Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2196. Woensdag 2 Juni 1886. 26e Jaargang. 2 IL ID Jlo Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. l>it blad Tepschljnt Diiudai- en Vrljdagavoud bij den nitgerer P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. JPolitieli Overzictit. De schermutselingen aan de Thessalische grenzen, naar men nu verzekert door de Grieken begonnen, zijn bloediger geweest dan men aanvankelijk meende. 200 Grieksche soldaten en 8 officieren, waaronder een generaal, zijn gevallen. Dat het stroopen den Griek nog niet verleerd is ziet men ook hieruit, dat 46 soldaten van het bij de grenzen staande leger eene poging hebben gedaan om te deserteeren, eene vrijbuitersbende te vormen, en een inval in het Turksche gebied te wagen. Gelukkig dat de bevelhebber de vluchtelingen inhaalde, hen ont- wapende en in bewaring liet nemen. Het krediet voor de hedendaagsche Hellenen is niet groot, zij teren op den roem hunner vaderen. De eeuwenlange onderdrukking der Turken heeft hunne karakters be- dorveD en kiemen van wraakzucht in de harten gelegd, die bij voorkomende gelegenheden welig tieren. In Athene broeit het. Koning George vindt zich niet op zijn gemak en maakt plannen om naar het buitenland te gaan. En dat in zoo'n kritieken tijd! Trikoepis moet er zich nu door- slaan. De nieuwe premier begint te bezuinigen. Hij stelt voor, het getal afgevaardigden van 245 tot 150 te verminderen. Nu, dat kan ook wel, 245 afgevaardigden op nog geen twee millioen zielen, dat is nog al iets. Wie weet of't ook hier niet beter ware, zoo er in den Haag 40 inplaats van 86 samen kwamen. De gezanten der mogend- heden zijn nog niet in Athene terug gekeerd, be- halve die van den dubbelzinnigen Moskoviet, deze is in zijn paleis gebleven, trots de onderlinge overeenkomst. De Engelschen zitten tot over kop en ooren in de Home-Rule, zij vergeten hun beef. In de ver- gadering der liberale parlementsleden, door Gladstone uitgeschreven, zal het voorstel aan de orde komen om art. 24 te schrappen, dat bepaalt, dat Ierland geen vertegenwoordigers in het rijksparlement zal hebben. Gelukt dit, dan wordt de kans van aan- neming vrijwat grooter. Gladstone kan het terug- nemen na de tweede lezing om het opnieuw te bewerken in dien geest en het wordt herfst voor de //Homerulerij" weer aan de orde komt. Gladstone tot de Home—Rule gelijk Heemskerk tot art. 194. Heemskerk kwam er niet, hoe zal t' Gladstone afgaan? De premier heeft een onderhoud gehad met Hare Majesteit te Windsor, alzoo houde men zich op verrassingen voorbereid. De oudste dochter van den Prins van Wales wordt verloofd aan Prins Oscar van Zweden, niettegenstaande de weigering van den rijksraad om den Prins een toelage uit de schatkist te verstrekken, waarraee men in Enge- land zoo kwistig omspringt. De Fransche Kamer was weder getuige van zeer luidruchtige tooneelen, waartoe het voorstel om aan de nog in leven zijnde gewonden van de Februari— revolutie van 1848 of de weduwen van deze per- FEUILLETON. De laatste stralen der ondergaande zon braken zich baan door de dicht ineengegroeide ranken van het hopveld en verlichtten de ronde, rooskleurige gezichten van de ijverige plukkers, die in groepjes van drie en vier over het veld verdeeld zijn. Yroolijk gepraat en gelach klinkt van alle kanten, niet zelden door zingen afgebroken een beeld van de reinste vreugde en gelukzaligheid. Maar daar ginds nadert met groote, haastige schreden de jonge eigenaar van het goedzijn groote gespierde gestalte verraadt kracht en volharding, zijn gelaatstrekken duiden wilskracht aan. Met scherpe blikken ziet hij over het veld. De zon zonk achter de heuvelen weg en scheen met een laatste straal vaarwel te willen zeggen Daar schitterde midden in het veld een licht verguld schijnsel. De jonge eigenaar kijkt er verbaasd naar en vraagt, wat het