Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2195. Zaterdag 29 Mei 1886. 26e Jaarga' BRAND SCH0 U WIN G. P E; OUDE K. L. 0 K. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verininderden prijs. Hit blad vcrschijnt Dinsda«- en Vrijdasarond bij den nitgever P. J. VAN E S A N l> E te Ter Neuzen. In den loop der volgeude week zal, ingevolge art. 85 der verordening op de brandweer, aan de buizen der ingezctenen in de kom dezer gemeente eene brandscbouwing plaats hebben. Ter Neuzen, 25 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders aldaar J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. .folitiett Overzicht. De Grieken en de Turken zijn bij ongeluk aan 't bakkeleien geweestaan den voet van den Olympus, waar vroeger de goden troouden. Dat ongeluk beeft ten gevolge gehad, dat tot de beloofde demo- bilisatie van het leger nog niet is besloten. Ook vertoeft de Russische gezant nog te Athene. Is bet Oosterscbe vraagstuk een raadsel, het Griekscbe wordt dit niet minder. Te vier uur in den morgen begon de Turksehe artillerie de Grieksche positien in de vlakte van Karia te beschieten en te zes uur mengde zich ook de infanterie in den strijd. Doubitis, de bevelbebber der Helleensche troepen, werd aan den voet gekwetst, docb hernam bet commando, zoodra de kogel uit de wond was ver- wijderd. Kranig! De Griekscbe artillerie ver- nielde de Turkscbe versterkingen bij Analypsis. De vechtersbazeu schijnen ecbter ook in de lucbt te hebben gescboten, anders zouden er na eenige uren strijdens meer dooden en gewouden gekomen zijn. Nu viel er slecbts een man, terwijl zes ge- wond werden. Daarop teekenden de bevelbebbers een protocol, waarin de vergissing werd geconstateerd, maar de volgenden dag begon het spel op nieuw en toen vielen er .meer. 't Was ter eere van den verjaardag des Sultans, dat de Turken schoten, zegt men. Een mooi jubileIn Athene is 't geroep om oorlog weer algemeen en de troepen hebben bevel ontvangen om zich gereed te houden voor den marscb naar de Thessalische grens. 'loch is door de wederzijdsche regeeringen der schietende soldaten last gegeven bet vijandelijke grondgebied te ontruimen. Is men in Spanje steeds op zijn openst met het oog op de intrigues der Carlisten, niet minder houdt men in Frankrijk het oog op de Orleanisten en Bouapartisten. De kwestie van de verbanning der Prinsen van Orleans, wier lot waarschijnlijk door de leden der familie Bonaparte zou worden gedeeld, is aan de orde. I let huwelijk der docbter van den Graaf van Parijs met den Portugeeschen Prins heeft het vuurtje heftiger doen branden, vooral nadat de Graaf op het galafeest zelfs al de gezanten noodigde. De pretendent zelf is wel een dof, onbeduidend wezen, maar bij kan bet centrum, F-KTJILLKiTQISI. Naar het Fransch, A.. THEURIET. *Hebt ge de klok verkocbt riep Evonyme als verslagen uit. „Nog niet, maar ik hoop er tocb een goeden prijs voor te ontvangen. Ik ken een makelaar, die eenige oude meubelen op de verkooping moet brengen en bij was zoo beleefd er de klok bij te doen." „Zoo Martelot zag mevrouw Noirtin met wat meer attentie aan. Hij bespeurde, dat zij roode oogleden had en bij meende tranen te zien in de heldere bruine oogen. Hij liet zicb niet misleiden door het praatje van de bewoners der vierde verdieping. Het was de waarheid. Mevrouw Noirtin zat eenigszins in de klem. De termijn van de huur naderde en zij was verplicht geweest de klok te verkoopen, die altbans artistieke waarde bad. Martelot begreep dat zeer goed en ook de groote opofl'ering, die mad. Noirtin zich getroostte. Een oogenblik pijulijke stilte daarop vervolgde Martelot bet brandpunt worden, de aanieiding tot clericale agitatie, een gevaar voor de Republiek, een kolf je naar de band van Rusland, dat stierlijk het land beeft aan al wat naar een Republiek