt en alzoo het doel van den maatregel, namelijk aan de schatkist een ruimere opbrengst te verzekeren, werd gemist. Het belang van het publiek zou dau zijn benadeeld, zonder dat er eenig voordeel tegenover stond. Wat meer bepaald de dagblad-telegrammen be- treft, zou een verlaagd tarief voor zulke telegrammen, zooals in het buitenland bestaat, zeer zeker beter getuigen van verstandig inzicht in hetgeen het publiek belang eischt. Naar aanleiding der denkbeelden in het Utrechtsch Dagblad ontwikkeld, om een nationalen feestdag in het leven te roepen, waarvoor op den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina vooral de aandacht gevestigd werd, zijn te Utrecht een paar vergaderiugen van belangstellenden ge houden. In eene bijeenkomst is nu besloten, naar het genoemde blad mededeelt, maatregelen te beramen, die tot viering van een nationalen feestdag kunnen leiden. Om bizondere redenen is evenwel daartoe niet de Prinsessedag gekozen. Aanvankelijk is bepaald, dat men trachten zal den aanstaanden 709ten verjaardag van Z. M. den Koning met meer dan gewouen luister te doen vieren. Een commissie is benoemd, om het tot nu toe besprokene nader in overweging te nemen en voorstellen te outwerpen, en die aan het oor- deel van een in September te houden vergadering te onderwerpen. De volgende aansporing tot het aanranden en bestelen van vrouwen op den openbareu weg schrijft Domela Nieuwenhuis in zijn blad. Wan- neer er onder zijn onwetende volgelingen eenigen dien schandelijken raad volgen is hij de hoofd- sehuldige. „Ziethier waar heen het gaat. In de Parijsche bladen leest men Mevrouw W., een rijke Amerikaansche dame, passeerde in een open rijtuig de boulevard Haus- mann. Plotseling werpt zich een jongman in het rijtuig, ontrukt mevrouw W. een juweelen speld uit haar hoed, gaat er aan den anderen kfcnt uit en zet het op een loopen. Op het geroep van het slachtoffer werpen voor- bijgangers zich op den brutalen dief. Men kon hem pas aan den hoek der rue Trouchet tegen- houden. Ondervraagd door den commissaris van politie Gazaneuve, antwoordde hij eenvoudig ,/Ik heet Louis Albert Martin, ik ben zonder werk en vind het heel natuurlijk om'mij te voeden ten koste van hen die te rijk zijn." Wij vragen ook op onze beurt: kent men iets dommer en lager dan te sterven van gebrek, terwijl anderen sterven teugevolge van overdaad P Wanneer men alles gedaau heeft om werk te vinden en de maatschappelijk anarchie het iemand onmogelijk maakt om te leven, wat blijft er dan anders over dan iets dergelijks te doen Zoodra het volk tot bewustzijn komt, zal het steeds meer en meer geschieden, daarvan houden wij ons ovcrtuigd Voor aan zijn blad worden met vette letter het uur en dag medegedeeld „dat onze redacteur F. Domela Nieuwenhuis voor de rechtbank te's Gra- venhage zal terecht staan," en op de laatste blad- zijde plaatst Domela Nieuwenhuis in de ,/Strijd- penuing" de volgende opruiende woorden ,/Arbeiders uit alle oorden, ik vraag u in ge- moede als men D. N. aanrandt, moeten wij zulks dan lijdelijk aanzien Men is dus gewaarschuwd. Uit Oorschot wordt van 1 Juni gemeld ,,IIeden avond omstreeks kwart na zeven ure ontlastte zich over deze gemeente een onweder, vergezeld van geweldigen hagelslag, voortgezweept door een hevigen windde hagelsteenen wareu veel grooter dan kippeueieren alvorens was er een gesuis merkbaar als van een aankomende spoortrein. De bebouwde kom der gemeente en even daar- buiten hebben verschrikkelijk geleden van al de te veld staande vruchten is letterlijk niets overge- blevengeen huis of het heeft schade aan glazen of pannen vooral aan de aan de windzijde gelegen huizen (wind west) zijn de pannen en glazen geheel vernield. In het klooster alleen is voor meer dan 1000 schade aan glaswerk en pannen. Dit weder duurde ongeveer een half uur. Omstreeks half negen barstte er weder een onweder los, gepaard met hevigen slagregen, welke ten gevolge van het breken der pannen veel waterschade aan de aan- wezige en geborgen goederen veroorzaakte, zooals aan granen en andere koopmansgoederen. Heden ochtend 6 ure (2 Juni) zag men nog hoopen hagel liggen van een halven voet dikte het marktplein en verdere plaatsen waar boomen stonden, was dik bedekt met afgehagelde bladeren en takken; de glazenmakers en metselaars hebben F FXJILFFTO N De oude Dost is het dorp ingegaan. Adolf legt in een zachte sluimering en Hilda zit alleen op den drempel voor het huis, terwijl haar liootd zwaarmoedig neerhing. De handen, waarvoor het nu aan arbeid ontbreekt, liggen gevouwen