kan zijn. Hij trad tusschen de lange rijen plukkers, en menig vroolijk gelaat en menige tong zei hem vriendelijk welkom. Maar hij kijkt knorrig en vraagt toornig naar de beteekenis van het rumoer, dat hij heden morgen heeft gehoord. Wij hadden geen rumoermaar de naaister wilde met ons meerijdenwij echter zeiden sonen pensioenen toe te kennen, aanleiding gaf. Met 336 tegen 184 stemmen werd besloten het voorstel in overweging te nemen. Bij de aan- staande interpellation over nog veel neteliger vraag- stukken kan het er wel eens Poolsch toegaan in de Fransche Kamer. De regeering is bezweken voor de pressie der linkerzijde, en heeft eene Prinsenwet ingediend. In de memorie van toe- ichting wordt gezegd, dat de Republiek den leden der familien, die over Frankrijk geregeerd hebben, heeft toegestaan, in Frankrijk verblijf te houden en daar alle burgerrechten te genieten maar daar de bedoelde personen hunne aanspraken niet op geven, is de tijd gekomen om een einde te maken aan een toestand, die niet langer kan duren, zonder het aanzien der Republiek te benadeelen. Het wetsontwerp machtigt de regeering bedoelde personen het verblijf in Frankrijk te ontzeggen en voor het geval van overtreding de rechtbank te machtigen om met twee tot vijf jaren gevangenis te vonnissen. De afgevaardigde—mij nwerker—kroeg- houder Basly was van oordeel, dat de bezittingen der leden van vroegere stamhuizen aan den Staat dienden te vervallen, om daarvan een pensioenfonds voor oude en gebrekkige werklieden te stichten. Yoor roof achtte zich evenwel de meerderheid te hoog verheven. De Prinsenwet en de complimenten van den Franschen gezant te Lissabon aan den Yorst der Lusitaniers, bij gelegenheid van het huwelijk van den Kroonprins, zijn met elkaar in strijd, maar de heeren der politiek nemen het niet zoo nauw, dus de heer Brillot ook niet. Men gt niet alles wat men denkt, en denkt niet alles wat men zegt, dit geldt vooral in de diplo- matieke wereld. Het Huis van afgevaardigden heeft het voorstel betreffende den aanleg van kanalen van Dortmund naar Emshaven en van Midden-Oder naar Opper- Spree bij Berlijn aangenomen. De verbindiug van Dortmund met de Noordzee is een snuifje voor Nederland. De geweldige man kan alles, hij leidt de buitenlandsche politiek naar zijn over- machtigen wil, de Kanselier is ook daar, waar men hem niet ziet. Het is waar, hij kan den Rijksdag niet overhalen om de groote belasting- ontwerpen goed te keuren, voelt beurtelings tegen zich aanloopen nationaal-liberalen, sociaal-demo- craten, ultramontanen, ja zelfs conservatieven maar de geweldige colossus blijft staan en wijkt niet. Met den ultramontanen gaat hij den sociaal-democraat te lijf en met den sociaal-democraat den ultra- montaan enslaat beide. Hij vraagt de helft over, en wat voor eenigen tijd werd geweigerd, wordt iets later onder anderen vorm toegestaan. haar alleen, dat wij ons pleizier door zulk een azijngelaat niet wilden laten bedervenantwoordde een meisje. „Waar is zij?" vroeg de eigenaar. „Zij is aan dien kaut. Zij was bedeesd, om ons niet te storen, kwam zij te voet." „GenoegIk zal den wagen heden avond zelf naar huis rijden, en de naaister zal meerijden, en wie daar wat tegen heeft, kan te voet gaan. Zij heeft de laatste week bij mijn buurman Simon geplukt, en ik heb niets dan goeds van haar gehoord. Ik zal mij niet door u van mijn beste arbeiders laten berooven zoo waar ik hiersta!" Deze woorden richtte hij tot alien, en met een verbaasd gelaat ging ieder weer aan zijn werk. De eigenaar echter liep verder naar „dien kant" Een groote, slanke gestalte, met de armen naar de hoogste bloesems uitgestrekt, stond voor hem. Door drukke bezigheid zag zij hem niet. „Laat die zitttenzij zijn te hoogsprak hij. De onverwachte aanspraak scheen haar te verrassen zij liet de armen zakken en wendde zich naar den spreker, met