ruikt. Geen wonder, bet onderscbeid tusschen Republikein en despoot is ook zoo groot. Stellig komt het voorstel tot verbanning in de Kamer en De Preycinet mocht willen, dat bij van het zaakje af was. Aan den oostkant der Yogesen woont ook iemand, die over de bergkruineu been wel een oogje werpt op de handelingen in de Kamer aan de Seine. Yon Bismarck is juist de man, die met alles zijn voordeel kan doen. Ook de interpellate van den beer Hasenclever, over bet door den Minister Yon Puttkamer uitgevaardigd besluit, betreffende de bouding der politie bij werkstakingen, stuitte op de regeering af als een twaalfponder op een wolzak. Deze vond, dat de regeering te ver, een ander dat zij niet ver genoeg ging en per slot kwam Bismarck er weer goed voor weg. Uit St. Petersburg scbrijft men, dat Rusland eene goede schrede nader is gekomen aan de verwezenlijking der plannen van Peter den Grooten, Katharina en Nicolaas. Nu, die plannen bestaan in niets minder dan om de Zwarte Zee tot eene Russische binnenzee te maken. Zeker voor niemand een gebeim. Of de groote mogendheden het met die plannen eens zijn, dat is eene andere vraag. De vloot in de Zwarte Zee telt thans 120 vaartuigen met 166 slukken geschut, een escader, als bet post vat voor Dardanellen of Bosporus, waarvoor John Bull zelfs respect zal hebben. De Battenberger, die zich thans te Varna beviudt, zal zeker met argwaan die Russische kruisers in de Pontus Euxinus zien manoeuvreeren. 'tis ook niet alles, aan de kust zoo'n Russische vloot in zicht, en binnen de grenzen stokerijen van de agenten des Czaars. Wel is de Moskoviet niet meer in de Krim, maar de Battenberger wenscbte hem liever in Siberie dan aan de Newa. Aan de oplichterij is de Rumeliscbe Vorst goed ontkomen. De acht samenzweerders, onder wie zich de oud-kapitein in Russische dienst Zabokoff bevond, zouden hem op zijne reis door Oost-Rumeliezoo mogelijk, in levenden lijve oppakken, docb bun plan werd verraden door een boer, en het geheele complot in hechtenis genomen. Natuurlijk heeft de Russische gezant dadelijk te Konstantinopel geprotesteerd tegen de arrestatie van Zabokoff. Nu kan dit muisje weer een staart krijgen. „'i Is 'n spul," zei pa. Goed, dat wij er geen drukte mee kunnen hebben in een tijd, dat onze heele Tweede Kamer naar huis gezonden is nu verkiezings manoevres moeten worden uitgedacht, proclamation verspreid en de jacht op de kiezers moet aanvangen. „U hebt me nooit van dien makelaar gesproken hoe beet hij tocb „Mr. Remyou 't Is een oud kameraad van Noirtin." „En wanneer moet de verkooping plaats hebben „Overinorgen te twee uur in zaal Drouot, kamer No. 6 En met bet oog daarop, mijnheer Martelot, beb ik een verziek aan u Ik zou zoo graag tegenwoordig zijn bij den verkoop van de klok en weten in welke handen ze kwam 't Is misschien kinderachtig, maar ik zou het zoo graag weten enik kan daar tocb niet alleen heengaanWil u mij daarheen brengen Zij vroeg dit op eenigszins doffen toon, waardoor Evonyme uit het veld werd geslagen. Hij stelde zich ter beschikking van mevrouw Noirtin en daarop bepaalde zicb bet gesprek tot gemeenplaatsen en na afspraak gemaakt te hebben voor den volgenden dag ging ieder zijns weegs. Evonyme ging in diepe gedachten naar zijne kamer. Hij sliep slecbt, werd met eene koortsacbtige beweging wakker en ging zoo gauw mogelijk uit, peinzende over wat gebeurd was. Indien den volgenden morgen een der collega's van Martelot de rue de Vieux-Colombier was gepasseerd, had hij getuige kunnen zijn van een wouderlijk geval. Evonyme Martelot, de brave spaarzame Martelot, gleed zoo stillekens mogelijk in een huis van Bank van Leening en kwam een kwartier later er weer uit met een kleur als vuur. 