ft Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vl&anderen. No. 2191 Woensdag 26 Mei 1886. 26e Jaargang, BRANDS C H 0 U WIN G. Buitenland. l Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biimen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. AD VERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verschijnt Klnsdas- en Vrljdagavoiid bl| den nltgevcr P. J. VAN DE S A N D E te Ter Kcnzen. In den loop der volgende week zal, ingevolge art. 35 der verordening op de brandweer, aau de huizen der ingezctenen in de kom dezer gemeente eene brandschouwing plaats hebben. Ter Neuzen, 25 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitielt Overzicht. De politieke vooruitzichten in Engeland worden steeds duisterder, maar dat het Home-Rule—ontwerp zal vallen, dit acht men zeker. VV ordt de tweede lezing verworpeu, wat dan Drie gevallen zijn mogehjk het Ministene Gladstone blijtt en ontbiudt het" Parlemeut, een nieuw Ministerie treedt op onder leiding van lord Hartington, of de samen- stelling van een nieuw Kabinet wordt aan lord Salisbury opgedragen. Dord Hartington wil dadelijk eene uitgebreide autonomic aan de Ieren schenken, lord Salisbury daarentegen wil op Ierlaud weder dwangmaatregelen toepassen, van hem hebben de Ieren niet veel te hopen. Zijn de Ieren niet tevreden over den gang van zaken, ook de Franschen pruttelen op John. Sinds geruimen tijd zijn er twee kwestien van kolonialen aard. Sedert meer dan eene eeuw bestaan er ge- schillen tusschen de Engelsche bevolking van New— Foundland en de Franschen, die op de kusten van dit eiland sedert het tractaat van Utrecht (1713) het recht van visscherij bezitten. In 1885 werd de toestand geregeld door een tractaat. Frankrijk toonde zich 'bereid tot verschillende concession aan de New—Fouudlanders, en Engeland zag daarentegen af van de bezwaren, die het had gemaakt tegen de annexatie door Irankrijk van al de //eilanden onder den wind" in de lakiti— groep. Doch het Parlement van New-Foundland protesteerde tegen dit tractaat en op dien grond hernam de Engelsche regeering, die het verdrag nog niet had laten ratificeeren, hare vrijheid van handeling. Hoewel de groote mogendheden vroeger eene bepaliug hebben in het leven geroepen, welke het aanwezig zijn van oorlogsschepen in de Zwarte zee verbiedt en deze bepaling nog steeds van kracht diende te zijn, aangezien er geen andere overeenkomst dienaaugaande later is gesloten, Rus- sische oorlogsbodems drijven nu in de Pontus Euxinus, zouder dat een der contractanten tegen die schending der overeenkomst in verzet is ge- komen. Neemt men ook mede in aanmerking de bepflingen van het tractaat van Berlijn, betreiiende rechten en verplichtingen der Balkan Staten en ziet men, hoe de zaken daar loopen en geloopen zijn, dan kan men de treurige ervaring opdoen, dat overeenkomsten en tractaten, zelfs tusschen mogendheden, die het volkenrecht^heeten te hand- haven, al luttele waarde hebben. De Czaar aller Russen vertrouwt op zijn sterken arm, speculeert met den naijver tusschen andere groote Staten van Europa en gaat zijn gang. Over deze kwestie valt weinig nieuws te melden. In het Engelsche kabinet werd verklaard, dat door de blokkade schepen van niet Grieksche nationaliteit niet zouden belet worden, de eilanden te bezoekener kon dus geen sprake zijn, dat op de eilanden gebrek aan levensmiddelen zou zijn. Ook de afgevaardigden, die de kamerzitting te Athene willen bijwonen, werden geen hinderpalen in den weg gelegd. In de Grieksche Kamer is geen Koninklijke boodschap voorgelezen. Op voorstel van Delyannis werd de verkiezing van een president uitgesteld tot aan de aankomst van de boot Patras waarmede 102 afgevaardigden worden overgebracht. De vroegere meerderheid van Delyannis is bijeen- gekomen te zijnen huize en heeft besloten den ex—premier tot voorzitter te kiezenware dit in de Kamer ook aangegaan, dan zou de Koning tot ontbiuding hebben moeten overgaan, gewichtige j zaken kwamen op de lauge baan, terwijl rust en J orde in de