een gelaat rood van Spanning en warmte. Of dreef het gezicht van den eigenaar haar het bloed in de wangen Met zachte stem zeide zij tfgoeden avond." „Ik kom hier," sprak de eigenaar, „om u te zeggen, dat gij heden avond niet te voet naar huis moet gaan. Had ik het geweten, dan hadt gij het Yolgens het Hbl. zouden de redenen, welke den Minister van Kolonien noopten om ontslag aan te vragen, hierin hebben bestaan, dat den heer Sprenger van Eyk een buitenlandsch verlof voor zijn huwelijksreis zou zijn geweigerd, maar zou hij thans zijn portefeuille weder hebben opgenomen, wijl zijn verzoek om verlof nu is ingewilligd. De reden waarom de Minister van Binnen- landsche zaken, Minister Heemskerk, zich buitens- lands begeven heeft, zijn de voortdurende rheuma- tische pijnen, welke hij in den rechterarm te verduren heeft en die hem zelfs zijn nachtrust rooven. De vorige maal, toen hij daarvoor te Aken een kuur onderging, heeft hij eenigen tijd baat gevonden. Zijn geneesheer achtte daarom herhaling van de kuur allernoodzakelijkst. De tijdelijke waarneming der portefeuille door een ander werd door hem niet aangevraagd. Al de belangrijke zaken zullen door hem te Aken worden afgedaan, terwijl de loopende door de Secretaris-Generaal zullen worden behandeld. Terwijl de liberalen in het district Middelburg nu definitief de heeren J. P. I. Buteux en A. Smit candidaat hebben gesteld voor de Tweede Kamer, stelden de anti-revolutionairen Mr. L. W. C. Keuclxenius en Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman. Van katholieke zijde zijn candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, in het district Goes, de heeren W. H. B. Wilkens, kapitein der artiljerie te Delft en Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, aftr. lid. In den nacht van 29 op 30 Mei heeft een hevige brand gewoed in het centrum en een der volkrijkste buurten van 's Gravenhage. Te half drie ontstond de brand in de bewaar- plaats van brandstoffen, behoorende tot de bakkerij van Stotijn, op het Hofspui. De bergplaats was overdekt door een glazen bekapping, die door de hitte van de vlammen sprong, zoodat de vlammen zich buitengewoon spoedig en krachtig ontwikkelden en zoowel de bakkerij als het woonhuis aautastten, terwijl er groot gevaar ontstond voor de belendende perceelen. Yier slangenwagens van de waterleiding, de spuit van het regiment grenadiers en jagers, de stoom- brandspuit en drie a vier handspuiten gaven water en werkten ditmaal zoo flink en krachtig, dat zeer spoedig het vuur werd bedwongen. Te 4 uur kon het grootste gedeelte van de bluschmiddelen reeds inrukken. De burgemeester, de heer Patijn, en de overige autoriteiten waren op de plaats aanwezig. De huisgenooten van den bakker werden alien gered. Een bewoner van een huisje in een naast het brandende perceel gelegen poort, die trachtte zich uit een dakvenster te heden morgen reeds niet behoeven te doen. Yrees niet, dat men u zal lastig vallen. Ik zal zelf rijden, en wie het geringste waagt, zal de gevolgen hebben te dragen." ik bid u, zeg niets van mij. Als ik gerust heb kan ik gaan, en de anderen zouden het ook niet gaarne zien, als ik meereedik zou toch de vreugde storen." „Dat zij gestoord worderijd maar mee. Zij zullen weten dat ik hier baas ben," riep hij toornig en ging weg. Een uur later was het rijtuig tot het vertrek gereed. De plukkers stapten inmaar alien schenen bedrukt en knorrig te zijn. Allen zijn ingestaptmaar zij op wie men wacht, komt niet. Ongeduldig zwaait de eigenaar de zweep ongeduldig stampen de paarden, maar de naaister komt niet. N Men zendt een knaap, maar deze komt spoedig terug en zegt, dat zij reeds op weg is naar huis. ,/Ik moet bekennen, dat haar handelwijze mij bevalt," dacht Klaas Karsten, toen de wagen wegrolde. Den volgendon morgen reed hij weer in het dorp rond, om zijn plukkers voor de hopoogst