's Konings plan is meldt men om, naar aauleiding van de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal, op 10 Juli van Soestdijk naar de residentie te komen en een tiental dagen daar te verblijven. De Minister van binnenlandscbe zaken brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot bet geven van middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche taal en tot het geven van lager onder- wijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen in de maand Augustus, voor zooveel de Fransche taal betreft des noodig ook in het laatst van Juli en het begin van September, en de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de gymnastiek in de maand Juli zullen worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder- werpen, moeten zich voor 21 Juni e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier. Uit den Haag meldt menIn verband met het dezer dagen medegedeelde bericht omtrent het met verlof buitenslands gaan van den Minister van Kolonien, wordt thans in welonderrichte kringen beweerd, dat de heer Sprenger van Eijk, om par- ticuliere redenen, na zijn vertrek de leiding van het Departement van Kolonien niet meer zou wenschen te hervatten. Men voegt er zelfs bij, dat de Minister dit ver- langen reeds aan Z. M. den Koning kenbaar zou hebben gemaakt en zijn verzoek thans in over- weging is. De portefeuille van Kolonien zou ad interim in handen overgaan van den heer Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche zaken. De Tijd bevat een uitvoerig verslag van de audientie, die Z. H. de Paus Zaterdagmorgen jl. had toegestaan aan de Nederlandsche pelgrims. De bisschop van Breda, Mgr. Leijten, en Mgr. Boermans, titularis bisschop van Thermopvle, voerden het woord namens de pelgrims. In zijn antwoord drukte Paus Leo zijn vreugde uit over de over- kotnst van dezen pelgrimstoet uit eene landstreek, die zich voor een groot gedeelte heeft losgemaakt van de katholieke kerk. Met berinnering aan de gevaren, die de openbare rust en den vrede der volken belagen, wees de Paus hen op de les, die daarin ligt opgesloten de noodzakelijkheid voor de volkeren, om hun geloof te verlevendigen, den godsdienst meer in eere te houden en het leven te regelen naar de leeringen der katholieke kerk, want daar bevindt zich de eenige grondslag van hunne veiligheid, hun welzijn en hun geluk. Den volgenden morgen ging hij op het afgesproken uur mevrouw Noirtin opzoeken en een bezoek brengen aan zaal 6 van de verkooping. Er waren weinig menschen en vooral weinig degelijke liefhebbers. Eenige uitdragers en uit- draagsters, met vette jassen en gekreukte japonnen, maakten het voornaamste deel der bezoekers uit. Achter het bureau van den vendumeester en zijn schrijver waren de meubelen door elkaar neergezet daaronder kwam de klok met haar geemailleerden wijzer en haar fraai ingelegde kast zeer goed uit. Evonyme voelde den arm van zijn gezellin beven en hij drukte het kleine handje wat vaster tegen zijn borst om mevrouw Noirtin moed in te boezemen. Men begon met bij opbod te veilen eenige meer of minder authentieke porseleinen, een nagemaakten reiskoffer uit den tijd van Hendrik II, eenige lappen behangsel enz. Yervolgens wees de vendu meester op een vroolijken toon aan „Een klok, stijl Lodewijk XV, oud noten- en rozenhout, met wijz-Ai lit geciseleerd koper en email. Een prachtig stukheerenzeer goed onderhoudenzie zelf maar eensge hebt er verstand van." Hij gaf een teeken aan een der helpers, die de klok optildenen voor de lessenaar plaatsten. Juist toen zij haar neerzetten begon de klok te slaande diepe, langzame toon trilde tot boven in zaal No. 6. Toen mevrouw Noirtin dezen huiselijken klank hoorde die hare kinderlijke indrukken zoo dikwijls Daar zijt gij, zoo besloot Z. H. zijne toe- spraak partij trekkende van het jubile, gekomen om te bidden op de graven der apostelen. Dat God in Zijne goedheid zich gewaardige