waagschaal zouden worden gesteld. De Grieksche Kamer liceft zich verstandiger getoond. boo» Trikoepis had Stephanapoulos als candidaat en deze werd met 139 tegen 78 stemmen, die op den oorlogzuchtigen ex-premier vielen, gekozen. Eene groote menigte wachtte Trikoepis op; het „hosanna" klonk door de straten. Een paar dagen te voren viel Delyannis die eer ten deel. Dat is nu de stemme des volks Gelukkig hij, die den wierook van het wuft gemeen niet hooger schat dan water- bellen. Heden hosanna! morgen kruis hem! Tri koepis is door George met de samenstelling van een nieuw ministerie belast. De jongste berichten ge- wagen weder van schermutselingen aan de Thessa- lische grens. De Fransche Minister van oorlog denkt al aan versterking van het leger en voert het beginsel van algemeenen dienstplicht in zijn vaandel. De getal- sterkte van het leger zal volgens zijn plan van 472000 tot 544000 roan worden vermeerderd. Een welkome prikkel voor den grooten politicus aan de Spree om Franschenhaat te kweeken en onderwijl zijn slag te slaan. De zoon van den mandie Duitschland groot en machtig heeft gemaakt, zal eenmaal zeker in de plaats van den vader komen. Dezer dagen is graaf Herbert von Bismarck benoemd tot Staats-secretaris van buiten- landsche zaken, nog een stap en hij is Rijkskanselier. Dat kan men „carriere maken" noemen en dat op 36jarigen leeftijd. Zijn inkomen bedraagt 50000 mark en papa heeft als Rijkskanselier slechts 4000 mark meer. De jonge heer behoeft niet zorgvol tegen den winter op te zien. De bondsraad heeft goedgekeurd om het stadje Spremberg in staat van beleg te verklaren, van wege socialistische woelingen. Of de kool de soep waard is? Ziehier de misdaad. Bij de keuring voor de nationale militie waren een 5 Otal jongelieden door de stad getrokkeu, met zich voerende een stok met een rooden halsdoek. De sergeant verbood deze demonstratie en trok zijn sabel. Een paar dagen later vertoonde zich een joelende menigte, die echter zonder moeite door de politie werd uiteengedreven. Daarom is Spremberg in staat van beleg. De Regeering gaat met kanonnen op de musschenjacht Een bij het departement van kolonien ont- vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iudie bevat het volgende bericht. Den 19 Mei is op het particuliere land Tjiomas (afdeeling Buitenzorg der residentie Batavia), eerst een troep feestvierende inlanders en daarna de adsistent-resident van Buitenzorg door een gewapende bende aangevallen. Den volgenden dag heeft zich de resident van Batavia, vergezeld door militairen, naar de plaats van het verzet begeven en aldaar 500 opgezetenen van Tjiomas gewapendaangetroffen, op wie, na eenige vergeefsche sommatien, door de militaire macht gevuurd moest worden, ten gevolge waarvan zij ruim 50 dooden en gewonden bekwamen. De zaak is in onderzoek. Men meent de reden van het verzet te moeten toeschrijven aan opdiijviug door den landheer van de lasten der opgezetenen van het land. De rust is hersteld. Er is door het parket te's Gravenhage eene strafvervolging ingesteld tegen F. Domela Nieuwen- huis, verantwoordelijk redacteur van het orgaan /Recht voor Allen," wegens de opneming van artikelen lioneud voor den persoon des Konings en handelende over het jongste bezoek van Z. M. aan Amsterdam en de benoeming van den commissaris van politie Stork tot ridder der Eikenkroon. De instructie is reeds geopend. Tegen een emeritus-predikant te Amsterdam is proces—verbaal opgemaakt, als verdacht van zes boekdeelen uit de stads-bibliotheek te hebben ont- vreemd. Wat zijn wij toch een geduldig volkklaagt de Arnh. Ct. We bezoldigen inspecteurs, om na te gaan of er soms onwelriekende geurtjes opstijgen in de nabijheid van scholen, gestichten, arbeiders- woningen enz., in 't kort om daar op te treden, waar het volk onvoldoende voor zijne gezondheid waakt, en we laten alles onbeproefd, om voor goed een einde te maken aan de telken jare op gezette tijden terugkeerende heibrandlucht, welke geheel ons land verpest met haar