in den schoot en het omfloersde oog zweeft naar westelijke bergen, die door de gouden stralen der ondergaande zon tooverachtig verlicht worden, terwijl aan den oostelijkeu hemel de maan haar weg begint. Daar naderen schreden bijna scheen het haar toe, alsof zij die reeds eenmaal had gehoord. Zij wendde zich naar de richting, van waar het geluid kwam, en reeds staat Klaas Karsten voor haar, Snel staat zij op, om hem te begroeten. „Ik kom juist om te zien, hoe het met uw broer issprak hijzich wegens zijn onverwachte verschijning verontschuldigend. „Het gaat van avond iets beter hoewel met veel. Ik weet niet welke wending de ziekte zal nemen," antwoordde zij weenend. Anders hebben de aanvallen nooit zoo lang aangehouden. Een maand lang herhalen zij zicli heftig. Dn hij is toch mijn alles, wat ik lieb. Ik vroeg den arts om zijn meening, en hij zeide wat ik te verwachten had. Ach hoe vreeselijk Hij sprak Zij kon niet doorspreken. Zij verborg haar gelaat in de handen en weende, alsof haar hart bij die gedachte moest breken. Ook in Klaas vonden die zware zuchten een weerklankhij voelde haar komtner en toch kwam er geen woord van troost over zijn lippen. Outroerd schudde hij zijn hoofd. Plotseling vatte hij een besluit Het meisje is naar de tuindeur gegaan om eenigszins kalm te worden. Hij volgt haar, komt naast haar en raakt haar arm aan. Hilda, bed wing uw smart. De arme is dan immers van veel smarten bevrijd. Dat hij echter uw alles is dat is niet zoo. Nog is er iemand buiten hem, die u zijn leven, zijn hart, zijn liefde schenkt. Hilda wilt gij als mijn vrouw in mijn huis komen Verbaasd keek Hilda hem een oogenblik aan. Maar weldra zag zij aan zijn vriendelijken, ernstigen blik dat het hem ernst waswat hij zeide. Een vriend lijke, zoete glimlach verhelderde het zwaarmoedige gelaat en een zacht rood vloog over de wangen. Een doordringende, smeekende kreet verbrak tie plechtisre stilte van dit oogenblik. Hilda! Hilda! Gij beloofdet, mij met te vcrlatcn i" De geroepene suelde in huis. Adolf zat overeind in het bed, met wijd geopende oogen, strak voor zich heen kijkeud en de arineu wanhopig, smeekend naar zijn zuster uitstrekkend. „Mijn beste jongen, ik heb u niet verlaten. Ik ben hier. Ik ben alleen bij de deur geweest, terwijl gij sliept." Liefderijk sloeg zij den arm om hem heen en weenend verborg zij zijn hoofd aan haar borst. „Ik geloof dat ik gedroomd heb sprak hij. „Gij legdet mij in een kleine boot op een wijden, wij den straom, zoo breed, dat ik er niet over heen kon zien, en gij stond aan een oever, met de eene hand aan de boot en beloofdet, mij niet te verlaten. Daar kwam echter iemand, hij stak u zijn armen toe, en gij liet de boot los en wendet u tot hem. Ik kon zijn gelaat niet zien. Mijn boot echter voer weg. Ik riepmaar gij hoordet mij niet, want de vreemdeling hield u in zijn armen en kuste u; toen vergat gij mij." Hilda's oogen openden zich wijden strak keek zij haar broeder aan, en haar gelaat gloeide. Was dat toeval of een waarsehuwing uit den hemel Geduldig wachtte Klaas Karsten aan de deur, tot zij weer verscheen. Adolf slaapt weer," zei zij, „toch is hij zeer onrustig en ik moet weer bij hem zijn. Goeden nacht." „Geen goeden nacht, voordat ik een antwoord op mijn vraag heb. Zeg ,/ja" en ik zal heengaan," ant woordde hij, haar naderenden haar bij de hand vattend. „Ik ik kan niet „ja" zeggen. Hebt gij Adolf gehoord? Hij droomde, en zijn droom was een ernstige waarsehuwing voor mij," sprak zij outroerd. „Toen moeder stierf, moest ik haar beloven op mijn knieen, Adolf niet te verlaten, mij geheel aan hem te wijden, te lijden en te werken voor hem. En straks toen ik juist „ja" wilde zeggen, kreeg Adolf in den droom een waarsehuwing. En ik zie, dat ik hem juist wilde verlaten. En als ik „ja" zeg, dan geef ik u, wat Adolf's deel moest zijn, zoolang hij leeft." Hij trachtte haar te overreden, te overtuigen, dat zij immers den broeder niet zou vergeten. Maar zij beloofde alleen, er nog eens over te denken, en over een week kon zij eerst antwoord geven. Toen ontwaakte nieuwe hoop in zijn hart, en een kus van haar lippen stelend, nam hij afscheid tot Zaterdag. vZuster," fluisterde de zieke zachtzij buigt haar hoofd, om elk der woorden van den stervende op te vangen. ^Zuster ween niet zoo. Ik zar niet lang meer lijden. En als gij onder de hop staat zal ik rondom u zweven." Het zwakke hoofd zinkt zacht aan haar borst, de klagende stem sterft langzamerhand weg. TEH Ul/JVSHIi: (OIKWT (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1