te halen. Ook aan Hilda Schwarz dacht hij. Toen de nette gestalte var. het meisje voor hem verscheen, hoe hij haar in de verbeelding weer onder de ranken zag staan, riep hij halfluid uit: vDat men haar redden, had T ongeluk naar beneden te storten, zoodat hij zwaar verwond naar het ziekenhuis is vervoerd. Het verbrande perceel, zoomede de in- boedel, waren tegen brandschade verzekerd. In het begin der vorige week werd een dolle hond uit Vianen naar de Yeeartsenijschool te Utrecht, gezonden en zijne ziekte geconstateerd. Bij de behandeling werd de heer J. Attema Cz., van Bolsward, kweekeling dier school, gebeten. Deze zal naar Parijs vertrekken om door Pasteur ingeent te worden tegen hondsdolheidaanyrage is gedaan om de reis op rijkskosten te mogen doen. Omtrent een geval van vermoedelijken kin- dermoord nabij Roermond wordt van daar gemeld Een vrouw uit het gehucht Roer, onder deze gemeente, vervoegde zich eergisteren bij dokter H. en verzocht hem om een zoogenaamd begrafenis- briefje voor een kind, waarvan haar ongehuwde dochter be vail en was, en dat kort na de geboorte overleed. De dokter weigerde die afgifte, zonder het lijk te hebben onderzocht. Zich derwaarts begeven hebbende, was zijn gevoelen, dat het kind een allesbehalve natuurlijken dood gestorven was. Van zijn bevinding deed hij aaugifte bij de justitie te Roermond, en deze begaf zich daarop ter plaatse en nam het lijkje mede tot verder on- derzoek. De ongehuwde moeder is in hechtenis genomen. Zij heeft reeds bekend het kind geworgd en daarna in de Hambeek geworpen te hebben. Omtrent het vreeselijk ongeluk te Albergen (gem. Tubbergen), waar, zooals men weet, een polderwerker met vrouw en kind in hunne door den bliksem getroffen keet om het leven kwamen, worden nader in de Tijd de volgende hartverscheu- rende bizonderheden vermeld »Daar het keetje zeer nabij eenige groote ploeg- keten stond, was er onmiddellijk hulp. Maar in de verbijstering dacht niemand, zoo 't scheen, aan de menschen daarbinnen, zelfs de daaruit gevluchten niet, en werd op het reeds vlammende keetje eene groote hoeveelheid aarde geworpen. Toen het niet door den bliksem getroffen kindje in de wieg begon te kermen, was het reeds te laat. Onder het gewicht der op het huis geworpen aarde en van de plaggen, waarmede de keet hier en daar gedekt was, zakte zij in elkaar en bedolf de levenden en de dooden of bedwelmden. Zoo bleef alles liggen tot de plaatselijke genees heer en de politie van Tubbergen op de plaats des onheils verschenen. Het geblakerde lijk der vrouw vond men onder de tafel, en dat van den man, die na bet inslaan van den bliksem van zijn plaats schijnt geloopen te zijn, lag met het hoofd naar den uitgang der keet gekeerd." niet kan beminnenwaar heb ik ooit schooner gelaat gezien Zij is zeer armmaar moet men haar daarom minachten Zij woont bij den ouden DostEn hij stuurde de paarden daarheen. Vroolijk sloeg hij met den stok van de zweep tegen de deur. Weldra werd deze geopend en Hilda trad naar buiten. ;/0," zeide zij, „gij zijt zoo vriendelijk, mij te halen. Ik kan niet meegaan. Ik zal het wel niet weer kunnen doen. Adolf is zwaar ziek Adolf?" vroeg Klaas ontroerd. Ja mijn broeder. Gij zult het misschien reeds weten, hij is gebrekkig en ziek. Yan tijd tot tijd heeft hij hevige aanvalleu, en als die komen, mag ik hem niet verlaten." Hoe schoon was nu haar gelaat in dien smart En toch, wat kon hij anders doen, dan te zeggen, dat ook het lot van den knaap hem na aan het hart lag Hij ging met een vriendelijken groet heen. Hij verzamelde de schaar plukkers weer; lustig klonken hun liedjes; njaar zijn gedachten ver- wijlden in de hut van den ouden Dosten niet zelden schold hij zich zelf uit voor een stumper, omdat hij geen weg kon ontdekken, om haar te helpen. TER \EIZE\SCHE CRURAIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1