ongezonden, verstikken- den walm de schrik niet alleen van alle borstlijders en zwakken, maar ook van de gezonden. Donderdagavond had in de Janskerk te Haarlem de jaarlijksche bijeenkomst plaats van leden en correspondenten der aldaar gevestigde vereeniging ter verpleging van lijders aan vallende ziekte. De vereeniging verpleegt thans in hare beide gestichten, Bethesda en Meer—en-Bosch, te Haarlem en onder—Heemstede, ongeveer zestig zoowel rnanne- lijke als vrouwebjke patieuten, doch is wegens gebrek aan geldmiddelen en plaats in de onmogelijk- heid, aan de talrijke en dringende aanvragen, die voortdurend tot haar komen, te voldoen, te meer daar vele dezer aanvragen geschieden door personen, niet in staat de verpleeggelden te betalen. De vereeniging vindt een onmisbaren steun bij de ver pleging der lijders in het diaconessenhuis van jonk- vrouwe Teding van Berkhout, wier iurichting, bij voorkomende ziekte-gevallen, voor de verpleegden steeds liefderijk openstaat. In het begin der volgende maind zal een bazar te Haarlem worden gehouden ten voordeele der stichtingen. Aan le Figaro wordt uit Palermo getelegra- feerd, dat de Nederlandsche consul aldaar, de heer Hoffmann, plotseling krankzinnig geworden is. Na uit zijn bed gesprongen te zijn, sloeg en brak de ongelukkige alles stuk wat onder zijn handen viel en een dienstmeisje, dat kwam aanloopen, werd door eenige dolkstekeu gewond. Omgeven door elf kardinalen en verscheiden bisschoppen, heeft de Paus Zaterdag de 200 Neder landsche bedevaartgangers ontvangen. Een adres in het Latijn en twee andere in het Fransch werden voorgelezen. De Paus heeft met een rede geantwoord, welke l'Osservatore romano gisteren openbaar zou maken. Leo XIII droeg het borstkruis, hem onlangs door den Keizer van Duitschland geschonken. Te Beilen (Drheeft men dezer dagen vier jonge vossen gevangen. In hun hoi in het heideveld vond men als mondvoorraad: een jong varken van een week of zeven, drie dikke hazen, vijf mollen en een menigte overblijfselen van wild. Een niet minder zeldzame vangst had dezer dagen de jager van graaf Wolff-Metternich, te Arcen (Limburg), die in een boom gezeten, eerst een moervos, daarna vijf jongen en twee dagen later den vos schoot, welke aan de jongen nog een faisant wilde brengen. In den omtrek van Trebbin (Brandenburg) is onlangs een vossenhol met niet minder dan elf sterke jongen gevonden. Het moet een vossenfamilie zijn geweestwant blijkbaar konden in dat hoi zich geen twee vossenparen gevestigd hebben. Er bleek heel wat noodig te zijn geweest voor het onder- houd van zulk een gezin. Men vond de overblijf selen van 24 hazen en een groot aantal vogels van allerlei soort. Een mol scheen niet in den smaak van de vosjes gevallen te zijn dien hadden zij onaan- geroerd laten liggen. Maar een egel was tot de stekels na opgegeten. In de Zutf. Ct. wijst de heer B. v. R. er op, dat van de 93 gebouwen, die verleden jaar door den bliksem getroffeu zijn, 4 van bliksem- afleiders waren voorzien. Daar bij nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat die bliksemafleiders niet goed ingericht waren, trekt de schrijver hieruit de slotsom, dat men onder een goeden afleider veilig is. Hij wijst er op, dat het plichtmatig is, althans elk schoolgebouw van een deugdelijken bliksem- afleider te voorzien In die gebouwen tochzegt hijzijn onze kinderen bijeen, en bij elke donderbui staan die daar doodsangsten uit. Ook de ouders zijn niet op hun gemak, en terecht, want hun kinderen zijn daar minder of meer in gevaar. Stel u eens voor, dat een schoolgebouw, met zijn honderden kinderen gevuld, wordt getroffen En wilt ge dit uiterste niet, laat de angst en onrust der kleinen u dan geuoeg zijn. Ook merkt de heer Van R. op, dat het eigen- belang der assurautiemaatschappijen medebrengt dat zij reductie geven op de premieu voor gebouwen die behoorlijk beschermd zijn en dat dit ongetwij- feld zou aanmoedigen tot het plaatsen van afleiders. Onzerzijds herinneren wij aan het voorbeeld door de Oost-Friesche