uwe ge- beden te verhooren, en met name die, welken den terugkeer van uwe landgenooten tot het oude geloof ten doel hebben. „Wij voor ons smeeken over u en de uwen overvloedige zegeningen af, en als onderpand vau- de hemelsche gunsten verleenen wij u, uwen familien, alien persouen, die u dierbaar zijn, aan alle katho- lieken van Nederland, den apostolischen zegen." Na deze toespraak boden de pelgrims met goud- stukken gevulde schalen aan en werden tot den voetkus toegelaten, welke indrukwekkende handeling zij met de diepste ontroering verrichtten. Men meldt aan de Midd. Ct. De gruwelijke moord te Veere gepleegd, die altijd nog in een geheimzinnig duister bleef gehuld, is zeker nog niet uit de berinnering onzer lezers gewischt. Thans is in de nabuurschap van dezelfde gemeente een nieuwe misdaad gepleegd. Men meldt ons daarover het volgende Ten huize van den landbouwer P. J. te Vrou- wepolder werd heden in den vroegen morgen op de blinden geklopt. De bezoeker was niemand anders dan de zoon van genoemden landbouwer, onder Veere woonachtig, {getrouwd en vader van een kind. Sedert eenigen tijd was hij met de dienstbode Maatje G. in ongeoorloofde betrekking geraakt waarvan de treurige gevolgen in de toe- komst zich lieten wachten. Ten einde die te voorkoinen had hij het plan opgevat met geweld ze te keer te gaan. Doch toen M. G. zijn voor stel weigerde en bleef weigeren, werd hij op eens woedend, greep haar aan, bracht haar eenige mes- sneden toe en sleepte haar bij de liaren naar den watergang, waarin hij haar hoopte te smoren. Met een koelbloedigheiddie aan het ongelooflijke grenst bood hij fellen tegenstand aan iedere poging die het meisje deed om haar leven te behouden. Eindelijk overtuigd omdat hij geene beweging tree in haar zag verwijderde hij zich, maar had juist daarmede buiten den waard gerekeud, want de meid begrijpende dat haar leven alleen gered zou kunnen worden door onbewegelijk stil te blijven liggen, kroop uit het water en behield haar leven. De verwondingen schijnen niet den dood tengevolge te zullen hebben. Zij is naar Middelburg vervoerd, De verdachte heeft in zijn angst het geval zelf aan het hoofd der politie bekend gemaakt zonder zelf zijn naam te noemen. De justitie is op de plaats aanwezig om een nader onderzoek in te stellen. De diamant van 457 karaat is, na een arbek van 14 maanden, onder leiding van den heer Jac. S. Metz, te Amsterdam, in diens slijperij door den had begeleid en getuige was geweest van hare aandoeningen als jonge vrouw, kon zij zich niet goed houdenhaar boezem ging hevig op en neer, hare lippen klemden op elkaar en zij keerde het hoofd af, opdat men haar niet zou zien weenen. Intusschen drukte de arme Evonyme haar zeer teeder den arm. „Hoort ge wel, heeren," riep de vendumeester uit, „wat een heerlijke klank Een gouden klok Het iulegwerk is prachtig en in het hart van het notenhout uitgevoerd Het is een pronkstuk voor een schrijnwerkerkomaan, we hebben reeds een kooper voor tachtig francs." ,/Negentigriep een koopman in antiquiteiten. Honderd Honderd tien Honderd tienReeds twintig geboden," riep de af- slager knipoogende naar de zijde van mevrouw Noirtin. „Honderd dertigklonk de scherpe stem van eene uitdraagster. „Honderd veertig! Yijf en veertig! Vijftig Honderd vijftig hernam de vendumeester en hief zijn hamer op kom aan, niemand meer dan honderd vijftig francsBedenkt u wel, heeren Niemand Geluk En de hamer viel op de tafel. ,/Laten we heengaan," snikte mevrouw Noirtin, ffhet is gedaan!Martelot had een snelle beweging met het hoofd gemaakt in de richtiug van den vendumeester. Men bracht de klok reeds weg. Hij trok de weduwe buiten de zaal en zij gingen langzaam de slijkerige trap van het huis af. TEK UiimSIBE (01 RUT 3) VAN (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1