verzekeringsmaatschappijen gegeven, die op hare kosten op een aantal molens bliksem afleiders hebben doen plaatsen. Zou dit voorbeeld geen uitgebreide navolging in ons land kunnen hebben Met een iewaat hooger premie zouden de onkosten, die het aaubrengen van afleiders voor de maat- schappijen medebrengt, kunnen gedekt worden. Uit Roermond wordt gemeld van 23 Mei De personentrein van Antwerpen, die heden och- tend te 9^ uur alhier moest aankomen, kwam eerst te 11,30. Aan het station te Moll stootte de trein door het verkeerd staan van een wissel op een stilstaanden goederentrein, waardoor eene hevige botsing ontstond. Een passagier werd gedood aan eene Duitsche dame werden de beide beenen afgesneden. Buitendien is nog een reiziger doo- delijk gewond, en bekwamen vijf anderen lichtere verwondingen. Een soldaat was zoodanig tusschen een verbrijzelden coupe ingeklemd, dat men hem er uit heeft moeten zagen. Hem was geen letsel overkomen. Ook het dienstpersoneel is er met den schrik afgekomen. Er bevonden zich 600 personen op den trein, tengevolge der heden in Belgie plaats gehad hebbende verkiezingen voor de Provinciale Staten. Men leest in de Revue industrielle van Charleroi De fabrikanten van Amerikaansch vensterglas hadden, tengevolge der crisis en de weigering der werklieden om de overeengekomen salarissen te verminderen, plan, dit jaar de fabricatie te staken van 30 Maart tot 30 Juni. Maar de greve in Belgie heeft hen in staat gesteld, hun voorraad op te ruimen en andere overeenkomsten aan te gaan, weshalve zij nader besloten, tot 30 Juni door te werken. Daar hun maandelijksche productie 250,000 kisten bedraagt, maakt dit een hoeveelheid van ongeveer een millioen kisten van 50 voet, welke de grevisten van Charleroi hen in staat hebben gesteld meer te produceeren dan zij van plan waren. Zoo gaat een som van 2,750,000 fr. aan sala rissen uit de zakken der Belgische werklieden over in die van hun Amerikaansche, Engelsche, Duitsche en Fransche concurrenten. Dit is voorts een verlies van 3 millioen fr. voor de leveranciers van de Belgische glasblazerijen en hun werklieden alzoo een verlies van 6 millioen fr. voor Belgie, en misschien nog wel meer. Dat is de zegen der gewelddadige werkstakingen. Te Brussel heeft X rijdagnacht een zware brand gewoed, die de meubelfabriek van den heer Chris- tiaens in de asch heeft gelegd. De roagazijnen van werkhout, de stoomzagerij en andere werk- piaatsen zijn geheel vernield De schade bedraagt bijna een half millioen. De op 18 Mei 's voormiddags te lluurbe- gonnen uitbarsting van de Etna is, volgens de bewoners der omstreken van dezen vuurspuwenden berg, een der meest plotselinge en der hevigste, welke zij zich kunnen herinneren. Elf kraters ziju in werking. De hoofdkrater werpt alleen rook en asch uit, doch uit drie andere worden reusachtige steenen tot een verschrikkelijke hoogte opgeworpen. De lavastroom, die op sommige punten een breedte van 600 voet heeft, vernielt den te velde staanden oogst en doet de bosschen in vlammen opgaan. Nicolosi en Belpasso, twee kleine steden, worden met verwoesting bedreigd, en vele inwoners hebben de vlucht genomen. Tot dusverre zijn naar het schijut geen menschen omgekomen, maar een groot aantal is zonder dak, daar hunne huizen door de aardschokken zijn ingestort en de stroomen asch hen genoodzaakt hebben elders een wijkplaats te zoeken. De laatste groote uitbarstingen van de Etna ontstondeu in 1874, 1879, 1883 en veroorzaakten verschrikkelijke onheilen maar het schouwspel, dat de vulkaan thans oplevert, is bijna weergaloos. Zeer belangwekkend zijn de waarnemingen van prof. Rossi, op bet geodynamische observatorium, kort voor de uitbarstingen, nl. 13, 14, 15 en 16 Mei, en door hem openbaar gemaakt. Uit die waarnemingen blijkt opnieuw, dat de uitbarstingen wor leu voorafgegaan door microsei'sraische bewegin- gen in vaak verafgelegen oorden. In verre plaatsen werden schokken van aardbe- TER \EimSflE (OIRWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1